N° 134. 125e Jaargang. 9 Juni. FEUILLETON. HET FREULESHUIS. Dit blad verschijnt dagelijks,, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hooldagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 8 Juni. GüSTAV Zü PUDLITZ. MIDDELBURGSOHE COURANT Wij ontvangen van den heer P. A. Janssen, geschorst directeur van het huis van arrest alhier, een brief waarin het volgende voorkomt, tot toe lichting van het onder de Rechtszaken inonsnom- mer van gisteren medegedeelde arrest van verwij zing. »De geheele quaestie, schrijft de heer Jans sen, komt hierop neerik word, blijkens het arrest van verwijzing, beschuldigd: »1° dat ik aan eene ontslagene gevangene in 1880 reisgeld zou verstrekt hebben, hoewel zij er geene aanspraak op had. De waarheid is dat dit meer geschiedde en zulks op last van het collegie van regenten en ik daarbij volstrekt geen belang had. Met alleen was die last daartoe mondeling verstrekt, maar op de declaratie zelve schreef het collegie: »dat het op zijn last of met zijne voorkennis had plaats gehad en het door hem werd goedgekeurd;" »2° dat ik in 1880 aan zeemen enz. het rijk eens 1.40 en eens 8.80 te veel in rekening zou gebracht hebben terwijl de waarheid is, dat, hij gebrek aan prijsopgave, de vermoedelijke prijs door mij geboekt werd, steeds 1.20 per zeem, dat ik met den leverancier eene doorloo- pende rekening had, die later gerectificeerd moest worden en dit bij de plotselinge schorsing nog niet geschied was. Het beste bewijs voor mijne goede trouw is dit: dat de prijsopgave soms in mijn nadeel was. Ook aan deze declaratie heeft het collegie zijne schriftelijke goedkeuring gehecht. »Verder merk ik op dat onder punt B. c. voor komt dat de winkelier het geld ad 9.80 niet zou hebben ontvangen, hetgeen in strijd met de waarheid en een groote fout in de akte van ver wijzing is. Beide beschuldigingen waren niet begrepen onder de redenen mijner schorsing deze zijn eerst later opgediept. De hemden-quaestie schijnt dus ook al losgelaten te zijn, hetgeen ik niet eens wist. »Ter perse is gezonden een Open Brief aan den minister van justitie, waarin ik mij beklaag over de ongehoorde behandelingen voor en gedu rende het onderzoek mijner zaak ondervonden". De commissie benoemd voor het afnemen alhier van de examens van apothekersbediende, heeft hare zitting Woensdag den 7 dezer aangevangen en heden aan twee candidaten eene akte van be voegdheid uitgereikt, zijnde de heeren J. van Beve- ren, geboren en wonende te Zierikzee en J. L. Daenen, geboren te Venlo en wonende te Ylissingen. Twee candidaten werden afgewezen. Heden namiddag had in het polderhuis in de Abdij alhier de opening plaats van de inschrij vingsbiljetten op del6 serie, ad20 aandeelen van 1000, in de 4pcts geldleening van ƒ200.000 ten laste van den polder Walcheren. Ingeschreven werd voor 37 aandeelen, te wetendoor den heer Novelle van VIII. Daarna vervolgde zij, alsof zij te ver gegaan was en dat weer goed moest maken, op veel strenger toon „Verlangt gij nog iets?" Albert wist niet hoe hij het gesprek weer zou opvatten; hij bedacht zich een poos en begon toen „Waarde freule, gij spreekt daar van uwe rechten, die men wil verkorten. Dat is de tweede reden van mijn komst. Gij hebt mij de eer be wezen van mij eenigermate tot uw verwantschap te rekenen. Dat geeft mij het recht en den plicht, om de zuster van mijn grootvader mijn ondersteuning aan te bieden, wanneer men haar recht, zooal niet haar ontnemen, dan toch bestre den en beperken wil. Ik weet dat dit voorne men bestaat en het gevaar nadert." De oude dame knipte niet eens met de oogen zei J. A. Zip alhier voor 20 aandeelen, 8 ad ƒ1002.60 6 a 1001 en 6 a 990door de heeren J. Boasson en Zonen alhier, voor 8 aandeelen, 5 ad 970, 1 ad 990 en 2 ad ƒ1000; door de heeren Van den Broecke, Luteijn en Schouten alhier voor 7 aandeelen, 2 ad 1000 en 5 ad 890 door den heer T. Akkerman alhier voor 2 aandeelen ad 1001. De bepaling welke aanbiedingen zullen worden aangenomen, zal plaats hebben in de eerstvolgen de vergadering van het polderbestuur. Namens den vorst van Waldeck-Pyrmont is door den hofmaarschalk, vrijheer Von Hadeln, op de vriendelijkste wijze dank betuigd aan den heer J. Bourdrez alhier, voor de aanbieding eener photographische afbeelding van den schoonen gang in zijn huis, Rotterdamsche kade n° 244, ter her innering aan 's vorsten bezoek bij zijn jongste verblijf hier ter stede. »Deze photographie, schrijft de hofmaarschalk, zal voor Z. D. eene nieuwe en aangename herinnering wezen aan zijn verblijf in uwe geboortestad, dat voor Hoogstdenzelve even belangwekkend als aangenaam geweest is." Een bericht in het Zuiden omtrent het door de heeren en mej. Van Thienen gisteren hier gegeven orgelconcert, eindigt met deze woorden »De vrij talrijk opgekomen schare toehoorders verkeerde blijkbaar onder den indruk van deernis met het onuitsprekelijk droevig lot dezer onge- lukkigen, maar ook van bewondering voor hunne talenten, en zoo wij hopen, ook van dankbaarheid aan Hem, die hun zoo groote vergoeding bij hun ontzettend gemis schonk". Het schijnt dat de kerkvoogden der hervormde gemeente te Goes het opwekken dezer gevoelens van deernis, van bewondering en van dankbaar heid, in een kerkgebouw niet oorhaar achten. Wij zien toch uit de G. Ct. dat het verzoek om in de groote kerk te Goes een dergelijke uitvoering te geven, door de drie kerkvoogden is afgewezen op grond van redenen, »die lang niet steekhoudend De heer H. M. Kesteloo, secretaris van Domburg en Aagtekerke, heeft een zeer nuttig werk verricht door het vervaardigen van een alphabetisch regis ter op het Provinciaal Blad van Zeeland en op de daaraan voorafgegane, nog van kracht zijnde circulaires, loopende van 1815 tot 1 October 1881. Dit register omvat dus zoowel de door de heeren De Laat de Kanter en Risseeuw in 1867 uitgege ven Verzameling, als de na dien tijd uitgevaardigde voorschriften, welke' de vroegere deels opheffen, deels wijzigen, deels aanvullen. Daarom worden dan ook in het register zoowel het nommer en jaartal van de na 1867 uitgegeven prov. bladen, als de bladzijden der Verzameling, waar men de vroegere voorschriften vinden kan, vermeld. Eene periodieke vernieuwing van eene werk als dat van de heeren De Kanter en Risseeuw zou zeker wenschelijk, maar wegens de kostbaarheid onuitvoerbaar zijn. Bij gebreke daarvan is een register als nu door den heer Kesteloo ver- „Ik heb mijne papieren en daarmede heb ik mij nog altijd zelf beschermd." Albert viel schielijk in „Zelfs die papieren zullen niet voldoende zijn om te beletten dat dit huis u ondragelijk gemaakt wordt. Men is van plan om een gebouw vlak voor uw venster te zetten, met een stoom machine die onafgebroken werkt. Dan wordt u alle rust en licht-benomen." Wanneer de wet dit gedoogt," viel de oude dame hem in de rede, „moet ik het mij laten welgevallen. Toen dit huis gebouwd werd, stond het wel is waar op vaster grondslagen dan nu, het steunde op de familie-overlevering. Wie had toen ooit gedacht dat het goed aan een ander dan aan een Zarchow zou toebehooren en die zouden dit huis niet aangetast hebben, omdat het voor hunne eigen nakomelingen mettertijd een toevluchtsoord kon worden en ik word met mijn huisje meê verkocht en geef aanstoot en ergernis. In huis is het echter nog vreedzaam gebleven en ik zal dezen laatsten gedenksteen mijner familie verdedigen tot den laatsten adem tocht, die een einde aan mijn leven maakt en den naam der Zarchow's voor altijd uitwiseht." Zij had bedaard, zonder aandoening gesproken, maar ook zonder bitterheid, waaruit men een verwijt had kunnen opmaken. Albert sloeg even wel toch de oogen neer, want zoo min als hij een verwijt tegen zijn vader zou verdragen heb ben, moest hjj toch voor zich zelf bekennen dat vaardigd is, voor allen die met de provinciale ver ordeningen moeten werken, inderdaad onontbeerlijk. Het boek is hij de firma U. F. Auer en zoon alhier zeer net en duidelijk gedrukt en uitgegeven. Goes, 8 Juni. Het heden alhier te koop aan geboden jachtrecht op de gronden gelegen in het Ambacht van Kapelle, Biezelingen en Eversdijk groot 1865 hectaren, heeft opgebracht 17,890, waarhij nog komen de onkosten van 12.5 pet. Sloes, 7 Juni. De gemeenteraad nam in zijn heden avond gehouden vergadering twee belangrijke hesluiten op het gebied van onderwijs. Met alge- meene stemmen werd aangenomen de voordracht van burg. en weth., om het subsidie, aan de Am bachtsschool toegestaan, te verdubbelen op grond, dat deze inrichting, ten gevolge van vermeerdering van het aantal leerlingen dit bedraagt reeds 21 en zal met September waarschijnlijk toenemen waardoor de aanstelling van een tweeden onder wijzer onvermijdelijk is geworden, meer uitgaven zal eischen. Uit de gemeentekas zal dus, zoolang de financieele toestand der inrichting zulks vor dert, te haren behoeve eene toelage van 400 worden verstrekt. Het armbestuur besloot bereids, ook zijn subsidie van 100 te verdubbelen en gaf wederom bewijs, dat het, waar het kan, het belang zijner instelling immers het is toch met het oog op de weesjongens, zeer gewenscht, dat de gelegenheid om ambachtsonderwijs te genieten, aanwezig zij met dat der gemeentewet te doen samengaan. Mochten de staten de bijdrage der provincie in gelijke verhouding verhoogen, dan is het voortbe staan verzekerd van eene inrichting, die niet alleen voor onze maar ook voor de omlig gende gemeenten, als eene hoogst nuttige mag beschouwd worden. De tweede beslissing, die de raad in zake on derwijs heeft genomen, gold het voorstel-Massee, betrekkelijk de heffing van het schoolgeld aan de hoogere burgerscholen voor jongens en meisjes. In de verordening komt de bepaling voor dat leerlingen gratis de lessen aan deze inrichtingen kunnen volgen, mits door hen bij een door de leeraars en leeraressen af te nemen examen blijken zijn gegeven van buitengewonen aanleg," terwijl burg. en weth. over het verzoek tot vrijstelling beslis sende, met de beschikbare ruimte te rade moeten gaan. De heer Massee wenscht dat de eisch, dat de leerling een uitstekenden aanleg bezitte, ver vallen zal, maar dat men, zoolang er plaatsen open zijn, leerlingen die on- of minvermogend zijn, ge legenheid geve om die in te nemen. Hadden wij het voorstel met meer sympathie begroet, indien er de beperkende voorwaarde, dat plaatsruimte beschikbaar zij, niet aan verhonden was en de heer Massee het beginsel»het M. O. is voor on- en minvermogenden gratis verkrijgbaar" zuiver gesteld had, wij betreuren het dat zijn voordracht verworpen werd. Aanneming ware een eerste schrede op den weg, om tot verwezenlijking- van dit beginsel te komen. Wij moeten echter erkennen, dat uit een prac- het van den kant der oude dame vergefelijk zou geweest zijn. Deze scheen ongeveer te gissen wat er in hem omging en voegde er snel hij „U maak ik er geen verwijt van. God beware mij, dat ik een onschuldige onrecht zou aandoen of met opzet krenken. Maar ik wil ook niet gehinderd worden. Er heeft op al dat geschacher nooit zegen gerust. Men zegt dat uw vader een hekel aan de plaats had; zijn opvolger, overigens een braaf man, is er arm bij geworden en de tegenwoordige", dit zeggende vertrok zij hare lippen tot een schamperen lach, „zal er misschien niet arm hij worden, maar hij zal ook nooit hegrijpen wat de grond waard is, waarop eens de wieg onzer voorvaderen stond. De nieuwe tijd weet daar toch niets meer van en kan het niet be grijpen, omdat hjj de zelfgenoegzaamheid mist die alles in eere hield. Die man heeft mij gezegd dat zulk een woning niet paste voor een voor name dame, zooals ik. Als of dat een haarbreed aan de voornaamheid kan toe- of afdoen en als of dat compliment uit zijn mond den, minsten indruk op mij kon maken. Maar waarom vertel ik u dat alles Zij nam het gezangboek dat zij voorzichtig op de vensterbank gelegd had, weer op, om te .kennen te geven dat zij het ge sprek als geëindigd beschouwde. Maar Albert kwam nog een stap naderbij en zei »Ik heb u nog iets te verzoeken „Mij vroeg zij en zag hem verbaasd aan. „Mij pleegt niemand iets te verzoeken omdat ik tisch oogpunt de bijvoeging van weinig belang schijnt. Doet zich, hij toelating van on- en min vermogenden, over eenige jaren de behoefte aan meer ruimte en personeel gevoelen, dan zal een voor het beginsel van kosteloos M. O. gezinde raad maatregelen tot voorziening nemen. Een raad, die het beginsel daarentegen afkeurt, zal de be paling, dat vrijstelling van schoolgeld verleend kan worden, intrekken. Welk gegrond bezwaar er echter bestaat, om plaatsen, die toch open staan, door niet-betalende leerlingen te doen innemen en hoe of daardoor meer uitgaven kunnen ontstaan, is ons niet dui delijk. Het debat was zeer geanimeerd; de tegenstanders behielden het veldhet voorstel-Massee werd met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Aagtekerke, 7 Juni. Heden is alhier, met 22 van de 33 geldige stemmen, tot lid van den raad gekozen Jacobus Wisse. (Zie Laatste Berichten van gisteren.) Bergen op Zoom, 8 Juni. De opbrengst van de tot Dinsdag verpachte 360 perceelen der Tersche oesterbank bedroeg 298.678. Nog 53 perceelen moesten verpacht -worden. Gisteren is de verpachting afgeloopen. De totale opbrengst is 363,373. Te Wolfaartsdijk, waar in 1880 voor het eerst gemeente-opcenten op de personeele belasting geheven zijn, heeft de raad die nu, daartoe bij kon. besluit gemachtigd, van 20 tot 25 verhoogd. Bij den raad van state, afdeeling geschillen van bestuur, werd gisteren behandeld het beroep van den heer C. Risseeuw te Goes, tegen het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland betreffende zijne niet toelating als gemeenteraadslid. De staatsraad De Vries bracht het verslag uit. Er was geen belanghebbende verschenen. Omtrent het afloopen van het oorlogastoomschip Van Speijk aan 's lands werf te Amsterdam meldt het Handelsblad nog het volgende: Omstreeks éen uur zette het schip zich in be weging, onder een luid hoera der aanwezigen. Daaronder waren ook de burgerweezp.n en aan een der meisjes van het gesticht was de taak opgedragen om het touw door te hakken, dat de gewichten doet vallen, die de klinken wegslaan. Het bijltje, waarmede dit geschiedde, geborgen in een nette kist, zal als aandenken in het weeshuis worden bewaard. De Van Speijk is de vijfde van de zeven krui sers eerste klasse, die buitengaats, behalve de pantserschepen, de grootste sterkte onzer vloot zijn. Deze schepen hebben een zeer sierlijken vorm en zijn zeer vlug. In het buitenland maken zij een zeer goed figuur. De minister van marine was bjj het afloopen tegenwoordig. Maar er was nog iemand anders, die, met ver niet in staat ben iets te geven. Zulk een ver geten overblijfsel van den ouden tijd, als ik hen, kan den nieuwen tijd geen raad geven en dat wil ik ook niet. Ik geef ieder wat hem toe komt, maar niemand meer, noch raad, noch daad, noch gevoel. Zooals ik zelf in de wereld ge plaatst ben kan dat niet anders. Ik wil nie mand dank verschuldigd zijn, maar niemand mag ook eenige verplichting jegens mij hebben. Daar om mag ook niemand iets van mij verzoeken. Geen dank verdienen bewaart voor ondank. „Ik zou trachten u hierin tegen te spreken", zei Albert, „indien ik niet wist dat gjj zelf dit beginsel ontrouw zijt." „Wat bedoelt gjj daarmede vroeg de oude dame bjjna boos. Albert vervolgde op warmer toon „Gij hebt in uw huis een jong, hulpeloos, verlaten meisje opgenomen, waarop gij bijna geen betrekking hadt, dat gij volstrekt niet kendet en aan wie gij op dat oogenblik de grootste weldaad bewezen hebt, die iemand haar kon aandoen. En dat meisje weet dat en is u dankbaar, misschien niet met woorden, omdat gij die zoudt afwijzen, evenals den dank, waarmede ik tot u kwam, maar met het hart en voor altijd." De oude dame stoof op. „Wien ben ik daar van rekenschap schuldig Mamsel Fliegner was niet hulpeloos en verlaten. Zij had ooms. Zij is geen logeergast van mij, maar wij houden samen huis. Dat was van weerszijden een vrijwillige

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1