N° 133. 1882. 125e Jaargang. Donderdag 8 Juni. Eps-belastingen. Middelburg 7 Juni. FEUILLETON. HET FREULESHUIS. Dit blad verschijnt d a ge 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. A d v e r t e n t i n 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. VIII. MIDDELBIRGSCHE COURANT. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Vrijdag den 9en Juni 1882, des na middags te half twee uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 6en Juni 1882. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De burgemeester van Middelburg, maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden het door den provincialen inspecteur dei- directe belastingen enz. te Middelburg, den 3ea Juni 1882, invorderbaar verklaarde kohier der per- soneele belasting n°. 1 voor bet dienstjaar 1882/83, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden in gediend terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te -laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9en April 1869 (Stbl. n°. 59). Hiervan is heden af kondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 6en Juni 1882. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De gemeenteraad van Middelburg zal op Vrijdag den 9en Juni a. eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken Ingekomen stukkenconcept-verordening tot regeling van den cursus ter opleiding van hoofd onderwijzers voorstellen van de commissie voor de strafverordeningen, tot het brengen van enkele wijzigingen in sommige dief verordeningenvoor stel tot beschikking uit den post voor onvoor ziene uitgaven, gemeente-begrooting 1882opma ken van eene voordracht van zetter bij de rijks directe belastingen (vacature H. J. Dronkers). Haar wij vernemen is bij kon. besluit bepaald dat het oppertoezicht over de buitengewone dijk en oeverwerken enz. aan de calamiteuse polders of waterschappen in Zeeland, opgedragen blijft aan het bestuur van den rijkswaterstaat. De St.-Ct bevat een kon. besluit van 23 Mei jl. tot schorsing van het besluit van burg. en weth. der gemeente Hoofdplaat, dd. 28 April jl., waarbij 16 Novelle van GUSTAV Zü PUDLITZ. VII. Ofschoon Albert nog, zoo lang zij bij hem was, met kracht het woord dat hem op de lippen zweefde, terug gedrongen had, was zijn hart toch te vol om te zwijgen en op de lachende trekken van den ouden heer lag zoo veel goedhartigheid, die vertrouwen inboezemde, dat hij zich niet langer kon inhouden. Daar nu karakters, die ge woon zijn hunne gevoelens alleen te verwerken, wanneer zij zich eenmaal door de behoefte tot mededeeling laten meesleepen, veel heviger, hartstochtelijker en onbegrensder worden in hun vertrouwen dan andere, barstte hij met zulk een vaart los dat de oude heer met moeite al zijn ontboezemingen, zijne plannen, die hij als vaste vooruitzichten opbouwde, zijn aarzelen en weifelen volgen kon. Het kwam den jongen man zoo zeker voor dat Fransje hem lief had, als hij van zijn liefde voor haar overtuigd wasde tuinbouw kundige was het met hem eens dat de heer Börs- Jbeim genoeg had van het goed en de verfraaiings- aan het hoofd der openbare scbool n°. 1 vergun ning is verleend buiten de schooluren van het schoollokaal gebruik te maken. Naar wij vernemen, bestaat bij de Zeewwsche Stoombootmaatschappij, onder directie van den heer C. van der Bent c. s. alhier, het voornemen om in het aanstaande najaar een tweede vrachtgoederen- stoomboot in de vaart te brengen tusschen Vlis- singenMiddelburg en Botterdam v. v. tengevolge waarvan in plaats van eens twee malen 's weeks ge legenheid zal worden gegeven tot goederenvervoer. Naar wij vernemen zal die boot naar de eischen des tijds worden ingericht en den naam dragen Valk II. Gisteren avond werd de jaarlijksche vergadering gehouden van aandeelhouders in de Bad- en Zweminrichting alhier, waar tot lid van het bestuur, in plaats van dr. H. A. de Jongh, werd verkozen d'. J. C. Bolle. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek dat in 1881 werden genomen 9545 baden, tegen 9769 in 1880. Het aantal gratis verstrekte baden bedroeg in 1880 1565, in 1881 844, eene ver mindering toegeschreven aan de omstandigheid dat vele jongens, die het zwemmen op de inrichting hebben geleerd, er nu de voorkeur aan geven elders in het kanaal te zwemmen. De vereeniging heefVgeene vergunning aange vraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein. Den 16en Juli zal de Bad- en Zweminrichting vijf jaren hebben bestaan. Het bestuur is voor nemens dien dag te vieren door bet houden van een wedstrijd in het zwemmen. De cijfers, in het verslag voorkomende aangaande den geldelijken staat der vereeniging, zoowel als de mededeelingen omtrent het materieel, geven blijk dat de nuttige vereeniging ook in deze op zichten in bloeienden staat verkeert, zoodat zij onbezorgd de toekomst tegemoet gaat. Het orgelconcert dat door de heeren gebroeders Van Ihienen, van Delft, heden middag in de Waalsche kerk alhier gegeven is, werd door een vrij groot publiek bezocht. De twee heeren Van Thienen gaven de bewijzen dat hunne bedrevenheid op het schoone instrument en hun smaak, door aanhoudende oefening, bij voortduring toenemen. Ook hun zuster, die zich in een sopraan-solo van Handel en in een lièd van Mozart hooren deed, mag voor hare nauwgezette voordracht en goede méthode geprezen worden. Eene aangename afwisseling werd in het pro gramma gebracht door den heer Lysen, die eene viool-sonate van Tartini en twee kleinere nom mers van Bach en Schumann voordroeg. Vooral de gedragen tonen maakten met de orgelbegelei ding eene zeer schoone werking. De bescheiden begeleiding van de heeren Van Thienen bij den zang hunner zuster mag niet zonder lof voorbijgegaan worden. In zijn geheel heeft het orgelconcert aan vele muziekvrienden een uur van genot verschaft. plannen, en dus bouwden zjj daarop gezamenlijk allerlei plannen voort, die voor Fransje en Albert een nieuw, heerlijk thuis zouden vormen en tevens de oude freule en haar huis voor alle aanrandin gen beveiligen. Een binnentredende knecht stoorde hen in hun gesprek. Hij overhandigde den ouden heer een telegram, dat, zooals hij zei, zooeven door een bode gebracht was, »Dat moet van den Nabob zijnriep deze uit, „anders weet niemand in de hoofdstad dat ik hier ben. Ik verzwijg mijn verblijfplaats altijd, eigenlijk uit angst voor telegrammen, want ik kan niet aan die akelige dingen gewennen. Iets goeds loopt niet weg en onaangename tijdingen verneemt men altijd te vroeg. Laat het maar liggen tot morgen ochtend." „Het zou toch kunnen zijn zei Albert. „Juist omdat gij denkt dat bet van den heer Börsheim komt, en nu juist bij ons gesprek." „Achgij zijt uit den telegrafentijd," viel de oude heer hem in de rede, „en misschien hebt gij meer belang bij den inhoud dan ik; dus moed gevat wellicht voorkomt hij onze wen- schen." Hij opende de enveloppe voorzichtigschoof zijn bril recht en zei „Ja wel, van den Nabob,, hé hoe langeen wijsheid waarvan, het hodenloon eraf gerekend, elk woord vijf centen waard is. Lees gij het liever, want bij die verwenschte lamp, kan ik er niet uit wijs worden." Bergen op Zoo in, 6 Juni. Yan de 413 per- ceelen, waarin de oesterbank te Yerseke verdeeld is, waren van den 30el> Mei af tot gisteren (Maan dag) avond toe 312 perceelen verpacht tot een gezamenlijk bedrag van 235.178. Goes, 6 Juni. Bij koninklijk besluit van 26 Mei jl. is aan de commissie voor de dezen zomer alhier te houden tentoonstelling van nijverheid vergunning verleend om in den loop der maand Augustus a. een verloting te houden van op de tentoonstelling aan te koopen voorwerpen. De aanvrage strekte tot het debiteeren van 2500 loten, tegen den prijs van een gulden per lot. De kamer van koophandel te Batavia heeft een adres gericht aan den gouverneur-generaal tegen het geopperd en, naar gezegd wordt, door den gouv.-gen. ondersteund plan, om de verdere vol tooiing der werken en de exploitatie van de haven van Tandjong Priok aan eene maatschappij te coneedeeren. Naar men aan het Alg. Dbl. verzekert zou, na overleg met het opperbestuur, de regeering tot het besluit gekomen zijn om de exploitatie der haven niet uit handen te geven. De minister van justitie, de heer Modderman, heeft gisteren de gelegenheid, dat hij bij het graf van zijn bloedverwant, wijlen den president van den hoogen raad, het woord voerde, niet laten voorbijgaan zonder eene zinspeling op den tegen- woordigen politieken toestand. Sprekende over een advies, door den 77jarigen rechtsgeleerde vóór korten tijd uitgebracht omtrent het beklemrecht, noemde de minister dat advies »een verhandeling die, dat mag ik ook van mijn opvol- ge r v e r t r o u w e n niet in de kartons van het departement zal verborgen blijven, maar den grondslag voor de aanstaande hervorming van het beklemrecht zal uitmaken." Nergens in ons land, zoo ver ons bekend is, kan het uit Denemarken sedert enkele jaren over gebrachte onderwijs in huisvlijt op zulke uit komsten bogen als te Dordrecht. Het is van belang daarop te wijzen, als een teeken dat, even goed als de uitvinding van Clauson Kaas in haar geboorteland en in Zweden burgerrecht verkregen heeft, hare overplanting op Nederlandschen bodem vooral een vraagstuk van toepassing en volhar ding is. De Dordrechtsche Ct. meldt omtrent de bedoelde school het volgende In de vorige week werd de huisvlijtschool alhier weder belangrijk uitgebreid. De heer S. J. H. C. Feenstra, onderwijzer aan de openbare gemengde school, werd door het bestuur als onderwijzer aan gesteld, aan wien twee klassen werden toever trouwd. Eene nieuwe klasse van betalende leer lingen kon worden gevormd. Buim 30 leerlingen, die de lessen gedurende twee jaar kosteloos hadden gevolgd, verlieten de school, terwijl 55 jongens der openbare en bjjzondere kostelooze en tusschen- Albert greep haastig naar het papier en las. „Gij en De Grais ginds blijven. Kom mor gen met den eersten trein. Bijtuig naar het station zenden. Freuleshuis uit den weg geruimd. Laatste middel probaat. Plannen maken, alsof het niet meer bestond." Albert liet het papier op den grond vallen en zag zijn ouden vriend ontsteld en vragend aan. Dit bericht had een gedeelte, ja zelfs den grond slag van al hunne plannen omvergeworpen. Albert slenterde den anderen morgen reeds vroegtijdig in den tuin, die in den helderen zon neschijn vol van morgendauw schitterde. Onwil lekeurig sloeg hjj den weg in, dien hij gisteren met Fransje gegaan was toen het onweder hen overviel en het bloed steeg hem in het aangezicht, toen hij bekennen moest dat de herinneringen aan gisteren, die zijner kinderjaren verdrongen. Hij had wel willen jubelen, zulk een groot geluk voelde hij in zichmaar zoodra hij begon na te denken, maakte zich zulk een angst en twijfel van hem meester, dat hij alle overpeinzingen opgaf, ten einde ten volle het zalige gevoel te kunnen genieten. Het ging hem als iemand die aange naam droomt en ofschoon reeds half ontwaakt, toch de oogen niet durft te openen, uit vrees dat de werkeljjkheid alle schoone beelden zal ver scholen kosteloos tot de lessen werden toegelaten. 83 jongens hadden gevraagd om voor een plaat sing in aanmerking te mogen komen, waardoor het bestuur verplicht werd om tot zijn leedwezen velen wegens plaatsgebrek voorloopig af te wijzen. Al meer en meer wordt ingestemd met eene spreuk van den heer H. Bouman, welke door de school als motto is aangenomenalle zelfstandige handenarbeid, hoe gering en van welken aard ook, is een opvoedingsmiddel voor den mensch in iederen leeftijd, een bron voor hem van geestelijke ontwikkeling en van redelijk en zedelijk genot." Op de huisvlijtschool krijgt de jongen zekere handigheid, de vaardigheid om enkele gereed schappen te gebruiken. Zijn zin voor vormen wordt er ontwikkeldzijn oog wordt er gewend om te onderscheiden wat bij ieder voorwerp tot de wezenlijke of tot de toevallige deelen en ken merken behoortzijn zelfvertrouwen wordt er op gewekt of verstrekt, en de uitdrukking »ik kan niet" wordt al spoedig niet meer door hem ge bruikt. Yan ambachtsonderwijs was daar volstrekt geen sprake. Het onderwijs werd niet gegeven met het doel om den toekomstigen ambachtsman te toonen voor welk vak hij den meesten aanleg en de meeste geschiktheid heeft. Jongens van eiken stand waardeeren het onderwijs door zijn practi- schen aard, als eene heilzame aanvulling van de opleiding der lagere school, welke hun leert om hun vrije uren nuttig en aangenaam door te brengen. Yier onderwijzers zijn aan de school verbonden, de heeren J. C. Lindeman, W. J. van der Kolff, W. H. van Bavestein en S. J. H. C. Feenstra, terwijl de eerstgenoemde met de leiding der werk zaamheden is belast. Thans ontvangen 250 jongens, (waaronder 75 betalende) in klassen van 12, geregeld twee uur achter elkander onderwijs per week, naar een leer plan van den heer Lindeman. Aan leerlingen die zulks verlangen, kan door de onderwijzers worden vergund extra te komen werken, waarvan steeds een ruim gebruik gemaakt werd. De school, geopend 17 November 1879 hij wijze van proef voor twee jaren, is in November 11. voorgoed gevestigd. Behalve door de krachtige hulp van den gemeenteraad, die het vrije gebruik der drie lokalen weder toestond en de subsidie bracht op f 600, werd het bestuur daartoe in staat gesteld door de geldelijke bijdragen van ver schillende vereenigingen en vele particulieren. In October 11. heeft de tentoonstelling van voor werpen, gemaakt door ruim 100 jongens, die thans de school reeds hebben verlaten, bewezen dat de huisvlijtschool met recht tot de nuttige instellingen van Dordrecht mag gerekend worden. Het telegram over de behandeling der landver huizers aan boord van de Nemesis, dat door de N. li. Ct. gisteren verkort en onder reserve mede gedeeld werd, wordt in het Handelsblad aldus opge geven In een telegram uit New-York aan de Standard wordt ernstig geklaagd over de behandeling der jagen. En daar tusschen door bekroop hem weef de kwelling van den twijfel, die wreedaardig alle mogelijke hinderpalen opzoekt, vaak alleen met het doel om ze te bestrijden en zich daarna des te zekerder te voelen. Albert was een zelfstandig man geworden, daaf het noodlot hem vroeg op eigen heenen had doen staan en hij was steeds spoedig besloten wanneef er een nieuwe weg moest ingeslagen worden. Ditmaal deinsde hij echter voor zijn eigen be sluit terug en liet zich door het toeval leiden en hij ondervond voor het eerst, dat somtijds het hart het verstand vooruit loopt en men er zich gewillig naar schikt als naar een hoogere macht, waaraan wij ons reeds onderworpen hebben eer wij haar kennen. Nu stond hij eensklaps op den zacht glooien den grond achter den tuin van het Freuleshuis en het was alsof hij vermaand werd om die oude bloedverwant te beschermen, misschien ook het armoedige huisje te redden, dat hij lief had ge kregen, omdat het Fransje in de dagen harer verlatenheid tot een schuilplaats had gestrekt. Hij dacht niet lang na, doch begaf zich met ras- sche schreden naar het Freuleshuis en dacht ef bijna niet meer aan dat hij Op het punt stond van het geheim zijner kinderverbeelding te doorgron den en die geheimzinnige plaats, die hem steeds zoo geïntrigeerd had, te betreden. De voordeuf stond open, de oude werkvrouw veegde den gang en zonder iets te vragen trad Albert binnen. De vrouw stond versteld en maakte eerst e§

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1