Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. 8enterie, mazelen uitgebroken; achttien passagiers stierven onderweg, anderen waren stervende in een New-Yorksch hospitaal gebracht. Het geval ver oorzaakt te New-York groote sensatie. (Over de juistheid van een en ander, voegt de re dactie der N. R. Cl. hierbij, zullen nadere berichten moeten worden afgewacht. Zooals het geseind wordt, klinkt het verhaal ons ongeloofelijk.) Het hoofdbestuur der Alg. Vereen, voor bloembol lencultuur, te Haarlem, heeft bij adres haren be schermheer, Z. M. den koning, verzocht het noodige te doen verrichten, tengevolge waarvan Nederland worde toegelaten om zich alsnog aan te sluiten aan de conventie van Bern. In bedoelde conventie, gehouden in het najaar van 1881, zijn door afgevaardigden uit verschil lende landen de vroeger vastgestelde bepalingen tot wering van de druifluis (Phylloxera) gewijzigd op eene wijze, waarbij rekening is gehouden met de belangen van den tuinbouw en zijne verschillende vertakkingen. Hieruit kan echter voor Nederland geen voor deel worden getrokken, omdat het zich niet aan de conventie heeft aangesloten en bij dit bedrag wordt bepaald, dat tegenover niet toegetreden rijken strengere bepalingen geoorloofd zijn. Z. K. H. de prins van Oranje heeft een bijdrage van 300 doen toekomen aan het bestuur van de 's Gfravenhaagsche afdeeling der Alliance. Israe lite, ten behoeve van de vervolgde Russische Joden. Den 8e» Juni zal het 30 jaren geleden zijn dat de eerste ambtenaren bij de rijkstelegraaf (10 leerlingen-telegrafist) door den minister Thorbecke werden aangesteld. Yan die 10 zijn er thans nog 4 in leven en deze zijn nog aan den telegraaf dienst verbondenhet zijn de heeren J. de Jager, lijn-inspecteur Leeuwarden, W. E. Ringer, idem Groningen, C. Brieve, idem Roosendaal," en W. Brinck, onder-directeur te Hoorn. De St.-Ct bevat de wet houdende goedkeuring van eenige artikelen der overeenkomst, tusschen Nederland en Portugal op 1 Dec. 1880 te Lissabon gesloten, tot vaststelling van de rechten, voor rechten en vrijdommen van de wederzijdsche consuls. Het muziekfeest te Leeuwarden, bij gelegenheid der vergadering van de Ned. Toonkunstenaarsver- eeniging, heeft Zaterdag en Zondag met uitmuntend gevolg en onder algemeene geestdrift plaats gehad. Het programma hebben wij vroeger medegedeeld. Het bestond alleen uit werken van Nederlandsche componisten. De heeren Coster, Nicolai, Heinze en Hageman dirigeerden zelf hunne compositiën, terwijl de laatsgenoemde de voorafgaande studiën van orkest en koren geleid had. De solopartijen waren toevertrouwd aan de dames Gips, Poutsma en Hageman-Stoetz en den heer Blauwaerd voor den zang; mej.Benedicts, pianiste, den heer Cra mer, violist en den heer Bosnians, cellist. Na afloop van het eerste concert was er souper bjj den eerevoorzitter der feestcommissie, den com missaris des konings in de provincie, tot bijwoning waarvan de genoemde en nog meer van Neerlands eerste toonkunstenaars en toonkunstenaressen, thans te Leeuwarden bijeen, waren genoodigd. ministerieele departementen. Benoemd tot adjunct-commies bij het dep. van justitie J. L. Leijendekker, R. W. H. M. Hustinx en J. Th. E. Canneel, allen thans le klerk bij dat dep. pensioenen. Pensioen verleend aan W. D. Cranenburgh, gewezen hoofdcommies bij het dep. van waterstaat enz., ten bedrage van 1770 's jaars. koloniën. Bij min. resolutie zijn de onderwijzers W. J. Gerards, B. G. Hoogewind, G. M. ter Horst en L. C. van de Woestijne, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van N.-I., om te worden be noemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Tot het verkrijgen der hoofdakte voor het lager onderwijs hebben zich bij de commissie, die te tot de familie behoort, hebt gij ook geen recht om haar te bedanken en recht en plicht, geen gevoel, dat is alleen haar richtsnoer. Zij kan mijnheer uw vader nooit vergeven dat hij het goed verkocht heeft." „Dan heb ik weinig kans om genade in hare oogen te vindenzei Albert, „en toch heb ik volstrekt geen reden om mijn vader daar een verwijt van te maken. Hij had nooit van de plaats gehouden en de verkoop van het goed was de grondslag tot het vermogen dat hij mij nalietja het stelde mij in staat om mijn neiging te volgen en een schoon gedeelte van de wereld en hare kunst te leeren kennen. Ik heb Grieken land, het Oosten en Italië bezocht." „Dan is het zeer natuurlijk", viel Fransje hem in de rede, „dat deze armelijke natuur, dit leelijke dorpje u niet meer bevallen." „Integendeelriep Albert levendig uit. „Sedert van daag heb ik een gevoel van hier thuis te behooren en het is alsof ik nu eerst be grijp wat mij bij al het genot van het sehoone in den vreemde toch onbewust altijd hierheen trok. En noem onze natuur niet arm en leelijk. Zie dat uitzicht vóór ons, waarbij al mijn geluk uit mijn jongensjaren weer boven komt! Hoe vaak heb ik dezen weg met mijne ouders betreden het was onze dagelijksche wandeling. Hier dat golvende graan voor ons, daarachter dat groene weiland, dat thans met de opkomende dauw na het onweer overdekt is, zoodat het een uitge- Bredra zal zitting houden, 54 candidaten aange meld. Op eene vraag van den schoolopziener in het district Goes heeft de minister van binnenl. zaken, bij schrijven van 2 Juni jl., ge antwoord, dat het aan gemeentebesturen vrijstaat, met inachtneming van art. 194 der gemeentewet, naar omstandigheden te handelen ten opzichte van het onderhands of openbaar aanbesteden van werken van betrekkelijk geringen omvang aan schoollokalen en onderwijzerswoningen. Itillaml-Hatli, 5 Juni. Het drietal voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school te Bath bestaat uit de heeren De Leeuw, van Rijsoort; Verhagen, van Biervliet en Van den Ende, van Nieuwland. De heer E. J. van Spankeren, sedert 9 Juni 1837 te Zuidland gevestigd als predikant, nam eergisteren op 86jarigen leeftijd 'en na 50jarige evangelieprediking afscheid van zijne gemeente. De majoor J. H. Verschoor, benoemd bij het 3e reg. inf., is belast met het bevel over het 4" bat. van dat reg. te Vlissingen, en oefent tevens, voor zooveel de handhaving der krijgstucht bij het algemeen depot van discipline aangaat, het gezag van korps-kommandant uit. De luit. t z. le kl. C. J. de Jong Pzn. en de scheepsklerk P. van Teutem, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op nonactiviteit ge steld. Bij bevelschrift der arr.-rechtbank te Zierikzee, is S., B.. vroeger onderwijzer aan de openbare school te Brouwershaven, thans wonende te Rotterdam, tegen wien door genoemde rechtbank rechtsingang was verleend met bevel tot dagvaarding in per soon, ter zake als zoude hij onzedelijke hande lingen hebben gepleegd bij kinderen tijdens zij ter school waren, buiten vervolging gesteld, op grond dat uit de gehouden instructie geene voldoende bezwaren tot verdere vervolging tegen hem waren gerezen. Door burg. en weth. van Middelburg is aan het personeel van de spuit D eene premie van 40 en aan dat van de spuit W eene premie van 25 toegekend, voor het blusschen van den brand in den wind-korenmolen De Koning op den Veerschen rijweg. Gisteren is door de politie alhier weder pro cesverbaal opgemaakt tegen een tapper die sterken drank had verstrekt aan personen die in »kennelij- ken staat verkeerden." Vlissingen» 6 Juni. Gisteren is een matroos van een ter reede ten anker komende Belgische vischsloep ernstig verwond door den nedervallende giek. Hij is in het gasthuis ter verpleging opge nomen. Met de Pinksterdagen en ook op de na-ker- mis is het te Egmond aan zee rustig gebleven, en zonder veel tegenstand werden de herbergen 's nachts te 1 uur gesloten, gelijk door burg. en weth. was bevolen. Heden vertrekken de huzaren weder naar Haarlem en zal, naar men hoopt, alles weder tot zijn voormalige rust terugkeeren. In middels zijn er onderscheidene personen verhoord en zullen velen hun straf niet ontgaan. Evenals in de Betuwe neemt ook in de Neder-Yeluwe de bessenteelt toe. Niet alleen de groene stekbessen, ook de zwarte bessen zijn een artikel geworden van waarde. Voor de groene bessen bedingt men thans reeds 8 cent per kilo en voor de zwarte bessen heeft men het vorige jaar 18 a 20 cent per kilo betaald. In de Neder- Yeluwe berekent men de opbrengst op 50 cent per struik en plaatst circa 6000 struiken per bunder. De bessenoogst belooft dit jaar weer zeer voordeelig te worden. De heer Ten Haagen, drukker en uitgever strekte watervlakte gelijkt, waaruit de toppen der oude eiken en de elzenboschjes als groene eilandjes verrijzen. En daar ginds in den weêr- schijn van de ondergaande zon, die roodgetinte wolkjes, tegen dien donkeren achtergrond van het dennenbosch, het dorpje met den spitsen kerktoren. Alleen de daken komen tusschen de boomen uit, want dat is het eigenaardige van onze dorpen dat elke hofstede door boomen inge sloten ligt. Dat is onbewust het gevolg van een karaktertrek van ons volk. Het wil zich afzon deren en opsluiten op zijn eigen erf, half uit wantrouwen, half uit gemis aan een gezelligen aard. Daardoor is het echter ook met weinig tevreden, spaarzaam, onvermoeid en ijverig in het werk." „Daar heb ik nooit over nagedacht," zei Fransje, „maar het kan wel zoo zijn. Ik heb dezen weg ook altijd gaarne geloopen en nu weet ik ook waarom." Zij schrikte bijna, toen zij het gezegd had, doch herstelde zich spoedig en keerde om. »Nu moeten wij waarlijk teruggaan" riep zij uit. »Wat zou de »ouwe trulle" zeggen, als ik niet voor het avondeten thuis was. Zie de zon gaat reeds onder. O hoe prachtig Voor hen lag, door het avondrood beschenen, het vriendelijke Zarchow. Alle vensters blon ken als vlammend goud tusschen het donkere geboomte en de voorbijjagende wolkjes waren roodgekleurd. De wind woei de wandelaars van het Algemeen Ned. Advertentieblad, herdacht gisteren het 25jarig bestaan van dat blad. Het personeel bood hem een fraai cadeau aan, terwijl de patroon elk zijner ondergeschikten een geschenk in geld gaf en hen bovendien 's avonds een feest bereidde. De rekening van den reinigingsdienst te Zwolle over 1881 bedraagt in ontvang f 31.329 en in uitgaaf 26.340zuivere winst 4989. De Zwolsche compost wordt in het noorden voor de beste gehouden van alle steden en brengt het meeste geld op. Tengevolge der zeer ongunstige berichten, die ontvangen worden van hen die voor eenigen tijd naar Noord-Amerika vertrokken, en waarvan enkelen gereed staan weder naar Nederland terug te keeren, hebben verscheidene personen in Over- ijsel besloten niet met hunne huisgezinnen naar het nieuwe werelddeel te verhuizen, maar op hunne nieuw gehuurde bouwerven te blijven. Als bewijs van bijzondere speculatie op het overlijden van een persoon kan dienen, dat van eene te Arnhem overledene weduwe door slechts 2 a 3 familieleden, ter secretarie der gemeente, 10 akten van overlijden zijn verzocht, ter verkrijging van uitkeeringen uit verschillende begrafenis fondsen. Een twintigjarige schippersknecht met twee kinderen, een van vier en een van vijf jaren, in een der havens te Rotterdam op de luiken van het Rijnschip Peter zittende, is Zaterdag met de twee kinderen door den gestreken wordenden mast zoo ernstig gewond, dat hij in 't ziekenhuis overle den is en er voor 't behoud van het leven der kinderen weinig hoop bestaat. De heer dr. J. E. de Vrjj, door Z. M. den koning tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd, viert heden den dag, waarop hjj vijftig jaren geleden het radicaal van apotheker verwierf. Dit is het uitgangspunt geweest van een loopbaan, die hem beroemd heeft gemaakt. Het meerendeel der Nederlandsche apothekers heeft hem een geschenk aangeboden, en ook zijne vele vrienden, maakten van de gelegenheid gebruik om blijken van sympathie te geven. Te Wolvega is overleden zekere Dirk Kuipers die den leeftijd van 99 jaar en 7 maanden be reikte. Den 15 Oct. a. zou hij 100 jaar gewor den zijn. Men had zich reeds op dat feest ver heugd. Hij was een man met een bijzonder sterk gestel, die zeer matig en geregeld leefde, niet rookte en geen sterken drank gebruikte. Op 96jarigen ouderdom reed hij op schaatsen naar Echten, een afstand van vier uren, en 's middags terug. Bij de begrafenis volgde Rouke Kuipers, 95J jaar, van Echten overgekomen, het lijk zijns broe ders naar de laatste rustplaats. Te Maastricht is het minimum van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in 't klein ƒ10. Van de 398 personen, die vergnnning vroegen, betalen 377 dat minimum, terwijl de overige 21 20 moeten opbrengen. Zooals men weet, ligt Nijmegen tegen de hellingen van eenige heuvels aan, welke ten zui den en ten zuidoosten een plateau vormen. Op dit plateau heeft de architect Bert Brouwer een uitgestrekte renbaan laten aanleggen, waarop Donderdag den 15 Juni groote wedrennen zullen plaats hebben. De renbaan ligt in de onmiddellijke nabijheid van het station de nieuwe, ruime bui tensociëteit de Vereeniging met schaduwrijken tuin paalt eraan, de stad zelve ligt weer vlak bij deze. De gemakkelijk ingerichte tribune en het midden terrein der renbaan bevatten ruimte genoeg voor 50,000 bezoekers en te oordeelen naar de inge schreven paarden, zullen onze Nederlandsche sports men ten volle hun hart kunnen ophalen aan het genot om de edelste dieren met elkaar te zien wedijveren in vlugheid en kracht. Geen wonder, dat de ingezetenen zelf druk in de weer zijn hunne stad feestelijk te tooien. Zij steunen de commissie op de meest onbekrompen wijze en zeker zal niemand het zich beklagen als hij den 15 Juni een uitstapje maakt naar Nijme gen, dat door zijne tegenwoordige spoorwegverbin ding en zijne vele stoombootdiensten in een paar uur uit noord en zuid te bereiken is. frisch in het gelaat en uit den grond stegen ver sterkende geuren uit de nog vochtige planten en kruiden op. »Ziet gij dat hooge dak van het oude woon huis," zei Albert, »waar wij beiden onze kinder- droomen gedroomd en weemoedig afscheid geno men hebben? En voor dit alles wil die vreemde man vreemde bonte weelde in de plaats stellen en ik zou tot dit vandalismus de hand moeten leenen »Gij doet het toch nietEn het Freules- huis laat gij ook niet afbrekenriep Fransje. »Als zij er Freule Stine eerst uitgedragen hebben zal het van zelf instorten en dan heeft het ook zijn plicht gedaan. Hoe lang kan dat nog duren »Ik beloof u dat ik zal doen wat ik kan antwoordde Albert vastberaden. Maar gij, Fransje, moet mij bijstaan en raden." »Ik?" vroeg zij verbaasd, »hoe kan ik dat Albert had een woord op de lippen, maar hij voelde dat lip op dit oogenblik niet alles kon zeggen wat hij bedoelde. Zjj stonden juist op den weg die van het dorp naar het Freuleshuis voerde en Fransje riep: »0! daar komt oom Weinhold door den tuin. Ik ben heusch niet in een stem ming om geplaagd te worden. Goeden nacht mijnheer de bouwmeesterDit zeggende boog zij vlug als een hinde om een boschje en snelde naar huis. De oude Weinhold had haar toch ge- De toestand van den afgetreden burgemeester van 's Gravenhage jhr. Gevers Deynoot is hopeloos; het einde kan spoedig worden gewacht. Prins Karl van Pruisen, de eenige broeder van keizer Wilhelm, vertoefde Zaterdag te Kassei in een logement en had het ongeluk bij het opstaan van tafel uit te glijden en zijn linker djjbeen te breken. De prins is 80 jaren oud. Tegen het bekende socialistisch blaadje te Londen, Die Freïheit, werd gisteren wederom eene vervolging aangevangen. Wij vertalen eenige zinsneden uit het artikel dat tot de vervolging aanleiding gaf en tot opschrift droeg: Teekenen van revolutie in Londen. »De internationale bende van politie-spionnen heeft zich zeer vergist, toen zij dacht den mond der Londensche voorstanders van de sociale revolutie te sluiten door de vervolging der Freiheit. Te- nauwernood was het bekend dat ons lid Mertens gevangen genomen was, of er werd in eene ver gadering der partij overlegd hoe men tegen die nieuwe willekeur der Engelsche regeering moest optreden. In eene volgende vergadering werd de handelwijze der politie besproken en werd het belangrijkebesluitgenomen, dat de toon der Freiheit voortaan even radicaal en revolutionair, ja nog meer zoo, dan vroeger, zou zijn. In weerwil der beschuldiging tegen Die Freiheit wegens haar artikel over de executie van lord Frederick Caven dish en den heer Burke, in weerwil van het schijnbaar gevaar om dit onderwerp te bespreken, werd een openbare vergadering bijeengeroepen om den aanslag in Ierland te behandelen. Hoe de rede naars zich uitdrukten en wie er spraken, kan men het best zien uit de volgende, met algemeene stemmen aangenomen resolutie: Overwegende de buitensporige vervolging van het Iersche volk door de Engelsche regeering; gelet op de namelooze wreedheden en misdaden, waarmede Engeland het ongelukkige Ierland eeuwen lang heeft overstelpt; verklaart deze vergade ring, dat zij geene misdaad ziet in het uit den weg ruimen van lord Frederick Cavendish dooi de dappere Iersche rebellen, doch eene stoutmoe dige toepassing der lynchwet, eene daad van rechtmatige zelfverdediging op het juiste oogen blik volbracht, toen de hoofden der Iersche land- beweging op het punt stonden een smadelijk verdrag te sluiten met de Engelsche regeering. Om die redenen verklaart deze vergadering van sociaal-revolutionairen in Londen, dat zij zich aansluiten bij de revolutionairen in Ierland en aan dezen hun hartelijken bij val betuigen." Yoor dit artikel wordt zekere letterzetter Friedrich Schwelm vervolgd. Aan de Russische universiteiten wordt eene inzameling gehouden om een gouden krans op Darwin's grafstede te leggen. Eerst geschiedde dit in het geheim, maar graaf Ignatieff heeft nu toegestaan dat men in het openbaar den gi-ooten man zou mogen eeren. Het Italiaansche parlement heeft de kinderen van Garibaldi allen als wettig beschouwd. Gari baldi's eerste levensgezellin, de trouwe en koene Anita Leonta Crousa, was nog gehuwd, toen zij zich in Zuid-Amerika bij hem aansloot, om hem naar Europa te volgen. Zij overleed, op de avon tuurlijke vlucht van Garibaldi uit Rome in 1849, bij Ravenna aan de gevolgen eener bevalling. Uit deze onwettige verbintenis zijn twee zoons, Menotti en Ricciotti, en eene dochter Teresita gesproten. In 1860 huwde Garibaldi met gravin Giuseppina Raimondi, die tijdens den oorlog van 1859, naar zij voorgaf, hem uit liefde was gevolgd, maar reeds schuldige betrekkingen had aangeknoopt met een der jonge officieren van Garibaldi en hem een kind schonk. Garibaldi liet zich, toen hij na hun huwelijk van haar zelve de waarheid vernam, onmiddellijk van zijne vrouw scheiden. Latei- leefde Garibaldi op Caprera met de min van een kind zijner dochter, Francesca Armosino, bij wie hij twee kinderen, eene dochter, Clelia, en een zoon, Manlio, verwekte. Inmiddels had hij het scheidings-proces, dat hij met de gravin Raimondi voerde, gewonnen en maakte nu Francesca Armosino tot zijne wettige gade. Hare kinderen zijn geëcht. De Engelsche marine is niet gelukkig met hare nieuwe kanonnen; wederom is er een ge sprongen, een nieuwe 25ponder (achterlader), aan boord der Swifisure, die zich in de buurt van Ma dera bevond. Een man werd gedood, terwijl vier anderen zoo zwaar zijn gewond, dat men voor hun leven vreest. Rabbi Löwenstein van Lemberg had Don derdag gehoor bij den keizer van Oostenrijk. Hij bedankte Z. M. voor de bescherming op Oosten- rijksch grondgebied reeds aan Russische Joden verleend en vroeg die ook voor het vervolg. Want, naar hij uiteenzette, zijn er nog drie of vier mil- lioen Joden in Rusland die aan het lot blootstaan, dat reeds zoo velen trof. De keizer vroeg naar de wijze waarop de Joden worden bijgestaan en ver zien, maar hij paste wel op dat hij het niet liet merken, jahij had die twee al over het veld zien wandelen en daar het zijne bij gedacht. Het lot van Fransje ging hem ter harte, want hij hield van het kind. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2