N° 132. 125e Jaargang. 1882. 7 Juni. W oensdag Middelburg 6 Juni. FEUILLETON. HET FREULESHUIS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/ni. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGS» COIIRAIVT. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De belangstelling in de reizen van de Willem Barents zal zeker weder verlevendigd worden dooi de voor rekening van het Comité voor de IJszee- vaart uitgegeven verslagen van haar vierden tocht, in den zomer van 1881 gedaan. Het is een groot formaat boekdeel van 140 bladzijden, door kaarten en platen opgeluisterd. Terecht schrijft het co mité in zijne voorrede »Wjj behoeven niet meer op het nut dier tochten voor zeevaart en wetenschap te wijzen. Laat de groote commissie van deskundigen, die de wonderen, uit de diepte der Noordelijke zeeën opgehaald, thans onderzoekt, getuigen van hetgeen de Barents voor een tak der wetenschap doet. Laat aardrijks kundigen en meteorologen getuigen, wat ze doet voor andere takken. Laat de minister van marine verklaren, welke leerschool de IJszee nu als immer is voor zeeliedenhoe de IJszee nog steeds mannen vormt en zeeridders kweekt. Laat ons volk erken nen hoe het nationaal bewustzijn geprikkeld is door die tochten, waarvan Koolemans Beijnen de heraut was in ons land. Terwijl vrijwilligers dei- marine weder met toewijding en geestdrift naar de IJszee trekken, doen wij een beroep op de vrijwilligers uit ons volk, die het noodige geld voor die tochten bijeenbrengen, om het groote doel eveneens te blijven steunen door toe te treden tot de vereeniging Willem Barents. Het bestuur dier vereeniging beeft dit jaar nog geen beroep gedaan op den bijstand onzer land- genooten. Het heeft prof. Buys Ballot, die voor zijn voor treffelijk streven meer geld behoeft dan het be trekkelijk weinige dat jaarlijks voor de Barents voldoende is, vóór laten gaan. Maar we zijn er van overtuigd, dat dit bet bestuur niet zal schaden. Niettegenstaande een nagenoeg ledige schatkist, werd de Barents toch weder uitgezonden, want onderzoek van de IJszeeën baat alleen, wanneer het geduldig jaar aan jaar wordt voortgezet. Het beste helpt men door lid of donateur te worden van de vereeniging Willem Barents en een jaar- ljjksche contributie te geven. De kleine schoener heeft reeds zooveel gedaan om ons oud prestige imhet Noorden weer in eere te brengen, om En gelsehen, Noren en Ruseen met eerbied van onze zeelieden, onze geleerden, ons verleden te doen gewagen, dat wij een beroep durven doen op de liefde van ons volk voor vaderland en marine. Blijft de Barents, »die spaander hout met een ge dachte erin" steunenMoge de lezing van het eenvoudig verslag dat de heer Yan Broekhuyzen van den vierden tocht geeft, velen op nieuw doen gevoelen welk een geest van onversaagdheid, van ondernemingszucht, van zelfverloochening en liefde voor het vaderland door deze tochten gekweekt wordt." Behalve de taak, die haar in 't algemeen is op- IS Novelle van GUSTAY Zü PUDLITZ. VII. Wat valt daarbij ook te zeggen? Zij zal de laatste zijn en als ik haar overleef zal ik ook nog een paar bloemen op haar kist leggen. Dan is het gedaan Hij trad nu langzaam achteruit tot in de ope ning van de deur, daar hij zag dat Albert met gevouwen banden bij de kist zijner moeder stond. De jonge man was diep bewogen. „Indien zij nog leefde zei hjj shoe anders zou dan alles zijn Terwijl zijn geboorteplaats tot nog toe niets dan herinneringen aan jongensspelen bij hem opgewekt had en zijn hart door niets bewogen was, voelde hij thans een weemoed, waaruit hem duidelijk bleek dat hij hier een thuis verloren had. Hij voelde het verwijt dat hij uit de gemeen schap dezer dooden gestooten was en geen recht meer op deze groeve had. Zelfs de kransen der oude tante schenen hem een vermaning te zijn, en de gedachte dat haar hand de laatste zou jvezen, die een vriendeljjken levensgroet aan de gedragen, om voort te houwen op de kennis, die in de vroegere tochten verkregen is omtrent den toestand in de Noordelijke IJszee, beeft de be manning van de Willem Barents ditmaal nog een bijzondere opdracht te vervullen, die de gevaren doet kennen, welke zij nu weder is tegemoet ge gaan. De Engelsche poolreiziger Leigh Smith nl., die in het vorig jaar met de Eira naar zee is gegaan, is tot heden nog niet teruggekeerdhem zooveel mogelijk hulp te brengen, is aan de Ba rents opgedragen. Wij lezen daaromtrent aan het einde van het verslag, dat de Eira het laatst ge zien is den 8ea Juli op de hoogte van Ganzenland om de Noord koersende. »Nu is het mogelijk, dat de heer Leigh Smith opnieuw zal getracht hebben, evenals in het jaar te voren, Frans Jozef- land te bereiken, doch het is even goed mogelijk, dat hij, toen hij het ijs nog zuidelijk vond liggen, teruggekeerd is om öf naar König Karlland of wel door het westijs naar de Oostkust van Groen land te gaan werken. »Is het de Eira gelukt door het ijs in Barents- zee te komen, dan zal zij vrij zeker, meer dan verleden jaar, open water aan de Zuidkust aan getroffen hebben, en heeft zij de Westkust bereikt, zeer hoog Noordelijk hebben kunnen komen, om dat door de O. winden van den nazomer, de Westkust ijsvrij geweest zal zijn. Alsdan heeft het schip in een of andere haven den winter doorgebracht. Is de Eira niet geslaagd en is zij in het pak in Barentszee bezet geraakt, dan ondergaat zij het lot van de Tegethoff en wordt zjj gevoerd waar het ijs heen drijft, dat, zooals de Tegethoff geleerd heeft, afhankelijk is van de windrichting. Het is dus zeer goed mogelijk, dat de Eira in den nazomer van 1882 vrij komt; doch zij zal dan waarschijnlijk door ijspersingen veel geleden hebben, zoodat, zoodra zij in open water komt, hulp haar zeer te stade zou komen. Wij kunnen ons echter ook voorstellen, dat het schip door persingen zóo geleden heeft, dat het gezon ken is en de bemanning zich op het ijs gered heeft, of wel dat, omdat het zich niet laat aan zien dat de Eira zich uit het pak zou kunnen werken, het schip in den nazomer verlaten en met de sloepen de terugtocht ondernomen is. In beide gevallen is het wenschelijk, dat schepen aan den ijsrand kruisen, om zoo spoedig mogelijk hulp te kunnen verleenen. »Bij een vijfden tocht zal men daarop moeten letten en beproeven bij het bepalen van den jjs- rand in Barentszee, zich zooveel mogelijk te ver gewissen of er menschen op het ijs te zien zijn." Het zachte weder, dat wij dezen winter gehad hebben, geeft hoop dat de W. Barents in 1882 in de Karazee zal kunnen doordringen en IJshaven zal kunnen bereiken. Moge de vijfde tocht weder een nieuw veld van onderzoek openen en het aan de Barents ge geven zjjn, nieuwe ontdekkingen te doen tot eer van het vaderland. Een fabrikant uit Tilburg schrijft aan het Hbl. het volgende .- dooden bracht, scheen hem een plicht op te leg gen, die hij sedert lang niet meer gevoeld had. Eensklaps richtte hij zich op, wierp een langen afscheidsgroet in het gewelf en ging langs den ouden man heen naar buiten. De met ijzer be slagen deur viel in het slot en de warme zonne schijn verblindde hem. Hij gaf den ouden Martin dankend de hand en wilde heengaan, toen hij Fransje in de deur van het schoolmeestershuisje zag staan en na eenige aarzeling besloot hij naar haar toe te gaan. Zij zag hem thans zonder ver legenheid komen en zei »Dat akelige gewelf had mij altijd vrees ingeboezemd en ik had altjjd gemeend dat men onder den blooten hemel vrijer lag, dichter bij het leven en het levenslicht, dat niet van ons scheidt, al zijn wij er ook van gescheiden. Maar alles heeft toch zjjn beteekenis en bet stomme samenblijven van diegenen die sedert eeuwen met elkaar verwant zijn, was ook eene dierbare ge dachte voor de achterblijvenden. Sedert ik nu met freule Stine die kransen daarheen mocht brengen, heb ik een beel ander gevoel gekregen voor die oude groeve, waar ik vroeger altijd met angst voorbij snelde. Menige zorg in het leven komt ons veel onbeduidender voor dan vroeger, wanneer men aan de dooden denkt. Dat beb ik beden weer ondervonden. Het was zoo kinder achtig van mij dat ik u, een vreemdeling, met mijne kinderspelen lastig viel, zoo dwaas dat ik er later verlegen over werd, daar gij toevallig degeen waart, dien ik in mjjn eenzaamheid met «Ten gevolge der verwerping van het handelstractaat met Frankrijk, wordt het algemeen tarief op alle Neder - Jandsche produclen toegepast, hetgeen gelijk staat met verbod van invoer; de gevolgen biervan zijn in onze fabrieksplaatsen Tilburg, Eindhoven en Geldrop allerbe droevendst, daar minstens 10 groote fabrikanten, die bijna uitsluitend voor Frankrijk hebben gewerkt, hun fabrikaat belangrijk hebben moeten verminderen om niet in hun goed te smoren en alzoo een tijd van ongehoorde malaise beleven met een toekomst voor zich, die niets anders dan stilstand en ellende brengen zal. «Onze markten worden bijna uitsluitend door het bui tenland voorzien, en onze eigen regeering snijdt voor onze industrieelen geheel en al den pas af, om onze producten op buitenlandsche markten te brengen. Een gunstiger traotaat met Frankrijk zou voorzeker den bloei van ons fabriekswezen bevorderen, duizenden onderdanen van ons vaderland voor armoede behoeden en de welvaart van Nederland verhoogen «Het ware te wensehen dat ook andere industrieën hunne grieven openbaar maakten, opdat een ieder er mede bekend worde, hoe zwaar Nederland is getroffen Het is, voegt het Handelsblad daarbij, hoogst bedroevend, ja onverantwoordelijk, dat de ministerieele crisis geen stap nader tot hare oplos sing wordt gebracht, en derhalve de hervatting der onderhandelingen met Frankrijk van dag tot dag uitgesteld. Hoe de staten-generaal zulk een toestand lijd zaam kunnen dulden, is ons een raadsel. Indien de tweede kamer te zeer verdeeld is om eehigen krachtigen stap te doen, dan is de hoop toch ge vestigd op de eerste kamer, die in deze tijden zich verdienstelijk kon maken, door in een adres aan Z. M. de koning te wijzen op de groote ge varen en bezwaren van een sleepend gehouden crisis. Was bjj vroegere crisissen een onverwijlde op lossing, ofschoon altijd gewenscht, minder drin gend, thans is het anders, omdat de crisis is in het leven geroepen door de verwerping van een handelstractaat, en dientengevolge onze handel en nijverheid ernstig zijn bedreigd. Het schijnt echter dat noch de voorzitters der kamers, noch een voldoend aantal leden, vereischt om de kamers bijeen te roepen, in den toestand iets bedenkelijks zien. Voor een jaar waren er- wel leden, die een einde maakten aan de rust, omdat er nog zoo veel te doen was. Is er thans niet nog een krachtiger drangreden, nu de belangen van handel en nijverheid door de voortduring der- crisis worden bedreigd? Naar wjj uit goede bron vernemen zal devoor- loopige herstelling der aanlegplaats van de mail booten der stoomvaartmaatschappij Zeeland te Queenboro over eenige dagen zoo ver gevorderd zijn, dat de passagiers, de post en de ijlgoederen weder over die plaats vervoerd zullen kunnen worden. Zoo als reeds gemeld werd, (Ikf. Cf. van 2 dezer) heeft het stads- en havenbestuur van Dover eene onderhandeling met de LondonChatham—Do verSpoorwegnri geopend om den dienst opVlis- singen over die haven te behouden. Het is echter mijn spelen nagevolgd had. Het was zoo een voudig, zoo natuurlijk. Maar ik wilde toch niet dat gij het mij zoudt nahouden. De sporen onzer lotgevallen hebben elkaar gevolgd en gekruist en de plek, waarop wij elkaar toen ontmoetten, was ons beiden dierbaar en weemoedig tegelijk. Ik wilde niet dat wij met kinderachtige verle genheid van elkander zouden scheiden." Zij had hem open aangestaard en kwam hem voor als een lichte zonneschjjn na de duisternis van het gewelf, als de regenboog die een paar uren geleden op het onweder gevolgd was. Hij stak haar de hand toe, die zjj eenvoudig aan nam en geen van beiden had gemerkt dat de oude Martin intusschen zacht zjjn huisje binnen gegaan was. „Ik dank u", zei Albert, „gij neemt mjj een verontschuldiging van de lippen, die mijn onrecht moest goed maken. Ik had tegenover u geen geheim van mijn naam mogen maken. Dat had mij toch niet lang geholpen, even als die goede vrouw Martin mij terstond herkende." „O," viel Fransje hem lachend in de rede, „dat is met haar iets heel bjjzonders. Die vrouw voelt de menschen om zoo te zeggen en dat is nog toegenomen sedert zjj half blind en geheel doof isen zij voelt ook of zij met vriendelijke bedoelingen komen of niet. Zij hoort niet en ziet bijna nietmaar zij weet precies wat zij zelf voor de menschen voelt en daardoor kent zjj hen uit elkaar. Zij wil daar niets bjjzonders in zien en zegt, het komt alleen omdat zij den hee niet zeer waarschjjnlijk dat aan deze voorstellen gevolg zal worden gegeven. Bjj de gisteren namiddag op het Molenwater alhier gehouden oefening der dd. schutterij is de heer H. Snijders op de gewone wijze door den kommandant als 2e luitenant bij die schutterij ge ïnstalleerd. Het muziekkorps voerde bij die gelegenheid eenige nommers uit. Binnen eenige dagen zullen te 's Gravenhage de afgevaardigden uit de verschillende vrijmetselaars loges bijeenkomen, om een opvolger van prins Frederik als grootmeester-nationaal van de vrij metselaarsorde in Nederland te kiezen. Yelen hopen, dat prins Alexander bereid zal worden bevonden die waardigheid te aanvaarden. Vlissingeu, 6 Juni. In de zitting van de kamer van koophandel van gisteren werd besloten 1° de regeering aan te hevelen, het verzoek dei- kamer te Dordrecht betreffende de verbetering der waterwegen van Rotterdam en Dordt naar zee langs Brouwershaven aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen, uithoofde van de zeer aanzienljjke geldbesparing die daarin wordt voorgespiegeld. 2° instemming te verleenen aan het adres van de kamer te Zierikzee waarin zjj verzoekt dat de scheepvaart van die stad naar het Keeten v. v. vrijgesteld worde, van het toezicht der ambtenaren van den in- en uitvoer, waar de vaarljjn overeen klein deel onvrjj territoir loopt. Oostburg-, 5 Juni. In eene gisteren alhier gehouden vergadering van de vereeniging Volks onderwijs, waar 39 leden tegenwoordig waren, werd de jaarijjksche rekening door den penning meester overgelegd, welke een batig saldo ople verde en waaruit bleek dat de vereeniging telt 197 gewone leden en 30 donateurs. De periodiek aftredende bestuursleden H. G. Hammacher en J. Otto Risseenw werden als zoodanig herkozen. Tot dijkgraaf van den Nieuwen Craaiertpolder is benoemd de heer L. Lucasse, tot dusver ge zworen, ter vervanging van den heer A. B. Remjjn, die ontslag heeft genomen, en tot gezwo ren de heer J. De Baar. In de vorige week is te Rotterdam éen geval van pokken voorgekomen, te Woerden 2 en te Gouda 3 gevallen. De N. li. Ct. ontvangt het volgend particulier telegram uit Londen »Naar luid van berichten uit New-York hier ontvangen, beklagen zich de per stoomboot Ne mesis (gecharterd door de Kon. Ned. Stoombootm aangekomen landverhuizers ernstig over de be handeling aan boord; de kajuiten waren bedompt en smerig, het voedsel slecht en onvoldoende, het water brak, de scheepsdokter voortdurend beschon ken er werd ergelijke handel gedreven met het voedsel enz. enz. Op reis waren diarrhaea, dy- len dag zoo stil met hare gedachten zit en alleen in haar herinnering met de menschen omgaat. Het is wel mogelijk maar dat is het toch niet alleen. Freule Stine is ook altjjd stil en alleen; maar die ziet de menschen dadeljjk en verbeeldt zich dat zij van niemand houdtmaar dat is slechts uit vrees dat zjj iemand zal lief krijgen en dat wil zjj niet." Zjj waren van lieverlede op den weg gekomen die achter het dorp omliep en gingen nu verder het veld in. Fransje wilde omkeeren, maar Albert weerhield haar. »Door u heb ik voor het eerst een andere voorstelling van mjjn oude tante gekregen", zei hjj »en sedert ik nu die verwelkte kransen gevonden heb, die haar hand op de kist mjjner moeder legde, is het mjj als moet ik haar verschooning vragen voor een lang gekoesterd vooroordeel en niet slechts in gedachte, maar mondeling. Wilt gij mij daarbjj helpen Fransje bedacht zich een poos. „Dat zal zoo gemakkelijk niet gaan!" ant* woordde zjj. Wie weet of zij u in het geheel wel zou ontvangen en dan zou het nog niet gemakkelijk zijn den rechten toon te treffen. Met een dankbetuiging moogt gij al aanstonds niet beginnen. Wat zjj met overdreven nauwgezetheid als een taak en niet als een liefdedienst doet, dat zou zij ten minste zeggen, deed zjj niet voor uw moedei, maar voor baar eigen nicht, en eigen* ljjk ook niet voor haar maar voor de familie* Daar gij nu, ten minste volgens uw naam, niet

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1