BU1TEMLIND. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Onderwijs. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen Garibaldi. mate steunen, dat het aan zijn bestemming kan beantwoorden. De rekeningen, waarop deze stel ling berust, geeft Evorkos echter niet. Te Groningen zal naast de R. H. B. school met 5-jarigen cursus, van gemeentewege een H. B. school met 3-jarigen cursus worden geopend. Onderwijs zal worden gegeven in wiskunde, natuurwetenschap pen, aardrijkskunde, geschiedenis, Nederlandsch, Fransch, Duitseh, Engelsch, staathuishoudkunde, boekhouden, handteekenen en gymnastiek. Het schoolgeld zal 25 bedragen, met vermindering voor meer leden van een gezin. Volgens een dezer dagen uitgekomen verslag over 1881 bedroeg het aantal leerlingen op de kweekschool voor machinisten te Amsterdam op het einde des jaars 104. Van de 95 aspiranten, die het toelatings-exa- men aflegden, hebben 33 voldaan, waarvan er echter slechts 27 geplaatst konden worden door gebrek aan plaatsruimte. Het bestuur der Industrieschool voor Vrou welijke Jeugd te Amsterdam heeft besloten tot het openen van een cursus, waar het wollen-naaien methodisch en practisch zal onderwezen worden aan die leerlingen der school, welke de hoogste klasse doorloopen en dus haar leertijd volbracht hebben. Het plan is, daarmede aan te vangen na de zomervacantiehet onderwijs zal gegeven worden op di-ie dagen in de week, en het schoolgeld hier voor is bepaald op 25 per jaar. Rilland-Batli, 3 Juni. In de raadsver gadering van heden voormiddag is de heer Bak ker, hoofdonderwijzer aan de school te Bath, ver plaatst naar de school te Rilland. Aan het vergelijkend examen voor hoofdonder wijzer in deze gemeente hebben 3 sollicitanten deelgenomen. *Axel, 3 Juni. Tot onderwijzer aan de le openbare school te Strijen, (Z. Holl.) is benoemd de heer W. K. de Weille alhier. De instruetiebrik Zeehondkommandant C. E. Uhlenbeck, komende uit deNoordzee, en de kanonneerboot Hydrakommandant A. van Hengel, gestationeerd te Vlissingen, zijn te Hellevoetsluis aangekomen om te dokken. De luit. t/z. le kl. jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn van Burgh, tijdelijk le off. aan boord van Zr. M". opleidingschip Admiraal van Wasse- naer, wordt in die betrekking overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingscbip Anna Paulowna. Vlissingen, 5 Juni. Zaterdag middag plukten eenige knaapjes van omstreeks 10 jaren, aan den kant van een stuk weiland, gelegen aan den singel, en toebehoorende aan den beer M., eenige bloemen. Den zoon van den eigenaar beviel dit zoo weinig dat bij een der kinderen opnam, over het pad naar den kant der buitenvest droeg en bet, niet tegenstaande 's kinds noodkreten, te water smeet. Het kind was pas van eene ziekte hersteld en door den angst en schrik sterk aangedaan, zoodat de gevolgen nog niet te bepalen zijn. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Op den eersten Pinksterdag werd te Aardén- burg bij een winkelier eene lade opengebroken en daaruit geld gestolen, en den volgenden dag van een vrachtwagen sigaren, krenten enz. wegge nomen. In den laatsten tijd kwamen dergelijke diefstal len aldaar meermalen voor, zonder dat men de daders kon vinden. Eindelijk echter is dit de politie gelukttwee broeders, van welke de oudste twaalf jaren telt en die reeds 6 dagen gevange nisstraf beeft, ondergaan, hebben bekend de ver schillende diefstallen gepleegd te hebben. Een gedeelte van het gestolen geld was nog in hun bezit. NRCt Aan de Weener Presse is uit Rotterdam bericht, dat het Internationaal Instituut voor het Volkenrecht zich bezig houdt met het onderzoeken van de vraag of en in hoeverre de emigratie dei- Joden uit Rusland een onderwerp van interna tionaal recht is, en dat prof. T. M. C. Asser, lid van genoemd Instituut, weldra zijn advies over deze vragen zal openbaarmaken. Gisteren vierde de pianist Sikemeier te Rot terdam zijn 25-jarig feest als muziek-onderwijzer aldaar. Bij die gelegenheid werd hem door zijn leerlingen een prachtig bronzen beeld met album aangeboden. Door het hoofdbestuur der Vereen, tot afsch. v. sterken drank is bepaald, dat de algemeene ver gadering ter feestelijke herdenking van het 44-jarig bestaan van die vereeniging zal bjjeenkomen te Haarlem op 12 en 13 September a. De koopsom voor 's konings paleis op den Kneuterdijk te 's Gravenhage (een half millioen) is jl. Donderdag door den heer Furnée, bankier van Z. M. den koning, ten stadhuize in ontvangst genomen. De verpachting der oesterperceelen in de Ooster-Schelde bezorgt eene groote levendigheid aan de gemeente Bergen op Zoom. Het aantal vreemdelingen is zoo groot, dat er geen plaats in de logementen te krijgen is. Yan 1 November tot 15 Mei hebben te Am sterdam 4203 personen terechtgestaan wegens dronkenschap. Er zijn 1500 aanvragen geweest omvergunning. De opbrengst voor de stad zal 60 duizend gulden bedragen. Het meest betaalt de firma Erven Lucas Bols, in de Gravenstraat, De drie Fleschjes, die op 1200 huurwaarde is geschat, en dus 300 betaalt. Het jaarlijksche debiet voor verkoop in 't klein is in 't geheel 40.000 liter. Twee werklieden te Bergen op Zoom, waar onder een vader van zes kinderen, zijn gevankelijk naar Breda vervoerd, beschuldigd van diefstal van ongeveer 800 KG. lood, drie weken geleden ge pleegd bij verbouwing der buitenplaats van den heer dr. d. R. onder die gemeente. Te Wildervank vertoonde een goochelaar den toer om een gulden, dien hij op zijn voet legde, in de hoogte te werpen en in den mond op te van gen. Eenige jongens beproefden dit later ook, en een slaagde erin, met het ongelukkig gevolg evenwel dat de gulden naar binnen schoot, en de geneesheeren tot dusverre vruchteloos hebben getracht het geldstuk uit de maag te verwijderen. Zaterdag, den verjaardag van het overlijden van wijlen koningin Sophia, heeft prins Alexander den vorstelijken grafkelder te Delft bezocht en een prachtigen krans op de lijkkist neergelegd. De heer J. A. de Bergh geeft in den Amster dammer de volgende beschrijving van een «wedren meter" vervaardigd door den horlogemaker H. J. Enthoven te 's Gravenhage en bestemd om bij de wedrennen te Bussum te worden gebruikt. Wanneer er b. v. 8 paarden rennen zullen, wor den er evenveel, met de nummers der mededin gende viervoeters overeenkomende uurwerken, op de baan geplaatst, vlak nabij de jury en aangezien de wijzerplaat een diameter van 50 centimeter heeft, kan het publiek zeer duidelijk den gang en stand van minuten- en seconde-wijzers controleeren. Die klokken worden door een electro-magneet, waarvoor eene batterij van vijf elementen voldoende is, op het eindpunt nabij de jury vereenigdde personen, met de beoordeeling belast, drukken bij aankomst van een paard slechts op een pennetje van den communator der met het nummer van het paard overeenkomende klok, en zoodoende kan op een vierde eener seconde het oogenblik gecon stateerd worden, waarop de eindpaal bereikt wordt en 't publiek dus zelf tevens oordeelen over de waarde der behaalde overwinning. Bij de con structie dezer acht klokken, moet het vooral uiterst moeilijk geweest zijn om ze alle zoo te regelen, dat ze onderling gelijk gaan, terwijl het bezwaar om door het afsluiten van den electrischen stroom het stilstaan en weder in beweging brengen van een ankergang per kwart seconde te verkrij gen, glansrijk door den vervaardiger is over wonnen. Of zij aan de verwachting, die men er van koestert, zullen voldoen, zal de ondervinding leeren, doch 't moet nu reeds dankbaar erkend worden dat wij ten minste op mechanisch gebied aan een Nederlander iets nieuws te danken hebben, 't geen ontegenzeggelijk boven het Bellsysteem, in Engeland in zwang, de voorkeur verdient. Zoodra toch daar een paard het einde der renbaan bereikt heeft, en 1t eene heen er opzet, gaat er een ver vaarlijke schel in beweging, 't Is meermalen ge beurd dat het tweede paard, daardoor verschrikt, op zijde sprong en n°. 3 of 4, zoodoende n°. 2 werd. Garibaldi heeft hij uitersten wil beschikt dat zijn lijk moet verbrand en de asch in eene urn op Caprera moet bewaard worden. Donderdag werd de Russische nijverheidstentoon stelling te Moskou plechtig door grootvorst Wla- dirnir geopend. De metropolitaan der oude hoofdstad hield eene toespraak, waarin hij wees op den achterlijken stand der Russische kunst en nijver heid, vergeleken hij die van andere Europeesche volkeren, en zeide dat onder deze omstandigheden de vooruitgang, waarvan deze tentoonstelling blijk zou geven, eene reden voor trots en voldoening voor eiken waren Rus was. Tot slot der j:>leehtig- heid werd eene nieuwe ouverture van Rubinstein gespeeld, gecomponeerd op de motieven der volks liederen van de verschillende rassen, welke onder des czaars heerschappij staan. De werkstaking der Noord-Amerikaansche werklieden in de ijzerfabrieken neemt groote ver houdingen aan en heeft zich, met enkele uitzon deringen, uitgebreid van het Alleghany-gebergte westwaarts tot de Missisippi-vallei. Men schat het aantal der strikers op ongeveer 60,000, dat der werklieden in andere vakken, wier arbeid nu stilstaat, op 25,000. Alleen de Pensylvania-spoor- wegmaatschappij ontsloeg, wegens vermindering van vervoer, 1700 werklieden. Inwilliging der eischen zou den prijs van bewerkt ijzer met onge veer 5 per ton verhoogen. 5 Juni des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand. Wind- Toe stand lucht. Tem pera- tuur. Cels. richt. kracht. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 757.5 757.4 757.3 759.8 761.3 WZW W ZW WZW ZW 3 3 3 3 3 z. hew. bew. bew. z. bew. bew. .f. 16 -f- 16 15 17 -j- 15 Eene depressie bevindt zich vrij nabij en NW. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum der depressie is ongeveer 755 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver van ons en ZW. waarts. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 3.3 H. heden morgen 8 M. 1.7 H. Het af wij kings ver schil werd kleiner. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 760 m. m. Verwacht ZW. wind, goed weder en nu en dan regen. Thermomefcerstand te Middelburg. 4 Juni. 's avonds 11 uren 56 gr. 5 I, 's morgens 8 uren 63 gr. 's middags 1 uur 71 gr. 's avonds 5 uren 67 gr. F. Den 2e dezer is alhier in het openhaar te koop aangebodenEen heerenhuis met tuin, op de Balans alhier, wijk D. No 5. verkocht voor 6100 en een heerenhuis en tuin aldaar, wijk D. No 6, ingehouden op 14000. KieriUzee, 4 Juni. Een hofstede met ruim 38 bunders bouw- en weiland te Oosterland, Vrij dag aldaar geveild, is in massa verkocht voor 452 per gemet. GSerg-en oj> Ifioojüi, 4 Juni. Bij de aanbe steding van eene remise met bijbehoorende ge bouwen voor den stoomtram van Bergen op Zoom naar Tholen, zijn 2 biljetten ingekomen. Gorren met 8292 en Bastiaans met 8193.17|. De heer Bastiaans is aannemer. Van 21 Mei tot 4 Juni 1882. Middelbueg. Ondertrouwd A. de Rijcke, jnr. 26 j. met J. Gideonse, jd. 26 j. J. Munters, jm. 39 j. met J. C. Makkers, jd. 31 j. C. Breeman, jm. 35 j. met M. D. H. Makkers, jd. 29 j. J. Jolmers, jm. 24 i. met A. M. Meijer, jd. 24 j. J. J. Four- draine, jm. 27 j. met C. A. van Riel, jd. 29 j. J. Verstelle, wed1. 45 j. met J. Carol, jd. 41 j. J. P. Boudewijnse, jm. 25 j. met E. van de Kamer, jd. 24 j. Bevallen: P. C. den Doop, geb. van Eenennaam, z. A. Tuijnman, geb. Bierens, z. C. J. M. Pennock, geb. Timans, z. A. van Wezel, geb. van Dijke, d. C. de Meersseman, geb. Verkam, d. C. W. Desson, geb. Culverhouse, d. R. van de Woestijnc, geb. Willekes du Bois, d. M. J. Bos, geb. Knijpers, d. Ij. de Kruijter, geb. Wisse, z. Overleden M. Mulder, vrouw van C. B. Hervin, 66 j. M. ICoekman, vrouw van J. W. Reijnkout, 51 j. M. J. Standaart, jd. 44 j. J. H. van Veun, jm. 75 j. C. P. Outmans, jd. 80 j. M. C. B. Dierikx, z. 4 m. M. G-. Steenmetz, d. 69 j. P. Dobbelaar Halffman, wedr. van C. A. Vis, 79 j. J. Wanjon, man van T. Jongepier, 62 j. P. Minnaard, man van C. W. van Arentkals, 76 j. M. Fak Brouwer, z. 18 j. Van 27 Mei tot 3 Juni 1882. Vlissingen Bevallen: P. S. Smit, geb. van Os, z. C. Lute, geb. van Tatenhove, z. J. H. Hamakers, geb. Adrianissen, d. Overleden: A. Notebaart, vrouw van P. C.van den Butise, 42 j. E. C. F. Polij, d. 3 j. M. Halff man, d. 2 m. Goes. Gehuwd: J. v. Blitterswijk, jm. 27 j. met W. A. Gingnagel, jd. 28 j. Bevallen: N. Luteijn, geb. Temperman, z. C. Meijler, geb. v. d. Hage, d. L. C. Mulder, geb. Goossen, d. Overleden: C. H. Dodmond, z. 12 w. D.Fokke, vrouw van H. J. Schot, 18 j. A. F. Legerstee, d. 2 j. Ziebikzee. Bevallen N. Koopman, geb. Slager, d. Overleden: J. Sevenkuijsen, z. 2 m. H. King- rnans, d. Ij. De heer De Freycinet heeft Donderdag in de Franscke kamer de waarheid gesproken, en dit neemt men hem hier en daar bitter kwalijk. De minister zeide eenvoudig: »Niet Frankrijk alleen heeft het recht over Egyptische zaken te beslis sen", en in de tweede plaats«Ik ben niet van plan voor die zaak Frankrijk in een oorlog te sleepen." En hierover roept men ach en wee. »Ziet De Freycinet daar .staan, zegt de Républi- que, op de bouwvallen van Frankrijks invloed in Europa Het zou belachelijk zijn, als het niet zoo treurig was, dat men niet de eenvoudige, klare waarheid mag zeggen aangaande eene zeer voorzichtige en verstan dige politiek van vrede. Het was geen vrede tot eiken prijs, ook tot dien der vernedering, dien de minister van de tribune verkondigde; maar hij verklaarde wat elk Fransch huisvader hem zal nazeggen, dat Egypte wel van groot belang is voor Frankrijk, doch geen oorlog waard, zoolang men dien kan vermijden. Had hij deze zelfde meening gehuld in eenige groote frazen, waarvan men de beteekenis door vergelijking met anderen parle mentairen omhaal had moeten zoeken, waarin een enkel woord van twijfelachtige beteekenis plaats had gelaten voor een anderen uitleg, dan was men hem minder hard gevallen, want het Fransehe chavinisme had troost gevonden in die onduide lijkheid. Nu echter is het delict van oprechtheid gepleegd. Hoeveel zulke oprechtheden zou een ministerie wel kunnen overleven En wanneer zal ook de politiek de waarde erkennen der schoone toezegging: »De waarheid zal u vrij maken?" Buiten Frankrijk hebben de woorden des mi nisters een zeer goeden indruk gemaakt. Omtrent de conferentie zelf loopen de gevoelens uiteen. Sommigen, en zij hebben misschien niet zoo groot ongelijk, meenen dat zelfs in het meest gunstige geval, als de conferentie haar doel bereikt, zij dat slechts zeer langzaam zal doen, en dat de snelste weg ware geweest, indien Frankrijk en Engeland, zich streng aan het internationaal recht houdende, de Porte van den beginne af hadden laten be gaan. Maar daar staat tegenover dat het sedert lang en om goede redenen geene gewoonte is in Europa om aan het oolijke hof van Konstantino- pei veel vertrouwen te schenken. Niet echter met hetgeen had kunnen geschieden, maar met wat gebeurt, hebben wij hier te maken. De Porte neemt de conferentie niet dan aarze lende aan en zond reeds een commissaris naar Egypte om daar op eigen houtje de zaken te re gelen. Toch zal zij niet blijven weigeren. Voor het oogenblik vraagt zij uitstel van de werkzaam heden der conferentie totdat de uitslag der zen ding van Derwisch pacha, den commissaris, zal hekend zijn. Het is echter niet waar schijnlijk dat de mogendheden daarin toestemmen. Zulk een advies van Derwisch zou bijvoorbeeld wel eens kunnen luiden dat er groote kans be stond op het herstel der rust, indien Frankrijk en Engeland hunne eskaders terugtrokken; want die schepen zijn een doorn in het souvereine oog des sultans. Als de conferentie dan vergaderd is, kan Europa zijn gezamenlijken invloed op den sultan doen gelden. Maar lang zal het op die wijze duren, eer alles weer in orde is; dat schijnt zeker. Inmiddels tracht Arabi zijne stelling te versterken. Hij houdt volkomen zijne belofte om de rust te be waren. De stad en de voorsteden van Cairo waren Vrijdag zeer rustig, en de Europeanen zou den wat van hun angst bekomen, indien zij geen nieuwe uitbarstingen vreesden bij de komst van den Turkschen commissaris. Want Arabi en zijn partij verklaren dat zij vasthouden aan het begin sel der autonomie van Egypte in alle opzichten, behalve eigenlijk gezegde buitenlandsche zaken. De minister-dictator zegt dat die autonomie bij de firmans niet is verleend als eene gunst aan Mehemet-Ali en zijne afstammelingen of opvolgers, maar aan Egypte, aan het land, aan het volk; zoodat verandering van regeering in de rechts verhouding van Egypte tot de Porte geene wijzi ging brengt. Een moeielijke vraag op het gebied van volkenrecht, voor welker beantwoording in verschillenden zin belanghebbenden geen gebrek aan gronden zullen hebben. Doch de zaak is niet in eene phase van theoretische beschouwingen, veeleer in eene van practisehe oplossing. Dit begrijpt Arabi volkomen goed. Hij rust zich met kracht toe ten oorlog, al is het waar schijnlijk niet om werkelijk te vechten. De uittocht der Joden uit Rusland neemt nog aanhoudend toe, en de Oostenrijksche regeering is genoodzaakt in het belang harer Gallicische onderdanen maatregelen te nemen. Te Brody zijn thans 12.500 Russische Joden, welk aantal gevaar lijk wordt voor de rust in de stad en de vrees wekt voor het uitbreken van besmettelijke ziekten. Wijl nu de doorvoer naar de Atlantische havens niet dezelfde verhouding kan bereiken als de toevoer naar Gallicië, is eene vermeerdering dier ophooping te verwachten. Oostenrijk heeft nu, hij alle gastvrijheid, het recht zich zelve voor schade te waarborgen, en graaf Taaffe heeft den gouverneur der provincie gemachtigd, om, zoo noodig, door een militair cordon den Russischen Joden te beletten over de grenzen te komen. De gouverneur Potocki zou van die machtiging echter eerst in geval van nood gebruik maken. Doet dat geval zich voor, dan is het te ver wachten dat de Rnssische regeering jegens de vertrekkenden althans een laatsten plicht zal vervullen door ze aan de grenzen te verzorgen. De comité's in het westen dienen ook zooveel mogelijk haast te maken met het vervoer naar Amerika. Op Caprera, het hoekje gronds, waar hij, als weleer Cincinnatus, na groote daden kool ging planten, is Vrijdag avond Giuseppe Garibaldi over leden, een der merkwaardigste figuren uit onzen tijd, die iets van den middeleeuwschen ridder, iets van den partijganger uit latere oorlogen, iets van den dichterlijken vrijbuiter in zich vereenigde, doch hoven alles een warm vaderlander was, on versaagd en volhardend als niet velen. Ook zelfs eene oppervlakkige geschiedenis van zijn rijke leven ligt buiten ons bestek. Hoogstens is hier de plaats voor enkele datums. Garibaldi werd den 4en Juli 1807 te Nizza ge boren en nam reeds jong dienst op de Sardinische vloot, waar hij zich onderscheidde door de buitenge wone vereeniging van moed en beleid, door welke hij later tot groote daden in staat was. Spoedig was hij betrokken in de geheime ver- eenigingen, waar toen een geestdriftvolle jonge lingschap de denkbeelden van Italië's eenheid en van bevrijding koesterde en opkweekte, welke zij op rijperen leeftijd zou helpen verwezenlijken. Garibaldi moest in 1834 vluchten uit Italië, en van toen af begon voor hem het leven van den zwervenden krijgsman, den partijganger, waarin hij de ervaring opdeed, die hem later zoo goed te pas kwam. Na korten tijd den bey van Tunis gediend te hebben, trad hij in den krijgsdienst der republiek Uruguay en streed te water en te land in de oor logen die Zuid-Amerika in die jaren teisterden en zelfs tot Europeesche interventie aanleiding gaven. Toen echter in 1848 de lang opgehoopte stof der nieuwere denkbeelden over staat en maatschap pij ontbrandde en ook over Italië een nieuw licht deed schijnen, keerde Garibaldi, wiens ideaal van Italiaansche eenheid hem nimmer had verlaten, ras terug naar zijn vaderland. Met een honderdtal getrouwen scheepte hij zich in op de Speranza en heesch de Italiaansche kleuren in top. Maar hij vond bij de Sardinische regeering enkel koelheid. Wel behaalde hij aan het hoofd van de vrijwil ligers van Milaan eene enkele overwinning op de Oostenrijkers, maar zij hieven alleenstaande feiten, en ten slotte bleef alles bij het oude. Het volgende jaar riepen de burgers van Rome de republiek uit, en Garibaldi spoedde zich met zijne schaar patriotten naar de toekomstige hoofd stad. Hij sloeg den Franschen generaal Oudinot terug, overwon twee keeren de overmacht der Napolitanen en trok Rome binnen, om het tegen het beleg der Franschen te verdedigen. Vergeefs echter, en de Romeinsche republiek behoorde wel dra tot de geschiedenis. Gedurende den oorlog van 1859 diende Garibaldi als generaal in het Sardinische leger en gaf ook daar weder blijk van voortreffelijke tactiek en voortvarendheid, terwijl zijn persoonlijk voorbeeld zijnen soldaten bezieling gaf. De gevechten in de bergpassen geleverd, gaven hem, gedurende zijne gansche loophaan als krijgsman, tallooze gelegen heden om dien actieven persoonlijken moed te toonen, die langzamerhand uit de geschiedenis der oorlogen verdwijnt, doch die als een toovermiddel werkte op Garibaldi's volgelingen. Nadat hij de preliminairen van Villafranca reeds de dure prijs te voorzien was, welke Napoleon II

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2