131. 125e Jaargang. Dinsdag 6 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 5 Juni. O middelburgsche courant. Onder de verbeteringen, die een gevolg zijn van de overname der gasfabriek door de gemeente Middelburg, behoort ook de gedeeltelijke vernieu wing der buizenleiding. In de meer van de gasfabriek afgelegen wijken toch bleek de drukking ter verkrijging van vol doend licht te gering. Op Woensdag den 10 Meijl. werd met die ver nieuwing een aanvang gemaakt, en zullen, naar wij vernemen, deze werkzaamheden, zonder on voorziene stoornis, waarschijnlijk deze maand af- loopen. Door het nemen van gepaste maatregelen was de fabriek in staat om, slechts op éen dag na, namelijk den dag der aansluiting, steeds geregeld dagdrukking te geven. De volbrachte of in uitvoering zijnde werk zaamheden, bestaan in hoofdzaak uit het vol gende. Yan den fabrieksregulateur af, door de Laan, Korte Heerengracht, Noordstraat, Lange Noord straat tot de Markt, waar buizen van 180 m. M. lagen, werden deze door buizen van 229 m. M. vervangen. Yan de Markt door de Langedelft tot aan de Nieuwstraat, waar buizen van 102 m. M. aanwezig zijn, worden buizen van 180 m. M. gelegd. Yan de Nieuwstraat, verder door de Langedelft, gedeelte Kortedelft, Korte St. Pieterstraat, Lange St. Pieterstraat, Balans, Wagenaarstraat over het Hofpleinworden de buizen van 127 m. M. vervangen door buizen van 180 m. M. Voornamelijk ten gerieve van de gasverbruikers langs de Rouaansche-, Londensche- en Turfkade worden bovendien de meeste dwarsstraten tusschen de Langedelft en die kaden van wijdere aanvoer- buizen voorzien, namelijk de St. Janstraat en Segeerstraat, waar de buizen van 51 m. M. door buizen van 127 m. M. en de Nieuwstraat, waar de buizen van 102 m. M., eveneens door buizen van 127 m. M. worden vervangen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het doorstroomingsvevmogen van gasbuizen zich onge veer verhoudt als de kwadraten van de diameters der buizen, dan volgt bieruit, om bijv. de Lange delft te noemen, dat daar bet doorstroomings- vermogen ongeveer verdrievoudigd, terwijl bet in bovengenoemde dwarsstraten ongeveer verzes voudigd wordt. De spruitleidingen der gasverbruikers worden, daar, waar zulks noodig blijkt te zijn, vernieuwd en verwijd, wijl in de meeste gevallen de capaciteit daarvan, naar het aantal pitten gerekend, veel te gering bleek te zijn. Naar wij vernemen hebben tot heden toe slechts weinig ingezetenen gebruik gemaakt van bet aanbod door het gemeentebestuur gedaan, om bij deze gelegenheid aan nieuwe gasverbruikers de leiding gratis tot den meter te leveren. Dit is te bejammeren, wanneer men de buitengewone werkzaamheden en verbeteringendie aan de buizenleidingen zijn en worden aangebracht, in aanmerking neemt. Naar wij vernemen zal de nieuw benoemde bur gemeester van Oostkapelle, de beer M. W. de Jonge van Ellemeet, Woensdag den 7 Juni a. des namid dags te 2 uren worden geïnstalleerd. Bergen op Zoom» 4 Juni. Van de 412 perceelen oesterbanken in de Ooster-Schelde zijn hier, gedurende de eerste 5 dagen, verpacht 259 perceelen voor 151110. Aan den heer A. W. Houpt alhier is, op zijn verzoek, tengevolge zijner benoeming van directeur der begrafenismaatschappij Uit Voorzorgeervol ontslag verleend als beëedigd klerk ter griffie der rechtbank alhier. Itputlelierke, 4 Juni. Heden is aan het strand alhier aangespoeld het lijk van een on bekend manspersoon, naar de kleeding te oordee- len een varensgezel, welk lijk om den vergevor derden staat van ontbinding, waarin het verkeerde, onmiddellijk is moeten begraven worden. Boes. 5 Juni. De heer L. Yogel, te Middel burg, heeft eene medaille uitgeloofd voor de alhier te houden Zeeuwsche tentoonstelling van nijverheid. St. Annatand4 Juni. Sedert tien jaren bestaat in onze gemeente een Mannenkoor en sedert eenige maanden ook een Panfarengezelscbap, ■y/elke beide vereenigingen hoofdzakelijk nit dei zelfde werkende leden bestaan. Aan haar is een gemeenschappelijk vaandel aangeboden door ver scheidene meisjes en vrouwen, bij monde van mejuffr. P. Bierens. Nadat door de besturen dei- beide gezelschappen en door den heer Bierens Sr. hiervoor dank was betuigd, werd een optocht dooi de gemeente gehouden. Het vaandel, door den heer W. G. Bergman, mr. schilder te Middelburg hoofdzakelijk bewerkt, draagt in het midden de afbeelding van het aloude gemeentewapen: de heilige Anna, zittende op eene hoogte in een open veld met de Moedermaagd op den schoot, die wederom het kindeken Jezus op de knieën draagt. Het vaandel strekt èn de geefsters èn den vervaardigers, maar ook den gezelschappen tot eer. Sluis. 4 Juni. Onze kermis is achter den rug en heeft niets opgeleverd dan eene bevesti ging van de overtuiging van velen, dat zij haar eigen dood wel zal sterven en volstrekt geen ver ordening behoeft om afgeschaft te worden. Toch schijnt over dit laatste beraadslaagd te zijn, al is het dan ook niet in den gemeenteraad, en zoo de geruchten waarheid bevatten, zou er te eeniger tijd een voorstel in dien zin aan onze vroede mannen voorgelegd worden. Yooral het dansen schijnt een steen des aanstoots te zijn. Ondanks de drukte van onze Pinksterdagen heeft onze raad Dinsdag 11. "gelegenheid kunnen vinden eene vergadering te houden, waarop in be ginsel besloten is aan eventueele aanvragen voor subsidie aan tramwegen een gunstig oor te ver- leenen. In dezelfde zitting werden de leden be noemd der schoolcommissie naast het dagelijksch bestuur. Zij zijn J. A. Bekaar, lid van den raad, J. Th. Hendrikse, deurwaarder, en M. Lucieer, prov. veearts. De Pihksterweek werd begonnen met eene alge- meene vergadering van de Maatsch. tot bev. van ooft- en tuinbouw in Zeeuwsch- Vlaanderen s W. I). Daarin werd na afloop der werkzaamheden eene voordracht over tuinbouw gehouden door den heer Marlet. De begaafde spreker wees erop hoe de tuinbouw een nationaal belang is, waarbij hij het Westland als voorbeeld aanhaalde en de hooge beteekenis van het bezit eener export-maatschap pij aantoonde. Dat deze onderneming hier nog ongunstig werkt in geldelijken zin, komt daar van daan dat zij weinig voor eigen rekening verzendt, hoofdzakelijk hare winsten in commissieloon moet zoeken, en de verzending bovendien gering is. Beoordeelt men evenwel niet het winstcijfer der M% maar de prijzen, die aan de Londensche markt gemaakt worden, dan krijgt men een andere overtuiging. Zoo werd b. v. van 1 hectoliter chalotten 18 gemaakt, wat per hectare dus 900 kan opbrengen. Tuinbouwgrond is duurder dan grond voor den landbouw gebruikt, en brengt a 11 ij d 1/3 meer op dan de laatste. In Berlicum (Friesland) wordt zelfs voor een pondemaat (ongeveer 1/3 bunder) aan pacht 70 en 80 betaald. De koopprijzen die te Ginneken, Drunen, Vlijmen, in 't Westland voor teeltgrond gegeven worden, zijn altijd 1/3 hooger dan die voor landbouwgrond en de pachten beloopen immer het dubbele. Daarbij moet men nog in aanmerking nemen dat het bedrijfskapi taal voor tuinbouw 4 a 5 maal grooter is dan voor landbouwde mest door aankoop verkre gen de arbeid duurder betaald moet worden, en bovendien meer arbeid noodig is dan bjj land bouw. Niettegenstaande dat alles heersckt er in streken waar tuinbouw beoefend wordt, toch meer welvaart dan in landbouwende. Het is bewezen dat in 't Westland per bunder 1500 zuivere winst gemaakt is over verschillende groente- en ooftsoorten. In magere gronden kan een dergelijk bedrag gewonnen worden op 1) a hoogstens 2 bunder. Enkele teelten speciaal noemende, wees de spreker op kool. Met kennis geplant, kunnen 20.000 kooien op 1 hectare plaats vinden. Neemt men nu aan dat door schade van rupsen, misluk ken als- anderszins er 5000 minder zijn en verkoopt men de rest a 3 ets., dan maakt men toch altijd 450 per bunder. Bovendien kost die teelt weinig en is hoogst eenvoudig. Soms is zij ook wel duurder. Verandert men ze in zuurkool, die wij uit Duitschland halen en toch hier vandaan komt, dan kan men wel 7 ets. maken. Kool is ook gemakkelijk te bewaren, wat vooral toegepast wordt op roode kool te Langedijk, wan neer zij minder dan 4 a 5 cent per stuk geldt. Daartoe worden de kooien in een schuur als kogelstapels getast en tegen het inrotten wordt zorgvuldig gewaakt. Tegen de vorst rookt men turf, waardoor het buitenblad verloren gaatmaar dit verlies en de onkosten worden ruimschoots gedekt door dat de kooien in Februari 8 en 9 en soms 12 cent per stuk waard zijn. Roode wortels (Friesche en de kortere Hoorn- scku) leveren minstens f 600 per bunder op; een pondemaat geeft 200 hectoliter. Bovendien moet door opkoopers in Franeker f 300 a f 400 scheeps vracht betaald worden eer ze in Antwerpen of Brussel aan de markt zijn. Het bezwaar dat de teelt hier niet bekend is, is in den tegenwoordigen tijd alleen een zelfbe schuldiging; voor enkele teelten is zoo goed als geen kennis, alleen ervaring, noodig. Een wezen lijk bezwaar hier is echter, hoe de producten aan de beste markten te krijgenook in andere stre ken. Bij de verkeersmiddelen in ons land is weinig gelet op de belangen van land- en tuin bouw. De spoorwegtarieven zijn niet in overeen stemming met de verkoopwaarden, en toch heeft men de spoorwegen noodig, zoowel voor den afvoer der producten als voor den aanvoer van grond stoffen. De Brusselsche markt is evenwel gemak kelijk te bereiken. Dan moet nog een ziekelijke tusschenhandel worden gekeerd. Zoo zijn uien dikwijls een speculatie-artikel voor den landbouwer. Zijn ze laag in prijs dan wordt niet verkocht en tegen rotten en bederf in 't algemeen gewaakt. Toch worden zij dan nog van de hand gedaan, lang voor den tijd dat geweten kan worden wel ken prijs zij op de markt gelden. De vele mest die men behoeft, maakt gewone zelfvervaardiging daarvan niet wel mogelijk maar de hooge winsten stellen de teelers in staat haar te koopen, wat tegenwoordig vrij gemakkelijk gaat. In Amsterdam en andere steden zijn uit muntende compost en beer te verkrijgen. De Noord-Brabantsche Landbouwvereeniging betaalt voor het vervoer van Amsterdam naar een der stations tusschen Breda en Boxtel thans 45 voor 10,000 KG. compost. Kunstmeststoffen zijn, zonder reden, bij den tuinbouw zoo goed als onbekend. Het bezwaar om van voldoende hoeveelheden, groote partijen te krijgen om op groote markten te kun nen komen, is alleen op te heffen door samen werking. In de eerste jaren is eenheid van teelen daarom aan te bevelen, en leiding omtrent de keus der teelten is noodig. Het verduurzamen van levensmiddelen, dat hoofdzakelijk in het buitenland geschiedt, is ook hier de moeite waard, ook voor onze groote vaart. Men kan de groenten ook drogen, waarvan het bewaren berust op de omstandigheid dat geen bederf mogelijk is zonder eene bepaalde hoeveel heid vocht. Volkomen gedroogd wordt de groente niet. Met het drogen van salade b. v. zijn zeer groote' winsten te behalen. Nadat spreker nog gewezen had op de asperges, zoowel wat betreft de teelt als het verduurzamen ervan, besloot hij het eerste gedeelte zijner voor dracht, om in het 2e gedeelte te wijzen op den treurigen toestand waarin de tuinbouwersstand zich tegenwoordig bevindt. De oorzaken daarvan behandelende, oordeelde hij degelijk tuinbouw- onderwijs van wege den staat dringend noodzakelijk. Voor bet ondernemen van den maandelijkschen maildienst van Amsterdam op West-Indië be draagt de som der inschrijvingen thans ƒ773,500, terwijl 12 ton benoodigd is. Ondanks dezen te leurstellenden nitslag stellen de ontwerpers, de beeren C. J. A. den Tex, H. B. Kip, P. N. Muller, P. Hartsen, G. A. Tin dal en C. W. R. Scholten jr. aan de inschrijvers voor, de maatschappij te con- stitueeren, onder voorwaarde dat het ontbrekend kapitaal gevonden worde door het plaatsen van aandeelen en zoo noodig, door het sluiten eener obligatieleening voor het ontbrekende bedrag, op voorwaarden aan de goedkeuring der aandeelhou ders te onderwerpen. De commissie tot het afnemen van het examen voor de betrekking van leerling-consul, heeft bet getuigschrift van bekwaamheid voor leerling-con sul uitgereikt aan W. L. Bosschart, J. Metz, H. Spakler, J. A. De Vicq. Een aardig denkbeeld wordt in een ingezonden stuk aan een paar groote bladen aan de band gedaan. Het stuk is onderteekend St. Nicolaas, als »patroon der zeevaarders," en luidt aldus: »Ik ben er volkomen gerust op, dat ik, ook dit jaar, den 5en December, in Nederland als Kinder heilige" en »Hijlikmaker" zal worden vereerd. Ik ben er niet zoo zeker van, dat ik dan als patroon der zeevaarders de hulde zal ontvangen, 'die mij toekomt. Ik heb hierbij inzonderheid de Noord - pool-expeditie en de vestiging te Dicksonhaven in het oog. »Ik wensch, dat de 5e December te Dicksonhaven op vaderlandsche wijze zal worden gevierd. Mijne hooge tevredenheid rust daarom op een van mijne dienende geesten, die reeds bij het tot stand brengen van de Noordpool-expeditie velen heeft beschaamd door haren ijver, en nu weder voorden 5en Decem ber bezig is. »Ik hoop, dat mjjne trouwe vrienden en vrien dinnen zich met haar aan het werk zullen zetten, om bijtijds aan de kloeke mannen te denken, die, ver van huis, in het barre Noorden, den 5en December zullen doorbrengen in Dicksonhaven, gedachtig aan al de verrassingen die in het vaderland in mijn naam blijdschap zullen brengen in de huizen. Dan moet er ook in Dicksonhaven eene kist worden geopend, wier inhoud getuigt van den vaderland- schen geest en van de liefde, waarmede Nederland- sche harten wakkere mannen vereeren, en als het oude zeemansliedje klinkt: Wij sullen ons scheepken wel stieren Al "over die wilde see, Al op Sinterklaes maniere dan moet er den 5en December, ook in het barre noorden, in Dicksonhaven feest worden gevierd, op Sinterklaasmanier." Aan de Utrechtsche getrouwen, die zich onver gankelijke verdiensten hebben verworven jegens mij als patroon der zeevaarders, draag ik op, in ontvangst te nemen wat voor den St. Nicolaas- avond in Dicksonhaven wordt bestemd, en dat over te maken. »Het eenvoudigste zou zijn, hun geld te zenden, daar zij, het best met de Noordpoolvaarders be kend, het meest geschikt zijn om uitvoering te geven aan het plan. »Aan allen, die zullen doen naar mijn woord, geef ik mijn zegen en zeg ik een bezoek toe op den 5en December. Volgens de N. JR. Gt is het bouwen van het centraal-station te Amsterdam door de regeering gegund aan den minsten inschrijver, de firma Holtzmann, te Frankfort. De regeering heeft dus niet goed kunnen vinden, het aanbod aan te nemen van een Nederlandschen inschrijver, die met het laagste bod slechts enkele duizenden verschilde, om het werk voor denzelfden prijs te doen als de vreemdeling. Met de uitvinding van den Belgischen ingenieur van Rijsselberghe is weder eene proef te Brussel genomen in tegenwoordigheid van verscheidene ministers en andere personen. Een telephoon werd met een telegraaftoestel verbonden en aldus de be noeming van een niéuwen burgemeester door den minister van binnenlandsche zaken naar Ostende getelephoneerd. Onmiddellijk kwam, langs den zelfden weg, het antwoord uit Ostende, met een helder, duidelijk geluid, zonder een zweem van den hollen neusklank, die in 't begin een gebrek van de telephoon was. Men had gemakkelijk de stem van den persoon, die te Ostende sprak, kunnen herkennen. Daarna werd met de telephoon een be richt uit Ostende geroepen, dat op hetzelfde oogenblik langs dezelfde draad, maar natuurlijk, langzamer, werd getelegrafeerd en door een Morse toestel op het papier overgebracht. De aflevering n°. 23 van Eigen Haard bevat eenige afbeeldingen uit de omstreken van Valken burg, in Limburg, en eene beschrijving van het Geul-dal, waar Valkenburg in gelegen is. De heer Schoute zet zijne Wiskundige verpoozingen mej. C. Huygens hare novelle Johanna voort en de heer H. F. Waller schildert in een gedicht, in Catsiaanschen trant, het krokket-spel, het ge zonde en vroolijke tijdverdrijf onzer hedendaagsche jongens en meisjes. De Globe geeft over Juni te lezen: Tooneelen uit het volksleven in Esthlandde letterkunde der oude Egyptenarende rekenkunstige waarzeg gerij de kachels in het Noordenhet museum Tussaud. Evorkos stelt voor een soort Seisachtheia in Nederland in te voeren. Deze maatregel van Solon is misschien niet algemeen bekend; de naam beteekent scliuldafschudding'en strekte om in den finanoieelen nood van onbemiddelde Atheners te voorzien. Evorkos wil onderdenzelf den naam een geheel verschillenden maatregel van den staat uitlokkende oprichting van een pensioenfonds met een daaraan verbonden voor schotfonds, waaruit, onder zekere waarborgen, tegen 6 pet. geld wordt verstrekt aan hen, die door buitengewone omstandigheden, niet door eigen toedoen, in schuld zijn geraakt. De schrijver zet zijne denkbeelden uiteen in een vlugschrift, te Enschedé bij Yan der Loéflf verschenen. Naar zijn oordeel zullen de winsten van het tweede fonds het eerste fonds in die

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1