BUITENLAND. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Den 15en Mei 1878 nam mr. Gockinga den voorzitterstoel van den hoogen raad in, openge vallen door liet plotseling overlijden van mr. Pape. Vóórdat de heer Gockinga plaats in den hoogen raad nam, had hij als rechter zitting in de recht bank te Winschoten. Met levenskracht, met grooten ijver en met een voorbeeldige plichtsbetrachting heeft de waardige man zijn gewichtige taak trouw vervuld tot op het laatste oogenblik van zijn 78jarig leven, toen de dood hem zoo plotseling aan zijn werk, aan zijn familie en zijn vrienden ontrukte. De heer Gockinga was commandeur van de orde van den Ned. Leeuw en van de Eikenkroon. (Zie Laatste Berichten van Zaterdag.) Tot de afschaffing van het gebed bij de raads vergadering te Wageningen, is met op éen na alge- meene stemmen besloten. De voorsteller, de heer Van Dam van Brakel, meende dat het gebed niets anders was dan een vorm, en de antirevo lutionaire raadsleden, niets van de waarde van het gebed willende afdoen, beschouwden het als een persoonlijke behoefte, die door ieder individueel moest worden vervuld, en stemden mede voor het voorstel. NR. Ct.) De Ned. Indische Handelsbank deelt over 1881 een dividend van 16.60 per aandeel uit, tegen 15.50 in het vorige jaar, terwijl ƒ20.625 in de reservekas komt en 57.250 aan tantièmes wordt uitgekeerd. Eene commissie, bestaande uit de heeren J. C. Joekes, A. C. k. Nolet en J. A. Watering, heeft op de Woensdag jl. gehouden vergadering der Noord en Zuidhollandsche Stoomtramiuegmrapport over de administratie uitgebracht. Deze commissie is, op grond van verschillende belangrijke posten van uitgaaf, tot de slotsom gekomen dat com missarissen geen voldoend toezicht hebben ge houden en zich aan belangrijk plichtverzuim hebben schuldig gemaakt. Van meer belang nog is een ander punt. Voor de concessiën en de vergunning, welke door den concessionaris J. L. J. Jansen in de vennootschap waren ingebracht, stond een post van niet minder dan 200,000 geboekt. Volgens de raming dei commissie zou dit bedrag opzijn hoogst 100,000 mogen beloopen. Door de commissie wordt herinnerd, dat in de vergadering van 28 Februari op de vraag van den heer Van Heekeren »of alle aandeelen a pari geplaatst waren," door den waarnemenden voorzitter, den heer F. J. Nuyens, bevestigend geantwoord is doch dat dit belangrijke punt niet in de notulen dier vergadering werd opgenomen, en eerst later, ingevolge eene opmerking van den heer Joekes, door eene afzonderlijke paraphe daaraan werd toegevoegd. Een en ander met elkaar in verband brengende, meent de commissie, dat hoogstwaar schijnlijk, in strijd met de statuten, toch een uit gifte van aandeelen beneden pari heeft plaats gehad, en wel a 87 J pet. Dit is volgens haar de eenige redelijke verklaring van de herkomst van den anders onverklaarbaren uitgaafpost vanƒ100,000. De commissie constateert, dat zij geen aanleiding heeft om aan oneerlijkheid te denken, doch wel aan plichtverzuim en spelen met de belangen der aandeelhouders." Intusschen wil zij niet ver zwijgen, dat de commissarissen gedurende al den tijd, dat zij hun plicht niet deden, toch het volle presentiegeld van 5000 hebben genoten, terwijl zjj aan de vennootschap belangrijke nadeelen hebben berokkend. Met verwijzing naar art. 1837 en 1838 van het burgerljjk wetboek, meent de commissie hare onaangename taak te moeten besluiten met het doen van de volgende voorstellen: »De balans niet goed te keuren. »Aan commissarissen om nadere inlichting te vragen omtrent den post van 200,000, uitgege ven voor de concessie. »Bij niet bevredigende oplossing van dit vraag stuk het bestuur uit te noodigen zijn mandaat neder te leggen, met reserve van rechten der aandeelhouders, en over te gaan tot de verkiezing van een nieuw bestuur. »Eene commissie te benoemen tot het opnemen der door de aandeelhouders geleden schade, ten einde die in der minne, of zoo noodig in rechten, op de nalatigen te verhalen." Op de vergadering waren 216 stemmen ver tegenwoordigd. De genoemde conclusiën werden met overgroote meerderheid aangenomen, waarna commissarissen werden uitgenoodigd het beheer te blijven voeren tot aan de eerstvolgende verga dering, die Zaterdag over 14 dagen zal plaats hebben. De Globe geeft over Juni te lezen: Tooneelen uit het volksleven in Esthlandde Letterkunde der oude Egyptenaren; de Rekenkunstige waar zeggerij de Kachels in het noordenhet Museum Tussaud, Wij hebben nog geen melding gemaakt van het werk De Nederlandsche naamlooze vennootschappen, dat in 6 a 7 afleveringen te Zwolle hij W. E. J. Tjeenk Willink verschijnen zal. Thans, nu de eerste aflevering in ons bezit is, hebben wij ons overtuigd dat deze verzameling, waarin officieele opgaven worden opgenomen omtrent alle bestaande naamlooze vennootschappen, hun werkkring, be stuur, dividend, koers, balans enz., inderdaad voor de waardeberekening der aandeelen als anderszins van groot nut moet zijn voor bankiers, kassiers, notarissen, effectenhandelaars, renteniers, advocaten enz. Het is door de heeren m" A. H. van Hierop en E. Baak bewerkt. Het tijdschrift Astrea bevat in de 2e aflevering van zijn 2en jaargang veel goeds.' Eene schets uit het Limburgsche dorpsleven, van den op dit gebied gunstig hekenden Em. Seipgens; een episch ge dicht, met den zondvloed tot onderwerp, van Pol de Mont; twee herinneringen aan Goethe, naar aanleiding van diens sterfdag voor 50 jaren (22 Maart 1832) een uit het Fransch vertaald gedicht van Soera Rana en eene aankondiging van Hof- dijk's gedicht In 't Harte van Java, ziedaar den inhoud van dit tijdschrift-nommer. In den Indische Gids over Juni '82 wordt het vraagstuk der verdediging van Indië behandeld door den heer B. R. F. van Vlijmen. Over de suiker-industrie op Java en de koffiemarkt wordt in een tweetal opstellen gehandeldterwijl het in een vorige aflevering aangevangen verslag wordt voortgezet der voordracht van den heer C. Bosscher over de afschaffing der uitvoerrechten in Ned.- Indië, met de daarop door verschillende sprekers in de vergadering van het departement 's Graven- hage der MV van Nijverheid gegeven antwoorden. Voorts bevat de Gids eene herinnering aan wijlen dr P. A. Bergsma, een artikel van den heer R. van Eek over de Chineezen in Ned. Indië, feuille ton door M. C. Frank, en verschillende berichten, aanteekeningen en aankondigingen. bukgemeesteks. Benoemdtot burgemeester van Berkel en Rodenrijs P. J. van der Burgh jr, secretaris dier gemeentevan Vledder J. A. C. Wijnoldy, secretaris dier gemeente; van Beemster H. Scheringa Az.van E verdingen en Hagestein mr A. W. Waardenburg, van Philippine A. Tael- man, van Grasbergen O. van Riemsdijk, van Ouderkerk a/d IJssel W. van Waning, de vier laatsten secretarissen dier gemeenten en van Vlaardingen P. K. Drossaart. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. hel. enz. te Zwartsluis c. a. D. Engelen, ontv. te Nieu- werkerk c. a.tot ontv. te Ravenstein c. a. G. T. A. Hendriks, adjunct-comm. hij het dep. van finantiëntot ontv. te Makkum c. a., E. J. W. Römer, thans ontv. te Ootmarsum c. a.tot ontv. te Ootmarsum c. a. F. A. Rambonnet, thans surn. te Zwolletot ontv. te Eindhoven, buitengemeen ten, C. H. Engels, thans ontv. te Kerkrade; tot ontv. te Kerkrade, G. G- A. Meuwissen, thans surn. te Zutfentot ontv. te Zierikzee c. a. D. I. P. N. Gaymans, ontv. te Naarden c. a.tot ontv. te Zevenbergen c. a. F. M. J. van Ghert, ontv. te Brielle c. a.tot ontv. te Colijnsplaat c. a. C. C. A. M. Dominicus, adjunct-contr. te Schiedamtot ontv. te Maurik c. a. P. Dubois, ontv. te Ame- rongen c. a. Benoemd tot ontvanger der reg. en dom. te Alkmaar, J. B. Vroom, thans in dezelfde betrek king te Bolsward. biddekobden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuiv dr J. E. de Vrij, te 's Gravenhage. koloniën. Gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned. Indië, om tijdelijk te worden benoemd tot machinist bij de Bataviasche haven werken, P. C. van Essen, gewezen machinist van de Rotterdamsche Lloyd. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft met 12 tegen 8 stemmen besloten aan de vereeniging De Ambachtsschool toe te kennen de vrije beschikking over een gemeentegebouw, tot uitbreiding der school en ƒ6000 tegemoetkoming in de kosten der uitbreiding, o. a. op voorwaarde, dat het be stuur der vereeniging afdoende waarborgen geve, dat de inkomsten der vereeniging toereikend zjjn, om, met verhooging van het door de gemeente toegestaan jaarlijksch subsidie, thans 2000, tot 4000, de inrichting in stand te kunnen houden. Oostburg;, 2 Juni. In het Sluisch Weekblad komt het bericht voor, dat de „school met den bijbel" met ruim 26 kinderen is aangevangen. Rnim 26 Welk getal is dat 26%, 26j, 26 j De waarheid is, dat er 23 leerlingen van de volksschool naar de school met den bijbel zijn overgegaan en dat er dus op de neutrale school nog ruim 330 leerlingen overblijven. De Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen heeft Dinsdag te Leeuwarden op hare 29' algemeene vergadering de volgende verklaring aangenomen »De Vereeniging verklaartovereenkomstig artt. 2 en 3 van de statuten, den Bijbel te er kennen als door den H. Geest ingegeven, onfeil baar en van Goddelijk gezag, en dus ook historisch betrouwbaar." Met toepassing van het voorlaatste lid van art. 29 der wet op het lager onderwijs hebben gedeputeerde staten van Zeeland verklaard dat de niet eervol ontslagen onderwijzer aan de openbare lagere school te Brouwershaven Simon Bredzee de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. Gisteren heeft de rechtbank alhier den herbergier H. L. C. B., te Middelburg, die de vorige week terecht stond wegens het toedienen van sterken drank aan een persoon, in kennelijk beschonken toestand verkeerende, tot eene geldboete van 8 veroordeeld. De werkzaamheden aan de stoomtram Ber gen op Zoom—Tholen worden met kracht voort gezet. Met het leggen der rails is men, van het station uitgaande, reeds tot in de Zuivelstraat gevorderd. Ook van Tholen uit worden de rails gelegd, zoodat de aansluiting spoedig zal volgen. De geheele afstand is juist een uur. Ter gedachtenis eener onlangs in Overijsel overledene jeugdige vriendin van weezen, ontving de weezeninrichting te Neerbosch de vorige week 13 buitenlandsche effecten, vertegenwoordigende een waarde van ruim 10.000. De koning van Pruisen zou gaarne ter ver grooting van 's keizers paleis te Berlijn het daaraan grenzende van wijlen prins Frederik der Neder landen koopenmaar de koopsom bedraagt niet minder dan 780.000, en de keizer ziet wel wat tegen dien eisch op. (Dbl). De vervaardigers van brandkasten kunnen hun voordeel doen met eene op Java opgedane ervaring, medegedeeld in een ingezonden stuk in het Alg. Dbl. v Nederl.-Indiè van 26 April 1882. Het is namelijk gebleken dat de vloer van brand kasten, waarbij men aluin tot opvulling gebruikt had, verroest en doorgesleten was. In het beur telings heet en vochtig Indisch klimaat schijnt het kristalwater (60 a 70 pet.) zich uit de aluin af te scheiden, naar den bodem te zinken en dezen door te vreten. Opvulling met slakkenwol wordt voor dat klimaat aangeraden. Een vermakelijk voorbeeld van wat het ge loof aantooverij, wonderen, waarzegging en andere kunsten van dien aard in onze dagen nog vermag, bleek dezer dagen voor een der rechtbanken te Rome. De beschuldigde, Thitimolo de toovenaar, was een jaar of wat geleden barbiersjongen te Turijn en ging vandaar naar Rome, waar hij zich voor een bekwaam oogheelkundige uitgaf. Bij dit vak oefende hij de tooverkunst uit, waarin hij weldra eene groote klandizie had. Een zijner voorschriften was dat al zijne klanten, mannen of vrouwen, zich moedernaakt zouden uitkleeden, anders verschenen de geesten niet. Toch was zijne wachtkamer altijd vol. Zekere Gazzola kwam hem consulteeren over zijne vrouw, die eene ziekte had, waaruit geen dokter wijs kon worden. Gazzola werd in eene donkere kamer gebracht, waar een enkele kaars brandde en op eene tafel een vrouwenhoofd was geplaatst. De toovenaar voorspelde hem den dood van zijne vrouw en perste den armen kerel, die gansch ontdaan was, 800 franken af voor missen en novenen, die hij toovenaar veel beter bjj den priester kon krijgen dan een particulier. Gazzola had er den smaak van beet, consulteerde den too venaar over een proces en over zijn eigen lot. Dit was zoo verschrikkelijk dat eene machine, welke de toovenaar bij zijne voorspellingen ge bruikte, ervan brak en heel wat geld aan repa ratie kostte. Niet minder dan 19 personen ston den Gazzola naar het leven. Dit maakte den armen bijgeloovige half gek, en hij sloeg er dade lijk geloof aan toen den volgenden keer den too venaar hem van een verborgen schat vertelde, maar het zou 10.000 franken kosten om de zielen, die hem verborgen hielden, uit het vagevuur te redden. Zoo kon deze man bij verschillende personen geruimen tijd zijn bedrog voortzetten, tot eene vrouw ongeduldig werd en hem aanklaagde. Zeven jaren tuchthuisstraf geven hem gelegenheid om na te denken over de wisselvalligheid van al het aardsche. Rome. Garibaldi is gisteren avond te zes uren te Rome overleden. (Giuseppe Garibaldi, geboren 4 Juli 1807 te Nizza, diende eerst bij de Sardinische marine, raakte in 1834 in de samenzweringen van Mazzini betrokken en moest naar Zuid-Amerika vluchten. Hij verwierf in dienst der Ar- gentijnsche republiek roem als krijgsbevelhebber, doch keerde in 1848 naar Italië terug. Hij trad in dienst der Romeinscbe republiek en vlucbtle, na haar onder gang, eerst naar Tunis, later op het eiland Caprera. In 1859 nam hij als Sardiuisch generaal deel aan den oorlog tegen Oostenrijk. In bet volgende jaar deed hij den beroemden «tocht der duizend" naar Sicilië, die tot de verovering van Napels en tot de stichting van het koninkrijk Italië voerde. In 1862 en '66 deed hij vergeefsche pogingen om door de wapenen Rome te veroveren. Bij Aspromonde werd hij in 1862 gewond. In 1870 vocht hij in Frankrijk als aanvoerder van benden partijgangers tegen de Duitschers. Na dien oorlogpeefde hij, meest rustig, in verzwakkenden toestand, afwisselend op Caprera en te Rome). Londen. Het comité der Spaansche fondsen houders heeft het voorstel van den Spaanschen minister van financiën tot schuldregeling aange nomen. 3 Juni des morgens te 8 uren. HAMEN DER PLAATSEN. Ba rons, stand. Wind- Toe Tem richt. kracht. stand lacht. pera tuur. Cels. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 764.4 763.6 761.4 759.4 760.8 OZO ZO OZO O ONO 3 2 2 2 1 betr. z. bew. z. bew. z. bew. z. bew. 17 -4- 17 17 -j- 18 20 Eene depressie bevindt zich vrij nabij en ZW. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum der depressie is ongeveer 760 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich vrij nabjj en NO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 5,7 V. heden morgen 8 G. 5.3 V. Het afwijkingsverschil werd gunstiger en kleiner. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 758.4 m. m. Verwacht afnemenden ZO. wind, goed weder en vermoedelijk regen. Thermometerstand te Middelburg. 2 Juni. '8 avonds 11 uren 65 gr. 3 ii 's morgens 8 uren 65 gr. 's middags 1 uur 77 gr. '8 avonds 5 uren 76 gr. F. De voorgestelde conferentie is door de overige mogendheden, zooal niet vormelijk, dan toch fei telijk aangenomen, zoodat eerlang te Konstanti- nopel eene nieuwe voorstelling van het Europeesch concert te wachten is. Zij zal wel beter afloopen dan de laatste keer, toen Europa gezamenlijk en zwaar gepantserd het anker wierp voor Dulcigno. Met den overgang der zaak in handen van geheel Europa is de invloed van prins Bismarck wederom overwegend geworden, en zeer kenmer kend is het dat men juist uit Berlijn aan een der Londensche bladen seint welke drie vragen de conferentie zich behoort te stellen. Uit de Duit- sche hoofdstad wordt dus reeds nu het programma opgegeven. Europa zal zich moeten afvragen, zegt de cor respondent van de Standard, ten eerste: moet aan Turkije worden gevraagd om in Egypte tusschen- beide te treden? Dan: wat is de status quo, die moet behouden of hersteld worden En eindelijk welke grenzen moeten aan de Turksche interventie worden gesteld, en in hoeverre moet men Turkije veroorloven van zijne troepen gebruik te maken? De Porte zal in de vaststelling van dat pro gramma haar woord medespreken en zeker bezwaar hebben tegen den toon, welken het concept van den goed ingelichten Berlijnschen journalist aan slaat. Zonder twijfel neemt zij de conferentie aan, als hare Duitsche vrienden daar verschijnen, doch reeds liet zij in een telegram van een der nieuws- kantoren verluiden dat zulk eene uitnoodiging strijdt met hare souvereiniteitsrechten. Zoo lang mogelijk zal de Turksche regeering zich dus hand haven op het sterke standpunt dat wij in ons Bijvoegsel van heden uiteenzetten. Inmiddels zitten de Franschen en Engelschen ook in Caïro niet stil. Men seinde vandaar Don derdagavond dat de consuls-generaal dien dag menige bijeenkomst met elkander hadden en ook tweemalen een bezoek bij den khedive brachten om te onderhandelen over een nieuw ministerie, waarvan Ragheb pacha het hoofd zou zijn. Men waagt dus eene kans om, nog voor de conferentie, Arabi omver te werpen. Het is een bericht van de Daily News, dat vrij onwaarschijnlijk klinkt. Ragheb is een invalide en een man uit de oude school van Ismael pacba, den vorigen kbedive, een groot voorstander van bet weren van eiken Euro- peescben invloed uit Egypte. Indien de vertegen woordigers van Engeland en Frankrijk dezen man op den voorgrond stellen, doen zij bet alleen om tweedracht te zaaien en gaan zij den weg der petits moyens op. In verband tot de ontworpen conferentie schijnt zulk geknoei bedenkelijk. Te Caïro is alles nog in de grootste opwinding. De officieren, lang niet allen van hetzelfde gehalte, loopen bluffende langs de straat en veroorloven zich allerlei vrijheden. De Europeanen voelen zich alsof ze maar eventjes geduld worden en zijn vol strekt niet op hun gemak. Over het debat in de Fransche kamer doet de Rêpublique Francaise een heftigen aanval op den minister De Freycinet. Zij noemt hem kortzichtig, aarzelend en onbekwaam. Zij noemt de zitting van Donderdag heleedigend voor de natie en zou er uit schaamte over zwijgen, ware zij niet publiek geweest. Uit die heftigheid blijkt te meer dat de heer Gambetta de nederlaag heeft geleden. Maar toch heeft zijne opwekking van het Fran sche chauvinisme wel eenige sporen achtergelaten. Er zijn bladen, die niet onder Gamhetta's invloed staan en die toch niet in hun schik zijn dat de minister wederom zoo openhartig heeft gesproken van Frankrijks inschikkelijkheid en vreedzame gevoelens. In den grond huns harten juichen zij het toe dat Frankrijk niet met troepen naar den Nijl trekt en eene voorzichtige politiek van overleg met anderen voert. Maar er zijn dingen die men in Frankrijk niet hardop moet zeggen, wil men de volksgunst bewaren, en daarom had de heer De Freycinet voor dit slag van menschen beter gedaan de pil met mooie woorden te vergulden. Maar hij heeft zonder omwegen verteld dat Frankrijk niet alleen meester is in Egypte, en hoezeer dat ons de meest eerlijke en flinke wijze voorkomt om de zaak te behandelen, was het misschien niet de verstandigste. Wat hiervan zij en of de minister zich wellicht in zijn land een of anderen vijand heeft gemaakt, de kamer gaf hem eene schitterende "meerderheid en tegenover de andere mogendheden plaatsen zijne woorden hem op het meest zuivere standpunt. Donderdag heeft te Berlijn de commissie uit den rijksdag voor de ziekenkassen en de verzekering tegen ongelukken haren arbeid hervat. Dinsdag vergadering van den vollen rijksdag om de tweede lezing van eene verandering in het tarief af te doen en daarna waarschijnlijk de plechtige terdood brenging van het tabaksmonopolie. Het ontwerp op de ziekenkassen zal waarschijnlijk nog in deze zitting wet worden. De verzekering tegen onge lukken is nog niet voor afdoening rijp. De sta tistiek der beroepen, voor welke Maandag de opgaven worden opgehaald, moet daarin nog veel licht verschaffen, zoodat het thans nog niet verder zal komen dan een onderzoek der hoofdbeginselen van het ontwerp. De eenheid der liberalen in Duitschland bljjft voorloopig tot de vrome wenschen behooren. Merk waardig is in dat opzicht eene zinsnede van de Köln. Zg, in een artikel over Oostenrijksche po litiek. Mag ook al, zegt zij, in Duitsch land voor het oogenblik die richting des geestes, welke zich Fortschritt noemt, wijl zjj ver achter hare tijdgenooten terugbljjftveld winnen, dat is slechts eene voorbijgaande verschijning die

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2