N° 127. 12 5e J aargang. 1882. 1 Juni. Donderdag FEUILLETON. Middelburg 31 Mei. "HET FREULESHUIS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uilzondenng van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publieité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. MIDDELR11RGSCHE COllRANT. Aanstaanden Vrijdag, den 2e Juni, des avonds te zeven uren, zal de tweede uitvoering der schuttersmuziek op het Molenwater plaats hebhen. Uit het verslag, Zaterdag op de vergadering van aandeelhouders der N. Brdb. Duitsche Spoorweg maatschappij uitgebracht, blijkt dat de verwachting, in de vergadering van 31 Mei 1881 uitgesproken, dat het reizigersverkeer tusschen Londen en Noord- Duitschland gaandeweg toenemen en een niet onbelangrijke bron van inkomsten voor de onder neming worden zou, zich heeft bewaarheid. Onge rekend de reizigers in locaal en rechtstreeksch verkeer, bracht de sneltrein in 7J maand (15 Mei tot 21 December 1881) circa 27.000 op. De pogingen om een verbeterde aansluiting te verkrijgen tusschen Hamburg, Bremen en Londen werden met een gunstigen uitslag bekroond. Op 1 Juni a. wordt de duur der reis met 3 uren verkort. Thans moeten de reizigers 's morgens te 6.45 Hamburg, te 9.47 Bremen verlaten, terwijl met den aanvang van den zomerdienst een snel trein vertrekt van Hamburg te 10.8, van Bremen te 12.26, via Haltern-Dorsten, te Wesel aansluitende op den exprestrein naar Londen. Door die ver betering krijgt tevens Kopenhagen, via Korsör- Kiel, eene directe aansluiting te Hamburg, betgeen de reis tusschen Kopenhagen en Londen (thans 48 uren) inkort tot 36 uren. De verbeterde aansluiting van Hamburg en Bremen komt ook bet verkeer met Antwerpen en Brussel ten goede. Directe biljetten tusschen die plaatsen worden eveneens op 1 Juni e. k. ingevoerd. Tegelijkertijd komt, ten gevolge eener verbeterde aansluiting te Breda, eene directe verbinding tot stand, via Wesel-Boxtel, tusschen Noord-Duitsch- land en Rotterdam (Beurs), waar de reizigers een kwartier vroeger zullen aankomen dan per Rijn- spoor. Alles bijeengenomen kan derhalve de opbrengst van bet doorgaande reizigersverkeer voor 1882 veilig op meer dan bet dubbele van 1881 ge schat worden. Anders is bet gesteld met bet goederenvervoer. De uitkomsten daarvan zijn allertreurigst. De staatsspoorweg is, zoowel in 1881 als in den loop van dit jaar, voortgegaan, zegt bet verslag, met ons bet een na bet ander te ontnemen. Uitkeeringen en begunstigingen van allerlei aard maken dat afzenders en ontvangers steeds de route Venloo voorschrijven. Op bet oogenblik rest van bet Köln-Mindener transito-goederenverkeer weinig anders dan een enkele wagen kolen en bet ver voer van de firma Krupp te Essen naar Rotterdam. Het eenige succes, dat is behaald, is een regeling waarbij in de Zuid-Duitscbe verkeeren, totweder- opzeggens, een uitkeering van 6 kilometer netto Novelle van GUSTAY Zü PUDLITZ. V. Indien gij een Zarcbow waart of langs de vrou welijke lijn met hen verwant, zoudt gjj later, na mijn dood recht hebben op bet Freulesbnis, want bet is een vrouwenleen en bet mag noch door verkoop, noch door erflating aan vreemden over gaan. Dat staat in de oorkonde. Het buis is gesticht voor de onverzorgde dochters der Zar- cbow's. Nu weet ik niet meer boe de zaken staansedert bet goed in vreemde banden is overgegaan, daar ik mij slechts om mijn eigen bewijsstukken bekommer. Gij zult bet wel in uwe papieren vinden. Ik behoef wel geen tweeden in het buis op te nemen, dat staat uitdrukkelijk be- Bchreven, maar verboden is het ook niet en in vroegere tijden is bet meermalen voorgekomen. Ursula Sibylla beeft in 1596 zelfs met baar nicht en baar zuster bier gewoond, God weet hoe:maar alles kan, en buitendien moeten zij niet goed jnet elkaar omgegaan hebben. Maar dat gaat ons jpet aan. Of gjj, mamsel Fliegner, nu eenig recht vracht verzekerd is van jiederen wagen, die over Venloo verzonden wordt. De verhouding tot den staatsspoorweg is door dat al niet verbeterd. Aan de commissie van enquête uit de tweede kamer is dat onbewimpeld te kennen gegeven. De opbrengst van bet goederenvervoer was in 1881 211.770, of 77.609 minder dan in 1880; het reizigersverkeer 144.762, of 29,966 meer, zoodat de totale opbrengst 47,644 beneden bet vorig jaar bleef. De exploitatiekosten waren 17,342 minder. Het overschot is 61,129 tegen ƒ91,431 in 1880. De maatschappij beeft van de regeering concessie aangevraagd voor den aanleg en exploitatie van een spoorweg van Bokstel naar BaarleNassau, in aansluiting BaarleNassauAntwerpen, die door den Belgischen staat gebouwd wordt, en zulks als directe verbinding tusschen Antwerpen en Noord-Duitschland, korter dan de Grand Central Beige, onafhankelijk van den staatsspoorweg. Vanwege de Ned. Vereen, voor Locaalspoorwegen en Tramwegen zal op 31 Juli a. te Arnhem een tentoonstelling worden geopend van al wat op bet gebied dier vervoermiddelen in het binnen- en buitenland merkwaardigs te zien is. Deze tentoonstelling wordt verdeeld in tien groepen, als onderbouw, bovenbouw, seinen, ge bouwen, beweegkracht, materieel, werkplaatsen, controle-apparaten, litteratuur en drukwerken. De werkzaamheden aan de nieuwe lijn Venloo Nijmegen zijn in den laatsten tijd zoo verre gevor derd, dat deze naar alle waarschijnlijkheid in Januari a. in exploitatie kan worden gebracht. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben aan den raad een voorstel ingediend aan gaande de oude quaestie der nieuwe beurs. Na overweging van de verschillende plannen stellen zij voor de beurs te plaatsen op bet terrein der tegenwoordige en het aangeplempte Damrak daar achter, met onteigening van de buizen tusschen Dam, Vijgendam, en Warmoesstraat tot even voorbij de Papenbrugsteeg. Dan krijgt men zij wegen langs bet Damrak van 30 a 34 meter, langs een deel der Warmoesstraat van 18 tot 23 meter en aan de noordzijde van het gebouw, groot 6700 M3, een ruim plein. Het gebeele Damrak moet dan worden gedempt, zoodat de Prins Hen drikkade doorloopt en een deel van bet gedempte Damrak dan kan worden verkocht tot bebouwing. In dien bouw is een passage van 10 M. breedte ontworpen van noord naar zuid, met een rotonde en doorgang over de Ondebrugsteeg. Het Damrak wordt door bebouwing een straat, breeder dan de Sarphatiestraat, en achter de Warmoesstraat komt een straat van 15 meter, waarvoor ten deele medewerking der eigenaars aldaar noodig zal zijn. Door de opbrengst dier terreinen zal de last voor onteigening en voor bouw voor de gemeente niet te zwaar en tevens de stad verfraaid worden. Het Damrak kan als aanlegplaats worden op dit huis hebt, kan ik niet zeggen, noch tegen spreken. Wij kunnen dat evenwel in bet midden laten, wanneer wjj bet in der minne samen eens worden, wel te verstaan op die voorwaarde dat bet van beide zijden te herroepen is. Ik bied n alzoo aandat gij bet zolderkamertje betrekt en buitendien bet vertrek aan de andere zijde van den gang tot uwe beschikking hebt. Gij moet natuurlijk uwe meubels mêebrengen. Wij houden samen buis en alleen betgeen de tuin en de koe opleveren wordt niet in rekening gebracht. Ik herhaal uitdrukkelijk gij zijt geen logee, mamsel Fliegner-, want logées kan ik niet ge bruiken, dat veroo'rlooven mijne middelen niet maar gij geniet van een recht, waarover wij ons verstaan hebben en dat verder niemand aangaat want er zal geen oordeel uit ontstaan, dat later schadelijk zou kunnen werken. Dat ia mjjn voor stel. Gij hebt slechts „ja" of »neen" te zeggen." Ik stond verrast, bijna aangedaan, want ik voelde zeer goed dat zij als voorwendsel voor mij en nog meer voor zich zelf van een recht sprak, waar zij mij op het oogenblik een groote weldaad bewees. Het liefste zou ik baar om den bals ge vallen zijn, of bare magere, rimpelige band aan mijne lippen gebracht hebbenik wilde een woord van dank stamelen, maar mijne tranen ver stikten mijn stem en de oude freule Stine was iets ongenaakbaars, dat elke gevoelsuiting onmo gelijk maakte. Ja, of neen, zei zij, dat was genoeg. Ja, riep ik en wilde een schrede vooruitkomen, vervangen door bet Oosterdok tusschen Kraansluis en stations-eiland, waarmede de kamer van koop handel instemt. De beurs blijft in dit plan geheel op zich zelve, een waardig gebouw zonder winkels of kantoren, voor welke laatste de bovenlokalen der nieuwe passage eigenaardig zijn aangewezen. Wijl derhalve bet gebouw geene rente zal opleveren, zal eene beursbelasting moeten worden geheven. Het voorstel is door burg. en wetb. geformuleerd als volgt 1°. ben uit te noodigen plannen op te maken en aan te bieden a. tot bet bouwen van een nieuwe beurs op een terrein, te verkrijgen door aanplemping van bet Damrak en onteigening van perceelen aan de westzijde van de Warmoesstraat, en b. tot verkoop ter bebouwing met een passage van een gedeelte van bet door die demping ge wonnen terrein. 2°. vast te stellen een beursheffing van 60 'sjaars voor eiken chef of procuratiehouder, ƒ30 voor eiken bediende en van 50 cent per keer (of met vergunning van burg. en wetb. 5 per maand) voor andere bezoekers, met 25 cent er boven van ieder die na bet sluiten der bekken komt. Die belasting begint den dag na de af kondiging der onteigeningswet. De gouverneur van Atjeb beeft onlangs, bij bet rapporteeren van eenige politie-bewegingen tegen benden stroopende Atjehers, getracht zijne wijze van bestrijding en bet werkeloos laten van de militaire macht te verdedigen op grond van bet karakter der aanvallen van de Atjehers. Daarbij zeide hij o. a. »Door bet karakter dier benden te overschatten, door met militaire macht op te treden, alsof men met eene georganiseerde vijandelijke macht te doen bad, zou zeer licht weder kunnen ontstaan, wat in werkelijkheid reeds tot het verleden be hoort, namelijk een toestand van oorlog." Naar aanleiding van bedoeld rapport zegt bet Alg DU., dat sommigen erom gelachen hebben, omdat de tegenwoordige toestand moeilijk een toestand van vrede kan genoemd worden, maar de bedoeling van den gouverneur is duidelijk. De toestand zou een toestand van oorlog worden, wanneer ook van onze zijde weder de oorlog her vat werd. De toestand is inderdaad op Atjeb allerdroevigst, en zoo men bet leger gewoonlijk bij krijgsbedrijven geen lof onthoudt, zoo moet men zeker niet lager aanslaan de zelfverlooche ning, die nu door de gedwongen werkeloosheid op Atjeb van den soldaat geëiscbt wordt. Maar men moet zoolang het eenigszins mogelijk is op Atjeb vermijden terug te gaan tot de vroegere wijze van doen, die ons gebracht beeft waar wij nu zijn. Veel verder schijnt men niet te komen; doch met weder oorlog te voeren, zou men slechts weder achteruitgaan. De gouverneur beweert in 't geheel niet, dat bij met zijn pradjoerits de Atjebsche benden machteloos kan maken. Hij beweert alleen, dat zonder tot bet oorlog voeren maar zij rekte zicb nog meer uit en weerde mij met de band af. »Goed, mamsel Fliegner, ik ver wacht u morgen. Ik zal de werkvrouw zeggen wat zij te doen beeft." Ik ging been als van een zwaren last bevrijd, en den volgenden dag trok ik in bet zoo lang gevreesde Freulesbnis, richtte mijn zolder kamertje in en daar zit ik nog en Freule Stine schijnt geen gebruik te maken van baar recht om mij weg te zenden, ten minste tot nogtoe niet. Maar, mijnbeer de bouwmeester, wij vergeten heelemaal dat bet onweer los gebroken is en dat wij niet meer droog thuis zullen komen." Onder haar vertelling was de hemel donker grijs geworden, de donder en de bliksemstralen schoten door bet donkere zwerk, zoodat Fransje, onder bet praten, vaak de band voor de oogen bad gehouden. En nn viel eensklaps de regen in stroomen op den eik neer, die ben niet langer tot schuilplaats kon dienen. »Nu is het mijn schuld dat wij doornat zullen worden," zei Fransje, maar wat hindert dat? Is bet niet prachtig zoo te midden dei- oproerige elementen te staante midden van dien zegen, die op de aarde nêerdaalt, van dien ver- kwikkenden geur die uit de smachtende natuur opstijgt Zij traden onder den eik uit, welks takken tot op bet gras nederhingen, en nu ontplooide zich bet gebeele grootscbe schouwspel van bet onwe- der in al zijn pracht voor hunne oogen. Donder en bliksemslagen vielen bjjna gelijktijdig, van terug te keeren, de pradjoerits de eenige macht zijn, die hij tot beveiliging der kampongs gebrui ken kan. Maar bij erkent ten volle»Met de medewerking der gevestigde bevolking kunnen de maraudeurs machteloos gemaakt worden; zon der deze medewerking zal bet steeds uiterst moeie- lijk zijn een voldoenden toestand van veiligheid te verkrijgen." De bescherming, der gezeten bevolking thana gegeven, is zeer gering, doch juist daardoor wil men baar meer en meer ertoe brengen zicb zelve te beschermen. Op ziehzelve bestaat de mogelijkheid, dat die taktiek het omgekeerde uitwerksel hebben zou, dat de rooverbenden toe nemen, dat de gezeten bevolking zicb voegt bij de maraudeurs. Doch de beoordeeling daarvan kan aan niemand anders dan den gouverneur overgelaten worden. In den Oranje-Vrijstaat heerscht malaise. Althans bet Kaapsche Volksblad schrijft De Vrijstaatsche bladen bevatten weinig nieuws. Ook daar schijnt bet met den handel even slap te zijn als bier in de kolonie. Drie of vier onzer voornaamste winkels, schrijft de Friend, staan op dit oogenblik ledig, omdat zij geen huurders heb ben. Dit is geen goed teeken, en toch zijn er nog winkels in aanbouw. Wij veronderstel len, dat zij die bouwen, aldus redeneerenin dien de zaken bier slecht staan, bet is elders nog slechter, en personen, die uit de kolonie komen, zullen maar blijde zijn om bier eene be zigheid te openen, indien zij slechts een gebouw voor een winkel kunnen krijgen. Te Jagersfontein is bet even zoo gesteld. Van den anderen kant gaat men in de Repu bliek flink vooruit met de ontginning der steen kolenmijnen. De maatschappij, die te Koolspruit, district Winburg, bare mijnen beeft, is van plan de hoofdstad van bare waar te voorzien, en indien de kolen goed en niet te duur zijn zal zulks uit stekend aan het doel beantwoorden, daar de brand stof tamelijk sohaarsch is. Uit bet jaarverslag door den geneesheer-directeur dr. W. Dammann uitgebracht over de natuurge neeskundige badinrichting Bethesda te Laag-Soeren bij Dieren, blijkt dat in 1881 werden verpleegd in bet badhuis en omliggende plaatsen 181 mannen en 228 vrouwen, waarvan 146 mannen en 186 vrouwen herstelden en slechts 3 mannen en 2 vrouwen overleden en 9 mannen en 7 wouwen zonder verbetering vertrokken. De directeur deelt belangrijke gevallen mede van herstel van lijders aan Indische dysenterie en leverkwalen. Patiënten met ziekten aan adem halingsorganen werden allen genezendr. D. klaagt echter over de moeite om bet ademhalen door den mond voorgoed af te leerenook klaagt bij dat te Bethesda evenals te Görbersdorf en Davos teringlijders dikwijls te laat zicb aan de behande ling onderwerpen. Ook lijders aan bloedarmoede koortsen, ingewandsziekten genazen allen en pa- alle kanten, slag op slag. De hemel stond als in vuur. De regen viel in stroomen neer en zoo bard als wilde bij in den grond dringen. Zoo vlug zij konden liepen de jonge lieden naar bet woonhuis, dat vlak voor ben lag. Albert had de band van Fransje gegrepen en tilde baar met zijn sterken arm over de stroomende beken, die in alle holten van den grond gevormd werden en wanneer dan juist een bliksemstraal door de wolken schoot, legde Fransje bet hoofd tegen den schouder van baar begeleider aan, als zocht zij daar bescherming tegen de woede der elementen. Zoo kwamen zij druipnat bij bet buis aan, waar Weinbold ben met de grootste onrust ontving. „Maar kinderen", riep bij, »wie gaat nu in zulk weer uit wandelen Gjj hebt bet toch lang genoeg zien aankomen. Maar als gij in dit oude vervallen buis een onderkomen denkt te vinden, hebt gjj bet mis. De storm beeft de pannen van bet dak gerukt, en de regen stroomt aan alle kanten naar binnen. En de Nabob zit nog altijd in bet Freulesbuis. Ik denk al sedert een half uur dat een gedienstige bliksemstraal, en er slaan er in den omtrek genoeg in, dien steen des aanstoots maar meteen uit den weg moest ruimen, en die twee tegeljjk »Hoe kan men zoo goddeloos praten, oom Weinbold," viel Fransje hem in de rede. »In bet onweder spreekt eene ernstige stem des hemels en zoolang die bet woord voert, mag men geen lichtzinnige praatjes houden," Het buis bleek inderdaad volstrekt niet wates*

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1