125e Jaargang. N°, 126. Woensdag 31 Mei. FEUILLETON. Middelburg 30 Mei. HET FREULESHUIS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publieité 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Veemarkt te Middelburg, MIDDELBURGS» COURANT. Donderdag den len Juni 1882, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICK De secretaris, Gr. N. DE STOPPELA AR. Naar wij vernemen beeft de maatschappij Zee land in haar toenemend goederenvervoer naar En geland voorzien, door twee stoombooten in de vaart te brengen, die tusschen Ylissingen en Londen varen. Wij lezen in de Vlissingsche courant: «Naar wij vernemen, moet dezer dagen besloten zijn, de onder handen zijnde werken aan de voor malige marinehaven alhier, volgens bestek af te maken; tevens de deuren der sluis voorloopig te sluiten, en de haven daarna, als onbruikbaar voor eene veilige scheepvaart, te laten liggen, voor wat zij is. «In hoeverre deze ongeloofbare mededeeling waarheid bevat, durven wij, vooralsnog, niet met zekerheid vermelden." Bij beschikking van den minister van financiën zijn benoemd tot voorzitter der commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommenin het schattingsdi strict Middelburg, de heer C. D. Tielenius Kruyt- hoff, rentmeester van het kroondomein, te Mid delburg; in het schattingsdistrict Goes, de heer mr. J. Moolenburgh, notaris te Zierikzee. Bij het overlijden van den heer G. J. W. Berg huijs, rijks- en prov. veearts in Zeeland, werd dooi de landbouwvereeniging Nieuw- en St. Joosland het plan gevormd om, teneinde de nagedachtenis van den verdienstelijken burger in herinnering te houden en daaraan hulde te brengen, eene zerk op zijn graf te plaatsen. Dit plan is verwezenlijkt en Zaterdag middag werd op de begraafplaats te Nieuw- en St. Joos land, in tegenwoordigheid van vele belangstellen den, op eenvoudige doch plechtige wijze, die ge denksteen aan de weduwe en kinderen van den overledene overgedragen. De heer Borne, voorzitter van de landbouw vereeniging, sprak eene rede uit, waarin hij hulde bracht aan de vele diensten door den heer Berghuys aan de veehouders bewezen, die uit erkentelijkheid daarvoor zijne laatste rustplaats met een blijvend gedenkteeken wilden versieren, dat ook aan het nakomend geslacht zou bewijzen hoe hoog zij den overledene hebben geschat. Daarna gaf hij den grafzerk aan de familie over, na er namens de familie Van Waarde een prachtigen krans op te hebben nedergelegd. lO Novelle van GUSTAV ZU PUDLITZ. «Neen, integendeel," antwoordde zij, „het is een verkwikking, waarnaar de geheele natuur smacht en waaraan wij allen behoefte hebben. Het was zoo drukkend en benauwd, ik wist den geheelen dag niet wat mij scheelde, wat mij zoo angstig, zoo onrustig en toch zoo loom maakte. Daar komt de opfrissching." Albert zag met verbazing naar dat moedige meisje, met dien helderen, open blik. «En thans deelt gij dat armoedige, vreugde- looze leven, gij, met uw jeugd eh met dat ver trouwen? Het inoet een gevangenis voor u rijn." s> O neen," zei zij opgewekt, «eerder een haven, maar een vanwaar men vrijuit in de volle zee ziet. In den beginne was het mij wel wat vreemd, maar later toen ik heel, heel zachtjes aan be speurde, dat ik toch een heel, heel klein beetje nuttig was voor de «oude freule," natuurlijk zon der dat zij het merkte, want dan zou het mis zijn, Voelde ik dat ik een levensdoel had en hoe ge ring dat ook is, dat maakt mij gelukkig. Het is jfreel goed dat ik hier wat ouder word, want als Een der familieleden van den heer Berghuijs, de heer Upwich van Rotterdam, aanvaardde namens de weduwe en kinderen het grafgesteente en be tuigde der vereeniging dank voor de eer aan de nagedachtenis van hunnen diepbetreurden man en vader gebracht. De steen draagt het volgende inschrift »Ter blijvende herinnering aan onzen vrienden raadsman Geurt Jans Willem Berghuijs, geb. 2 Juni 1822 te Elburg, overl. 13 April 1882 te Middelburg, in leven rijks- en prov. veearts le klasse in Zeeland. Door de landbouwvereeniging Nieuw- en St. Joosland." Crrijpsberke, 30 Mei. Tijdelijk is tot secre taris der gemeente Grijpskerke en tot secretaris- ontvanger der gemeente Meliskerke benoemd, de heer L. Bosselaar Jr., te Grijpskerke. Westkapelle, 27 Mei. In deze gemeente is aan negen personen vergunning verleend tot het -verkoopen van sterken drank in het klein. Acht van dezen hebben ieder een huis met meer dan éen vertrek, waarin zij hun bedrijf uitoefenen, en voor elk van deze vertrekken hebben zij, gelijk in vele gemeenten, een gezegeld afschrift der vergunning en een exemplaar der wet ter ophanging moeten aanschaffen. Daar dit laatste in strijd is met het schrijven van den minister van justitie aan den burgemeester van Schjjndel (Zie Midd. Cour. van 18 dezer) hebben zij zich tot den minister van financiën gewend, met verzoek hun het te veel betaalde zegelrecht te willen doen teruggeven. Breskens, 28 Mei. Gisteren is in de ver gadering van ingelanden van den polder Oud en Jong Breskens, met meerderheid van stemmen, besloten geen subsidie voor den tramweg Bres kensMaldegem toe te staan. Camperland, 25 Mei. Het bestuur van het departement Noord-Beveland der Maatschappij tot Nut van t Algemeen begaf zich heden ten huize van den heer A. Schippers alhier, teneinde de zilveren medaille der Maatschappij uit te reiken aan Maria Hendrikse, als een bewijs van waar deering voor haren trouwen 53jarigen dienst bij dezelfde familie. Uit de departementskas werd er nog tien gulden bijgevoegd. *5KieriUseee, 29 Mei. Wij vestigen de aandacht op de Zierikzeesche paardenmarkt, die Donderdag 1 Juni zal worden gehouden, en waaraan de so ciëteit Tot nut en genoegen ditmaal een loterij heeft verhonden. Als vervolg op de berichten omtrent den toe stand in Atjeh, welke wij in de vorige week op namen, deelt het Handelsblad een en ander mede nit een particulier schrijven uit Panteh Perak, waaraan wij het volgende ontleenen. We zitten nog steeds op oorlogsterrein, niet zoo dat we elk oogenblik gevaar loopen ons leven er bij in te schieten daar zijn we te voorzichtig ik later toch voor mijn eigen toekomst moet zor gen, zal mij dat dan des te gemakkelijker vallen. Ik wil natuurlijk niet, evenals als Freule Stine, 84 jaar in dit huisje worden. Maar daar komt de wind reeds opzettenhoort gij hoe hij daar boven in de dennen giert en loeit, ziet gij hoe de toppen buigen en zich wentelen en hij komt schielijk nader ook. Hé, welke stofwolken jaagt hij op, en wat dansen die bladeren in kringetjes en wat kraken die dorre takken boven ons hoofd." Een zwerm raven vloog krassend op en vluchtte weg, als wilden zjj den storm ontwijken, als voelden zij zich minder veilig op de schommelende boomtakken dan tusschen de jagende wolken. «Laat ons in huis gaan, juffrouw Fransje!" zei Albert, «er vallen reeds zware droppels." »De oude eik beschut ons nog en ik wilden toch gaarne vertellen hoe het gekomen is dat freule Stine mij bij zich genomen heeft. Daarna zult gij haar geheel anders beoordeelen. «Het waren roezige dagen toen ik het heeren huis moest verlaten 1 Ik deed het zonder leed wezen, daar ik er kort te voren mijn goeden vader had zien uitdragen en daarna was alles mij on verschillig. Bovendien had ik niet veel tijd om na te denken. De meubelen werden op het plein gebracht en te midden van het lawaai der ver- kooping moest ik gedurig af eh aan loöpeli, om allerlei vragen te beantwoorden, wat hier ontbrak en wat daarbij behoorde. Dat duurde twee dagen. Mijn oom, de broer mijner moeder, was er wel als mijn voogd en raadgever en wilde mij mede voor, onze verste wandeling is een kwartuur en dan keeren we terug maar om het leven te verliezen is hier niet veel noodig. Er zijn voor beelden dat hier op onze hoofdvestiging lui zijn doodgeschoten bijv. vlak voor het huis van het Chineesche hoofd of wijkmeester, of wel iemand werd afgemaakt met den klewang op 10 minuten afstand van onze wandelplaats. Gelukkig zitten we hier goed gedekt achter muren, wallen en hekken. De Europeesche soldaatjes deserteeren naar de zijde der Atjehers, dat het een lust is; ze krijgen daar 100 of 150 dollars, naarmate ze on gewapend of gewapend overloopen. Maakt men de rekening op van de voordeelen, die de invoering van het civiel bestuur ons heeft verschaft, dan vindt men het volgende: 1° Een meerdere uitgaaf van bijna 20,000 'sjaars, omdat men nu, behalve een militairen, nog een afzonderlijke civielen bevelhebber heeft, vroe ger in éen persoon vereenigd. 2° Achteruitgang in handel; het eenige han delshuis in Oleh-leh is pas weder verdwenen. 3° Naast het eigenlijke leger een legertje, door het civiel-bestuur in het leven geroepen, van plm- 250 pradjoerits, wier nut, algemeen hekend, bene den nul is; kosten ongeveer 75,000. 4° Aanval van den vijand op onze oorlogsvloot. 5° Desertie van onze soldaten. 6° Toeneming der onveiligheid in de nabijheid onzer hoofdvesting. 7° Vertrek van honderden Chineezen, die zich onder het bestuur van den militairen gouverneur hadden gevestigd; 8° Overmoed van den vijand. Toekoe Nja Hassan, die laatst vredesvoorwaarden durfde stel len, waardig om in Uilenspiegel te worden opge nomen. 9° Vertraging van het optreden der militaire macht in gevallen van rustverstoringen door »maraudeurs" en «kwaadwillige vrienden" de term «vijand" is uit het woordenboek geschrapt zoodat de vogel gevlogen is, als er soms nog wat te snappen mocht zijn geweest. Ik zou nog meer zulke «voordeelen" kunnen noemen, maar ik werd juist gestoord door het bericht, dat het eindelijk onzen soldaten vergund is geweest uit te trekken. Ongeveer 350 man zijn tegen een «maraudeurs-" of «kwaadwilligen" kampong opgetrokken, die geducht versterkt was en waar 70 a 80 Atjehers gesneuveld zijn, terwijl van onze zijde 2 dooden en 5 gewonden vielen. Ziedaar hoe de toestand in het laatste jaar is vooruit gegaan! De te Goes te houden provinciale tentoonstel ling en wedstrijd voor nijverheid belooft uitstekend te zullen slagen. Reeds bijna drie honderd perso nen hebben toezegging gedaan dat zij zullen in zenden. Ook is voor het garantiefonds door het departement van 't Nut f 20 beschikbaar gesteld. Door de Vereeniging voor volksvermaken zullen tijdens de tentoonstelling eenige feesten worden nemen, maar hij is ongehuwd en ik had toch slechts een paar weken kunnen logeeren bij een familie, met wien hij bevriend was, die ik echter volstrekt niet kende en als men een groot ver driet heeft, moet men niet onder vreemden gaan. Wanneer men stil is, is men hun tot last en doet men zijn best om zich te beheerschen, dan houden zij ons voor ongevoelig en willen niets van ons weten. Wanneer men niet mag laten blijken hoe men te moede is, moet men liever alleen blijken. Terwijl ik dat zoo bij mij zeiven zat na te gaan op den avond van den eersten verkoopdag, hier in den tuin, waar het stil was en mijn oom in huis met den makelaar afrekende, kwam de oude werkvrouw uit het Freüleshuis bij mij. Zij had dien dag reeds meermalen om mij heen gedraaid, als of zij iets op het hart had, of iets wilde vragen, maar zij had niets gezegdwant ik was nooit alleen. Nu ging zij voor mij staan, wik kelde hare armen in haar voorschoot, zag mij een poos aan, als verlangde zjj dat ik iets zou vragen, want zij wist niet hoe zij beginnen zou. Ik was niet op een lang gesprek gesteld en wachtte dus af. Eindelijk hief zij aan «Ik heb 'n opdracht. Mij geet 'twel nix an, inoar de ouwe frulle het je wat te zeggen. As het je past kun je wel ereis ankommen in het frulleshuis. Zoo nu he'k 'tgezeg." Dit zeggende keerde zij zich om, zonder mijn antwoord af te wachten en klotste op hare klom pen voort. Die uitnoodiging verraste mij zooda nig dat ik een geruime poos overlegde of ik eraan Onder de te behandelen zaken op de den 15 Juni a. te Amsterdam te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der M* tot Expl. van Staatssp., komt voor een voorstel tot het sluiten eener overeenkomst met de stoomvaartmaatschappij Zeeland tot het aanschaffen van een nieuw stoom schip en een voorstel tot het creëeren eener obli- gatieleening. Voor het kapitaal, benoodigd voor den West- Indischen maildienst, is ingeschreven tot een be drag van f 603,500. Dit resultaat, hoewel be trekkelijk ongunstig, mag, zoo schrijven de oprichters echter niet ontmoedigen, omdat het cijfer over een klein aantal inschrijvers is verdeeld en dus bij krachtig samenwerken van allen, die belang stellen in de nationale scheepvaart en in den bloei onzer West-Indische koloniën, al spoedig eene bevredigende uitkomst kan worden verkregen. Zij meenen daarom verschuldigd te zijn aan de taak, die zij op zich genomen hebben, te volharden in hunne pogingen en de gelegenheid tot deelneming alsnog open te stellen, overtuigd dat dit hernieuwd en dringend beroep op de belangstelling hunner landgenooten ditmaal niet onbeantwoord zal blijven. Werd hij het besluit van den heer Six omtrent den bouw der scholen bovenmatige zorg betoond voor de gezondheid en de lichamelijke ontwikke ling van schoolgaande kinderen, in Parijs heeft men een maatregel genomen, die deze zorgen in diepe schaduw laat. Daar zijn gaarkeukens voor de openbare scholen van lager onderwijs inge voerd. Uit deze wordt kosteloos aan arme kin deren en voor 15 centimes aan kinderen van niet geheel onbemiddelde ouders des middags een maaltijd verstrekt. Het getal der behoeftige kin deren bedraagt 24.000, zoodat de kosten voor deze voeding een vrij aanzienlijk bedrag zullen uitmaken. Het is zeker zeer philanthropischmaar als men de scholen tot eethuizen maakt, schijnt men toch de bestemming ervan wel eenigszins uit het oog te verliezenterwijl het toch ook aan bedenking onderheyig is met het oog op de kinderen, die de school verlaten en die dan deze kostelooze maal tijden zullen missen. Wanneer die maaltijden verstrekt worden, lazen wij niet in het bericht. Krijgen de kinderen die na de lesuren, dan zal daardoor niet worden tege moet gekomen aan het bezwaar ventre affamé n'a pas d'oreilles. Krijgen zij ze vóór de lessen, dan geldt het plenus venter non studet libenter. ArnhCt.) Te Leeuwarden wordt van 2 tot 4 Juni van wege de Ned. Toonkunstenaarsvereeniging een muziekfeest gehouden. Het uitvoerend personeel zal bestaan uit 350 heelen en dames. Nederlands eerste toonkunstenaars en componisten, als Ver- hulst, Nicolaï, Hol, Heinze, Stumpff, De Hartogs om van anderen niet te spreken, worden tot bij woning van het feest verwacht. Heinze zal zijn FeeënschleierNicolaï zijn Zweedsche Nachtegaal Hol zijn Ouderhuis, Hageman zijn Trost der Nacht zelf dirigeeren. zou voldoen. Ik kende de oude dame tere nauwernood van aanzien, had nooit een woord met haar gesproken en, ronduit gezegd, had ik hetzelfde vooroordeel tegen haar dat gij zooeveii liet blijken. Ik was eenigszins bang voor haar, ofschoon dat anders niet in mijn aard ligt. Maai' op zulke dagen, als ik toen doorleefde, wordt men onverschillig voor dingen die anders onver- dragelijk schijnen. Elke ramp brengt haar eigen hulp mede. Ik draalde dus niet al te lang en ging naar het Freuleshuis, waar de oude werkster mij reeds aan de deur opwachtte en mij zonder spreken binnenliet. Voor het eerst betrad ik die schamele woning, welke door haar ongenaakbaar heid zooveel voedsel aan mijn verbeelding had gegeven, die haar met allerlei wonderen had opgesierd, waardoor zij mij nu nog eenvoudiger voorkwam. Een Hein wit gepleisterd voorhuis met vier deuren, éen rechts en éen links en achteraan een voor den zoldertrap en een voor de keuken, heel stevig maar grof en zeer armoedig. Ik was zoo kinderachtig dat ik half uit schroom, of uit nieuwsgierigheid de oude vrouw in het eerste vertrek volgde. Het was ook eenvoudig gewit en de houten vloer was met zand bestrooid. Het vertrek was ledig en slechts met een vluch- tigen blik kon ik de oude, leelijke, half uitge vlakte familie-portretten en de enkele meubels met verschoten overtrekken opmerken. Dat ver trek had niets gezelligsmaar in het tweede, dat nog kleiner was en maar éen venster had, zag het er iets beter uit, ofschoon zoo mogelijk

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1