Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. De Middelbnrgsche Ambachtsschool. Gevoel noch geestkracht, smaak noch dichtgenie is bij Hollandsche schrijvers te vinden; hoogstens twee of drie dichters kan men aanwijzen. De heer Hutton heeft dadelijk na het hooren van die rede het ongepaste en onjuiste van haren inhoud doen gevoelen, en werd ondersteund door dr. J. H. deVilliers, die van oordeel was, dat dr. Hahn op onnoodige en onbehoorlijke wijze de perken zijner lezing was te buiten gegaan, door eene andere taal en een ander volk te beleedigen. Zijne onbekookte beweringen kwamen in zulk eene rede niet te pas." De heer J. van der Tuuk, professor in de mo derne talen aan het Z.-Afr. Collegeheeft dr. Hahn in «en open brief terecht gewezen en de waarde van Neêrlands taal en volk doen gelden. Van een geleerde, die in Duitschland eene degelijke academi sche opleiding heeft genoten, had men een onpar tijdiger, grondiger oordeel kunnen verwachten. De heer Van der Tuuk stipte maar eenige punten aan, die het onjuiste van d'. Hahn's uitvallen doen zien. Hij is voornemens zijne wederlegging in Nederland en Duitschland te verbreiden, om het scheve, gisping verdienende van dr. Hahn's uitvallen te doen beseffen. (Hbl.J Eergisteren avond werd op de bovenzaal der socië teit St. Joris alhier de eerste algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging de Ambachtsschool alhier, die slechts door een weinig talrijk publiek bijgewoond werd. De heer P. M. de Ligny, in plaats van den heer De Fremery, die wegens ongesteldheid verhinderd was, het voorzitterschap bekleedende, opende de verga dering met eene toespraak, waarin hjj met blijdschap constateerde dat in deze gemeente eene instelling van onderwijs is tot stand gekomen, die aan het vele goede en uitmuntende, hier in onderwijszaken aanwezig, nog geheel ontbrak. Wanneer men het oog vestigde op de hier aanwezige inrichtingen van mid delbaar en lager onderwijs, was het zeker niet meer dan billijk en plichtmatig dat ook eene gelegen heid aanwezig was, om jonge lieden, die daartoe lust en geschiktheid hebben, op te leiden tot be kwame ambachtslieden,- omdat de ambachtsstand een der hechtste steunpilaren vormt van de maat schappelijke ladder. Ofschoon in enkele groote gemeenten van ons rijk theoretische en practische ambachtscholen vereenigd zijn opgericht, heeft de commissie gemeend zich hier te moeten bepalen tot de pr .ctijk, om reden in onze gemeente eene uitgebreider inrichting, die natuurlijk zeer veel geld zou kosten, moeilijk zou te verkrijgen zijn, maar bovendien ook onnoodig te ach ten is, omdat de burgeravondschool in het theoretisch gedeelte volkomen voorziet. Als hoofdbepaling werd daarom aangenomen dat geen leerling op de ambachtschool word geplaatst of hij moet leerling zijn der burgeravondschool. Eraan herinnerende dat vele ingezetenen, die als lid of begunstiger tot de vereeniging toetraden, en ook verschillende corporatien geldeiijken steun schonken, bracht de voorzitter deze daarvoor dank, evenals aan den commissaris des konings en den burgemeester van Middelburg, waarvan de eerste het beschermheer- en de laatste het eere voorzitterschap der vereeniging wel hebben willen aanvaarden. De voorzitter sloot met den wensch dat de steun die de vereeniging De Ambachtsschool bij hare oprichting heeft ondervonden voortdurend moge zjjn, en zij zich zoodoende meer en meer zal kunnen uitbreiden. Daarna werd door den secretaris, den heer J. C. Lantsheer, het eerste jaarverslag, loopende over een tijdvak van 7 maanden, uitgebracht. Daarin wordt in korte trekken de geschiedenis der Ambachtsschool beschreven en mededeeling gedaan van eenige door ons reeds vroeger vermelde bijzonderheden. Voorts ontleenen wij er het volgende aan. Dewijl de cursus een driejarige is, kan het bestuur eerst wanneer die termijn verstreken zal zijn, de resultaten van het onderwijs mededeelen. Naar de vorderingen der leerlingen, die in het algemeen reden tot tevredenheid geven, te oordee- len, kan men echter aannemen dat de vruchten van het onderricht in het timmeren en teekenen zeer bevredigend zullen zijn, en kan het bestuur zich geluk wenschen in den heer Ganderheijden een onderwijzer gevonden te hebben, die door zijne geschiktheid en bekwaamheid alle reden geeft, den besten uitslag van zijn onderricht te verwachten. Wat het gebouw, waarin de school gevestigd is, aangaat, bleek het weldra dat daaraan verande ringen en verbeteringen moesten aangebracht wor den, en is men dan ook reeds begonnen, eene ruimere kamer in te richten waarin teekenonder- wijs zal gegeven worden. Aangezien gelegenheid om de smederij in het gebouw op te richten ontbrak, besloot men in den aan het gebouw grenzenden tuin eene werkloods te plaatsen. Deze stichting, waarbij gevoegd moet worden het aanschaffen der benoodigde hulpmiddelen bij het onderwijs, zooals smidswerktuigen, draaibank enz. zal evenwel groote kosten na zich sleepen. Het toekennen eener subsidie voor oprichtings kosten, ten behoeve der school, door het hoofdbe stuur der Afu tot nut van 7 algemeen, stelt het be stuur echter in staat, in de behoefte aan eene smederij te voorzien. Het bestuur kan dan ook niet nalaten genoemd hoofdbestuur openlijk dank te betuigen voor den krachtigen geldeiijken steun, dien het verleent. Ook aan de staten der provincie werd een schrij ven gericht, ter verkrijging van een jaarlijksch subsidie van f 500. Hierop kan echter vóór Juli a. geene beslissing gewacht worden. Wat overigens den financieelen toestand der vereeniging aangaat, kan, wanneer de verwachting niet beschaamd wordt, die niet ongunstig genoemd worden. De bijdragen van particulieren, waaronder een gift van 1000 voor oprichtingskosten, gaven blijk van belangstelling in de inrichting. De vereeniging telt thans 9 begunstigers, waar onder 2 die ieder eene gift van 100 hebben geschonken, en waarvan de een jaarlijks 25 en de ander 5 contribueert, en voorts nog een van 30 en 6 van 25, 13 leden van 10, 2 van 7.50, 79 van 5, 1 belangstellende van 4, 5 van 3, 28 van 2.50, 16 van 2, 3 van 1.50 en 54 van 1. Verder ontving de vereeniging nog de volgende subsidiën van het hoofdbestuur der Tot Nut van 7 Algemeen voor oprichtingskosten 2000 van het gemeentebestuur 500, voor 1882 van het bestuur der voormalige teekenacademie 300, welke bijdrage voorloopig voor 5 jaren werd toegezegd van de afdeeling Middelburg" van 7 Nut f 150, ontvangen in 1881, als bijdrage in de oprichtings kosten, en 50 subsidie voor 1882 van de afdeeling Middelburg der vereen, v. fabrieks- en handwerksnijverheid f 10, tot weder- opzeggens, van de afd. Middelburg der M" van Nijverheid eene jaarljjksche bijdrage van 20. Noemde het bestuur den financieelen toestand der vereeniging niet ongunstig, zoo behoeft het toch geen betoog, dat, wil de school aan het doel beantwoorden, dat de commissie van oprichting zich bij het in het leven roepen ervan heeft voorgesteld, belangstellende ondersteuning niet kan gemist worden. Het bestuur vertrouwt dan ook dat wanneer men ziet dat werkelijk iets goeds tot stand is gebracht, een ieder zal blijven mede werken tot ondersteuning en uitbreiding der school. Dat het aantal leerlingen op dit oogenblik slechts 8 bedraagt, vindt zijn grond hierin, dat verscheidene, die zich kwamen aanmelden, de lessen der burger-avondschool niet bijwoonden, als ook dat de ouders het nut der school voor hunne kinderen nog niet genoeg inzien. Aangezien de oprichtingscommissie nog een jaar in functie blijft, doch slechts uit 9 leden bestaat, stelde het bestuur voor om dat getal, in overeen stemming met het reglement te brengen en met 2 leden te vermeerderen. Daarvoor had het be stuur, in verband met de statuten, eene voordracht opgemaakt van twee leden van den raad en twee leden der teeken-academie. Uit de voorgedragen leden van den raad werd met 10 stemmen be noemd jhr m' D. G. van Teylingen, terwijl de heer F. G. Sprenger 4 stemmen verkreeg. Uit de voorgedragen leden der teeken-academie werd de heer W. van Uije JJz. met 12 stemmen be noemd terwijl de heer Joh» Luteijn 2 stemmen op zich vereenigde. Nadat de heer J. A. Tak aan het bestuur hulde had gebracht voor de uitnemende wijze waarop het zijne taak had opgevat en ten uitvoer gebracht, gaf hij, naar hij vertrouwde, namens het grootste deel der burgerij, de verzekering dat hun arbeid hoog wordt gewaardeerd en sprak hij de hoop uit dat het bestuur zijne verwachtingen zal zien ver vuld en de ouders der jongelieden langzamerhand meer en meer van het nut dezer stichting zullen overtuigd worden. Een zeer sprekend bewijs voor de goede resultaten, die nu reeds verkregen zijn, leverde de heer H. P. van de Ree, toen hij verklaarde zijn zoon slechts schoorvoetend op de schooi te hebben gebracht, wijl hij de vrees koesterde dat daar meer geknut seld dan practisch onderricht gegeven zou worden. Uit eigen ervaring en tengevolge van zijn beroep meent hij eenigszins te mogen oordeelem kan hij verklaren dat het onderricht aan de in richting degelijk is en, zoowel voor zich zelf als namens andere ouders van leerlingen, brengt hij dank aan den leeraarde heer Ganderheijden, voor de moeite en goede zorg die deze aan de leerlingen besteedt. Ten slotte voegde de heer De Ligny hierbij eveneens een woord van dank aan den leermeester en sprak de hoop uit dat deze op den ingeslagen weg zon voortgaan. Nadat de vergadering gesloten was werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de teeke- ningen en werkstukken der leerlingen te bezich tigen. Een en ander leverde het overtuigend be wijs dat de aan den onderwjjzer en de inrichting gebrachte lof alleszins was verdiend. burgemeestersBenoemd tot burgemeester van Oostkapelle, M. W. de Jonge van Ellemeet. Op verzoek, aan jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot eervol ontslag verleend als burgemeester van 's Gravenhage, met dankbetuiging. ministerieele departementen. Benoemd bij het dep. van financiën tot commies L. C. Clant, thans adjunct-commies. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. enz. te Sas van Gent c. a., L. Franken, thans ontv. te Bladelte Bladel c. a., C. R. J. Bentfort, surn.te Aalten, jhr. J. Hora Siccama, thans ontv. te Wouw; te Wouw, jhr. W. L. de Jonge, surn. te Middelburg. registratie en domeinen. Benoemd tot surn. der reg. en dom. B. J. Hoetink, te Bolsward F. Bertelink, te ZaltbommelW. Agema, te Bols ward H. Molenaar, te OldeberkoopG. L. Brouwer, te 's GravenhageG. J. ten Cafe, te Zaltbommel E. A. J. C. Charlier, te Bergen op Zoom J. Terp stra, te ZaltbommelA. E. J. Bertling, te Zwolle H. Posthumus, te NijkerkJ. L. Blijenberg, te Woerden; A. J. M. van Lohuizen, te Rhenen. pensioenen. Pensioen toegekend aan G. van der Voort, kap. bij het 4° reg. inf., ad 1539; aan L. A. Collard, 2e luit. bij het 7e reg. inf., ad ƒ800, en aan den lel luit. J. A. C. de Hertoghe Huber van Manen, van het 2* reg. vest.-art., ad 516 'sjaars. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie bij het le reg., tot le* luit., de 2" luit. J. H. N. Bernelot Moens, van het korps; bij het 3e reg., tot le* luit., de 2e luit. J. M. J. Jonker, van het 2e reg.bij het 4e reg., tot kap., de le luit. C. W. van Suchtelen, van het reg. gren. en jagers, ged. bij het leger in N.-I.bij het 7e reg., tot kap., de 1' luit. C. J. H. Wieling, van het 4e reg. geneeskundige dienst. Benoemd bij het perso neel van den gen. dienst der landmacht tot off. van gezondh. 2" kl., de artsenJ. H. P. Walra ven, geboren te Alkmaar, en U. Riedel, geboren te Leeuwarden. rijkspostspaarbank. Op verzoek eervol ontslag verleend aan W. van Esveld, als commies ter di rectie van de rijkspostspaarbank te Amsterdam. telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren G. Blokhuis Jz°., tele grafist le kl. zeevisscherijen. Benoemd in het college voor de zeevisscherijen tot lid S. Hoekstra te Harlingen, en herbenoemd tot leden jhr. E. de Wendt Al- berda van Ekenstein, B. J. Verschoor van Nisse, J. R. Boerlage en I. I. Slis. In de plaats van den hoogleeraar Brill zullen aan de Utrechtsche universiteit twee professoren benoemd worden. Naar wij vernemen, zal aan dr Gallée, thans lector, het hoogleeraarschap wor den opgedragen. Voor de tweede plaats zouden zeer in aanmerking komen dT J. Ten Brink, te 's Gravenhage en prof. Moltzer, te Groningen. (Vad.) Ontslagen, eervol, op verzoek mej. V. R. L. van Kampen, als onderwijzeres in de Fransche taal aan de H. B. S. voor meisjes te Amsterdam. Yei-seke, 25 Mei. Bedankt voor het beroep bij de N. H. gemeente alhier, door d" Post te Goes. De le luit. der mariniers D. G. Vreedenberg, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is ter beschikking gesteld van den komm. van het korps. De luit. t/z. 2' kl. T. H. de Meester, dienende aan boord van Zr. M*. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen dooi den luit. t/z. 2' kl. L. E. van Diggelen. Blijkens ontvangen telegram, is Zr. M'. schroefstoomschip Zilveren Kruis, deel uitma kende van de oefenings-divisie onder bevel van den kap. t/z. F. H. P. van Alphen, den 24eM dezer van Konstantinopel naar Chanak vertrokken, om met de aldaar vertoevende schroefstoomsche- pen Leeuwarden en Marnix, onverwijld de reis naar Smyrna te vervolgen. Heden deed de rechtbank alhier uitspraak in de de vorige week behandelde zaak van L. de B., te 's Heer Arendskerke, beklaagd van diefstal in dienstbaarheid. Overeenkomstig den eisch van het O. M. werd zij tot zes weken cellulaire gevange- straf veroordeeld. Heden stond voor de rechtbank alhier terecht II. L. B., herbergier alhier, beklaagd van het toedienen van sterken drank aan een persoon die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. Drie getuigen werden gehoord, die alle verklaarden dat het uiterlijk en de gedragingen van den per soon, aan wien door beklaagde getapt was, vol doende bewezen dat hij beschonken was, hetgeen door B. ontkend werd. Zoowel de voorzitter der rechtbank als de amb tenaar van het openbaar ministerie erkenden dat de hier bedoelde wetsbepaling eigenaardige moei lijkheden kan opleveren, doch wezen erop dat bij twijfel de herbergier het wijsste deel kiest, wan neer hij dergelijke personen drank weigert. Het O. M., het feit dat den beklaagde te laste werd gelegd wettig en overtuigend bewezen achtende, requireerde zijne veroordeeling tot eene geldboete van 15, benevens in de kosten. De uitspraak deelen wij later mede. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft J. H.( arbeider te Groede, wegens onzedelijke handelingen tegen een 13jarig meisje, veroordeeld tot 4 maan den eenzame opsluiting, en T. v. d. S., arbeider te Duivendijke, tot 9 maanden eenzame opsluiting, wegens valsche getuigenis ten voordeele van een beklaagde. Door den kantonrechter te Bergen op Zoom is een inwoner uit de naburige gemeente Wouw veroordeeld wegens het in betaling geven van Belgische 2-centimesstukken, tot een boete van 5. Gisteren is door de politie alhier een persoon gearresteerd, verdacht van diefstal van touwwerk- Hij is naar de gevangenis overgebracht, doch heden weder op vrije voeten gesteld. Onder de gevonden voorwerpen aan het hoofdcommissariaat van politie te 's Gravenhage aangegeven, wordt ook vermeld eene portefeuille inhoudende f 900. Die dit sommetje verloor, schijnt niet veel haast te maken om het verlorene terug te krijgen. De heer Ferdinand Leenhoff is tot heden de eenige Nederlander, die als inzender in den Parij- schen Salon bekroond is geworden. Hij verwierf de eenige tweede medaille in de afdeeling koper gravure", waarin hem verleden jaar een eervolle vermelding te beurt viel. 634 ingezetenen van Gorkum teekenden in twee dagen adressen aan de gedeputeerde staten van Zuid-Holland tot niet-goedkeuring van het raadsbesluit van 22 Meijl., ter wederinvoering der bacchanaliën op de tweede Paasch- en Pinkster dagen. De voornaamste graanhandelaren adver teerden, dat zij den tweeden Pinksterdag geen handelszaken willen doen. Het zwaard van Damocles, dat gedurende 4 weken de aapjes" boven het hoofd hing, is in een algemeene vergadering van aandeelhouders d#r Amsterdamsche Kijtuigvereeniging voor éen jaar- althans weer opgeheven. De vergadering besloot nl. door de uitgifte van een prioriteits-leening van 116.000 de schulden te dekken en met het overige kasgeld de exploitatie voort te zetten, en het bestuur, commissarissen en directie beloofden .alle mogelijke bezuinigingen te doen, om een beter financieel resultaat te verkrijgen dan het jaar 1881 had opgeleverd. De zaak dit was het gevoelen van velen stond niet hopeloos. Door den militairen arts W. H. L. Borger- hoff Mulder werd dezer dagen met het beste ge volg bjj eene vrouw, die door bloedverlies dreigde te bezwijken, in het hospitaal te 's Hage de trans- fusio sanguinis (overtapping van blóed) toegepast, met bloed welwillend door een gezonden milicien verstrekt. De vrouw is welvarend. De Italiaansehe ministerraad heeft besloten, om redenen van »hooge convenientie en openbare veiligheid" geen vergunning te verleenen tot het houden van het sedert lang aangekondigd con gres van vrijdenkers, dat te Rome bijeen zou komen. Wie zich het karakter herinnert der jongste vrijdenkers-vergadering te Brussel, welke zich voornamelijk onderscheidde door een overdaad van lange, vervelende en weinig verstaanbare rede voeringen, zal moeite hebben om te begrijpen waar om de hooge convenientie, nog minder waardoor de openbare veiligheid door deze druk en vreed zaam pratende lieden in gevaar gebracht kan worden. Hoe sterk het herkenningsvermogen en de gave van opmerken ook bij standvogels is, kan uit het volgende blijken. Jongstleden maandag trad te Haarlem de eige naar van een drietal parkieten, de ouden met hun jong, de in den tuin gebouwde volière binnen om de vogels te verzorgen. De jonge parkiet ont snapte en nam met een snelle vlucht haar weg over eenige huizen, om daarna voor het oog van den eigenaar te verdwijnen, die zich al overtuigd hield dat zij voor hem verloren was. Zeven uren later, ongeveer tegen half vier in deii namiddag, verscheen zij wederom in den tuin des eigenaars, en vloog af en aan van den eenen tuin in den anderen. De eigenaar deed de oude parkieten in eene kleine kooi en plaatste die in een hoek dei- volière, waarvan hij vervolgens de groote deur openzette. De ontvluchte deed herhaalde ver- geefsche pogingen om binnen te komen. Eindelijk ging ze op een pad zitten, zocht met scherpen blik in het rond en liep toen rechtstreeks naai de volière, die zij onder gejubel der ouden en tot verwondering en blijdschap van den eigenaar bin nentrippelde. Op den eenzamen weg van Yeenendaal naar Ede, bracht Woensdagmiddag een vrouw van Gel- dersch Yeenendaal, onder hevig onweder en regen in tegenwoordigheid van nog een kleine, een meisje ter wereld. In dien hulpeloozen toestand werd zij aan den weg gevonden en laat in den avond naar hare woning vervoerd. Moeder en kind zijn welvarende. De zaak van den markies De Rays, die eene kolonisatie van Port Breton, in Australië, op het getouw heeft gezet, waarvan de eerste lading ko lonisten indertijd met het schip Chandernagor uit Vlissingen vertrokken is, wordt thans voor de Fransche rechtbanken behandeld. De uitlevering van den markies, die zich in Spanje bevindt, wordt gevraagd wegens oplichterijverschillende gevallen vu manslag door onvoorzichtigheid en overtreding der wet op de landverhuizing. De enkele terug gekeerde kolonisten, van de laatste bezending, worden als getuigen opgeroepen. Intusschen zijn reeds twee leden van het bestuur der »naamlooze vennootschap voor de suikerfabrieken op Port- Breton" gevangen genomen. De onder-prefect van La Fleche, in Frankrijk is, op grond eener uitspraak van paus Pius IX van 1869, plechtig in den kerkelijken ban gedaan door het gewezen geestelijk opperhoofd der abdij van Solesmes. Dit klooster werd vroeger door Bene dictijner monniken bewoond, die krachtens de jongste kerkelijke wetten hunne woning hebben moeten verlaten. De onder-prefect heeft voo» eenige weken de ledig staande abdij bezocht en1 daar vijf kwartier uurs vertoefd, vergezeld van twee heeren en eene dame. Dit laatste is in strijd met den regel der orde, welke aan vrouwen den toegang in 't klooster ontzegt. Naar aanlei ding daarvan heeft de prior den grooten ban over den schuldigen ambtenaar uitgesproken. De commissie van leden der Fransche kamer be noemd om maatregelen te bepalen tegen het be vorderen der onzedelijkheid door den verkoop en de uitstalling van platen, drukwerken enz., heeft den heer Dreyfus tot haar rapporteur -benoem d. De slotsom van dat rapport zal wezen dat de pers-vergrijpen tegen de zedelijkheid voortaan niet meer, gelijk tot dusver het geval is, onder art. 330 van den Code Pénal zullen vallen. Aan de drukpers-wet van 1881 zal eene straf bepaling toe gevoegd worden tegen beleediging der zeden door middel van dagbladen of vlugschriften, die niet onder de benaming van »boeken" begrepen zijn. De vervolging zal in de eerste plaats bestaan in het beslag leggen op de uitgegeven exemplaren en voorts in de bestraffing van de drukkers, ver- koopers en uitventers. De in den laatsten tijd in den handel ge brachte blaadjes papier, met geparfumeerde zeep belegd en doortrokken, die in den vorm van boekjes, scheurkalenders en dergelijke, in galante

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2