1882. N° 124 125e Jaargang. Zaterdag 27 Mei. ï)it blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Uilbooidevan het Pinkster- leest zal deze courant Haan- dag den 29en Mei niet uitge geven worden. Middelburg 26 Mei. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van l -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCHE COUIAMT. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicifé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Tegenover de tegenstrijdige berichten der verschil lende bladen, zou de Amsterdamsche Courant »het niet overbodig achten, indien Nederland door eene enkele officieele of offieieuse mededeeling op de hoogte werd gebracht 'van den toestand, waarin zijne regeering zich op dit oogenblik bevindt." De wensch is zeker niet onredelijk noch Onge past, maar het uitspreken ervan zou bijna doen denken dat een buitenlandsch orgaan, aan onze toestanden vreemd, hem had doen hooren. Het geheele openbare leven, het begrip dat er eene openbare meening bestaat, het besef dat deze eene werkelijkheid isdat het bestuur des lands belang in haar moet stellen en haar verantwoor ding en opheldering schuldig is, dat alles is in Nederland zeer weinig ontwikkeld. Daardoor is onze Staats-Courant niets dan een repertorium van hesluiten en mededeelingen, tot welke de regeering door de wet verplicht is; maar heeft zij niets van een regeerings-o r g a a n. Daarom is ook de offieieuse pers, een schadelijk uitwas der officieele, in Nederland onbekend en onmogelijk. De regeering zoomin als de meerderheid der ambtelijke licha men en personen, gevoelt de noodzakelijkheid om onder het publiek eenige inlichting of eenig denk beeld te verspreiden, omdat het bestaan van 't publiek, als denkend en oordeelend wezen, niet genoegzaam erkend wordt. Men doet wel eens, op sommige oogenblikken, wanneer 't in de kraam te pas komt, alsof men 't erkentmaar de hande lingen zijn met die erkentenis gewoonlijk in strijd. Dit alles zou nu weder, in't buitenland, vreemd, ongehoord en onmogelijk klinken. Yaii welk land men 't ook verwachten zou, van het constitutio- neele, parlementaire, om zijne vrijheidsliefde en onafhankelijkheidszucht beroemde Nederland niet. Toch is het zoo. Dat is de reden waarom geen Neder lander op dit oogenblik iets weet van» den toestand waarin zijn regeering zich bevindt.'En aangezien het éene kwaad gewoonlijk het andere tot gevolg heeft, is ook in 't algemeen de onverschilligheid zoo groot, dat het eigenlijk niemand interesseert. De eene' krant vertelt dit, de andere wat anders, en de enkele persoden, die w e r k e 1 ij k op de hoogte zijn, vermaken zich misschien uitnemend met de praatjes waarmede naen zich bezig houdt. Ziedaar de achting waarin publiek bij regeering en omgekeerd regeering bij publiek staat. De Amsterd. Courant heeft, zeker in een oogen blik van vergeetachtigheid of illusie, gesproken alsof deze dingen niet alzoo waren. Bij de jongste verkiezingen voor de provinciale staten in Belgie zijn door 36379 liberale stemmen 135 liberale afgevaardigden en door 33666 stemmen der tegenpartij 191 clericale afgevaardigden geko zen. Gemiddeld zijn dus 250 stemmen uitgebracht op iederen liberaal, terwijl 171 stemmen voldoende waren voor de verkiezing van een clericaal. Men weet dat hetzelfde verschijnsel, in omge keerde richting, zich voordoet bij de verkiezingen voor de tweede kamer in Nederland. Ook hier brengt eene minderheid van uitgebrachte liberale stemmen eene liberale meerderheid in de kamer voort. Ondanks de hevigheid van den partijstrijd in België, zien wij niet dat de geldigheid van den uitslag der verkiezing door eenig liberaal blad daar te lande betwist wordt. Dit kan ook niet anders. Bij de onzekerheid waarin men verkeert omtrent de niet uitgebracht wordende stemmen, kan men niet anders dan berusten in den uitslag die door de stembussen wordt aangewezen. In districten waar, hetzij wegens de scherpte van den strijd, hetzij om andere redenen, de opgewektheid groot is, wordt veel gestemdin districten waar- zulks niet het geval is, blijven vele kiezers thuis. Bespiegelingen omtrent hetgeen had kunnen ge beurd zijn wanneer alles anders was dan het is, missen allen grond. Bij de sluiting van de lijst der hoogst aange- slagenen in de provincie Zeeland is door gedepu teerde staten daarop gebracht de heer ra'. D. A. JJerdenis van Berlekom, te Middelburg, terwijl de heer D. Rooze, te St. Laurens, van de lijst is geschrapt. Naar wij vernemen is door drie heeren, te Brus sel, concessie aangevraagd tot den aanleg van telephonen in Middelburg en Ylissingen en tus- schen die beide gemeenten. Naar wij met leedwezen vernemen, heeft de heer m". E. Fokker, griffier der staten van Zeeland, te Londen, waar hij zich voor enkele dagen bevond, Woensdag een val gedaan en daarbij een been gebroken. Geneeskundige hulp was dadelijk bij de hand. De patient is vervolgens opgenomen in een der uitstekend ingerichte Londensche hospi talen, dat hijzonder is ingericht voor personen aan wie eenig ongeluk overkomt. De genezing zal, naar het zich laat aanzien, alleen eene quaestie van geduld wezen. Onzen stadgenoot den heer C. van Puffelen die reeds bij menige gelegenheid zijn vlijt en ijver door eene bekroning gewaardeerd zag, werd gis teren, hij de tweehonderdjarige feestviering der Academie van beeldende kunsten te 's Gravenhage, de eerste prijs voor ornamentteekenen toegekend. Naar wij vernemen zal op Woensdag den 7e* Juni a. in de Waalsche kerk alhier een orgelcon cert gegeven worden door de heide heeren Yan Thienen, van Delft. Men zal zich herinneren dat deze broeders, wier talent, ongelukkig genoeg, gepaard gaat aan ongeneeslijke blindheid, reeds vóór een paar jaren zich hier hebben doen hooren en toen algemeen de goedkeuring der muziekliefhebbers hebben verworven. Sedert dien tijd is de bekwame organist, de heer J. A. Klerk, die hun leermeester was, overleden en een der blinde broeders hem als bespeler van het orgel in de groote kerk te Delft opgevolgd. Bij hun bezoek zijn de heeren Van Thienen ditmaal vergezeld van hunne zuster, blind als zij, die zich onlangs op een orgelconcert in Den Haag heeft doen hooren en ook hier eenige zangstukken zal voordragen, terwijl onze stadgenoot, de heer Lijsen zich bereid heeft ver klaard om de uitvoering door eene viool-solo op te luisteren. Genoeg dus om, naast de belangstelling welke het drietal onwederstaanhaar opwekt, ook kunst genot te mogen verwachten. De minister van financiën heeft bij aanschrijving de ambtenaren der belastingen herinnerd, dat het aanbieden van geschenken door minderen in rang aan hoofdambtenaren onder wier bevelen zij staan, niet in het belang van den dienst is. Wat geschenken van particulieren betreft, wordt herinnerd aan art. 318 der algemeene wet van 26 Aug. 1822 (Stbl. n°. 38), volgens hetwelk de amb tenaren «volstrekt niets meer ontvangen mogen dan hun legaal is toegekend, ofschoon vrijwillig aangeboden of onder welk voorwendsel ook." Het aanvaarden van geschenken in geld of geldswaardig papier zal, wanneer het in den ver volge mocht voorkomen, naar bevind van zaken worden bestraft. Het aanbieden van een meubelstuk of ander dergelijk voorwerp, als bewijs van achting en sym pathie, heeft de wetgever niet bepaald willen verbieden, en bij het verlaten van den dienst of andere omstandigheden, te beoordeelen door den minister, bestaat daartegen ook geen bezwaar. Ambtenaren der belastingen mogen dus, hij aanbieding van dergelijke geschenken, die niet aanvaarden dan onder voorbehoud van hoogere machtiging. Daartoe van verschillende zijden uitgenoodigd, heeft het Amsterdamsche comité tot inzameling van gelden voor de vervolgde Russische Joden zich bereid verklaard om als centraal-comité voor Nederland op te treden. Alle andere bestaande comité's kunnen dus hunne inzamelingen naar de hoofdstad opzenden. Het centraal-comité belast zich dan met de zorg om de gelden op de beste wijze te besteden. Secretaris van dit Amster damsche centraal-comité is de heer J. C. Matthes. De eerste uitnoodiging is uitgegaan van het Utrechtsche comité. In het belang der zaak meende dit namelijk daarop te moeten aandringen, daar te Amsterdam verreweg de meeste gaven waren bijeengebracht. Een groote haven- en handelstad achtte men ook gewenscht, daar de hulp aan de Russische Israëlieten allereerst zal moeten bestaan in het mogelijk maken van emigratie voor deze ongelukkigen. Koes, 26 Mei. Bij het comité tot onder steuning der Russische Israëlieten alhier is nog ontvangen 39.48J, zijnde de opbrengst eener te Kloetinge gehouden collecte, welke gelden aan het Amsterdamsche comité zijn overgemaakt. Moge het voorbeeld, dat Kloetinge op initiatief van zijn burgemeester gegeven heeft, in andere plattelands-gemeenten navolging vinden. Koes, 25 Mei. In de heden alhier gehouden Nuts-YQrgadering werden als leden van het hoofd bestuur, in de plaats van de heeren Philips en Pijnacker Hordijk, uit de aangeboden dubbeltallen gekozen de heeren A. Moens en d'. H. C. Rogge. Daarna bracht de voorzitter verslag uit over het afgeloopen dienstjaareenige vermeerdering van het aantal leden valt te constateeren. De verslagen van de schoolspaarbank en de lees bibliotheek werden vervolgens medegedeeld. De uitkomsten van de gelegenheid tot sparen op de scholen zijn bevredigend, zoodat besloten werd de zaak voort te zetten, terwijl uit het verslag van den bibliothecaris het heugelijk verschijnsel bleek, dat het aantal lezers bedragen had 127, die 2931 boeken ter lezing ontvangen hadden, tegen 70, aan wie 1293 boeken uitgegeven waren, in het vorige jaar. Als lid van het bestuur, in de plaats van d'. Diehl, werd gekozen de heer G. J. van der Poll; de periodiek aftredende leden de heeren J. L. v. d. Pauwert (bibliothecaris) en L. M. van Campen (secretaris), werden herkozen. Al de drie heeren hebben de benoeming aangenomen. Aardenlmrg. 25 Mei. Toen wij mede deelden dat in de vergaderingen van den Biezen- polder en van den polder Bewester Eede bezuiden Sint Pietersdijk besloten was geen subsidie te ver- leenen voor den aanleg en het in exploitatie brengen van den stoomtram BreskensMaldegem, drukten wij tevens de hoop uit, dat de ingelanden van den Beooster Eede polder de hel angen van ons district heter zouden weten te behartigen. Onze hoop is echter niet verwezenlijktook die polder besloot tot het verleenen van geen subsidie. Dub bel genoegen doet het ons daarom te kunnen mededeelen dat door ingelanden van den Isabella- polder, die eene grootte heeft van bijna 1000 H. A., in hunne vergadering van heden besloten is voor den aanleg en de exploitatie van bedoelden tram, gedurende 10 jaren de gevraagde subsidie te ver leenen van 30 cent per H. A., benevens eene bij drage van 5 cent per H. A. ter bestrijding der voorloopige kosten. Biervliet, 25 Mei. Het bezwaar tegen de verkiezing van het raadslid Calon is opgeheven, dewijl gebleken is dat zijn alhier woonachtige naamgenoot in 't buitenland geboren en niet ge naturaliseerd is. Het verkozen raadslid hepft intusschen verklaard, zich bij de demonstreereiide partij te voegen en zijne geloofsbrieven niet te zullen indienen. Moofdplaat, 25 Mei. Tot opzichter van den te leggen straatweg is door het gemeente bestuur benoemd de heer J. Weijnsbergen alhier. De levering der keien is gegund aan den heer Willems, te Zelzaete, doch over het tweede perceel der aanbesteding, namelijk de uitvoering, is men weder aan 't harrewarren geraakt, 'tls te hopen dat hieraan spoedig een einde kome en de uit voering van dit voor onze gemeente zoo hoogst gewichtig middel van gemeenschap met kracht ter hand genomen moge worden. MoedeltensUerlie25 Mei. Een dag als heden is waarschijnlijk nog nooit in deze ge meente beleefd. Onze nieuw benoemde burgemeester, de heer J. Welleman, zou als zoodanig geinstal- leerd worden. Aanstonds na zijn vertrek, om in handen van den commissaris des konings den eed at te leggen, waren aller handen aan het werk om het dorp zoo fraai mogelijk te versieren. Aller- wege wapperden de vlaggen en op onderscheidene punten der gemeente verrezen eerebogen. Het naburige Kwadendamme, tot deze gemeente be- hoorende, gaf niets toe aan het hoofddorp. Onmis kenbaar was aan alles en aan allen te bespeuren, dat Z. M. de koning eene benoeming gedaan had in den geest des volks. Bij de terugkomst van Middelburg werd de heer Welleman aan het sta tion te Goes opgewacht door eene deputatie, be staande uit een der wethouders, een raadslid en den predikant der herv. gemeente, den heer W. te Gempt. Aan de grens der gemeente verwel komde eene eerewacht van bijna 90 ruiters den nieuwen burgemeester. Nu ging het stapvoets naar Kwadendamme, geleid door de eerewacht en van daar naar Hoedekenskerke, waar de stoet met oorverdoovende toejuichingen werd ontvangen. In het gemeentehuis gekomen, werd de verga dering van den raad door den oudsten wethouder J. de Schipper geopend. Hij heette den burge meester van harte welkom, wees op de gewichtige taak die nu op zijne schouders rustte en verze kerde hem van de vriendschap en de medewerking van den raad, terwijl hij hoopte, dat de heer Welleman een lange reeks van jaren aan het hoofd der gemeente, mocht staan, waarna hij hem de insignia der hurgemeesterlijke waardigheid met een driewerf: lang leve de burgemeesterter hand stelde. De burgemeester, daarop het woord nemende, verklaarde zeer getroffen te zijn door de hartelijke toespraak van den heer De Schipper, zoowel als door de eervolle ontvangst van de zijde der ge meentenaren, 'twelk alles overtrof wat hij zich had kunnen voorstellen. Hij betuigde al het mogelijke te zullen doen om de verwachting dei- gemeente niet te beschamen, beval zich in aller medewerking en vriendschap aan en sloot daarna de openbare vergadering. Toen had de stroom der gelukwenschingen geen einde. 'tZou te lang zijn daarvan afzonderlijk melding te maken. Alleen willen wij nog ver melden dat de schoolkinderen, met hunne onder wijzers aan het hoofd, den burgemeester voor het gemeentehuis een welkomstlied hebben toegezongen; dat ook een deputatie van vrouwen hem plechtig heeft gefeliciteerd, en dat de burgemeester en een aantal genoodigden nog geruimen tijd vriend schappelijk bijeen zijn geweest, bij welke gelegen heid ettelijke toosten werden uitgebracht. Aan alle minvermogenden, zoo bedeelden als niet bedeelden, werd namens den burgemeester een. ruime uitdeeling van krentebrood gedaan. Tlioleu, 25 Mei. Gisteren middag omstreeks 2 uren vielen hier, na eene onweersbui, hagel- steenen ter groote van knikkers, vergezeld van een windhoos, loopende van het Z. W. naar het O. De hoos duurde misschien niet langer dan l£ minuut, maar rukte in dien korten tijd een aan tal dakpannen weg van de buiten de kom der gemeente liggende gasfabriek en eenige andere huizen. Het ergst werd echter de hij den heer Wagtho voor de oesterteelt in gebruik zijnde hinnen- meestoof geteisterd. Dit gebouw is letterlijk vernield. Yan de minstens 25 centimeter dikke muren, zjjn slechts kleine stukken overgebleven. Naar som mige verschijnselen te oordeelen, moet het gebouw eerst opgetild en toen ingestort zijn. Ledige oestervaatjes zijn opgenomen en een eind verder in de Eendragt neergeworpen. Er was gelukkig maar é.en man in het gebouw. Deze wilde vluchten toen het dak begon te vallen, maar de weg werd hem versperd, 'tls daarom zeer te verwonderen, dat hij niet is omgekomen, maar met eene lichte wonde aan 't hoofd vrijkwam. Een woonhuis aan de stoof belendende is mede voor een groot deel verwoest, gelukkig ook zonder personen te treffen. Gedurende de maand April is in de rijkspost spaarbank ingebracht 142,102.78 en terugbetaald 83,067.23|, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 59,035.54|. De som der inlagen bedroeg op 30 April 1,231,795.50^. Het getal der in omloop zijnde hoekjes bedroeg aan het einde der maand 32,254. Naar het schijnt is men aan het ministerie van financiën druk bezig met het ontwerpen van een nieuwe zoutwet. Onlangs heeft de minister eenige der voornaamste zoutzieders uitgenoodigd tot een conferentie, om hun zienswijze te doen kennen aangaande de voorgenomen beginselen voor het heffen van den soutaccijns en hun tevens de ge legenheid te verschaffen, de zaak met de hoofd ambtenaren van het departement te hespreken. Deze bijeenkomst zou heden worden gehouden. Rechtstreeksche berichten uit Zuid-Afrika loopen tot 2 Mei. De wetsvoordracht tot herziening van de consti tutie der Kaapkolonie, met oogmerk om't gebruik van het Hollandsch in 't parlement toe te laten, is voor de derde maal in de wetgevende vergade ring gelezen en aldaar dus aangenomen. Wellicht om de ultra-Engelschen te believen,, die de toelating van 't Hollandsch in de wetgeving; met leede oogen zien, heeft d'< Theophilus Halm,, den 29eB April, in de jaarlijksche algemeene ver gadering der leden van de Zuid-Af rik. Bibliotheek,. eene rede gehouden over de wetenschap der talen en haar studie met betrekking tot Zuid-Afrika- Hij heeft zich bij die gelegenheid op eene wijze uitgelaten over het Hollandsch en de Hollanders, die van volslagen onkunde of opzettelijke mis kenning van den landaard, het karakter der taal; en de talrijke daarin geschreven werken getuigde.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1