Onderwijs. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Internationale Landbouwtentoon stelling. Tot dijkgraaf van het waterschap 's Heer-Arends- kerke is, in plaats van wijlen jhr. mr. C. van Citters, gekozen de heer J. Vermet Sr., gezworen van gemeld waterschap, te 's Heer-Arendskerke. De toestellen voor de telefoonverbinding tus- schen Middelburg en Veere zijn geplaatst. Ze zijn geleverd door de Bell telephoon te Am sterdam en bestaan uit een microfoon en tele foon, terwijl eene electrische schel tot waarschu wing dient. De toestellen voldoen goed. Uit Queenboro wordt gemeld, dat het bestuur der London-Chatham-Dover-Spoorwegmaatschappij maatregelen neemt om ten spoedigste den stoom vaartdienst over genoemde plaats te kunnen her vatten. Sluis, 24 Mei. De Willem Leopoldpolder, ge meente Retranchement, Sluis en Knocke (België) heeft de subsidie van 30 cent per hectare gedu rende 10 jaren en 5 cent per hectare in eens voor onkosten, aan het comité voor den stoomtram BreskensMaldeghemSluis, toegestaan. Kieuw vliet, 23 Mei. Met nagenoeg alge- meene stemmen is door ingelanden van het water schap G-roote Sint Anna en Nieuwenhoven besloten geen subsidie voor den tram te verstrekken. (Zie laatste berichten van gisteren.) In de St.-Ct zijn opgenomen wetten tot wijzi ging en verhooging der begrooting van uitgaven voor de rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1881tot aanvulling van de wet van 9 April 1875 (Stbl. n°. 67), houdende regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen, en de wet waarbij wordt verklaard het algemeen nut der onteigening van eigendommen ten behoeve der verbetering van de waterloozing in den Wil lem-Hendrik-polder. Ziehier eene statistiek van verbrande schouw burgen, welke iets te denken geeft. Sedert honderd jaren is het bekende aantal schouwburgen, die door brand vernield zijn 460. Sedert 1870 telt men er 13. De gemiddelde duin- van alle schouwburgen wordt, tengevolge van de branden die ze aanhoudend verwoesten, op niet langer dan 23 jaren geschat. Men heeft dan ook zonder overdrijving kunnen beweren, dat het de bestemming van deze gebou wen is, eenmaal te verbranden. Wanneer de sta tistiek dat bevestigt, dan is er niets anders op dan te zorgen dat ten minste de personen, die zich aan een bezoek in de schouwburgen wagen, zoo goed mogelijk in de gelegenheid gesteld wor den om aan de vlammen te ontsnappen. Naar wij vernemen hebben de Nederlandsche spoorwegdirecties van de Pransche de volgende circulaire ontvangen, waaruit blijkt, dat de Fran- sche regeering wil voorkomen, dat de Nederlan ders voor hunne goederen gebruik maken van de tractaten, die andere landen gesloten hebben. »Ter uitvoering der nieuwe handelstractaten, die met België, Zweden, Noorwegen, Spanje, Por tugal, Zwitserland en Italië gesloten zijn, wordt een conventioneel tarief toegepast op alle goederen afkomstig uit die landen, terwijl Engeland, Duitschland, Rusland, Oostenrijk-Hongarije, het Ottomanische rijk en Rumenië aanspraak hebben op behandeling op den voet der meest begunstigde natie. «Nederland en Denemarken hebben geen ver dragen en de voortbrengselen uit die landen moeten naar het algemeen tarief betalen. Teneinde vergissingen te voorkomen, die uit dezen nieuwen staat van zaken kunnen voort vloeien, hebben wij de eer u te berichten, dat wij voortaan geene zendingen meer zullen aanne men, waarvan het land van oorsprong niet op de vrachtbrieven is vermeld. Het land van oorsprong is dat, waar de vervoerde voorwerpen in de na tuur voorkomen of door de nijverheid voortge bracht zijn; de eenvoudige aanduiding als herkomst van het land van den afzender of van waar de verzending plaats heeft, zal niet aangenomen worden." (Utr. DU.) Of de uitlegging, door den minister van justitie dezer dagen gegeven aan art. 13 der drankwet, namelijk dat de tappers enz. kunnen volstaan met éen afschrift der vergunning op te hangen, al tappen zij in verschillende localiteiten door den rechter gedeeld wordt, zal weldra blijken. De commissaris van politie te Goes heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een koffiehuishouder, die o. a. ook vergunning had voor de stoep zijner in richting, en daar zoowel het afschrift als een exemplaar der wet had hangen, doch deze beide had verwjjderd. (N. R. Ct.) Tegenover de schitterende berichten, die de rondte doen over den toestand die den landver huizers in Amerika wacht, kan het geen kwaad het volgende, door de Zutf Ct. meegedeeld, te overwegen: Heden (Maandag) morgen kwam te Zutfen van Amsterdam een troep landverhuizers aan, die naar hun vaderland terugkeerden. Arm en ver armd, dreef honger en ellende hen uit het goud land Amerika terug naar hun bergen en dalen. In Hongarije, Oostenrijk en Polen was het nog beter verklaarde ons een hunner dan in de nieuwe wereld. Sommigen waren er 2, anderen 1 jaar, enkelen slechts eenige maanden geweest. Wij hadden hen, die zich gouden bergen van een verhuizing naar Amerika beloven, die hier de oude schoenen wegwerpen, vergetende dat nieuwe in de nieuwe wereld nog niet gereed staan, alle ontevredenen, die hier het dagelijksch brood te karig gesmeerd vinden, overtuigd dat het daar ginds opgeschept is, wel eens op dien troep on- gelukkigen willen wijzen, van wie de conducteurs schertsend verklaarden; »die hebben hun geld verdiend." «Daarmee zeggen we niet, 't gaat allen zoo; maar zeker meer dan men denkt. Yan de ver ongelukten, van hen, die niet meer huiswaarts kunnen keeren, hoort men niet. Een enkele geluksvogel geldt voor honderden meer als be wijs, dan de honderden verarmden en ongelukkigen die achterblijven en wegkwijnen zonder eenig spoor na te laten. Geen beter middel tegen de landverhuizingskoorts dan het gezicht van zooveel armen en ellendigen, als gisteren morgen onze wachtkamer 3e klasse en stationsperron vulden." Bij dé verkiezing van een lid der provinciale staten te Delft is m'. S. Le Poole, candidaat dei- antirevolutionairen en roomschen, gekozen met 353 stemmen, tegen 319 op den burgemeester van Delft, m'. P. M. de Vries van Heijst. Met 1 Juni is tot geagréëerd klerk aan het post en telegraafkantoor te Hengelo benoemd mej. H. K. Yenema, op een bezoldiging van 700 per jaar. Wanneer men weet, dat deze jonge dame slechts sedert 11 maanden haar opleiding op het post- en telegraafkantoor te Wildervank heeft genoten, dan blijkt het, dat de vooruitzichten voor de dames, die zich aan dezen tak van ad ministratie verbinden, niet onbevredigend zjjn. Met denzelfden datum is mej. H. Duintjer, thans geagréëerde op het postkantoor te Dokkum, be noemd in gelijke betrekking aan het post- en telegraafkantoor te Franeker, ook op een bezoldiging- van 700 's jaars. (Vad.) Het aantal leden van den Volksbond tegen Drank misbruik (Midtapatior) is in den laatsten tijd zeer toegenomen. Als nieuwe correspondenten zijn o. a. opgetreden de heeren J. H. van der Voort, te Goes, B. G. Lambers, te Ovezand, M. de Korte, te Yersekendam, A. T. C. Swenne, te Rilland, C. Snijder, te Wilhelminadorp en M. Hooze, te Wissen- kerke. Wij ontvingen dezer dagen een beleefd briefje van den burgemeester van Cleve, Herr Corneli, met verzoek, door opneming van een bijgevoegd berichtje over de aangenaamheid der omgeving van Cleve en over de genoegens welke de plaats op levert, hem (den burgemeester) in der Entwicke- lung der Stadt Cleve gütigst unterstützen zu wollen. Het briefje en de bijlage verzeilden in een hoek, niet uit eenige antipathie tegen Cleve of, hare Entwickelung, maar omdat er zooveel verzoe ken van allerlei aard bij ons inkomen, dat wij er wel een deel van moeten laten liggen. Het toeval heeft ons echter ditmaal tot ons genoegen gediend. De Zutf. Ct., beter in Cleve thuis dan wij, vertelt dat de heer Bürgermeister Corneli tevens hotelhouder is, en eigenaar van twee hotels, die in het berichtje over het «zoo vroeg ontwaakte leven alom in de natuur" met name genoemd en aanbevolen worden! »Een burgemeester, zegt de Zutf. Ct. en wij zeggen het haar volmondig na, zijn schrjjven met zijn ambtstitel onderteekenende, die tegelijk hotelhouder is, althans tegenover andere hotels, want Maiwald en Robbers zijn er ook, en zijn geliefd tweetal recommandeert, heeft inderdaad eene eigenaardige opvatting van zijn ambt. Nog daargelaten of de concurrentie hem niet alle prestige bij dat deel der burgers verliezen doet, dat den heeren Maiwald en Robbers genegen is, is een dergelijke handelwijze, op zijn zachtst uit gedrukt, al zeer onkiesch. Welk burgemeester mag het gezag van zijn naam en ambt in de schaal leggen ten voordeele van twee door hem gepatroniseerde hotels, zelfs al zijn het stedelijke inrichtingen, wat we niet weten. Natuurlijk heb ben we niets tegen beide, maar ook Maiwald en Robbers, het eerste met het gezicht op het Ker- misdal, het laatste op een der heuvels en den Thiergarten allerliefst gelegen, zijn waarlijk niet te versmaden. Hoe het zijop ons Hollanders maakt een dergelijke burgemeesterlijke handeling al een zeer zonderlingen indruk. Navolgenswaar dig dunkt ze ons niet". Burg. en weth. van Amsterdam hebben eene memorie van antwoord ingediend aan den gemeen teraad, naar aanleiding der in de afdeelingen gehouden beschouwingen over hun voorstel tot oprichting eener gemeentelijke gasfabriek. In die memorie komt het volgende voor, dat voor de be oordeeling van het gas-vraagstuk in 't algemeen belangrijk geacht mag worden. Uitstel wordt door burg. en weth. bestreden. De stand van het vraagstuk der electrische verlichting geeft daartoe geen aanleiding, omdat het veld van de toepassing der electriciteit onafzienbaar, nog zoo goed als onontgonnen is, en evenals bij andere nieuwe ontdekkingen nog jaren lang verbeteringen zullen volgen. Ook elders heeft men dan ook den gestaakten bouw van gasfabrieken hervat, ook omdat de electriciteit, wel verre van een vijand, juist de krachtigste bondgenoot van het gas zal worden. Omtrent de vraag of niet een goedkooper be weegkracht bij electrisch licht is te verkrijgen dan door gas, kan thans nog geen zekerheid gegeven worden, omdat de rapporten der Parijsche ten toonstelling nog ontbreken. Voor zoover thans bekend is, levert, behalve wind en water, gas de goedkoopste beweegkracht. Op de 7 plaatsen waar thans in Amsterdam electrisch licht wordt gebruikt, bedient men zich in 3 van gasmachines, in 4 van stoommachines, welke laatste daar ten deele reeds voorhanden waren. Concessie bij openbare inschrijving is ook te Brussel aangeprezen, maar verworpen; ook te Parijs heeft men berouw over het verleenen van con cessie, en in Duitschland is de ervaring over eigen beheer gunstig. Bovendien achten biu-g. en weth. concessie ook daarom verkeerd, omdat het onmo gelijk is in het aannemingscontract op goede gronden bepalingen op te nemen over eventueele toepassing van electrisch licht. Wil men zich, als te Parijs geschied is, het recht voorbehouden een andere concessie voor electrische verlichting te verleenen, dan zal de concessionaris der gasfabriek zijn voorwaarden daarnaar inrichten om zich voor schade te dekken. Onder de gegeven omstandigheden, mag volgens burg. en weth. van geen contract sprake zijn de ge meente zou allicht de helft der te maken winsten moeten opofferen, wat een onverantwoordelijke roekeloosheid ware. Reeds daarom is de gemeente gedwongen zelve te exploiteeren. De ondervinding van elders leert, dat de nieuwe taak zoo zwaar niet is voor een gemeentebestuur mits burg. en weth. goed worden bijgestaan door een raadscommissie en door een directeur, die geldelijk belang krijgt bij den voorspoed der onderneming. Een geheel nieuw buizennet is noodig, wat ook vereischt zou worden voor een nieuwe particuliere fabriek. Overneming van de oude buizennetten in hun geheel moeten burg. en weth. zeer ontraden Brussel heeft er 1^ millioen fr. voor betaald, wat zuiver verlies bleek. Een deel kan wellicht wor den aangekocht voor verdere uitbreiding. De leidingen in de huizen behooren echter te blijven. Gebruik van electrisch licht zal geenszins wor den belet; dat ware zelfs schadelijk voor de gas fabriek, die de meeste beweegkracht zou moeten leveren. Den 23en dezer vergaderde het uitvoerend comité voor eene algemeene, zoomogelijk internationale, landbouwtentoonstelling, in 1883 te Utrecht of Amsterdam te houden, met de commissie van vertegenwoordiging der verschillende Nederland sche landbouwmaatechappijen in het café Krasna- polsky te Amsterdam. De voorzitter, mr. C. J. Sickesz, opende de ver gadering en deelde mede wat het uitvoerend co mité reeds te dezer zake had verricht, waaruit bleek dat nog slechts van ruim 50 gemeenten de bijdragen waren ingekomen en dat in vele gemeenten commissiën waren benoemd. Door die gemeenten is tot een aanmerkelijk bedrag inge schreven, zoodat met grond de hoop gekoesterd mag worden, dat het benoodigd kapitaal voor deze voor ons vaderland zoo met recht nationaal ge noemde zaak zal worden bijeengebracht. Na eenige bespreking werd wenschelijk geacht de tentoonstelling niet in 1883 maar in 1884 te houden, waartoe werd besloten en bepaald dat de tentoonstelling internationaal zou zijn. Vervol gens moest een moeilijke beslissing genomen wor den, namelijk de keuze van plaats. Utrecht had een geschikt terrein, het gemeentebestuur had reeds een belangrijke subsidie toegezegd, de inge zetenen boden particuliere bijdragen aan. Daaren tegen vond men te Amsterdam een uitnemend terrein, hetzelfde waar in 1883 de koloniale ten toonstelling zal plaats hebben, welke gronden men voor het doel beschikbaar hoopt te krijgen, terwijl de geldelijke bijdragen daar zeker tegen de Utrechtsche zouden opwegen. Overtuigd dat hier, waar het de nationale eer geldt, paatselijk belang moet wijken, werd bij acclamatie besloten de tentoonstelling te Amsterdam te houden. Nog werd besloten dat men donateur kan wor den tegen betaling eener bijdrage van 25 en dan recht tot bijwoning der opening en persoon lijk vrijen toegang gedurende de geheele tentoon stelling heeft. Vóór 1 Januari 1883 zal men ech ter moeten toetreden, daar nd dat tijdstip die gunstige bepalingen niet worden toegestaan. Breedvoerig werd daarop nog het concept-pro gramma besproken, dat later op eene vergadering behandeld zal worden. Nadat een voorstel van het comité was goedgekeurd, namelijk om zoo mogelijk bij de bedoelde tentoonstelling een tuin bouwtentoonstelling te doen plaats hebben, werd de vergadering gesloten. Oosferlainl, 24 Mei. Benoemd tot onder wijzer aan de openbare school alhier, J. H. A. Ezerman, te Zierikzee. De algemeene synodale commissie der Ned. Herv. kerk heeft na beraadslaging besloten aan de kerke raden der gemeenten te Steenbergen en te Bergen op Zoom, op hun verzoek om alle kerkeraden uit de noodigen tot het inzamelen van liefdegaven voor de vervolgde Joden in Rusland, te antwoorden dat zij geen termen heeft gevonden om te dier zake een aanschrijving te richten aan de gemeenten der Ned. Herv. kerk, en dat te minder, nu op vele plaatsen het initiatief, door particulieren genomen, zich krachtig doet gelden, een initiatief waarin de synodale commissie zich verheugt en dat, wordt haar wensch vervuld, door de leden der Hervormde kerk in Nederland krachtig zal worden gesteund. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente Ovezand c. a. de heer De Licht, cand. te Utrecht. Vlissin-fen, 25 Mei. Door de erven van wijlen dr. J. W. Callenfels, die gedurende twintig jaren voorzitter is geweest van het college van kerkvoogden der N. H. gemeente, Is, ter uitvoe ring van een uitgedrukt verlangen van den over ledene, eene som van ƒ1000 tot zijne gedachtenis aan de kerkvoogdij vermaakt. Gisteren middag werd in Den Haag opnieuw een proef genomen aan den wissel op het Bezui- denhout met een thans verbeterd toestel tot bescher ming van op de tramrails gevallen personen, ten behoeve van de rijtuigen der Haagsche tramweg maatschappij, in tegenwoordigheid van den wet houder Van Stralen en verscheidene leden van den gemeenteraad. Wanneer, gelijk het voornemen schijnt te zijn, thans nog een ijzeren band langs de treeplanken voor en achter aan den wagen zal zijn aangebracht zal waarschijnlijk de toestel aan zijne bestemming beantwoorden. Te Lobith is de eerste boot, een van de Nederl. Stoombootreederij, gepasseerd, die kersen uit Duitschland, voor Engeland bestemd, aan boord had. Wel bedroeg de bezending slechts 18 mand jes; doch nimmer, zoover men weet kwamen zjj zoo vroeg. Meestentijds passeerde de eerste be zending in Juni; in 1879 eerst den 13''n Juni. Het Duitsche oorlogstoomschip Cyclop, Dins dag middag ter reede van Texel ten anker gekomen, zal daar eenige dagen vertoeven, om daarna zijn tocht tot bescherming der visschersvloot in de Noordzee te vervolgen. Eenige dagen na de plechtige overhandiging van het grootkruis van den Ned. Leeuw aan den sultan, door den Nederlandschen gezant en den eskader-kommandant te Konstantinopel heeft de sultan nog in een der paleizen aan den Bosporus, ter eere van de officieren en manschappen van de Nederlandsche korvet, een feest gegevenwaaraan ook de keizerlijke prinsen deelnamen. Daarna brachten de keizerlijke prinsen een bezoek aan de korvet liet Zilveren Kruis. Bij het onweder van jl. Maandag zijn te Groede 2 boomen door den bliksem vernield, is te Aardenburg een paard in de weide gedood en te Nieuwvliet de bliksem in een mestvaalt geslagen, zonder brand te veroorzaken. Het hoofdcomité voor de internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam heeft een circulaire gericht aan alle burgemeesters, predi kanten, pastoors en candidaat-notarissen, teneinde een onderzoek in te stellen naar de voorwerpen, behoorende tot liet gebied der land- en volken kunde, die in de verschillende gemeenten van ons land aanwezig mochten zijn, zoo in openbare als in bijzondere verzamelingen. Onder bevel van den luit, ter zee 1' kl. Krabbe, kwam eergisteren nacht te Nieuwediep van Londen een volgens de nieuwste constructie gebouwde torpedoboot, genaamd Etna, bestemd voor onze marine. Genoemd vaartuig was den vorigen morgen te 4 uren vertrokken. De rijtuigfabrikant Jacob Van den Bergh, te 's Gravenhage, heeft voor den kroonprins van Soerakarta een galakoets vervaardigd, van Ooster- sche pracht, groen satijn gecapitonneerd van binnen en groen verlakt van buiten, met de koninklijke wapens beschilderd en met kronen op de vergulde lantaarns, portierkrukken, bokkleeden enz. De passementwerken, geheel met de gekroonde initialen van den prins bedekt, de kwasten, de satijnen draperieën, alles is in harmonie met het prachtig gevormde lichte en toch ruime rijtuig, dat, in voorbeeldig sterke veeren rustende, als 't ware van elke schommeling vrij is. Het onderstel is goudgeel verlakt; de tuigen voor zes paarden, die het rijtuig zullen trekken, zijn smaakvol afgewerkt. De 13jarige prins zal in zijn pronkkoets, die 15 Juni naar Indië verzonden wordt, zeker furore maken. Te Deventer is de sympathie voor het op richten van een stedelijk muziekkorps zoo groot, dat er alleen aan jaarlijksche bijdragen reeds voor ruim ƒ15000 is toegezegd. De rechtbank te 's Bosch heeft den notaris J. G. L., die den 26eB Nov. jl. zijn woonplaats 's Bosch heimelijk heeft verlaten, zonder orde op zijn zaken te stellen, verklaard in staat van ken nelijk onvermogen, als staande tegenover een passief van ongeveer 45.000 slechts een actief van 4500. Een schaar van vrouwen, vergezeld van kin deren met betraande oogen, verliet eergisteren het politiebureau te Dordrecht. Die moeders met haar kinderen waren daar ontboden om onderhouden te worden over het beschadigen van het plantsoen waaraan de kinderen zich hadden schuldig gemaakt. Met een flinke vermaning was de zaak afgeloopen. Yele oud-ingezetenen van N.-Indië zullen met leedwezen het bericht vernemen van het over lijden van den heer J. R. Klein, den oudsten notaris in Indië, die ook in menige andere betrekking ten nutte van zijn Bataviasche medeburgers werk zaam was. Wegens ziekte met verlof uit Indië vertrokken, is de heer Kleijn den 19" jl. te Nice overleden. Gisteren is te Rotterdam de algemeene ver gadering gehouden van de Nieuwe Afrikaansche Handelsvereeniging onder het presidium van den heer Muller Sz. Het verslag deelt mede, dat niet tegenstaande de oogst en de omzet minder dan het vorig jaar bedroegen, de toestand bevredigend is Een stoomboot werd voor de maatschappij gebouwd, welke in 1882 met succes de reis volbracht. Het winstcijfer bedraagt 475.428 en het dividend 17 pet. Bij het uitgraven van grond voor de nieuw te bouwen concertzaal op de paradeplaats te Ber gen op Zoom, heeft men een groot aantal geraamten, schedels en beenderen gevonden. Men vermoedt, dat weleer daar ter plaatse een kerkhof is ge weest. De geraamten worden overgebracht ineen daartoe gegraven put. Toen gisteren morgen de goederentrein van Kampen te Zwolle aankwam, sprong, als naar ge woonte, een wisselwachter op de trede van den bagagewagen. Hij had het ongeluk mis te stap pen en geraakte met de beenen onder de wagens, tengevolge waarvan hem de beenen en het onder lijf geheel verbrijzeld werden. De ongelukkige is reeds bezweken. De heeren dr. J. C. Costerus, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, en dr. J. van Rees

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2