Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Kerknieuws. Weerkundige waarnemingen. 3 zw zw zzw wzw Gemeenteverslag van Middelburg. graanprijzen, is het buitenlandsche meel, of die kunstbloem, goedkoop. De bakkers gebruiken daarom niet anders. Om deze reden heeft ons gemeentebestuur een onderzoek ingesteld naar de bestanddeelen van dit brood bij de bakkers. Gelukkig voor de bakkers, en voor onze magen, ontdekte men geen schadelijke bestanddeelen. Een hunner liet alleen voor een broodje van 13j ons den prijs van een van 15 ons betalen. Het door onze gemeente gegeven voorbeeld ver dient navolging. De heer G. H. Jonkers, te Ooltgensplaat, be noemd tot gemeente-geneeskundige te Hoek, heeft voor die benoemiug bedankt. (T. N. Ct.) Men deelt aan het Dagblad mede Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, heelt tijdens het verblijf van HH. MM. in Engeland, aan hare majesteit de koningin, bij het overlijden van hare zuster, een zeer hartelijk en treffend telegram doen toekomen, houdende betuiging van 's prinsen deelneming in een verlies, waarvan de prins al het smartelijke zelf reeds zoo menigwerf ondervond. Het Vaderland meldt nader omtrent de minis- terieele crisis, dat Z. M. de koning wel bij zijn vertrek naar het buitenland, als gewoonlijk, een instructie voor de ministers heeft achtergelaten, maar daaruit volgt niet dat de koning, die het verzoek om ontslag van het ministerie niet heeft ingewilligd, thans den wensch zou te kennen heb ben gegeven, dat het ministerie voorloopig tot na zijn terugkomst zou aanblijven. De komst van den heer Yan Eysinga, president der eerste kamer, in de residentie staat niet in verband met een bijeenroeping van de eerste kamer, maar vermoedelijk met de ministeriëele crisis. Er heeft althans een conferentie plaats gehad tusschen de presidenten der beide kamers en den vice-presi dent van den raad van state, en zooals men weet, wordt meermalen bij een kabinetscrisis het advies van de presidenten dier hooge staatslichamen dooi den koning gevraagd. Bij de behandeling van het Fransche handels- tractaat in de tweede kanier leed de minister van financiën, de heer Van Lijnden, aan een hevigen aanval van jicht. Toch begaf hij zich met inspanning van al zijn krachten naar de tweede kamer, het pijnlijk deel van het aan jicht lijdende been gewik keld inaardappelmeel (een bekend anti jicht- middel.) Aan het slot der zitting echter geraakten niet alleen de premiermaar het geheele ministerie tot over de ooren in dit product. Vad Blijkens een gisteren door den burgemeester van 's Gravenhage aan den gemeenteraad medegedeeld telegram uit Arolsen, heeft Z. M. de koning den heer jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, onder be tuiging van 's konings leedwezen over het gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der residentie en hem benoemd tot ridder 2e kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De burgemeester nam gisteren een hartelijk af scheid van den raad. De St. Ct. bevat een kon. besluit houdende aanwijzing van de gemeente Koog a/d Zaan als standplaats van een postkantoor. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag en die van den minister van binnenl. zaken op Zaterdag a. niet plaats hebben. Tegelijk met het handelstraktaat met Frankrijk is ook het traktaat betreffende den nadruk ver vallen. Nederland zou dus het recht hebben om Fran- sche boeken na te drukken, gelijk de Franschen Nederlandsche boeken zouden mogen nadrukken. Er bestaat niet veel uitzicht dat dit laatste zal worden gedaan, evenmin als ten onzent Hon- gaarsche of Russische werken nagedrukt zullen worden. Daarentegen zou het nadrukken van Fransche boeken hier groot voordeel geven. Maar of het al of niet door een traktaat verboden is, het blijft een diefstal en wij vertrouwen, dat die plannen tot nadruk dezelfde verontwaardiging en hetzelfde verzet zullen te weeg brengen, als onlangs het denken en eindelijk werd het huis verkocht met alles wat er in wasik mocht ternauwernood een aandenken aan mijne ouders meenemen. Aan dat gebroken speelgoed dacht ik in die dagen niet meermaar gisteren avond, toen ik mijn dakven ster in het Freuleshuis wilde sluiten, keek ik nog eens naar buiten en naar het oude huis toeval lig eigenlijk, want ik doe het ongaarne. Daar zag ik een lichtstraal door het dakvenster, waar toch anders niemand iets te zoeken heeft, vooral 's nachts, en dat licht ging op en neder. Nu moest het op het plekje zijn, waar het dorp en de paardenstal stonden en toen kwam mij alles uit vroeger dagen weer in de gedachten. Ik werd bang, niet voor mij zeiven, maar voor den»blon den Albert" dat men zijn klein heiligdom zou verwoesten, dat ik zoo zorgvuldig had trachten te bewaren. Gij zult mij uitlachen, mijnheer de bouwmeester, maar nu komt mijn verzoek. Ik zelf betreed het huis niet weder, daarvoor zijn er te droeve herinneringen aan verbondenmaar gij zoudt mjj wel het genoegen kunnen doen van, als gij op dien zolder komt, eens achter den grooten schoorsteen te kijken, of die paardenstal er ten minste nog is en als gjj een van de paard- jes mocht vinden (Wordt vervolgd.) plan om den Duitschen roman van Ebers na te drukken. De eer van ons land zou eronder lijden en wij hopen, dat onze boekhandelaars ook hier weder gelijke lijn zullen trekken. (Amh. Ct.) De heer Van Eijsinga, voorziter van de eerste kamer, is na een onderhoud met den heer Van Rees, president der tweede kamer, gisteren naar Leeuwarden teruggekeerd. Aan een door den resident vanBagelen aan de regeering gericht schrijven van 5 April jl. wordt het volgende ontleend Sedert den avond van 1 dezer heeft een zware uitbarsting van den Sindoro, zoowel aan den Noordoostkant in de residentie Kedoe, als aan den Noordwestkant in het district Kalialang, behoo- rende tot de afdeeling Ledok, in deze residentie plaats gehad. In den vroegen morgen van 2 dezer werd ter hoofdplaats Wonosobo aanhoudend het geluid van verwijderde zware donderslagen, die elkander bij na zonder tusschenpoozing opvolgden, waargeno men, terwijl de geheele kruin van den berg in een zware hemelhooge rookkolom gehuld was, en in die rookzuil gloeiende massa's werden opge worpen. In de tegen de Sindoro gelegen dessa's en op de thee-etablissementen Tambie en Bedakah wer den zware schokken gevoeld, welke den bewoners dier streken het ergste deden vreezen. De ingezete nen van de hoog gelegen dessa's langs de Noord westelijke helling van den berg en van het thee etablissement Tambie hadden dan ook maatregelen genomen om hunne woonplaatsen te verlaten. Het hevig werken van den berg heeft geduurd tot circa half 9 uur in den voormiddag van 2 dezer, doch de aan de Noord-Oostelijke helling gevormde krater (district Kalialang) heeft zich alleen bepaald tot het opwerpen van gloeiende steenmassa's en zwavel. Volgens bericht van den assistent-resident van Ledok van den 3den April, stegen op dat oogen- blik, zoo uit den krater aan den Noordwestkant, als uit dien langs de Noord-westelijke helling, nog steeds zware rookkolomen op. Zooals door dien ambtenaar wordt medegedeeld, moet in geen 70 jaar eenig verschijnsel van vul kanische werking in den Sindoro waargenomen zijn. Het door ons onlangs medegedeelde ontwerp tot verbetering van den toestand der leerlingen in werkplaatsen, door het sluiten eener overeenkomst voor zes jaren tusschen den patroon en den vader of voogd van den leerling, is Maandag op eene vergadering der afdeeling Amsterdam van de Vereen, t. bev. v. fabr. en handw. nijverheid be handeld. De heer Heldt, voorzitter van het Werk lieden-verbond, de heer Kater, voorzitter van Patri monium en andere belanghebbenden waren aan wezig en namen aan het debat deel. Het einde der beraadslaging was dat onder algemeene goed keuring besloten werd, op voorstel van den heer Heldt, dat eene commissie zal gekozen worden, die aan de zaak uitvoering zal geven door opgave te vragen van patroons en vaders of voogden van knapen, die genegen mochten zijn een contract aan te gaan, zoodat deze commissie als 't ware de brug wordt, waardoor partijen tot elkander worden gebracht. Zij moet tevens genegen zijn advies overheen contract te geven, en erop letten en aanteekening houden hoeveel contracten worden gesloten en hoe zij worden nageleefd. Zij zou kunnen bestaan uit vertegenwoordigers van Patri monium, Onderlinge VriendenkringAmsterd. Werk mansbond, St. Jozefs Gezellen Vereeniging, en uit bestuursleden dezer afdeeling en der Hf® van Nij verheid, met recht van assumtie. Er is gelegenheid om aan de bemanning van de Willem Barents te schrijven, door eerst naar Hammerfest en later naar Vardö de brieven op te zenden. Eiken Woensdag en Zaterdag gaat er een post naar Hammerfest. De brieven blijven 13 dagen onderweg. Van Hammerfest naar Vardö gaat eiken Maandag morgen een post. Men kan brieven blijven zenden naar die plaatsen tot den dag, dat telegraphisch het bericht is ontvangen, dat de Barents aldaar is binnengekomen. De gepensioneerde kapitein Carl Philipp Joseph Kauffmann, ridder der Militaire Willemsorde en gewezen gezaghebber over het dwangarbeiders kwartier te Atjeh, heeft eene memorie van ver dediging aan de tweede kamer ingediend. In een bijgevoegd adres verzoekt hij die memorie in de kamer voor te lezen. Hij vermeent dat zijn verzoek billijk moet worden genoemd, »daar in de oogen van duizenden zijn naam is gebrandmerkt geworden, waartegen hij als mensch opkomtterwijl hij als staatsburger vermeent het recht te hebben ook te verzoeken, dat men zijn verdediging hoore, en eerst daarna over hem een oordeel veile." Te Egmond aan Zee hebben Zondag ernstige vechtpartijen plaats gehad tusschen de visschers- bevolking en de bemanning van Engelsche visch- sloepen, die visch aan den wal brachten om die te verkoopen of te ruilen. De Egmonder visschers konden dit geloop en dien handel op Zondag, gedeeltelijk onder kerktijd, niet velen. Zij sloegen erop los en wierpen de visch in zee. Eene Eg monder schuit, die ruilhandel in jenever met de Engelschen gedreven had, ging het in den namid dag niet beter. De aangevallenen sloegen terug en de volgende dagen werden de vechtpartijen voortgezet. Te Egmond wordt in den regel op Zondag visehmarkt gehouden. De vijandigheid tegen de Engelschen is dus hoofdzakelijk aan afgunst te wijten. Er zijn veldwachters en gewapende agenten uit Alkmaar gekomen, doch nadat er ernstig ook met de politie gevochten was, heeft de officier van justitie naar Haarlem geseind om hulp van huzaren. Gelijk gisteren reeds kortelijk gemeld werd, heeft de vergadering der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging gisteren te Amsterdam plaats gehad. Na opening door den voorzitter werd besloten, het verslag als bekend te vooronderstellen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmees ter bleek dat de inkomsten bedroegen 16,906,54 en het saldo in kas f 16,445,06. De voornaamste uitgaven bestonden in aanschaffing van boekwerken voor de Transvaal en eene bijdrage aan de commis sie tot emigratie. Door eene commissie van drie leden werd de rekening nagezien en in orde bevonden. Vervolgens werd punt 1 der agenda aan de orde gesteld de verdere gedragslijn van het bestuur ten opzichte van de zaken in Z.-Afrika. Het bestuur wenschte machtiging van de vergadering om zich in contact te stellen met den minister van buitenl. zaken en een persoon te zoeken die de vereischten bezit om de vereeniging in Z.-Afrika te vertegen woordigen, die tevens zoo mogelijk tot consul kan worden benoemd. Na breedvoerige discussie, waar- bjj de ongelukkige brief- en telegramwisseling met de regeering der Z.-A. republiek een groote rol speelde werd eene motie van prof. Spruit aangeno men, inhoudende: »de vereeniging acht het nood zakelijk dat de vereeniging zich door een of meer personen in Z.-Afrika doe vertegenwoordigen en machtigt het bestuur daartoe de noodige stappen te doen." Uit een voordracht van het bestuur werden de volgende heeren tot leden des bestuurs gekozenHamelberg te Arnhem, Prof. Fabius te Amsterdam, Prof. De Louter te Utrecht, mr Drukker te Amsterdam, Ds. Lion Cachet te Valkenburg. Aan den wensch van den heer Timmer, om de noodige stappen te doen, ten einde Z.-Afrika waar dig te vertegenwoordigen bij de internationale tentoonstelling in 1883 alhier, was reeds bij voor baat door het bestuur voldaan. Ovezaml, 23 Mei. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Ovezand c. a. de keer De Licht, candidaat te Utrecht. Naar wij vernemen beproeft een straatwieder alhier aan de huizen giften te bekomen, door te beweren dat hij zijn vijftigjarig huwelijk viert. Volgens het register van den burgerlijken stand ontbreken er echter een vijftal jaren en eenige maanden aan de halve eeuw. Gisteren middag is op de Nieuwe haven alhier, bij het in aanbouw zijnd schoolgebouw, een postduif neergekomen en door eene kat afgemaakt. De duif was op een der vleugels ge merkt J. D. Ehnle, Den Haag, waarboven het Haagsche wapen. Den officierskok bij de marine J. de Bruin is vergund den tocht naar Dicksonhaven mede te maken. In het Hulstersblad wordt herinnerd dat op 22 Mei 1832, nabij het fort de Zandberg, door ongeluk het huisje af brandde van zekeren P. Valck. Door die ramp verloor de behoeftige het weinige, dat hij het zijne mocht noemen. De manschappen der toenmaals op het fort gedetacheerd liggende compagnie Overijselscke schutterij hielden toen onder elkander een geld-inzameling, die genoeg opbracht tot aankoop van het noodige bouwmate rieel en van een flink varken bovendien. De voor een poosje timmerlui, metselaar, smid ge worden schutters hadden spoedig het huisje weer recht gezet en zóo een bekommerd huisvader met vrouw en kinderen uit den nood geholpen. Als herinnering aan dit edelmoedig bedrijf, staat op een arduinen gedenksteen, naast de deur, in den voorgevel van het woonhuisje, dat nog in goeden toestand verkeert, het volgende uitgebeiteld Afgebr. 22 Mei, herb. 28 Junij 1832, door 4e komp. 2e batt. 1" afd. Schutterij van Overijssel. Kapitein O: Z: van Sandick. Een paar jaren geleden kwam een der oud- schutters, v. d. Bent genaamd, die aan het huisje meêgewerkt had en in den omtrek moest zijn, het eens in oogenschouw nemen, ook namens zijn oud-kapitein, die nog in leven was. Tot voor 5 jaren nog werd het bewoond door een broederskind van genoemden P. Valck; thans is het de huizing van Jos. Franssens. De bouw van de protestantsche kerk aan de Stadhouderskade bij het Vondelpark te Amsterdam, die in eigen beheer wordt uitgevoerd, is gestaakt, dewijl voor de voltooiing de benoodigde gelden nog niet zijn gevonden. Men verhaalt aan de Mm. Cl, dat eene boerenmeid, van Mantinge naar Balinge, gem. Westerbork, willende gaan, daarvoor den kortsten weg over het veld koos. Op haar weg stuitte zij op nog in brand zijnd boekweitveen. Zij schijnt het gewaagd te hebben dwars hierdoor te loopen, met het ongelukkig gevolg, dat hare kleederen zijn in brand geraakt en zijzelve is verbrand. Haar lijk is in het brandende veen gevonden. Volgens eene andere lezing zou zij, op koeien passende, zich in de nabijheid van brandend veen te slapen hebben gelegd, en zou het vuur, door den wind aangewakkerd, over haar heen gevlogen en zij verbrand zijn. kerkhof door de bevolking mede verbrand zijn. De kozakken laten de Joodsche vluchtelingen op de grenzen, indien zij niet van passen voorzien zijn, niet anders door dan tegen betaling van fooien. Dat de arme slachtoffers zelden gelegen heid hebben om een pas te nemen, spreekt van zelf. Intusschen beginnen de Moscovitische pers en de handelshuizen het nadeelige van de Joden vervolging „uit een economisch oogpunt" aan de regeering te betoogen. Het ware beter indien men het schandelijke ervan uit een zedelijk en godsdienstig oogpunt besefte. Nieuwe gruwelen worden uit Russisch Polen gemeld. De stad Margon, op de grenzen, moet verbrand en eenige kinderen op het Joodsche ïtairo. De onderhandelingen tusschen de consuls en Arabi-bey zijn mislukt. De ministers hebben besloten te blijven weigeren, wanneer de Fransch-Engelsche eskaders niet vertrekken. In een krijgsraad is besloten tot het nemen van militaire maatregelen. Er loopt een gerucht, dat Frankrijk en Engeland een ultimatum zullen zenden, en bij afwijzing in de landing van Turksche troepen zullen toestemmen. Amsterdam. Het stoomschip Pollux vertrok heden middag te 2 uren met ongeveer 500 land verhuizers naar New-York. 24 Mei des morgens te 8 uren. Wind- NAMEN Ba- DER rora. PLAATSEN. stand. richt. kracht. Toe- I Tem- stand I f8" tuur. Iucht- I Cels. Delfzijl 752.2 Z helder Groningen 752.1 2 bew. Den Helder 751.3 3 helder Vlissingen 753.2 2 1. bew. Maastricht 754.4 2 1. hew. -(- 14 15 13 17 4- 16 Eene depressie bevindt zich ver en W. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is onge veer 740 m. m. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 3.7 H. heden morgen 8 M. 2.7 H. Het afwij kings verschil werd gunstiger en veran derde weinig. Barometeraanwijzing te Utrecht te half een 753.4. Verwacht Westel. wind en regen. Thermometerstand te Middelburg. 23 Mei. 's avonds 11 uren 54 gr. 24 ,i 's morgens 8 uren 62 gr. 's middags 1 uur 71 gr. 's avonds 5 uren 65 gr. F. Aan de in dit verslag voorkomende mededee- lingen, voor zoo ver wij daarvan nog niet in den een of anderen vorm in den loop van 1881 mel ding maakten, is het volgende ontleend. Aan het voornemen om de bevolkingsregisters geheel te vernieuwen, werd in den loop des jaars uitvoering gegeven. De mutatiën in die registers liepen over 3238 aangiften, ten behoeve van 5889 personen. Landverhuizing had plaats van twee personen naar de Vereenigde Staten, twee naar Ned.-Indië en een naar Bangkok, Siam. Omtrent de Archieven wordt vermeld dat uit voering gegeven is aan het lang bestaan hebbende voornemen tot uitbreiding van de archief-lokalen Het afdrukken van het alphabetisch register van zaken, het alphabetisch register van personen en het Glossarium van mr. JH. de Stoppelaar 's Inventaris van het oud archief (12171581) is zoo ver gevorderd, dat, bij eene weldra te verwachten voltooiing van de beschrijving van het oud archief als inleiding, een en ander in de eerste helft van 1882 zal kunnen worden uitgegeven en verkrijg baar gesteld. Met leedwezen wordt vermeld, dat zich nog niemand heeft aangemeld om zich te belasten met de werkzaamheden van gemeente-archivaris. In verband met eene nieuwe regeling van het archief, en de belangrijke uitbreiding die het on langs heeft ondergaan, bestaat aan zoodanig be ambte eene groote behoefte. Op de eene of an dere wijze zal daarin moeten worden voorzien. Onder het hoofdstuk »Medische politie" wordt vermeld dat in 1881 bij het gemeentebestuur aan gegeven werden 214 gevallen van mazelen, 6 van roodvonk, 15 van diphteritis en 3 van febris ty- phoidea. Op de gemeentebegraafplaats werden 346 lijken begraven. Met den aanleg van die begraafplaats werd voortgegaande toegang werd vooruitgebracht en door een ijzeren hek af geschut. Het nieuw aangelegde gedeelte werd beplant met ijpen, schietpopulieren en larinxen, terwijl het voornemen bestaat hier en daar eenige bloemperken aan te leggen en enkele banken te plaatsen. Op de bijzondere begraafplaats der Israëlietische gemeente werden 4 lijken begraven. In het gasthuis werden 159 personen verpleegd, waarvan 79 herstelden en op 31 December nog 50 in het gesticht verbleven. 6938 recepten wer den gereed gemaakt, waarvan de kosten 1456.98 bedroegen. Armwezen. »De toestand van de behoeftige klasse heeft over het algemeen," zoo luidt het verslag van het burgerlijk armbestuur, »in 1881 weinig verandering ondergaan; hij is echter verre van gunstig te noemen, want door de weinige bedrijvigheid en welvaart in deze ge meente, waardoor de bronnen van bestaan steeds sehaarsclier vloeien, wordt het voor den werkman steeds moeilijker om in de behoeften van zijn ge zin te voorzien.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2