Laatste Berichten, Gemengde Berichten. Benoemingen en "besluiten. Kerknieuws. Weerkundige waarnemingen. l? Verkoopingen en aanbestedingen. Het comité voor de aanbieding van een hulde blijk aan den heer Gevers Deynoot, aftredend burgemeester van Den Haag, heeft bepaald dat dit zal bestaan in een adres, waarop ieder ingezetene, arm en rjjk, zijn naam zal kunnen teekenen, zonder dat eenige bijdrage zal behoeven te worden ge stort. Dit adres zal in prachtig calligrafisch schrift, met de handteekeningen der ingezetenen, in een fraai album worden gebonden en namens de burgerij aan den burgemeester worden overhandigd. Het adres is door de heeren Wintgens, lid der tweede kamer, Kappeyne, oud-minister, en Eyssell. oud raadslid, vastgesteld en wordt bij verschillende boekhandelaren en sociëteiten, en aan de bureels der dagbladen ter teekening gelegd. Het Journal de Gand spreekt met lof van den spoed, waarmede de Nederlandsche waterstaat de nieuwe werken voor de verbetering van het kanaal van Gent naar de Schelde tot stand tracht te brengen. Men hoopt in 1884 gereed te zijn. Zondag werd te Amsterdam een vergadering gehouden van de Sociaal-democratische vereeniging waartoe omstreeks tweehonderd personen waren opgekomen. Nadat door den voorzitter kortelijk was uiteen gezet, dat de aarde gemeen goed is, werd door drie sprekers gewezen op het goede beginsel der Com mune, die in '71 ten onder ging door verkeerde toepassing in enkele opzichtenen op den haar verwanten sociaal-democratischen regeeringsvorm, die, omdat de afschaffing van staande legers, ver plicht en kosteloos onderwijs, opheffing van erf recht, de grond met alle machinerieën het ge meenschappelijk bezit van allen, bovenaan op haar banier geschreven staan, het evenwicht onder de menschen zal herstellen. Een en ander ging gepaard met opmerkingen aan het adres van gemeenteraad, kamers en mi nisterie, en afkeuring van een pensioenfonds, dat den werkman na veertig jaren ƒ1.58 's weeks belooft. Van de gelegenheid tot gedachten wisseling werd geen gebruik gemaakt. (Hhl.) Gelijk men zich herinneren zal, zijn tweeFran- sche reizigers, de heeren Wallon en Guillame, in Maart 1880 op Sumatra vermoord. Zij hadden zich zonder kennis van hun voornemen te geven aan het Nederlandsch bestuur in Atjeh, naarTenom begeven en waren tegen den raad van het in- landsch hoofd de rivier opgeroeid, om goud te zoeken. Zij werden daar door inlanders overvallen en afgemaakt en het gelukte ons bestuur niet de moordenaars in handen te krijgen. Thans vernemen wij dat het Ind. Cliineesch ge nootschap te Parijs, dat de genoemde heeren had uitgezonden, een nieuwen tocht naar Sumatra op het getouw heeft gezet. De ingenieurs H. de Vesine Larue en M. Geny zullen trachten Noord Sumatra van West naar Oost door te trekken en als zij veilig te Penang zijn aangekomen, beproeven dwars door Malakka Bangkok te bereiken. Het droevig lot van hun voorgangers zal hun wel tot leering hebben gestrekt om voorzichtiger te zijn. (HM.) Ter behandeling van een voorstel van de heeren A. E. Elias, D. van Konijnenberg en J. A. Koch, de beide eerste voorzitters der Winkelvereenigin- gen te 's Hage en te Leeuwarden, de laatste secre taris van die te Amsterdam, waren Zondagvoor middag te elf uren, 23 afgevaardigden van verschillende winkelvereenigingen van Eigen hulp, op een der bovenzalen van Krasnapolsky bijeen gekomen. Vertegenwoordigd waren: Amsterdam, Arnhem, Bergen op Zoom, Breda, Grave, Haarlem, Den Haag, Den Helder, Rotterdam, Vlissingen, Wormerveer, Zwolle, Leiden, Naarden, Breda en Leeuwarden. Na eene toespraak van den heer Elias, wien de leiding der vergadering was opgedragen, werd bij acclamatie de volgende overeenkomst aangenomen. a Ten behoeve van den gezamenlijken inkoop van alle soorten van waren en goederen van deugdelijke en onvervalschte hoedanigheid, ver eenigen zich de contractanten tot eene vereeni ging, genaamdGezamenlijke inkoop van Eigen Hulp, waarvan elk hunner lid is en waartoe alle districten en afdeelingen van Eigen Hulp kunnen toetreden. h Het bestuur der vereeniging wordt voorloopig opgedragen aan het bestuur der Coöperatieve winkelvereeniging van het district Amsterdam der vereeniging Eigen Hulp, en het toezicht aan gedelegeerden uit de besturen der Coöperatieve Winkelvereenigingen van de districten 's Gra- venhage, Haarlem en Den Helder, der vereeniging Eigen Hulp. c De inkoop geschiedt zooveel mogelijk uit de eerste hand, en immer tegen contante betaling onder de voordeeligste voorwaarden. d Het bestuur koopt geene andere goederen of waren dan ter uitvoering van bepaalde orders van de leden der vereeniging. De waren worden niet door de vereeniging bewaard, maar, zoodra zij geleverd zijn, aan de leden gezonden langs den door hen aan te wijzen weg. Bij gebreke van aanwijzing daaromtrent, verzendt het bestuur de goederen langs den weg, die naar zijn inzien de beste is. Alle vertegenwoordigd zijnde winkelvereeni gingen of districten sloten zich onvoorwaardelijk aan de vereeniging aan, uitgenomen Leiden, Arn hem en Rotterdam die, hoezeer hunne volkomen instemming ermee betuigendenog moesten wachten tot ook aldaar de in wording zijnde winkelvereenigingen haar beslag zouden hebben gekregen; terwijl inmiddels de toetreding ook voor andere winkelvereenigingen nog openstaat. Prof. Oudemans deelt over de komeet van Wells" het volgende in 't Utr. Dhl. mede Donderdag avond, den 18 Mei, is het mij het eerst gelukt de komeet met het bloote oog te zien, als een zeer klein lichtvlekje. Den volgenden avond, 19 Mei, kon ik, te middernacht, ook de richting van den staart met het bloote oog onder kennen. In den kijker deed zich de kern der komeet voor als een sterretje van de zevende grootte; de richting van den staart bevond ik te 101 uur, 16° 8' beoosten het noorden (den 16 Mei 29" '7). De komeet staat nu schuins links onder Cassiopeia en gaat in deze richting eiken dag omtrent twee graden voort; zij zal dus dagelijks te middernacht lager staan, en alleen op plaatsen te zien zijn, waar men den noorder horizont tamelijk vrij heeft. Uit Wiesbaden meldt men aan het Utr. Dagbl. dat de toestand van generaal Yan der Heydendie zich tot verder herstel van gezondheid aldaar be vindt, uitstekend is. Nadat hij te Utrecht voor zijn oog onder behandeling was van de professo ren Donders en Snellen en eene kleine operatie had ondergaan, is hij onder geleide van zijn schoon zoon, den off. v. gez. bij 't Ind. leger Fischer, naar Wiesbaden vertrokken. Ofschoon ook daar de N. wind schraal was, had het zachtere klimaat den besten invloed op den generaal. Behalve onder scheiden officieren van 't Ind. of Nederl. leger be vindt zich ook te Wiesbaden een vroegere adjudant van den generaal, evenzeer te Atjeh gewond, die hem van veel dienst is. Het prospectus van eene nieuwe vennootschap West- Indische maildienst is verschenen. De maat schappij bedoelt het stichten van een geregelde vaart tusschen West-Indië en Nederland. Elke maand zou eene stoomboot van Amsterdam, en eene uit West-Indië vertrekken. Het kapitaal zal 1,200,000 bedragen, waartoe de inschrijving eerst daags zal opengesteld worden. Als directeuren treden op de heeren G. A. baron Tindal en C. W. R. Scholten Jr., en als commissarissen Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, H. G. Kip, P. N. Muller en Jhr. P. Hartsen. In de Zaterdag gehouden vergadering van aan deelhouders der Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen, directie J. M. van der Made, te Am sterdam, is medegedeeld dat de brug over de Baardwijksche Overlaat, waarvoor de directie 2000 hooger had ingeschreven dan de minste inschrijver, eene Duitsche firma, door de regeering aan de Nederlandsche fabriek is gegund. Dit is een werk van 537.000. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Edam c. a. J. Kleijnhens, ontv. te Uithuizen c. a. geneeskundige dienst. Benoemd bij het per soneel van den geneesk. dienst der landmacht tot off. van gez. 2e kl. de student voor den genoemden dienst (arts) D. M. Pronk. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Heinkenszand, de candidaat M. van Kleef, te Amsterdam. Bedankt voor het beroep als predikant bij de Herv. gemeente te Gapinge, de cand. Callenbach. Beroepen als predikant bij de Herv. gemeente te Vrouwepolder, de cand. Koster. Ter aanvulling van ons bericht omtrent den gisteren plaats gehad hebbenden brand, kunnen wij nog melden dat de molen en het huisraad verzekerd waren bij eene onderlinge verzekering maatschappij voor molenaars, waarvan de hoofd zetel gevestigd is te Utrecht. Ofschoon de brandweer, ondanks haar spoedig optreden, de molen niet kon behouden, bleef toch door haar toedoen een ernaast staand schuurtje gespaard. De grootste schade leden de molenaars knecht, wiens gansche plunje, en eenige bakkers wier graan een prooi der vlammen werd. De spuiten D en W waren het eerst bij den brand en bewezen met de spuit B, die iets latei- kwam, diansten tot blussehing de overige spuiten konden, zonder diensten te bewijzen, inrukken. Door eenige ingezetenen wordt beweerd dat bij het onweder op de Groote Markt een klomp vuur is neergekomen en uit elkaar gespatoverblijfsels ervan werden echter niet ontdekt. Aanstaanden Zondag zal te 9 j uur, na aan komst van den trein uit Brussel, de stoomboot Telegraaf IV eene pleizierreis maken van Ant werpen naar Vlissingen. Te Vlissingen rekent men om half een aan te komen, terwijl een deel der reizigers door een extra-tram naar Middelburg zal worden vervoerd. 's Namiddags te 5 uren vertrekt de Telegraaf weder van Vlissingen naar Antwerpen. Er heeft een gerucht geloopen dat de brand van het havenhoofd te Queenboro aan kwaadwil ligheid te wijten zou zijn. Dit is echter ongegrond gebleken. Twee Ieren, die men verdacht, zijn na onderzoek op vrije voeten gesteld. Morgen, Woensdag, heeft in het groote renperlc bij Epsom, eenige 'uren rijdens zuid-westelijk van Londen, de beroemde jaarlijksehe wedren plaats. Een gezelschap van twaalf Middelburgers is gis teren avond met de mailboot van Vlissingen ver trokken, om op echt-Engelsche manier, met een gezelschaps-rijtuig, getrokken door een stevig vierspan en beladen met al het noodige tot ster king van den inwendigen mensch, den feestdag te midden der heuvels van Epsom door te brengen. Geen beter gelegenheid is zeker te bedenken om binnen korten tijd een onvergetelijk en onverge lijkelijk tafereel van het Britsche volksleven te aanschouwen, als zulk een uitstapje. Reeds sedert verscheidene dagen en nog eenigen tijd naderhand, volgen te Epsom de wedrennen elkander dagelijks op, en het behoort tot de eigenaardigheden van het Londensche season, de karossen, met heeren en dames en goed voorziene koude keukens" beladen, des voormiddags, uit Piccadilly, Regent-street, het Strand of andere hoofdstraten, den rit naar de downs te zien aan vaarden. Ook op den Derby-dag hebben verschil lende ritten plaats, maar die van 3 uren, de Derby-stakes, is de voornaamste van het geheele seizoen. Zoo ver wij uit de voor den oningewijde moeilijk verstaanbare berichten derEngelsche bladen kunnen wijs worden, zal de strijd dit jaar gevoerd worden tusschen de paarden Bruce, Shotover, Dutch Oven, QuicklimeGerald, Pursebearer, Fénelon, Marden, Gareth en Executor. De beroemde jockey F. Archer, de winner van zoo menigen ren, be rijdt ditmaal Dutch Oven, welk dier aan lord Falmouth toebehoort. Executor is een vreemdeling, het eigendom van den Franschen graaf De la Grange, die den Engelschen reeds meermalen op hun eigen grond den prijs heeft afgekaapt. Te Kloetinge zal in den loop dezer week aan de huizen der ingezetenen eene collecte worden gehouden, ten behoeve van de vervolgde Joden in Rusland. Gisteren is op den binnenweg van Hansweert naar Kruiningen een jongeling door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. De Zaterdag jl. te Goes belegde vergadering der Vereeniging tot Weezenverpleging voor Zuid en, Noord-Beveland, heeft geen voortgang kunnen hebben dewijl er, behalve den secretaris, slechts éen lid was opgekomen. Een gevolg der vestiging van een depot der Middelburgsche broodfabriek te Kapelle, is geweest dat de bakkers aldaar den prijs van hun brood tot 18 cent per kilo verlaagd hebben. De gemeenteraad van Ellewoutsdijk heeft de herberg verlaten en de consistoriekamer tijdelijk tot vergaderplaats verkozen. Bij de verbouwing van het schoolgebouw hoopt men een nieuwe raad zaal te bekomen. De predikant, die zich op de verbrande boot te Queenborough bevond, was niet d' Greenfield, maar de heer Solari. Waarschijnlijk is het abuis van het Hbl. veroorzaakt doordien op het predik beurtenbriefje de naam van den vorigen predikant was blijven staan. (Hbl.) Zaterdag middag ontstond te Baarn, ver moedelijk door het vuur van de locomotief, brand in een der dennenbosschen aan den Oosterspoorweg gelegen. Daar zoowel de heide als het mos en de afgevallen bladeren zeer droog waren, en de vlammen door den N. O. wind werden aange wakkerd, zou waarschijnlijk een groot gedeelte van het bosch een prooi der vlammen zijn ge worden, zoo niet juist de leerlingen van het instituut de Oorsprong daar langs gekomen waren, die door het slaan met stokken en het opwerpen van zand erin slaagden den vuurgloed uit te dooven. Te Amsterdam woont een David Aap. Ver moedelijk is deze brave koopman geen Darwinist want hij heeft den koning vergunning verzocht, zijn kinderen niet van een Aap te laten afstammen maar van een Davids. Dbl Te Wildervank werd een vrouw in verre- gaanden staat van dronkenschap door de politie aangetroffen. Alle pogingen om haar onder dak te brengen, bleken te vergeefs, zoodat zij onder den blooten hemel bleef liggen. Eenigen tijd daarna, toen men meende dat zij haar roes had uitgeslapen, werd zij dood gevonden. Men schrijft uit het Noorden: Onder de verblijdende verschijnselen onzes tijds, noemen wij vooral de toenemende liefhebberij voor heesters en bloemen. De floralia-vereenigingen in de steden hebben hieraan een krachtigen stoot gegeven en zelfs voor de ramen onzer handwerkslieden en arbeiders vind men potjes met bloemen en kleine heester gewassen, die het oog des voorbijgangers trekken en dikwerf eene lofspraak ontlokken over de zorg, waarmede die bevallige kinderen der natuur wor den gekweekt en verpleegd. Ook in de boerendorpen, ja zelfs in de meest afgelegen gehuchten, ziet men bloempotten voor de ramen, verkrijgt de zoogenaamde bloemhof gaandeweg meer grond. Konden onze bloemisten gemakkelijker en met meer zorg nu en dan eene collectie bloemen in de dorpen te koop aanbieden, dan zou het blijken dat de zuinige boerin en hare dochters er wel iets voor over hebben, om woonkamer en keuken met bloem en sierplanten tè veraangenamen. (U. D.) Het Jodenkwartier in de Russische stad Kowno is bijna geheel verbrand. De schade be draagt meer dan 600.000 roebels. Het aantal ver brande huizen 105. Of er boos opzet tegenover de Joden in 't spel is schijnt nog niet uitge maakt* Volgens eene aan het Engelsche parlement overgelegde opgaaf bedraagt het aantal kiezers in het Vereenigd Koninkrijk 3.134.801, waarvan 2.591.402 in Engeland en Wales, 228.278 in Ier land en 315.21 in Schotland. Tot het platteland behooren 1.212.996 en tot de steden 1.921.805 kiezers. Zondag is op het Kapitool te Rome het vijfde internationaal letterkundig congres geopend. De openingsrede werd in het Fransch uitgesproken door den kommandeur Ferrari, die in dezelfde taal beantwoord werd door den hertog Torlonia, uit naam van het gemeentebestuur van Rome. Door beiden werd hulde gebracht aan Victor Hugo, als voorzitter van de internationale letterkundige vereeniging, wien door een telegram van deze woorden kennis werd gegeven. De werkzaamheden van 't congres zijn gisteren aangevangen. Mevrouw Ferdinand de Lesseps is voorspoedig van een zoon bevallen. De beroemde vader, die den 5eï November van dit jaar zijn 77en verjaar dag viert, verheugt zich nu in 't bezit van tien kinderen. Een stuk van Courbet, den beroemden land schapschilder, die zich een treurige vermaardheid heeft bezorgd door, in een oogenblik van ver blinding, deel te nemen aan de Parijsche commune, is dezer dagen door den koning der Belgen aan gekocht voor 120.000 franken. Eenige andere werken van zijne hand zijn voor de galerij van de Louvre door de Fransche regeering aangekocht. Jammer dat de roem ook dezen grooten kunste naar eerst na zijn dood komt opzoeken. Zijn leven lang heeft hij met onverschilligheid en miskenning te strijden gehad. Tijdens de Parijsche wereld tentoonstelling in 1867 had hij een afzonderlijke tentoonstelling geopend voor zijne stukken, die op de expositie niet werden toegelaten. Het aantal bezoekers, tegen een entree van een frank, was echter zoo gering, dat Courbet zeide, telkens als er iemand binnenkwam, lust te voelen om hem aan zijn hart te drukken. Op dit oogenblik is er weder te Parijs een tentoonstelling van Cour- bet's werken geopend en de bezoekers verdringen elkaar aan de deur. »Hoe schoon zou het leven zijn, heeft de bekende heer De la Palisse eens gezegd, wanneer men er nog kon zijn op 't oogenblik dat men onsterfelijk geworden is!" 's Gravenliage. De burgemeester heeft een hartelijk en treffend afscheid genomen van den gemeenteraad, welks oudste lid, de heer Van der Burgh, de gevoelens van dankbaarheid en waar deering van den raad vertolkte. De burgemeester verklaarde uitsluitend wegens gezondheidsredenen tot aftreding genoodzaakt te zijn en zijn zetel als lid van den gemeenteraad te blijven innemen. Ten slotte deelde hij mede dat Z. M. den koning hem per telegraaf bericht gezonden had zijner benoe ming tot ridder der 2e klasse der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Door een ingezeten is aan den raad een groot portret van den aftre denden burgemeester voor de raadzaal aangeboden. Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia, is gisteren avond te Am sterdam aangekomen. Amsterdam. Bij de N. H. gemeente alhier zijn beroepen de predikanten Van Loon, te Meppel, Gerth van Wijk, te 's Gravenhage en Ringnalda, te Oldenbroek. De heden gehouden vergadering der Ned. Zuid-Afrikaansche vereeniging was niet talrijk bezocht. De voorzitter deelde mede dat vele aanbiedingen om naar de Transvaal te verhuizen, waren ingekomen. De rekening sluit, na aftrek der uitgaven en van een voorschot aan de com missie voor de emigratie, met een saldo van ƒ16,500. Omtrent het onbeantwoord blijven van de brieven en het telegram aan Paul Kruger, werden bewij zen bijgebracht, die pleiten voor het vermoeden, dat de Engelsche post daarmede niet eerlijk is te werk gegaan. Langdurig werd gesproken over de uitzending van een vertrouwd persoon, tot het inwinnen van inlichtingen omtrent de behoeften der Transvalers. De uitslag was dat eene motie van den heer Bel- laart Spruyt werd aangenomen, luidende dat de vergadering het noodig acht de vereeniging door een of meer personen in de Transvaal te doen vertegenwoordigen en het bestuur machtigt om de noodige maatregelen te nemen. Tot leden van 't bestuur werden gekozen de heeren Wawelberg te Arnhem, prof. De Louter, te Utrecht, Lion Cachet, te Valburg, prof. Fabius en mr. Drücker, te Amsterdam. liaïro. De vreemde consuls hebben geen officieele eischen gesteld. De Fransche consul tracht Arabi en de andere generaals te bewegen om Egypte vrijwillig te verlaten, met behoud van hun rang en soldij. De consul Scenkiwitz hield eene bijeen komst met Arabi, die beweerde dat de bevolking van Egypte op zijne hand was, hetgeen Scenkiwitz loochende. JParijs. Men hoopt dat de minister Say zijn verzoek om ontslag zal intrekken. 23 Mei des morgens te 8 uren. Ba- Wind- Toe- Tem NAMEN DER rom. Btand pera- fliilSIK. stand. richt. kracht. lucht. tuur. Cels. Delfzijl 755.2 1 1 helder Groningen 755,0 ZO 0 1. bew. Den Helder 754.5 O 0 z. bew. -4- 16 Vlissingen 754.7 zzw O regen 16 Maastricht 755.7 z 1 bew. 19 Eene depressie bevindt zich vrij nabjj en ZW. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum der depressie is ongeveer 750 m. m. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 1.0 V. heden morgen 8 M. 1.7 G. Het afwijkingsverschil werd, blijkens de waar nemingen van half een, kleiner. Barometer te Utrecht te half een 754.2 m. m. Verwacht zwakken Zuidel. wind, onweder en nu en dan regen. Thermometerstand te Middelburg. 22 Mei. 's avonds 11 uren 57 gr. 23 11 's morgens 8 uren 61 gr. 's middags 1 uur 74 gr. 's avonds 5 uren 63 gr. F. Tïtoleu, 22 Mei. Het bouwen der school alhier is aangenomen en gegund aan W. J. van de Weert te Goes, voor 45290. Heden werd aan het bureau van den sectie ingenieur der Afd tot Expl. van St. Sp. alhier

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2