N° 120. 125e Jaargang. 1882. Dinsdag 23 Mei. FEUILLETON. Burgerlijke Stand. Middelburg 22 Mei. HET FREULESHUIS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijA verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Phrijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. MIDDELRIJRGSCHE COURANT. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 24en Mei 1882, des na middags te half twee uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 19en Mei 1882. De burgemeester voornoemd PICKÉ. De wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburg, brengt ter kennis van_ de belanghebbenden, dat op den 29en en 30en Mei a. de aangiften van de plaats gehad hebbende ge boorten en overlijden kunnen geschieden tus- schen 12 en 1 uur 's namiddags. Middelburg, den 22en Mei 1882. De wethouder voornoemd, A. J. VAN PEKELEN. De Londensche correspondent der N- P- Ct. geeft van den brand van het havenhoofd te Queen- boro de volgende beschrijving, gedagteekend van Zaterdag. Bij mijn jongste bezoek aan Queenboro deed ik terloops den heer Churchward, chef der afdeeling tractie, opmerken, dat een brand in het havensta tion, ondanks de nabijheid der zee, wel den spoe- digen ondergang dei' gebouwtjes ten gevolge hebben zou. Hij bon dat geenszins ontkennen en fluisterde mij toe, dat zulk een „opruiming van hinderpalen" niet te eenenmale als een ramp zou kunnen worden beschouwdDaarover zullen de meeningen nogal uiteenloopen. De brandverzeke ring-maatschappijen, op wie de schade voorname lijk zal neerkomen, zullen het gevoelen des heeren Churchward nauwelijks deelen. Ik heb Queenboro altsos als een pis aller beschouwd, en onlangs nog weer, bij de komst des konings, leedwezen uitge drukt, dat de kortzichtigheid der poorters van Sheerness de LondenChatham en Doverspoor- wegmaatschappij genoopt heeft den dienst van daar naar Queenboro te verleggen. Thans bestaat een welkome gelegenheid om de gepleegde dwaasheid weer goed te maken. Handelt de poorterij van Sheerness snel en krachtig, dan zal zij weder de voordeelen deelachtig kunnen worden, welke hare overdreven voorzorg verloren deed gaan. De spoorwegmaatschappij zal nu misschien gemakkelijker te vinden zijn dan weleer. De wederopbouw der noodige installatie op Queen- boro's havenhoofd zal onvermijdelijk veel geld en tijd kosten. Sheerness is er, en het gebrekkige aldaar kan gemakkelijker, op minder omslachtige en kostbare wijze, worden aangevuld en verbeterd. Hoofdvereischte voor Scheerness is echter spoedig, krachtig en liberaal te handelen, om de Londen, 6 Novelle van GUSTAV Zü PUDLITZ. III. s>Nu ja, het zou te doen zijn, want op geld komt het niet aan. Mooie, oude boomen hebben wij. Die poel kan tot een mooien vijver uitge graven wordenvergezichten zijn er ook te maken. Ik heb al andere dingen mogeljjk gemaakt. Maar die man verbeeldt zich dat hij met zijn geld alles koopen kan en dat gaat toch, Goddank, nog niet. De natuur laat niet met zich schacheren. En wij kunnen buitendien niets beginnen, zoolang wij het Preuleshuis niet hebben, en dat is niet te krijgen. »Het Preuleshuis?" riep Albert uit. „Ja mijn waarde kunt gij mij misschien zeggen wat er eigenlijk met dat P.euleshuis is? Ik herinner mij uit mijn kindsheid dat het altijd als iets rampzaligs, iets vijandigs beschouwd werd, of liever ik heb den indruk behouden, alsof het zoo iets. ware; want in mijn tegenwoordigheid werd er nooit over gesproken. Dat had ik geheel ver beten en nu komt het mij weer even duidelijk Chatham en Doverspoorwegmaatschappij tegemoet te komen, alvorens deze zelf definitieve maatre gelen neemt. Gaat zij eenmaal weder te Queen boro aan 't bouwen, dan is voor Sheerness de kans weder, en ditmaal voorgoed, verkeken. De stoomvaartmaatschappij Zeeland zal allerminst tegen de wederverlegging van den maildienst naar Sheerness bezwaar hebben. Zij zal tegen de in aantocht zijnde concurrentie met Grain, eene andere, d. w. z. betere, landingsplaats behoeven dan het armzalige Queenboro. Sheerness biedt vele voor deelen, o. a. ook dit, dat het een badplaats is, en een badplaats met een toekomst. Kwamen de booten uit Vlissingen daar aan, dan zou ft voor menige Hollandscke of Duitsche familie eeu reden kunnen worden er een dag of een paar dagen den zilten zeebries in te ademen. Wat den brand zelf betreft, de hoofdzaak heb ik u reeds per draad medegedeeld. Te vier uren uitgebroken, stonden binnen een ongeloofelijk korten tijd al de houten gebouwen (eigenlijk niet veel beter dan loodsen), in lichte laaie. Eigen spuiten heeft de heer Churchward niet tot zijn be schikking'. De brandweer van Queenboro moest dus te hulp komen, maar dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Het havenhoofd is nog een groote Engelsche mijl van de stad verwijderd, en een straatweg bestaat slechts ten deele. Ik kan mij dus best voorstellen, dat de spuitgasten van Queenboro moeite zullen hebben gehad om hun machine naar het brandende perron te sleepen. Twee omstandigheden verhaastten de rampeen felle oostenwind en dan dit, dat al het hout der gebouwen des perrons en der landings plaats zelf waren toebereid door het dusgenaamde „creosoot-proces." De brandweer kon ook hitter weinig uitrichten en nagenoeg alles wat waarde had werd door de vlammen verteerd. Bij de lan dingsplaats lagen, toen de brand begon, twee sche pen de mailboot Prins Hendrik en de schoener Census, uit het naburige Whitstabe, bezig om een lading te lossen. Beide vaartuigen werden door de vlammen aangetast, de Prins Hendrik aan den achtersteven. De brand op de Census breidde zich bliksemsnel uit en met moeite redde zich de man schap. Een gelijk noodlot bedreigde de Vlissingsche mailboot. Gelukkig kwam de gouvernementssleep boot Sampson haar te hulp. Daar de Prins Hendrik haast geen stoom ophad en zich dus niet roeren kon, sleepte de Sampson haar eenigen afstand de rivier op. Daar begon zij met een krachtig-stra- lende slang het brandende gedeelte der mailboot te bespuiten, met het gevolg dat men de vlammen weldra meester werd. Zoo ik hoor is de schade aan de Prins Hendrik niet zeer aanzienlijk, en ft is een geluk dat ze aan het lot der Census is kunnen ontsnappen. Heden was ik aan het hoofdbureau der Londen- Chatham- en Dover spoorwegmaatschappij om te hooren welke voorloopige maatregelen genomen worden om staking van dienst te voorkomen. De Manager was afwezig juist te dezen dage, maar men zou mij later het genomen besluit doen weten. en onveranderd voor den geest, als het huis daar onveranderd achter het boscbje ligt." De oude heer begon hartelijk te lachen. »lk wilde u juist om eenige inlichtingen vragen en nu zie ik dat gij nog minder weet dan ik. Ik heb ten minste van alles gevraagd en gevolgtrekkingen gemaakt, en zal wel zoo tamelijk achter de waarheid gekomen zijn, want, eigenlijk is het de eenvoudigste zaak van de wereld. »Het Ereuleshuis is een instelling die voor on geveer twee honderd jaren, door de omstandig heden der adellijke families op het platteland, in het leven geroepen werd, en die in der tijd waar schijnlijk zeer doelmatig en nuttig is geweest doch in onzen tijd zoo onzinnig en onpractisch werd dat zij noodzakelijk moest verdwijnen, tot op enkele uitzonderingen na, zoo als hieronge veer zooals de paalwoningen hun tijd overleefd hebben. Nu is zij net als een dorre boomstam, waaraan enkele uitspruitsels van fletsch groen van een nog niet gebeel uitgestorven leven ge tuigen, en die blijft staan in een omgeving, waarin hij volstrekt niet meer thuis boort." »Dat is dus de indruk dien bet Freulesbuis op u gemaakt heeft!" riep Albert uit. „Gij geeft dien in opgeschroefde beelden weer, en ik ben er even wijs door als ik was." »Het is toch zeer eenvoudig" hernam de oude heer. „Toen de Marksche landadel door de karigheid van den grond en de gebrekkige be bouwing daarvan, hoe langer hoe meer achteruit ging, werd het zeer moeiljjk om voor de onge- Gisteren avond zijn passagiers en goederen over Dover vervoerd en van morgen ook over Dover naar hier gekomen. Vertraging had volstrekt niet plaats. -JCerder kwam men nog vroeger aan, het geen de kortere afstand van Vlissingen tot Dover verklaart. Des namiddags. Ik ontvang van den manager der London, Chat ham en Dover-spoorwegmaatsehappij een dépêche van dezen inhoud „Voorloopig zal de dienst via Vlissingen per Dover geschieden. We zullen de volgende week nadere beschikkingen treffen." In ft Handelsblad vinden wij nog het volgende Heden sprak in de Engelsche Episcopaalsche kerk te dezer stede de heer D. Greenfield over zijn gelukkige redding uit den brand te Queen boro. De heer Greenfield komt voor een maand hier den dienst in de kerk waarnemen. Vrijdag vertrok hij' van Londen, en ging met een vroegen trein naar Queenboro om bij tjjds op de boot te kunnen gaan, teneinde rustig in kooi te liggen eer bet schip naar zee vertrok. Hij was de eenige passagier die reeds om half vier aankwam en na dat hem zijn kooi was aangewezen, ging hij in een rustig hoekje op dek zitten lezen. Plotseling wordt hij door het geroep en het harde loopen van een paar matrozen opgeschrikt. Hij kijkt op en ziet een dikke zwarte kolom rook van de land zijde over het schip strijken. Hij houdt de han den voor de oogen om die te beschermen, en te gelijk lekken de vlammen reeds over zijn handen, welke ze blakeren en wonden. Voor vluchten naar de landzijde was geen tijdde vlammen sloegen over bet schip, en een matroos over de verschansing in de rivier ziende springen, volgde de beer Greenfield hem na. De stroom liep zeer sterk en het was onmogelijk het land te naderen. Een half uur lang zwom de Engelsche predikant rond eer hij gezien werd, toen een Hollandsch matroos hem een eind touw toewierp en aan boord van zijn schip in veiligheid bracht. Dit verbaal, dat de beer Greenfield beden aan het einde der godsdienstoefening deed, daar hij nog te geschokt was voor een gewone predikatie, maakte diepen indruk op de toehoorders. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag den 24en Mei a. des namiddags te Ij uur een openbare vergadering houden ter behandeling dei- volgende zaken. Ingekomen stukkenaf- en overschrijving op de gemeente-begrooting 1881 id. op de begrooting van het bestuur der gods huizen 1881 en op die van het burgerlijk armbe stuur oninbare posten en restitutie van inkomsten en hondenbelasting 1881rekening der plaatselijke gezondheids-commissie over 1881rekening der gasfabriek 1881kohier der hondenbelasting 1882 voordracht ter voorziening in de vacature van onderwijzeres op school E; concept-strafverorde ningen. In de heden namiddag gehouden vergadering der kamer van koophandel alhier werd rapport huwde dochters te zorgen. De oudste zoon erfde het goed, de jongere broeders hadden hunne ker kelijke inkomsten en hunne officiersplaatsen in het leger en voor eenige dochters zorgden de damesgestichten wel, maar dat was niet voldoende. Toen nam men zijn toevlucht tot het Freuleshuis. Men bouwde een kleine woning, een tuin en het recht op weide voor een koe, het noodige koren, hout enz. Dat had alles in dien tijd weinig waarde en legde het goed een bijna onmerkbaren last op. In dat Freuleshuis trokken na den dood der ouders een of twee ongetrouwde dochters en die konden daar in die hoogst eenvoudige tijden toch fatsoenlijk leven. Thans schijnt dit onmo gelijk, ofschoon wij hier een voorbeeld hebben, dat bet toch nog gaatwant hier leeft nog een overoude bewoonster van bet Ereuleshuis, zeker de laatste, want zjj is de laatste van haar naam, maar ook een der taaiste; want zij geeft geen haar breed van baar rechten op, boe onmogelijk het ook bijna wordt om die te doen gelden. Fliegner, de laatste eigenaar van Zarchow, was een neef van mijn overleden vrouw en hij zocht mij altijd op wanneer hij in de residentie kwam voor de wolmarkt of andere zaken, en dan klaagde hij steeds zijn nood over dat Freuleshuis, dat hij verwenschte. Hij moest zjjn beste weiland afstaan voor die éene koe en een zeer nuttige besproeiing, waarvan bij zich veel goeds beloofde, laten varen omdat de freule juist daar bet recht van weiden voor baar koe had. Zij verlangde de paar vrach ten, die haar toekwamen, altjjd als kjj zijne paar- uitgebracht door de commissie, in wier banden gesteld is bet schrijven van de kamer te Zierikzee, houdende verzoek om ondersteuning van baar aan den minister van financiën gericht verzoek betref fende de vaart naar Zierikzee over onvrij terrein. De commissie adviseert dat de kamer zich, naar aanleiding van bedoeld adres, zal wenden tot den minister, met het verzoek zoodanige wijziging in het kon. besl. van 27 Febr. 1820 (Stbl. n° 48) te brengen, dat er bewesten de haven van Zierikzee eene rechte lijn worde aangegeven als scheiding tusschen vrij en onvrij terrein, zoodanig dat de vaart tusschen Zierikzee en Middelburg en tusschen Zierikzee en Rotterdam, onder alle omstandigheden vrij blijve. Eveneens werd rapport uitgebracht omtrent bet door de voorloopige commissie der Vereeniging ter bevordering van Handel en Zeevaart te Dordrecht aan den minister van waterstaat ingediend adres, waarbij verbetering van dé waterwegen naar zee voor Rotterdam en andere Maassteden wordt ver zocht. De commissie adviseert dit verzoek niet te ondersteunen, op grond dat de daarin behandelde zaak, naar hare meening, meer de speciale Dordt- sche dan de algemeene Nederlandsche belangen op het oog heeft. Een verzoek van de kamer van koophandel te Kampen, om een door haar aan de regeering in gediend adres, omtrent den invoer van vee in Engeland, te ondersteunen, werd voor kennisge ving aangenomen, op grond dat reeds door den minister aan andere kamers is bericht dat hij meent zich onder de bestaande omstan digheden van nadere stappen te dezer zake te moeten onthouden. Van eene commissie uit het Aardrijkskundig genootschap is een schrijven ontvangen, waarin het gevoelen der kamer wordt gevraagd over de uitzichten van eene vaart op Siberië. Wijl de kamer van oordeel j.s dat eene dergelijke vaart voor Middelburg g'cen resultaat zal opleveren, werd dit schrijven niet verder behandeld. Een dag of wat geleden zou ft bericht een be spotting geleken hebben; maar sedert gisteren doet het ons genoegen te weten, dat de Middel- burg8che Bad en Zweminrichting op Woensdag den 31en dezer weder geopend wordt. Mogen het frissche kanaalwater en de gezonde en nuttige zwemkunst dezen zomer weder aan velen ge noegen verschaffen! Verseke, 21 Mei. Door den uitgebreiden oesterhandel op Engeland ontstaat hier meer en meer behoefte aan kennis der Engelsche taal. Om hierin tegemoet te komen, besloot Vrijdag de gemeenteraad voor de vacature op de school op bet dorp een onderwijzer op te roepen met akte voor het Engelsch, op een traktement van ƒ700. De te benoemen persoon zal bovendien alleen de voordeelen van het onderwijs in genoemde taal genieten, aangezien het niet op de school zal gegeven worden, maar belangstellenden bet zich door privaatlessen zullen kunnen verschaffen. den het meest noodig had en wat het ergste Was, zij weigerde de kleine lijfrente, die voor haar op het goed ingeschreven stond, tegen de beste andere verzekering te laten aflossen en belette aldus alle financiè'ele schikkingen die hem had den kunnen redden, want hij is wezenlijk door het Freuleshuis te gronde gericht. Ik heb op verzoek van den heer Fliegner eens met mijnheer uw vader over die zaak gesproken, maar die was ook woedend op het Freuleshuis en wilde er niets van hooren. Het had de beste koopers van het goed afgeschrikt, daar niemand dit blok aan het been bet Freuleshuis met toebehooren wilde overnemen. Verbeeld u, niemand kon den kleinsten tuin ach ter het huis aanleggen, want hij stuitte dadelijk op dat krot en kon niet verder. Onze Nabob verbeeld zich dat hij alles met zijn geld in orde zal krijgen, maar hij zal hier nog verwonderd staan. »De eigenzin eener oude jongejuffrouw en daar enboven baar familietrots en adellijke hoogmoed laten zich niet afkoopen en eigenlijk is het goed. Er moet toch nog iets zijn dat geen koopwaar op de markt geworden is. Pas op, hier lijdt de Na bob schipbreuk, of bet zou moeten zijn dat gij als bemiddelaar optradtwant die oude dame moet zoo wat uw oud- of overoud-tante zijn en misschien doet zij tegen haar gewoonte iets om haar achterneefje pleizier te doen; want tot nog toe heeft zij alles aan haar stijfhoofdigheid ten offer gebracht. Voor zoover ik gehoord heb is zij een zeer hoosaardig wezen, dat niemand goed do§A of iets gunt,"

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1