Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. der traagheid gedreven, zonder eigenlijke regee ring voort. Door gedeputeerde staten van Zeeland is benoemd tot provinciaal veearts le klasse te Middelburg, de heer Chr. Mazurethan3 prov. veearts 2' klasse te Zierikzee. Uit Smilde schrijft men aan de Standaard: „Terwijl de vele branden, welke in den laatsten tijd rondom woeden, tal van verzuchtingen over de bijna altijd onbekende oorzaak" doen slaken, heeft onze gemeenteraad geoordeeld, dat boven zuchten de voorkeur aan handelen moet worden gegeven. Men denkt namelijk, dat de onbekende oorzaak" niét steeds aan ieder onbekend zal zijn, en dat te hooge assurantie soms in verband staat met het onverhoeds uitbreken der vlammen. Onze gemeenteraad dan zucht niet, maar handelt. Bij de ingezetenen zijn namelijk biljetten rondgezonden, waarop ze moeten mededeelen hoe hoog ze hunne goederen tegen brandschade hebben verwaarborgd. Tegen weigering of vervalsching der opgave, werd straf bedreigd." Uit Groningen wordt gemeld dat de gunstige werking der drankwet zich daar krachtig doet gevoelen. Bij de veemarkten en vooral op de kermis zijn er thans wellicht een 25tal tenten en kramen, die geene «vergunning" voor den verkoop van sterke dranken hebben kunnen bekomen en waar de bezoekers zich moeten vergenoegen met koffie, melk, bier of wijn, en ook werkelijk, elk naar zijn rang en staat, het daarmede doen. Ook het aantal beschonken personen is, althans bij dag, op in het oog loopende wijze verminderd. Men ontmoet er zelden of nooit. Het financieel verslag der Holl. Spoonoegmaat- schappij over 1881 overtreft nog het bij uitstek gunstige van '80, daar niet alleen weder het goe derenvervoer eene groote uitbreiding heeft gekre gen, maar bovendien ook het personenvervoer zich is blijven ontwikkelen, waartoe ook de aan sluitende stoomtrammen hebben medegewerkt, zoodat het op den weg der maatschappij ligt der gelijke aansluitende vervoermiddelen te bevorderen. Het batig saldo der winst- en verliesrekening bedraagt 1,185,481, zoodat, na aftrek van ƒ11,560 voor belooning aan sommige geëmploieerden, het dividend op 75 per aandeel kan worden bepaald. Het maximum van een millioen is in de reserve kas voorhanden. Aan het slot van het verslag wordt opgemerkt, dat, nu ook de Bergisch-Markische Spoorwegmaat schappij door de Pruisische regeering is aangekocht, de laatste concurrentie tusschen de verschillende naar Nederland voerende Duitsche spoorwegen heeft opgehouden. Uit Brussel wordt gemeld dat door den heer Van Rijsselberghe, verbonden aan het kon. meteo rologisch instituut te Brussel, een toestel is uit gevonden, waardoor de gewone telegraafdraden, op onbepaalden afstand, als telephoonleidingen gebruikt kunnen worden. Eene telephonische depêche is op deze wijze, den 16en dezer, uit Brussel aan den minister Cochery te Parijs ver zonden en in orde ontvangen. Teneinde duidelijk te bewijzen dat dezelfde draad tegelijk voor tele- phonisch en telegraphisch gebruik gebezigd kan worden, werd op hetzelfde oogenblik een telegra- phische dépeche langs dezelfde lijn verzonden aan den ingenieur-directeur der telegrafen te Parijs. Aan den Belgischen minister van openbare werken is reeds een voorstel gedaan om deze uitvinding op alle lijnen voor het binnenlandsch verkeer te doen toepassen. Tusschen Amsterdam en Parijs zal voortaan des nachts een trein met slaapwagens loopen. Deze wagens zullen geplaatst worden te Amsterdam in den trein die te 5.5 nam. naar Parijs vertrekt om te Parijs te 5.35 voorm. aan te komen en te Parijs, in den trein die des avonds te 10.45 naar Amsterdam gaat en daar 's morgens te 12.2 aankomt. De prijs te betalen voor een plaats in den Sleeping-Car boven een plaatskaart le klasse, be draagt van Amsterdam naar Parijs of omgekeerd 16 francs, van Amsterdam naar Brussel of omge keerd 6 fr., van de tusschenstations waar die trein stilhoudt evenveel. Bij aankomst te Parijs behoeven de reizigers den slaapwagen niet onmiddellijk te verlaten, doch kunnen op een behoorlijk uur opstaan. Een Reuter-telegram meldt, dat de Nederlandsche gedelegeerde in den Egyptischen internationalen gezondheidsraad uit Batavia het bericht had ont vangen, dat te Padang de cholera was uitgebro ken. Dientengevolge zijn de van daar komende schepen in Egypte aan quarantaine onderworpen. In de gemeente Berkenwoude was Woensdag het getal pokzieken gestegen tot 16 5 personen overleden aan de ziekte. Te Putten kwamen 6 gevallen voor in lichten graad bij gevaccineerde kinderente Poederoijen 1 geval met doodelijken afloop bjj een niet gevaccineerd kind. Op grond van hetgeen wij aan onze lezers me degedeeld hebben over de verandering in ons da- gel jjksch weerbericht, (M. Ct. van 17 deze mo gen wij veronderstellen dat de volgende bekend making van prof. Buys Ballot met belangstelling ontvangen zal worden. »Aan ieder der heeren burgemeesters is dezer dagen door mij toegezonden een werkje, behelzende verklaring der „weerberichten aan den landbouw", die van 15 Mei af nu werkelijk aan allen die ze vragen worden toegezonden. Het werkje is tegen 0.20 te verkrijgen bij de heeren Kemink en zoon. Pet is mij het best voorgekomen door telegram men, die van Amsterdam uitgaan, eiken dag den toestand des weders in en buiten ons land en de verwachting voor de volgende dagen kenbaar te maken, met behulp van drie woorden. Zoo kost elk telegram met het adres slechts ƒ0.21. Er komt nog bij een geringe vergoeding voor de in richting van den dienst, per kwartaal of per jaar te betalen. De heer Van Hasselt, directeur der derde afdee- ling van het Kon. Ned. Met. Instituut, is op mijn verzoek bereid ook deze weerberichten te ver spreiden. Ik hoop dat bij hen, die zich reeds aanmeldden, nog menig landbouwer zich zal voegen en tele grammen voor dezen zomer vragen. Dan zal de ondervinding over het nut dier mededeelingen uitspraak kunnen doen. Indien in de gemeenten waar een telegraafkantoor gevestigd is, slechts enkele ingezetenen samen eenig geld daarvoor over hebben en het plaatselijk bestuur door een voudige teekens van de torens (gelijk voor de exercitiën) den hoofdinhoud dier berichten ver staanbaar maakt, dan kunnen ze in wijden kring bekend worden en het zal blijken, of de groote verwachtingen, in Oostenrijk en Duitsehland daar omtrent opgevat, gegrond zijn. Het afdeelingsonderzoek in de tweede kamer, van het handels- en scheepvaartverdrag met Ru- menië gaf tot een belangrijke beschouwing aan leiding. Door enkele leden werd er nl. op gewezen dat, gelijk ook in den aanhef der memorie van toe lichting vermeld staat, onderhandelingen metRu- menië over handelsverdragen geruimen tijd op een gewichtig bezwaar het verschil dat de wetge ving van dat land in menig opzicht tusschen de belijders der Christelijke gezindten en de Israëlie ten maakte moesten afstuiten. Wel is waar is voor het oogenblik, ten gevolge der grondwetsher ziening die in 1879 in Rumenië plaats heeft ge grepen, dat bezwaar opgeheven, maar die leden zouden het geenszins onmogelijk achten zoo wel licht binnen korten tijd door een nieuwe grond wetsherziening de thans aangenomen vrijzinnige weg weder werd prijs gegeven. Op grond van die onzekerheid vroegen zij, of het niet gevaarlijk zou zijn ons voor een tijdvak van tien jaren tegenover Rumenië te verbinden. Hiertegen werd echter aangevoerd dat het thans aan de goedkeuring der wetgevende macht onder worpen tractaat, hetwelk alleen verschil van natio naliteit, niet van gezindte, op het oog heeft, ook in geval van grondwetsherziening van kracht zal blijven, zoodat voor bedoeld gevaar geen vrees be hoeft te bestaan. Nog werd erop gewezen dat in dit tractaat de gelijkstelling tusschen nationalen en anderen op verschillende belangrijke punten niet bestaat, zoo dat men daarin wellicht aanleiding zou kunnen vinden om aan het sluiten van een dergelijk trac taat zijn toestemming te weigeren. Men herinnerde er echter aan dat de Rumeensche wetgeving aan zoodanige geheele gelijkstelling in den weg staat, en dat ook Engeland er niet heeft tegen opgezien op gelijksoortigen voet als hier wordt aangenomen met Rumenië te onderhandelen. gemeentebesturen. Goedgekeurd de benoeming van de burgemeesters van Leimuiden E. M. Baud en van Nisse D. Mulder, tot secretaris dier ge meenten en vergunning verleend aan laatstgenoemde om te Ovezand te wonen. onderscheidingen. Als blijk van Z. M. goed keuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan C. Meijer, te Rotterdam, wegens het herhaaldelijk redden van drenkelingenG. Nijsten, te BeekJ. de la Heye, te WijlreL. de Droeg, te Beek, wegens de red ding van een metselaar die in een gedeeltelijk ingestorten put te Beek, onder steenen en puin dreigde te bezwijken W. Blokhuis en P. Heek Gzn, te Bunschoten, wegens de moedige redding van een schipbreukeling in de Zuiderzee ter hoogte van Harderwijk. pensioenen. Pensioen verleend aan den off, van gez. le kl. L. J. Weydung, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, ten bedrage van ƒ1300 'sjaars. koloniën. Goedgekeurd de benoeming van W. van Esveld, commies bij de directie der rijkspostspaarbank te Amsterdam, tot directeur voorzitter der Surinaamsche bank te Paramaribo. posterijen. Bepaald dat de navolgende ambte naren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgtde commies 2" kl. M. C. Hennequin te Amsterdam; de com- miesen 3e kl. J. Boomsma te UtrechtA. A. D. E. van der Marck te DordrechtJ. P. W. Galand te Rotterdamde commiesen 4* kl. J. H. de Laat de Kanter te AmsterdamC. Smit Jz. op het spoorwegpostkantoor n° 1; A. J. C. Begheijn te RotterdamD. van Hoytema te Amsterdam H. W. Heyman j' op het spoorwegpostkantoor n° 1 C. P. S. van der Ven te Groningen; N.G. Muller te EindhovenJ. Harp te Sneek F. J. van Scheers te HaarlemA. J. van Wijk te Bergen op Zoom de surnumerairs A. W. Kijmmell te Zwolle; J. Winters te Deventer L. A. P. Hoffmann te Goes G. F. H. Hellenberg Hubar te ArnhemA. P. S. van Galen te PrinsenhageG. Beins te Amersfoort J. F. Rommel te Zaandam; W. Voorthuis te LoenenO. Zijm te TexelB. H. C. Schauikes en jhr V. V. van Cammingha te Breda W. Laatsman te Maastricht; H. W. C. Nuver te Coevorden; F. T. M. Henrar te Maastricht; J. W. Bormans te Sittard; M. C. Haanschoten te Amersfoort. De gemeenteraad van Ter Neuzen heeft besloten tot het aankoopen van 1400 vierkante meters grond, voor de som van 2200, voor het stichten van een tweede openbare school in de kom dei- gemeente. Eervol ontslag is verleend aan den heer G. L. P. van Ham, hoofdonderwijzer aan de school te Sluiskil. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te 's Gravenpolder de heer H. P. T. Glerum. De ambachtsschool te Leeuwarden werd ver leden jaar geopend met 39 leerlingen, heeft er nu op haar tweeden cursus 69 en zal in den volgenden, op 1 April '83, vermoedelijk de honderd over schrijden. De school heeft van de gemeente een gebouw en jaarlijks 2000 ontvangen en verzoekt nu een belendend gebouw en 6000 subsidie voor de kosten van uitbreiding. Burg. en weth. heb ben voorgesteld dit verzoek, onder zekere voor waarden, in te willigen. Op den len April jl. waren er in de Ned. Herv. kerk 257 onvervulde predikantsplaatsen. Voor den bouw eener elfde kerk der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, werd indertijd een kapitaal van ongeveer 380.000 noodig geacht. De commissie voor de kerkelijke goederen en fondsen heeft een ton verstrekt voor den aankoop van den grond en een gedeelte der kosten van den bouw. Aan giften en inschrijvingen is achtereenvolgens onge veer 242.000 ontvangen. Thans ontbreekt dus nog 38.000. Wordt dit tekort niet in tijds aangevuld, dan zal eerlang, na het afwerken van alles wat tot den buitenbouw der kerk behoort, bij gebrek van middelen, de arbeid tijdelijk moeten worden ge staakt. Van de 60 jongelingen, bij het instructie-bataljon te Kampen opgeroepen, zijn na voldoend school examen en geneeskundig onderzoek 41 aangenomen; 4 bedankten, 6 hebben uitstel verzocht, 5 zijn niet opgekomen en 4 afgekeurd. Den vorigen dag ver trokken 35 korporaals-titulair naar de regimenten, om in den effectieven graad over te gaan. Ingevolge machtiging des konings wordt Zr M" zeilschoener Argus, liggende te Willemsoord, met 21 dezer in dienst gesteld, met bestemming voor buitenlandschen dienst en meer bepaald voor de bescherming van de Nederlandsche visschersvloot in de Noordzee, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den luit. t<z. 2e kl. jhr H. M. Speelman. De werkzaamheden aan Zr. M". schroefstoom- schip le kl. Van Speijh, in aanbouw bij 's rijks werf te Amsterdam, zijn thans zoo ver gevorderd, dat gemelden bodem in de volgende maand te water zal worden gebracht. Aan den korporaal L. J. De Groot, van het 2e bat. 3e reg. inf. te Middelburg, is de zilveren medaille toegekend voor 24jarigen dienst. Door den proc.-generaal bij den hoogen raad is gisteren conclusie genomen, strekkende tot ver werping van het cassatieberoep in de vroeger vermelde zaak van de wed. De F. c. s., eischers, tegen den commissaris des konings in Zeeland en den burgemeester van Zaamslag qq., verweerders. De uitspraak is bepaald op 30 Juni a. Door het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren de geschorste rijksveldwachter G. G. te Scherpenisse, die in de vorige week terecht stond, beschuldigd van valsche getuigenis, voor het kan tongerecht te Tholen tegen een bekl. afgelegd, tot 2 jaren celstraf veroordeeld. In een zitting met gesloten deuren werd door het hof kennis genomen van de zaak van den 18jarigen arbeider J. II. uit Groede, beschuldigd van onzedelijkheid tegen een 13jarig meisje uit Kloetinge. Eindelijk stond terecht een boerenarbeider uit Duivendijke, F. van der S. geheeten, wien werd ten laste gelegd het doen van een valschen eed in de zitting van het kantongerecht te Zierikzee van 14 Dec. jl. als getuige a déchargeten voor- deele van zekeren W. S., die vervolgd werd wegens jachtovertreding. Besch. legde een volledige be kentenis af en adv.-gen. mr Bijleveld eischte, met aanneming van verzachtende omstandigheden, 1 jaar celstraf. De verdediger m' Modderman beval zijn cliënt in de clementie van het hof aan. Uitspraak a. Donderdag. Aan het door het fanfarengezelscbap Eendracht maakt macht op Maandag 29 Mei a. te Kruinin- gen te geven festival zullen de volgende muziek- en zanggezelschappen deelnemenEendracht maakt macht van Cortgene St. Annaland's mannenkoor Crescendoharmonie-gezel schap Sint-Cecilia van HontenisseZaamslag's mannenkoor harm.-gez. Oefening van StanddaardbuitenScherpenisse's mannenkoor harm.-gez. Ons Genoegen van Lepel straat, gemeente Halsteren, en fanfaren-gezelschap Accelerando van St. Annaland. Te éen uur zal een optocht der verschillende gezelschappen naar het gemeentehuis plaats heb ben, waar hun de eerewijn zal worden aangebo den. Te twee uren muziekuitvoering op het marktplein, na afloop waarvan de medailles zullen worden uitgereikt. Te vier en te negen uren zal er een luchtballon worden opgelaten, terwijl er 's avonds vuurwerk afgestoken en het marktplein geïllumineerd zal worden. Twee eerepoorten zul len worden opgericht. (G. Ct). - Het standbeeld voor den burgemeester Pieter Adriaansz. van der Werf (gedenkteeken van het beleg en ontzet van Leiden in 1574) zal worden geplaatst in het park van de Plantage op het plantsoen te Leiden, in de buurt der aldaar nieuw gebouwde huizen. Door de uitgevers van De Echo te Amster dam worden 14 prijsvragen uitgeschreven, waar mede zij het lofwaardig doel beoogen, van het schoon heidsgevoel en den lust tot huiswerk in snipper uurtjes bij onze volksklasse en voornamelijk bij aankomende werklieden aan te moedigen. De prijsvragen bewegen zich op het gebied van industriekunst en vrouwelijke handwerken. Voorlichting en medewerking voor de beoordeeling verleenen de heeren J. R. de Kruiff, E. C. E. Colinet, Jos. A. Alberdingk Thijm, W. J. Hofdijk en C. F. Phlippeau, en de dames jonkvr. J. de Bosch Kemper en mej. P. H. Wolterbeek, allen te Am sterdam. Er heeft zich te 's Gravenhage een commissie gevormd met het doel om namens de burgerij een passend huldeblijk aan te bieden aan den weldra aftredenden burgemeester, als bewijs van waar deering en erkentelijkheid voor hetgeen de heer Gevers Deynoot tijdens de vervulling van zijn ambt heeft tot stand gebracht. ^Men schrijft uit Drenthe Overal malaise, behalve op de varkensmarkt. Er is thans geen schepsel zóo gezocht als een varken van zes weken, dat wel opgevoed, tierig is en er veel belovend uitziet. Heugt het landlieden nog, dat zij met een dozijn 5 a 6 weeksche knor repotten ter markt gingen en niemand er naar wilde omzien, zoodat hij, die voor die 12 ook 12 gulden kreeg, tot de gelukkigen behoorde; is het de waarachtige waarheid, dat iemand, die meende met zijne 12 kweekelingen weer naar huis te rijden, waar ze door moeder de vrouw gansch niet vriendelijk zouden worden begroet, er 15 van den wagen tilde en dus bij de 12 nog 3 ongevraagde logeergasten in het varkens-appartement kreeg nu is de liefde voor die dieren zóo groot, dat dezer dagen een boer te D. voor 12 zesweeksche biggen 144 kreeg. (Z. Ct.) Het muziekfeest, in de eerste dagen der vol gende maand te Leeuwarden te houden, bij gele genheid der zevende jaarlijksche vergadering der Ned. toonkunstenaarsvereenigingbelooft bijzonder luisterrijk te zullen zijn. De heeren W. F. G. Nicolaï, G. A. Heinze, M. Hageman en Richard Hol zullen persoonlijk hun toonwerken dirigeeren. De solisten voor het vocale gedeelte zijn de dames Hageman Stoetz, W. Gips, G. Pontsma en de heer Emil Blauwaert, terwijl als solisten voor het instrumentale gedeelte zijn geëngageerd mejuf- vrouw Sarah Benedicte en de heeren Joseph Cra mer en H. Bosmans. De koren, bestaande uit ongeveer 300 zangers en zangeressen, worden onder leiding van den heer Hageman met bijzon der veel ambitie ingestudeerd. 42 Russische Joden, mannen, vrouwen en kinderen, passeerden weder gisteren Rotterdam om heden de reis naar de nieuwe wereld te onderne men. Treffend was de hulp en tegemoetkoming, die zij van alle zijden mochten ondervinden, en de wijze waarop de liefdadigheid zich uitsprak. O. a. werd hun door den logementhouder L. Yan der Stam op den Schiedamschen dijk, kosteloos een ruim middagmaal verstrekt. De grillige Sarah Bernhardt heeft plotseling geweigerd te Antwerpen op te treden, waar zij eerstdaags werd verwacht. De directeur van den koninklijken schouwburg heeft een eisch tot scha devergoeding tegen haar ingesteld, waarvan hij de opbrengst aan de Antwerpsche armen zal geven. Er is eene kunst om overal een mouw aan te passen, en men ziet en leest daarvan aardige voorbeelden. Sterker echter dan het volgende zeker niet. Een Amerikaansch priester, een jonge man, was ziek en had de reis over den Oceaan gemaakt om in de wondergrot van Lourdes gene zing te zoeken. In de grot gekomen, overleed hij plotseling. En wat zegt nu een der clericale blaadjes uit de omgeving? »Be Heilige maagd van Lourdes deed alsof zij zijne gebeden niet hoorde, om hem des te eerder de kroon des hemels op de slapen te drukken." Après cela tirons Véchelle. In eene kerk te Louisville, Kentucky, werd onlangs de belangstelling der vergaderde schare zeer gespannen door de mededeeling van den dominé, dat, in plaats van de gewone preek, generaal Buford eene toespraak zou houden over »de kerk en de wedrennen." De generaal, die vloeiend en warm sprak, beweerde dat de leden der kerk geen gemoedsbezwaar konden hebben tegen het bezoe ken der wedrennen. »Het renpaard, betoogde hij, is een zoo groot factor in de welvaart van Kentucky, een staat wereldberoemd voor zijne raspaarden, dat de kerk er rekening mede moet houden, niettegenstaande bij sommigen der wed rennen verkeerde praktijken voorkomen en er op het terrein wordt gewed. De kerk moet geen menschen uit haren schoot verwijderen, wijl zij wedrennen noodig achten tot veredeling van het paardenras, doch zij moet eer streven de wedrennen te verbeteren." Na de toespraak werd een gezang aangeheven, en de gemeente ging diep geroerd uiteen. Koningin Victoria vertrekt heden weder naar Balmoral, haar geliefkoosd verblijf in Schotland. Strenge orders zijn gegeven om niemand toe te laten op de perrons der spoorwegstations waar haar trein voorbijkomt. Alleen drie stations in Schotland zijn daarvan uitgezonderd. De City van Londen heeft met den Metropolitan Board of tvorks eene overeenkomst gesloten om eene nieuwe straat van 18 meter breedte aan te leggen van Gracechurch-street naar Tower-Hill. De City betaalt daarin 3.600.000, de Board f 3.000.000.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2