BUITENLAND Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan voor 1 Juni a. schriftelijk opgave te doen aan den in specteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggen; zij die te Middelburg wenschen geëxamineerd te wor den, behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zee land, dr. J. P. Dozy, te Middelburg, en zij die Utrecht verkiezen, tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, H. L. Verspyck te Utrecht, met overlegging van een extract uit de registers van den burgerlijken stand, waaruit blijkt, dat zij den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van 't Zandt, T. P. Tresling, secretaris dier gemeente; van Bocholtz, H. D. Rhoen, secretaris dier gemeente; van Gennep, P. K. H. Esser, en van IJlst, T. E. van Popta. examen-commissien. Benoemd tot lid en voor zitter der commissie, die gedurende een jaar, met ingang van 1 Augustus 1882, belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, dr J. W. R. Tilanus, hoogleeraar te Amsterdamtot lid en secretaris M. R. Tim merman tot leden dr G. D. L. Huët, dr H. Hertz, d' H. J. Ranke, dr W. M. Gunning, dr T. Hal- bertsma, dr G. H. van der Meij jr, dr Th. Deutz, W. Stoedertot plaatsvervangende ledendr S. Talma, dr P. K. Pel, dr C. L. Wurfbain, dr. J. E van der Meulen, dr M. E. Mulder, dr W. M. H. Slinger, dr P. J. Barnouw, J. E. Grevers, dr E. A. van den Burg. Benoemd tot lid en voorzitter der commissie, die, gedurende een jaar, met ingang van 1 Au gustus 1882, belast zal zijn met het afnemen van de praktische examens van apotheker, dr E. A. van der Burg, hoogleeraar te Leiden tot lid en secretaris J. Agematot loden dr W. P. R. Suringar, dr H. Wefers Bettink; tot plaats vervangende ledendr J. W. Gunning, dr C. A. J. A. Oudemans, W. Stoeder, J. van Rijn van Alkemade. pensioenen. Pensioen verleend aan P., zich ook schrijvende T. P. Franken, ontv. der dir. bel. enz., ad 1000 en L. Oosting, zich ook schrijvende Oostingh, landmeter le kl. van het kadaster, ad 1391 's jaars. Op verzoek, op pensioen gesteld de dir. ofF. van gezondh. 2de kl. bij de marine N. C. Slegt, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van 1800 en eene verhooging van pensioen ter somma van 1050 's jaars; de luit. kolonel C. F. Pabst, van het 5de reg. inf. ten bedrage van ƒ1858 's jaars; en de 1ste luitenant J. C. Jansen, van het 4de reg. inf. ad ƒ1065 's jaars. entrepotdok. Opnieuw benoemd tot commissa rissen van het Entrepotdok te Amsterdam A. W. van Eeghen, A. H. Siepman van den Berg en mr N. J. den Tex, en zulks voor den tijd van vier jaren. geneeskundige dienst. Bevorderd tot dir. off. van gezondh. 2de kl. bij de marine, de off. van gezondh. 1ste kl. P. J. Feitkamp; en tot off. van gezondh. 1ste kl. de off. van gezondh. 2de kl. H. A. Beekhuis en J. P. La Cave. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 5e reg., tot luit. kol., de majoor H. P. C. Hardenberg, van den generalen staf; tot le luite nant, de 2e luit. P. van Laaren, van het wapen, thans ged. bij het leger in N.-I.bij het le reg., tot kapitein, de 1" luit. G. J. Couvée, van het 8e reg.tot le luit. de 2e luit. J. A. P. Keetell, van het korpsbij het 2e reg. tot le luit. de 2' luit. P. H. Lambert, van het korpsbij het 5" reg. tot majoor, de kapitein F. C. P. Donnadieu van het 6e reg.tot le luit. de 2e luit. J. A. van Voort- huysen, van het korps. waterstaat. Eervol ontslag verleend als com missaris der jagerij langs de Keulsche vaart, te Muiden, aan H. D. Hazewinkel. Benoemd tot bouwkundige voor de landsgebou- wen jhr. J- P- E. Hoeufft. De heer M. Keulemans, predikant bij de Chr. Geref. gemeente alhier, hoopt 21 dezer zijn 25jarige ambtsbediening te herdenken. Het classicaal bestuur van Dockum heeft de ouderlingen en diakenen der vacante gemeente Surhuizum voor 2 maanden geschorst in de uit- vooral voor de behoeften van den millionair. Eindelijk zag hij daar ook van af. De plek, ge heiligd door de herinnering aa,n zijn ouders, het huis dat zijn moeder dierbaar was geweest, mocht niet ontheiligd worden door de oppervlakkige opvattingen van den geldman en liever wilde hij het geheel afbreken dan het zóo te verhouwen, dat het onkenbaar werd, alleen om der wufte ijdelheid te dienen. Toen hij het huis van buiten be schouwde, werd hij nog meer in dit voornemen versterkt. Het was blijkbaar in twee verschillende tijdperken ontstaan, het hoofdgebouw was zwaai en stevig gebouwd, waarschijnlijk op oude funda menten, waardoor het onregelmatig en plomp uitgevallen was; het had éen verdieping met een hoog, puntig leien dak en daar naast stond een vleugel met twee verdiepingen van hout., niet hooger dan het hoofdgebouw met zijn vormeloos dak, alsof die er tijdelijk aangehangen waren, terwijl het geheel er door zijn ongeëvenredigde verhouding uitzag, alsof het half in den grond gezonken was. Albert bekeek het van alle kan ten. (Wordt vervolgd oefening van hunne kerkelijke betrekking, wijl zij .weigeren een getuigschrift van goed zedelijk gedrag af te geven aan twee leden hunner ge meente, die bij den predikant van het naburige Surhuisterveen belijdenis des geloofs wenschen af te leggen. De heer N. A. de Gaaij Portman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Ylissingen, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar die gemeente te De Lemmer c. a. bedankt. (N. R. Ct.) Toen het paardenspel van Blanus en Dassie te Velp stond, bleek het dat er geen kroeg in de buurt was Deze ramp moest verholpen worden. Voor het paardenspel woonde eene winkelierster. Haar werd spoedig beduid, dat zij sterken drank moest ver- koopen. Men dacht er, in de haast om den dorst te lesschen, zeker niet aan om vergunning te vragen. Burgemeester en wethouders van Rheden dachten er echter wel aan. De Arnhemsche rechtbank veroordeelde gisteren morgen de winkelierster tot drie dagen gevange nisstraf. Het is volstrekt niet twijfelachtig, dat er een onbekende ziekte onder de hyacinthen is uitge broken, welke trouwens reeds sedert eenige jaren bestaat. Dat sommige practici de kwaal toeschrijven aan atmospherische invloeden, vindt daarin zijn grond, dat de ondervinding schijnt te leeren, dat de ziekte zich door het loof verbreidt en niet van bol op bol. Door proefnemingen is men bezig uit te maken, of dat werkelijk zoo is. Mocht dit blijken waar te zijn, dan is er een krachtig middel gevonden tot bestrijding en finale uitroeiing der ziekte. Dat de toestand van de atmosfeer niet zonder invloed is, schijnt zeker, daar bij regen de ziekte met vernieuwde woede om zich grijpt. De Zwolsche gemeenteraad heeft een beslissing genomen in de quaestie omtrent het verwijderen der faecaliën aldaar. In hoofdzaak werd aange nomen om de inwoners de keuze te laten tusschen het tonnenstelsel of goed ingerichte beerputten. Voorts werd besloten, alle uitloozingen van privaten en allen afvoer van faecaliën op grachten, wateren en riolen te verbieden en dicht te laten maken bestaande riolen voortaan alleen dienstbaar te laten voor het huis- en hemelwater en aan burg. en weth. op te dragen een voorstel te doen be treffende den tijd van invoering van die maatregelen. Door de directie der maatschappij de Schelde tè Vlissingen is het besluit genomen tot den aan bouw van ongeveer honderd arbeiders-woningen, waartoe het terrein rondom het voormalige arse naal in gebruik zal worden gesteld. Aldaar zal nu de aanleg van twee of drie nieuwe straten dooi de gemeente noodzakelijk worden. (N. R. Ct.) De ontvanger der directe belastingen van Waardenburg c. en de gemeente-ontvanger van Vuren, hielden Zaterdag jl. in laatstgenoemde ge meente, bij gebreke van een geschikt »lokaal", zit ting in de open lucht. Doordien het weder buitengewoon prachtig was, konden zij hunne werkzaamheden onverhinderd voortzettenvoor het vervolg zal er echter iets anders op gevonden moeten worden. Voor de wedloopen te Nijmegen is door Z. M. den koning aan prijs I, voor inlandsche paar den, een bronzen voorwerp, voorstellende een jockey te paard, toegevoegd. Het stoomschip Prinses Amalia, uit Soerabaya terugkeerende met 200 militairen aan boord, werd toen het de haven van Marseille aandeed, door een detachement gendarmes bewaakt, om de soldaten te beletten aan wal te komen. Deze strenge maat regel is noodig geworden, schrijft men, omdat de Hollandsche soldaten, te gevoelig voor de kop pige Fransche wijnen, dikwijls vergeten naar boord terug te gaan en dan op 't oogenblik van het vertrek op het appèl ontbreken." In plaats van den heer Hollmann, die we gens moeielijkheden met den uitgever H. Bogaerts, de redactie van de te Maastricht verschijnende Courrier de la Meuse had neergelegd, is als re dacteur van genoemd blad opgetreden de heer R. Quaedvlieg te Valkenburg, zoon van wijlen den schilder van dien naam en kweekeling der Jezuïeten. Bij het dagelijksch bestuur en het technisch beheer van Amsterdam zijn plannen in voorberei ding voor den aanleg eener waterleiding van ge meentewege. Het voornemen is het water uit de Vecht naar de stad te leiden. Van de Duinwater- maatschappij is bij de regeering hangende een aanvraag om gunning tot het maken eener duin waterleiding van Castricum langs de Zaanstreek naar Amsterdam. Te Utrecht zal eene openbare kinderspeelplaats worden gesticht op het Eeckerensplein aldaar, hetwelk men tevens tot een volkspark" wil in richten. Eene commissie van 39 heeren tracht tot dit doel bijdragen te verzamelen. De werken voor den electrischen tramweg te Zandvoort naderen hunne voltooing. Eerstdaags wordt een proefrit gemaakt, waarna de openstel ling voor het publiek weldra zal volgen. Bij het duiken naar een in den Bosporus gezonken schip is de telephoon in verbinding gebracht met het duikerspak, zoodat de duiker aanhoudend kon spreken met hen die boven waren. De duiker rapporteert op die wijze wat hij ziet en kan telkens nieuwe bevelen en aanwijzingen van boven ontvangen. Aan een der Londensche bladen wordt uit Berlijn bericht dat er plannen worden gemaakt voor een huwelijk tusschen prinses Beatrix, de jongste dochter van koningin Victoria, en prins Wilhelm, oudsten zoon van den landgraaf van Hessen. De politie in Dublin schijnt de moordenaars nog niet op het spoor te zijn. Alle ambtenaren en rechters in de Iersche hoofdstad worden be waakt door politie-agenten in burgerkleêren, die hen overal volgen. Op den aanstaanden vijfden Juni wordt de gansche bevolking van het Duitsche rijk geteld naai de door haar uitgeoefende beroepen of bedrijven. Bij de Zondag gehouden verkiezingen voor de kerkeraden der protestantsche gemeenten te Parijs hebben de vrijzinnige protestanten slechts in éene gemeente gezegevierd. In de zeven an dere gemeenten werden rechtzinnige candidaten gekozen. Ruim veertig jaren geleden kocht de bekende Engelsche uitvinder en fabrikant Henry Bessemer eens bronspoeder, waarvoor hij 4.20 de ons moest betalen, of ƒ50 voor een Eng. pond. Hij onderzocht het poeder en vond er eene waarde van nauwelijks 0.60 aan metaal in. Zulk eene winst bracht hem aan het nadenken, en spoedig had hij het plan klaar voor eene machine om het brons poeder snel en goedkoop te maken. Wijl hij geen vertrouwen voor de bescherming zijner uitvinding koesterde in de toenmalige toepassing der Engel sche octrooiwetten, besloot Bessemer zijne uitvin ding geheim te houden. Hij maakte teekeningen van de verschillende onderdeelen zijner fabriek en liet ze in verschillende fabrieken, te Liverpool, Manchester. Birmingham en Londen maken, zoodat geen der fabrikanten kon vermoeden voor welk soort machine hp werkte. Met twee vertrouwde werk lieden, die hem nimmer bedrogen, zette hij de machine in elkander en begon hij te werken, terwijl de machinekamer streng afgesloten bleef voor ieder ander dan de drie ingewijden. Besse mer verkocht zijn bronspoeder in het begin voor 48 het pond, terwijl nu door dezelfde machine, welker samenstelling bekend is geworden brons- poeder wordt gemaakt dat voor 1.50 het pond aan de markt komt. De winsten der eerste javen waren dus kolossaal. Thans heeft de heer Besse mer. zijne uitvinding gesteld onder de bescherming der sedert verbeterde octrooiwetten. De uitvoer der Vereenigde Staten bedroeg in 1790 doll. 19.666.000 1820 51.683.640 1850 134.900.233 1860 316.242.423 1865 136.940.248 1870 376.616.473 1875 499.284.100 1879 698.340.790 1880 823.946.353 1881883.925.947 Bij vonnis van gisteren zijn in de zaak van het Ringtheater veroordeeldde directeur Jauner tot vier maanden eenvoudige gevangenis, de op zichter Geringer tot vier maanden strenge gevan genis en de machinist Nitsche tot acht maanden van deze straf. De overigen werden vrijgespro ken. Van Jauner werd bewezen geachtgebrek kig toezicht, het ongebruikt laten der olielampen en ondoelmatig gebruik van zijn personeel. Nu volgen voor de civiele rechtbank nog eischen tot schadevergoeding tegen de beschuldigden. 17 Mei des morgens te uren. Wind- NAMEN Ba Toe DEE rons. stand PLAATSEN. stand. richt. kracht. lucht. Delfzijl 771.9 WNW 1 bevv. Groningen 773.3 N 0 z. hew. Den Helder 773.0 NNW 1 7.. bew. Vlissingen 773.9 N 3 1. bew. Maastricht 773.8 N 1 helder Tem pera tuur. Cels. Een centrum van hooge drukking bevindt zich vrij nabij en NW. van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. H. 2.7 M. heden morgen 8 V. 1.3 M. Blijkens de namiddag-waarnemingen werd het afwijkingsverschil kleiner. Barometer te Utrecht te half een 773 m. m. Verwacht zwakken wind en goed, droog weder. Ook in de eerstvolgende dagen kan goed bestendig weder verwacht worden. Thermometerstand te Middethurg. 1G Mei. 's avonds 11 uren 47 gr. 17 ii 's morgens 8 uren 53 gr. 's middags 1 uur 60 gr. 's avonds 5 uren 53 gr. F. Maandag avond heelt de heer Gladstone in het lagerhuis verlof gevraagd om eene wet op de achterstallige pachten in Ierland in te dienen. In de districten die het meest van de wanoogsten en de daarop gevolgde troebelen geleden hebben, is nu in geen drie jaren pacht betaald. Daarvan moet de pachter éen jaar pacht betalen en voor dqn rechter bewijzen dat hij buiten staat is meer te geven. Dan voegt de staat 'daarbij, a ti.tre gracieux, dus zonder verplichting voor den pachter om terug te geven, eene som die niet hooger mag zijn dan éen jaar pacht of de helft van hetgeen vóór, 1880 verschuldigd was. Na deze betalingen is de actie van den eigenaar voor het overig deel der (verschuldigde som rechtens vervallen. Het aanbffid van den staat geldt voor aanvragen die tot 3(j) Juni 1883 zullen inkomen, en de bijdragen van den staat zullen grootendeels gevonden worden uit de overschotten op de kerkelijke goederen in Ierland, die anderhalf millioen pond bedragen, terwijl de gansche uitgave volgens deze wet niet meer dan twee millioen zal beloopen. Voor en na deze indiening der wet hadden be langrijke onthullingen plaats aangaande de onder handelingen der regeering met de Ieren, waarop de vrijlating van Parnell c. s. is gevolgd. De tusschenpersoon dezer onderhandelingen is het Iersche lid O'Shea. Parnell had hem den 28en April geschreven dat men de quaestie der achterstallige pacht eerst moest regelen, doch dat het »in some quartersgedane voorstel, dat de regeering den pachters voorschotten zou geven, onaannemelijk was. Had men echter deze quaestie geregeld, dan hield de leider der Iersche beweging zich overtuigd, dat de pogingen »die wij ijverig en zonder verpoozen zullen aanwenden om mis daden en intimidatie te voorkomen," vrucht zou den dragen. Dan zou de regeering aan het eind der zitting in staat zijn een voorstel te doen tot intrekking der dwangwetten. »Eene practische oplossing van de twijfelachtige bepalingen dei- landwet, zou ons in staat stellen met de liberale partij voor liberale doeleinden mede te werken." Zoo luidde het aanbod van Parnell. Dit was voorafgegaan door eenige besprekingen van O'Shea met de partijen. Deze tusschenman was begonnen met den heer Gladstone te vragen of hij van hem een rapport over de Iersche zaken wilde aannemen. Dit werd aangenomen en spoedig zond O'Shea aan den heer Gladstone een uitvoerig rapport, met de verzekering van den heer Parnell dat hij, onder de boven opgegeven voorwaarden, zijn persoonlijken invloed zou gebruiken tot herstel der orde en rust in Ierland. Zoowel de heer Glads tone als de heer Chamberlain, aan wien hij copie had gezonden, antwoordden O'Shea met eene warme dankbetuiging. In den brief van den heer Chamber lain kwamen de volgende zinsneden vol beteekenis voor»Een ding is zeker, dat indien de regeering en de liberale partij over het algemeen verplicht zijn meer dan vroeger rekening te houden met de openbare meening in Ierland, ook de Iersche partij eenige aandacht moet wijden aan de open bare meening in Engeland en Schotland. Sinds de tegenwoordige regeering aan het bestuur der zaken is, kreeg zij geenerlei steun in die richting. Integendeel, de Iersche leden handelden alsof zij met opzet de openbare meening in Engeland wilden verbitteren." Na een bezoek bij Parnell in de gevangenis, had O'Shea een onderhoud met den heerForster. Was de regeering tot verzoening geneigd door het los laten der verdachten en door de verlangde wet in te dienen, dan zouden, zeide O'Shea, het Boycotting" en de misdaden worden tegengegaan door dezelfde organisatie, die ze op het getouw zette, en dan zou er eendracht kunnen zijn in de liberale partij. Het was de heer Forster zelf die dit Maandag vertelde. En dan zou Parnell zekeren persoon van het vasteland laten komen en hem gebruiken om de misdaden tegen te gaan, vermits hij alle bijzonderheden in het westen kende. Deze man, Sheridan, is een losgelaten verdachte, die onder allerlei vermommingen bood schappen overbrengt van Egan, den thesaurier der Land League te Parijs, naar de misdadigers in het westen. Wat was nu de toestand ging de heer Forster voort. De heer Parnell en andere parlementsleden waren gevangen gezet, wijl wij reden hadden om te vermoeden dat zij betrokken waren in hande lingen strijdig met de wet. Nu ontvang ik be richt dat, indien zekere dingen geschieden, dat geachte lid zijn onwettige handelingen zou sta ken. En men zegt mij daarbij dat de man She ridan, dien ik wist dat in de misdaden was be trokken, zoozeer onder den invloed van den heer Parnell staat, dat deze door dien man kan doen ophouden wat hij eerst heeft uitgelokt. Ik was toen van oordeel dat ik met die zaken niets meer te doen kon hebben. De heer Parnell was door die mededeelingen blijkbaar verbijsterd en had de zwakheid om te antwoorden, dat zijn brief aan O'Shea niet voor openbaarheid was bestemd. Ook ontkende hij wat O'Shea omtrent Sheridan en hem zeiven aan den heer Forster had medegedeeld. In de ochtendzitting van gisteren vroeg sir Stafford 'Northcote omtrent dit alles nog eenige inlichtingen, waarop de heer Gladstone antwoordde dat de regeering gedaan had wat zij voor haren plicht hield. De oppositie viel van alle zijden de regeering aan, en de heer Balfour stelde als slotsom van het gebeurde, dat de regeering met den heer Parnell een contract had gesloten en dat de gewezen minister voor Ierland, de heer Forster, de zaak ook in dat licht beschouwde. Inderdaad schijnt er niet veel plaats voor eene andere beschouwing te zijn, en daarenboven zijn wij nieuwsgierig eens iets naders van dien Sheri dan te weten te komen, die zoo a deux mains voor het aankweeken en onderdrukken van agra rische misdrijven is te gebruiken. De crisis in Egypte begint zich geleidelijk af te wikkelen. De consuls, zoodra zij wisten dat er pantserschepen zouden komen, zijn naar Arabi gegaan om hem aansprakelijk te stellen voor de veiligheid der Europeanen. Daarop zijn zij aan den khedive officieel gaan mededeelen dat de schepen zouden komen. Met het vooruitzicht daarop heeft Arabi troepen laten oproepen. Zijne collega's daarentegen hebben gisteren gevraagd om bij den khedive te worden toegelaten en hebben hun vorst de handen gekust. De khedive ontving ze koel, maar nam ze toch in genade aan. Deze zonderlinge opvolging van feiten bewijst wederom, dat men Egyptisehe vorsten en ministers niet naar onze Westersche zeden moet beoordeelen.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2