1882. N° 117. 125e Jaargang. Donderdag 18 Mei. FEUILLETON. HET FREULESHUIS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nomniers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 17 Mei. MIDDELBURGSCHE COURANT. Hoofdagenten voor het. Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Een belangrijk onderwerp zal binnen kort in den boezem der Vereen, t. bev. van fabriek- en handwerksnijverheid aan de orde gesteld worden. Hare afdeeling Amsterdam heeft namelijk, naar aanleiding eener door dr. J. Ph. Monton gehouden voordracht, besloten tot het beleggen eener ver gadering op den 22en dezer, ter overweging van de mogelijkheid, »op welke wijze verbetering in de verhouding van werkgever en werkman en in de opleiding der handwerksleerlingen te verkrijgen is". Tot nadere uiteenzetting van dit denkbeeld, meenen wij niet beter te kunnen doen dan de circulaire, door bet bestuur der Amsterdamsche afdeeling verzondenin hoofdzaak hier te laten volgen. Overeenkomstig de denkbeelden van dr. Mouton, meent genoemd bestuur het nemen eener ernstige proef tot verbetering der opleiding van den aan staanden handwerksmandoor weder-invoering van het leerlingenstelsel, te moeten aanraden. In vele staten van Europa, vooral in het hoog staande Engelandbestaat het leerlingenstelsel nog onveranderd. Wat is de kern van dat stelsel? Het eigenbelang van den werkgever en dat van den vader, of voogd, van een leerling dienstbaar te maken aan het doel om den eerste goede werkkrachten te verschaffen, en den leerling tot een kundigen werkman te maken. Beiden hebben daarbij éen belang. Den werkgever berokkent het daarbij op den duur nadeel en geldverlies, wanneer hij den leerling misbruikt door hem op een lagen trap te laten. Waardoor wordt dit doel bereikt Daardoor, dat de werkgever en de vader, of voogd, van den" leerling, na afgeloopen proeftijd, eene overeenkomst aangaanwaarbij de eerste zich verbindt, tegen een zoo mogelijk vooraf te bepalen loon, dat elk jaar opklimt, den leerling een bepaald aantal jaren in dienst te houden. Dit loon is zoo, dat het gedurende de eerste jaren der overeenkomst iets hooger, gedurende de laatste jaren iets lager is dan hetgeen de leer ling werkelijk waard is. Men zou ook de op klimming van het loon in overeenstemming kunnen brengen met den standaard der loonen voor de verschillende leeftijden en bekwaamheid. De leerling is gehouden, behoudens de vooraf te bepalen gevallen, bij den werkgever te blijven zoo lang als overeengekomen is. Wat is daartoe noodig Goede trouw. Men beeft gezegddie bestaat niet, of slechts hoogst zelden, in de verhouding tusschen werk gever en werkman. Dit is niet waar, en al ware de goede trouw ook slechts bij wemigen te vinden, dan moeten die weinigen de handen ineenslaan en daardoor sterk worden. Novelle van GUSTAV Zü PUDLITZ. II. Er zijn echter karakters wien bederven minder kwaad doet, dan gestrengheid, die door lof en aanmoediging bescheiden doch door berisping tot een gevoel van eigenwaarde of tot overschatting dier eigenwaarde geprikkeld worden. Albert be hoorde tot die naturen en hij een ernstig onder zoek was hij daar achter gekomen. In dit oogen- blik zag hij zich zelf weer als de verwende knaap, die zich tot een zelfstandig mensch ontwikkeld had. Een ding had hij echter nooit leeren over winnen, de beklemdheid welke hij gevoelde, tegen over een vijandige of minachtende gezindheid en de overdreven gevoeligheid om die op te merken, of zich zelfs te verbeelden dat zij bestond. In dergelijke gevallen werd hij barsoh, onbillijk en ongenaakbaar. Hij herinnerde zich dat hij reeds als kind een zucht naar eenzaamheid had. Het ontbrak hem aan speelmakkers en hij zocht hen ook niet op. Hij spoorde allerlei verborgen hok jes en hoekjes op om te spelen en kon zich daarbij ^en wonderwereld voorstellen, die verwoest scheen. Het leerlingenstelsel is als 'tware het systeem der lange pachten in den landbouw. Groote, vruchtbare landen kwijnden bij korte pachten, door de uitputting van den bodem die daarvan 't gevolg is, en kwamen tot bloei door de invoering der lange pachten. De Amsterdamsche afdeeling heeft bij hare cir culaire eene ontwerp-overeenkomst gevoegd, welke op hare vergadering behandeld zal worden. Zij hoopt dat deze beraadslaging ertoe moge leiden, dat door eenige welgezinde, ernstige mannen, die moed en lust hebben om voor een goed deel een offer te brengen en iets te wagen, eene proef worde genomen op kleine schaal. Ook die ontwerp-overeenkomst volgt hier. De werkgever X te A, en Y, te A, vader (of voogd) van Z, oud jaren, als leerling, gaan hierbij de volgende overeenkomst aan en beloven als eerlijke mannen zich stipt en te goeder trouw daarnaar te gedragen. Art. 1. De werkgever verbindt zich den leerling voornd. gedurende 6 achtereenvolgende jaren in zijn dienst te nemen, en hem die kundigheden te doen verwerven, die van hem een goed werkman kunnen maken. De vader {voogd) belooft den leerling gedurende dien tijd in dienst van genoemden werkgever te laten en alles in het werk te zullen stellen om hem trouw en ijverig zijne plichten te doen vervullen. Art. 2. Het te verdienen loon zal bedragen bet le jaar 2 cent per uur, het 2e jaar 4 et., het 3e jaar 6 et., het 4e jaar 8 cl., het 5e jaar 10 et-, het 6e jaar 12 ct. per uur. Art. 3. De werkgever verplicht zich, den leerling in staat te stellen na 's avonds 7 uur die onderwijs-instellin- gen te bezoeken, welke voor zijne ontwikkeling diens! baar zijn. Art. 4. Deze overeenkomst vervaltlo. bij minnelijke schikking; 2o. bij dienstweigering van den leerling; 3o. bij verregaande slechte behandeling van den leerling door den werkgever4o. door overlijden, of door ontbinding der firma5o. wanneer aan het einde van het eerste jaar een der partijen den wensch daartoe te kennen geeft. De gevallen sub 2o. en 3o. bedoeld, worden door drie onpartijdigen uitgemaakt. Elk der partijen kiest eenen, die met hun beiden een derden onpartijdige kiezen. Zij beslissen bij meerderheid van stemmen. In deze genoemde gevallen wordt geen schadeloosstelling gevorderd. Art. 5. De schade door het verbreken der overeen komst om alle andere redenen, wordt hierbij erkend te bedragen 100 wanneer de werkgever, en ƒ50 wanneer de leerling de overeenkomst verbreekt. (NB. Al de in dit ontwerp aangenomen cijfers worden slechts als voorbeeld gegeven. Wat de schadeloosstelling betreft, deze zou ook zoo berekend kunnen worden dat het hedrag met de jaren opklimtterwijl in sommige takken van nijverheid de schadeloosstelling voor werkge ver en leerling gelijk gesteld zou kunnen worden.) Gelijk verwacht werd, heeft de burgemeester van Den Haag, jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, na gedurende 24 jaren in die betrekking en bijna 30 jaren als lid van bet dagelijksch bestuur gefun geerd te hebben, gisteren den gemeenteraad mede gedeeld dat hij, wegens zijn verzwakte gezondheid, zich verplicht heeft gezien zijn ontslag te verzoeken. zoodra een vreemd oog erin keek. Dat viel hem weer in en ook dat de groote zolder, die eigenlijk slechts als rommelkamer gebruikt werd, waar allerlei in onbruik geraakte zaken geborgen wer den, hem daartoe de schoonste gelegenheid en de heerlijkste hulpmiddelen aanbood. Daar had hij uren achtereendoorgebracht. Alles was reeds stil in huis; de knecht, de huisbewaarster, het werkvolk, alles had zich te; ruste begeven en bijna onwillekeurig namhjj he licht op en ging de uitgesleten trappen op naar de zolder, onder het hooge, puntige dak. Hi was inderdaad het minst veranderd van het gi heele huis. Niemand had zich de moeite gege ven om dien ouden rommel op te ruimen. De flikkerende vlam der kaars, die hij met moeite tegen den tocht beschermde, wierp een spookachtig schijn sel door het vertrek. Hij zocht en zocht, en vond veelmeer dan hij verwachtte. Daar was de stad, die hij gebouwd had en waarin steenen, doo- zen en kisten, de buizen en barken moesten voor stellen. Daar lagen zij nog, omvergeworpen en gedeeltelijk met andere prullen bedekt, maar hij herkende toch 'tgeen zijn kinderverbeelding or indertijd mée bedoeld had. Ginds tegen dien zwaren schoorsteen stond de paardenstal, uit siga renkisten van zijn vader opgezet, en daar lag aog een houten paardje. Staan kon het wel is v/aar niet, want een been ervan was gebroken, maar Albert vloog er toch naar toe, alsof hij eenJ ver loren schat teruggevonden had. Onbegrijpelijk dat dit zwakke gebouw den tand des tjjds Hoor Deze mededeeling, die door den voorzitter met bewogen stem gedaan werd, is door den oudsten wethouder, mr. F. M. baron van der Dnijn, met een toespraak beantwoord, welke van niet minder ontroering getuigde. De burgemeester der gemeente Schijndel, die van meening was, dat het volgens een gezonde wetsuitlegging voldoende is bij verleening van vergunning voor het schenken van drank, in éen der vertrekken éen afschrift van het vergunnings- besluit en éen exemplaar cler wet duidelijk lees baar op te hangen en het onnoodig is dit in ieder lokaal te doen waarin drank geschonken wordt, heeft thans een officieel besluit van den minister uitgelokt. Op een schrijven, door hem aan den minister van justitie gezonden, is door den min. geantwoord: »dat men volstaan kan in éen dei- vertrekken, waarin krachtens dezelfde vergunning sterke drank wordt verkocht, het afschrift dier vergunning en een exemplaar van de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad n°. 97) overeenkomstig art. 13 op te hangen." De minister heeft alzoo de zaak kort en bondig toegelicht. Het is intusschen jammer, dat de regeering niet wat vroeger opheldering heeft gege ven, omdat vele belanghebbenden nu meer gezegelde afschriften hebben gevraagd dan noodig was. (Zw. Ct.) a^ierilizeej 15 Mei. Gedurende 1881 verzond het postkantoor te Zierikzee 150.694 portbetalende brieven, 85.400 briefkaarten, 224.365 drukwerken, 3514 gewone aangeteekende brieven, 342 brieven met eene aangegeven geldswaarde van ƒ212.420, 8712 postwissels, samen 164.285. Uitbetaald werden 5212 postwissels, ten bedrage van ƒ94.340 en gedeponeerd 1464 quitantiën a 2994. Ook gaf het 178 spaarboekjes af. De inlagen beliepen 2775.90, terwijl slechts 748.04 werd terug betaald. Het telegraafkantoor verzond 8379 en ontving 9373 telegrammen. Aan het reeds vermelde verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee is bet vol gende overzicht ontleend van een ouden en een nieuwen tak van nijverheid in de gemeente Brui- nisse, gedurende 1881. De oesterhandel, vooral in Zeeuwsche oesters, was onbeduidend. Het visscben op de nog onverpachte Zeeuwsche gronden wierp geen voordeelen a,f. Uit Frankrijk werd een millioen zaaioesters meer aangevoerd dan in het vorige jaar. Door de schaarschheid en de zeer hooge prijzen der Zeeuw sche oesters ging het aangevoerde flink van de hand. In het voorjaar had een kleine aanvoer plaats van Amerikaansche plantoesters, die in Augustus en September met graagte werden gekocht. Na hunne opruiming werden uit Amerika nog recht streeks 200,000 groote oesters aangevoerd. De prijzen waren: Zeeuwsche 65 a ƒ95, Fransche ƒ30 a ƒ45, Amerikaansche ƒ15 a 25 per duizend. De mosselhandel, in Augustus en September met tamelijk succes gedreven en toen goede vooruitzichten gevendeleed een aanzienlijke schade door den storm van 14 October. Zeer veel mossels, zoo oude als jonge, gingen verloren, ter wijl de gespaarde zoo dooreen gestormd waren, dat de meeste niet dan tot lage prijzen te ver- koopen waren. De prijzen liepeh van ƒ1.50 tot ƒ2.50 per ton (=1% hectoliter of ongeveer 100 kilo). De zaadmossels waren zeer schaarsch en golden, naar gelang van qualiteit,. 0.40 a 3 per ton. De aanvoer was veel te gering om aan de vraag te voldoen, hetgeen tengevolge had dat weder eenige partijtjes van Texel kwamen. De garnalenhandel werd opnieuw gedrukt dooi de lage prijzen op de bnitenlandsche markten. In het begin golden ze in enkele gevallen 6 per mand, doch deze prijs daalde weldra tot 2.40, hetgeen staking der vangst tengevolge had. Daar er geen kreukels op de banken waren, beteekende de handel daarin weinig of niets. Yoor plaatselijk gebruik werd 30 a. 50 cent per vijf kop betaald. De visschersvloot telt ruim 90 hoogaarzen. Om deze te repareeren of aan te vullen waren er op de scheepstimmerwerf negen personen werkzaam en werden er twee hoogaarzen gebouwd. De fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, was met toenemend succes werkzaam. Het pro duct, afgeleverd in blik en gezouten, vond vol doenden aftrek voor buit'enlandsch- en scheeps- verbruik, zoo ook voor uitvoer naar de Indien. Het werd op de tentoonstellingen te Dordrecht en Goes met zilver bekroond. In het drukste van het seizoen waren er 30 a 40 personen werkzaam. De gebruikte groenten waren meerendeels door den fabrikant geteeld. Ctoes, 16 Maart. Door den beer A. Smit, burgemeester van Vlissingen, is een medaille voor de alhier te houden tentoonstelling van nijverheid beschikbaar gesteld. Kiev vliet, 16 Mei. Tegen de verkiezing van het raadslid I. F. Calon is een bezwaarschrift bij gedeputeerde staten ingediend op grond dat er twee, personen van denzelfden naam, een land bouwer en een schaapherder, in de gemeente zijn. De raad heeft tot wethouder benoemd, in plaats van den heer Verplanke, den heer P. Lijbaard. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden Juni en Juli a. gelegenheid zal wor den gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers bediende. Zij zullen worden afgenomen te Middelburg en te Utrecht. Zij die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij met der woon staan had, of zou een vriendelijke hand het be veiligd hebben Dat moest wel zoo zijn, want toen hij het paardje tegen het licht hield, zag hij dat er nog een tweede been gebroken, maar met een verschoten rosé-lintje vastgebonden was, en dat had hij zeker niet gedaan. Hij zou het ruet een spijkertje uit een cigarenkist hebben zien te oen. Vreemd, terwijl hij erover peinsde v hand zich toch met zijn verbolgen rjjk (emoeid .ad, lette hij niet op het licht, dat inden och: evon opflikkerde en toen uitging. Hij bleef et poo onbewegelijk op den grond gehurkt zit- te i daarna tastte lip in het donker met de hand iaat: de kandelaar, sloop toen heel voorzichtig, met het houten paardje in de hand, naar de trap en zoo zacht mogelijk naar zijn kamer terug. Toen hij het licht weer opgestoken had, moest hij met de hand over zijn voorhoofd wrijven en zit h afvragen of hij niet gedroomd had, alsvoort- zetting van de herinneringen van den dag. Maar d: .1 lag het paardje met het rosé-lintje aan bet i terbeen. Hij greep er naar en bracht het aan zijne lippen; doch begon toen om zich zelf te - hen. »Goed dat niemand mij gezien heeft, bij lie nachteljjke expeditie, bij die kinderachtigheid," /ei hij hij zich zelf, »men zou anders licht kun nen denken dat ik mijn verstand verloren had." Maar hierin vergiste hij zich toch. Zijn wan deling was niet onopgemerkt gebleven. Aan bet dakvenster van het kleine, met riet gedekte huisje, dat daar ginds midden in den tuin, tusschen de boomen verscholen lag, had men het licht op den zolder bespeurd, en ook de schaduw van den jongen man gezien, toen hij langs de vensters liep en terwijl Albert nog in lang niet kon in slapen kon men daar ginds op dat zolderkamertje ook den slaap nog niet vatten. III. Den volgenden morgen was Albert weer vroeg op. Zijn hoofd was zwaar van al de indrukken van den vorigen avond, maar bij helder daglicht zag alles er heel anders uit dan in die eerste opgewondenheid van het weerzien. Toen hij het geschonden paardje op tafel zag liggen, bloosde bij en wilde het eerst wegwerpen; maar hij be zon zich, pakte het in een papiertje en verborg het in zijn koffertje. Wie weet of hij dit wel zou gedaan hebben zonder het roode lintje, dat hem steeds weer te denken gaf, hoe onbeduidend het op zich zelf ook scheen. En juist omdat hij er geen bepaald punt van aanraking mée kon vinden, hield het hem zoo hardnekkig bezig. Hij liep het huis nog eens geheel door, maar nu met het oog van den bouwmeester, waardoor het hem hoe langer hoe vreemder werd, ofschoon hij met zorg zijne plannen steeds zoo zocht in te rich ten, dat er zooveel mogelijk van het gebouw ge spaard zou blijven. Dat was niet zoo gemakkelijk, want voor de eischen van den tegenwoordigen t|jd was het ondoelmatig, ja bijna onbruikbaar, S 1

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1