Bonoemingen en besluiten. Onderwijs. Ksrknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. navolgenswaardig voorbeeld aan hunne collega's in andere steden gegeven. In de Tielsch* courant werd in eene advertentie betreffende de „Zwitsersche pillen" gezegd«ver krijgbaar bij de apothekers te Tiel." Dezelaatsten meenden door deze toevoeging beschuldigd te wor den van eene strafbare handeling en stelden daar om eene aanklacht bij den officier van justitie in. Deze was van meening dat door de mededeeling verkrijgbaar" nog niet beweerd wordt dat het artikel verkocht is, en mitsdien nog geene beschul diging van eenig strafbaar feit heeft plaats gehad. De zaak had dus geen ander gevolg dan dat het bewuste aanhangsel bij de advertenties in 't vervolg werd weggelaten. De opvatting van den officier van justitie in hars waarde latende, meenen wij erop te mogen wijzen, dat door ons in het Januari-nommer van dit Maandblad is aangetoond, dat de beschuldi ging van depothouder van sommige artikelen te zijn, den betrokken persoon financieel schade kan berokkenen en hem bloot stelt aan de „minach ting der burgerij," dus aanleiding geeft tot eene civiele actie zoowel als tot een strafzaak." De heer H. J. Kremer, med. doctor en arts te Groningen, heeft zich aangemeld om de Neder- landsche expeditie naar Dicksonhaven mede te maken. In eene door 13 leden bijgewoonde vergadering der liberale kiesvereeniging Nederlandte Delft, is na eene gedachtenwisseling, aan welke deel werd genomen door de heeren prof. Pekelharing, mr. Van der Mandele, Lans, Viruly, prof. Snijders, Vliegenthart, Hioolen en De Lint, met 8 tegen 5 stemmen aangenomen de volgende verklaring: »De vergadering, gehoord het verslag der afge vaardigden van vrijzinnige kiesvereenigingen, ge hoord de beraadslagingen, acht verlaging van den census wenschelijk, omdat zij meent dat de tijd voor afschaffing van art. 76 der grondwet nog niet daar is." belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Geldermalsen c. a. E. Hamstra, ontv. te Waardenburg c, a.te Groesbeek c. a. J. H. P. E. van der Veen, ontv. te Horst c. a.te Koe wacht c. a. C. J. Buwalda, ontv. te Aardenburg. Afgescheiden van het kantoor te Ameide c. a en toegevoegd aan het kantoor der dir. bel. enz te Gorinchem c. a. de gemeente Hoogblokland, onder beheer van den ontvanger F. H. E. baron Nahuys. Verplaatst de volgende controleurs der dir. bel. enz. J. H. van Assum, van Harlingen naar Rotter dam, W. H. Houwing, van Middelburg naar Am sterdam, dir. bel. 2e afd. (Zie Laatste Berichten van Zaterdag.) notarissen. Benoemd tot notaris in het arr. Middelburg, ter standplaats Kapelle, A. G. Merens, cand. not. te Tholen. (Zie Laatste Berichten van Zaterdag) pensioenen. Pensioen verleend aan den eervol ontslagen magazijnm. bij de dir. der marine te Hellevoetsluis E. De Vries, ad f 1980, en aan den eervol ontslagen commies bij de dir. der marine te Amsterdam F. W. Hoeting, ad 1448 'sjaars. burgemeesters Benoemd tot burgemeester van St. Maartensdijk, N. Polderman, secretaris dier gemeente van Scherpenisse V. V. R. C. R. baron van Heemstra en van Hoedekenskerke J. Welleman, secretaris dier gemeente. koloniën. Op verzoek eervol ontslagen, onder dankbetuiging, als lid van den raad van bestuur in de kolonie Curafao W. R. Mellinck thans met verlof hier te lande, en in zijne plaats be noemd J. C. Mensing, administateur van financien in Cura9ao. In de Heraut wordt medegedeeld, dat voor den cursus van 1882 aan de Vrije Universiteitdie einde Sept. aanvangt, zich reeds 12 nieuwe stu denten hebben aangemeld. Bij de oprichting, in 1880, begon de universiteit met 3 studenten, welk II. Des middags van den volgenden dag vinden wij onzen vriend Albert in den tuin. Hij heeft dus besloten om zich nader met het plan van den millionair, dat wat het oogmerk betreft zoo precies was aangeduid, maar ten opzichte van den stijl zoo onbestemd was, in te laten. Hij had slechts korten tijd overlegd, want zoodra hij in zijn woning aankwam had hij zijn toestemming gezonden en hij was eigenlijk boos op zich zelf, dat hjj een twijfel had laten blijken, waarvan hij de reden volstrekt niet wilde verklaren, maar waardoor hij reeds op weg naar huis meer ge prikkeld werd om naarZarchow te gaan, dan om er van daan te blijven. Hij was slechts in een soort van onrust, die hem verstrooid maakte, zoodat hij lang voor den tijd van vertrek met zijn valies in de hand aan het station kwam. Zijn gejaagdheid scheen toe te nemen toen hij eindelijk in een coupé zat, en die twee uren spo- rens schenen voor zijn gevoel eindeloos te duren. Wel is waar doemden allerlei herinneringen uit zijn kinderjaren voor hem op, een geheel stuk van zijn leven kwam hem voor den geest, vrien delijke beelden met een weemoedig einde. Zoo bereikte hij het station, waar hij het reeds be loofde rijtuig vond en ook den knecht van den heer Börsheim, dien hij reeds van den vorigen dag kende, maar die thans zeer beleefd en ge dienstig was, een verandering die zeker op dé aanwijzingen van zijn heer berustte. Maar getal gedurende den cursus aangroeide tot 7; in 1881 kwamen er 8 nieuwe bij. Vlissingeu, 15 Mei. De heer J. Bakker, pre dikant bij de Evangelisch Luthersche gemeente alhier en als zoodanig vertrekkende naar De Rijp nam gisteren morgen afscheid van zijne gemeente met eene rede naar aanleiding van Rom. 15 v. 33. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis der rechtbank aldaar bekrachtigd, waarbij regenten van het Evangelisch Luthersche Diaconie weeshuis veroordeeld zijn om binnen 48 uren na de beteekening van het vonnis, aan Nicolaas Hubeek twee in het gesticht geplaatste weesmeis jes uit te leveren, tot wier voogd hij na die plaatsing, ten verzoeke van den stiefvader, door den rechter in het derde kanton is benoemd. Het hof overwoog o. a. dat de voogd, die het recht had zijn pupillen in een gesticht te plaatsen, ze ook weder-te allen tijde daaruit kon verwijde ren. Plaatst de voogd zijne pupillen in een ge sticht, dan is zijn eigen voogdij daardoor tijdelijk buiten werking, maar dezen toestand kan hij te allen tijde weder doen eindigen. Vermoedelijk zal over deze belangrijke rechtsvraag de beslissing van den hoogen raad worden ingeroepen. Naar wij vernemen, bestaat er eenig uitzicht dat het terrein van het voormalige gasthuis in de Lange Delft alhier eene bestemming zal krjjgen. Door een onzer stadgenooten zijn met de eigenaars van het terrein onderhandelingen over den aan koop daarvan aangeknoopt, met het doel aldaar een uitspannings en ververschingslokaal te stichten. Door den griffier ter arrondissements-rechtbank alhier is tot klerk ter griffie dier rechtbank aan gesteld de heer A. Buys alhier. Een depothouder van kwakzalversmiddelen, Snabilié te 's Gravenhage, adverteert herhaaldelijk in hetzelfde nummer van 't Dagbladsoms vlak onder elkaar «Geen likdoorns meerRadicale genezing binnen enkele dagen door de Zweedsche pleistersprijs per doos 40 ets., éen doos is voldoende." En «Eksteroogen, radicale genezing; prijs per flacon 80 ets." Wie zal zoo idioot zijn om een fleschje voor tachtig centen te koopen, als hij met eenige pleis tertjes voor veertig centen in enkele dagen reeds van zijn gebrek kan afgeholpen worden Toch schijnt dit het geval te zijn, waarom anders de kosten gedaan voor de tweede advertentie Of zit het misschien daarin, dat er een geheim zinnig onderscheid bestaat tusschen likdoorns en eksteroogen? Misschien't komt ons echter 't waarschijnlijkste voor dat Snabilié heel goed weet dat de beloofde «radicale genezing" een leugen is, en dat dit aanbevelen van twee middeltjes de eenige manier is om dezelfde per sonen tweemaal duiten uit den zak te kloppen. (MM. t. bestr. d. Kwakz.) Een tweede geval van pokziekte heeft zich te Schiedam voorgedaan. De lijder bewoont bet bovengedeelte van het huis waarin het eerste ge val voorkwam. Ten gerieve van het garnizoen te Bergen op Zoom, is een buitenkantine geopend in de onmiddellijke nabijheid van het stationsgebouw aldaar. De sierlijk met heesters en bloemen aan gelegde tuin, met ruime kantine, warande en kiosk, heeft eene lengte van 100 M. bij 75 M. diepte. Ook de burgerij kan tegen een matige entrée lid worden van dezen fraaien tuin, waar zich de staf- muziek van het 3e reg. inf. tweemaal in de week doet hooren. Uit Mannheim zijn te Rotterdam aangekomen en over Liverpool naar Amerika vertrokken 140 Mormonen (mannen, vrouwen en kinderen). Van dit aantal zijn er 132 in Zwitserland en 8 in Duitschland voor het Mormonisme aangeworven. Albert scheen dit evenmin op te merken als zijn lompheid van gisteren en sprong vlug in het open rijtuig, dat onderwetsch en versleten was en blijkbaar tot den inventaris van het goed be hoorde, maar zeker bij den aanbouw van het nieuwe slot buiten gebruik zou gesteld worden. Zoo reed hij bij prachtig zomerweder, ouder den blauwen hemel, door het vlakke Marksche landschap. Maar hij begon zich goed thuis te gevoelen. De zandige veldweg maakte de moede werkpaarden het trek ken moeilijk en zoo stapten zij langzaam voort, langs smalle strookjes weiland, met welige elzen- boschjes omzoomd, waar tusschen bloeiende braam beziën stonden, terwijl de grond als bezaaid was met gele sleutelbloemen. Daarna ging het door koornakkers, waarop de groene halmen zacht in den wind gewiegd werden. Nu draaide de weg in een denneboschje, tusschen donkerbruine stam men, met hier en daar een enkele witte bast en het lichte groen eener berk er tusschen. Langs den weg stonden bremstruiken, waar de goudgele vlinders overheen fladderden. Alles in den omtrek was stil, een roofvogel, opgeschrikt door het paardengetrappel, wipte eerst op een denne- tak en vloog toen klapwiekend over den weg, als ware hij nieuwsgierig om te zien wie zijn rust kwam verstoren terwijl in de verte de koekoek onvermoeid zat te roepen. Albert keek droomerig voor zich uit, als leefde hij in vervlogen dagen. Hij had den hoed afge zet in de schaduw van het boschje, snoof de heer lijke lucht op, die hem verkwikte als een frissch Eene tweede proef met stoven gevuld met azijnzure soda, tot verwarming van spoorwegwag- gons, heeft volkomen aan de verwachting beant woord. Met toestemming van de Holl. Spoorwegmaat schappij, plaatste de fabrikant Scholte gedurende acht dagen, van 5 tot 15 April, drie stoven in wagens tusschen Amsterdam en Den Helder. De stoven werden aan het centraalstation ge durende, 50 a 60 minuten verwarmd in water van 100 gr. Celsius. Nadat ze geregeld 's morgens om 6 uren ver warmd werden, werden ze met den eersten of tweeden trein naar den Helder verzonden en gaven dan 70 a 78 gr. aan. Bij terugkomst 's avonds met den laatsten trein te Amsterdam gaven ze geregeld alle van 43 tot 50 graden aan; dit was na een gebruik van 14 a 15 uren. Het fabrikaat der stoven zelf heeft tot dien goeden uitslag medegewerkt, want lekken, het gewone euvel der gebruikelijke koperen sto ven, kwam niet voor. Bij een proef om ook des nachts de stoven te bewaren, bleek, dat wanneer 's namiddags om 4 uren de stoven naar Den Helder vertrokken, die 's morgens om half elf te Amsterdam (dus na 18Jr uur) nog 44 graden aangaven. De heer Scholte heeft in Frankrijk octrooi voor zijne uitvinding gekregen en van verschillende trammaatschappijen aanzoek ontvangen ook in hare wagens eene proef te nemen. Onder dagteekening van 3 April jl. telegra feerde de resident van Kedoe: «Gisteren ochtend half zes werd een donderend geluid vernomen uit topberg Sindoro. Kort daarop verschillende kleinere slagen gelijk kanonschoten, waarmede rookwolken werden uitgestooten, die lichtrood gekleurd waren; daarna viel een aschregen, die 3 uren aanhield en te Temanggoeng, maar niet te Magelang, waarneembaar was. Vier personen naar den top gezonden om omgeving krater op te nemen, zijn nog niet terug, maar reeds bericht gezonden dat geen steenen, zwavel of lava zijn uitgeworpen en dessas aan Kedoe-helling en gou- vernements houtaanplantingen geen schade geleden hebben." De heer W. van Esveld, commies ter directie van de rijks-postspaarbank te Amsterdam, is be noemd tot directeur-voorzitter der Surinaamsche Bank te Paramaribo. In eene te Amsterdam gehouden vergadering der Ned. Harddraverij- en Renvereeniging is o. a. rapport uitgebracht over een nieuwe renbaan, tusschen Den Haag en Wassenaar gelegen en aan de vereeniging gratis aangeboden. Het rapport luidt uiterst gunstig; de renbaan is zoo niet beter, dan toch even goed als die te Bussum, dat voor de groote wedrennen een soort van Longchamps blijft. De onmiddellijke nabijheid van Den Haag maakt, dat zij aan de schoonste verwachtingen zal kunnen beantwoorden. De kosten om het terrein geheel in orde te maken, nl. de demping van slooten, de omrastering en het opslaan eener tribune, zullen ongeveer 12,000 bedragen. Men gelooft dat de groote toeloop, die een harddraverij in de nabijheid van de hofstad en van de grootste badplaats in Neder land zal trekken, ruimschoots die kosten zal dekken- Daarenboven hebben eenige heeren reeds een waar borgkapitaal van f 5000 gestort. De vergadering vereenigde zich met het prae- advies van het bestuur, om het terrein aan te nemen. Onder de talrjjke Amerikanen welke jaar lijks de Zwitsersche bergen bezoeken, zal dit jaar ook een gezelschap Mormonen zijn met hunne vrouwen en kinderen. Het doel der reis schijnt het aanwerven van bekeerlingen te zijn, daar men in Utah gebrek heeft aan werkkrachten. Zaterdag is de behandeling der zaak van het Ringtheater gesloten. Morgen namiddag om vier uren heeft de uitspraak plaats. De kroonprins van Oostenrijk en zijne ge malin, de Belgische prinses Stephanie, hebben een goed voorbeeld gegeven door ieder 500 florijnen beschikbaar te stellen voor de uit Rusland vluch tende Israëlieten. De door brand vernielde tentoonstelling van hulpmiddelen voor de hygiëne te Berlijn was aange legd op een terrein van ruim zes bunders grootte, dat door een viaduct van den stadsspoorweg in twee dee- len is verdeeld. Aan de eene zijde was het hoofdge bouw geplaatst, aan de andere een aantal kleine gebouwtjes, terwijl van de 38 bogen van de via duct een aantal ook voor de plaatsing van voor werpen waren benuttigd. Het hoofdgebouw besloeg ruim een bunder en was hoofdzakelijk, doch met wijzigingen, gebouwd van het materieel van het tentoonstellingsgebouw dat verleden jaar in Halle stond. De stad Berlijn had op het terrein een drank en keek vol verrukking naar alles, maar al naar iets overbekends, dat hij eerst nu kon be grijpen. Ja, dat is de lucht, de grond waar hij geboren is. Hoe kaal, hoe alledaagsch voor een vreemdeling, maar hoe verkwikkend voor hem die hier opgegroeid was. Albert had nooit gedacht dat hij zoo iets zou gevoelen. Hij was sedert vijftien jaar niet buiten, ten minste niet in de Mark geweest; hij had, daar hij vroegtijdig wees was geworden, zijn leer- en studententijd ver van zijn geboorteplaats in steden doorgebracht, was daarna op reis gegaan, en had in zijn opgetogenheid over de schoonheden der zuidelijke landen, gemeend dat hij geen behagen meer in zijn geboorteland zou kunnen scheppen en steeds met minachting aan die natuur gedacht. Maar nu stond zij weer voor hem, even als van ouds, maar aantrekkelijker door de opgewekte herinneringen en gevoelens uit zijn kinderjaren. (Wordt vervolgd.) sierlijk park aangelegd met waterpartijen w aar verschillende nette gebouwtjes deelen der ten toonstelling bevatten, z'ooals het bassin voor duikers, het meteorologisch station, het volksbad, een Indisch Chineesch theehuis, de filtreerinrichtingen der stad Berlij n, een modelschool, een lijkoven enz. Het hoofdgebouw met de daarbij staande afzon derlijke gebouwen zijn verbrand en van den inhoud kon maar weinig gered worden. Onder de onher stelbare verliezen behoort de verzameling betrek kelijk de geschiedenis der gezondheidsleer, waarvoor men een aantal kaarten, teekeningen en kostbare zeldzame werken uit verschillende verzamelingen had geleend. Alles was echter nog niet geplaatst. De gebouwen met de voorwerpen waren verzekerd voor eene som van 2.300.000 mark. Voor de opvoering van Richard Wagner's Parsifal te Bayreuth in Juli en Augustus is het personeel der zangers nu voltallig. De leiding is toevertrouwd aan de Beiersche hofkapelmeesters Levi en Fischer. Als Parsifal zullen elkander afwisselen de heeren Vogl, Jager Winckelmann en Gudehus; als Kundry de dames Brandt, Materna en Malten. Voor de rol van Gurnemany zijn geëngageerd de heeren Scaria, Siehr, Reichmann en Fuchsals Amfortas Carl Hill en als Klingsor Kindermann. De koren zjjn die van de Münchener hofopera. De Fransche justitie heeft aan de Engelsche een schurk uitgeleverd, die zijn welverdiende straf niet zal ontgaan. Wood had op ruime schaal ge adverteerd dat hij de stoomboot Nemesis had ge huurd om met landverhuizers naar New-York te trekken en dan de emigranten naar eene vrucht bare streek te geleiden. Hij vestigde een kantoor te Londen, waar meer dan 3000 menschen uit alle landen eene plaats op het schip bij hem kwamen nemen en betalen. Toen het geld binnen was, verdween Wood plotseling, de arme lieden be rooid achterlatende. Bij de overeenkomst betreffende de oorlogsver goeding aan Rusland heeft de Porte zich verbon den het bedrag in jaarlijksche betalingen van 3.780.000 te voldoen. De betaling geschiedt zonder berekening van rente en wordt gewaarborgd door de schapenbelasting in een zeker aantal distric ten, welke belasting gemiddeld 4,725.000 op brengt. Na aftrek der kosten van inning wordt het bedrag der belasting uitbetaald aan de bij kantoren der Ottomaansche bank, terwijl de Porte zich verbindt die belastingen niet op andere wijze te bezwaren. De Ottomaansche bank maakt het bedrag der jaarlijksche betaling over aan de Rus sische rijksbank en geeft het overschot aan de Porte. «Een ruim veertigjarig heer, geloovig protes-. tant en weduwnaar met kinderen, zoekt een Christinne, wier bede is, de gade van een gezant haars Heeren te worden." Zoo luidt een advertentie in sommige couranten, waarin een man met dit ongebruikelijk formulier, langs den meer en meer gebruikelijken weg, een vrouw zoekt. Vrijdag avond werd te Londen eene poging ontdekt om eene ontploffing nabij Mansion-House te veroorzaken. Twee jongelieden wandelden door Church-passage achter het gebouw en zagen iets hangen aan het hek, waaraan eene vonk glinsterde. Het was een blikken bus waaraan eene brandende lont hing. Een der jongelingen haalde een poli- tie-agent, die de bus meênam naar het bureau van Old Jewry, waar men er wat papier en onge veer 6 kilogram buskruit in vond. De impresario Mapleson schrijft aan de TimesMevrouw Adelina Patti heeft een contract met mij gesloten voor zes maanden, aanvangende in October, om minstens tweemalen in de week in de Vereenigde Staten te zingen tegen eene vergoeding van 917 (11.000 gulden) per avond. Reeds heb ik eene som van 9170 gestort bij hare bankiers te New-York als waarborg van mijne zijde. Daarenboven zal mevrouw Patti haar eigen Pullman-reiswagen hebben met eene zit- en een eetkamer, keuken en slaapkamer en voldoende ruimte voor hare bedienden, waaronder twee koks, die de reis zullen medemaken. Zaamslag, 13 Mei. Bij de aanbesteding op heden alhier, van den onderhoud, met ver nieuwingen, herstellingen enz. van de dijkwerken aan de waterkeering van de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendracht, is daarvan aannemer geworden de heer A. Tholens Dz. te Ter Neuzen, voor 11.597. De begrooting bedroeg 12.400. Van 7 tot 14 Mei 1882. Middelburg. Ondertrouwd: O. M. Douw, wed'. 33 j. met L. M. Vijgenboom, jd. 39 j. G. L. Ink- man, wedr. 53 j. met P. J. Poulijn, jd. 47 j.A. C. Vroegop, jm. 22 j. met A. J. A. van der Harst, jd. 21 j. A. L. Kampman, jm. 24 j. met P. Vos, jd. 20 j. A. Maas, jm. 36 j. met C. J. Maas, wede. 39 j. Bevallen: J. Brouwer, geb. Davidse, d. E. Ver- hoeff, geb. Paulusse, z. L. Willeboordse, geb. de Witte, z. C. J. van Vlaanderen, geb. Meskeerus, d. E. Bastiaanse, geb. Krijger, d. P. A. E. van Oostveen, geb. Collard, z. A. Deurwaarder, geb. Roels, d. R. P. Onwijn, geb Foree, z. R. C. Koets, geb. Kok, z. F. de Kat, geb. Gilde, d. Overleden: L. C. Hondius, z. 30 j.D. L.Boone, man van G. Zwart, 39 j. D. Tavenier, wed', van T. de Rijke, 69 j. N. F. van der Horst, d. 6i m; Van 6 tot 13 Mei 1882. Vlissingen. GehuwdH. L. Bruning, jm. 22 j. met M. J. Verhage, jd. 24 j. W. M. van derDus- sen, jm. 25 j. met P. Snoodijk, jd. 23 j. Bevallen: J. H. van der Harst, geb. Coulon,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2