125e Jaargang. 1882. N° 115. Dinsdag 16 Mei. FEUILLETON. Middelburg 15 Mei. HET FREULESHUIS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBIRGSCHE COllRANT. Hoofdagenten voor bel Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Vlissing-en, 15 Mei. Door de firma W. Rui ja Zonen, te Botterdam, is aan de maatschappij De Schelde opgedragen de aanbouw van twee groote ijzeren schroéfstoomschepen, bestemd voor de vaart op Ned. Indië, voor rekening der Rotter- damsche Lloyd. Deze stoomschepen, die de namen Batavia en Soerabaija zullen dragen, zullen de volgende afme tingen krijgenlengte 310, breedte 37, holte 27 voet, met een draagvermogen van 3000 tonnen. De machines (compound-systeem) zullen een ver mogen hebben van 1000 paardekrachten effectief. Zij zullen voorts naar de laatste eischen des tijds en zoowel tot vervoer van passagiers als van goederen ingericht worden. Het stoomschip Zuid- Holland, van dezelfde reederij, is aangewezen als model voor de te bouwen schepen. Het gewicht dezer bestelling kan moeilijk te hoog geschat worden. Zij bewijst dat de Neder- landsche reederij en ertoe beginnen over te gaan om de vervaardiging van dergelijke groote schepen, die tot nog toe bijna uitsluitend in Engeland gebouwd werden, aan de Nederlandsche nijverheid toe te vertrouwen. Verdient daarom de handelwijze van de heeren Ruijs C° waar deering, ook het bestuur der maatschappij De Schelde mag geluk gewenscht worden met het moedig besluit om dit groote werk te aanvaarden. Het heeft daardoor getoond een kracht en zelf vertrouwen te bezitten, die voor den uitslag van het werk het beste doen verwachten. Voor onze gemeente is deze gebeurtenis niet minder heugelijk, daar de bloei en de voorspoed der belangrijke inrichting De Schelde aan die dei- gemeente ten nauwste verknocht zijn. Naar wij vernemen, moet de aflevering van het eene stoomschip na een, die van het andere na 1| jaar plaats hebben. Eene vermeerdering van het werklieden-perso neel van de Schelde met 400 a 500 man zal het gevolg van deze bestelling zijn. Ten spoedigste zullen maatregelen genomen worden om aan deze lieden woningen te verschaffen. De heer W. A. de Ridder, cand. notaris te Ter Neuzen, is door de rechtbank alhier benoemd tot deurwaarder bij de rechtbank en bij het kantonge recht in het kanton Hulst. *Sclioon«lijlie, 13 Mei. In de heden gehouden vergadering van stemhebbende ingelanden van den Nieuwerhavenpolder is besloten de gevraagde sub- sidiën van 30 cent per hectare gedurende 10 jaren, en 5 cent per hectare in eens, aan het comité voor den tramweg van Breskens naar Maldegem te verleenen. Sint Maartensdijk, 14 Mei. Algemeene vreugde verwekte de heden morgen alhier ontvan gen tijding, dat onze geachte secretaris, de heer - Novelle van GUSTAV Zü PÜDLITZ. I. «Ik dank u oprecht voor uw vertrouwen!" „O, ik weet met wien ik te doen heb. Gij waart mij zeer goed aanbevolen en de inlichtin gen, die ik nog over uwe kundigheden ingewon nen heb, bevestigden mijn goede meening nog meer. Onze persoonlijke kennismaking geeft mij echter den indruk dat gij een zelfstandig karakter hebt, dat zich niet laat imponeeren, niet gemakkelijk tegemoetkomt. Daarom vertoon ik mij openhartig, zooals ik ben, zelfs op het gevaar af van door u voor een onwetende in uw vak, of voor ijdel, of ik weet niet wat gehouden te worden. Ziet ge, ieder ander zou zulk een veronderstelling ver van zich afwerpenmaar gij vertrekt er geen spier bij, en zegt er geen woord tegen. Dat zijn de menschen die het evenwicht weten te bewaren tusschen hetgeen zij eischen en hetgeen zij toestaan- Sedert ik voor rijk doorga, leer ik echter, helaas meestal anderen kennen en ik werp vaak een Jsreurigen blik in het levenslot van vele menschen, N. Polderman, tot burgemeester dezer gemeente was benoemd. Vóór bijna 20 jaar als onderwijzer in de gemeente gekomen, werd hij 4 jaar geleden tot secretaris benoemd, en het aantal handteeke- ningen op het verzoekschrift, dat Z. M. aangeboden werd om hem tot burgemeester te benoemen, bewees wel, dat hij zich in dien tijd van de achting en het vertrouwen zijner medeburgers had weten meester te maken. Moge het hem gegeven zijn langen tijd aan het hoofd dezer gemeente te staanZijn jjver en liefde voor de gemeente zijn waarborgen, dat zijn bestuur der gemeente tot heil zal zijn. ScJi<mweii-B®u.ïvel»ïicI, 14 Mei. De veld vruchten, nergens door een te hoogen waterstand benadeeld, ontwikkelen zich het geheele voorjaar door met een tropische weelde. De rogge begint te golven op hare akkers en de tarwe staat gereed haar voorbeeld te volgen. Daarbij is er zooveel gras dat de koeien het niet opkunnen, al aten ze met handen en voeten. Meekrap is en wordt er vrij wat meer gezet dan in de laatste jaren. Ook is er veel ajuin gezaaid- Gegroet, gij werk- en welvaartbrengers! 'ff'Hol en, 14 Mei. Meer bevreemding dan vertroosting zal hij de bewoners der Tholensche gemeenten hebben gewekt de lijst der plaatsen die binnenkort in het genot zullen komen van de „pakketpost". Dat ze niet de eerste de beste keer in aanmerking kwamen, och aan langzamen voor uitgang waren ze gewoonmaar 't is hard nu ook de tweede keer nog niet te worden meêgeteld. Aan middelen van gemeenschap ontbreekt het in ons eiland gansch en alBergen op Zoom en Zierikzee, de naaste plaatsen van eenige beteekenis, liggen op een onbegrijpelijken afstand, als men de moeite en de kosten berekent die men moet aanwenden om ze te bereiken. De post brengt ook niets meer meê dan brieventerwijl, toen de conducteurs nog niet waren aangesteld op de postkar, nog menig pakje en menig passagier voor betrekkelijk weinig geld op reis kon. 't Is te hopen dat bij de opening van den tram van Tholen naar Bergen, in Augustus of September, zal blijken, dat hij in een «bestaande behoefte" voorziet, en misschien dan zal volgen, wat men tot nu toe hier vergeefs heeft verwachtde in voering van den postpakkettendienst. Gelijk reeds vroeger gemeld werd, hebben de ingelanden van den Veerhoekpolder de gevraagde toelage voor den aanleg van den tramweg Bres kens naar Maldeghem geweigerd. De gronden, waarop hij sommigen die weigering steunt, zijn soms allerpotsierljjkst. Een van de ingelanden zou wel eene subsidie geven, als de tram door den Veerhoekpolder liepFêlix de Bruyckere meendedat er in Nederland bijna geene vrijheid meer bestond en dat men daarom dén tram niet moest ondersteunen; dr. Bouwen betuigde dat hij het met genoemden spreker vol komen eens was; een ander meende, dat trams maar nog bedroevender in veler karakter. Dat maakt wantrouwend, geringschattend en aangezien de onaangename ervaringen steeds vermeerderen, is het niet gemakkelijk het gevaar te ontgaan van alle menschen over een kam te scheren. Gij hebt mij vertrouwen ingeboezemd, misschien omdat gij niets gedaan hebt om mij te winnen, maar ik weet nog niet goed of ik u meer als kunstenaar of als man van zaken moet beschou wen en het is mij nog in het minst niet duideljjk of gij u wilt inlaten met de zaak die ik u aan de hand doe of niet, daarom verzoek ik u, rond uit Ja, of neen te zeggen." Albert zag hem aan en antwoordde eenvoudig. >Uw bedoeling komt mij voorzeker een wei nig vreemd voor en doet mij denken aan de geïm proviseerde steden die Potemkin voor keizerin Catharina op haar reis naar de Krim deed ver rijzen »Heel goed," viel de koopman hem hartelijk lachend in de rede. «In plaats van mijn ijdel- heid te streelen door te doen alsof gjj haar niet opgemerkt hadt, brengt gij haar mêedoogenloos aan het licht. Desalniettemin geloof ik na deze inleiding het slot van uw gezegde te kunnen raden. Gij zult het huis, of de villa, of het slot, zooals gij verkiest voor mij bouwen." »Nu jal" zei Albert en drukte de hem toegestoken hand. «Ik hen dus uw bouwmeester, Maar éen ding schijnt mij toch noodzakelijktoe, eer ik aan het werk ga en dat moet gij den halven kunstenaar, dien gjj in mjj meent ontdekt alleen goed waren voor zaakwaarnemers, nota rissen, dijkgraven, ontvanger-griffiers, schoolmees ters «en voor geestelijken dan?" vraagde juist ter snee een vierde. 't Slot van al die mooie redeneeringen was, dat de subsidie met 12 tegen 6 stemmen geweigerd werd. (Wil v. Zvl.J In den loop van 1881 werden langs de haven van Zierikzee o. a. uitgevoerd 3360 mud aardappelen, 7,308,000 kilo beetwortelen, 58,000 mud granen, zaden en peulvruchten, 174,000 kilo hooi, 3,210,000 kilo zout en 21,000 mud uien. Langs Zierikzee en Zijpe werden ruim 2000 stuks hoornvee en 1200 schapen uitgevoerd. De haven van Zierikzee werd 1124 maal door zeilschepen bezocht, te zamen metende 49,435 tonnen, terwijl een 6-tal stoombooten Zierikzee op vaste tijden aandeden. 89 zeeschepen, waaronder 68 onder Engelsche vlag, werden ingeklaarduitgeklaard werden 58 schepen waarvan 53 voor Engeland bestemd. De vissehersvloot van Bruinisse telde ruim 90 hoogaartsen. aan de veestallen op het terrein der maatschappij een bezoek gebracht. Oost ii s-g 13 Mei. Heden namiddag werd eene vergadering gehouden der onderwijzers-vereeni- ging in dit arrondissement, waartoe alle onderwij zers-leden en niet-leden dringend waren uitgenoo- digd. Nog nimmer waren er zoovele onderwijzers en onderwijzeressen bijeen gekomen in dit kanton en staande de vergadering traden vele nieuwe leden toe. Als bestuurslid werd, in plaats van den overleden heer Zonnevylle, benoemd de heer Back, hoofdon derwijzer te Zuidzande. De feestvergadering zal dit jaar te Groede ge- honden worden. Als prijsvraag is opgegeven. »De Iersche kwestie," waarvoor 7 en 5 is uitgeloofd. Naar wij vernemen, is ten onrechte het bericht tegengesproken, dat Z. M. geweigerd had het ont slag van het ministerie aan te nemen. Inderdaad is op de aanvraag om ontslag deze koninklijke beschikking gevolgd. In den Vrijdag gehouden ministerraad moet evenwel besloten zijn, de aan vraag om ontslag te herhalen. (N. R. Ct.) De leden der commissie van enquête voor de spoorwegen maakte Zaterdag, onder begeleiding van den president-directeur en twee hoofdambte naren der Rijnspoorwegmaatschappij, een inspectie reis over den Rijnspoorweg, om de inrichtingen, te Amsterdam en Rotterdam ten behoeve van den handel gemaakt, in oogenschouw te nemen. Te Amsterdam werden onder anderen bezocht de Rijnspoorwegstéigers aan de Westerdokshan- delskade met goederenkantoor; het goederenstation aan het spoorwegbassin in de Rietlandende stei-- gers met goederenkantoor aan de Nieuwe Vaart; het goederenstation aan den Kadijk tegenover het entrepotdok. Te Rotterdam werd aan de steigers op het nieuw aangeplempte gedeelte van de Maas, aan de goederen-factory te Feijenoord en te hebben, vergeven. Ik moet eerst het oord, de ligging, de streek en de omgeving leeren kennen om daarnaar den aard van het gebouw in te richten." Niets gemakkelijker dan dat!" riep de heer Börsheim uit, «ofschoon ik er de noodzake lijkheid niet van inzie. De dorpen in de Mark gelijken alle als twee droppels water op elkaar. Maar toegegeven. Van middag zend ik mijn knecht vooruit. Mcrgen kunt gij hem met den trein van 12 uur volgen, als u dat schikt. In twee uur zijt gij aan het station, dat nu nog ongeveer een mijl van het goed verwijderd ligt, terwijl gij over een jaar achter mijn park zult kunnen uitstappen. Voor zoover het huis gemeubeld is, zult gij er een onderkomen vinden en mijn knecht zal zoo goed als het kan voor uwe voeding zorgen. Misschien treft gij er mijn tuinbouwkundige ook reeds aan, die wilde er ook dezer dagen heen gaan." »Goed" zei de bouwmeester, »dus morgen om 12 uur. Mag ik u vragen, welken kant ik uit moet, hoe het station heet en de plaats zelf «Gij kunt twee stations gebruiken en ik weet niet zeker of de sneltrein wel ophoudt aan dat 't welk er het dichtst bij ligt. Ik zal het laten opschrijven en u zenden. Anders zoudt gij na den middag moeten gaan. Het dorp heet Zarchow echt Maiksch niet waar Maar dat klinkt oud en ik hen al heel blij dat het niet «Leliëndal" of «Rozenheuvel" of «Wilbelmina's rust" heet," De titel van een hoofdartikel in 't Nieuws van den Dag, over den moord op lord Cavendish en den heer Burke, of liever over het uitloven van een prijs van ƒ120,000 voor de ontdekking der moordenaars, luidt Het Melodrama te Dublin. Zoekt men in een woordenboek de beteekenis van 't woord Melodrama op, dan vindt men »eene soort van drama, waarbij de gesproken woorden door instrumentale muziek begeleid worden." Dewijl de schrijver van het hoofdartikel zeker niet heeft kunnen denken dat de misdaad in Phoenixpcirk door muziek vergezeld werd, heeft hij vermoedelijk de ergheid van 't geval door een woord, dat nog al erg klinkt en onkundigen aan moord en akeligheid denken doetwillen uit drukken. Overigens ware meer zorg voor 't kiezen van den titel aan 't artikel niet besteed geweest. Door de Werkliedenvereeniging te Groningen is een adres verzonden aan den koning, waarin Z. M. verzocht wordt pogingen aan te wenden om door een Europeesch congres of door eene nota Neder land bij andere naties te doen aansluiten, teneinde aan de Jodenvervolging in Duitschland, maar vooral in Rusland, paal en perk te stellen. Voor 20 studenten in de medicijnen aan eene der Nederlandsche universiteiten bestaat gele genheid, om, tusschen 1 Augustus 1882 en ultimo Juli 1883, ter opleiding te worden aangenomen voor off van gez. 2e kl. bij het leger in N. I., onder genot van een subsidie van 8000. Nadere bij zonderheden bevat de Staats-Ct. Door den minister van financiën wordt bekend gemaakt dat op 1 Mei 1882 een bedrag van ƒ17.000.000 aan schatkist-promessen in omloop was. De audiënties van den minister van justitie op 16 en die van den minister van oorlog op 18 dezer, zullen niet plaats hebben. Omtrent Njak Hassan meldt het Pad. Hand. «Deze diplomaat, die thans in Atjeh tegenover ons staat, heeft bekend gemaakt, dat ieder heiden, die tot hem en den Islam overgaat, 150 rijks daalders krijgt en, als hij een goed geweer mede brengt 100 rijksdaalders meer. Daar de Islam boven andere kerken de veelwijverij en de ge makkelijke echtscheiding voor heeft, zoo is het te vreezen dat menig soldaat moeilijk weerstand zal kunnen bieden aan de aanbiedingen van Njak Hassan. Mogen wij onze berichtgevers gelooven, dan is Njak Hassan de geduchtste vijand, die ooit in Atjeh tegen de Hollanders gestreden heeft." Men leest in t Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij «De gezamenlijke apothekers te Tiel hebben een Hij had hij deze woorden op een lach van den jongen man gerekendmaar voor het eerst verschoot deze van kleur en herhaalde op hoogst ernstigen toon«Zarchow?" Daarna stond hij op en zei weer heel bedaard «Zonder op mijn gegeven woord van zoo even terug te willen komen, mag ik toch wel om eenigen tijd van beraad verzoeken, tot van middag slechts. Ik schrijf u dan met een enkel woord of ik mor gen te nu ja of ik morgen op uw landgoed zal komen." Mijnheer Börsheim zag hem verwonderd aan. Hij had gedacht dat alles zoo mooi afgesproken was, en dat hij den juisten toon had aangeslagen. Maar hij was gewoon aan bezwaren op het laatste oogenblik en had tevens genoeg menschenkennis om te begrijpen dat, in dit geval, aandringen en overhalen de zaak nog maar erger zou maken. Hij reikte Albert dus vriendelijk de hand en zei J «Ik wacht dus uw beslissing, mijnheer De Grais en hoop dat zij voor ons beiden gunstig moge zijn Albert nam met weinig woorden afscheid. Het vooroordeel waarmede hij het onderhoud begon nen had, was ten deele door de schijnbare open hartigheid van den koopman overwonnen en die had dit wel gemerkt, ten minste toen Albert de kamer verlaten had, wreef hij zich vergenoegd in de handen.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1