N° 113. 125 1882. Zaterdag 13 Mei. Middelburg 12 Mei. Ke Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 4,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenlen voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicifé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Moderne Heksen. LBURGS COURANT. In gewoonlijk goed onderrichte kringen gaat, volgens het Vaderland, het gerucht dat Z. M. de koning het verzoek om ontslag van het ministerie niet heeft ingewilligd. Volgens buitenlandsche berichten heeft de Fran- sche minister De Freycinet aan de vreemde regee- r.ngen medegedeeld dat voor de landen, die voor 15 Mei de tractaten met Frankrijk niet vernieuwd zullen hebben, het algemeen tarief van toepassing zal zijn. Naar men verneemt heeft de Vorst van Waldeck en Pyrmont den heer P. L. De Bruyne, vice-consul van Groot-Britannië te Vlissingen, benoemd tot ridder der Orde van Verdienste. Het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein heeft in de gemeente Middelburg 4450 opgebracht. Naar wij vernemen heeft de politie alhier gis teren voor de eerste maal proces-verhaal opgemaakt wegens den verkoop van sterken drank in het klein zonder vergunning. Door het postkantoor te Middelburg werden in het jaar 1881 306279 brieven, 355029 dagbladen, 125745 dienstbrieven en 100362 gedrukte stukken verzonden. Behalve9869 gewone aangeteekende brie ven werden 967 aangeteekende brieven met een aan gegeven geldswaarde van 495436 verzonden. 223760 briefkaarten werden verkocht. Ter invorde ring binnenlands werden 2547 kwitantiën, tot een bedrag van 8494, verzonden, terwijl uit het bin nenland ter invordering ontvangen werden 4567 kwitantiën, tot een bedrag van 15205. 'Aardenlinrg', 11 Mei. Door de stemhebbende ingelanden van de vereenigde polders Grooten boom en Goodsvliet (groot 460 H. A.) is heden besloten de gevraagde subsidie van 30 cent per H. A 'sjaars gedurende 10 jaar te verleenen voor den aanleg en de exploitatie van den stoomtram Breskens Maldegem, alsmede eene bijdrage van 5 cent per H. A. tot bestrijding der noodzakelijke kosten voor voorbereidende werkzaamheden. De Mtot Exp. v. Staatsspoorwegen en de Ned. Zuid-Ooster sp.-Mhebben zich verstaan tot het in voeren van een maatregel, die zeker door het reizend publiek op prijs zal worden gesteld. Alle plaats- kaarten namelijk, zoowel enkele reis- als retour biljetten, zijn tusschen de gemeenten Tilburg en 's Hertogenbosch en in alle verkeeren naar ver kiezing geldig op de treinen van beide maatschap pijen, 't zij via Boxtel of via Udenhout. Hierdoor zullen dan elf treinen in elke richting de dagelijksche gemeenschap tusschen Tilburg en 's Hertogenbosch onderhouden. Een groot gerief is deze maatregel voor het reizend publiek, want buiten het voordeel, verbonden aan het groot aantal treinen waarvan door de reizigers kan gebruik worden gemaakt, vervalt nu ook het gevaar om tusschen Tilburg en 's Herto genbosch in een. verkeerden trein te stappen. De vereenigingen Algemeen Kies- en Stemrecht te Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht hebben zich vereenigd om maatregelen te beramen ten einde grondwetsherziening te bevorderen. Tot gekeele herziening der grondwet is vol gens de genoemde vereenigingen de tegenwoor dige 2e kamer onbevoegdzij is, als niet door de keuze van het geheele volk samengesteld, niet gerechtigd tot het wijzigen der door alle partijen afgekeurde grondwet; alleen art. 76, hare samen stelling regelende, moet herzien worden om daarna aan eene nieuwe, zuiverder en eerlijker vertegen woordiging de taak eener algeheele herziening over te laten. De genoemde vereenigingen achten op dien grondslag samenwerking tusschen de verschillende corporatiën, die voor grondwetsherziening gezind zijn, mogelijk en stellen zich voor ter bespreking daarover eene samenkomst te houden met afge vaardigden van vereenigingen en afzonderlijke personen, die pogingen willen in 'twerk stellen tot het oprichten van afdeelingen op plaatsen waar nog geen vereenigingen voor kiesrechther- torming bestaan, of die hunne medewerking willen Verleenen. Eene regelings-commissië is benoemd ter voor bereiding dezer bijeenkomst. Pj> de bijeenkomst zullen, naar deze commissie vermeent, uitsluitend de volgende punten moeten worden behandeld1 oprichting van een alge- meenen Nederlandschen bond voor algemeen kies recht; 2° de middelen, die tot uitbreiding dei- beweging kunnen leiden. Burg en weth, van Rotterdam hebben aan den raad voorgesteld eene som van 2500 bij te dragen in het vereischte bedrag voor den aan koop van een groot portret van wijlen Z. K. H. prins Hendrik, dat zich in het Yachtclub-geboxm bevindt. De geheele prijs van het schilderij is f 3500. Het zal bestemd worden voor het mu- seum-Boymans. Meer dan gewoonlijk trekt op dit oogenblik alles de aandacht, wat op het sluiten van handels- tractaten in het buitenland betrekking heeft. Daarom maken wij er hier melding van dat eene commissie van afgevaardigden uit het Fransch- Amerikaansche comité, onder voorzitterschap van het senaatslid Foucher de Careil, is toegelaten bij den Franschen minister van buitenlandsche zaken, teneinde op het hervatten der onderhandelingen met de Vereenigde Staten aan te dringen. De afgevaardigden hebben den minister een overzicht voorgelegd van den stand der tarieven-quaestie zoo in den Amerikaansehen senaat als in de kamer. Daaruit bleek dat de tijd der hooge be schermende rechten in Amerika ten einde schijnt te loopen en er dus met ernst aan het weder aanknoopen van geregelde handelsverbintenissen met Frankrijk gedacht kan worden. De minister De Freycinet heeft geantwoord dat hij gaarne weder een tractaat zou sluiten, doch dat hij, voor twee jaren, hierover met den Ame rikaansehen gezant sprekende, ten antwoord ont ving dat de gevoelens ten aanzien der tarieven in de republiek nog veel te verdeeld waren om met vrucht te kunnen onderhandelen. Nu daarin gelukkig verandering is gekomen, is de minister er dadelijk op bedacht geweest om daarvan ge bruik te maken, en de nieuw benoemde Fransche gezant, de heer Roustan, heeft in dien geest in- structiën ontvangen. Rechtstreeksche berichten uit Zuid-Afrika van 18 April melden, dat het ministerie verlof heeft gekregen van het Kaapsche parlement tot indiening van eene wijziging der constitutie, tot gebruik making van de Hollandsche taal in de wetgevende huizen. Door de jjverige pogingen in de Transvaal tot aanleg van den spoorweg naar Delagoabaai, zal Kim- berley weldra eene keuze moeten doen tot aanslui ting aan 3 of 4 havens. De gemakkelijke toegang per spoor tot Kimberley sluit bijna alle mededin ging uit. Op het adres van de kamer van koophandel te Harlingen aan den minister van hinnenlandsche zaken, omtrent den vrijen invoer van vee in Enge land, heeft de minister geantwoord, dat nog zeer onlangs pogingen zijn aangewend, teneinde op heffing te verkrijgen van de in Engeland geldende bepalingen op den vee-uitvoer uit Nederland; dat echter de Britsche regeering aan dien wensch geen gevolg meent te kunnen geven, zoolang niet hier te lande, ook in 't spoelingdistrict, zoowel de longziekte, als het mond- en klauwzeer geheel geweken zijn; dat de minister onder die omstan digheden, in 't belang der zaak, zich voorloopig van nadere stappen meent te moeten onthouden. In een brief van 6 April uit Atjeh in het Han delsblad wordt weder melding gemaakt van een aanval, in den nacht van 26 Maart, op eene Chi- neesche steenbakkerij tePenajoeng. ZesCbineezen werden daarbij" getroffen. De daders zijn niet ge vonden noch teruggekomen. In de XXII moekims is de toestand, volgens den briefschrijver, zeer bedenkelijk. De kolonel-kommandant is nu met den eivielen gouverneur op reis in de XXII moekims om den staat van zaken op te nemen. De controleur, die er onlangs is geplaatst, schijnt te hebben bericht dat ons prestige er geheel dreigt verloren te gaan. De overgeloopen soldaat Cohen, die zich nu Toekoe Alie noemt, is met nog twee Belgen, bij de bende van Pak Saman in de XXII moekims. Zij oefenen de bende, welke op 500 man wordt geschat, in Europeesche taktiek, maar worden zoo weinig vertrouwd, dat zij op hun wandelingen steeds door twee Atjehers met blanken klewang worden gevolgd. De bende van Njak Hassan, ongeveer 300 man sterk, maakt de XVI moekims onveilig. Aanhoudingen van koelies met handelswaren op den grooten weg, zijn er aan de orde van den dag. Een sectie veld-artillerie staat gereed om bij de eerste op roeping naar Glé Kambing te trekken. Waar echter de vereischte infanterie vandaan moet komen, be grijpt niemand, daar het incompleet zoo groot is <l'at. reeds voor den wachtdienst in den kraton het ■aanwezig getal bijna onvoldoende is. Eiken dag trekken 400 man op wacht. Voor de soldaten is die toestand onhoudbaar. Inderdaad mag de toestand niet zoo voortduren. Het opperbestuur behoort ernstig bedacht te zijn op krachtige maatregelen. Het bestuur der Ned. Tramwegmaatschappij deelt in het jaarverslag mede dat het in het afgeloopen jaar zich meest moest bezighouden met het uitvoeren der verkregen concessiën. Slechts éene lijn, BergumVeenwouden, kwam in exploitatie. Daarentegen waren in aanleg de lijnen Bolsward Sneek, BolswardHarlingen, Joure—Heerenveen, en werden de werkzaamheden voor de lijnen Joure Sneek, HeerenveenGorredijk en Gorredijk Drachten voorbereid. Het winstsaldo bedraagt 9.559, zoodat een dividend van 9.52 per aandeel van 1000 kan worden uitgekeerd. Bij de beoordeeling van het dividend, moet men eraan denken dat slechts een zeer gering aantal kilometers in exploitatie is geweest. Hoewel niet tot het jaar 1881 behoorende, meende het bestuur nog eenige mededeelingen te mogen doen aangaande de eerste maanden van dit jaar, omdat daaruit kon blijken, dat het werk over het vorige tijdvak niet vruchteloos bleef. Den 15en Januari jl. werd geopend de lijn Bols wardSneek, den 26ea Maart de lijn JoureHee renveen. Voor 1 Juli a. mag de opening der lijn Bolsward— Harlingen en HeerenveenGorredijk tegemoet ge zien worden. Eerst wanneer ook deze lijnen in exploitatie zullen zijn, kan men goede uitkomsten verwachten. ï)it vermoeden is gegrond op de ondervinding d«r thans in exploitatie zijnde lijnen. De ontvangsten toch, die in 't begin van 't jaar, toen 17 kilome ters in exploitatie waren, per dag en per kilom. 3.08 bedroegen, zijn, nu 36 kilometers geëxploi teerd worden, geklommen tot 5.45 per dag en per kilom., eene aanwinst dus van 2,37. Deze vermeerdering der ontvangsten is zeer regelmatig geschied. Naar wij met genoegen vernemen zijn de be richten omtrent den toestand van den heer m'. W. C. Borsius geruststellend van aard, zoodat de familie van heden af niet meer per telegraaf op de hoogte gehouden wordt. Blijkens het uitgebrachte jaarverslag der Neder- landsche Bank over 1881 waren de operatiën over dat jaar uitgebreider dan Over 1880/81, zoodat het winstcijfer dan ook aanmerkelijk hooger kon zijn. De disconteeringen en beleeningen bedroegen 563.5 millioen of 21 pet meer de credieten waren ook gemiddeld van langeren duur, zoodat het gemid deld bedrag van gelijktijdig opereerend kapitaal met 29 pet dat van het vorige jaar overtrof. Het aandeel der hoofdbank in de operatiën was 45J pet, dat der bjjbank 8 en der agentschappen 46J pet; in het vorige jaar was de verhouding 36, 9 en 55 pet. De rente-standaard kon nog geruimen tijd laag gehouden worden; eerst op 7 October heeft een verhooging plaats gehad, die later door meerdere is gevolgd, tot zij op 30 Januari jl. 2 pet hooger was dan begin Oct. Het gemiddeld wisseldisconto was 3.27. Het getal gedisconteerde stukken was 120.232, d. i. 13.238 meer, tot een gezamenlijk bedrag van 365 mill. De som der daarop ont vangen rente is ƒ2.280.443 geweest; de verliezen waren grooter dan gewoonlijk, nl. op 23 stukken groot 112.659.45§, waarbij 16 personen, firma's of naamlooze vennootschappen betrokken waren; 87.402.00§ moest daarop als verlies worden afgeschreven. Onder de gedisconteerde stukken heeft zich een hier te lande nieuw artikel bevonden, nl. de schatkist-promessen; de 7 mill., in Jan. afgegeven, zijn voor verreweg het grootste gedeelte door de bank gedisconteerd. De beleeningen op effecten bedroegen 177 mill.i 23 mijl. meer; verliezen zijn daarop niet geleden. De Noord-Amerikaansche fondsen, hoewel daarin de speculatie opnieuw een bedenkelijke uitbreiding heeft verkregen, hebben echter in de beleeningen der bank geen belangrijke rol vervuld; bjj 't sluiten van het boekjaar was het geheele bedrag van die fondsen slechts 3.69 pet van de onderpan den der effectenbeleeningen. De goederenheleeningen waren buitengewoon onbelangrijk, slechts 20.6 mill., of 3.8 mill, minder, en daarbij werd nog een verlies van ƒ27.500 geleden. De beleeningen hebben aan recht ƒ1.659.817 opgebracht. De voorraad specie en muntmateriaal is belang rijk afgenomen, van 135.6 mill, bij den aanvang tot 100.9 mill, bij de sluiting van het boekjaar, waarin op zich zelf niets verontrustends gelegen is, omdat de metaalvoorraad in de laatste jaren abnormaal hoog was, terwijl de verbintenissen bij 't einde van het jaar nog voor 56 pet door metaal gedekt bleven. Maar onbevredigend is 't, dat de vermindering alleen het goud getroffen heeft, terwijl het zilver integendeel nog vermeerderd is. De bestanddeelen van den metaalvoorraad waren bij den aanvang ƒ46.741.728 (ruim 34 pet.) goud en ƒ88.841.551 (omstreeks 66 pet) zilver; bij de sluiting 9.103.184 (ruim 9 pet) goud en 91.800.029 (omstreeks 91 pet) zilver. Nog ongunstiger vertoont zich de loop van zaken, wan neer men den toestand van 31 Maart jl. vergelijkt met dien van 31 Maart 1880, toen de metaalvoor raad der bank ƒ78.795.864 goud en ƒ81.543.315 zilver bevatte. Het goud is dus in de laatste twee jaren met omstreeks 70.000.000 verminderd, het zilver daarentegen met ruim 10.000.000 ver meerderd. Tot nogtoe heeft dit geheel geen in vloed gehad op de waarde van het Nederlandsche ruilmiddelen ook de invloed op den rentestand is in het afgeloopen jaar niet groot geweest. Alleen de verhooging van Januari is geschied om de toen dreigende geheele uitputting van den goudvoorraad der bank te voorkomen. Maar het is niet te ontkennen, dat de toestand zorgwek kend is. De ten vorigen jare aangewende poging om een bimetallieke muntunie tot stand te bren gen, heeft nog geenerlei gevolg gehad en, hoezeer nog niet opgegeven, is haar welslagen uiterst on zeker. Men moet er dus op rekenen, dat de Ne derlandsche zilveren munt haar karakter vantee- kenmunt zal behouden, en dan is het de waag, of de Bank op den duur in het bezit van een voldoende hoeveelheid goud zal kunnen blij ven, om de waarde van ons ruilmiddel zich naar dat metaal te doen richten. Voor het allernaaste oogenblik staan de kansen niet ongunstig. Het goud begint weder eeniger- mate terug te vloeien, en van het zilver laat het zich verwachten, dat het binnenlandsch verkeer eerlang weder als afnemer van die munt zal op treden. Anders is het, wanneer men iets verder dan op het naaste oogenblik ziet. De invoeren van zilveren munt uit Indië blijven voortduren, en ook afgezien daarvan is de hoeveelheid van zilveren teekenmunt, reeds hier te lande aanwezig, veel te groot om verzekerd te zijn dat het voor de bank op den duur mogelijk wezen zal, het naar hare kassen toestroomende zilver telkens weder in het binnenlandsch verkeer terug te dringen en steeds een voldoende hoeveelheid goud voorhanden te houden. Zonder demonetisatie van een deel onzer zilveren munt zal de toestand hachelijk blijven. De omloop der bankbiljetten was gemiddeld 195 millioen of 556.551 hooger dan in 't vorige jaar. Yan hankassignatiën werd slechts gebruik gemaakt tot een bedrag van 74.825; van kas- kwitantiën daarentegen voor 147.6 mill., zijnde 19-8 mm. meer. De voorgenomen ontheffing der assignatiën van het daarop drukkend evenredig zegel zal daarin waarschijnlijk groote verandering brengen. De gezamenlijke winst is 4.177.000 geweest, waarvan na aftrek van onkosten, vergoeding aan den staat en afschrijving van verliezen 3.316.600 overblijft, welk bedrag de uitdeeling van het boven reeds genoemde dividend toelaat. Het is wel een jaar of twintig geleden, dat Multatuli, op de hem eigene onbarmhartige, maar voor ieder voel- en verstaanbare manier, den sluier afrukte, die over het lichaams- en gemoeds leven van een groot aantal vrouwen en meisjes uit onzen beschaafden (eigenlijkonzen niet door handenarbeid den kost verdienenden) stand gespreid ligt. Door de natuur bestemd tot het huwelijk elx tot den moederlijken staat; bestemd, even als ieder mensch, tot arbeid, komen onze dochters, na voltooide opvoeding, thuis zitten en afwachten. Betaald wordenden arbeid te verrichten, wordt voor haar ongepast geacht. Arbeid adelt niet; maar vernedert, in onze vrouwen-maatschappjj. Hui selijke arbeid is, in huisgezinnen waar de moeder nog leeft en werkzaam is, vooral wanneer er meer dochters zijn, niet in voldoende hoeveelheid te verrichten, om allen bezig te houden. Liefhebberij- werk, lectuur, schilderen, muziek, naai- en hand werk, worden gebezigd om den tijd te verdre ven," maar reiken niet toe om een leven te vullen,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1