Laatste Berichten Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. 2 7 Verkoopïngen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Zierikzee. 9 12 9 met sir Henry Gone Booth dezen winter een zeil jacht maken, waarmede hij zijn vriend, den«heer Leigh Smith, in het ijs zoeken gaat. Het gouver nementschip een walvischvaarder met stoom- vermogen wordt gekommandeerd door den veteraan der ijszeetochten, sir Allan Young. De bemanning van de Barents zal steenhoopen (cairns) in Nova Zembla en elders oprichten en daarin berichten leggen betreffende weer en wind, ijstoestanden enz. Wellicht ontmoeten de schepen elkander bij Nova Zembla. Door den minister van financiën wordt ter ken nis van belanghebbenden gebracht dat in den loop van dit en het volgende jaar honderd kommiezen der vierde klasse der dir. bel. invoerr. en acc. kunnen worden aangesteld op een bezoldiging we gens traktement en toelage van 480 's jaars; dat voor die betrekking kunnen in aanmerking komen zij die een gezond lichaamsgestel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 28 jaar oud en voldoende ervaring in het lezen schrijven en in de eerste gronden der rekenkunde hebben; dat de hoogste leeftijd voor gepasporteerde on derofficieren, die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, op 34 jaar en voor gepasporteerde onder officieren of andere militairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 30 jaar is bepaald. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar N. I. door middel van het stoom schip Zeelandwaarvan het vertrek uit Rotterdam op 13 Mei is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padang verzon den. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek uiterlijk 's morgens voor 9 uur te Rotterdam aangekomen te zijn. Met het stoomschip Prins van Oranje van de M« Nederlandhetwelk 20 Mei van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal wor den verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 20 Mei met den trein van 5.5 's avonds uit Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseille, mede eene verzending naar Atjeh geschieden. De heer E. Laurillard schrijft, onder den titel Van af.het volgende in het Zondagsblad van het Nieuws De uitdrukking, die hierboven staat, verwerft blijkbaar meer en meer de volksgunst. Men biedt laarzen aan »van af" f5; men zal verkoop houden «van af" 1 Mei; men heeft gezamenlijk gereisd »van af" Keulen, enz. Dit gebruik nu is een van de vele verschijnselen, die bewijzen, dat de volksgunst vaak op' zeer verkeerde plaatsen zich zet. Moeielijk toch zou men een uitdrukking kunnen vinden, zóo in strijd met den aard dei- woorden, zóo in opstand tegen de regelen dei- taal, zóo ongezond en gebrekkig als dat nare «van af". - In van en af ligt dezelfde grond- beteekenis: die van verwijdering. Daarom kan men in sommige gevallen volstaan met het enkele van. Wil men echter bij verwijdering ook het uitgangspunt of het aanvangspunt aanwijzen, dan versterkt men van met af, zooals men tot versterkt met toe, wanneer men niet alleen de richting wil aanduiden, maar bovendien het punt waar de bewe ging ophoudt. Maar dan eischt ons taalgebruik, dat men scheiding make, en niet zegge«van af Keulen", maar »van Keulen af"; gelijk men niet zegt: «tot toe Bingen", maar: «tot Bingen toe"; ook niet: «met meê een groot gezelschap", maar «met een groot gezelschap meê. Die «van af" liefheeft, zal weldra ook verliefd kunnen worden op „van aan stonden," «ten uit voeten" en zoo meer. De Jager heeft de verdediging van van afeen pleidooi voor een kwade zaak" genoemdBeets heeft de uitdrukking «een afschuwelijk iets" ge- heeten; YanLennep heeft haar als «ellendige wan spraak" gebrandmerkt, en geen taalkenner heeft er ooit anders over geoordeeld. Genoeg, mijne lezersom tot u 't verzoek te richten ter liefde van de zuiverheid onzer taal en ter liefde van de rechten der logica, houdt «van heden af" dat gedrocht «van af" van uwe tong af en van uwe pen af, en gij zult wèl doen. consuls. Eervol ontslag verleend aan H. H. de Vos, vice-consul der Nederlanden te Constan- tinopelonder bepaling dat hij voorloopig aan het dep. van buitenlandsche zaken werkzaam zal zijn. De heer J. Mets, vice- consul der Nederlanden te Antwerpen, is eervol uit die betrekking ontslagen en in denzelfden rang bij het consulaat te Constan- tinopel geplaatst. schutterijen. Onder gehoudenheid dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende veplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge, eervol ont slag verleend aan mr. C. Lucasse als 2de luit. bij de d. d. schutterij te Middelburg en benoemd bij die schutterij tot 2e luit. H. Snijders, vroeger 2e luit. bij het le bat. rust. schutt. in Zuidholland. Het examen voor aanstaande veeartsen zal aan vangen op Woensdag 24 Mei e. k. in de localen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Etillaiid-Ilatli. 10 Mei. Beroepen tot predi kant bij de N. H. gemeente alhier de heer Cal- lenbach cand. bij 't prov. kerkbestuur van Zeeland. Zekere Pieter Daniels, die in 1879 door het gerechtshof te Amsterdam, terzake van diefstal bij nacht in een bewoond huis, met buiten- en binnen- braak en inklimming, tot een celstraf van 15 maanden was veroordeeld, was, na zijn ontslag uit de gevangenis, als redacteur opgetreden van een te Utrecht door den boekhandelaar Diehl uitge geven stichtelijk blaadje, onder den titelBe Bode des Vredes. Daar de zaak niet goed ging, en de redacteur, naar het oordeel van den uitgever, zijn verplichtingen niet nakwam, wilde deze laatste de uitgave staken. Daniels beproefde toen bij een boekhandelaar te Baarn, of deze de uitgave op zich wilde nemen. Hij wist hem, op vertoon van een valschelijk met den naam van Diehl onderteekenden brief, tot de afgifte van eenig geld te bewegen, en toonde later nog een valsche quitantie. Hij werd terzake van twee valschheden en het tweemaal desbewust gebruik maken daar van gisteren veroordeeld tot een celstraf van 1 jaar. Blijkens de heden op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging plaats gehad hebbende opening van inschrijvingsbiljetten voor den stier Willem van de afd. Walcheren der Zeeuwsche landbouw- maatschappij, was de hoogste daarvoor geboden som 301.01. Voor dat bedrag werd de stier gegund aan den heer S. van Straten alhier. Met de telefoongeleiding tusschen Middelburg en Veere is, naar wij vernemen, heden middag eene proef genomen, die goed is geslaagd. Bin nenkort kan dus de openstelling voor denpublie- ken dienst worden verwacht. Tengevolge van het gisteren door de justitie op het hulpkantoor der posterijen te Veere in gesteld onderzoek is de brievengaarder C. v. A., aldaar gearresteerd en naar het huis van arrest alhier overgebracht. Volgens geruchtmoeten on regelmatigheden met postwissels plaats gehad hebben. Heden middag is de justitie weder naar Veere vertrokken. Van het Woordenboek der Nederl. Taal is thans het eerste deel zoo goed als compleet. Gisteren verscheen de inleiding, die 96 bladzijden groot is. De lijst der aangehaalde schrijvers met verklaring der verkortingen zal spoedig worden verzonden. Met een der belangrijkste werken bij den aanleg der spoorweglijn AmersfoortNijmegen, den bovenbouw der brug over den Rijn bij Reenen, is Dinsdag een begin gemaakt. De Zwitsersche soldaat Richter, te Padang- Pandjang, (Sumatra) is tot den Mohamedaanschen godsdienst overgaan. Bij zijn geloofsgenooten wordt hij deswege zeer geëerd. Hij stond bekend als iemand die nooit sterken drank gebruikte, een eigenschap die hem nu te pas komt. Te Leiden is een bijeenkomst van afgevaar digden van studenten-roeivereenigingen gehouden, op initiatief van de Leidsche vereeniging Njord, tot het inrichten van een jaarlijkschen studenten- roeiwedstrijd, in den trant van dien tusschen Oxford en Cambridge. Eene commissie van onder zoek is benoemd. Te Haarlem is een 25jarige leeuwerik ge storven, die 24 jaren in gevangenschap, al zingende, had doorgebracht. In het laatste jaar van zijn langdurig leven zweeg hij. P. J. Pauls, die op de te Londen geopende in ternationale tentoonstelling van scheepsmodellen enz. eene bekroning heeft verworven voor een model Scheveningsche pink, is als scheepstimmer man le klasse werkzaam aan 's rijks werf te Amsterdam en heeft dat vaartuigje in zijne vrije avonduren vervaardigd. Zondag avond jl. heeft in de gemeente Haar lemmermeer op het Rietland nabij Sloten een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen personen, aldaar woonachtig, en Duitschers die in de veen derijen werken. Van een man werd de duim zoo goed als geheel afgesneden, een ander ontving een hevigen slag met een bijl op den schouder, een derde kreeg zulk een slag op het hoofd dat men het bloed bijna niet temperen kon. Er was nagenoeg 100 man op de been. De politie was er vertegenwoordigd door éen gemeente-veldwach ter, die met een geladen pistool rondliep, doch alléén niets kon uitrichten. Het niet toestaan van hooger loon door de eigenaars van de veenderijen moet hoofdzakelijk de oorzaak van den twist geweest zijn. Bij den aanvang van het nieuwe studiejaar der hoogeschool te Amsterdam wordt het thans in hoofdzaak voltooide gebouw voor het Physisch Laboratorium, aan de plantage-Muidergracht in gebruik genomen. Het is opgetrokken in Fransche-renaissallce stijl, naar het ontwerp van de heeren B. de Greef en W. Springer, terwijl de behandeling der onder- deelen was ovei-gelaten aan den bouwkundige J. Bernard Springer, die zich zeer verdienstelijk van zijn taak heeft gekweten. Het geheel is, met het oog op zijne bestemming, sober behandeld. De groote lijnen zijn echter goed en de versiering is, hoewel spaarzaam, met oordeel aangebracht. In de fries der groote gehoorzaal prijken de namen van Archimedes, Fresnel, Huygens, Newton, Joule, Faraday, Helmholtz, Regnault, Kirchhoff, Maxwell, Laplace, Ampère, Young, Weber, Volta, Melloni, Snellius en Clausius. Deze zaal, van ruim twaalf vierk. M. opper vlakte, aanzienlijke hoogte en met glazen bekap ping, is zoo ingericht, dat de dag geheel of gedeeltelijk buitengesloten kan worden ten behoeve der lichtproeven. De overige vertrekken zijn bestemd voor stati sche en galvanische electriciteit, magnetisme, prepareerkamer en laboratorium. Voor den hoog leeraar, assistent, portier en amanuensis is insgelijks de noodige ruimte beschikbaar. Den 23 Maart jl., des avonds om 10 uur, kwam ter reede Banjoewangie een sloep bemand met 3 Europeanen en 16 Javanen, allen behoorende tot de bemanning van het Ned. schip De Hollan der, gezagvoerder v. Beest. Dit schip, bevracht met suiker en kapok, was den 15en Februari van Banjoewangie vertrokken met bestemming naar Australië. Den 5en Maart ontstond, misschien door broeiing van de kapok, des nachts brand in de lading, die plotseling zoo hevig was, dat de opvarenden, met den kapitein 20 in getal, nauwelijks den tijd had den de groote sloep te water te laten en daar in plaats te nemen. Het schip bevond zich toen op ongeveer 200 zeemijlen van Banjoewangie. De kapitein, die eerst het brandende vaartuig niet wilde verlaten, had in alle haast nog twee revol vers bij zich gestoken, terwijl een der manschappen een vaatje vuil regenwater had weten machtig te worden. Dit was alles wat aan leeftocht meege nomen kon worden. Men besloot in noordelijke richting te roeien, in de hoop een schip, dat van Banjoewangie kwam, te ontmoeten. Instrumenten, zeilen of tenten had men niet kunnen meenemen, zoodat men des daags op de zon, des nachts op sterren afstuurde, terwijl de manschappen half naakt den geheelen dag aan de brandende zon waren blootgesteld. In den avond van den derden dag maakte de kapitein, terwijl hij de wacht waarnam, door een pistoolschot een einde aan zijn leven. Zijn lijk werd eerst den volgenden avond over boord gezet. Den 5en dag zag men een schip in de verte, waarop werd aangestuurd totdat men het kon praaien. De kapitein liet onmiddellijk de schipbreukelin gen opnemen, voorzag hen van voedsel en kleeren en stelde hun voor om met hem mee te gaan tot, aan de Kaap de Goede Hoop. Het was het Rus sische schip Waltikka, gezagvoerder Hjelt, en be stemd voor Falmouth. Na rijp beraad besloten de schipbreukelingen liever weer in de boot te gaan en te trachten Java te bereiken. Van den Russischen kapitein ontvingen zij een zeil, een kaart en een kompas, alsmede een groote hoeveelheid voedsel. De drie Europeanen waren de 1* en 2e stuurman en de hofmeester. Uit vrees dat de inlandsche bemanning oproer zou maken, had men zich van hunne krissen meester gemaakt en deze onder de bank geborgen waarop de Europeanen zaten en wel in de nabij heid van het kompas. Deze verplaatsing veroorzaakte een miswijzing van het kompas en had tengevolge dat de sloep aan de Zuidkust van Java op een onbewoonde plaats aankwam. Hier werd water ingenomen en aangezien men de oorzaak van de fout ontdekt had, in de goede richting geroeid. 13 dagen na het verlaten van het Russische schip kwamen de schipbreukelingen behouden te Banjoewangie aan. De laatste drie dagen hadden ze slechts weinig voedsel gebruikt, dewijl de voorraad ten einde raak te en men niet wist op welk hoogte men zich be vond. De bemanning zag er naar omstandigheden goed uit en was goed gezond. Eenige dagen geleden meldde de Spectator den aankoop van een tweede Ontleedkundige les van Rembrandt. De Academy bericht daaromtrent enkele bijzonderheden. -Het stuk is in 1656 ver vaardigd voor de Snijkamer der Amsterdam- sche Doorluchte school. Het stelt eene les in de ontleedkunde voor van dr. Deyman en bevat ne gen levensgroote portretten. Bij een brand in 1723 werd het evenwel beschadigd. Het werd kort daar op naar Engeland verkocht, waar men het uit het oog verloor. Voor een paar jaren werd het teruggevonden en nu hebben de heeren dr. J. P. Richter en jhr. Six zoo meldt de Academy - het in Engeland aangekocht ten behoeve van het Amsterdamsch Museum. De voornaamste figuren moeten door den brand niets geleden hebben ook het naamcijfer van den schilder is gespaard geble ven. Een merkwaardig briefje wordt in een der Londensche bladen openbaar gemaakt. Een ont slagen soldaat achtte zich in zeker opzicht ver ongelijkt en schreef aan den heer Biggar, lid van het parlement voor het Iersche district Cavan, of hij zijne zaak voor het parlement wilde brengen. Biggar antwoordde hem woordelijk het volgende «Mijnheer. Uw brief van gisteren ontvangen. Ieder die voor Engeland vecht, verdient behandeld te worden als gij waart. Ik ben" enz. Zulk een bitteren haat koesteren ook de leiders der Iersche beweging tegen Engeland. Eene vereeniging van Amerikaansche kapi talisten, gevestigd te Dover in New-Hampshire, heeft aan den sultan concessie gevraagd om een spoorweg aan te leggen van de grens van Egypte naar de voornaamste plaatsen in Palestina. De lijn zou zich uitstrekken van El Arisch naar Damascus en, met enkele zijtakken, Jaffa, Jeruzalem, Akka en andere plaatsen als stations tellen. De Etoile Beige verzekert dat de zaak dei- beide Peltzer's in den loop van Juli voor het hof van assisen van Brabant zal kunnen behandeld worden. De instructie wordt druk voortgezet, geen plekje wordt ondoorzocht gelaten. Zoo werd deze week, in tegenwoordigheid van het parket de beerput bij Armand Peltzer doorzocht, waar men patronen, een hangslot en een koperen plaatje vond. Tegen ridder Von Newald, den vroegeren bur gemeester vanWeenen, heeft het openbaar ministerie zijne beschuldiging wegens plichtverzuim voor en bij den brand in het Kingtheater ingetrokken. In Ierland en Engeland werden een aantal personen in hechtenis genomen als verdachten van den moord in het Phoenix-park, doch men moest ze weer loslaten, wijl zij behoorlijk rekenschap konden geven van de wijze waarop zij Zaterdag hun tijd hadden besteed. De hooge belooning van 120.000, uitgeloofd voor de ontdekking der mis dadigers, zal het aantal dier gevangennemingen niet doen verminderen. Men kan den wagen na den moord eenigen tijd volgen en heeft enkele getuigen, die hem hebben gezien en verklaren de mannen, die erop gezeten waren, te zullen herkennen. De twee velocipède-rijders die de lijken hebben ontdekt, zijn Magie en Fry, beambten van eene spoorwegmaatschappij. Zij hebben meer gezien dan zij aanvankelijk zeiden. Zij reden voorbij het tooneel van den moord, toen het droevig werk nog niet was verricht. Zij zagen twee mannen lord Cavendish en Burke aanvallen en hoorden den eerstgenoemde, vóór hij neerviel, roepen«Ha schurk!" De gebruikte wapenen schenen hun toe slachtersmessen te zijn. Deze helden reden wat ze rijden konden, toen een der moordenaars met een bebloed mes op hen aankwam, en een hunner viel bezwijmd van zijn voertuig, toen hij een eind ver van den strijd was. Dinsdag avond kwam, zoo zegt men, een jonge Ier bij de politie te Southport en legde er de verklaring af dat men hem een dag of wat geleden in Dublin 100 had geboden, als hij wilde helpen om Cavendish en Burke te dooden. Hij had echter geweigerd, doch zou de moordenaars wel kunnen aanwijzen. Dergelijke verhalen zullen er nog heel wat rondgestrooid worden in deze dagen. Had echter de politie zulk een ernstig spoor, dan gelooven wij niet dat zij dat aan de groote klok zou hangen. Zulke praatjes zijn een welkom onderwerp voor aangenamen kout, doch men moet zich niet in beelden dat men er veel wijzer door wordt. 11 Mei des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. Toe stand Tem pera- kracht. |ucht. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christ iaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway 10.4 10.5 10.8 10.8 10.8 9.9 2.6 8.4 9.6 7.4 9.4 10.3 11.2 10.4 9.4 10.0 2.8 4.8 6.9 3.8 ZW W z zzo N WNW stil ozo NW NNW W O zzo O NO O ZW wzw NW WZW 1 0 0 1 1 3 0 3 2 1 4 2 4 1 1 1 6 2 helder bew. 1. bew. helder 1. bew. 1. bew. betr. betr. bew. z. bew. betr. betr. mist. helder bew. helder regen helder z. bew. betr. 10 10 10 11 12 9 11 11 13 12 13 5 8 -1- 9 Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenH. V. M. 0.4 D. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 10 Mei. 's avonds 11 uren 46 gr. 11 ,i 's morgens 8 uren 54 gr. 's middags 1 uur 65 gr. 's avonds 5 uren 62 gr. F. 's («ravcnliage. Het door de regeering ingediende wetsontwerp betrekkelijk de verdeeling der markegronden strekt tot afschaffing der ge dwongen verdeeling, maar met krachtige bevordering der vrijwillige verdeeling op het verzoek der be langhebbenden. Daarbij zal het beginsel van art. 1112 burgerlijk wetboek worden toegepast, zoo dat ieder, desverkiezende, door verdeeling der mark zijn aandeel uit de gemeenschap in vrijen eigendom zal kunnen verkrijgen. Eindelijk brengt het ontwerp vereenvoudiging in de procedure en omvat het alle markegronden, dus niet alleen de woeste. Door het polderbestuur van Walcheren werd heden middagin het polderhuis in de Abdij alhierin het openbaar aanbesteed de uitvoering der werken tot verbetering en onderhoud dei- aarde-, kram-, rijs-, paal- en steenglooiingwerken, enz., behoorende tot de vier wateringen van den polder Wacheren, in vier perceelen. le perceelNoordwatering, raming 33,766. Ingekomen waren 6 biljetten, van de heeren: J. van den Hoek, te Middelburg, 30,600J. Verkuyl Quakkelaar, te Vlissingen, ƒ30,877; de zelfde 31,769; J. van Male Dz., te Breskens, ƒ32,769; H. Hage, te Middelburg, ƒ33,700 en J. de Witte, Vlissingen ƒ38,940. 2e perceel, Oostwatering, raming 8727. In gekomen 4 biljetten: J. van den Hoek, Middel burg, 7825J. de Rijke, Stavenisse, 7880 J. Verkuyl Quakkelaar, Vlissingen, 8347G. Bolier, Scherpenisse 8480. 3e perceel, Zuidwatering, raming 8049. In gekomen 6 biljetten: J. van den Hoek, Middel burg, ƒ6740; J. de Rijke, Stavenisse, ƒ6960; A. Fourdraine, Goes, ƒ7318; H. Hage, Middel burg, ƒ7900; G. Bolier, Scherpenisse, 7970; J. de Witte, Vlissingen, 9400. 4e perceel, Westwatering, raming 6743. In gekomen 4 biljettenH. HageMiddelburg, ƒ6336; J. Verkuyl Quakkelaar, Vlissingen, 6347 J. van den Hoek, Middelburg, 6580 en J. van Male Dz., Breskens, 6639. Zitting van Woensdag 10 Mei. Afwezig de heer Van Kinschot. Naar aanleiding van een adres van D. Tool

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2