125e Jaargang. 1882. W oensdag 10 Mei. N° 1!<>. Middelburg 9 Mei. Benoemingen en "besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, -it- met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van i -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. schoolopzienebs. Op verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arr. Roermond aan mr Ch. Strens en tot schoolopzieners benoemd in het arr. Roermond dr J. L. Herten, thans in gelijke betrekking in het arr. Weert, en in het arr. Weert mr F. P. J. de Sain. marihe. Bevorderd tot kap. t/z., de kap.-luite t/z. N. Mac Leod; tot kap.-luit. t/z., de luit. t/z. le kl. W. J. A. Noltheniustot luit. t z. le kl., de luit. t/z. 2e kl. C. J. de Jong Pzntot luit. t z. 2e kl., de adelborst le kl. J. G. P. Kraijenhoff van de Leur. MIDDELBURGSOHE COURAl\T. Na de artikelen, in Januari jl. door ons aan het handelstractaat met Frankrijk gewijd MiddCt van 23, 24 en 30 Jan.), is het ons onnoodig voorgekomen, ook nog over het gewijzigd tractaat eenige beschouwing te leveren. In de hoofdzaak, de tarieven, was het tractaat onveranderd gebleven. Overigens bevatte het nieuwe tractaat eenige wijzigingen in de re dactie, welke even zoovele verbeteringen zijn, en waren door de onderhandelaars verklarin gen afgelegd, door welke eenige in de tweede kamer geopperde bezwaren werden weggenomen. Deze verbeteringen hebben niet kunnen be letten, dat het nieuwe tractaat in de zitting der tweede kamer van gisteren avond ander maal verworpen is. De stemming verschilde weinig met die van 27 Januaritoen 46 tegen 32, nu 43 tegen 37 stemmen. De meerderheid bestond weder uit de vereenigde conservatie ven, roomschen (behalve den heer Van der Hoeven) en antirevolutionairen (met uitzonde ring van de heeren Mackay en Van Wasse- naer), benevens 13 liberalen. De heer Bastert heeft thans zijn vroegere oppositie opgegeven, dewijl hij overtuigd was geworden dat van Frankrijk geen concessien meer te krijgen waren, en de heeren Van Houten en Lieftinck hebben ditmaal voorgestemd, vermoedelijk de wijl zij door de verkregen redactie-wijzigingen tevreden gesteld waren en geen tarief-conces sien verlangden. Even als wij vroeger het tractaat hebben beschouwd als „een slechten koop", gesloten op eeue markt waar nu eenmaal geen betere zaken voor ons land te doen waren, zoo kun nen wij ook nu in de verwerping geen gewich tig nadeel zien. De toekomst zal, vreezen wij, leeren dat onze nijverheid, door de toepassing van het Fransche tarif généralvan nog slech ter conditie worden zal dan zij bij de aanne ming van het tractaat geweest ware. Maar onze uitvoer naar Frankrijk is niet van zoo- danigen omvang, dat terwille daarvan, alle andere bedenkingen tegen het protectionistische tractaat gering geacht moeten worden. Van overwegend belang lijkt ons daarentegen de beteekenis der verwerping voor onze bin- nenlandsche politiek. Het was te voorzien dat het kabinet-Van Lijnden zich deze nederlaag, na het pas gevallen votum in de conversie zaak, niet zou laten welgevallen. Wel heeft de regeering, gedachtig misschien aan hetgeen de minister Van Goltstein daarover van den heer Van Houten te hooren heeft gekregen, bij de behandeling van het tractaat de porte feuille- quaestie niet gesteld. Wel heeft de verwerping geen duidelijke beteekenis, zelfs niet op het gebied der handels politiek, want de heterogene meerderheid, welke het tractaat afwijst, valt als zand uiteen zoodra het op het uitspreken van een gemeenschappelijk beginsel aankomt. Maar de verwerping heeft, aan het conversie-votum gepaard, ontegenzeggelijk deze beteekenis dat het kabinet zijn zedelijk over wicht op de vertegenwoordiging verloren heeft; dat het slechts kan aanblijven indien het zich voortdurend nederlagen, nu op het eene, dan op het andere gebied, laat aanleunen, en zich aldus bij stukken laat afbreken. In overeenstemming hiermede heeft de mi nister van financien heden, in de beide kamers der staten-generaal, aangekondigd dat al de ministers aan Z. M. den koning hun ontslag hebben verzocht. Dit besluit van het ministerie heeft ons niet teleurgesteld, ofschoon wij het zeer be treuren. Want wij zien in het ontslag van het kabinet-Van Lijnden, onder deze omstan digheden, niet het minste voorteeken van de optreding eener tot nuttigen arbeid, in 't belang des lands, in staat zijnde regeering. Kanton Oostburg, 9 Mei. Naar men ver neemt, is door den minister van waterstaat enz. pan de burgemeesters in dit kanton, ia antwoord op hun verzoekschrift om deze streek spoedig in den dienst der pakketpost op te nemen, dezer dagen te kennen gegeven »dat de gemeenten in dit kanton in het volgend jaar voor den postpak ket-dienst aangewezen zullen kunnen worden." ®3-roe«ie, 8 Mei. De vergadering van ingelan den van den Austerlitzpolder, gemeente Zuidzande, heeft heden besloten aan het comité voor den stoomtramweg BreskensMaldegemSluis te ver- leenen eene subsidie van 30 cent per hectare gedurende 10 jaren, en 5 cent per hectare ineens voor de oprichtingskosten. De eigenaar-beheerder van het herdijkte schor van den Zwartepolder, Cadzand, heeft dezelfde toe zegging gedaan. Bij de Donderdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad van Krabbendijke is de heer J. Verlaere met 24 stemmen gekozen. De heer B. den Exter van den Brink bekwam er 18. Bij deze verkiezing hebben zich een paar feiten voorgedaan, die wel meer algemeen bekend mogen zijn. Toen eenige kiezers zich te 9 uren bij het stembureau vervoegden, om hun biljet in te leveren, vernamen zij van den voorzitter, dat de bus niet aanwezig was en van Kruiningen werd gehaald. Die voorzitter verzocht tevens de teleurgestelde kiezers, om in de gelagkamer van hetzelfde lokaal voor zijne rekening iets te gebruiken. Eerst te ruim half tien arriveerde de stembus. Nadat die bus gesloten was, is zij niet bij den voorzitter, maar bij den secretaris der gemeente bezorgd en daar den geheelen nacht verbleven. Nu rijst de vraag, of de verkiezing naar de voorschriften der wet heeft plaats gehad? En als deze vraag ontkennend moet worden beantwoord, komt eene tweede Behoort zij dan niet te worden vernietigd? GCt.) Door de leden der vereeniging De Ambachtsschool te Goes is besloten om zoo mogelijk een tweeden leermeester aan die school aan te stellen, en te beproeven, ter bestrijding van de kosten, verhoo ging te verkrijgen van de subsidiën, welke de provincie en de gemeente aan de Ambachtsschool verleenen. Het toenemend aantal leerlingen is oorzaak, dat dit besluit moet worden genomen. Veere, 8 Mei. Geheel onverwachts kwam heden alhier de directeur van het postkantoor te Middelburg om het hulpkantoor te inspecteeren. Deze inspectie heeft aanleiding tot de schorsing van den brievengaarder gegeven. Biervliet, 8 Mei. De gisteren gehouden vergadering onzer kiesvereeniging was minder druk bezocht dan vroeger het geval was. Met nagenoeg algemeene stemmen werd bij gesloten briefjes voor het lidmaatschap van den raad als candidaat gekozen de heer J. F. Calon. De vergadering was binnen tien minuten afgeloopen. De gekozen candidaat heeft geweigerd zich door eenige voorafgaande verklaring te binden. Gekozen wordende, zal hij handelen naar eigen overtuiging. De audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen aanstaanden Donderdag en die van den minister van marine aanstaanden Vrijdag niet plaats hebben. Het Weekblad van het Regt merkt, ten aanzien van de uitspraak van het gerechtshof te 's Gra- venhage in zake de eeds weigering van den heer Reijers, op dat het hof niet voor de eerste maal aldus besliste. Lang voor de behandeling der eeds-quaestie in de tweede kamer, den 28e'1 Juni 1871, heeft hetzelfde hof, op gelijke gronden, den heer J. B. d. P. ongestraft gelaten, die wegens gemoedsbezwaren, wederom van anderen aard, eveneens bezwaar maakte den eed af te leggen. Voor den heer R., zegt het Wbl. verder, verheugt het ons zeker, dat hij een rechter heeft gevonden, die zijn gemoedsbezwaar eerbiedigde. Maar het had anders kunnen zijn en het moet ieder in het oog springen dat op deze wijze de oplossing der vraag, of een getuige wegens eeds weigering naar de gevangenis zal worden verwe zen, van niets anders afhangt dan van een reeks van toevalligheden. Vooreerst van deze toeval ligheid, voor welken rechter hij geroepen wordt den eed af te leggen; dan van den aard vanzjjn bezwaarvervolgens van den indruk, dien zijne houding op den rechter maakt en of deze in die weigering gelieft te zien eene ontboezeming eener gemoedelijke overtuiging," dan wel »een voorwendsel om zich aan de verantwoordelijkheid, die het afleggen van de» eed medebrengt, te ont trekken." En wie geeft den rechter op dat punt de zekerheid, dat hij niet mistast Wie staat hem borg dat de man, dien hij aanziet voor een gemoedelijk getuige, niet toch naar de martelaars- rol dingt en zoo ook omgekeerd of niet degene, die naar 's rechters oordeel den martelaar speelt, juist een man is, wien het eedzweren tegen de borst stuit? Het feit, dat nog steeds in het vrije Nederland, al naar dit den rechter behaagt, iemand tot gevangenisstraf kan worden veroor deeld omdat hij geen eed wil zweren, is zóo be droevend, dat wij langs dezen weg tot onzen wet gever petitioneeren»maak daar nu toch spoedig een einde aan orologisch observatorium op Java ten uitvoer te brengen. Na velerlei oponthoud werd met die waarnemingen in 1866 aangevangen, welke sedert in vier boekdeelen, in groot kwarto-formaat, bekend zijn gemaakt. Bovendien wist dr. Bei'gsma een net van meteorologische waarnemingen, door lief hebbers, over den geheelen Indischen archipel uit te spreiden. Hij was sedert 1875 chef der 7e afdeeling en van de triangulatie bij het marine departement te Batavia. Door 68 Nederlanders in verschillende deelen des lands is eene oproeping tot het Nederlandsche volk gericht, om eene vereeniging tot hervorming van ons kiesrecht op te richten. Hun doel is, te breken met den census als maatstaf van kiesbe voegdheid en het kiesrecht toe te kennen aan alle leden der staatsgemeenschap, behoudens de uit zonderingen die in 't algemeen belang gevorderd worden. Wij komen op de oproeping nader terug. Voors hands vermelden 1 wij uit de alfabetisch gestelde onderteekenaars de heeren J. P. Bredius, te Bergen op ZoomA. Buma, lid der tweede kamer, te Hindelopen mr. Van Diggelen, te Zwolle; dr. Ekker, te KampenP. C. P. Frowein, te Goes; mr. S. van Houten, lid der 2e kamer, te 's Gia- venhagemr. H. P. de Kanter, te BrielleC. E. Massee, te GoesO. Rommers, te Leeuwarden D. Stigter, te Goesjhr. M. J. de Marees van Swinderen, te GoesHenri Tak, te Middelburg mr. P. Roetert Tak, te Kampen. De Coöperatieve Vereeniging voor Zee- en land macht is tot stand gekomen en te 's Gravenhage gevestigd. Tot bestuurders zijn gekozen de heeren: S. A. Lutz, kapitein der grenadiers, voorzitter W. H. P. Vogel, off. van adm. le kl. der maiine; F. G. A. Scherer, kapitein der artillerieW. G. F. Snijders, kapitein van den staf; F. A. Thomése, kapitein-intendant; H. Verploegh, le luit. der grenadiers, penningmeester Rich. P. A. van Rees, oud-marine-officier, secretaris. De commissarissen zijn' de hh. A. Kool, kapitein van den staf; C. Vreede, luit. ter zee le kl.H. P. L. C. de Kruijff, kapitein der artillerieJ. B. van den Oudendijk Pieterse, id., en W. B. J. Duijcker, kapt. der jagers. Even als de tabaksplanters op Java onlangs ge dreigd hebben te Hamburg of Bremen eene betere markt voor hun product te gaan zoeken dan te Amsterdam, wordt nu in de Soerab. Ct. het vol gende over den koffiehandel geschreven. -Ben ik goed ingelicht, dan bestaat het plan om den handel te verleggen en wel naar Marseille. Be schande lijke resulta*en in den laatsten tijd van den koffiehandel naar Nederland, terwijl in den kleinhandel de prijzen even hoog bleven, hebben menig koffieplanter tot nadenken en tot de overtuiging gebracht, dat het hoog tijd wordt dat aan deze afzetterij ten einde worde gemaakt. Zij, die zoo denken, hebben groot gelijk en ik ben er van overtuigd, dat als gedurende ecu paar jaren de Nederlandsch-Indische producten naar brave kooplieden in Marseille gezonden worden, de Nederlandsche kooplieden (ik qnalificeer niet) uit een ander vaatje zullen tappen." Hoewel wij, teekent het Handelsblad hierbij aan, noch aan de aantijging, noch aan de be dreiging groote waarde hechten, daar beiden wel haar reden van bestaan zullen vinden in de bitter booze luim van Solo's koffieplanters over de slechte prijzen van hun product, meenden wij haar aan onze lezers niet te moeten onthouden, te minder nu een geacht blad, als de Soer. Ct. daaraan wel eenig gewicht schijnt toe te kennen. Mocht iemand de schoen passen, hij trekke dien aan. Uit Port-Said is het telegrafisch bericht ontvan gen van het overlijden, in de Roode Zee, van Dr. P. A. Bergsma, directeur van het magnetisch en meteorologisch Observatorium te Batavia, die na een bijna 22jarig verblijf in O. I. met de Fransche mail naar zijn vaderland terugkeerde. Ieder, die den buitengewoon werkzamen man te Batavia ge kend heeft, zal het bejammeren, dat zijn krachtig gestel gesloopt is geworden door het tropische klimaat. De hoogleeraar Oudemans geeft in het Utr. Dbl- eene van hartelijke sympathie getuigende levens schets van den overledene. Hij was te Gent ge boren, waar zijn vader, die later hoogleeraar in de botanie te Utrecht werd, dezelfde wetenschap doceerde. DL Bergsma vertrok in 1860 naar Ba tavia, teneinde het door Alexander von Humboldt aan den gouv. gen. Pahud in overweging gegeven lan tot oprichting van ee» magnetisch en mete uiDDEB.OB.DEit. Benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw jh* mr A. L. E. de Stuers, minister-resident te Madrid. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Dreischor, op eene jaarwedde van 650, de kweekeling C. J. Barentsen, te Colijnsplaat. Gapinge, 9 Mei. Beroepen tot predikant dr. N. H. gemeente alhier de candidaat H. C. Calienbach. Z. M. raderstoomschip le kl. Valk wordt buiten dienst gesteld en de kap. t/z. J. W. Binkes, eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven en op nonactiviteit gesteld. De luit. t./z. le kl. jhr H. M. van der Wijck, die der 2e kl. J. H. J. L. baron Sweerts de Landas Wijborgh en de off. van adm. le kl. D. A. van der Laan, behoorende tot de rol van Z. M. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Z. M. raderstoomschip Valk, eerstgenoemde als le off., worden op nonactiviteit gesteld. De luit. t/z. 2e kl. J. Wentholt, uit Oost- Indie in Nederland teruggekeerd, is op nonactivi- teit gesteld. Yoor het examen van machinistleerling 2' kl. bij de marine, hebben zich 85 aspiranten aangemeld. Heden deed de rechtbank alhier, in hooger be roep, Mitspraak in de zaak van H. B., van beroep sleeper en wonende te Vlissingen, die bij vonnis van den kantonrechter te Middelburg dd. 14 Feb. jl. schuldig verklaard was aan het zonder last en zonder voorkennis van den concessionaris plaatsen van een voorwerp op de spoorstaven van een stoomtram in Zeeland, waardoor het vervoer over die staven belemmerd en onveilig werd gemaakt, en te dier zake tot eene geldboete van 5 en zeven dagen gevangenisstraf werd veroordeeld. Bij de behandeling der zaak werden de voor den kantonrechter afgelegde getuigenissen en ont- kentenis (zie Midd. Ct van 1 Febr.) herhaald, ter wijl bovendien nog een drietal getuigen a décharge werden gehoord. Door het O. M. werd bevesti ging van het vonnis des kantonrechters geëischt, doch verbetering daarvan in zooverre dat de boete van 5 op 75 werd gebracht. Deze eisch werd door de rechtbank ingewilligd en B alzoo veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zeven dagen, eene geldboete van 75 en in de kosten der procedure. Vlissingen, 9 Mei. Een houten gebouwtje, vroeger gediend hebbende voor hulpstation, dicht bij het locaal-station gelegen en bewoond door beambten en werklieden van den spoorweg, ia beden morgen door brand bijna geheel vernield. Het huisraad der inwoners werd gedeeltelijk ge borgen persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Even als bij vroegere gelegenheden was: de wakkere brandweer spoedig daar om den brand te stuiten en grooter onheilen te voorkomen. - Te Zuiddorpe is in 9bjarigen ouderdom over leden de gepensioneerde veldwachter Levinns va»

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1