BUITENLAND" Ingezonden Stukken. Een. nieuwe Noordzeehaven. te onthouden om aan het Fransche protectiestelsel eenigen zedelijken of inaterieelen steun te schenken. Er zijn volgens deze meening, geen groote handels belangen bij het tractaat betrokken. De uitvoer van kaas naar Frankrijk is tegenover zooveel andere en grootere handelsbelangen niet van overwegende beteekenis. Een andere groep van leden was gunstiger ge stemd voor het ontwerp, al gaf ook het nieuwe tractaat niet alles wat zij zouden gewenscht heb ben. Yoor de verkregen wijzigingen brachten zij de regeering hulde. Het zijn onmiskenbare ver beteringen. Yooral ook tegenover de bezwaren, tegen bet vorig tractaat aangevoerd, zijn die ver beteringen van belang. De leden, die alleen ter zake van de verklaring in het protocol tegen het vorig tractaat gestemd hebben, kunnen hun stem bezwaarlijk aan dit wetsontwerp onthouden. Mocht Nederland dan ook al bij het in werking treden van dit tractaat van slechter conditie wor den, zonder tractaat zou de toestand nog erger zijn, aangezien onze handel alsdan aan het Fran- sche algemeen tarief zou worden onderworpen. De onafhankelijkheid zijner tariefwetgeving offert men bij alle handelstractaten op en van de zijde van hen, die in een klein land, gelijk het onze, den vrijen handel als het eenig mogelijke beschouwen, klinkt die grief vooral vreemd. De handelaars, van wier adres sprake was, vergeten twee zaken: vooreerst dat de handel in de laatste jaren niet alleen hier te lande, maar ook overal elders kwijnt, niet het minst daar, waar beschermende rechten worden geheven, en in de tweede plaats dat de invoering van differentieele rechten, hetzij in Nederland, hetzij in Indië, uit een staatkundig oogpunt zoo gevaarlijk zou zijn, dat de adressan ten er ten slotte ongetwijfeld zelf voor zouden terugdeinzen. Bovendien wordt de heffing van differentieele rechten en de verhooging van het tarief, behalve voor de artikelen in het tarief B genoemd, door dit tractaat niet verboden. In de klachten over benadeeling onzer nijverheid heerscht onmiskenbaar groote overdrijvingmen moet niet vergeten, dat de Ned. nij verheid door dit tractaat alle voordeelen zal deelachtig worden, nu reeds door andere mogendheden bedongen of die latei- door Frankrijk aan haar mochten worden toege staan. Behalve deze beschouwingen gaf einde lijk nog bij eenige leden de overweging, dat zij bij verwerping ook weder van dit tractaat voor een ministerieele crisis vreesden, den door slag ten gunste van het wetsontwerp. Eindelijk gaven nog andere leden in overweging om het wetsontwerp aan te nemen onder voor waarde dat de duur van het tractaat tot eenkor- teren termijn (vijf of drie jaren of zelfs èen jaar) zou worden ingekrompen, ten einde den weg te openen tot nadere onderhandelingen. De regeering meent te mogen verwijzen naar haar vroegere betoogen en verklaringen. Evenmin schijnt het oogenblik gunstig om een debat te openen over het al of niet verkieslijke voor Neder land van specifieke rechten boven rechten ad valorem. Genoeg zij het, hieromtrent te doen opmerken dat wij ons door art. 3, in verband met tarief B, alleen zullen verbinden om het bedrag der tegenwoordige rechten voor de daarin genoemde artikelen niet te verhoogen. Van concessiën omtrent den wijnaccijns is bij deze onderhandelingen geen sprake geweest de regeering zou daartoe dan ook niet hebben kunnen besluiten. Dat geen inkrimping van den tijd, waarvoor het verdrag gesloten is, te verkrij gen zal zijn, kan met zekerheid verklaard worden. De regeering kon de bezwaren van Frankrijk daartegen niet opheffen. Gewichtig zijn de inlich tingen, nopens die vraag door den Zwitserschen gezant te Parijs onlangs in het openbaar gegeven en door de regeering medegedeeld. Wat het belang van onzen handel bij het tot stand komen van het tractaat aangaat, na al het daaromtrent reeds betoogde wordt alleen nog opge merkt dat dit belang niet uitsluitend of zelfs niet in hoofdzaak is af te meten naar de vroeger mede gedeelde cijfers nopens de hoogere rechten, welke Nederlandsche goederen bij het niet tot stand ko men der voorgestelde conventioneele regeling zullen te betalen hebben. Yan veel grooter beteekenis, al is die niet onder cijfers te brengen, is het worden als de zoon van kolonel Laynede enkelen die het beter weten Duff ham, de kolonel en zijn vrouw, en nu Lady Chavasse zullen het geheim altijd bewaren." »Ja; dat geloof ik ook. Ik geloof dat de jongen een mooie, eervolle carrière te gemoet gaat misschien evenzeer als wanneer hij mjjn wettige erfgenaam ware. Ik vrees dat het verdriet, dat hij dat niet is, terwijl hij het had moeten zijn, mij in den laatsten tijd veel achteruit gezet heeft, Mary." »Ik wenschte dat gij in het leven hadt kun nen blijven, Geoffrey 1" riep zij al snikkende uit. >Ik heb het ook gewenscht," antwoordde hij op smartelijken toon." Maar het heeft niet mogen zijn. Als de dagen komen dat mijn moeder alleen zal zijn met Lady Rachel, moet gij mij beloven dat gij nu en dan eens naar haar toe zult gaan, om haar te troosten. Er is iets in mij dat mij zegt dat gij dit kunt, Mary, en dat zij troost van u zal aannemen en ik weet dat zij dien zeer zal behoeven. Wees goed voor haar, als ik er niet meer ben." »Ja; dat beloof ik u." Gij zijt de dapperste van ons allen, Mary, en toch hebt gij het meest geleden." Juist dat lijden heeft mij dapper gemaakt," antwoordde zij. »0 1 Geoffrey, ik begin in te zien dat het beter is om in deze wereld te veel te lijden, dan te weinig. Het is een harde waarheid om te leerenmaar als men haar eens kent, brengt zjj geluk in het lijden aan." belang, dat de bestaande handelsbetrekkingen tus- sehen de beide landen niet te loor gaan en dat zekerheid besta ten aanzien van het stelsel, waar onder die betrekkingen zich verder kunnen ont wikkelen. De kamer van koophandel te Rotter dam heeft indertijd ten duidelijkste aangetoond, welken invloed de toepassing van het algemeen tarief op de verlegging van den doorvoerhandel naar Antwerpen zou kunnen hebben. Yoor het belang van sommige takken van nij verheid en landbouw bij het verkeer met Frank rijk wordt almede verwezen naar de vroegere stukken. Daaruit blijkt dat naar Frankrijk recht streeks wordt uitgevoerd jaarlijks voor een gemid delde waarde van ongeveer 18 millioen gl. De regeering meent dat het voordeel voor het artikel kaas uit het tractaat voortvloeiende, even min als de andere bij het tractaat verbonden be langen, mogen worden over het hoofd gezien omdat sommige andere takken van nijverheid niet bevre digd zijn. Onlangs werd te Emden in Oostfriesland met groote plechtigheid het feest gevierd van de ope ning der rechtstreeksche telegraafverbinding tus- schen het Duitsche rijk en Noord-Amerika. Van Emden werd door de Duitsche regeering een kabel van 894 zeemijlen naar Valentia gelegd, waar de Duitsche lijn een der kabels van de Anglo-American tot hare beschikking vond. De Engelsche regeering stond toe dat een Duitsch kantoor aan de kust werd gevestigd, zoodat eene rechtstreeksche ver binding met de Yereenigde Staten is tot stand gebracht, terwijl vroeger de Duitsche telegrammen werden verzonden over Lowestoft en Londen. Dit voor Duitschland belangrijke feit heeft de aandacht gevestigd op het vervallen plaatsje, de ville morte, die het uitgangspunt der nieuwe lijn is. Het verging der stad als vele anderen. In de middeleeuwen bezat zij een bloeienden handel, doch in den overmoed van den rijkdom werden de voorzorgen verwaarloosd om de haven in goe den staat te houden, en in het laatst der zes tiende eeuw was door aanslibbing het bed der Eems verlegd, zoodat Emden een goed eind weegs verwijderd lag van de rivier, waaraan het zijne stichting en zijn bloei had te danlren. De stad bleef nog eene handelsvloot behouden, die echter niet meer met ongebroken lading voor de pakhuizen kon komen, maar de vijftig jaren Hanoveraansch bestuur van 1815 tot 1866 voltooiden het werk der slooping van Emden's welvaart. De bewoners, een kloek ras, stelden zich reeds dadelijk veel voor van de aansluiting, eerst bij den Noordduitschen bond, later bij het Duitsche rjjk. Want Emden ligt zeer gunstig voor het verkeer der nijverheidsdistricten van Westfalen en Rijnland met noordelijk Europa, Engeland en Amerika, mits het achterland met de haven in verbinding worde gebracht door waterwegen en de haven zelve der stad eene belangrijke verbe tering onderga. Daarom is de blik der Duitsche regeering, tuk op het nationaliseeren van den han del en van den invoer, voor zooveel die onver mijdelijk is, en nog meer gesteld op den uitvoer op Duitsche schepen uit Duitsche havens, op Emden gevestigd om er, in concurrentie met de Nederlandsche havens en Antwerpen, de uitvoer- haven van Rijnland en Westfalen van te maken. Wil men in werkelijkheid dit doel bereiken, dan eischt de toestand dringend groote verbete ringen. Tot kenschetsing van den toestand dei- haven zal het genoeg zijn eene mededeeling over te nemen van den correspondent, door de Kölni- sche Zeitung naar de feestelijkheid van de opening der telegraaflijn gezonden. Een Noorsch schip, dat met eene lading balken uit een Mexicaansche haven kwam, was twee voet te breed voor de Nesserlander sluis tusschen den Dollart en Emden, terwijl het ettelijke voeten te diep ging voor het vaarwater achter de sluis. Er Sir Geoffrey knikte toestemmend. Hij had er ook iets van geleerd, maar te laat. »Ik ben aan een vertrouwelijken brief aan kolonel Layne begonnen, Mary, en ik zal dien nog voor mijn dood verzenden, om hem te be danken voor Zijne woorden werden gesmoord onder een vroo- lijke opschudding, teweeggebracht door de komst van Arthur. De knaap kwam binnenstormen met zijn boeken onder den arm. »Ik ben niet zoet geweest, tante Maryik heb den meester allerlei last bezorgdmaar ziet ge, ik had in het gaan knikkers gekocht, in plaats van in het terugkomen, zooals gjj gezegd hadt, en o, wie is dat?" Hij liet zijn boeken op een klein tafeltje vallen, zoodra hij den vreemdeling, die nu opgestaan was, in het oog kreeg. Het vuur was bijna uitgebrand, zoodat het vertrek tamelijk donker was en hij sir Geoffrey niet dadelijk herkende. Mary pookte het vuur op en schoof de roode gordijnen voor het venster dicht. »Wat komt gij doen?" vroeg de knaap, toen sir Geoffrey hem een hand gaf. »Zjjt gij wat beter, mijnheer?" »Ik zal hier op deze wereld nooit beter worden, Arthur. En dus zijt gij zoo lastig ge weest van middag 1" Ja,het spijt mij wel! en ik heb het mijn heer ook gezegd. Het kwam alleen door de knikkers. Ik kon mijn handen niet uit mijn zakken houden. Kijk ook eens wat een mooie 1>' moest dus op stroom worden gelost, waarbij men natuurlijk op mooi weer moest wachten, wijl anders de kapitein de boegpoorten niet kon open zetten of de vlotten uit elkaar sloegen. Zoo duurde het lossen verscheidene weken, en het laat zich begrijpen dat de daarop vallende onkosten voor Emden de mededinging met andere havens geheel onmogelijk maakt. Geen kleiner bezwaar is het gemis aan retourvracht. Het zou aange wezen zijn, dat zulk een schip een vracht West- faalsche kolen mee terugnam. Maar het laden op stroom geeft te veel verlies aan kolen, zoodat de schipper wat zand inneemt en zijne lading kolen in Engeland gaat halen. De plannen zijn gemaakt om aan dit alles een einde te doen komen en van Emden eene goed ingerichte zeehaven te maken. De stad Emden heeft zijne haven en zijn nieuw kanaal naar de Eems aan het rijk in eigendom afgestaan, en de staat heeft het plan ontworpen tot zoodanige verbetering en uitbreiding der havenwerken, dat de zwaarste en meest diepgaande schepen te Em den aan den wal zullen kunnen komen. De stad heeft zich verbonden tot eene aanzienlijke bij drage in de kosten van deze werken, waarin een uitgebreide aanleg van dokken met spoorverbin ding, pakhuizen en loskranen begrepen is. Boven dien worden door den aanleg van eene spoorbaan langs de Oostfriesche kust en door bet kanaal van de Eems naar de Jahde twee wegen naar bet binnenland voor de haven ontsloten. Eindelijk wil men door een stoombootenveer den graan voorraad van den vruchtbaren linkeroever der Eems van de Groninger markt lokken naar die der nieuwe zeehaven. Dit alles zou echter niet genoeg zijn om de groote kosten voor den staat en de stad te recht vaardigen. Voor de voeding van het verkeer in Emden is noodig een goedkoope weg, een waterweg dus, van Rijnland en Westfalen naar de monding der Eems. Eerst wanneer artikelen van, naar hunnen grooten omvang geringe waarde uit de kolen- en fabrieksdistricten van de genoemde provinciën even goedkoop Emden kunnen bereiken als nu Rotterdam en Antwerpen, kan de handels weg zich richten over Emden. De behoefte aan grondstoffen voor de fabrieken bepaalt den invoer, terwijl de producten der mijnen, vooral de kolen, in den uitvoer voorzien. Het aan den Pruisischen landdag voorgestelde kanaal van den Rijn naar de Eems is dus voor het westen van Duitschland van het grootste gewicht. De behandeling van het ontwerp werd uitgesteld, wijl de begrooting en de wijziging der kerkelijke wetten al den beschikbaren tijd in beslag namen. Bij den beperkten tijd van den landdag schijnt het niet zeker dat het ontwerp nog in deze zitting in behandeling zal komen. Is het echter waar dat prins Bismarck het consi gne heeft gegeven dat de landdag, niettegenstaande ook de rijksdag is vergaderd, zijne gansche agenda moet afwerken, dan wordt het slechts eene vraag van uitvoering en van tijd, dat de nijverheid en de mijnen van Rijnland en Westfalen voor in- en voor uitvoer onafhankelijk zullen zijn van de Nederlandsche havens en Antwerpen. Mijnbeer de Redacteur Het was voor de zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning zeer vleiend van meer dan eene zijde te mogen vernemen, dat de uitvoering van de Jahreszeilen, op den 28n Mei 11. aan velen een groot muzikaal genot had verschaft, en men kon zeker geen beter bewijs geven van de aangename herinnering, die het concert bij de hoorders had achtergelaten, dan door een herhaling te vragen van het verschafte genot. Intusscheneen zoodanige herhaling is, naar mijn persoonlijk gevoelen, eene onmogelijkheid, onder meer omdat de leden van het koor zich in het tegenwoordige jaargetijde hoe lang zoo meer verspreiden, terwijl het bovendien in de verste verte niet te verwachten is, dat de kosten, aan eene herhaalde opvoering verbonden, zouden kun nen worden gedekt. Daar kwam een handvol mooie" van allerlei kleuren voor den dag. Maar Mary, die met een afgewend gelaat bij den schoorsteen stond, zei dat hij die moest wegbergen. Arthur begon te voelen dat er iets gedempts in de kamer was. »Ik heb met uw tante over uw toekomst gesproken, want weet ge, Arthur, gij zijt mijn lieveling," zei sir Geoffrey. »Van het oogenblik af dat mijn paard u omvergeworpen had en u had kunnen dooden heb ik de warmste be langstelling in uw welzijn gevoeld. Ik heb vaak gewenscht dat gij dat gij hij aarzelde even van aandoening »dat gij mijn eigen zoon waart maar dat kan natuurlijk niet. Ik weet niet welk beroep gij kiezen zult of men voor u zal kiezen »Ik zou graag soldaat worden," viel Arthur hem met schitterende oogen in de rede. »Uw gedachten kunnen nog veranderen voor dat de tijd om te kiezen daar is. Maar een soldaat kan een even trouw dienaar van God als van den koning zijn. Onthoud die waarheid, als gij ooit soldaat mocht worden?" Ja", fluisterde Arthur, want die ernstige toon maakte hem een beetje angstig. Sir Geoffrey ging zitten, hield Arthur voor zich en tot groote verbazing van dezen laatste rolden er twee groote tranen langs zijne ingezonken wan gen. De knaap werd onrustig en bij wijze van af leiding begon hjj te spelen met den horlogeketting en het cachet van den baron. Het was een door schijnend zegel met een eenvoudig devies. »Zoudt gjj dat gaarne willen hebben, als ik Wat nu de in uw blad mede besproken geschikt heid van de zaal in het Schuttershof aangaat en de wenschelijkheid om de uitvoeringen der zangver eeniging in het vervolg daar te doen plaats heb ben, kan ik u, mijnheer de redacteur, de verzeke ring geven, dat deze zaak in den boezem van het bestuur niet onbesproken is geblevenintegendeel het voor en tegen is met emst en nauwgezetheid nagegaan. Mijne persoonlijke meening hieromtrent wil ik gaarne mededeelen. De concertzaal is, dit valt niet tegen te spreken, te klein voor de tegenwoordige sterkte van het koor; zij is nog niet gebleken te klein te zijn voor het aantal toehoordersdè deelneming is, helaas, in onze stad nog niet zöo algemeen, dat er ooit sprake is geweest van gebrek aan zit plaatsen en wat de hitte betreft, die ontegenzeg gelijk bij een overvolle zaal zeer hinderlijk zou zijn en ook nu reeds aan velen minder aangenaam wasterwijl de thans aanwezig zijnde ventilatie- middelen zijn gebleken onvoldoende of niet doel matig te zijn, geloof ik vooralsnog niet aan de onmogelijkheid om, bij eenige geldelijke opoffering de ventilatie te verbeteren. Mocht het koor zich nog verder in getalsterkte uitbreiden, dan zoude ongetwijfeld de tijd aanbreken dat eene uitvoering in de concertzaal onmogelijk werd, doch overigens vergete men niet, dat de concertzaal een uitste kende acoustiek bezit, door hier optredende artisten om bet zeerst geroemddat in de Schuttershof- zaal niet alleen een goed koor maar ook een middelmatig bezet orkest noodig zal zijn (tot de samenstelling waarvan de zangvereeniging de middelen niet bezit) en dat uitvoeringen met piano-begeleiding of met dubbel strijkkwartet (zonder meer) in die zaal een slecht figuur zullen maken; eindelijk (indien men uitsluitend het oog heeft op de wenschen van het publiek) dat er, tegenover hen die herhaaldelijk aandringen op het gebruik maken van de Schuttershofzaal, vele anderen zijn, die met een verhuizen daarheen vol strekt niet zouden gediend wezen en het zeer zouden betreuren indien de in het midden der stad gelegen, voor kleine uitvoeringen zoo uitne mend geschikte, zaal werd verruild tegen de Schut tershofzaal, waarvan noch de ligging, noch de toe gang, noch de inrichting hun toelachen. Wenscht men dringend in het volgende jaar een proef te nemen met de meergenoemde zaal, welnu: indien de Confrérie van St. Sebastiaan de zaal ten gebruike wil geven en er belangstellenden worden gevonden, die in de kosten voor het ver anderen en vergrooten van het orkest (dat, zoo als het thans is, te eenenmale onbruikbaar is) willen te gemoet komen, dan zal het bestuur der zangvereeniging, naar ik vermoed, tot het nemen van die proef wel willen besluiten. Ten slotte nog dit Wanneer het der zangvereeniging mogelijk is opvoeringen te doen plaats hebben als die welke in het afgeloopen seizoen aan de leden zijn aan geboden, dan is zij dat ook voor een groot deel verschuldigd aan die muzikale krachten in onze stad buiten de werkende leden der zangver eeniging, die telkenmale, desgevraagd, bereidwillig en belangeloos hun talent en hun tijd voor het welslagen der uitvoering hebben over gehad en niet minder aan hen die, door hunne handteeke- ning op de lijst der donateurs of donatrices, ge toond hebben de. zangvereeniging in hare pogingen te willen steunen, niet alleen om zelf daarvan het genot te hebben, maar omdat zij overtuigd zijn dat het verschaffen van de gelegenheid om goede muziek te hooren, aan de geheele stad ten goede komt en haar tot eer strekt. Elke kunst toch is niet alleen een middel om genot te smaken, pe heeft evenzeer een opvoedend, ontwikkelend en stichtend karakter. Uit dat oogpunt beschouwd is de Concertzaal school en kerk tegelijkertijd. Het was mij eene behoefte, mijnheer de redac teur, deze gelegenheid aan te grijpen om mijnen dank, ik durf wel bijna zeggen den dank der zangvereeniging, te betuigen aan allen die het haar hebben mogelijk gemaakt te geven wat zij gegeven heeft. D. G. van Teijlingen, Voorzitter der Zangv. Tot O. en U- er niet meer ben, Arthur, en als gij oud genoeg zijt als een gedachtenis aan mij willen dragen Ik vind dat heel goed; niemand heeft er meer recht op dan mijn klein vriendje, dat bijna zijn arm ver loren had door mijn onbedachtzaamheid. Ik zal er voor zorgen. Maar ik heb nog een beter ge schenk en dat zal ik u nu geven." Hij nam het bijbeltje, dat hij in den laatsten tijd altijd bij zich droeg, uit zijn zak, gaf het Arthur en zei dat hjj er zijn naam in geschreven had. Het kind sloeg haastig het titelblad op en zag daar staan Arthur Layne. Van G. A. C." Iets lager stonden de woorden Komt tot mij gij allen die vermoeid en belast zijt, ik zal u ruste geven." »Dat heeft Jezus gezegd" zei het kind een voudig. »Ja Jezus Christus. Doe dat boekje nooit weg Arthur. Gebruik het altijdik heb er vele plaatsen in aangeteekend. Mocht het ooit uw lot zijn om op een slagveld te kampeeren, neem het dan mede; laat het uw gids, uw vriend zijn Mettertijd zult gij het meer liefkrijgen dan eenig boek ter wereld." Wordt vervolgd.) gedrukt bij de gebroeders abrahams te middelburg.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 6