BUITENLAND. Laatste Berichten. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Zeetijdingen. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. dagschool en tot oprichting eener hoogere burger school met 3jarigen cursus, onder vaststelling tevens van de hoofdpunten der regeling voor die school. Voorts is eene voordracht aangenomen tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan het gymnasium. Den 15ei> dezer zullen de nieuwe patronen, waarvoor de vizieren reeds sedert langen tijd veranderd zijn, bij de infanterie in gebruik wor den gesteld. Ongeveer 18 millioen patronen oud model zullen nu door de schutterijen, voor zoover deze van Beaumont-geweren voorzien zijn, ver schoten moeten worden. In de voor het gerechtshof te 's Gravenhage aanhangige zaak van den heer F. als curator in het faillissement der Vlissingsche Handelsbank appellant tegen jhr. v. S., geïntimeerde, heeft het hof, heden uitspraak doende, de schuld van den geint. aan de firma Lens en Bergsma tegenover den appellant niet bewezen verklaard en de over legging der boeken bevolen. Gisteren morgen te ongeveer 8 uren kwamen over de Groote Markt alhier, een 20tal Vlissin- gers, die «Meiochtend" hadden gehouden en daarbij meer of minder diep in 'tg as hadden gekeken. Toen een agent van politie, die een hunner, welke »in kennelijken staat" verkeerde, wilde arresteeren, trachten de anderen hem te ontzetten en volgde eene formeele vechtpartij; waarbij de politie-agent de lijdende partij was en zijn arrestant moest laten glippen. Later werden echter een paar per sonen, die men van het verzet verdacht, in arrest genomen. In het café van de heeren Breder en Doe selaar te Vlissingen, is een z. g. n. Orchestrion een orgel dat de tonen van een volledig orkest doet hooren, geplaatst. Het is het eenige van dien aard in deze omstreken. De voorwaarden, door den koning gesteld voor de eigendomsoverdracht van het paleis aan den Kneuterdijk te 's Gravenhage zijn de volgende 1°. dat de betaling der kooppenningen en aanvaar ding zal plaats hebben 1 Juni a. s.2° dat worde geëerbiedigd de door Z. M. verleende vergunning aan den prins van Oranje, tot berging in het paleis aan den Kneuterdijk tot 1 Aug. a. van onderscheidene aan Z. K. H. toebehoorende voorwerpen; 3°. dat evenzeer worde geëerbiedigd de door Z. M. tot 15 Juli a. gecontracteerde huur van het huis aan het Noordeinde op den hoek der Heulstraat; 4°. dat de grond- en andere lasten van 1 Juni a. af voor rekening komen der gemeente 's Gravenhage5° dat de gothische zaal, als reeds door Z. M. totdat doel afgestaan, beschikbaar moet blijven voor de tentoonstelling van aquarellen, in de maanden Juli, Augustus en September a.6° dat alle rechten en kosten van den koop en verkoop en der leve ring van het verkochte, zoomede al de kosten, reeds gemaakt ter zake van den voorgenomen publieken verkoop, ten laste zullen worden geno men van de gemeente 's Gravenhage. Te IJmuiden is aangespoeld een scheeps- zwaard, waarop de letters Ie, H D. Het zwaard is herkend als afkomstig van een Scheveningsche schuit, die in het begin dezer week werd thuis verwacht. Het aanspoelen van dit zwaard op ome kust, terwijl de wind de geheele week gunstig was om de kust te bereiken, doet helaas gelooven, dat het vaartuig met man en muis in den laatsten storm vergaan is. De algemeene vergadering van de Ned. Ver eenig ing tegen de prostitutie zal op 15 Mei te Utrecht gehouden worden. O. a. zal de vraag worden behandeld: «Welke middelen zijn aan te bevelen om de uitstalling van zedelooze prenten en platen, speciaal in winkels, tegen te gaan?" In een te Leeuwarden gehouden vergadering van crediteuren in de zaak van de Gebr. Kutsch Lo- jenga, kassiers en commissionairs in effecten aldaar, die genoodzaakt waren te liquideeren en daarom hun betalingen hebben gestaakt, is voorloopig be sloten tot een afwikkeling in der minne. Het passief is geraamd op 450.000 tegenover een actief van 290.000. Naar het zich dus laat aanzien, zal er 60 pet. betaald worden. Er bestaat echter kans, dat dit cijfer nog zal worden ver hoogd. Geleden verliezen en insolventie van enkele der voornaamste debiteuren schijnen de hoofdoorzaken te zijn van den val der jeugdige firma, die het vertrouwen van velen genoot. In den vroegen morgen van den 17 Mei zal sr een zonsverduistering plaats hebben, die in Europa slechts gedeeltelijk zichtbaar zal zijn. Te Utrecht zal het begin plaats hebben te 6 n. 29 m. des morgens, het einde te 7 u. 49 m. De grootte der eclips zal slechts iets meer dan 2 duim bedragen aan den zuidkant der zon. Heden morgen heeft de koningin van Zweden, per salon wagen van de Rijnspoonuegmaatschappij Amsterdam verlaten. H. M. reist aanvankelijk naar Keulen, waar eene bijeenkomst met de groot hertogin van Baden het doel der reis is, en keert via Hamburg—KorsoerMalmoe naar Zweden terug. De vorstin-moeder van Wied vertrok insgelijks heden naar Duitschland. Zaterdag werden in het huis n° 25 op de Leliegracht bij de Keizersgracht te Amsterdam, de gedenksteen en het borstbeeld geplaatst van Pot gieter, die in dat huis gedurende bijna twintig jaren heeft gewoond. Dit feit staat met gouden letteren op de zwart marmeren tafel vermeld. De buste, levensgroot en van wit marmer, rustende op een voetstuk gevormd door boeken, is het werk van den verdienstelijken jeugdigen beeld houwer Teixeira de Mattos. Southampton. Het stoomschip Madura zou na de in den storm van Zaterdag bekomen schade hier hersteld te hebben, heden vertrekken, doch bij het aanzetten weigerde de machine. De stoom boot is nu in het dok teruggekeerd om de machine na te zien, waarmede vermoedelijk morgen gereed gekomen wordt. Amsterdam. Het stoomschip Prinses Marie is heden van Port Saïd vertrokken. Tweede kamer. Het gewijzigde handels- tractaat met Frankrijk werd door de heeren Keuchenius, Borgesius en Heijdenrijck bestreden. Zij stelden de politieke quaestie geheel ter zijde, dewijl zulke overwegingen niet mogen gelden. Hun hoofdbezwaar blijft dat wij over een tijdvak van tien jaren onze vrijheid aan banden leggen, ter verkrijging van een onbeteekenend voordeel, daar zelfs de toepassing van het Fransche tarif general niet zooveel nadeeliger wezen, maar dit daarentegen ons het voordeel schenken zou van onze zelfstandigheid en de toekomst onzer vrijzin nige handelswetgeving te behouden. Daartegen wegen niet op de in het tractaat gebrachte verbete ringen, die niet te ontkennen zijn, maar waarover toch, meer bepaald wat de Indische tarieven be treft, nog een geheimzinnige sluier ligt, waarvan opheffing verlangd werd. De heer Gleichman oordeelde dit laatste niet strikt noodig. Hij keurde het verhoor op vraag punten af, dat den minister door de rapporteurs is afgenomen en waarschuwde voor de gevolgen der verwerping van het tractaat zoowel uit een politiek, een internationaal als uit een economisch oogpunt. De heer Bastert, die tegen het vroegere tractaat gestemd heeft, is voornemens thans voor te stem men omdat hij overtuigd is dat voor 't oogenblik niets beters te krijgen is, zoodat het niet raadzaam kan zijn de verkregen voordeelen in de waagschaal te stellen. Ook de heer Mees bevestigde die opvat ting. De heeren van Baar, Kops en A. vanDedem bleven het tractaat bestrijden, de eerstgenoemde omdat de opiniën, ook ons land, meer en meer tot reactie op het stelsel van vrijen handel beginnen over te hellen, zoodat wij onze vrijheid minder dan ooit aan banden mogen leggen. Daarentegen is de heer Kops juist tegen het tractaat, teneinde de reactie niet te bevorderen. Deze betoogde overigens ook dat de bezwaren tegen het alge meene Fransche tarief meer hersenschimmig dan werkelijk zijn. Het debat wordt in eene avondzitting voortgezet. Eerste kamer. Verschillende wetsontwerpen werden aangenomen, waaronder dat bevattende bepalingen ter voorkoming van brandgevaar langs de spoorwegen. De heer Van Limburg Stirum heeft eene interpellatie aangekondigd over de verbetering van de Maas. Iionden. Te Dublin hebben nog geen arres- tatiën plaats gehad. De Iersche land-league heeft een manifest uitgevaardigd, onderteekend door de heeren Parnell, Dillon en Davitt, waarin afschuw betuigd wordt over den gepleegden dubbelen moord. Zij spreken de hoop uit, dat het geheele Iersche volk zijn afkeer zal toonen van den schandvlek, die op Ierlands naam rust, zoo lang de moordenaars niet aan de justitie overgeleverd zullen zijn. Caïro. Het gezag van den khedive is door zijne houding zeer versterkt. Men spreekt van eene ministerieele crisis. Van 30 April tot 7 Mei 1882. Middelburg. Ondertrouwd: J. W. Akkermans, jm. 24 j. met H. M. C. Vervenne, jd. 21 j. A. C. Louws, jm. 24 j. met E. C. Dekker, jd. 24 j. A. de Kam, jm. 27 j. met B. de Buck, jdi 25 j. M. C. Roose, jm. 23 j. met J. Gernler, jd. 24 j. P. J. Bogaars, jm. 21 j. met E. A. Seijmour, jd. 21 j. P. J. G. van Nispen, jm. 31 j. met E. Stokkers, jd. 30 j. J. W. Crucq, jm. 28 j. met M. S. Dunnes, jd. 32 j. C. van Schijndel, jm. 34 j. met L. Passenier, jd. 32 j. Bevallen: L. Louwerse, geb. Franse, d. J.Hul- staert, geb. Kas, z. S. P. Sanderse, geb. Scheffer, d. en z. (tweel.) M. Schout, geb. Sijbrants, d. Overleden: H. Steketee, man van P. Hoek, 59j. S. E. C. van Linschoten, d. 15 j. met M. C. Stiens- ma, vrouw van L. P. Jongkindt, 77 j. J. Gillisse, d. 3 w. Van 29 April tot 6 Mei 1882. Vlissingen. Gehuwd: B. Alewijnse, jm. 24 j. met C. Bosselaar, jd. 24 j. Bevallen: J. M. de Back, geb. de Konink, z. L. A. Nobels, geb. Haaijman, z. J. C. Bijl, geb. van Erkelens, z. C. M. Bleijswijk, geb. Benée,d. D. F. de Munck, geb. van Dijk, z. M. P. J. Aspeslagh, geb. Callier, d. M. Dommisse, geb. Dhont, z. A. A. van den Heuvel, geb. Emond, z. H. S. Velge, geb. Vandamme, d. P. J. Broeke, geb. Nuijs, z. Overleden: J. M. Vandamme, d. 8 m. J. C. Mange, d. 10 w. M. Oom, wed', van L. C. van der Maas, 81 j. Goes. Gehuwd: C. B. Simons, jm. 32 j. met W. J. Hopmans, jd. 30 j. J. C. de Beste, jm. 21 j. met J. Sinke, jd. 26 j. F. Bakker, jm. 29 j. met A. Korstanje, jd. 23 j. J. Melse, jm. 26 j. met A. Boer, jd. 25 j. J. Boom, jm. 29 j. met M. Delny, jd. 25 j. L. de Hond, jm. 31 j. met M. Veele, jd. 31 j. N. Vertregt, jm. 26 j. met C. Does, jd. 23 j. BevallenA. Schrijver, geb. Remijn, d. F. Rijk, geb. Goense, d. B. J. Pennings, geb. Terheijden, z. M. Delnaaij, geb. Kok, d. A. M. van Gorp, geb. de Witte, d. Overleden: J. J. Buitendijk, jd. 25 j. D. P. de Witte, vrouw van J. D. Oosthoek, 33 j. C. Koster, wed*. van J. van Meurs, 81 j. M. de Kok, jd. 89 j. J. Pieper, z. 22 m. Zierikzee. Gehuwd: A. Paterik, jm. 27 j.met M. W. van Saarloos, jd. 29 j. J. Waale, wed*. 42 j. met J. van Dijke, jd. 25 j. Bevallen: C. M. de Bruin, geb. Krakeel, z. P. Jongmans, geb. Lokker, z. M. M. Cashoek, geb- Vermaas, z. L. Dulfer, geb. Bartels, d. J. Rodoe, geb. van Dongen, d. A. C. Berwald, geb. Scherpe- nisse, d. Overleden: C. Hofman, man van J. H. van den Bree, 56 j. J. J. Loene, d. 5 j. K. van Stijn, vrouw van A. den Dekker, 33 j. „Ik stem in met de laatste besluiten der regee ring. De hoofdbepalingen der landwet zijn nu door alle partijen aangenomen. De regeering heeft uit ontvangen inlichtingen de overtuiging erlangd, dat zij de gronden van verdenking niet meer heeft, welke haar verleden jaar dwongen eenige parle mentsleden in hechtenis te nemen. Het zal haar plicht zijn de wetten zoodanig aan te vullen, dat eene vaste rechtspleging worde verzekerd, vrede en orde worden gewaarborgd, en door weldoordachte bepalingen omtrent de achterstallige pacht de oplossing der landquaestie en der met haar samen hangende euvels worde bespoedigd." Zoo schreef lord Frederick Cavendish vóór zijn vertrek naar Ierland aan zijne kiezers van Yorks hire. Vol goede verwachtingen van de taak hem door den heer Gladstone opgelegd, ging de nieuwe chief secretary met den onderkoning naar Ierland, gevolgd door de met twijfel gemengde belangstel ling van velen, in het nieuwe experiment dat het ministerie Gladstone op het punt staat met Ierland te nemen. Moordenaarshand heeft die verwachtingen ge broken. Pas in Ierland aangekomen, is lord Ca vendish vermoord, tegelijk met Thomas H. Burke, den ondersecretaris, een permanent hoofdambtenaar, wiens post niet van de wisseling van ministeries afhankelijk is. Dien man van ondervinding, die reeds onder het vorige ministerie zijn post be kleedde, kwam lord Frederick Zaterdag avond in het Phoenix-Park tegen en zij wandelden samen door de lanen. Er was stof voor gesprek tusschen die beiden. Burke, door langdurige ervaring vol komen op de hoogte van Ierland, was de natuur lijke vraagbaak voor Cavendish, die, zonder tot zijn 46e levensjaar eenig blijk van bijzondere bekwaamheid gegeven te hebben, van secretaris der schatkist, in welke betrekking hij onder de beschermende schaduw van den heer Gladstone stond, geroepen was tot den moeilijksten post in het Engelsche staatsbestuur. Wel was er voor hem reden om op dien stillen zomeravond aan den man die Ierland kende, de vraag te richten Heeft mijn oude leermeester en beschermer, heeft de heer Gladstone het recht eenigen uitslag te wachten van de toepassing zijner nieuwe leer Nog niet lang hadden beide mannen hun onder houd gevoerd, of er kwam een wagen aanrijden. Vier mannen sprongen er af, wierpen zich op de beide wandelaars en maakten ze met messteken af, ze deerlijk verminkende. Alles ging snel in zijn werk, en wat men van het voorgevallene weet, komt uit den mond van een knaap die de korte wor steling op een afstand gadesloeg. Yan de per soonlijkheid der moordenaars is niets bekend. Deze moord zet de kroon op de Iersche wandaden, en het laat zich begrijpen dat lord Spencer ervan spreekt zijn ontslag te nemen als onderkoning. Waar blijven immers de kansen der verzoenende politiek, als drager van welke hij naar Ierland ging, indien de werktuigen dier politiek, zoodra zij Ierland's grond betreden, worden doodgeslagen En die moord viel voor, enkele dagen na de bevrijding van Parnell, Dillon en O'Kelly, onge veer gelijktijdig met de loslating van Michael Davitt, den stichter en de ziel der Land League. De minister voor Ierland werd doodgeslagen, nadat de regeering kwijtschelding had beloofd van de achterstallige pacht en bevordering van den aankoop van land door de pachters. In agrarischen zin zou op die wijze de leuze «Ier land voor de Ieren" zijn bevestigd. Doch, het staat nu vast, zij willen meer. De krachtige haat der Kelten tegen de Angelsaksen is oud en heeft vasten wortel geschoten in den met het bloed van gruweldaden gedrenkten grond. Slechts geheele afscheiding van Engeland kan vol doen aan den eisch dezer politieke beweging, welke, hoewel zij door een betrekkelijk gering aantal Ieren wordt gedreven, eerder dan de agra rische, hoofdzaak is voor wie Ierland moet be sturen. De landbeweging, scherper vorm aanne mende na wanoogsten, bezit groote drijfkracht en wordt door de politieke hoofden gaarne gebruikt, hoezeer zij hun slechts middel is, niet veel meer. Twee, drie goede oogsten, een gunstige agrarische wet, verminderen de kracht der beweging en be- rooven de politieke hoofden, die naar een onaf hankelijk Ierland streven, van hun krachtigste strijdmiddel. Daarin ligt het geheim van het verachtend schouderophalen waarmede de land wet van het vorige jaar door de Ieren werd ontvangende landbeweging mocht niet tot bedaren komen. En daarin ligt waarschijnlijk ook de reden van de ruwe en misdadige wijze waarop Ierland nu het nieuwe aanbod van den heer Gladstone van zich stoot. Ierland, wij zeggen het met voordacht. Want als heden avond in het lagerhuis aan den heer Parnell rekenschap zal worden gevraagd van het gevloeide bloed, dan kan hij de beantwoording niet afwijzen door de vier onbekenden, die den moord pleegden, als alleen verantwoordelijk voor te stel len. De moord van Zaterdag avond is een schakelnog niet de laatste wellichtin eene lange keten van misdaden, misschien rechtstreeks, doch zeker zijdelings bevorderd door de hoofden der politieke Iersche beweging. Toen zjj hunne gevangenneming beantwoordden met den kreet «tio rentte slingeren door Ierlands velden, in dikten zij de revolutie, de bloedige verdrijving der landheeren en hunne getrouwen, gevolgd door het ter wille dier grondeigenaars ingestelde Engelsch bestuur. En het was eene revolutie die zich maar zelden openbaarde in een openlijk en ruiterlijk verzet, maar zij schoot van achter heggen en muren, zij vermoordde vrouwen, zij liet twee weerlooze mannen door vier ge wapenden afmaken. De wijze waarop het Iersche volk aan de hand van enkele hoog begaafde vaderlanders strijdt tegen eeuwen lange miskenning zijner rechten, de wijze waarop het Cromwell's krijgstocht wreekt, toen het bloed stroomde door de goten der verwonnen steden, waar geen enkel inwoner, geen vrouw en geen kind, het leven gespaard bleef, die wijze getuigt van diepen wrok, gepaard met lafhartigheid. Zoo gerechtvaar digd als de wrok is van het eeuwenlang geëxploi teerde volk, even roekeloos schijnt het streven zijner hoofden. Wat zal Parnell I, het ongekroonde hoofd der Iersche natie, na eene afscheiding van Engeland, voor bruikbare staatsregeling toepassen op het aan sluipmoord en stilstand van het recht gewende volk? Vanwaar zal hij de krachten put ten die den bandeloozen hartstocht moeten tem men? Draagt niet de aldus gekochte bevrijding de kiemen in zich der vernietiging, wijl zij het zedelijk peil der bevolking eiken dag doet dalen en eene maatschappij in het leven roept, waarin eerbied voor leven en eigendom ten eenemale ont breken De laatste zet van den heer Gladstone geeft de oppositie de gelegenheid om het ministerie schaak mat te zetten. Reeds Zaterdag morgen, vóór den moord, was het zeker dat de heer Forster volge lingen zou medenemen uit de rijen der ministe rieele meerderheid. Lord Fitzwilliam, een whig van naam, liet toen reeds in de Times een brief openbaar maken, waarin hij de redenen opgaf, die hem noopten zich van de Iersche politiek dezer regeeiing nu voor goed af te scheiden. De ge matigd liberalen verlaten het ministerieele schip. Lang hadden zij in lord Harrington, den leider der liberale partij gedurende de jaren toen de heer Gladstone zich uit het politieke leven had terug getrokken, den waarborg gezien dat het kabinet niet geheel de beginselen der whigs zou verlaten. Lord Harrington's redevoeringen vóór de verkie zing gaven het recht die verwachting te koesteren, maar zij werd niet bevredigd. De machtige figuur van den heer Gladstone dreef het kabinet elders heen. Terwijl nog in het vorige jaar, de behandeling van dwangwetten en landwet den invloed der gematigde elementen duidelijk deed bespeuren, gaf de laatste concessie aan Ier land het duidelijk bewijs dat gebroken was met de oude Iersche politiek der whigs. Zij zullen dus hun steun aan den leider moeten onttrekken, en lord Harrington's smart over het verlies van zijn broeder zal zich paren aan het besef, dat hij heeft medegewerkt aan eene politiek die met zijn ver leden strijdt. Zal de conservatieve partij van de aangeboden gelegenheid gebruik maken? Zeker is het oogen blik weinig gunstig om de regeering te aanvaar den en moet voorloopig elke week regeerens van dit kabinet de oneenigheid onder de liberalen doen toenemen en dus de oppositie versterken. Dergelijke overwegingen van partij-tactiek zullen thans de leiders der tories bezig houden. Voor den heer Gladstone zijn dit droevige dagen. Met edele bedoelingen heeft hij staatkundig ge faald. Schoorvoetende, wijl hij velen met moeite moest medesleepen, gaf hij toe aan zijne innerlijke overtuiging dat de Ieren strijden voor een goed recht. De theorie door hem aangaande de Bul garen in zijn bekend geschrift gehuldigd, geeft ons grond om te oordeelen dat hij voor het streven naar onafhankelijkheid der Iersche natie sympathie koestert. Hem mogen wij niet verdenken dat hij zijne theorieën kneedt naar de behoefte van het oogenblik. En nu hij op het punt staat een grooten stap te doen naar de vervulling der Iersche wenschen, antwoorden hem de Ieren: «Niet met mondjesmaat en niet uit uwe hand." Volgens bij de reederij ontvangen bericht is het fregatschip Burgemeester Schorer, gezagv. A. K. Zwede, op den 8en dezer des namiddags goed en wel te North-Shields aangekomen. Vlissingen, 8 Mei. Vertrokken naar zee de Eng. schoener Lottie, gezag v. Tonkins. Na geëindigde reparatie vertrokken de Eng. schoener Driving mist, gezagv. Hooper; de Zweed- sche schoener Here, gezagv. Anderssen, en de Eng. barge Era, gezagv. Pengally. Vlissingen, 8 Mei. Vertrokken het Engelsch stoomschip Seatongezagv. Shaw, naar Sunderland. Rotterdam, 8 Mei. De aanvoeren waren rede lijk, zomergerst slap; overigens onveranderd. Amsterdam, 8 Mei. Raapolie op 6 weken 33. Lijnolie f 28^. Amsterdam. 6 8 STAATSLEENINGEN. Mei. Nederland. Cert. N. W. Sch. 21/2 pet.. 663/4 66s/4 dito dito dito 3 797/g 79% dito dito dito 4. 10115/16 102 dito Obl. 1878 10004 1021/8 België. Obligatien21/j

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2