N° 108. 125e Jaargang. 1882. Maandag 8 Mei. Gemeente-gasfabriek. Middelburg 6 Mei. FEUILLETON. SCHULD EN BOETE, Dit blad verschijnt dagelijks, met. uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a H Cent: Ad ver tent iën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van t -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. f 300 tot f 400 inkomen 1291 1290 t MIDDELBURGSE COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien hunne aankondiging van den 17en Maart jl., betreffende het leggen van eene nieuwe buizen leiding in enkele gedeelten der gemeente brengen ter kennis van de gasverbruikers dat, uitliootde van die verlegging, gedurende enkele dagen, aan te vangen Dinsdag den 9en Mei a., van des morgens 9 tot des namiddags 5 uren geen gas zal kunnen geleverd worden. Middelburg, den 5en Mei 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, D. A. DRONKERS, L. B. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het kohier der plaatselijke directe belasting op de inkomsten in de gemeente Middelburg over het jaar 1882 bevat 3224 aangeslagenen, (tegen 3226 over 1881), verdeeld als volgt 1882 1881 401 500 460 484 501 600 275 279 601 700 163 153 701 800 133 129 801 900 «t 84 90 901 1000 131 132 1001 1200 114 105 1201 1400 79 70 1401 1700 78 85 1701 2000 80 83 2001 2500 90 84 2501 3000 52 59 3001 3500 34 27 3501 4000 21 17 4001 4500 16 19 4501 5000 14 13 5001 6000 23 23 6001 7000 14 15 7001 8000 12 17 10000 8001 10001 12001 14001 17001 20001 24001 28001 40001 In de 29e klasse, de inkomens omvattende van 32000 tot 40000, is niemand aangeslagen. 12000 14000 17000 20000 24000 28000 32000 50000 16 13 16 11 11 13 4 4 3 4 2 1 3 3 1 1 2 2 Met veel genoegen maken wij melding van een boekje, dat bij de firma Yan Benthem en Jutting alhier verschenen is onder den titel Domburg. De heer F. Nagtglas geeft daarin, met de nauwkeu righeid en de ingenomenheid van iemand die het werk liefheeft, dat hjj onder handen heeft, eene si door Johnny Ludlow. VIERDE DEEL. De statige pauw stapte voorbij het venster als of de geheele wereld hem toebehoorde en zette eensklaps in een aanval van ij delheid zijn staart op. Hjj had pas nieuwe veeren en pronkte in al zijn pracht. Arthur's gelaat straalde van vreugde. Lady Cha- vasse had schik in de verrukking van het kind, haalde een paar beschuitjes, waar de pauw bijzon der veel van hield, en zei dat hij hem mocht gaan voeren. »0Geoffrey", riep zij uit, toen de knaap ermede wegholde, >als gij toch maar zulk een zoon en erfgenaam hadt." >Ja. Het had kunnen zijn, moeder. Dit zelfde kind zou na mij sir Arthur hebben kunnen worden, wanneer gij het gewild had." »Sir Arthur na u hebben kunnen worden," riep zij uit. tDroomt gij, Geoffrey Dat kind »Ik heb wel gedacht dat gij hem niet her- kendet; maar ik wist het toch niet zeker. Hij gaat door voor den zoon van kolonel Layne en ik vertrouw dat hij er altijd voor zal doorgaan. JBegrjjpt gij het niet?" beknopte beschrijving van de schoone Walchersche badplaats, van haar verleden en haar heden, van hare omstreken en htfre wandelingen. Aan de hand van dezen gids zal het oord voor hen, die Domburg bezoeken of er eenigen tijd vertoeven, zeker nog in schoonheid en belangrijkheid winnen. De omgeving van Domburg behoeft geen lof spraak meer. Als badplaats kan het leven er zeker niet nauwkeuriger beschreven worden dan met deze woorden van den heer Nagtglas Alles is op eene eenvoudige wijs ingericht. Wie gaarne eene bonte menigte aanzienlijke heeren en dames, Poolsche graven, Russische prinsen, Engelsche baronets, Amerikaansche millionaire en cosmopolitische avonturiersters door elkander ziet wemelen, en den chic der groote badplaatsen aantrekkelijk vindt, zal zich te Domburg teleur gesteld zien. Maar »wie de wereld en hare be geerlijkheid niet wenscht te zien krioelen", wie kalmte bemint en behagen schept in zekere vrien delijke gemeenzaamheid met beschaafde menschen, zal hier kunnen genieten, en zeker aangename herinneringen bewaren aan het gezellige Domburg- sche strand." Op de laatste bladzijde van het boekje zien wij dat de sedert 1880 bestaande »commissie tot be vordering der belangen der badplaats Domburg", thans is samengesteld uit de heeren H. J. Boogaert, voorzitter, J. C. Lantsheer, ondervoorzitter, H. M. Kesteloo, W. A. graaf van Lijnden, dr J. C. de Man, J. J. I. Sprenger, F. D. Sprenger, W. J. Sprenger, J. A. Tak en F. Nagtglas, secretaris. De heeren H. J. Boogaert, J. C. Lantsheer, W. J. Sprenger en H. M. Kesteloo maken het bestuur der zeebad inrichting uit, terwijl de geneeskundige J. M. Janssen als bad-dokter fungeert. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat onze koningin binnenkort te Ludwigsburg wordt verwacht, om vandaar met de vorstin van Waldeck-Pyrmont, haar moeder, naar Arolsen te vertrekken. Prins Wilhelm van Wurtemburg, de vermoedelijke troon opvolger, wiens gezondheid door het verlies zijner echtgenoote zeer geschokt is, zou H. M. en zijn schoonmoeder naar Waldeck vergezellen. De rente van de staatsleening, waaromtrent, zoo als wij reeds gemeld hebben, gisteren bij de tweede kamer een ontwerp is ingekomen, bedraagt 3 pet. De Willem Barents zeilt Dinsdag weder uit onder bevel van den vroegeren le officier, den luit. t/z. le kl. C. Hoffman, en met de luits. t/z. le en 2e kl. J. Dalen en J. M. P. Kluit als medegeleiders. De heeren J. J. Scheltema en J. J. v. Haak va ren tot assistentie bij het wetenschappelijk gedeelte der taak, mede. De bemanning bestaat uitS. Bakker, bootsman H. J. Lutjens, timmerman; T. J. Netten, kok; J. Simons, visscher; J. van Hoepen, H. Steeman, D. Maarleveld, Wafelbakker, matrozen; J. van den Burgt, lichtmatroos. Door 32 Zuid-Hollandsche steenfabrikanten is bij de regeering de klacht ingediend, dat voor Het was zoo zonderling en wekte zulke ver bazende gedachten op, te meer daar zij nooit het minste vermoeden had gehad, dat zij haar zoon stilzwijgend bleef aanstaren. Eensklaps voelde zij een bittere opwelling in haar hart, zonder dat zij kon zeggen, tegen wien of waarover. alk zal het nooit gelooven, Geoffrey. Het kan niet." »Het is zoo, moeder." Hij leunde tegen het venster en stond te kijken naar den knaap, die den pauw stukjes beschuit toewierp, welke deze met open bek opving. Lady Chavasse merkte de droevige uitdrukking in zijne oogen op en dat deed haar drift bekoelen. »Ja, er was niets aan te doen", zei hij met een zucht. »Hadt gij uw toestemming gegeven, dan ware die knaap geboren als mijn wettige zoon en mijn erfgenaam. Andere zoons zouden hem wellicht gevolgd zijnhet is niet onwaarschijnlijk dat er dan op dit oogenblik een half dozijn stonden, om den pauw te voeren in plaats van van nog minder dan geen." Lady Chavasse zag den knaap met vurige oogen aanmaar het zou moeielijk geweest zijn om te zeggen of er in dien blik verlangen lag, of toornige trots. Op datzelfde oogenblik had zij een vizioen, dat bijna werkelijkheid geleek van het half dozijn flinke jongens dat zich om den pauw ver drong, in plaats van dien eenen, over wiens ge boorte zulk een wreede smaad was geworpen. *Hij zou een waardige erfgenaam geweest zjjn, moeder; iemand op wien ons land trotsch den bouw eener nieuwe school te Krabbendijke en voor het herbouwen eener school te Hansweert, voor welke beide werken een aanzienlijk rijks subsidie wordt verstrekt, het gebruik van Belgischen steen (klampsteen) is voorgeschreven. Adressanten beweren dat die laatste steensoort veel minder sterk is dan de IJselsteen, welke zelfs door de Belgische regeering bij de werken te Antwerpen gebruikt wordt. Met 15 dezer is de rijksveldwachter 3e klasse H. van Ommen verplaatst van Middelburg naar Oosterland. Niettegenstaande de opening der rijks-postspaar bank is het saldo der aan inleggers verschuldigde gelden bij de spaarbank te Amsterdam gedurende het jaar 1881 gestegen van 3.283.584 tot 3.735.697. De rente bedraagt 3 pet., dus slechts eene fractie meer dan de rijks-spaarbank uitkeert. Behoudens bekrachtiging bij de wet, is tusschen den staat der Nederlanden en net gemeentebe stuur van Bergen op Zoom eene overeenkomst aangegaan betrekkelijk het plan van wegen en waterleidingen voor de vestinggronden ten noorden der stad, tusschen den straatweg naar Breda en de haven, en ten zuiden der stad tusschen de haven en het Geertruidaplein. Yolgt die bekrach tiging, dan mag men spoedig de aanbesteding te gemoet zien van de slechting der nog ongeslechte vestinggronden, hetgeen niet weinig zal bijdragen tot den verderen bloei der stad. Door het stichten buitendien van het sociëteitsgebouw Thaliaeener rijks hoogere burgerschool, eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens, en het aanleggen van een stoomtram naar Tholen, heeft de handwerksman ontegenzeggelijk een goed voor uitzicht. (Hbl) Van carbolzuur kan men in velerlei planten ziekten gebruik maken. Natuurlijk moet helmid del zoo tijdig mogelijk aangewend worden, want bij reeds te gronde gerichte planten kan men op een goeden invloed ervan niet meer rekenen. Overigens is de heilzame uitwerking van carbol zuur door verscheidene proeven voldoende bewe zen. Zoo doet b. v. het eenmaal sterk begieten van een met aardvlooien geplaagd bed, met eene carboloplossing (1 deel met 100 deelen water), deze vraatzieke diertjes in éen nacht volkomen verdwijnen eene kleine hoeveelheid daarvan in een mierenhoop gebracht, veroorzaakt dat deze dieren met achterlating van hunne poppen (miereneieren) die zij anders nooit in den steek laten ijlings de vlucht nemen. Ook tegen de bladluis is car- bolzuurhoudend water voortreffelijk, en ten slotte is het, naar gemeld wordt, ook werkzaam tegen de honigdauw, indien dit euvel nog niet te ver gevorderd is. LbCt Het kon. besluit dat, zooals wij gisteren gemeld hebben, in de Staatscourant is opgenomen, tot wijziging der besluiten van 1880 betreffende den bouw en de inrichting van schoollocalen, wijkt van die besluiten in de volgende opzichten af. mocht zijn," sprak sir Geoffrey op zachten toorn vol verlangen en wanhoop. Hij draagt mijn naam, Arthur. Ik zou mijn rechterhand willen geven achen de linker erbij als ik hem mijn titel kon nalaten." Arthur keerde zich om. Zijn pet lag op den grond. Zijne oogen schitterden. »Hij is vreeselijk gulzig en zelfzuchtig, Lady Chavasse. Hij gunt de pauwin geen brokje." sWat een mooi gezicht," mompelde sir Ge offrey. »Een beetje zooals het mijne op dien leeftijd moet geweest zijn, verbeeld ik mij. Som tijds dacht ik dat gij de gelijkenis zoudt zien en daardoor op het denkbeeld komen." Sedert hoe lang kent gij hem? weet gÜ dit?" Sedert dien dag van het ongeval, toen mijn paard hem omverwierp. Duffham liet zich bij ongeluk een woord ontvallen en dat bracht mij op de hoogte. Een paar nachten geleden droomde ik dat de knaap mijn wettige erfgenaam was", vervolgde hij, »ik zag in mijn droom dat gij hem een kus gaaft." »Gij moet uwe gedachten veel daarmede bezig gehouden hebben," hernam Lady Chavasse scherp. »Zjj keeren altijd daarheen terug, moeder; het verdriet over hetgeen had kunnen zijn en over hetgeen is, verlaat mij nooit. Nog een poos nadat ik uit dien droom ontwaakte, dacht ik dat het waarheid was en ik geloof dat ik geroepen heb Arthur. Rachel schrikte en vroeg slaperig wat mij deerde. De grootste smart ter wereld is het Het voorschrift, dat de vloer van het school- vertrek van hout moet zijnvervaltin plaats daar van wordt bepaald, dat indien de vloer niet geheel van hout is, althans de gangpaden en de vrije ruimte vóór den werkmuur met hout belegd, en de zitbanken van voetplanken of latten voor zien behooren te zijn. Aan districts-schoolopzie- ners wordt de macht verleend, ontheffing te ver- leenen van de bepaling dat de gangen en portalen ten minste 3 M. breed en niet lager dan 2,5 M. moeten zijn, wanneer het beschikbaar terrein deze afmetingen niet toelaat. De schoolbanken moeten voorzien zijn van een lendenleuningde bepaling, dat ze zoo moeten zijn ingericht dat de afstand tusschen bank en tafelblad kan worden gewijzigd, vervalt. De voorschriften omtrent de privaten en hunne inrichting worden eenigszins vereenvoudigd; er is thans bepaald, dat een getal privaten, over eenstemmende met het getal schoolvertrekken, steeds als voldoende wordt beschouwd. Hetzelfde geldt voor de waterplaatsen. Yoor jongens en meisjes moeten afzonderlijke privaten zijn inge richt. De inhoud van de overige bepalingen, voor zoover zij op de openbare scholen gelden, is nagenoeg gelijkluidend met die van het ingetrok ken besluit. De termijn, waarbinnen de bestaande lokalen in ovei'eenstemming moeten worden ge bracht met de bepalingen van dit besluit, blijft bepaald op 1 Januari 1884; van de regelen, vast gesteld bij art. 4 (verbod van gemeenschap bin nenshuis tusschen schoolgebouw en onderwijzers woning) en 14, vierde, vijfde, zesde en achtste lid, die op de inrichting van de privaten betrekking hebben, kan de districtsschoolopziener ontheffing verleenen. Yoor de lokalen, bestemd voor bijzonder lager of middelbaar onderwijs, is bepaald, dat de licha melijke inhoud van elk schoolvertrek voor iederen leerling ten minste 3 M3 bedragen moethet voorschrift van minstens 0.65 M3 vlakken inhoud per leerling vervalt. Op de bijzondere scholen zijn voorts toepasselijk: artt. 10 eerste en laatste lid (voorschrift omtrent de plaatsing der licht ramen, die zoo moeten zijn ingericht, dat het schoolvertrek voldoende en doelmatig verlicht zij en te sterk invallend licht worde getemperd, ter wijl het bovengedeelte te allen tijde gemakkelijk moet kunnen worden geopend) 12 eerste lid (de deuren van het schoolvertrek zijn niet in onmid dellijke gemeenschap met de buitenlucht), 13 eerste lid (de schoolbanken worden voorzien van een lendenleuning) en 15 (voldoende middelen tot verwarming en luchtverversching worden in elk vertrek aangebracht). Yoor de lokalen, waarin reeds bijzonder on derwijs werd gegeven bij het in werking treden der wet van 17 Aug. 1878, worden de eischen beperkt tot 3 M3 lichamelijken inhoud per leer ling voor elk schoolvertrek, en tot het voorschrift van art. 15, hierboven aangehaald. Met deze laatste bepaling moeten die lokalen vóór 1 Jan. 1884 in overeenstemming gebracht worden. In de slotbepalingen wordt in art. 26 aan het hoofd der school opgedragen, te zorgen dat in besef dat hetgeen men geloofde te hebben, slechts een droom was en het bewustzijn dat hetgeen is, nooit veranderd kan worden." »Gij kunt nog kinderen krijgenhet is nog niet onmogelijk." »Neen onmogelijk niet maar i- Maar gij denkt het toch niet. Zeg het maar ronduit, Geoffrey." »Neen ik denk het niet. Moederlief ziet gij dan niet hoe het met mij gesteld is vroeg hij eensklaps ontroerd »dat ik niet lang meer kan leven? Over zeer korten tijd lig ik bij mijn vader in het graf." Zij slaakte een hartverscheurenden kreetdoch moest dien terstond onderdrukkenwant de ondank bare pauw, ziende dat de beschuit op was, snelde al schreeuwende weg en trok zijn staart zoo dicht mogelijk ineen. Arthur kwam terug loopen. Ver volgens verscheen Duffham met een ernstig gelaat en sprak ontwijkend over Lady Rachel. Hij ver onderstelde dat zij een kwaal in het ruggemerg had, maar wilde er nog niet over spreken. De paarden werden voorgebracht. Arthur en de dokter stegen opArthur keerde zich om en nam zijn pet af voor Lady Chavasse en sir Geof frey. Een knappe jongen in alles Wat hij deed; hij zat te paard, geheel gelijk aan den jongen edelman, dien hij had kunnen zijn, als wanneer Mylady niet zoo Onverzettelijk was geweest. Maar Duffham was volstrekt niet voorbereid op een bezoek van Mylady dienzelfden avond in zijn huiskamer. Zjj overviel hem terwijl hjj zat thee I

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1