Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. trein zal loopen van Rotterdam-Maaskade naar Charlois, Rlioon, Poortugaal, en Hoogvliet, met een zijtak naar de Albrandswaardsche sluis, van waar een stoomboot zal varen naar Oud-Beierland. Met de werkzaamheden zal spoedig begonnen worden. Op de prijsvraag uit bet vak der dichtkunde, door Teylers Tweede Genootschap voor 1880 uit geschreven «Een tooneelstuk, genomen uit Hol- landsche toestanden, dat de uitgave en opvoering wordt waardig gekeurd", zijn ingekomen drie proeven van beantwoording. Het doet het Genootschap leed, te moeten be richten, dat het geen der drie ingekomen ant woorden de bekroning waardig kan keuren. Ofschoon niet geheel zonder verdienste, vooral dat onder de kenspreuk Une idéé dramatique enz., dat zich onderscheidt door een vrij boeienden gang en door losheid van samenspraak, zijn de gebreken in alle drie te groot, dan dat een der stukken door Teylers Genootschap ter uitgaaf en opvoering zou kunnen worden aanbevolen. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Steen bergen heeft zich tot de synode gewend, om haar te verzoeken, in een schrijven aan alle ge meenten der N. H. kerk, tot het inzamelen van liefdegaven voor de vervolgde Joden in Rusland op te wekken. De liberale kiesvereeniging te Zutfen heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin zij verklaart, zich met de strekking van het be kende verslag omtrent kieswethervorming niet te kunnen vereenigen. De vereeniging meent, dat in bedoeld verslag de onmogelijkheid eener grond wetsherziening op dit oogenblik niet voldoende gemotiveerd is. Ook de liberale kiesvereeniging te Assen kan met de conclusiën van het verslag zich niet ver eenigen. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben den koop van het paleis op den Kneuterdijk te 's Gravenhage met toebehoorende gronden door de gemeente voor den prijs van 500,000 goed gekeurd. Het katholiek kiezerscomité te Hilversum heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de tweede kamer tegenover den anti-revolutionairen candidaat, den heer Mackay, gesteld den heer J. F. H. Bekhuis. De Tijd beveelt deze candidatuur aan. Uit de Volksstem zien wij, dat de Transvaalsche spoorwegcommissie in de laatste week van Maart eene vergadering heeft gehouden. Hetzelfde blad geeft eenige uittreksels uit eene brochure van den heer Davenport over den spoorweg naar de Dela- goa-baai, waaronder enkele belangrijke opgaven voorkomen. De Boeren van de Transvaal, zegt de schrij ver, zijn vast besloten te toonen hoe weinig zij het verwijt verdienen van een niet vooruit gaand volk te zijn. Zij zullen tot het uiterste toe de hulpbronnen des lands ontwikkelen en willen een onafhankelijken uitweg voor hunne producten bekomen. De moeilijkheden van den aanleg der spoorbaan worden door den heer Davenport niet heel zwaar geacht, terwijl hij groote verwachtingen heeft van de resultaten eener rechtstreeksche verbinding van de Transvaal met de zee. Yoor de' hand ligt dat hij deze verwachtingen grondt op den rijkdom van den Transvaalschen bodem voor mijn-ontgin ning en landbouw. Maar behalve den daaruit te verwachten uitvoer en den invoer van Europeeseh fabrikaat voor de behoeften der Boeren, vestigt hij de aandacht op een débouché voor Europeesche waren, waarvan men in Europa tot nogtoe zich weinig heeft voorgesteld. «Weinigen, schrijft hij, die het feit niet met eigen oogen hebben aanschouwd, kunnen zich een denkbeeld vormen van de uitgebreidheid, tot welke de Zuid-Afrikaansche naturellen koopers kunnen worden van fabrieksgoederen. Het gemak te zoeken. De toestand van haar echtgenoot veront rustte haar blijkbaar niet. Was haar hart ook zoo koud? of was er nog geen vermoeden van den ernst van het geval bij haar opgekomen Misschien beide. Toen zij een boek gekozen had en de bibliotheek weer wilde verlaten, vroeg hij of zij met liever bij het vuur wilde blijven zitten lezen. Maar zij zei dat zij liever naar haar canapé terugging. >Zijt gij wel Rachel?" vroeg hij. «Mijn rug is altijd zoo moe. Ik geloof dat wij beide dezelfde kwaal hebben, Geoffrey niet al te sterk" besloot zij met een glimlach. Dien avond schreef Duffham het volgende in zijn dagboek Hij weet in welk een gevaarlijken toestand hij is. Hij heeft het al eenigen tijd geweten, zooals ik veronderstelde. Sir Geoffrey is iemand in wiens gemoed gij lezen kunt als in een open boek. Hij zou beter willen worden als hij kon, zegt hij, ter- wille van zijn moeder. Dat is heel natuurlijk welke man in de kracht van zijn leven, in het bezit van alles wat het leven kan veraangenamen met geen slechte gewoonten of gedachtenzou de oogen zonder weemoed of strijd voor altijd sluiten Ik kan niets meer voor hem doen en de geheele faculteit samen evenmin. En ik zeg ook niet zoo als hij, dat hij niet beter kan worden. In tegen deel, er zou kans zijn dat hij wel beter werd en dat heb ik hem eerlijk gezegd. Hij heeft slechts een stoot noodig. Hij is altijd zwak geweest tot dat hij volwassen was; toen scheen hij volkomen waarmede Zuid-Afrikaansche inboorlingen beschaaf de gewoonten en kleederen aannemen, is niet weinig opmerkelijk. Het reizen per spoor, indien men den stand van zaken in Natal tot maatstaf nemen mag, is iets dat hun als van natuur in den smaak valt. 'tls slechts weinige maanden sedert de baan van Durban naar Pietermaritzburg opengezet is, en toch gaat er nooit een trein over die baan zonder een vrij aanzienlijk aantal donkerhuidige en kroeslioofdige passagiers van de derde klasse, die dikwijls op de allerprimitiefste wijze gekleed niettemin even koelzinnig zijn als ieder ander passagier op hunne reis om hunne zaken. «Lezers van dr. Holub's Zeven jaren in Zuid- Af rika worden getroffen door zijne beschrijving van den toestand te Shoshong, de hoofdstad van Bamangwato, waar de verlichte koning Khama heerscht. Er is geen volk dat meer gesteld is op zijne kleederen; zoo maakt eene Natalsche firma sedert jaren een speciaal maaksel koord- fluweel van zeer fijne qualiteit, enkel voor de Shoshangsche markt. Niet minder stellen zij prijs op laarzen en hoeden, terwijl zij goede klan ten zijn als koopers van landbouwgereedschap en allerlei Europeesche manufacturen. Deze waren moeten per ossenwagen 700 mijlen ver vervoerd worden. Met een spoorweg tot Pretoria worden al dadelijk 450 mijlen van die wagenroute afge nomen. Pretoria moet feitelijk het middelpunt worden van een enormen handel met de inlanders. Het zal de markt zijn tot welke de binnenland- sche stammen zoover noordwaarts als de Zambesi, zich natuurlijk wenden zullen, om niet eens te spreken van den handel met de naturellen in de Transvaal zelve". Tegenover de concurrentie welke de Natalsche spoorwegen zouden kunnen voeren met de Dela- goa-lijn, stelt de heer Davenport in de eerste plaats de betere haven van Delagoa-baai en den korteren weg naar Pretoria. De geographische ligging toont aan dat de Natalsche spoorwegen, die nu tot Pietermaritzburg in het land zijn door gedrongen, vooral bestemd zijn om over Harry- smith de uitweg te worden voor den Vrijstaat, evenals de Delagoa-baai door hare ligging de uitweg is voor de Transvaal. De commissie belast met het afnemen der eind examens van de hoogere burger scholen in Zeeland is samengesteld uit den voorzitter d'. A. W. van Campen directeur der H. B. S. te Goes, leden de heeren D. Stigter van Goes, d'. G. van Hen- nekeler dr. H. Japikse, J. Broekema en P. H. van Moerkerken van MiddelburgG. Kok, F. F. Leupen, C. Hoffman (sedert overleden) en dr. Z. Th. Diehl van Zierikzee. De gepensioneerde kapitein der infanterie J. Coster wordt benoemd tot kapitein-adjudant bij het reg. dienstdoende schutterij te Amsterdam. Zr. Ms. stoomschip Valk, onder bevel van den kap. ter zee J. H. Binkes, kwam gisteren morgen van zijn tocht naar Engeland via Vlissingen in de haven van 't Nieuwediep terug en stoomde dade lijk door naar 's rijks werf om buiten dienst ge steld te worden. Blijkens ontvangen telegram is de oefenings divisie, onder bevel van den kapitein ter zee F, H. P. van Alphen, in den namiddag van den 2en dezer, te Chanak aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. Bij vonnis van den kantonrechter te Eindhoven is de algemeene politie-verordening dier gemeente niet verbindend verklaard, op grond dat zij niet was afgekondigd 14 dagen na de dagteekening van het bericht van ontvangst van gedeputeerde staten. Volgens de G. Ct. heeft in den nacht van gezond en sterk te zijn. Nu is de vraagzou die zwakte teruggekeerd zijn, indien zijn leven zoo gelukkig ware geweest als het had kunnen zijn? Mylady moet dit later maar eens bij zichzelve overleggenzij zal er wellicht tijd genoeg voor hebben. Sir Geoffrey is een van die gevoelige karakters, bij wie de geest het lichaam geheel be- heerscht en die gebeurtenis met Mary was een zware slag voor hem. Rechtschapen en eerlijk als hij is, kon hij de wroeging niet verdragen, hij lijdt er geloof ik op den huidigen dag nog onder; het leven van een ander werd vergald om het zijne te verheerlijken. Ik voor mij geloof dat als hij had mogen doen zooals hij wenschte: het kwaad dat hij be dreven had, goedmaken en zijn eigen geluk daarbij verzekeren, hij voor goed die neiging tot zwakte zou afgeschud hebben en zoo oud zou geworden zijn als zijn vader sir Peter. Mocht Mylady mij ooit over dit onderwerp spreken, dan zal ik haar dit zeggen. Sir Geoffrey heeft geleefd met een last op zijn gemoed. Niet zoozeer omdat zijn eigen wenschen en droomen verijdeld werden, als omdat hij een ander nog zooveel grooter leed had be rokkend. Ja, Mylady heeft het aan zichzelve te danken dat zijn leven geknakt schijnt te zijn. Indien er kinderen waren zou hij misschien tot zekere hoogte vergeten hebben wat er voorgevallen was en zou de geest het lichaam niet langer ge sloopt hebben. Zou dit de vinger Gods zijn Ik hoop dat hij beter zal worden. Ja, ik hoop toch, ondanks dien akeligen twijfel die mij be- Vrijdag op Zaterdag der vorige week, te Hulst eene poging tot moord plaats gehad. Zekere Ph. T., zich noemende letterkundige en wonende te Brussel, heeft zich, na vooraf bedreigingen tegen den notaris mr. Van Deinse, te Hulst, te hebben geuit, naar diens woning begeven met een ge laden revolver, onder het uitroepen van»Van Deinse, schurk, kom eruit, ik schiet je kapot." Dewijl mr. Van Deinse afwezig was, had eene der dienstboden, door het rumoer wakker ge worden, zich voor het raam geplaatst en het gordjjn opgetrokken, waarop T., drie schoten uit den revolver loste, waardoor alleen een glasruit brak, doch niemand getroffen werd. Op de komst der politie en andere personen verwijderde T., zich spoedig. Dinsdag werd hij door de maréchaussée uit Hulst in een bosch onder Sint-Jan Steen aangetroffen en schoot hij zich op hunne sommatie, toen zij nog een 20 pas van hem verwijderd waren, voor het hoofd en was terstond een lijk. Er is een aanvang gemaakt met het in ge reedheid brengen van de aarden baan voor eene nieuwe tramlijn naar Scheveningen, loopende dooi de polders ten zuiden van Den Haag. Als deze lijn voltooid is, zullen 's Hage en Scheveningen door vijf verschillende tramwegen verbonden zijn, waar onder een stoomtram. Morgen wordt te Rotterdam het in het raad huis geplaatste marmeren borstbeeld van den oud burgemeester Joost van Vollenhoven plechtig aan de gemeente overgedragen. Er is onder de hyacinthen-bollen een vreemde ziekte uitgebroken, die een dreigend aanzien ver krijgt. Vele soorten worden daardoor met ver nietiging bedreigd. De Nieuwe Afrik. Handelsvennootschap ïeVoi- terdam zal over het afgeloopen boekjaar een divi dend van 17 percent uitkeeren. Bij de aankomst van HH. MM. de koning en de koningin op Het Loo werden zij door prin ses Wilhelmina en hare gouvernante op het perron afgewacht. De kleine prinses bood hare mama een ruiker aan en werd door mama en papa har telijk gekust. Beiden gaven de kleine een hand, en zoo wandelde het vorstelijk gezin naar het paleis, met de oogen gevolgd door een dichte menigte, die, eerbiedig groetend, met deelneming staarde op de in rouwgewaad gehulde koningin. De tentoonstelling van scheepsbouw te Londen is eergisteren door den hertog van Edinburgh geo pend. Zoowel de hertog als sir John Manners betuigden aan de Nederlandsche commissie, die tegenwoordig was en de eer genoot aan den hertog te worden voorgesteld, hunne bijzondere ingenomenheid met de belangrijke Hollandsche inzending. De oud-strijders-vereeniging Nederland en Oranje 1813 en 1815 heeft van hare zes leden er weder een verloren, en wel den heer J. Dupuis, in den ouderdom van 88 jaren. Van de 125 leden die zij bij hare stichting in het jaar 1865 telde, zijn nu nog in leven de heeren J. van Wijk, voorzitter, oud 96£ jaar, J. L. Nopol, ondervoorzit ter, 88 jaar, W. Tas 88 jaar, L. Tas 91 jaar, J. Stijsel 88 jaar. Door de heeren Witstein, broodbakkers in de Raamstraat en Zandstraat te Rotterdam, is een schrijven gericht aan het bestuur der Rotterdam- sche afdeeling der Alliance Israelite Universelle, waarin zij 150 KG. brood en de benoodigde boter beschikbaar stellen voor de aldaar aankomende Russische vluchtelingen. Volgens een bij het bestuur ontvangen telegram, konden er gisteren ongeveer 200 verwacht worden, die voor het grootste gedeelte naar Amerika zullen vertrekken. Voor eenigen tijd werd met veel ophef gewag gemaakt van een nieuw metaal, Actinium geheeten. Het had zeer veel overeenkomst met zink en werd gezegd «bijna" dezelfde eigenschappen als dit metaal te bezitten. Daar het nog niemand zelfs den uitvinder niet gelukt is dit metaal in zuiveren staat machtig te worden, beginnen Deut sche vakbladen te gelooven, dat het «nieuwe" element niets anders isdan onzuiver zink. Bij wijze van proef, heeft men in verschillende militaire bakkerijen beschuit doen bakken. Over het algemeen is de uitslag tegengevallen. Nu ligt het voor de hand om bij onze marine in de leer te gaan, maar het is vroeger gebleken, dat onze beroemde scheepsbeschuit op zee goed blijft, doch te land bederft. Dit verschijnsel is nog niet geheel opgehelderd. (Hbl.) Onder voorzitterschap van dr. F. G. Wester- «wimmrwMMMUjMaraaaaii W— kruipt terwijl ik het zeg. Ik houd even veel van hem als vroeger en ik acht hem nog meer. Qui vivra verraom een Fransch spreekwoord van den jongenheer Arthur te gebruiken. En nu sluit ik mijn dagboek voor van avond. Mevrouw Layne was dood. Mary woonde thans alleen met de dienstboden en Arthur. Geen vrouw was zoo gezien als zijgeen dame werd zoo ver eerd en op de handen gedragen als Mary Layne Het geheele dorp was gewoon naar haar om hulp te snellen en zij had voor allen hulp en raad. De armen aanbaden haar. Zij was een edele liefde rijke, goede vrouw, met een eigenaardige nederig heid en een zachten ernst op haar lief gelaat. (Wordt vervolgd.) man, directeur van Artis te Amsterdam, zjjn 25 ge leerden uit verschillende landen vereenigd tot eene commissie, die belast is met het wetenschappelijk onderzoek van de dieren uit de Noordpoolstreken, welke door de Willem Barents in de jaren 1880 en 1881 zijn aangebracht. Bij het Engelsche parlement is overgelegd het tractaat, gesloten tusschen koningin Victoria en den vorst van Waldeck, naar aanleiding van het huwelijk van prins Leopold en prinses Helena. Het werd den 20en April te Londen geteekend. Art. 4 bepaalt dat de vorst aan zijn dochter een bruidsschat van 100,000 mark 60,000) toekent, die vier weken na het huwelijk zal worden ter hand gesteld aan door de koningin aan te wijzen personen. Verder werd bepaald, dat de vorst zijn dochter een behoorlijken uitzet zou geven. Bij art. 5 deed prinses Helena afstand (met het oog op eene bestaande overeenkomst tusschen Waldeck en Pruisen) van alle rechten op de op volging van den troon van Waldeck; de hertog van Albany verbond zich dit door zijn ondertee- kening te bekrachtigen. Eene romantische geschiedenis speelde dezer dagen aan de oevers van den Nijl. De wegens hare schoonheid beroemde dochter van een Grieksch koopman te Caïro reed met eene gouvernante en hare beide broertjes naar buiten de stad, om eene wandeling te maken langs de oevers van den Nijl. Een ander rijtuig volgde, en toen het meisje was uitgestapt, sprongen drie mannen uit het achterste rijtuig, die haar aangrepen en medesleurden naar het rijtuig, dat in vliegenden ren stadwaarts keerde. De vader van het meisje wendde zich tot de politie, die het schoone kind nog denzelfden dag vond. Men hield haar verborgen bij een Griekschen koffie- huishouder. De zaak baart veel opzien, want de vader van het meisje behoort tot eene zeer aan- zienljjke Grieksche familie, en de schaker is de Grieksche consul Alexakis, die gewapende diena ren van het consulaat gebruikt heeft voor zijn galant wanbedrijf. Keizerin Eugenie is Dinsdag avond uit het zuiden van Frankrijk te Parijs aangekomen, zoo ziek dat zij in een stoel uit haar rijtuig in het huis van den hertog De Mouchy werd gedragen, waar zij logeert en waarschijnlijk eenigen tijd blijven zal. De Egyptische minister van oorlog heeft bij Krupp negentig kanonuen besteld. Er is eenig nader nieuws bekend geworden van de vechtpartij in Algerië, waarvan een veer tigtal Franschen het offer werden. De officier die de topographische expeditie kommandeerde, zag eenige vijandige Arabieren het kamp naderen, waarop hij ze aanviel en 1800 schapen van hen afnam. De Arabieren riepen daarop de hulp in van naburige stammen en vielen in grooten getale de Franschen aan. Deze vormden een carré maar deden het slecht, omdat ze hunne bagage niet beschermden en de Arabieren in staat stelden den trein van 200 kameelen weg te voeren. De Fran schen kregen gebrek aan ammunitie, sloegen op de vlucht en werden tien kilometer ver door den vijand vervolgd. Zij maakten zoo snel beenen, dat zij geene gelegenheid hadden om hunne dooden en gewonden mede te nemen, welke laatsten erg werden mishandeld. De Alaska van de Guyon-lijn, de «windhond van den oceaan" bijgenaamd, heeft de kortste reis van Amerika naar Europa gemaakt. Zij kwam Dinsdag te Queenstown aan, na een over tocht van 7 dagen 53 minuten. Jan van Beers, de Belgische schilder, wiens fijn afgewerkte figuurtjes een Brusselschen kunst- beoordeelaar ertoe brachten om in het openbaar het vermoeden uit te spreken, dat zij op photo- graphie waren geschilderd, en wiens Sirene op eene tentoonstelling te Brussel door baldadige hand werd afgekrabt om het procédé te onderzoe ken, is geen man die met zich spotten laat. Een zijner miniatuur-beeldjes, Lily getiteld, zond hij naar den Parijschen salon, maar de jury, die het stukje aannam, hing het in een donkeren hoek zoo hoog dat niemand het kon zien. Jan van Beers ziet dit gruwelstuk en gaat Zondag naai den salon, die vol menschen was, gevolgd door een besteller met een ladder en een verfpot. Hij zet den ladder tegen den wand, klimt erop en verft het glas waarmede het schilderijtje beschermd werd, geheel zwart. Het Parijsche publiek stond verbaasd en staarde met open monden dezen onge- wonen schilder aan, die met trotschen tred, steeds gevolgd door den besteller met de ladder, de ten toonstelling verliet. De jury liet het stukje af nemen, waarschijnlijk bevreesd dat men die ruwe streken met de verfkwast zou houden voor een der meesterstukken der impressionisten. <r- Tweede kamer. Ingekomen zijn wetsont werpen tot afschaffing van den ijk van weegwerk tuigen en betrekkelijk het handelsverdrag met Ru menie. Tegen Maandag is o. a. aan de orde gesteld, indien het tractaat met Frankrijk voor dien tijd niet gereed komt, de onteigeningswet voor den spoorweg RotterdamMaassluis, het ontwerp houdende bepalingen omtrent de aanvaringen ter zee en het wetsvoorstel-Lohman. Dit laatste wilde de heer Bergsma nog aanhouden, doch nadat dooi den minister medegedeeld was dat heden avond waarschijnlijk het nieuwe besluit omtrent den schoolbouw in de Staatscourant zal verschijnen, trok de heer Bergsma zijn voorstel in.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2