N° 106. 125e Jaargang. 1882. V rijdag 5 Mei. SCHUTTERIJ. Middelburg 4 Mei. FEUILLETON. SCHULD EN BOETE, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent fper regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL- MIDDELBURGSCHE C0URA1VT. Inschrijving. De burgemeester en wethouders van Middelburg: gelet op art. 6 van Z. M. besluit van 21 Maart 1828 Staatsblad n°. 6) maten betend dat ter voldoening aan art. 6 der wet van den 11 April 1827, ten opzichte van de schutterij, van den 15 Mei aanstaande tot den 31 daaraanvolgen de, dagelijks, (uitgezonderd zon- en feestdagen,) van des morgens 10 tot des namiddags 2 uren, ter gemeente-secretarie zal gereed liggen bet register van inschrijving, welk register op den 1 Juni daaraanvolgende moet worden gesloten weshalve alle ingezetenen dezer gemeente, zon der onderscheid, gehuwd of ongehuwd, welke op den 1 Januari dezes jaars hun 25e jaar zijn inge treden en hun 34e jaar nog niet hebben volbracht, (hoedanigen zijn alle mannelijke ingezetenen, ge boren in het jaar 1857,) worden opgeroepen en aangemaand om zich op voorschreven plaats en uur, voor den 1 Juni aanstaande, ter inschrijving in het register aan te melden, terwijl ter voor koming van alle misvatting, welke zonde kunnen ontstaan met betrekking tot de verplichtingen, die bij voornoemde wet op de schutterijen worden voorgeschreven, aan belanghebbende ingezete nen dezer gemeente wordt onder het oog gebracht: o. dat, behalve zij, die op den 1 Januari van dit jaar hun 25e jaar zijn ingetreden, zich mede ter inschrijving voor de schutterij moeten aange ven die personen, welke hun 34e jaar niet volein digd hebbende, ofschoon in andere gemeenten in geschreven, sedert de laatste inschrijving in de gemeente zijn komen inwonen, alsmede de vreem delingen, die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn gevallen om, op grond van art. 2 der wet van den 11 April 1827, als ingezeten te wor den beschouwd, met welke gelijk staan de uit den dienst ontslagen militairen, voor zoo verre deze in de jaren der schutterij verkeeren, welke zich alzoo mede ter inschrijving moeten aangeven b. dat de verplichting en bevoegdheid tot den schutterlijken dienst, en mitsdien tot de inschrij ving en het domicilie van inschrijving, benevens de bij verzuim gestelde straffen zijn geregeld hij de artikelen 1, 2, 7, 8 en 9 der voorschreven wet. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 1 Mei 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G-. N. DE STOPPELAAR. Behalve de gisteren reeds medegedeelde heslui ten van den gemeenteraad van Ylissingen, werd in dezelfde zitting nog ingewilligd het verzoek van den hoofdonderwijzer van school A, om tenge volge der uitbreiding van de school, het bedrag voor het schoonhouden der lokalen met 32 te vermeerderen en dus op 84 's jaars te brengen. ld door Johnny Ludlow. YIEEDE DEEL. «Ik geloof dat Rachel niet wel is, moeder, anders zou zij toch niet zoo dikwijls liggen." «Een weinig lusteloosheid, anders niet. Maar hoe is het tegen Kerstmis vervolgde Lady Cha- vasse. »Zult gij wel genoeg zijn om naar mevrouw Derreston te gaan?" «Ik geloof dat het beter is te wachten tot wij dichter bij Kerstmis zijn, eer wij plannen maken" antwoordde hij. «Ja dat is goed en welmaar ik schrijf van daag aan mevrouw Derreston en zij zal ver wachten dat ik er iets van zeg. Zoudt gij gaarne gaan Hij wachtte een oogenblik, keerde zich toen tot haar en zag haar met zijne groote donker blauwe oogen, vriendelijk en goedig aanzijn stem klonk zacht en teeder. »Ik denk niet dat ik de hoeve ooit meer zal verlaten." Zij werd zeer bleek. Was het dan al zoo nabij? Zij werd door schrik bevangen en riep Geoffrey! Geoffrey!" Lieve beste moeder, ik zal bjj u bljjven Voorts zijn burg. en weth. gemachtigd, onder nadere goedkeuring van ged. staten, een stuk grond aan den Vlissingsch-Koudekerkschen straat weg van de gemeente Koudekerke in beheer over te nemen. In een ingezonden stuk in de Pr. Gron. Ct, onderteekend «eenige belastingschuldigen", worden bezwaren ingebracht tegen het andermaal beste den van 30 millioen aan den Rotterdamschen waterweg, die volgens hen, nooit voor verzanding te bewaren zal zijn. Bovendien zeggen zij, zóo groot als te Rotterdam wordt beweerd, is de be hoefte aan verbetering van den waterweg niet. De Ned. Afrik, stoomvaartrad laat wel een deel van hare schepen van Amsterdam uitvaren, en heeft er overvloedig voor gezorgd, dat alom ver kondigd werd dat dit geschieden moest om den armzaligen toestand, waarin de waterweg zich bevindt. Maar de Rotterdamsche Lloyd blijft met hare groote schepen via den waterweg varende firma Wambersie en Zoon opende in 1881 een nieuwe lijn op Baltimore en de N.-A. stoombootmd zelve voegde in de laatste twee jaren aan hare vloot telkens nieuwe booten toe van veel grooter charter. Er moeten dus andere redenen in 'tspel zijn, die de maatschappij bewogen een deel van hare vloot naar Amsterdam te doen verhuizen. Verleden jaar, toen de waterweg geen haar beter of minder was dan hij thans is, werd de maat schappij door den Amsterdamschen handel aange zocht om hare booten beurtelings ook van Am sterdam te doen afvaren, maar toen werd dat geweigerd, ofschoon de Amsterdammers er geen kleine geldelijke opoffering voor over hadden. Amsterdam wendde zich toen tot de Kon. Ned. stoombootmd, en met gunstig gevolgden 2en Maart 1881 werd de rechtstreeksche lijn Amsterdam New-York geopend. Het succes van deze nieuwe lijn wekte den naijver van Rotterdam op, en 'tis om die lijn eronder te brengen, dat de N.-A. stoomvaartmd nu besloten heeft, ook van Amster dam te varen.. De schrijvers hopen dat de volksvertegenwoordiging niet in den val loopen zal, die haar hier gespannen is. Zij wenschen liever de 30 millioen voor den Rotterdamschen waterweg, die wel tot 50 zullen aangroeien, te bewaren voor de droogmaking van een gedeelte der Zuiderzeedaar is het geld winstgevend be legd en dat zal het gansche land tot zegen wezen. l lissiiigen, 4 Mei. Bij het vertrek der mail boot Prinses Elisabeth, gez. Stasse, in den avond van den 2e dezer, vernam men op de hoogte dei- Nieuwe sluis (Wielingen) huiten boord een hulp geroep. De stoomwerktuigen werden onmiddellijk gestopt en een sloep te water gelaten, bemand door den len officier, den heer D. W. van Boven, en vier man der bemanning. Het gelukte hun binnen korten tijd een man op te visschen, welke verklaarde te zijn de derde stuurman van het Engelsche driemastschip Ihree Brothers. Op het voorschip bezig zijnde, was hij over boord ge vallen, zonder dat men op het schip er iets van merkte. Gelukkig was hij een goed zwemmer en zoo lang ik kan; dat weet gij. Maar hoe lang dat zijn zal, dat hebben wij geen van beiden in onze macht." Hij ging achter haar stoel staan, sloeg zijne armen om haar heen en kuste haar met een groote ontroering, die hij te vergeefs zocht te verbergen. «Alles kan nog terecht komen moeder. Maak geen zorgen voor den tijd." Zij kon hem niet antwoorden en verliet de kamer om haar aandoening te verbergen. Latei- op den dag kwam d'. Duffham, met eenig mis baar omdat hij later kwam dan anders. «En hoe gaat het sir Geoffrey?" vroeg hij, toen zjj tegenover elkaar plaats genomen hadden. Tamelijk hetzelfde Duffham." »Zie eens sir Geoffrey, gij moest uw lichaam en uw geest wat opwekken. Het helpt niets of men al aan de ziekte toegeeft. Gij hebt een zekere lusteloosheid over udat heb ik al eenigen tijd gezien. Schud die af." »Zeer gaarne, als gij er mij de kracht toe geeft" was het antwoord. «Die lusteloosheid komt voort uit gebrek aan gezondheid en kracht. Wat mijn geest betreft, daar mankeert niets aan." Duffham tilde een glazen presse-papier op, die op tafel lag, alsof hij de scheepjes die erin te zien waren, nauwkeurig wilde bekijken, daarna zag hij sir Geoffrey aan. «Gij wenscht natuurlijk heter te worden?" met een lichten nadruk op het woord «wenscht." «Zeker wensch ik beter te worden. Terwille wist zich hoven te houden tot toevallig het uit zee naar Ylissingen sleepende schip Jeruzalem voorbij voer. Op zijn geroep wierp men hem een reddingsboei toe, die hij bereikte, en met dit middel wist hij zich boven te houden tot de Prinses Elisabeth hem opnam. Naar men zegt kon van de Jeruzalem tot zijne redding niets gedaan worden zonder het schip in gevaar van stranding te brengen. Wat hiervan aan is, kunnen wij niet beoordeelen. Naar wij vernemen zijn ook de heeren Stasse en Kromwijk, gezagvoerders van de stoomschepen Prinses Elisabeth en Prins Hendrik, benoemd tot ridders der orde van de Eikenkroon. Kierikzee, 3 Mei. Het lijk van den heer C. Hof man, sedert de vestiging onzer hoogere burgerschool een harer leeraren, werd heden als het ware midden in een breeden kring van vrienden en belangstel lenden, van broeders en vereerders, van jeugd en grijsheid, begraven. Met eenvoud en eere, met liefde en toewijding, volbracht hij zijn taak, en 'twas of hij zich thans, op zij van onzen levensweg, onder een paar olmen uitstrekte om te rusten. Dankbare leerlingen, waardeerende ambtgenoo- ten, deelnemende broeders, legden een krans op zijn graf. Hij ruste in vrede, zei de heer Bodel Bienfait, en in diens warm woord vond het gevoel dei- menigte zijn getrouwste uitdrukking, dauwde haar sympathie op het hoofd van den doode. Men schrijft ons uit het Kanton Oostburg, dd. 2 Mei: Eenige dagen geleden werd hier proces-verbaal opgemaakt tegen een landbouwer, omdat hij met twee paarden rijdende, niet van de kruislijn voor zien was. De man, voor het kantongerecht ge daagd, verantwoordde zich dat hij zijn paarden voor geen «wagen" waarvan in de provinciale wet sprake is maar wel voor een driewiels kar" gespannen had. De kantonrechter deed heden uit spraak en veroordeelde den beschuldigde tot eene geldboete, op grond dat, volgens het woordenboek van Yan Dale, een »wagen" een «kar" is en om gekeerd. Deze wets-interpretatie in het midden latende, veroorloven wij ons de opmerking te maken dat de hooge regeering die gelijkstelling vol strekt niet aanneemt, want hij het requireeren van transportmiddelen wordt bepaald, dat voor een wagen en een kar verschillende prijzen moeten worden betaald. Hoe het zij, het is te hopen dat de landbouwers, in deze streek zoodra mogelijk van die kruislijn historie mogen worden verlost. Door burgemeester en wethouders van Goes zijn 52 vergunningen tot uitoefening van den klein handel in sterken drank uitgereikt. Aan recht is daarvoor ontvangen de som van 1725. Het ge tal der inrichtingen, die volgens de wet mogen bestaan, is 25. van mijn moeder en natuurlijk ook terwille van mijn vrouw en van mijzelven. Maar ik ver wacht het toch niet Duffham." «Zoo, dat is stout gezegd" hernam Duff ham en deed alsof hij er den gek mee stak. «Ik was in den laatsten tijd toch al niet sterk meer, zooala gij gezien zult hebbenmaar sedert het begin van Mei, toen die groote hitte begon had ik een gevoel alsof - alsof «Alsof wat, sir Geoffrey? «Alsof ik geen Meimaand meer zou beleven, hetzij warm of koud." Overmatige hitte heeft vaak die uitwerking op sommige menschen. Het is een beproeving voor de zenuwen. «Daar merk ik niets van; mijne zenuwen zijn zoo gezond als zij behoeven. De verzekerings maatschappijen wilden echter tot geen enkelen prijs mijn leven verzekeren Duffham" hervatte hij. «Hebt gij het beproefd «Bij twee van de eersten in Londen. Toen ik mij in het voorjaar ongerust begon te maken over mijn gezondheid, dacht ik aan de toekomst mijner dierbaren en zou mijn leven voor haar hebben willen verzekeren. Maar de doctoren wei gerden een certificaat af te geven. Sedert dien tijd weet ik dat mijn lot beslist is en dagelijks zie ik de schaduw naderbij komen." De dokter boog zich voorover en sprak nog een paar ernstige bemoedigende woorden eer hij heen ging. Sir Geoffrey was maar al te geneigd om er De heer F. H. H. Borret, lid der tweede kamer voor Tilburg, die afgetreden was wegens benoe ming tot een staats-ambt, is gelijk verwacht werd, herkozen zonder noemenswaardigen tegenstand. Er werden van de 1747 stemmen 1383 op hem uit gebracht. De overige stommen waren grooten- deels verdeeld over de heeren J. F. de Booy en C. G. van der Heijden. Men bericht dat te Gouda reeds over de 100 gevallen van pokken zijn voorgekomen en dat de ziekte zich nog uitbreidt. Hbl.J Z. M. de koning heeft den heer J. W. May, consul- generaal der Nederlanden te Londen, het komman- deurskruis der orde van den Gouden Leeuw van Nassau en den heer Harris, stationschef van het Victoria-station aldaar, een doekspeld geschonken. De meeste ledenop de jongste vergadering te Amsterdam benoemd in de commissie voor het pensioenfonds voor den werkman, hebben hunne benoemingen aangenomen. De commissie zal bin nen eenige dagen haar werkzaamheden aanvangen. De directeur-generaal der Mij tot Expl. van staatsspoorwegenheeft zich met een uitvoerig adres tot de eerste kamer gewend, om zijn be zwaren uiteen te zetten tegen het aanhangig wetsontwerp, bevattende bepalingen, om brand te voorkomen in heide- en hoschgronden, tenge volge van het uitwerpen van vuur uit voorbij rijdende locomotieven. Als slotsom zijner be schouwingen verzoekt de directeur-generaal de kamer haar goedkeuring aan de bedoelde voor dracht te onthouden: 1° omdat de voorgestelde regeling te eenen- male het karakter van politie voorschrift mist en dus het tot wet verheffen daarvan zou moeten gepaard gaan met toekenning van schadeloosstel ling uit 's rijks kas aan bestaande spoorwegonder nemingen; 2° omdat de maatregel op zichzelf onvoldoende Is en alleen doel treffen zal, wanneer op de aan den spoorweg grenzende grondeigenaren een der gelijke verplichting wordt gelegd. Men meldt aan de Stichtsche Ct.: Generaal Yan der Heyden is sedert eenigen tijd lijdende. De oude wond aan het uitgeschoten oog veroorzaakt hem voortdurend hevige pijn, en in het algemeen is het gestel van den generaal ondermijnd. Eerstdaags begeeft hij zich naar Duitschland, om op raad van zijn geneesheer de baden te gebruiken. De gemeenschap van de eilanden Hoeksche Waard en IJselmonde met den vasten wal van Zuid-Holland zal weldra eene groote verbetering ondergaan. Het tot stand komen van den stoom tram op het z. g. n. Rhoonsche eiland (het Wes telijk deel van IJselmonde) is thans namelijk ver zekerd. De heer Sijmons, ingenieur te Rotterdam, heeft van al de gemeente- en polderbesturen ver gunning gekregen tot het leggen van rails. De aan te gelooven, ondanks de innerlijke overtui ging die hem drukte. In den loop van den middag kwam Lady Ra chel in de bibliotheek. Zij droeg een sleependlila zijden kleed en vele gouden sieraden. Haar gelaat was niets veranderdhet was nog even classiek en even kond. «Vindt Duffham u beter, Geoffrey?" «Niet veel geloof ik" «Als wij weer eens op reis gingen, naar Duitschland bijvoorbeeld?" zei zij kalm. «Ik wil liever hier zijn dan ergens anders Rachel." «Ik wilde graag dat gij beter wierdt, weet ge?" «Ik zou het ook willen, lieve." «Mama heeft ons met Kerstmis gevraagd" vervolgde zij en zette haar voet, met een zwart satijnen schoentje en wit zijden kous, op het haard- ijzer. «Ja. Moeder heeft er mij ook al over gespro ken, Nu wij zullen zien, tegen dat het Kerstmis is. Misschien willen zij ook wel hier komen." Lady Rachel zag haar man met hare lichte oogen aanzij hadden gewoonlijk niet veel uit drukking, doch nu stonden zij koel en kalm. «Denkt gij dan niet dat gij voor dien tijd geheel beter zult zijn?" «Ik kan het niet met zekerheid Zeggen, Ra* chel." Zij bleef nog een oogenblik staan en ging toeü naar de boekenkast om een onderhoudend ho§i§

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1