Gemengde Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Tot aanvulling van het gisteren opgenomen verslag der jongste raadsvergadering te Zierikzee, ontleenen wij nog aan den Zier. Nieuwsbode de mededeeling, dat ook ter tafel kwam een brief van gedep. staten aan burg. en weth., houdende bedenkingen tegen enkele vastgestelde strafveror deningen en tegen de verordening tot geldig verkla ring van strafverordeningen, met verzoek die nader door den raad te doen wijzigen, overeenkomstig de daarbij gevoegde nota van bedenkingen. Gedep. staten zeggen daarbij onder meer, dat zij niet kunnen nalaten hunne bevreemding uit te spreken over de wijze waarop de raad zich van de hem bij de gemeentewet opgelegde taak der herziening gekweten heeft, en dat zij niet verhelen willen dat zij van de werkkrachten van dat college, waarin de intellectueele krachten niet ontbreken, een beteren dunk hadden. (Een hoogst vleiend compliment Na voorlezing van dezen brief deelde de voor zitter mede, dat deze zaak thans een onderwerp van bespreking uitmaakt bij de commissie voor de strafverordeningen, en later de noodige voor stellen aan den raad zullen worden gedaan. In de gisteren voormiddag gehouden bijeenkomst van leden der afdeeling Walcheren der Zeeuwsche M9 t. b. v. Landbouw en Veeteelt werd door den algemeenen secretaris mededeeling gedaan dat op de 13 Juni te Cortgene te houden algemeene ver gadering der zullen worden besproken de volgende vragen1° welke middelen staan den landbouwer ten dienste, ter voorkoming der kwade gevolgen van nat weder gedurende den oogst 2° vindt de landbouwer in art. 26 der jachtwet voldoende bescherming tegen te sterke vermenig vuldiging van schadelijk gedierte en 3° belooft de verwerking van de afgeroomde melk tot ma gere kaas in Zeeland voordeeliger te zullen zijn dan het gebruik daarvan tot opkweeking of mes ting van jong vee Zoo ja, wat kan de Mij doen, ten einde dien tak van bedrijf te bevorderen of aan te moedigen Met het oog op het groote belang dezer onder werpen, ook voor de landbouwers in Walcheren, wekte de secretaris de leden dringend op tot bij woning dier algemeene vergadering. Naar aanleiding van het in de vorige vergade ring genomen besluit, is door het bestuur bij de firma Hage en Schmidt, te Erfurt in Sak sen, eene hoeveelheid van een nieuw soort zandwikken ontboden, die volgens de daar omtrent medegedeelde berichten, zelfs op den schraalsten grond, zonder bemesting, goede resul taten geven. Deze wikken werden daarna onder de aanvragers verdeeld. Tevens werd onder hen verdeeld een monster groote wikken, die door den heer J. P. Fokker, te Middelburg, gratis waren aangeboden, met verzoek de uitkomsten, die daar mede verkregen worden, te vergelijken met die der Duitsche. Aangezien bij het bezichtigen der Duitsche wik ken en der rogge, waarmede ze vermengd waren, het sommigen leden voorkwam dat er onzuiver heden in aanwezig waren, werd besloten een en ander door deskundigen te laten onderzoeken. Overeenkomstig het in de vorige vergadering genomen besluit om den stier der afdeeling van de hand te doen, werd nu de wijze waarop dit zal geschieden besproken. Goedgevonden werd hem onderhands, bij advertentie in verschillende couranten, te koop aan te bieden. De stier heeft 99 koeien van leden en 4 van niet-leden gedektis 179 cM. lang en heeft een omtrek van 224 cM. Daarna werd de gemiddelde opbrengst van ver schillende gewassen in 1881 medegedeeld. Vervolgens werd, na discussie, op voorstel van den heer J. H. Snijders, met 35 tegen 19 stemmen, besloten om den heer F. C. Kohier, te Zonnemaire, zedelijk te steunen in zijn verzet tegen de tiend heffing van 2.40 per Schouwsch gemet bezet met suikerpeen, door van wege de afd. voor ƒ10 deel te nemen in een waarborgfonds. Gelijk bedrag is ook door de afdeeling Oostburg beschikbaar gesteld. Nog werd door den heer Gerlach voorgesteld 1°. om uit de kas der afdeeling eene som beschik baar te stellen, tot tegemoetkoming in de kosten voor de in 1883 te Amsterdam of Utrecht te »Ik ben overtuigd dat zij niets weet, noch vermoedt. Dat doet niemand sir Geoffreyhet ge heim is zeer goed bewaard." »De kosten van die ziekte zijn voor mijn re kening, dat begrijpt ge DufFham." »Dat geloof ik niet sir Geoffrey" was het antwoord van den dokter. »Dat zou niet gaan, vrees ik. Buitendien, het hoeft nietjuffrouw Layne is nu rijk." «Rijk? Hoe zoo?" En mijnheer Duff ham moest het hem verklaren. Een rijk heer in Indië, een bloedverwant der fa milie Layne, was gestorven en had haar eenig vermogen nagelaten. Zeven of achtduizend gulden 's jaars en heel wat contanten. Sir Geoffrey ver trok, peinzende over den zonderlingen loop dien wereldsche zaken nemen kunnen. Hij ging den patient niet meer bezoeken, maar hij kocht te Worchester een mooie speeldoos en zond die door DufFham aan het kind. Er stonden zes deuntjes op. Nog nooit was de knaap zoo verrukt geweest. Hij liet sir Geoffrey hartelijk danken en vroeg met veel belangstelling naar de pauw. Het eerste wat Lady Chavasse en Lady Rachel bij haar thuiskomst vernamen, was het ongeluk dat het zoontje van majoor Layne gehad had, door het paard van sir Geoffrey. Hester en de andere bedienden waren er vol van. Zulk een lief zacht kind, zei Hester tot de dames en hij had gezegd dat hij soldaat wilde worden, als hjj groot was en net zoo dapper als zijn papa. Toen Lady Chavasse er genoeg over gehoord had en met zich houden internationale veetentoonstelling; 2° ter bevordering der inzending van Zeeuwsch vee, aan inzenders van werkelijk goed vee uit onze streken eene tegemoetkoming te geven in de kosten. Ter aanbeveling van deze voorstellen wees de heer Gerlach op het groote belang dat onze vee houders erbij hebben dat de vreemde kooplieden, die daar zullen komen, kennis maken met ons vee en ook dat voor Zeeuwsch vee vier groote prij zen zijn uitgeloofd. Nadat door den heer J. H. Snijders eenige inlich tingen waren verstrekt, waaruit bleek dat het comité voor bedoelde tentoonstelling verklaard heeft geen steun te willen van de landbouwmaatschappijen,doch wel van particulieren en dat die steun door tus- schenkomst van de verschillende gemeentebesturen niet zonder succes is gevraagd, bestreed hij het eerste voorstel ten sterkste, terwijl hij het tweede zooveel mogelijk ondersteunde. Na discussie werd het eerste deel van het voorstel verworpen en het tweede, met slechts 2 stemmen tegen, in principe aangenomen. Ten slotte werd door den heer J. A. Snijders AJcz. voorgesteld dat de afd. Walcheren de wen- schelijkheid uitspreke dat het hoofdbestuur te zijner tijd zijn steun verleene aan de pogingen, die door mr. Amersfoordt en anderen worden in het werk gesteld om de drukkende bepalingen, welke den invoer van melkvee uit ons land in Engeland in den weg staan, op te heffen. Nadat door een der leden van het hoofdbestuur was medegedeeld dat het hoofdbestuur deze zaak niet uit het oog verliest, is de vergadering ge sloten. Sas van Gent, 1 Mei. Bij het afkomen van den laatsten spoortrein van Gent naar Ter Neuzen, op gisteren avond, is de conducteur L. Meeusen, hier woonachtig, tusschen Wondelghem en Langerbrugge van de loopplank gevallen. Op laatstgemelde plaats hem missende, werd hij op gespoord en vond men hem aan den weg liggen, met kwetsuren aan een voet, alsmede eene vrij ernstige wond aan de rechterzijde van het lichaam. Zijn toestand was heden avond echter niet verontrustend. Bath, 1 Mei. De hier gezonken tjalk, die bij laag water droog loopt, is midden door ge broken. Door den storm en de zware lading is het schip diep in den modder gezakt. De heer J. A. de Bergh, adjunct-commies bij het ministerie van financiën, is als zoodanig be noemd ter kanselarij der beide Nederlandsche orden. Het bestuur van de thans opgerichte Vereeniging tol bevordering van de Zondagsrust is samengesteld uit de heeren prof. C. P. Hofstede de Groot te Groningen, jhr. mr. M. J. Schuurbeqne Boeije te Zierikzee, ds. S. H. Buytendijk te IJsselstein, ds. M. P. Keller van Hoorn te Dordrecht, J. R. Stein- metz, majoor prov. staf, te 's Hage, dr. J. H. L. Roozemeyer te Arnhem, ds. H. P. Schim v. d. Loeff te Gouda. De drie nog ontbrekende leden van het hoofdbestuur zullen op de eerste jaarvergadering worden benoemd. Ingevolge de bevelen des konings heeft het hof voor den tijd van twaalf weken den rouw aan genomen wegens het overlijden van H. K. H. de prinses van Wurtemberg, geboren prinses van Waldeck-Pyrmont, verdeeld in zes weken middel baren en zes weken lichten rouw. Gisteren is van regeeringswege in het Britsche lagerhuis medegedeeld dat, met uitzondering van Zweden en Noorwegen, alle mogendheden die in de conferentie te 's Gravenhage, ter zake der zee- visscherij, vertegenwoordigd zijn geweest, de con ventie hebben goedgekeurd, en dat de Britsche gevolmachtigden heden naar Nederland vertrekken om dat stuk te onderteekenen. Sedert jaren ontving een groot deel der gepen sioneerde mindere militairen voorschot op hun pensioen, in diervoege, dat zij op den len van elk kwartaal het bedrag ontvingen waarop zij eigen lijk pas recht hadden op het einde van het kwartaal. Zoodoende waren zij immer 3 maanden vooruit. In 1879 werd echter bepaald, dat dit voor schot op uit0. Juni 1882 niet meer zou verstrekt worden, en dat aan de voorschot genietenden in overweging gegeven werd, te trachten dit voor schot van de eene of andere instelling te bekomen Intusschen breekt weldra het tijdstip aan, dat verscheidene arme gepensioneerden gedurende een tijdvak van zes maanden niets zullen ontvangen, hetgeen voor hen, al is het bedrag soms luttel, een ware ramp is. De Vereen, van gepensioneerde onderofficieren zelve te rade was gegaan, besloot zij naar hem te gaan zien. Dat zou als buren vriendschappelijk en welwillend staan, dacht zij. Misschien wilde zij de oude dame, eer zij stierf, ook nog een kleine gunst bewijzenen zij vond dat de eer van een bezoek daar zeer geschikt voor was. In haar hart moest zij toegeven dat de Laynes zich met het oog op het verleden voorbeeldig gedroegennooit hadden zij haar of haar zoon met brieven of iets lastig gevallen en in haar hart was zij hen daar dank baar voor. Sommige menschen zouden zoo heel anders gehandeld hebben. Mij dunkt ik zal ook eens naar hen gaan zien", zei Lady Rachel. «O neen, als 't u blieft niet", riep Lady Cha vasse haastig. »Gij lijdt nu reeds onder de ver moeienissen der reis, Rachelmaak het toch vooral niet erger." (Wordt vervolgd.) en minderen, die zich veel moeite geeft om het lot der meest hulpbehoevende oudgedienden te ver zachten, heeft zich ook nu het lot der arme voor schot dervenden aangetrokken, en daartoe in de eerste plaats een gemotiveerd adres aan den minis ter van oorlog gericht en eerbiedig, doch met ernst en aandrang" verzocht, het daarheen te willen leiden, dat het voorschot op het pensioen voor hen die zulks wenschen, alsnog zal worden bestendigd. Of, «bijaldien door onoverkomelijke bezwaren dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar blijkt, alsdan een zekere som, uit het Fonds voor ond. offic. enz., (hetzelfde fonds waaruit tot heden het voorschot werd verleend) ter beschikking der ver eeniging te stellen, opdat deze daardoor in staat worde gesteld aan de meest hulpbehoevenden die hulp te verschaffen welke zij zóózeer noodig hebben en verdienen". Vrijdag jl. kwamen te Amsterdam per Rijnspoor van Rotterdam 43 Russische Israëlieten aan, om den volgenden dag met het stoomschip Amsterdam naar New-York te vertrekken. Onder die 43 ongelukkigen waren 26 mannen, 12 vrouwen en meisjes en 5 zeer jonge kinderen. Van Hamburg waren zij in een klein stoombootje naar Rotterdam gezonden en kwamen daar aan, na een moeilijken overtocht van drie dagen. De arme verdrevenen werden te Amsterdam zeer liefderijk ontvangen, dank zij de voorzorgsmaat regelen door den burgemeester genomen. Vrijdag omstreeks vijf uur aangekomen, werden zij naar het voor hen bestemde lokaal gevoerd, om daar te overnachten. Hartverscheurend was hun aanblikals werktuigelijk liepen zij voort, zich oogenschijnlijk niet bekommerende om den regen die bij stroomen neervielgeen woord wis selden zij met elkander; schuw, met den eigen- aardigen blik, zooals men dien opmerkt bij ge jaagde dieren, keken ze rond en toen een der geleiders de vijf jonge kinderen onderweg bij zich in het rijtuig nam, vroegen de moeders zelfs niet waarheen men hunne kleinen voerde. Later bij den aanblik van de flinke, heldere bedden, waarop zij spoedig zouden kunnen rusten» bij de uitreiking van warm voedsel, werden de gelaatstrekken minder strak, de oogen minder dof, menige traan werd stillekens afgeveegd, en op Russische wijze trachtten zij de handen te kussen van hunne verzorgers. Meer werd naar rust dan naar voedsel verlangdspoedig trachtten de armen op de legersteden hun leed te vergeten en zich te herstellen van de uitgestane vermoeienissen. Des anderen daags, tegen negen uur des morgens, werd de tocht aanvaard naar de Suezsteigers, alwaar de stoomboot gemeerd lag, die hen naar een nieuw vaderland zou voeren. Onder toezicht hunner geleiders bestegen zij het schip en toen men hen erop wees, dat waarschijnlijk een nieuw, gelukkiger tijdperk voor hen was aangebroken, dat zij zich vrijelijk zouden mogen bewegen in het vrije Amerika, en te New-York hen de voornaamste burgers zouden ontvangen en bijstaan met raad en daad, toen was het hartverheffend te zien hoe troostrijk de indruk van die woorden was. Diep bewogen gingen ze westwaarts, met een woord van zegen op de lippen voor Nederland, alwaar zulke ellendige vervolgingen onbekend zijn. (Hbl.) De audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van oorlog zullen op Don derdag den 4en dezer niet plaats hebben. Het Weekblad van het Regt deelt mede, dat de predikant Reyers te Nieuw-Hellevoet, in wiens zaak van weigering om den eed af te leggen door het hof te 's Gravenhage a. Donderdag uitspraak zal gedaan worden, tot zijn verdediger heeft ver kozen den heer mr J. A. Levy, advocaat te Am sterdam. Door den commissaris des konings in Zeeland is namens den minister eene circulaire aan de gemeentebesturen gericht, luidende in hoofdzaak als volgt. »Nu weldra een aanvang zal worden gemaakt met de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, komt het den minister van financiën niet overbodig voor, dat uwe aan dacht worde gevestigd op enkele onderwerpen welke de wet uitdrukkelijk aan de zorg van de gemeentebesturen of van den burgemeester toe vertrouwt. «Zoo heeft krachtens art. 14 der wet iedere gemeente een lokaal te verstrekken, waarin de commissie, hare afdeeling of de leden der hoofd commissie kunnen vergaderen en het kadastraal archief der gemeente, raadplegen. «Verder is aan den burgemeester opgedragen om de opgaven van de uitkomsten der herziening, bedoeld in de artt. 19, 25, het derde lid van art. 27 en het laatste lid van art. 33 der wet, door den voorzitter der districts-commissie toegezonden, onder bijvoeging van de kadastrale leggers en fclans, op de secretarie der gemeente voor een Seder ter inzage, gedurende dertig dagen, neder ite' leggen, dat te gelijkertijd af te kondigen en in een der dagbladen van de provincie bekend te maken, terwijl de burgemeester tevens voortijdige uitreiking der kennisgevingen en na afloop van het tijdyak voor terugzending der opgaven heeft te zorgen. «Eindelijk bepaalt art. 22, dat de burgemeester het hem toegezonden afschrift van de vastgestelde schaal van schatting en de opgaaf van de vast gestelde belastbare opbrengst der als typen ge schatte eigendommen op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nederlegt tot dat de herziening is voltooid, terwijl de artt. 20, 26, 28, 30, 33 vijfde lid, en de artt. 34 en 35 voorschrif ten bevatten omtrent ontvangst en verzending van bezwaarschriften, kennisgevingen en andere be scheiden." De door burg. en weth. van Amsterdam voor gestelde hervorming van de gemeentelijke handels school aldaar, zal bestaan in de oprichting eener derde hoogere burgerschool, met driejarigen cursus, waaraan de handelsschool, met een cursus van twee jaren, verbonden zal worden. Het schoolgeld zal 180 bedragen en de tegenwoordige directeur der handelsschool chef der nieuwe inrichting worden. Vrijdag jl. was de heer M. Hooze voor het laatst in zijne betrekking als hoofd der openbare school te Wissekerke werkzaam, na gedurende 38 jaren in die gemeente en gedurende 50 jaren aan 't onderwijs in 't algemeen zijn beste krachten be steed te hebben. Met hartelijke toespraken werden hem door den burgemeester, namens hot gemeente bestuur, een zilveren inktstel met inschrift, door eene commissie uit de burgerij een leuningstoel en door zijne leerlingen en mede-onderwijzers andere blijken van hoogachting en vriendschap aangebo den. Benoemd tot leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan de burgeravondschool te Zutfen, dr J. I. Gleuns, leeraar aan het progymnasium te Oldenzaal, Sas van Gent, 1 Mei. Door den heer K. H. ter Winkel, sedert 1840 predikant bij de hervormde gemeente alhier, zijne eerste en eenige standplaats, is met 1 Juli aanstaande emeritaat aangevraagd. De kapitein-luit. t. z. C. A. Bosch, dienende als le off. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den kap.-luit. t. z. K. A. Stakman Bosse. De rechtbank te Zutfen heeft M. L. C., wed. J. E. F., zonder beroep, wonende te Bathmen, ter zake dat hoewel zij tegenwoordig geweest was in hare woning bij de bevalling barer dochter, zij niet binnen den bepaalden tijd daarvan aan gifte heeft gedaan bij den ambtenaar van den burgerlijken stand, veroordeeld tot 3 maanden celstraf en 150 boete. (Ziu Ct.) Westkapelle. Tengevolge van den storm die hier in den nacht van 29 op 30 April 11. woedde, is, behalve andere min belangrijke schade, de groote schuur op het »Hof Westeinde''' in de kom van het dorp ingestort. Het zich daarin bevindende vee, dat onder een dilt (zoldering) stond, is echter ongedeerd gebleven. Zondag middag heeft de zoon van een tagrijn te Vlissingen, na bij zijne ouders een kast openge broken en daaruit ongeveer 200 genomen te heb ben, zich per spoor «verwijderd". Hij had koers gezet naar Roozendaal, doch werd door de tele graaf achterhaald en aan het station te Roozen daal aangehouden. Met de terugbrenging naar zijne ouders en eenö vaderlijke kastijding zou de zaak misschien afgeloopen zijn, zoo hij zich te Roozendaal, onder opgave van een valschen naam en woonplaats, niet tegen zijne aanhouding en visitatie door de politie had verzet. Thans zal hij zich wegens het laatste voor de rechtbank te Breda moeten verantwoorden. Naar wij vernemen, hebben de drie te Leiden bestaande broodfabrieken den prijs van het brood met een cent per kilo verlaagd. Wie Be St. Paulusrots van wijlen den dich ter Bernard ter Haar heeft gelezen, waarin deze de schipbreuk van het Nederlandsch barkschip Jan Hendrik (vergaan in Mei 1845) bezong, kent ook de regelen, aldus aanvangende «Een was er op de klip gebleven." In hetgeen daar volgt, wordt den moedigen en krachtigen scheepsdokter, om zijn geduld en zijn vastberadenheid, eene bil lijke hulde gebracht. Deze toenmalige scheepsdokter, wiens dag verhaal van het gebeurde den dichter zulke uit nemende diensten bewees, de heer J. Hanou, thans gevestigd te St. Maarten, bij Alkmaar, vierde Zon dag een heugelijk feest. Juist vijftig jaren toch was het geleden, dat hij zijn geneeskundige loopbaan, als officier van gezondheid in velddienst begon. Aan belangstelling ontbrak het den waardigen grijsaard niet, en velen wenschen, dat hij de ge meente nog lang zijne zoo gewaardeerde diensten moge leenen. (Hbl). Uit de Lemmer wordt thans melding ge maakt van een millioenen-h e e r. Hij was vee hoedersknecht en zou plotseling 60 millioen heb ben geerfd van zijne moeder, eene Duitsche gravin. Het geheele verhaal schijnt echter op een praatje, zoo niet op eene poging tot oplichting, neer te komen. Door eenige heeren en eene dame, behoorende tot het huis des konings, is heden een bezoek aan Middelburg gebracht. Graaf Dumonceau, graaf Schimmelpenninck, baron van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht en zijne echt- genoote, gravin van Limburg Stirum, zijn, na 'te Ylissingen de Valk te hebben verlaten, per tram naar Middelburg vertrokken, van waar zij, na in het hotel de Abdij een lunch gebruikt en het raadhuis bezichtigd te hebben, per spoor naar de residentie zijn teruggekeerd. Baron van Hardenbroek was, naar wij vernemen, door den vorst van Waldeck Pyrmont verzocht, nogmaals zjjne tevredenheid over het verblijf in het hotel de Abdij aan den heer Seklüter te be tuigen. De tramwagen, die Zaterdag avond van den

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2