Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 11 8 Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Zierikzee. Vleesch- of Plantenvoedsel. ZO 3 ozo 0 zzo 0 wzw 1 I. bevf. z 2 zzo 3 I. bew. zw 3 zo zo 2 O 4 zw 2 z 2 zzw 2 wzw 3 w 3 zw zzw z t' t» 8 voor de betrekking van leerling-conaul zal worden gehouden aan het departement van buitenland- sehe zaken, op Woensdag den 81st<,E Mei e. k., des voormiddags te 10 uren en volgende dagen. De Staats. Ct. vermeldt de vóór 15 Mei a. door aspiranten in te zenden stukken en het reglement voor het examen. Eene Amerikaansche vrouwelijke geneeskundige, miss Kingsford, med. doctorheeft in een boek, ge titeld The perfect way in diet, de overeenkomst aangetoond, welke tusschen de spijsverterings organen van den mensoh en die van eenige dieren bestaat, welke alleen plantaardig voedsel gebruiken. Wanneer wij, schrijft zij, in deze verhan deling over vergelijkende anatomie en physiologie een hoofdstuk hebben opgenomen, dat mischien de aandacht van sommige lezers vermoeid zal hebben, was het met het doel om eenige blijkbaar onjuiste voorstellingen betreffende hepmenschelijk lichaam te bestrijden, welke niet alleen onder het groote publiek, maar ook onder vele deskundige personen ingang vinden. Hoe dikwijls hoort men niet, met al het gezag eener op goede gronden rustende overtuiging, spreken over de hondstan den" van den mensch, en over zijn eenvoudig samengestelde maag," als stellige bewijzen voor zijne natuurlijke bestemming tot vleesch-voedsel Wij meenen nu althans te hebben aangetoond, dat indien deze redenen iets beteekenen, ze nog veel meer van toepassing zijn op die apen, welke ook in hun overigen lichaamsbouw en uiterlijk voor komen het meest op menschen gelijken (de z, g. n. antropomoraheu.) Hunne »hondstan- den" zijn nog veel grooter en krachtiger dan die van den mensch. Toch is er niet éen dezer dieren, dat zich in den natuurstaat met vleesch voedt. Ook prof. Pouchet zegt dat de spijsverterings-organen en de tanden van den mensch hem tot de klasse der vruchten-etende dieren doen behooren, en prof. Owen erkent dat de volkomen overeenstemming tusschen het lichaam van den mensch en dat van den aap bewijst dat beiden hetzelfde voedsel kunnen gebruiken. Cuvier Linnaeus, Lawrence, Bell, Gassendi, Flourens, en een aantal andere geleerden zijn van hetzelfde gevoelen. Nog eene andere meening is even algemeen verspreid als onjuist, namelijk dat vleesch-voedsel de grondstoffen bevat voor lichaamskracht en dat men, om sterk, gezond en krachtig van spieren te wezen, veel vleesch moet nuttigen. Niet éen vleesch- etend dier is zoo sterk als de planten-etende rhi noceros, noch zoo tegen vermoeienis gehard als het paard, de muilezel of de kameel. Een gorilla, die van vruchten en noten leeft, is meer dan opge wassen tegen een leeuw, ofschoon die veel zwaar der is. De buffel, de bison, het nijlpaard, de stier, de zebra, zijn voorbeelden van kracht en sterken lichaamsbouw, en van verbazende ontwikkeling der spieren. Alleen in woestheid zijn de vleesch- etende dieren de meerderen van diegene, welke zich met vruchten en kruiden voeden. Ook ten aanzien van den mensch is de meening, dat zijdie het meeste vleesch gebruiken, ook het sterkst zijn en dat het gebruik van groote hoe veelheden vleesch onze lichaamskracht moet doen toenemen, op dwaling gegrond. In de roemrijkste dagen van Griekenland en Rome, voordat de onmatigheid en het zedenbederf deze rijken ont zenuwd hadden, voedden hunne mannen, die niet slechts krijgslieden maar helden waren, zich met eenvoudig plantenvoedsel, met roggemeel, vruchten en melk. Het dagelijksch rantsoen van een Romeinsch soldaat bestond uit een pond gerst, drie onsen olie en een pint lichten wijn. Geen vleeschvoedsel was het, dat de helden van de Thermopylen, de overwinnaars van Salamis en Marathon zoo sterk en zoo dapper gemaakt had. Ook onder de hedendaagsche volken zijn diegene, welke zich met planten voeden, minst genomen even sterk als de vleesch-etende; maar bovendien gezonder. Volgt hieruit dat men het best zou doen met een dieet van vruchten en zaden, liefst nog wel ongekookt, te gaan volgen Geenszins, want over erfde gewoonte en aangeboren aanleg mogen niet uit het oog verloren worden. Maar het is zoo goed als uitgemaakt, door een aantal geneeskun digen van groote ervaring, dat vruchten en zaden, kruiden en planten een grooter deel der voeding zouden moeten uitmaken, dan het geval is bij de meeste menschen die de middelen bezitten om zich naar welgevallen vleesch-voedsel te verschaffen. Miss Kingsford verhaalt zelfs, als een bewijs hoezeer wij door de gewoonte aan het gebruik van vleesch gewend zjjn, van personen die door een, voor hen geheel buitengewoon vleesch-maal, letterlijk dronken zijn geworden. Hetzelfde be weert dr. Dundas Thompson van eenige Indianen, die nooit anders dan plantaardig voedsel genut tigd hadden, en na een overvloedig maal van vleeschspijzen, door het »dubbelslaan" hunner tong en hunne exentrieke gebaren zich aanstelden alsof zij zich aan sterken drank te buiten hadden gegaan. landmacht. Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden C. A. Kuipers, en hij tevens eervol ontslagen uit den milit. dienst als le luit. van het 4e reg. inf. landmacht. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden, C. A. Kui pers en hem tevens eervol ontslag verleend als l«te luitenant van het 4de reg. infanterie. Vlisaingen, 1 Mei. De heer H. Koops, pre dikant bij de N. H. gemeente te Varseveld, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar die ge meente alhier bedankt. SKierikzee, 30 April. De heer Montijn, pre dikant bij de N. H. gemeente alhier, heeft een beroep naar Schiedam ontvangen. Heden is een aanvang gemaakt met het spannen van den draad voor de telephonische verbinding van Veere met Middelburg. De draad loopt van het telegraafkantoor alhier door de St. Pieterstraat over de Spanjaardstraat en den Bleek naar het Zuidelijk Molenwater; voorts door de Verwerijstraat, langs de Oostkerk, door de Breestaat naar de Oude Arnemuidschestraat, om verder langs het kanaal Veere te bereiken. De draad zal 7400 meter lang zijn. Gisteren namiddag te ongeveer 5 uren is uit eene sloot langs den ouden Vlissingschen weg het lijk opgehaald van H. S., oud 59 jaren, wonende alhier, die sedert Zaterdag morgen vermist werd. - Tengevolge van den storm die in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft gewoed, is de schuur van den landbouwer Danieïse aan den ouden Veer- schen weg alhier voor een deel omgewaaid. De Landb. Ct maakt een hoogst eenvoudige manier bekend om kamervogels van de luis te bevrijden. Men moet namelijk de kooi gedurende den nacht met een stuk wit linnen behangen. Als men des morgens oplet, vindt men dat de luizen van de vogels naar dat linnen zijn heen- gekuierd. Een vogelliefhebber behandelde op de opgegeven wijs twee vogels vier weken lang en was daardoor in staat om in dien tijd meer dan 400 luizen te bemachtigen en te dooden. Ook heeft dat dekken des hackts inden winter ook nog wel andere voordeelen, vooral als men vogels in kamers heeft, waarin over dag gestookt wordt. In Hagenbeck's handels-menagerie op de Nieuwe paardenmarkt te Hamburg waren onlangs zes gedresseerde ossen, 4 witte en 2 bruine, prachtstukken. Deze dieren logenstraffen ken nelijk de aan hun geslacht toegekende dom heid, want zij doen allerlei ongeloofelijke toeren en kunnen met de best gedresseerde paarden van een circus vergeleken worden. De ossen te Ham burg verheffen zich op hunne achterbeenen, sprin gen op commando over elkaar, klimmen trappen op en af, schommelen op eene zoogenaamde wip plank enz. Deze ossen, wier kunstverrichtingen" in een Amerikaansch circus opzien wekten, zijn daar door den Heer Hagenbeek aangekocht. De toppen der hoornen van deze met groot gemak werkende" dieren zijn met vergulde ballen ver sierd. Men zegt, dat er verscheidene onderhande lingen aangeknoopt zijn, o. a. door Renz, zoo dat dit nobele zestal intelligente" ossen van»gesoig neerde educatie" wel niet lang meer te Hamburg te zien zal zijn. (L. Ct.) De te Rotterdam opgerichte vereeniging van handelsbedienden Mercurius is thans gevestigd. Ongeveer 190 handelsbedienden hebben zich als leden aangemeld. Statuten en reglementen zijn vastgesteld. De leden der commissie van oprich ting zijn gekozen tot leden van het bestuur. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben een voorstel aan den raad gedaan tot het toekennen van een subsidie van 300 aan de vereeniging Neêrlands Werkman, die het voorne men heeft opgevat, in de maand Juni e. k. eene tentoonstelling te houden van voorwerpen van kunst en smaak, door de leden en hunne vrou wen en kinderen in vrijen tijd vervaardigd. Te Antwerpen was eene maatschappij opge richt om te Weenen eene inrichting te openen in den geest van het Brusselsche Eden-Théatre, maai de Oostenrijksche regeering heeft het vereische verlof geweigerd, zoodat de maatschappij zich heeft ontbonden. Ostende heeft van den storm van Zondag nacht veel geleden. Gansche daken werden van de huizen gelicht en grooten afstand ver wegge worpen, terwijl eenige blokken in aanbouw zijnde huizen geheel omverwoeien. Schier geen dag gaat voorbij of men hoort nieuwe berichten over de mishandeling der Joden in Rusland. Uit Kieff zullen ze in massa moeten verhuizen. Reeds staan er 600 woningen ledig, en de verschrikte eigenaars die hunne panden in waarde achteruit zien gaan, wenden zich met smeekbeden om hulp tot de regeering. Maar deze is deels buiten staat en deels onwillig om de Joden te beschermen tegen het roofziek Christelijk gepeupel. Zij gaat trouwens voor met dwang maatregelen tegen de Joden, die in geen enkel ander land van Europa denkbaar zouden zijn. Ignatieff gaf den Joden den vriendschappelijken raad om zich aan het Altai-gebergte te vestigen, op de grenzen van Siberië en China, maar de Joden hebben niet veel lust om de proef te nemen of de Aziatische Russen hen beter behandelen dan de Europeesche, en ze vluchten naar het Westen. In Brody en Lemberg is de aankomst weder aan gekondigd van groote conv ooien Joodsche vluch telingen. Deze veroorzaken der Oostenrijksche regeering nogal kosten, van welke zij een deel zal terugvragen aan de Russische regeering. Van de Galicische grensplaatsen naar Amerika of elders, waar zij voor hun arbeid loon kunnen vinden, worden de Joden vervoerd door de openbare lief dadigheid, welke zich in alle landen van Europa heeft georganiseerd om deze slachtoffers der Rus sische toestanden voort te helpen. De Lieve-Vrouwe-kerk te Brugge bezit een heerlijk meesterstuk van Michel-Angelo, een prach tige marmeren groep, voorstellende de Heilige Maagd met het kind Jezus, geplaatst in een zwart marmeren nis boven het altaar van een der kapellen. Wie thans in de kerk komt, zoekt het beeld vergeefs. Is het bij ongeluk gebroken? Heeft de kerk het aan een museum afgestaan Verkocht misschien Niets van dat al. Als men het den koster vraagt, toont hij u de plaats waar- het beeld staat, zorgvuldig verborgen achter een geverfden tabernakel. De kerkfabriek verborg het beeld, wijl de geheele naaktheid van het kind een doorn was in zijn preutsche oogen. Zoo verzekert ten minste de Luiksche Meuse. Zekere Young, een jongen van 18 jaren, werkzaam aan den spoorweg te Doncaster, is Zater dag in hechtenis genomen, naar sommigen zeggen wijl hij het leven van koningin Victoria heeft bedreigd. Andere geruchten melden dat hij aan generaal Ponsonby, den secretaris der koningin, een brief heeft geschreven, waarin hij zich uitgaf voor een katholiek priester en te kennen gaf dat zijne kudde honger leed, voorspellende dat er eene ramp zou gebeuren, indien men geen geld zond om den ganschen troep in staat te stellen naar Amerika te verhuizen. In een anderen brief werd gevraagd of de hertog van Albany erop ge steld zou zijn op den dag van zijn huwelijk een kogel door het hoofd te krijgen. Onder het station Spiroro aan den spoorweg van Petersbui-g naar Moskou is eene zorgvuldig gebouwde en van electrische geleiddraden voor ziene mijn gevonden. Ook zegt men dat eene mijn ontdekt is onder het keizerlijk paviljoen der ten toonstelling die spoedig te Moskou zal geopend worden. Achttien personen zijn in hechtenis ge nomen. Sir Allen Young heeft de stoomboot Hope gehuurd om een onderzoekingstocht te ondernemen naar de Eira, waarop Leigh Smith ondersteld wordt in het ijs bezet te zijn tusschen Franz Joseph's Land en Nova-Zembla. Kapitein Mark ham zal waarschijnlijk met het bevel over de Hope belast worden. Als verdacht van den diefstal in het post kantoor te Parijs zijn thans twee lieden in hechtenis genomen, van welke éen, de vermoedelijke hoofd dader, ambtenaar der posterijen was. Zijn naam is Bazile Carry. Het bedrag van het gestolene schijnt niet meer dan 500.000 franken te zijn. Londen. Z. M. de koning en de koningin keeren heden avond naar Nederland terug. Amsterdam. Het dividend der Amster- damsche bank bedraagt 7 petdat der Surinaam- sche bank 7 pet, zijnde voor deze laatste instelling hooger dan eenig jaar te voren. Caïro. 43 Circassiërs zijn door den krijgs raad tot verbanning veroordeeld. Petersburg-. De minister van binnen- landsche zaken logenstraft officieel dat de buiten sporigheden tegen de Joden het gevolg zijn dei- werkeloosheid van de overheid. De autoriteiten hebben op vele plaatsen die buitensporigheden verhinderd. Tweede kamer. Voortzetting van het debat over de conversie van gemeente-grondbezit in particulieren eigendom. De minister van kolo niën zette zijn rede voort Hij betoogde dat de bedoeling der circulaire van 1880 te eenenmale miskend is. De regeering wilde steeds eene wel willende neutraliteit in acht nemen, met aanwij zing tevens der middelen tot opheffing van alle belemmeringen. Hetgeen voor Pantjens en heere diensten is geschied en voorbereid, strekt daar voor ten bewijze. De regeering wil de conver sie, die thans nog onrijp is, niet als middel tot verbetering der agrarische toestanden, maar om gekeerd, dat de veranderde toestanden van zelf aanleiding geven tot de conversie. Elke conclusie derhalve, die dwingt tot conversie, is voor de regeering onaannemelijk. Daarentegen is elke conclusie, die met waardeering van het standpunt der regeering, tot verbetering der agrarische toe standen noopt, zooals de conclusie, voorgesteld door den heer Keuchenius voor de regeering aannemelijk. De heer Patijn verdedigde de conclusie voorge steld door den heer Yan Dedem en deze zette zelf zijn standpunt nader uiteen. Morgen zal de voorzitter der kamér, de heer Van Rees, als ge woon lid het woord voeren. NB. Het voorstel Keuchenius luidt aldus: go. als het gevoelen der kamer uit te spreken dat de kahinets-circulaire van den gouv.-generaal van Nederlandsch Indië van 15 Augustus 1880, no. 20, te recht uitgaat van het beginsel, dat de vervanging van het communaal door het erfelijk individueel landbezit, door geenen, hetzij rechtstreekscheü, hetzij zijdelingschen dwang der bevolking behoeft te worden opgedrongen »b. dat de regeering daarmede echter niet kan volstaan ter kwijting van den plicht, dat ter verzekering van het recht der bevolking op haren grond en ter billijke en gelijkmatige belasting daarvan, met ernst gestreefd worde naar eene verbetering van den tgrarischen toestand en eene daarmede in het nauwste verband staar.de regeling van landrente, heeren- en cultuurdiensten en bezoldiging Van dessahoofden." Horssele, 28 April. Heden had alhier de aanbesteding plaats van jaarlijksch onderhoud enz. van de dijkwerken aan de waterkeering van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en den calamiteusen Borsselepolder, waarvan aanne mer werd de heer P. J. Visser, te Hansweert, voor 36,500. Breskens, 30 April. Gisteren is door het bestuur van het waterschap Oud en JongBreskens in de directiekeet, bij enkele inschrijving, verpacht Het recht tot weghalen van broed- en mossel zaad van de vooruitstekende werken op den vooroever van voornoemd waterschap. Hiernaar werd het hoogst ingeschreven door P. Minneboo te Philippine, voor ƒ851. 1 Mei des morgens te 8 uren. NAMEN DEK PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wi richt. nd- kracht. Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl Groningen Den Helder Tlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway 2.4 3.8 3.9 4.9 3.7 0.5 9.3 1.6 1.7 3.4 3.0 4.4 3.1 5.4 0.1 0.7 14.5 2.0 1.9 betr. z. bew. helder betr. z. bew. 3 betr. betr. betr. betr. regen bew. bew. 4 z. bew. NW betr. 5 regen 8 betr. 4 bew. 8 9 11 12 10 10 -j- 9 13 14 17 9 9 Grootste verschil in Nederland '8ochtends 8 uren: D. 2.5 V. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 30 Apr. *8 avonds 11 uren 46 gr. 1 Mei. 's morgens 8 uren 53 gr. 's middags 1 uur 58 gr. '8 avonds 5 uren 53 gr. F. Van 28 tot 30 April 1882. Middelburg. Ondertrouwd: W. F. van der Heijdt, jm. 23 j. met M. M. Klijnder, jd. 23 j. J. H. Goor, jm. 25 j. met A. C. van Hees, jd. 26 j. J. A. Euijer, wedr. 56 j. met A. P. Papst, jd. 46 j. M. R. A. van Varik jm. 22 j. met M. de Meulmeester, jd. 36 j. D. C. Compeer, jm. 26 j. met M. E. van Kesselen, jd. 25 j. S. Broerse, jm. 24 j. met S. Pleijte, jd. 21 j. J. G. Noë, jm. 24j. met J. C. Goethals, jd. 20 j. C. Feij, jm. 25 j. met E. Oostdijck, jd. 24 j. Bevallen: A. J. Jansen, geb. Zandleven, z. E. Witte, geb. Kerssen, z. M. M. de Nood, geb. Kers- sen, z. C. M. Hanssens, geb. Westendorph, d. M. C. J. den Boer, geb. van de Kamer, z. M. Leijnse, geb. Dobbelaar, d. OverledenH. J. Feiten, man van R. de Winte, 63 j. A. J. Herklots, jd. 74 j. A. Verbeek, z. 49 j. C. Vermeulen, wed®. van J. B. Walthoeber, 67 j. M. L. H. Tak, jd. 79 j. Van 22 tot 29 April 1882. Vlissingen. Bevallen: G. E. Danckaerts, geb. van der Meer, z. E. A. Laforce, geb. Maernhondt, z. E. E. Joukes, geb. Pepers, d. A. P. de Kam, geb. Michielsen, z. S. van den Bovenkamp, geb. Eijgel, d. C. A. Vermeesch, geb. Verbaaren, d. P. Jacobse, geb. Dekker, d. J. Matthijsse, geb. Bos- selaar, d. J. F. M. Hollem, geb. Reusel, z. M. C. Elias, geb. Launsbach, d. Overleden: E. A. A. Jans, d. 10 m. P. J. R. Hofman, jm. 25 j. J. H. Lieding, man van M. J. Dijkgraaf, 43 j. C. van Tatenhoven, man van E. Karreman, 63 j. Goes. Gehuwd: L. W. van der Made, jm. 27 j. met J. H. G. Vermande, jd. 24 j. J. Kakebeeke, jm. 25 j. met C. D. Danckaerts, jd. 23 j. J. A. Visser, jm. 23 j. met C. M. Siepman, jd. 21 j. A. Schellinkbout, jm. 22 j. met M. Gingnagel, jd. 25 j. M. Reijerse, jm. 23 j. met L. Verdood, jd. 21 j. BevallenJ. M. Arnoldus, geb. Willems, z. C. F. de Jonge, geb. de Rjjcke, d. M. Romeijn, geb. Schuilwerve, z. Overleden: A. Magnin jm. 82 j. M. Almekinders, vrouw van J. P. Dagevos, 58 j. P. J. Sloover, vrouw van J. de Braijne, 23 j. D. C. Visser, wede. van J. Huijselink, 82 j. Ziekikzee. Gehuwd: D. Struik, jm. 31 j. met P. C. van den Berg, jd. 27 j. Bevallen: S. A. Schouls, geb. van Beveren, s. A. de Vlieger, geb. Vink, d. J. Peute, geb. Bak ker, z. A. de Zwarte, geb. Heijboer, d. J. M. van Bogget, geb. de Rijke, z. P. Koopman, geb. Bibbe, z. en d. (tweel.) Overleden: J. Bakker, vrouw van J. H. Ber- revoets, 38 j. Zitting van Zaterdag 29 April. Afwezig de heeren Moens, Zuurdeeg, Van Manen en Van Kinschot. Onder de ingekomen stukken behoort een brief van den minister van binnenl. zaken betrekkelijk de aangevraagde verbooging van de rijkssubsidie voor de hoogere burgerschool, houdende bericht dat de min. voorshands niet ongeneigd is mede te werken tot inwilliging van het verzoek, doch dat daaromtrent eerst eene beslissing zal kunnen genomen worden bij bet ontwerpen der staatsbegroo- tingvoor 1883. Voor kennissgeving aangenomen. Op een verzoek van J. P. Kooman, om gemeen tegrond in erfpacht te bekomen, wordt besloten een stukje grond, grenzende aan zijn pakhuis aan de Engelscbe kade, in erfpacht te geven tegen 2 cent per M*. Eenige ingekomen verslagen worden voor ken nisgeving aangenomen. Door burg. en weth. wordt aan den raad aan geboden het verslag van den toestand der gemeente over 1881, waarvan aan de leden een gedrukt exem plaar zal worden uitgereikt. Tot leden der commissie voor de zaken der schutterjj worden benoemd de heeren Boeije en Schneiders, en tot plaatsvervangende leden de heeren De Looze en Van Manen. Vervolgens wordt besloten tot het doen vanaf- en overschrijving en tot beschikking over den post voor O. U. (begrootingen 1881 en 1882), behoudens goedkeuring van ged. staten. Aan L. W. van der Made wordt overeenkomstig zijn verzoek, wegens vertrek naar elders, remissie

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2