N° ioa I2öe Jaargang. 1882. Dinsdag 2 Mei. Middelburg 1 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Kleinhandel in sterÜèn drank. milüELitl ItliSCflB COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen ingevolge artikel 5 der wet van den 28e» Jnni 1881 (Staatsblad no. 97) ter openbare kennis dat bij ben zijn ingekomen van de navolgende personen verzoekschriften, waarbij vergunning wordt gevraagd om na 1 Mei 1882, in bet bij iederen naam vermelde perceel sterken drank in bet klein te mogen verkoopen Naam van den Aanduiding van verzoeker. bet perceel. P. J. Hubregtse, Teermagazijnstraat P. 29. I. Corbeel, Houtkade, H. 121. I. M. W. Besteling, Bierkade, G. 208. Middelburg, den 28 April 1882. De burgemeester en wethouders van Middelburg, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. HH. MM. de koning en de koningin worden morgen (Dinsdag) ochtend per stoomschip de Valk te Vlissin- gen verwacht. Een extratrein, bestaande uit 2 salon wagens, koninklijke bagagewagen, en een oftweeba gagewagens der M'1. tot Expl. van SS., zal te Vlis- singen gereed staan om. HH. MM. te vervoeren. Wanneer de Valk tijdig aankomt, zal de extra- trein te 10 11. 20 van Ylissingen vertrekken, om te 3 u. 10 Hel Loo te bereiken. Te 11.40 komt de trein te Roosendaal, te 12.30 te Tilburg, te 1.43 te Njjmegen en te 2.38 te Zntfen. Mocht de reis met de Valk onverhoopt vertra ging ondervinden, dan vertrekt de extratrein te 12.10 van Ylissingen, om te 1.30 te Roosendaal, te 2.20 te Tilburg, te 3.33 te Nijmegen, te 4-28 te Zutfen en te 5 uren op Het Lo,a aan te komen- (Zie laatste 'berichten), T. M, de koning en de koningin hebben Vrijdag den avond doorgebracht op Marlborough-house, de residentie van den prins en de prinses van Wales, waar eerst een diner en later eene luisterrijke receptie te hunner eer werd gegeven. Zaterdag avond bezocht de koningin de Italiaanscbe opera, waar de koning, na afloop van een diner in de Royal Academy, H. M. afhaalde. Aan bet zoo feestelijk aangevangen bezoek is echter een treurig einde gekomen. Een gisteren ontvangen Reuter-telegram meldde, dat eene oudere zuster van H. M. de koningin, prinses Maria van Waldeck-Pyrmont, gemalin van den kroonprins van Wurtemberg, gisteren morgen te Ludwigsberg plotseling overleden is, na eenige dagen geleden van een dood kind be vallen te zijn. De overleden prinses was geboren op 23 Mei 1857 j zij was de tweede dochter van den vorst en de forst in van Waldeck, en op 15 Februari 1877 inèt den Wurtembergschen prins gehuwd. Door dit trèurig sterfgeval zullen de verdere feestelijkheden in Engeland geen voortgang hebben. Het adres der Britscbe Israëlieten aan onzen koning, dat door den Nederlandscben gezant aan Z. M. overhandigd is, wordt door den berichtge ver der M. 'Ct. medegedeeld. Het luidt aldus Doorlnehte Yorst l »Wij, bet Londenscbe Comité van de afgevaar digden der Britscbe Israëlieten, maken, zoowel voor ons zeiven als voor dp verschillende gemeen ten die wjj vertegenwoordigen, gebruik van de gelegenheid, die bet bezoek Uwer Majesteit aan dit land biedt, om Uwer Majesteit de hulde te brengen van onzen diepen eerbied en Uwe Majes teit welkom te beeten op onzen bodem. >De Israëlieten aller landen ter wereld hebben steeds met liefde en dankbaarheid bet land gade-, geslagen, waarover Uwe Majesteit zoo wijselijk regeert. »Het was in de Nederlanden dat onze geloofs- genooten, door vervolging van bet Iberische schier eiland verdreven, in de vijftiende eeuw een zekere en nobele schuilplaats hebben gevonden, hebben Uwer Majestejts doorluchtige voorgangers tot de allerearsten behoord om de Israëlieten op gen voet van gelijkheid te brengen met hunne andere onderdanen van verschillenden godsdienst. Den geest van verdraagzaamheid en verlichting, door Uwe vorstelijke voorvaderen aan den dag gelegd, vinden wij terug in de levendige belang stelling, welke Uwe Majesteit bij voortduring blijft toonen voor het welzijn der Israëlietiscbe gemeente in Nederland. »Wjj bidden, dat bet Uwe Majesteit en Hare Majesteit, Uwé Doorluchtige gade, vergund moge pjjn nog lang en gelukkig te regeeren. »Wij houden ons overtuigd, dat deze gevoelens oprechtelijk, inniglijk en getrouwlijk gedeeld wor den door al onze geloofsgenooten, die bet geluk hebben onder de verlichte regeering Uwer Majes teit te leven. Namens bet Comité, (w. g.) Arthur Cohen, President." Op bet feestmaal in de Royal Academy, bracht sir Frederik Leigbton den heildronk uit op Z. M. en herinnerde daarin aan 's konings vader, den held van Quatre-Bras, aan den strijd van deNederlan- ders voor vrijheid en aan de mannen die Nederland over de gebeele aarde beroemd hebben gemaakt, als Erasmus, Hugo de Groot, Spinoza, Huygens, Rembrandt, Jan Steen, Paulus Potter, Tadema, Mesdag, Haanen enz. Z. M. de koning antwoordde met betgeen bij zijn maidenspeech in Engeland noemde. Hij be tuigde zijn dank voor de hulde aan Nederland, aan zijn grootscb verleden en aan den nationalen roem in zijn persoon gebracht, en zeide dat hij voort zou gaan de scboone kunsten te bevorderen. »IIet volk van Nederland is niet ontaard van zijn groote voorvaderen." De koning voegde erbij, dat bij de vriendelijkheid en achting, hem en de koningin bewezen en de hartelijke ontvangst, hem door H. M. koningin Victoria en de koninklijke familie betoond, niet toeschreef aan zijn eigen verdiensten, maar aan bet karakter van zijn doorlucbtigen vader, den held van QuatreBras, den wapenbroeder van den onsterfelijken Wellington. De koning eindigde met een heildronk op de Academie'. In de beden gehouden vergadering der afd. Walcheren van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij is de begrooting van bet hoofdbestuur, voor 1882 ten bedrage van 3819.70, met een vermoedelijk goed slot van ƒ2800, medegedeeld. De stier der afdeeling zal onderbands verkocht worden. Besloten is dat de afd. voor ƒ10 zal deelnemen in bet garantiefonds om door den rechter te doen uitmaken welke tiend voor suikerpeen moet be taald worden. In een volgend nommer geven wij een meer volledig bericht. Op uitnoodiging yap het hoofdbestuur der AP t b-'y, landbouw en veeteelt in Zeeland en met verwijzing naar de achterstaande advertentie, vestigen wij de aandacht der veehouders op de in Juli e. k. te Warschau te houden tentoonstelling van paarden en hoornvee, waarop ook inzendin gen uit bet buitenland worden toegelaten. Door de goede zorg van den consul te War schau, den beer J. W. Willekes Macdonald., zijn voor Nederlandseb vee een tiental plaatsen gere serveerd, terwijl de ijverige bemoeiingen ten be hoeve van onzen handel en nijverheid, door ge noemden consul nog onlangs aan den dag gelegd, grond geven om te verwachten, dat eene inzending door diens tusscbenkomst voor de veeteelt bier., te lande nuttig kan zijn. Naar men ops mededeelt beeft bet bestuur der Middelburgsche Werkmansvereenigingkrachtens baar reglement en met het oog op de drankwet, besloten in de sociëteit dier vereeniging geen verkoop van sterken drank meer toe te laten. Men vertrouwt dat dp vereeniging door dit besluit npg meer. waarde voor den werkman zal krijgen en dat zjj ook bierdoor de sympathie der patroons moge verwerven, voor wie de steun, dien de werk man bij ziekte, sterfgevallen of andere rampen, van de vereeniging geniet, zeker niet onverschillig -an zijn. K 4».. -■ Op dp japrlijkscbe tentoonstelling van schilde rijen en andere kunstwerken van 't genootschap Kunstliefde, te Utrecht, vindt men twee Gezichten op Middelburg van den beer C. J. W. Nuys en twee Gezichten op de Westerschelde van dep heep 3j, F, Scbütz, beide onze stadgenootpn. Van de twee laatst genoemde stukken is er een aangekocht voor de yerlotmg., Aan bet commissariaat van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerdeen duimstok, een para-, pluie, een bril met étui, eenige ledige zakken. does, 1 Mei. In de Zaterdag alhier ge houden vergadering der Vereen, van burgemeesters en secretarissen werden, na afdoening van eenige huishoudelijke zaken, tot bestuursleden herbenoemd, de heeren J. Vereeke en Z. K. van der Bilt La- mottbe, terwijl in plaats van wijlen jhr. mr. C. Van Citters gekozen werd jhr. M. J. de Marees van Swinderen, die deze betrekking aanvaardde. Het bestuur wees tot vice-voorzitter aan den heer Yereeke. Daarna werde door den heeren D. P. Prumers, V. V. R. G. R. baron Van Heemstra, G. Pramers en G. J. van den Bosch respectievelijk de navolgende vragen ingeleid en daarover gede batteerd. a Hoe kan de fout hersteld worden, dat eene strafverordening niet met bet bij de wet bepaalde formulier is afgekondigd? b Welke formaliteiten moet, kan en mag de ambt. van den burg. stand vervullen bij de vol trekking van een huwelijk? c Welke bedoeling moet gehecht worden aan art. 1505 en de derde al. van art. 1506 burg. wetb. ten opzichte van de gemeentebesturen? d Kan bet landbouwverslag, zooals bet model nu is aangegeven, naar waarheid door de ge meentebesturen worden opgemaakt? Zijn de verslagen der gemeentebesturen betrouwbare bron nen voor het landbouwverslag van Nederland? Bebooren de gemeentebesturen met de samenstel ling belast te blijven? Naar aanleiding van bet rapport van den heer Van den Bosch, waarvan de conclusie was, dat landbouw-commissiën met de samenstelling van bet verslag moesten belast worden, besloot de ver gadering bet uitvoerige stuk in extenso in bet verslag op te nemen en den minister ermededee- ling van te doen. In de vraagbus werden drie vragen gevonden, tengevolge waarvan gedacbtenwisseling plaatshad over de toepassing van art. 15 litt. c der wet op bet lager onderwijsover de al of niet wensche- lijkheid, om te plattenlande den tijd, dat de stembus geopend is, korter te stellen, en over de vraagof burgemeester en wethouders bevoegd zijn, indien nagedane oproeping van sollicitanten voor onderwijzer het gehalte van deze, volgens bet gevoelen van den schoolopziener en bet hoofd der school, minder goed schijnt, eene tweede oproeping te doen zonder den raad gehoord te hebben. Over de eerste en laatste vraag werd geen stemming gehouden. Een voorstel, naar aan leiding van n° 2 gedaan, om een adres tot de regeering te richten, niet verzoek om den stem- mingstijd voor plattelandsgemeenten te bekorten, werd met groote meerderheid verworpen. De uitgestelde vergadering der Rotterdamsche kiesvereeniging Burgerplicht, die ten doel bad bet verslag omtrent kieswethervorming te behandelen, vond Zaterdag middag plaats. De oproeping van bet bestuur, waarin de leden bezworen werden bun onverschilligheid af te leggen, om bet een zoo gewichtige zaak gold, bad weinig uitgewerkt. Er waren evenveel leden tegenwoordig als de vorige maal, namelijk elf. Na eenige gedacbtenwisseling stelde de, beer Hoos voor adhaesie te verleenen aap bet rapport, De beer Wittop Koning motiveerde zijn stem ten gunste biervan. Stemming, werd onnoodig geacht. De voorzitter zal kennis geven aan de vereeniging Burgerplicht te Amsterdam, dat de meerderheid dezer kiesvereeniging zich met bet rapport hpeft vereenigd, en sloot de vergadering mei bet uit spreken der hoop, dat in elk geval de stap, door de Amsterdamsche kiesvereeniging genomen, meer leven zal mogen wekken in de liberale partij. SKlerihzee30. April. Een groot verlies trof beden de boogere burgerschool alhier door bet overlijden, na eene ongesteldheid van weinige dagen, van den beer O.. Hoffman, leeraar in de Franscbe ep Engelsche taal- en letterkunde. De overledene was bij al zijne leerlingen als om strijd geliefd en genoot buiten de school de algemeene achting in de ruimste mate. De vrijmetselaars loge De Ster in 'i Oosten verliest bi hem baar achtbaren Meester. Biervliet, 90 April, Bij missive van 21 ApÜ! jl- hebben de gedeputeerde staten aan Jannis Oornelis, gemeente-ontvanger te Biervliet, kennis gegeven, dat zij geen termen gevonden hebben om, hunne tusscbenkomst te verleenen in zake van bet raadsbesluit van 11 Maart, waar bij genoemden ontvanger bevolen werd twee ma len 's weeks zitting te houden op het raadhuis, tot inning van belasting enz. De adressant zal zich met de uitvoering van bet besluit met burgemeester en wethouders heb ben te verstaan. De beer J. C., die in de zeventig jaren telt, beeft ruim 20 jaren als gemeente-ontvanger te zijnen huize kantoor gehouden, zonder dat er klachten over zijn beheer zijn ingekomen. Het raadslid Cornelia, die den strijd opgaf, is een neef van den beer J. C. Wat die Biervlietsche quaestie al niet op haar geweten beeft! De kamer van koophandel te Rotterdam beeft bij adres de tweede kamer der staten-generaal verzocht bet gewijzigde bandelstraetaat met Frank rijk goed te keuren. Het adres luidt aldus: De kamer van koophandel en fabrieken te Botterdam nam met belangstelling keunis van het nieuwe handels» traetaat met Frankrijk, ter goedkeuring aan uwe vergade ring aangeboden. Daar zij zich reeds tot u gewend had in Januari jl. om met aandrang te verzoeken het toen aanhangig ontwerp te bekrachtigen, bestaat er te meer aanleiding om dat verzoek than9 te herhalen, nu eenige der voornaamste grie ven tegen dat eerste ontwerp zijn vervallen. Daartoe rekenen wij de thans vervallen bepaling betrek kelijk den uitvoer van kolen, en de betere redactie van art. 21 betrekkelijk de gelijkstelling in onze koloniën vau den Franschen handel en de Fransehe nijverheid met die der meest begunstigde vreemde natie. Ook wij hadden het vroegere art. 21 zoo begrepen, doch na den twijfel daaromtrent bij de discussie naar aan leiding der protocollen gerezen, achten wij de uitdrukke lijke toevoeging dat Frankrijk in onze koloniën alleen met de meest begunstigde vreemde natie en dus niet met het moederland gelijk gesteld wordt en het voorbehoud onzer vrijheid van handelen in de koloniën hoogst wensche'ijk, althans zoolang Frankrijk in zijne koloniën voorrechten aan de nationale nijverheid blijft toekennen en een diffe rentieel stelsel handhaaft ten nadeele van den indirecten aanvoer onzer koloniale producten. Zoo wij dus de bepaling toejuichen die onze vrijheid ten opzichte van het verkeer tusschen Nederlanden zijn kolo niën boven bedenking stelt, wij moeten ten ernstigste pro testeeren tegen de gevolgtrekking, alsof wij die vrijheid wensclielijk achten teneinde op de afschaffing der differenti- eele rechten in onze koloniën terug te komen. Dit is geenszins het geval en wij aehten het noodig dit uitdruk kelijk te doen uitkomen, omdat van onderscheiden zijden in den laatsten tijd stemmen zijn opgegaan, die de regeering en de vertegenwoordiging den zoo wij hoopten voorgoed verlaten weg van bescherming der nationale nijverheid willen doen inslaan. De minister van marine maakt in de St. Ct bekend, dat bij hem ontvangen is 16.65 door een onbekende, onder couvert, tea behoeve van bet fonds voor oude en gebrekkige zeelieden, ter secretarie van zijn departement afgegeven. Blijkens bericht, van Z* M» minister-resident te Washington, beeft bet huis van vertegenwoordi gers zich vereenigd met bet besluit van den senaat tot afschaffing der differentieele rechten op alle voortbrengselen van Oostersebe herkomst. De dagteekening, waarop de maatregel in wer king treedt; is bepaald op 1 Jan. a. (St. Ct) Het verslag over den toestand der Rijksacade mie van beeldende kunsten te Amsterdam is opgenomen in de St. Ct, De minister van oorlog zal a. Donderdag geeö audiëntie verleenen. De Economist over April bevat opstellen over de Scbotscbe banken, door J. Ludende zeevaart scholen, door dr Steyn Parvéden levensduur in verband tot bet huwelijk, door A. S. van Reese- made weelde, door A. Beaujonbet agrariseb wetsontwerp voor Engeland en Schotland, opge steld door de Engelscbe Farmers alliance, door H, M, Hartogoeconomische nalezingen enz. De inhoud van den Indische Gids over Mei bestaat uitDe stenograpbie en baar gebruik voor den officier te velde, door P. R. Goudschaal; Uitvoerrechten in N. I., door C. BosscherCorres pondentie van den lnit.-gen. Van Swieten; Ma- leische taalstudiën, door A. F. von de Wall; De Zendingbond en zijne strekking, door mr W. B, BergsmaDe Missigit Raya in Atjeb, door J, Staal, met eene afbeeldingfeuilleton, varia, overzichten enz. De Globe over Mei bevat vertaalde artikelen' over de eerste dagen der Franscbe republiek van 1848een uitstapje naar Washington en een elec- triscb stemtoestel voor vergaderingen. Eigen Haard geeft twee kleine medaillon-por tretten van bet jonggehuwde Engelsche vorsten paar; eene afbeelding van de versierselen der ridderorde van den Kouseband, met bijschrift van den heer A. A. Vorstennan van Oijeneene af beelding van bet herstellingsoord Görbersdorf in Silezie, dat door den beer W. C. Hissink beschre ven wordtde voortgezette novelle Johanna, door mej. C. Huygens, enz. enz. De Staatscourant bevat twee koninklijke be sluiten houdende aanwijzing van Voorburg, Groenlo, Lobitb en Terschelling als standplaatsen voor een postkantoor. De minister van buitenlandsebe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een examen

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1