- Papieren spoorwegwielen. Gemeente-Gasfabriek. Onderwijs. verschillende omstandigheden, waaronder zij ons tot verblijfplaats strekt. Al de bemoeiingen van den mensch, die tot de natuur in rechtstreeksch ver band staan, al de vreugde en het verdriet, welke ge durende den loop van een jaar voorkomen, trekken onze verbeelding voorbij. De landbouwer, de herder, de jager, de wijnlezer, laten hunne stemmen hooren. De lente verschijnt met hare verkwikkende geuren en hare liefelijke bloesemsde zomer met zijn zoelheid, zijne ratelende omweders en zijne lauwe, rustige nachten. In de herfstdagen klinkt het gewoel der jacht, het feest van den wijnoogst, met zijn uitgelaten vroolijkheid, ons in de ooren. In den winter treden wij met den moeden reiziger, wien na lang zwerven een gastvrij licht tegen- blinkt, de vriendelijke woning der landlieden binnen, waar de meisjes met het spinrad, het jonge volkje met vroolijke scherts en vertellingen zich den tijd korten. Zoo min de hartelijkheid dei- trouwe huwelijksliefde, als de ernstige tegenwoor digheid van den hoogen God der vroegere Schep ping", worden in deze tafereelen gemist. Het smachtend verlangen en het bevredigend genot, de vrome bespiegeling en het vast geloof vinden beurtelings uiting. En te midden van al deze uiteenloopende voorstellingen, welke in bonte rij elkander opvolgen, hoort men voortdurend den geest van waarheid, van eenvoud, van trouw, blij moedigheid en gemoedsrust, welke men als dien van «vader Haydn" pleegt aan te duiden. Men noemt de Jaargetijden een oratorium, maar zij zijn eene idylle, misschien eene idylle in haar volkomensten vorm. De vervaardiger van den tekst is den componist uitnemend van dienst geweest; maar de bezieling en het meesterschap, welke in dit laatste groote werk van Haydn schitteren, zijn boven allen lof verheven. Te vergeefs zou men alle uitdrukkingen te hulp roepen, met welke men de zeldzaamste vereeniging van kunst en genie tracht te beschrijven, om aan de voortreffelijkheid van dit werk recht te doen wedervaren. Beter is die taak toevertrouwd aan hen, die eene waardige uitvoering van het meesterstuk tot stand zoeken te brengen. Aan de solisten worden zangen in den mond gelegd, waarin, ondanks den weelderig vloeienden stroom der melodieën iedere karakter trek, ieder woord van eenige beteekenis zijn volle uitdrukking vinden kan. Ook de coloratuur-pas sages bezitten, bij eene zorgvuldige behandeling, hun eigenaardige beteekenis. Het koor moet te gelijk indruk maken door zijn kracht, en streelen door zijn bevalligheid het moet de statigheid van den oratorium-zang vereenigen met dramatische levendigheid, ja met een zekeren humor. Het orkest eindelijk heeft te voldoen aan de eischen welke men tegenwoordig aan ieder orkest stelt maar het moet tevens, als ware het een parle ment in tonen, niet alleen goed samenstemmen, maar ook schitterende woordvoerders bezitten. En deze woordvoerders moeten tevens, wat in redevoerende parlementen niet noodig is, tot in de kleinste bijzonderheden het met elkander- eens zijn en eendrachtig met elkaar samenwerken. Tot zoo ver Hiller. Niettegenstaande hij sprak met het oog op de machtige koren en het onge ëvenaard orkest van een Nederrijnsch muziekfeest, durven wij zijne woorden hier over te nemen, dewijl wij mogen vertrouwen dat de uitvoering van Dinsdag, ofschoon op bescheidener schaal, het schoone werk niettemin waardig zal wezen. De beproefde muzikale krachten welke hier aanwezig zijn, de toewijding welke zij voor de kunst over hebben, de medewerking van concertzangers als de .heeren Eigenbertz en Rogmans en mejuffrouw Bosse, en de versterking van het orkest door degelijke artisten van elders, geven recht tot die gunstige verwachting. Berichten uit Zuid-Afrika, loopende tot 4 April, gewagen van den gunstigen invloed, dien het be sluit van het Kaapsche parlement om 't Hollandsch in die wetgevende vergadering toe te laten, op de bevolking gemaakt heeft. Te meer is dit het geval, wegens de loyale gedragsljjn, die het ministerie- Scanlen nopens dit vraagstuk heeft gevolgd. Im mers, overtuigd van de rechtmatigheid van het verlangen der Hollandsch-sprekende bevolking, had het zelf een ontwerp ten voordeele der toelating grootmama;" maar het was onmogelijk om het voor haar te verbergen. Zoodra het rijtuig stil hield kwam de oude dame naar buiten. Zij had zich al ongerust gemaakt waar zij bleven, en verlangde naar haar thee. Mijnheer Duffham bracht haar weer naar binnen en zei met een paar woorden iets van het gebeurde, eer hij Ar thur uit het rijtuig nam. Den volgenden dag kwam er een bedreven heelmeester met mijnheer Duffham mede. De arm kon geheel behouden worden en het gebruik ervan ook, zei hijhet zou volmaakt genezen maar het kind en zjj die hem oppasten zouden veel geduld moeten hebben; want het was iets van langen duur. Arthur zei dat hij zelf aan zijn papa in Indië wilde schrijven om te zeggen dat het zijn eigen schuld was, want dat hij wegge- loopen washij kon al goed met groote letters schrijven. De dokter lachte en zei dat hij wachten moest totdat hij zijne beide armen weer kon ge bruiken. De heeren waren nog niet lang vertrokken, toen sir Geoffrey te voet verscheen. Juffrouw Layne zond haar moeder om hem te ontvangen en verdween zelve. De oude dame, wier bevattings vermogen en misschien ook wier geheugen een weinig afgestompt was, voelde zich gestreeld door dit bezoek. Het scheen haar bijna even vereerend toe als vroeger; dat éene pijnlijke voorval scheen zij op dat oogenblik geheel vergeten te zijn. Zij bracht sir Geoffrey naar boven. Arthur lag vlak bjj het raam, in het heldere in gereedheid gebracht, maar het alleen nog niet aangeboden, om den schijn zelfs te vermijden alsof het daardoor stemmen voor zijne politiek betrek kelijk Basoeto-land wilde winnen. Daarenboven gunde het den heer Hofmeyr gaarne de prioriteit. Die heer heeft bewijs van grooten tact gegeven door zijne gematigdheid van voordracht en vordering daar hij nu alleen de toelating van het Hollandsch in het parlement voorsloeg en nog niet voor de rechterlijke colleges. Men beschouwt het laatste slechts als een quaestie van tijd. Twee leden van het parlement, de heeren Sprigg en Laing, spra ken tegen het gebruik van eene andere taal dan de Engelsche, doch de heer Hofmeyr had uit voor beelden van Canada, Zwitserland en elders reeds aangetoond, dat verschillende talen in zoodanige vergaderingen gebezigd worden. Ook had hij zich beroepen op de capitulatie, van voor 76 jaren, waarin beloofd was dat aan 't Hollandsch recht zou wedervaren. Die en andere, afdoende gronden hebben het voorstel van den heer Hofmeyr met overgroote meerderheid doen aannemen en de hou ding van den heer Sprigg in deze geheele zaak heeft zijn politieken invloed zeer verzwakt. De heer Hofmeyr heeft adressen ontvangen, waarin hij aangezocht wordt liever als leidsman der Zuid- afrikaansche bevolking in de Kaapkolonie te blijven, dan als president naar Transvaal te gaan, waun,eer hij als zoodanig gekozen wordt. De heer Hofmeyr heeft daarop geantwoord als volgt: «Ik geloof niet dat ik geroepen zal worden om te kiezen tusschen het gaan of blijven. En ik geloof ook niet, dat indien ik al ooit geroepen werd tot de keuze, plichtgevoel mij lang in twijfel zou laten omtrent het door mij te nemen besluit. De Transvaal heeft behoefte aan een man, bedeeld met begaafdheden, in het bezit waarvan ik mij niet kan verheugen. Er bestaat dus geen groot gevaar dat ik in strijd met uw verzoek zal han delen." De volgende beschrijving wordt gegeven van dé Allen Paper Car-wheel Company, te Pullman, in den staat Illinois, welke maatschappij sedert 1871 de bekende Pullman-slaap- en salonwagens van papieren wielen voorziet. De bezoeker der fabriek wordt eerst gebracht in een lokaal op de eerste verdieping, waar de grondstof ontvangen wordt, zijnde gewoon stroo- bordpapier. Dit wordt aangevoerd in schijven, welke iets grooter zijn dan de omtrek der wielen, die 26,33 of 42 Eng. duimen bedraagt. In 't mid den der schijven wordt een gat gemaakt, bestemd voor den naaf van het wiel. Drie van zulke schijven worden met gewone stijfsel, die er met een borstel op wordt gesmeerd, aan elkander gehecht. De aldus gevormde driedubbele schijven worden op stapels gelegd van een voet of drie hoog. Deze massa wordt gedurende drie uren onder een hydraulische pers van 650 ton geplaatst. Wanneer zij daar weder uit genomen worden, is iedere drievoudige schijf een stevige plank geworden. Deze planken worden in een verhit vertrek, gedu rende twee weken, of zooveel langer als noodig is om er iedere droppel vocht uit te trekken, bloot gesteld aan eene temperatuur van 120° Fahr. Daarna gaan ze weder naar beneden, worden opnieuw op andere schijven geplakt, geperst, ander maal gedroogd en ondergaan deze bewerking zoo dikwijls tot ze de vereischte dikte hebben bekomen. Eene driemaal herhaalde hydraulische persing en een verblijf van zes weken of langer in de droog- kamer is hiertoe in den regel noodig. Het papier is dan gereed om voor wielen ge bruikt te worden en zoo stevig als het hardste hout. De dikte wisselt af van 4 tot 5 duim, naarmate van den omvang der wielen: voor een wiel van 42 duim zijn 117 vellen, voor een van 26 duim 100 vellen bordpapier noodig. Het papierblok wordt vervolgens op een draaibank pas gemaakt voor een stalen wielband, met dien ver stande dat het blok altijd een weinig grooter blijft dan de wielband. Daarna komt het blok in handen van den schilder, die er eene dubbele laag bruine minerale verf op legt. Vervolgens gaat het weder naar de bovenverdieping en wordt morgenlicht. Dit was de eerste maal dat sir Ge offrey hem goed kon zien. De tuinkamer op de hoeve lag op het Oosten, zoodat het den vorigen avond tamelijk duister was geweest en buitendien stond de canapé achter in de kamer. Toen sir Geoffrey thans het kind aanstaarde, trof hem een gelijkenis, hij wist echter niet met wien. Vooral die heldere blauwe oogen, die hem zoo doordringend aanzagen, kwamen hem zeer bekend voor. «Hij zegt dat ik niet aan papa mag schrij ven voordat ik beter ben," zei Arthur, die sir Ge offrey reeds als een oude kennis beschouwde. «Wie zegt dat?" vroeg de baron. «Die mijnheer, die met mijnheer Duffham hier geweest is." «Hij meent die dokter van Worcester," viel mevrouw Layne in. Zij was weer in haar leuning stoel gaan zittenhaar bril lag tusschen de bladen van den Bjjbel, dien zij weer op haar schoot ge nomen had; zij vouwde hare gerimpelde handen met zwarte mofjes en witte plooisels over het boek en knikte nu en dan alsof zij bezig was in te dommelen. «Het spijt mij zoo dat dit geschied is," zei sir Geoffrey tot haar. «De kleine jongen kwam aan- loopen om de pauw te zien, naar het schijnt, en ik reed heel hard. Ik zal bij dien draai nooit weer hard draven." «Maar sir Geoffrey, zij zeggen dat het kind bij den hoek vlak tegen het paard aanliep, dat kunt gij toch niet helpen." «Het was mjjn schuld, grootmama" zei Ar door de hydraulische pers in den stalen wielband geperst, onder eene drukking van 3000 pond op den vierk. duim. Het papierblok vormt dan met den wielband eene onverbrekelijke, vaste massa. Nu wordt de naaf op zijn plaats gebracht en worden stevige ijzeren platen aan weerszijden van het wiel met door en door gaande bouten vastge hecht. Hiermede is het wiel gereed. Het gewicht van een wiel van 42 duim is ongeveer 1115 Eng. ponden, verdeeld als volgt: papier 185; wielband 560; zijplaten 170; naaf 200; bouten 50 pond. (Een Eng. pond 0.453 kilogram). Een papieren wiel van 33 duim kost ongeveer 80 dollars 200); een ijzeren wiel bijna 15 dol lars 37.50). Daarentegen wordt verzekerd dat het papieren zooveel duurzamer is, dat het veel goedkooper zal uitkomen. Met een as in ijzeren wielen kan een afstand van 100.000 Eng. mijlen afgelegd worden; in papieren wielen bedraagt die afstand gemiddeld ruim 400.000 mijlen. Dit verschil wordt veroorzaakt doordat het papier de trillingen niet voortplant, terwijl ijzeren wielen die over brengen op de assen en ze daardoor doen afslijten. Bovendien zijn de papieren wielen zelf onverslij- telijk. Als de wielband versleten is, kan er een ander omheen gelegd worden. Gebroken wielen worden in de fabriek te Pullman gerepareerd. Gevaar voor ongelukken bestaat bij deze wielen zoo goed als niet. Sedert tien jaren dat de Pullman-Company ze gebruikt, is er nog nooit een papieren wiel of een as, die eraan bevestigd was, gebroken. De firma Allen vervaardigt tegenwoordig vier- tot zesentwintig wielen per dag en heeft ongeveer 80 werklieden in haar dienst; maar men ver wacht dat deze cijfers spoedig aanmerkelijk meer zullen worden. De commissie van bestuur over de gemeente gasfabriek alhier heeft haar eerste jaarverslag, over het dienstjaar 1881, uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen. Behalve de gewone werken, het vernieuwen van ovens, het herstellen van pijpen enz., werden in 1881 belangrijke buitengewone werken uitge voerd, als afrastering van het terrein der fabriek, het aanschaffen van een nieuwen stoomketel, het maken van fundeeringen voor een gegoten ijzeren gaskuip met gashouder, het bouwen van een kolenloods en van een directeurs-woning enz. Tengevolge dezer werken, die groote uitgaven hebben gevorderd, kan de commissie in haar ver slag zeggen dat de fabriek, op de stokerij na, die eene nieuwe mainpijp vordert, in zeer voldoenden toestand verkeert. De gasproductie kan slechts bij benadering worden opgegeven, omdat de fabriek niet in het bezit van een fabrieksmeter waszij wordt op 448.589 M3 geschat. Voor de distillatie werden 26.195 HL. Engelsche gaskolen verbruikt, gevende eene opbrengst van 17.125 M3 gas per HL. Deze kolen leverden 35.179 HL. cokes of gemiddeld 1.34 HL. cokes per HL. steenkolen, voorts 716 HL. teer en 1731 HL. ammoniak-water Omtrent de 'hoedanigheid van het gas zegt de commissie, dat proeven, door middel van het lood suikerproces genomen, voortdurend bevredigende uitkomsten opleverden. De lichtkracht werd de laatste maanden van '81 gemeten door den veri ficateur van Giroud en bedroeg gemiddeld 14.92 a 15.20 kaarsen. Binnen kort zou het onlangs aangeschafte Harcourfs colour test apparate nauw keurige opgaven verstrekken omtrent het koolzuur en het zwavelwaterstofgehalte. Op het gehalte van het gas zijn de handelingen van den machi nist, met het toezicht op den exhauster belast, van grooten invloed. De controle op dezen beambte wordt gehouden door een Wright exhaust register. De drukking is zwaarder dan vóór 1 Januari 1881. De zwaarste druk 's avonds aan de fabriek is van 40 m. m. en wordt na 8 uren elk half uur met 2 m. m. verminderd, zoodat zij te midder nacht nog 24 m. m. bedraagt. Na middernacht neemt de drukking ieder half uur met 1 m. m. af, zoodat ze om 3j uur 17 m. m. bedraagt. De dagdrukking is van 15 m. m. thur, »en daarom wilde ik aan papa schrijven; ik wil het hem zeggen." «Ik geloof dat het beter is als ik voor u schrijf", zei sir Geoffrey en zag hem lachend aan. «Wilt gij dat doen? Zult gij zeggen dat het mijn schuld was «Neen, ik zal zeggen dat het de mijne was." «Maar het was de uwe niet. Gij moogt niets schrijven dat niet waar is. Ik weet niet wat tante Mary zou doen als zij dacht dat ik een onwaar heid zei of schreef. Gij weet mijnheer, God hoort alles wat wij zeggen." Sir Geoffrey lachte droevig bij die ernstige woorden en bij den ernstigen blik die uit die mooie oogen kwam. Onwillekeurig kwam de wensch bij hem op dat hij zulk een moedigen, on verschrokken, rechtschapen zoon mocht hebben, als die knaap blijkbaar was. «Dan zal ik hem maar liever beschrijven, hoe het gebeurd is en majoor Layne zelf laten beslissen wie de meest schuldige is." «Gij moet vertellen van de pauw en dat hij zijn staart opgezet had." «Natuurlijk. Ik zal majoor Layne vertellen dat zijn zoontje ik heb uw naam nog niet gehoord," viel hij zichzelf in de rede. «Hoe heet gij «Arthur. Papa heet Richard en mijn groote broer ook; die is op de koninklijke academie. Wel ken naam vindt gij mooier, mijnheer?" «Ik geloof Arthur. Dat is mijn eigen naam ook." «Gij heet immers Geoffrey?" Ja, maar Arthur ook." Op 1'Januari '82 bedroeg het aantal gasver- bruikers 487 met 539 meters, terwijl op 1 Januari 1881 slechts 473 meters in gebruik waren. Over de meters werd verbruikt 275.038 Ms gas, terwijl voor de straatverlichting 92.362 M3 noodig was. Het geleden gasverlies wordt op 15.15% dei- productie of 67.987 M3 begroot. Wat de financieele resultaten betreft wordt mede gedeeld, dat de fabriek op den 1 Januari 1881 aan de gemeente schuldig was 108.405.37, zijnde de koopprijs der fabriek eir wat daarbij werd overge nomen. Op 1 Oct. 1881 werd door de gemeentekas 25000 en op 31 Dec. 28700 voor uitbreiding, herstelling en vernieuwing der fabriek verstrekt, zoodat zij op 1 Jan. 1882 162.105.37 aan de ge meente schuldig was. Het saldo der exploitatie-rekening bedraagt 13130,51 f, of 2823.28 meer dan waarop bij de begrooting gerekend was. De commissie stelt voor om van deze som 4872.85f als rentevergoeding en f 8257.66 als terruggave van kapitaal in de gemeentekas te storten. De ontvangsten der fabriek hebben over het af gelopen jaar 48807.13§ bedragen, waaronder voor komt 28018.61 voor aan particulieren ge leverd gas, 8207.97voor straatverlichting, 6766.83 voor cokes, ƒ2066.34 voor koolteer en 2108.25 voor meterhuur. De uitgaven bedroegen 35676.62, waaronder steenkolen 18201.70, salarissen /10365.97J en onderhoudskosten 3863.92. Door de rectoren der meeste gymnasia in Neder land is aan den minister van binnenl. zaken het volgende elders ingediend, Geven te kennen enz. 1°. dat op eene heden te Utrecht door hen gehouden vergadering het hun wenschelijk is voor gekomen a. dat het recht om een getuigschrift te ver- leenen van met vrucht volbrachten gymnasialen cursus worde toegekend aan de leeraren en dat geschillen over het uitreiken van dit getuigschrift gerezen, door curatoren worden beslist b. dat zoo er tegen een dergelijk voorstel be zwaar bij uwe excellentie mocht bestaan, zij in geen geval gevolg geve aan de voorstellen, in het rap port van heeren gecommitteerden Staatscourant van 26 en 27 Maart ll.,n°. 73), aanbevolen, of aan die wijzigingen verder in de wet en in het pro gramma van eindexamen voorgesteld, welke de strekking hebben om aan gecommitteerden invloed te geven op de regeling van het examen c. dat, indien de wet in dien zin gewijzigd mocht worden, dat aan gecommitteerden de door hen verlangde bevoegdheid om zelf vragen tot de examinandi te richten werd toegekend, aan die toekenning de bepaling worde toegevoegd, dat eerst na afloop van het door de leeraren af te nemen examen van die bevoegdheid kan worden gebruik gemaakt d. dat aan den door de zes heeren gecommit teerden in hun verslag uitgesproken wensch, dat nl. de toekomstige medici en natuurphilosophen ook mogen worden geëxamineerd in die weten schappen, welke bijzonder ter voorbereiding voor hunne eigenlijke vakstudie dienen, worde gevolg gegeven. OndergeteeJrenden zoudeneen examen in die vakken, zij het ook niet een zoo omvangrijk examen als in het K. B. van 27 April 1877 werd voorgesteld, in de plaats willen zien treden van het examen, dat thans op den derden dag in de Oude talen wordt afgenomen, terwijl zij eene daarmede overeenkomstige wijziging in het K. B. waarbij het leerplan wordt vastgesteld, insgelijks wenschelijk achten e. dat het vertalen in het Grieksch geen deel van het eindexamen uitmake 2°. dat omtrent al de bovenstaande punten eenstemmigheid van gevoelen heerschte met uit zondering van punt la, waar zich eene stem tegen heeft verklaard. 3°. dat de rectoren der gymnasia te Rotterdam, 'sHage en Middelburg, zich op uitnoodiging der overige onderteekenaars bereid hebben verklaard, aan uwe excellentie, zoo zij dit noodig mocht achten, mondeling de gronden mede te deelen, waarop het bovenstaande steunt. Hetwelk doende, enz. Utrecht, 12 April 1882. Voor het examen in kunst-naaldwerk, dooi' de vereeniging Tesselschade uitgeschreven, hadden zich vijftien candidaten aangemeld. Op den 24, 25 en 26 dezer is het gehouden te Amsterdam in het lokaal De Eensgezindheid. Er zijn tien can didaten opgekomen, waarvan aan drie het diploma is toegekend, zijnde de dames A. Knol te Mid delburg, P. B. Mundhenk te Amsterdam en P. H. Prins te Den Helder. Het volgend examen zal jn April 1883 worden afgenomen. Op dit oogenblik ontwaakte mevrouw Layne uit haar dutje en zei op knorrigen toon tot Arthur dat de dokter hem verboden had zooveel te praten. Daarna vroeg zij sir Geoffrey vergeving dat zij het gezegd had, maar zij dacht dat de dokters het kind rustig en kalm wilden houden. Sir Geoffrey nam de gelegenheid te baat om den patient vaarwel te zeggen. Mag ik den pauw komen zien als ik beter ben, sir Geoffrey?" (Wordt vervolgd.) gedrukt bij de gebroeders abrahams te middelburg.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 6