f BUITENLAND. Laatste Berichten. Weerkundige waarnemingen. 2 Algemeen Overzicht. Ingezonden Stukken. Zeetijdingen. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. 9 l 7 7 Postpakketdienst »stadsdruckster" voort, maar nadat zij den 15en September 1682 was hertrouwd met Predrik van Vliet, liet zij na verloop van tijd de drukkerij varen, en heeft het huis, in andere handen over gegaan, waarschijnlijk in het jaar 1685, eene ge wijzigde bestemming gekregen. Over de oprichting van een concertgebouw te Amsterdam, werd in eene vergadering dei- inschrijvers eergisteren avond andermaal beraad slaagd. Er werd o. a. medegedeeld dat er be zwaren zijn gerezen wat betreft het terrein, waar op men het oog had. Door de intrekking van het wetsontwerp-Nieuwer-Amstel zou het gebouw voor de eene helft op Amsterdamsch gebied, voor de an dere in Nieuwer-Amstel staan. Daardoor werd het terrein minder geschikt. Het bestuur werd door de vergadering gemach tigd 1°. Om het voor den bouw benoodigde ter rein te aanvaarden op zoodanige plaats en on dei- zoodanige voorwaarden als het meest in het belang der op te richten vennootschap zullen zijn. 2°. Om de vennootschap te constitueeren, indien minstens 250 aandeelen van 1000 zullen zijn geplaatst. Aan de laatste voorwaarde is gemakkelijk te voldoen, dewijl nu reeds voor 250.000 is inge schreven. Voor de ontbrekende anderhalve ton zal eene hypothecaire leening gesloten worden. De Chineesche regeering heeft aan een paar Duitsche firma's opgedragen om over eene groote uitgestrektheid telegraaflijnen aan te leggen. Carré is bezig een paardenspel in Antwer pen op te slaan en heeft nogal schade door den feilen storm van gisteren nacht geleden. Toen Dinsdag de eerste begroetingen en de lunch voorbij waren, heeft de hertog van Albany zijne bruid de geschenken laten zien, die in de witte zaal uitgestald zijn. Een der geschenken van de koningin is een mooi portret van prinses Helena door den Düsseldorfschen schilder Sohn- Sir Na thaniel de Rothschild gaf een groote gouden punchkom, de Schotsche vrienden van den brui degom een zilver middenstuk, bestaande uit een rijk gedr-even zilveren sehaal waaruit zich een kandelaar verheft met armen voor tien lichten. Op het voetstuk is een hertenjacht afgebeeld. Dezelfde Schotten gaven nog aan den bruigom een diamanten kruis der orde van de Thistle en aan de bruid een juweelen sieraad. Uit Oxford kwamen een paar gedreven zilveren kandelaars, die bijna 17 kilogram wegen. Verder vond de bruid nog uitgestald een aantal voorwerpen in antiek zilver, stijl koningin Anna. De hertog van Edinburgh zond een Russisch likeurkastje, met kopjes in plaats van glazen, Lord Rowton zond een zeer zonderling stuk in het jonge huishouden, een namaaksel der handteekeningen onder het concept van het verdrag van Berlijn, terwijl de heer Gladstone zich eraf maakte met een exem plaar van zijne Gleanings of Past Years; verder vinden wij nog vermeld een inktpot, theestel, fleschjes voor reukwerk (van onzen landgenoot lord Reay), een presenteertrommel, alles van goud of zilver, eene piano en een aantal andere zaken die in een huishouden meer of minder te pas komen en waarmede men jonge paartjes gelukkig pleegt te maken. De bruidskoek is door de firma Bolland te Chester gemaakt en schijnt een meesterstuk te zijn van koekbakkerskunst. Het is een koek met drie verdiepingen, die zich zes voet van zijn gou den voetstuk verheft en 100 kilogram weegt. Aan den voet zwemmen zwanen en dolfijnen van sui ker in kunstig nagebootst water. De eerste ver dieping van den koek stelt vier werelddeelen voor, afgescheiden door pilaren die bloemvazen dragen. De tweede verdieping is achthoekig en draagt de wapens, monogrammen enz. der beide familiën met een aantal zinnebeelden van onver gankelijke liefde in het vergankelijk deeg gebak ken. - Daarboven verheft zich eene fontein, om geven door minnekozende duiven, terwijl het ge heel wordt gekroond door een grooten bloemruiker. De na den Zoeloe-oorlog gelegde telegraaf kabel langs Afrika's oostkust is den 7en April ge broken en was den 25en reeds weder hersteld. De breuk was 323 zeemijlen van Zanzibar in 500 vadem diep water. Op den Franschen Noorderspoorweg is een zeer vernuftig veiligheidstoestel in werking ge bracht, om de machinisten bij mistig weder op de hoogte te stellen van den stand der signalen. Op zekeren afstand van het signaal staat, midden tusschen de rails, een houten paaltje, welks met koper overtrokken boveneinde in electrische ver binding staat met de signaalstang. Wanneer de locomotief dit paaltje passeert, strijkt een koperen bezem over den kop van het paaltje, en die bezem is weer in electrische verbinding met de kraan der stoomfluit. Staat nu het signaal op onveilig, dan wordt door het afsluiten van den stroom de kraan geopend en waarschuwt de fluit den machi nist om intijds te remmen. Men kan de zaak nog eenvoudiger maken, als men door het afsluiten van den stroom rechtstreeks de Westinghouse-rem doet werken. Dezelfde vereeniging die vroeger wedrennen hield te Calmpthout, heeft tegen Zondag aan staande courses uitgeschreven te Capellen nabij Antwerpen. *'s Gravenliage. Het gerechtshof heeft den Haagschen inbreker F. G. Passchier, zich noe mende Bernardus Zweers, schuldig verklaard aan verschillende diefstallen met inbraak en hem ver oordeeld tot twaalf jaar tuchthuisstraf. Tweede Kamer. De heer Yan der Hoop is beëedigd en heeft zitting genomen. De heer Tak kreeg verlof tot eene interpellatie over de plannen der regeering betrekkelijk de verlegging der uitmonding van de Maas. Aan de orde was het debat over de voorgestelde conclusie ten aanzien van de conversie van ge meentelijk en particulier grondbezit op Java. De heer Van der Hoeven wenschte het debat te be perken tot het hoofdpunt, en betoogde daarom dat de kabinets-circulaire van 15 Augustus 1880 eene politieke fout was, omdat zij ingreep in de rechten der bevolking, hetgeen hersteld moet worden door eene algemeene verordening ter verzekering van dat recht. Dit te doen beslissen is het doel dei- voorgestelde conclusie, zonder eenige politieke be doeling en zonder vrees dat de Javaan in zijn bezitrecht door ondernemers verkort zal worden. De heeren Van Gennep en W. van Dedem stel den eene nieuwe conclusie voor, strekkende om de noodzakelijkheid uit te spreken eener betere regeling van de lasten die op het inlandsch grond bezit op Java en Madura drukken, tot verbetering der agrarische toestanden en tevens van eene verordening welke vrijheid in den vorm van het bezitrecht verzekert. De heer Van Nispen betoogde dat de kabinets circulaire strekte om de beweging tot conversie tegen te gaan, en te beletten dat daardoor on rust op Java gebracht werd. Zij waarborgde uitdrukkelijk de vrijheid der bevolking, maai de antecedenten der liberalen, zooals o. a. uit de cultuurwet blijkt, bewijzen dat het steeds hun streven is geweest om de gronden der inlanders in handen van particulieren te brengen. Daarom wordt de circulaire gerechtvaardigd door hetgeen in Indië gebeurd is en ook door de adviezen der Indische autoriteiten. De circulaire bracht hoege naamd geen bestemming in de agrarische ontwik keling. 27 April des morgens te 8 uren. HAMEN dis PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. Tem- pera- Toe- I stand kracht, lucht. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway 9.9 9.9 8.6 - 7.7 - 7.3 12.7 - 5.4. 5.7 -11.9 11.7 - 9.8 9.9 4.4 5.5 - 2.5 3.4 9.3 12.6 15.3 8.1 WN W WNW NNW WNW W NNW N WZW WZW NW NW NO NNW NNO NW NW ONO ZO zw z z. bew. z. bew. z. bew. betr. z. bew. z. bew. z. bew. bew. betr. betr. z. bew. bew. bew. bew. betr. regen z. bew. bew. betr. betr. 7 -f- 11 7 9 9 8 8 4- H 4 10 8 4- 5 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 2.6 D. G. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 26 Apr. 's avonds 11 uren 43 gr. 27 n 's morgens 8 uren 46 gr. 's middags 1 uur 54 gr. 's avonds 5 uren 53 gr. 1'. De berichten uit Egypte beginnen ontmoedigend te luiden. Iemand die lang in Egypte heeft ge woond, schrijft in een brief aan de Times, dat het land thans een heel eind verwijderd is van de veilige en stevige stelling die het zich verleden jaar had verworven. Het financieel beheer des rijks berust op de liquidatiewet en de bij die wet voorgeschreven begrooting, waarbij de ontvangsten matig waren geschat, de uitgaven ruim berekend en voor den dienst der staatsschuld behoorlijk was gezorgd, terwijl na dat alles nog een klein overschot bleef, dat bestemd was voor de ontwikkeling van spoor wegen en kanalen, waarvan de toekomst van het land afhangt. De voorzichtigheid waarmede de begrooting was opgemaakt en het toenemen dei- rijksinkomsten maakten dat het overschot zeer meeviel. Tot nu vóór korten tijd oefenden de Europeesehe controleurs een streng toezicht uit op alle uitgaven, maar nu is hunne controle be perkt tot de uitgaven voor de staatsschuld en tot de daarvoor aangewezen belastingen. Hoe ijverig zij ook zijn, zij kunnen het nieuwe parlement niet beletten met het overige geld naar goedvinden om te springen. Ook in politieken zin ziet het er duister uit. Het leger dat het tegenwoordig ministerie in het leven riep, is de baas in het land. Om het leger tevreden te stellen hebben honderden promoties plaats gehad, die een zwaren post op de begrooting brachten. Vroeger werd dat dooi de wet op de militaire organisatie verhinderd en werd het getal, zoowel van officieren als soldaten, binnen redelijke perken gehouden. Maar die wet neemt men niet meer in acht. En toch maakt het ministerie zich met al die begunstiging meer vijanden dan vrienden, evenals de Fransche mi nister, die na het verdeelen van een groot aantal betrekkingen, eerekruisen, academiepalmen en wat er al meer de menschen pleegt gelukkig te maken, tot de erkentenis kwam: »J'ai fait dix mêcontents et un ingratDe Circassische officieren meenen dat zij achteruitgezet zijn en zijn er woedend om, zoodat ze reeds tegen het leven van Arabi-bey hebben samengezworen. Even boos en om dezelfde reden is het Koptische element in het leger en het Christelijke in den ambtenaarsstand, terwijl tusschen al die ontevredenheid de partij van den oud-khedive druk aan het intrigeeren is. De Porte ziet dat alles, zoowel de Europeesehe con trole als de nationale beweging, met een half ver toornd oog aan. En voegt men daarbij nog dat de Bedouienen in het zuiden, die elk oogenblik 10.000 gewapende mannen op de been kunnen brengen, eene dreigende houding aannemen, dan komt men tot de slotsom dat de rust van Egypte aan een zijden draad hangt. Wij hebben er reeds vroeger op gewezen dat door de bezetting van Tunis Frankrijk meer nog dan vroeger er belang bij heeft, dat de invloed van den sultan in Noord-Afrika zich niet al te zeer zal doen gelden. Nu is te Parijs bericht ontvangen, dat er weer Turksche troepen geland zijn in Tripoli, terwijl Osman pacha naar Caïro zou gezonden worden om er eene sterke regeering" te vestigen, zooals de Nordd. Allg. Zeitungeen van prins Bismarck's bladen, het uitdrukte. Frankrijk zou dat moeilijk kunnen dulden, en de regeering der repu bliek ziet dat alles met bezorgdheid aan. Slechts zeer ongaarne en door nood gedwongen zal de heer De Freycinet ertoe komen om in Egypte actief op .te treden met Fransche troepen. Maar er zou zich een geval kunnen voordoen dat hem dwong te handelen. Als de sultan van Turkije door Osman pacha in Egypte den khedive liet afzetten en een ander, Halim b. v., op den troon plaatste, gesteund door Turksche militaire macht, dan zou de heer Gam- betta met zijne volgelingen dadelijk zich tot den aanval toerusten en het ministerie beschuldigen dat het de belangen van Frankrijk aan den Nijl grove lijk had verwaarloosd. Nu is het wel waar dat de meerderheid des volks en in de kamer de vreedzame politiek van den heer De Freycinet verkiest boven de politique tapageuse van den heer Gambettamaar men weet nooit wat er in Frankrijk gebeuren zal, als een handig redenaar op het juiste oogenblik de woorden honneurgloire patrie, drapeau national in het debat werpt. De toestand van Egypte staat dus in het nauwste verband tot de binnenlandsche politiek van Frank rijk. De heer Gambetta heeft, zooals de Köln. Zeitung zeer terecht doet opmerken, sedert zijn val niets nagelaten wat strekken kon om zijne opvolgers in de openbare schatting te benadeelen. Thans zendt hij zelfs een zijner bladen los op den heer Grévy, zooals wij gezien hebben, en de Voltaire volgt het door Paris gegeven voorbeeld, door de benoe ming van den heer Barbier tot procureur-generaal bij het hof van cassatie eraan toe te schrijven dat deze «clericale reactionair" een intieme vriend van den president Grévy is. Barst nu in Egypte de bom los, dan komen al deze bladen met grof geschut de heeren De Freycinet en Grévy beschuldigen van lichtvaardig spel met 's lands hoogste belangen, en dan is het mogelijk dat de heer Gambetta door die aanvallen heel wat van zijn aanzien en invloed verspeelt. Maar het is bij het bekende peil van den politieken ernst in Frankrijk even mogelijk dat hij met dezelfde aanvallen den heer De Freycinet omverwerpt en den presidialen stoel van den heer Grévy doet wankelen. Dit laatste is zeker zeer onwaarschijnlijk, maar men moet in Frankrijk op alles voorbereid zijn. Het Engelsche lagerhuis heeft gedebatteerd over de Iersche quaestie naar aanleiding van een voor stel van den Ierschen afgevaardigde Healy tot wijziging der landwet. De heer Gladstone be streed het ontwerp en sprak in zijne toelichting van de mogelijkheid, dat nog in deze zitting van het parlement strengere maatregelen voor Ierland zullen worden voorgesteld. Hij liet zich ook zeer gunstig uit over het ontwerp van den heer Smith, dat de volgende week in behandeling komt en ten doel heeft den aankoop van land door de pachters in Ierland te bevorderen. Hij noemde deze wet den eersten straal der hoop aan den donkeren hemel, want hoezeer hij niet twijfelt aan de bevoegdheid des rijks om dwang uit te oefenen, acht hij dien dwang toch buiten den geest der Britsche staatsinstëllingen en wenscht hij ernstig dat economische wetten voor Ierland tot de gewenschte rust zullen leiden. De beide delegaties der Oostenrijksch-Hongaar- sche monarchie hebben in vereenigde zitting met 59 tegen 45 stemmen de credieten voor Bosnië- Herzegowina toegestaan, zooals ze door de Hon- gaarsche financieele commissie waren besnoeid. Mijnheer de Redacteur! Met volkomen instemming heb ik uw gevoelen onder het artikel van den heer H. uit Gr, gelezen. (Zie M. Ct. van 24 dezer). Minder voldaan was ik echter, over den inhoud van het artikel zelf, Zoo o. a. zou ik er gaarne in gelezen hebbendat het advies omtrent de in voering van den postpakketdienst in Zeeuwsch- Vlaanderen, zoo als dit aan het Dagblad uit Bres- kens is geschreven, onjuist wasook had ik gaarne éen argument in het artikel gelezen, waarom de invoering van den postpakketdienst geweerd moet wordenwaaruit het is op te maken, dat de tram in de eerste jaren zonder Daendels komen zalof het nietige vraagstukje, nl. het verleenen van subsidie door prov. staten, polder- en ge meentebesturen ook al opgelost is, en of inenten slotte wel in het algemeen belang handelt, met den postpakketdienst, zij het ook indirect te weren Welke geheimen de commissie ook moge hebben en wat er op die vergadering van belangstellenden ook moge blootgelegd worden, zeker is het dat, zonder genoemde subsidien geen tram komen kan. En terwijl het nu blijkt dat omtrent de keuze der twee lijnen bij gemeente besturen verschil van gevoelen bestaat, welke zekerheid heeft men dan omtrent de te geven subsidien Na bovenstaande regelen geschreven te hebben, achtte ik het voorzichtigheidshalve toch geraden met de inzending te wachten tot dat die verga dering zoude zijn afgeloopen. Die vergadering is nu afgeloopen en te oordeelen naar het verhan delde versterking van de commissie met twee leden en de voorloopig te doene uitgaven door eenige heeren gewaarborgd, heb ik te vergeefs naar de doos van Pandora gezocht waaruit de tram te voorschijn moest komen. Het zou dus zeer te betreuren zijn, zoo de in voering van den postpakketdienst voor eene zoo onzekere zaak achterwege moest blijven. X. (Zonder over het al of niet «indirect" weren van den postpakketdienst een oordeel uit te kunnen spreken, merken wij op dat uit de ver klaring van den inzender «zonder subsidien geen tram," blijkt hoe dringend noodzakelijk het is, dat alle ware voorstanders van den tram tot het doen verleenen dier subsidien de handen ineenslaan, en ook in andere opzichten samenwerken tot be reiking van het doel. Blijft men weder over bij zaken verdeeld en werkt men elkander tegen omdat men 'tniet omtrent alle punten eens is, dan komt van de h o o f dz a a k, welke nu in goede handen is, niets. Daartoe vereenige men dus zijne krachten, wil men in den met zooveel recht be treurden, ellendigen toestand der middelen van gemeenschap inZeeuwsch-Vlaanderen eindelijk eenige verbetering zien brengen. Red). Vlissingen, 27 April. In het dok gekomen, wegens verlies van ankers en andere schade, de Eng. bark Marie Stoneman, gezag v. A. Mc. Laren, van Antwerpen naar Philadelphia. Gepasseerd het Ned. stoomschip Ceres, gez. Schnepel, van Bilbao naar Antwerpen. Ter Neuzen, 26 April. De Noorsche bark Freden, gezagv. Sandersen, in ballast van Antwerpen naar Finland bestemd, is heden alhier binnengekomen, hebbende bij den storm van jl. nacht, voor Vlissingen en voor Borssele twee ankers en ketting verloren. Oostburg, 26 April. De aanvoer was heden tamelijk ruim en er bestond matige vraag voor tarwe en veel kooplust voor goede wintergerst. Overigens bepaalde zich de vraag tot gerieven. De prijzen bleven nagenoeg dezelfden als vorige week; ze zijn van tarwe 8 a ƒ9; enkel 10 a 10.50rogge 7.25, 7.60 a 7.75 winter gerst f 6.50 a 7.25 zomer-gerst 6 a 6.75; haver 2.50 a ƒ4.50; paardenboonen 6.25 a 7; erwten 8 a ƒ9. Middelburg, 27 April. De matige aanvoer van heden was alleen uit Walcheren. Tarwe was er het grootst gedeelte van. De handel was gering en in de prijsnoteering is geen verandering. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 0.90 a 1.eieren per 100 stuks 2.80. Bergen op Zoom, 27 April. Puike jarige witte tarwe 11.a 11.50; nieuwe dito 10.75 a 11.25; mindere ƒ7.a 9.75; roode ƒ8.a ƒ11.rogge 7.50 a ƒ8.boekweit ƒ6.a nieuwe dito 7.a 7.40; zomer- gerst 5.80 a 6.50haver ƒ8.— a 9. kookerwten 8.— a 9.paardenboonen 7.50 a 8.kanariezaad 8.75 a ƒ9.25; bruineboonen 7.a 11.witteboonen 7.a 12.duivenboonen 8.50 a 9. koolzaad 11.a 11.50. Suiker gevraagd, nominaal 27 f a op 88 gradenmeiassen flauwboter per stuk 0.82 j kilo 0.66eieren per 26 stuks 0.85. STAATSLEENINGEN. Nederland. Cert. N. W. Sch. 21/2 pet., dito dito dito .3 dito dito dito 4 dito Obl. 1878 10004 België. Obligation21/2 Frankrijk Origin. Inschr .3 i, Obl. Leening 1867 Amsterdam. 26 27 April April. 671/4 67% 791/2 791/8 101% 1018/g 1015/g lOll/o fl 120 5 n 937/8 931/2 5 11 79S/4 793/g 6 11 100 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 11 82 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 11 621% 627/g dito l'ebr.-Aug. 5 ii 6314 631/4 dito Jan.-Hili 5 11 637/8 6313/ij dito April-Oct. 5 ii 6 tl/4 641/8 dito dito Goud 4 11 781/4 Polen. Obl. Schatkist 1844 4 it 773/4 Portugal. Obl. Btl. 1853/80. 3 ii 523/4 523/4 dito dito 1881. 5 ii 903/4 903/4 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 ir 951/4 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 ii 55 dito dito 6e 1855. 5 11 7611/ie 77 Obligatien 1862 6 11 833/4 dito 1864 1000 5 ii 913/g 9U/8 dito 1864 100 5 11 5 11 87% 873/g dito Oostersche le serie. S n 541/8 63s/4 dito dito 2e 5 11 541/2 54% dito dito 3e 5 11 537/g dito 1872 gecon. dito 5 11 841/o 841/4 dito 1873 gecon. dito B 11 84% 841/2 dito 1850 le Leening dito 41/2 11 861/4 dito I860 2e Leening dito 41/2 ir 823/4 823/g dito 1875 gecons. dito 41/2 ii 761/4 76 dito 1880 gecons. dito 4 11 671/2 671/s Cert. Hope Co. 1840 4 ir 59 dito 2e, 3e, 4e Leen. 1842^44. 4 11

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 3