Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Weerkundigs waarnemingen. Staten-Generaal. 8 9 Kinder-arbeid. nomen werd een voorstel van het bestuur, om aan het hoofdbestuur in overweging te geven, eene vaste bepaling te maken nopens de tegemoet koming, aan de keurmeesters van het vee uit te keeren, en dat die som, op minstens 10 te bepalen, door het hoofdbestuur worde gedragen. Naar wij vernemen, is dezer dagen een ontwerp besluit aan den koning ter goedkeuring voorgelegd, dat ten doel heeft de staatsloterij voordeeliger voor de schatkist te maken. Daarin zou namelijk be paald zijn dat, te beginnen met de volgende loterij de inkoopprijs der loten met éen gulden zal worden verhoogd, zonder dat het den verkoopers vrij staat aan de spelers koogeren prijs te berekenen en, zoo die maatregel goed werkt, de verhooging tot op vjjf gulden zal worden gebracht. NR. Ct Onlangs behelsde het Dagblad een bericht uit Twenthe, waarin werd verzekerd dat aldaar in de laatste tien jaren geen enkele stoomweverij is bijgebouwd, doch wel een twintigtal firma's tot liquidatie zijn gedwongen, terwijl van drie groote stoomspinnerijen, die in de laatste maanden ver brand zijn, geene werd opgebouwd. Dit alles zou, volgens den berichtgever, het noodlottig gevolg zijn van de vrijhandelspolitiek. Wij hebben, schrijft de Zwolsche Ct dit bericht laten rusten, wijl ieder, die met de zaken bekend is, wist dat de feiten minder juist waren, terwijl de strekking van het bericht op zichzelf reeds tot voorzichtigheid aanspoorde, wat de geloofwaardigheid der mededeelingen betreft. Zoo menig bericht in onze grootere bladen wekt een glimlach op. Nu echter het N. v. d. D. zich de moeite gegeven heeft de beweringen aan een gezet onderzoek te onderwerpen en van »een zeer geachte en goed onderrichte zijde" eenige toelich tingen nopens de »feiten" heeft gekregen, meenen wij wel te doen met deze mededeelingen over te nemen." Uit spaarzaamheid met onze ruimte kunnen wij het voorbeeld der Zw. Ct. niet volgen en moeten wij ons bepalen tot de mededeeling dat in het Nieuws het bericht van het Dagblad punt voor punt weersproken wordt. De spinnerijen in Twenthe, wel verre van te kwijnen, deelen dividenden van 75 en 8 pet. uit. Nu dit gezegd wordt in de aan goede bron ontleende informatie van het Nieuws, en bevestigd door het blad dat het best op de hoogte van den plaatselijken toestand geacht kan worden, meenen wij 'thierbij te kunnen laten. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 28 dezer niet plaats hebben. De Watergeus, kommandant Marinkelle, zoo meldt de Javabodeis met twee andere oorlog schepen, de Salak, de Sindoro en de twee stoom schepen der gouvernements-marine de Koetey en de Indragirie, naar de Oostkust van Sumatra ver trokken, en wel naar Indragirie, welks vorst her haaldelijk doch vruchteloos om de uitlevering van zijn broeder is verzocht. Men spreekt van nog meer schepen, die in geval van nood daarheen zullen gaan. Overste Marinkelle zou in last hebbenden vorst van Indragirie te bewegen, zijn verontschul diging te maken of anders af te treden. De schepen zouden dienen om de kust te blokkeeren. De oorzaak der gespannen verhouding tusschen het gouvernement en het Inlandsch bestuur van Indragirie moet gezocht worden in afpersingen van eenige rijksgrooten en den moord van eenige Chi- neezen, waarover zich de goedgezinde inlandsche bevolking bij den assistent resident van Lingga nog in 1878 is komen beklagen. Ofschoon door de ferme houding van den toenmaligen resident van Riouw, dr. D. W. Schiff, die onmiddellijk een gouvernementsstoomer derwaarts zond en de bel hamels aan boord arresteerde, de schrik eronder kwam begonnen de afpersingen na het vertrek van den stoomer opnieuw en schijnt het dat de sedert ter hoofdplaats Ringat geplaatste controleur niet in staat is het Europeesch gezag te doen gelden. Het gisteren door den gemeenteraad van Rot terdam en heden door de aandeelhouders aange nomen voorstel, tot overneming der terreinen van de Rott. Handelsvereeniging voor 4 millioen gulden, was gedaan door de heeren H. Muller Szn., Roest, W. van der Hoeven en J. Hudig. Het voorstel wordt aldus toegelicht in een brief aan het Utr. Dbl., dien wij overnemen zonder ons met den inhoud geheel te vereenigen »Ik geloof, dat die overneming gewenscht is. Met terzijdestelling van een mogelijk hier en daar wat rooskleurig rapport, zal ieder, die uit eigen oogen wil zien, moeten bekennen, dat de handels beweging aan de overzijde der rivier vooruitgaat wel is dat nog niet in die mate het geval, als te wenschen ware, doch men dient daarbij rekening te houden met twee zaken, die alles drukken, nl. de algemeene malaise van den handel en daarbij de nog steeds ongunstige toestand van den waterweg naar zee. Dat echter in weerwil van een en ander toch verbetering is waar te nemen, bewijst te meer, dat de stichtingen aan de overzijde der rivier voor den handel gaande weg onmisbaar worden. En op zoodanige terrei nen moet het vooruitstrevend Rotterdam eigen heer en meester zijn; het moet de vrije hand hebben ten opzichte van een stichting, waarvan voor zulk een belangrijk gedeelte zijn bloei en zijn toekomst afhangen. Zjjn toekomst, want die heeft Rotterdam zekervroeg of laat zal Rotter dam de onmisbare verbeterde verbinding met de zee bekomen. En nu gaat het niet aan, die toekomst afhankelijk te stellen van het beheer eener zoo belangrijke stichting als de Rott. H. V. door een maatschappij of wat stellig nog bedenkelijker is door een krachtige buiten- l&ndsche combinatie. De kapt. N. H. A. Camp, van het 2e bat. 3e reg. inf. "te Bergen op Zoom, is tegen 28 dezer (datum der garnizoensverandering) benoemd tot kapitein voor speciale diensten bij het 5e bat. des regiments, thans te Middelburg; terwijl de kapt. J. C. T. Bouman eervol uit deze betrekking is ontslagen en belast wordt met het bevel over de 4e comp. 2e bat. Waarschijnlijk in navolging van het regiment grenadiers en jagers, waar de onooglijke blikken eetketels reeds sedert lang door steenen borden vervangen zijn en alleen te velde nog gebruikt worden, heeft de kolonel-kommandant van het 3e reg. infanterie bepaald, dat na de garnizoens verwisseling op 1 Mei a. deze verbetering ook bij zijn korps zal worden ingevoerd. De kosten van aanschaffing komen ten laste van het cantine-fonds, terwijl in het onderhoud door de manschappen zal worden voorzien. [Dbl.) Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg van 24 April jl. is Louis Joseph Jacobus Roland, oud 23 jaren, banketbakkersknecht, geboren en laatst wonende te Veere, verwezen naar den pro cureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, ter zake dat hij op 2 Oct. 1881 in de woning van Cornelis Hendrik Snijders, te Veere1° dezen moedwillig met een mes verschillende wonden aan den hals en elders heeft toegebracht die den dood hebben tengevolge gehad, en zulks met voorbe dachten rade, om zoodoende het plegen van na te melden diefstal mogelijk te maken, immers en althans terwijl de doodslag gevolgd, vergezeld of voorafgegaan is geweest, door twee andere hierna te melden misdrijven 2° te diens nadeele arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend onder anderen een gouden horloge en een gouden bril; 3° getracht heeft die woning, die ter weerszijde grenst aan en verder omgeven is door andere bewoonde huizen, waardoor alzoo gevaar voor menschenlevens te voorzien was, in den brand te steken, door het gekleede lijk en den houten vloer van een der kamers met petroleum te begieten en die vervolgens te doen ontvlammen, tengevolge waarvan de kleederen, het lijk zelf en een zich op den vloer bevindend breiwerk gedeeltelijk zijn verbrand en brandvlekken op den vloer zijn ver oorzaakt, zijnde het aan van des daders wil onaf hankelijke omstandigheden toe te schrijven, dat de beoogde brandstichting hare uitwerking gemist heeft. In deze zaak zijn in de instructie 92 personen gehoord. Roland blijft voortdurend zijne schuld ontkennen, niettegenstaande hij in het bezit is geweest van het ontvreemde horloge en den gouden bril, en het horloge door hem bij Oscar Biels te Antwerpen is verkocht, bij wien het door de politie in beslag is genomen. Op de gisteren avond in het Schuttershof alhier gehouden 64e jaarlijksche algemeene vergadering van de kunst en wetenschap bevorderende maat schappij V. W. werd aan de heeren J. C. Milborn en W. Appel, uit erkentelijkheid voor de regeling der soirees, ieder een fraaie zilveren sigarenstanderd aangeboden, met het inschrift»V. W's. dames aan den heer J. C. Milborn (W. Appel) 1882." Kierikzee, 25 April. De nachtwacht alhier had in den afgeloopen nacht een geluk dat niet iederen nachtwaeht te beurt valt, namelijk op de straat een som in bankpapier en coupons van ruim 300 te vinden. De verliezer, dien men wel een gelukkige verliezer mag noemen, was heden weder spoedig in het bezit van het verlorene. De zee stond eergisteren gedurende de overvaart van het Engelsche jacht Victoria and Albert zoo hol, dat door het slingeren van het schip een stoombarkas van aanzienlijke waarde totaal verlo ren ging, daar het stoomschip die tot zijn eigen behoud moest laten glippen. Naar men verneemt zal de stoomtram Bergen op ZoomTholen op 1 Sept. a. voor het publiek verkeer geopend worden. Eenigen tijd geleden had een zoon van den zadelmaker T., uit Silvolde, de onvoorzichtigheid, nabij Terborgh met zijn klomp naar een haas te gooien, doch zonder het dier te raken. Het toeval wilde echter, dat een paar aanzienlijke dames uit Den Haag daar juist voorbij wandelden, en op hare aanklacht werd de knaap vervolgd wegens over treding der jachtwet. De zaak werd voor den kantonrechter behandeld, en de knaap veroordeeld tot eene boete van ƒ15 of subsidiair 6 dagen ge vangenisstraf. Nu de majesteit der wet is gehandhaafd en des hazen leven gered, mag men vertrouwen, dat de twee aanzienlijke dames uit Den Haag" de vijf tien gulden wel betalen zullen, die de jongen zeker niet te missen heeft. Uit dankbaarheid dat het leven van een haas werd gespaard, mogen zij het offer wel brengen. Zooals wij gisteren reeds korter gemeld heb ben, brak Maandag avond omstreeks 6 uur een zware brand te Amsterdam uit. De mouterij van de bierbrouwerij De gekroonde Valk, aan de Hoogte van den Kadijk, stond in lichterlaaie. Drie stoom- en handspuiten en de drijvende Jan van der Ileijde waren in weinig tijds ter plaatse om gezamenlijk de vuurmassa te smoren. Vier uren lang tartten de vlammen, die tot op de verste punten der stad zichtbaar waren, de krachtigste pogingen der brandweer. Omstreeks half elf was het gevaar geweken. Gisteren ochtend nochtans was de drijvende stoom spuit nog in werking. Brouwerij en kuiperij ble ven ongedeerd. Het ongeval zal geene stoornis in de werkzaam heden der brouwerij teweeg brengen. De hoogbejaarde regent van Sidhoardjo op Java, indertijd met den commissaris-generaal Elout als zoon van den regent van Soerabaja naar Hol land meegenomen, en door zijn bekendheid met de Nederlandsche taal en gewoonten, bekend onder den bijnaam van Jantje van Amsterdam, neemt zijn ontslag. Hij had het er vergeefs op gezet, om, gelijk de heer Elout hem destijds had voorgespie geld, eenmaal in zijns vaders regentschap te Soera baja op te volgen. De regent van Sidhoardjo is echter van gelijken rang als die van Soerabaja, en zelfs zal hij, zegt men, opgevolgd worden, door den tegenwoordigen regent van Soerabaja, terwijl in diens plaats geen nieuwe regent zou benoemd worden. De hoogere burgerschool te Soerabaja schijnt zoowat in de war te loopen. Orde ontbreekt er. In de Soer. Ct. vindt men karakteristieke verhalen daarover. Docenten klagen, dat de directeur hen niet steunt. Leerlingen klagen, dat de directeur den leeraren altijd gelijk geeft. De commissie van toezicht, die nooit de lessen bijwoont, is meer geneigd om éen dan om allen, den directeur dan de leeraren, de schuld te geven. De publieke opinie vereenigt zich met de commissie. De Soer. Ct. verdedigt den directeur, en de directeur van het departement van onderwijs handhaaft hem. Waardoor nu de orde op de H. B. S. terugge bracht zal worden, is nog niet duidelijk. Alleen is de commissie van toezicht afgetreden en een nieuwe benoemd. De financieele schandalen te Parijs zijn nog niet uit. In de laatste vergadering van de Anglo- Universal Bank vroeg de heer Ambrosi, kapitein der sappeurs-pompiers te Parijs, het woord. Hij sprak over enkele gebeurde zaken en met groote vrijmoedigheid, want rieu 11'est sacré pour tin sapeur, besloot hij zijne woorden aldus: »De schurken, ik herhaal de schurken, die zich bedekken met het masker van den godsdienst om eerlijke lieden te bedriegen, moeten aan de justitie worden be kend gemaakt. Daarom verzoek ik den president wel in omvraag te willen brengen of de vergade ring van oordeel is dat de heeren Baragnon, séna- teur, graaf De Pres, baron Joran, graaf Du Demaine en prins De Lncinge behooren gebracht te worden voor de correctioneele rechtbank." De bank is intusschen failliet. De genoemde personen zijn allen zwendelaars, die tegen hoog loon zitting hadden in den raad van administratie eener rotte bankinstelling, 't Zijn in dit geval allen clericalen, maar dit bewijst nietsde liberale staatslieden trekken geen mindere voordeelen uit de groote financieele inrichtingen, al is het dan misschien op andere wijze. Zeer opmerkelijk was het hoe onlangs de Siècle, die van oordeel is dat een staatsman in dergelijke lichamen geen zitting mag hebben, voor den open post van procureur-generaal bij het hof van cassatie zeer warm den oud-mi nister Cazot aanbeval, als uitnemend jurist en eerlijk man. Pas echter had het blad niet ver nomen dat de heer Cazot commissaris was eener provinciale bank, of het trok zijne gansche aan beveling in. Na een zeer onaangename zeereis is prinses Helena van Waldeck-Pyrmont met hare ouders gisteren morgen in Engeland aangekomen. De Victoria and Albert kwam om half acht voor Queenboro. Om half elf bracht een extratrein aldaar prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein en generaal Du Plat, welke door de koningin waren afgezonden om de bruid en hare familie naar Windsor te begeleiden. Zij ontbeten met de rei zigers aan boord, waarna om kwart over elven prinses Helena voet aan wal zette in haar nieuwe vaderland. De gemeenteraad van Queenboro stond haar op te wachten en bracht haar een hartelijken welkomstgroet, toen zij aan den arm van prins Christiaan de pier betrad. De prinses antwoordde met luide stem»Ik dank u vriendelijk voor uw hartelijk welkom in mijn nieuw vaderland. Dank, zeer veel dank voor uwe groote vriendelijkheid bjj mijne aankomst." Tusschen twee rijen dames, die bloemen strooiden voor hare voeten, ging de prinses naar haren salonwagen, waar ze zich zoo lang mogelijk aan de verzamelde menigte ver toonde. Zij was gekleed in een licht blauw gebloemd zijden kleed, afgezet met zalmkleurig satijnen boordsels en een hoed in dezelfde kleuren, met gouden bolletjes opgemaakt. Een korte zwarte mantel met drie rijen zware kant opgemaakt, beschermde haar tegen het gure weder. Want toen het reisgezelschap te Windsor kwam, regende het geducht. Hier was weder de gemeenteraad op het perron met eene eerewacht en muziek. De bruidegom, prinses Christiaan, prinses Beatrice en de hertog van Connaught haalden de bruid af. Rotterdam. De vergadering van aandeel houders der Rotterdamsclie Handelsvereeniging heeft het aanbod der gemeente, tot overneming van het terrein der Rott. Hv. voor 4 millioen voor waardelijk aangenomen. De commissarissen zijn gemachtigd met de crediteuren der vereeniging te onderhandelen. Goes. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing, bij herstemming, van een lid der pro vinciale staten, hebben van de 262 kiezers 196 gestemd. - In de vergadering van het waterschap de Breede Watering bewesten Yerseke werd een uit voerig rapport uitgebracht door den ingenieur Verweij uit Middelburg, omtrent de verbetering der suatie der gronden aan deze zijde van het kanaal. Op de voordracht voor gezworen zijn ge plaatst de heeren M. Y. Iwaarden, P. Hirdes en P. Verslui) s. 26 April des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway Ba- Wind- Toe Tem- rom. stand pera- afwijk. richt. kracht. Inoht. tnnr. Cels. 23.9 Z 4 betr. 9 9 9 7 8 24.8 Z 2 z. bew. 25.9 z 2 z. bew. 19.6 "WNW 5 regen 17.8 ZW 3 regen 21.7 Ozo 3 regen 15.0 NNO 5 regen 7 8.0 ONO 1 betr. 8 4- 10 21.4 zzw 5 betr. 15.6 zzo 5 betr. 9 I2 12 16.5 ZZW 7 z. bew. 14.6 ZW 9 betr. 12.2 WNW 5 betr. 2 8 ll 13 12.9 WZW 3 1. bew. 12.1 NO 1 betr. 9.6 stil 0 betr. 6.5 stil 0 z. bew. 16.2 NO 4 mist. 3 13.6 ZZW 4 betr. 8 18.0 ZZO 4 regen 8 9.1 N 6 4 Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: M. 8.1 H. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 25 Apr. 's avonds 11 uren 49 gr. 26 's morgens 8 uren 45 gr. 's middags 1 uur 52 gr. 'a avonds 5 uren 48 gr. K. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, houdende wettelijke bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. In 't algemeen wordt het arbeiden verboden aan kinderen beneden de twaalf jaren. De thans voor den veldarbeid bestaande uitzondering vervalt dus. Alleen zal voor hoogstens zes weken per jaar vergunning kunnen worden verleend om kinderen boven de negen jaren op het veld te laten arbeiden tusschen 6 uren 's morgens en 7 uren 's avonds, be halve de drie eerste uren van den namiddag. De vergunning zal kunnen gegeven worden door gede puteerde staten en wel voor elke gemeente in 't bijzonder. De gemeenteraad en de rijks-ambtenaar met het toezicht op den kinderarbeid belast (in specteurs en adjunct-inspecteurs die daarvoor aan gesteld worden) dienen het genoemde collegie van advies. Bij gebleken lichamelijke onbekwaamheid van een kind beneden de 16 jaren wordt het doen van verderen arbeid afhankelijk gemaakt van een geneeskundig advies. Wat de kinderen boven de 12 en beneden de 16 jaren betreft, wordt aan de regeering opgedra gen om bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur aan te wijzen de soorten van arbeid, welke aan de bedoelde kinderen hetzij geheel verboden zijn, hetzij hun slechts onder zekere voorwaarden vergund worden. Aan kinderen beneden de 16 en boven de 12 jaar vergunt het wetsontwerp geregelden arbeid te verrichten, doch het bepaalt tevens een maximum voor hun werktijd (6 uren, 7 uren, 8 uren of 9 uren daags, voor 12-, 13-, 14- en 15-jarigenleeftijd) be houdens afwijking voor bepaalden takken van nijverheid. Tevens is het verboden een kind be neden de 16 jaren arbeid te laten verrichten op Zondagtenzij hem een ander etmaal per week voor de Israëlieten bv. Zaturdags, als rustdag gegund worde. (Huishoudelijke diensten worden als arbeid aan gemerkt bijaldien het kind daarvoor gehuurd is, en daarop is laatstgemelde bepaling niet toepasse lijk.) De bewering dat nijverheid en handel gevoelig benadeeld worden door het gemis van den goed- koopen kinderarbeid, wordt door de ervaring gelogenstraft; nergens verlangt men onbeperkte vrijheid terug. De regeering meende een geheel nieuwe wet te moeten geven, daar die van 1874 blijkens de jurisprudentie onvatbaar is voor her ziening; die wet laat achterdeuren open, welke het verbod grootendeels illusoir maken. Het 12jarig kind kan, moet zelfs, geregelden arbeid verrichten om zijn ambacht te kunnen leerenmaar het moet daardoor niet overspannen worden en tijd hebben voor herhalingsonderwijs. Na een overzicht te hebben gegeven van de voornaamste buitenlandsche wetgevingen, consta teert de regeering dat daarmede is te rade gegaan in verband met onze toestanden. Het kwaad van den veldarbeid is, blijkens de ondervinding, zeer uitgebreid en door de wet van 1874 nog vergrootdie arbeid moet verboden worden, zal men resultaten verkrijgen. Maar niet geheelwant soms zijn ook de kinderen op het veld dringend noodig, als het bedrijf geen uitstel gedoogt. Waar en wanneer dit het geval is, verschilt echter geheel naar de locale omstandig heden. Aan de gemeenteraden kan daarover de beslissing niet worden gelaten, want somtijds zouden er persoonlijke belangen bij in het spel komen. Vandaar de opdracht aan gedeputeerden, enkel met 6 weken 'sjaars als grens, terwijl art. 10 voorts repressieve maatregelen beschikbaar stelt in het belang van zwakke kinderende onderwijzer zal deze kennen en aan het toezicht aanwijzen, dat dan ten slotte den geneesheer laat beslissen. Om intusschen ook in die weken nog overmatigen arbeid te voorkomen, zijn ook daar omtrent de enkele beperkingen voorgeschreven. Voor den arbeid van 12—16jarigen is in hoofd zaak de Duitsche wet gevolgd. Het zg. halftime- systeem heeft de regeering daarvoor niet aanvaard, omdat het ten aanzien van het onderwijs te veel practische bezwaren oplevert.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2