Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. bp het kader van het 5e bat. steeds in dankbare berinnering blijven zal. Met den wensch, dat bet allen wel moge gaan en dat het 2e bataljon hier dezelfde vriendschap en dezelfde achting moge ondervinden welke het 5e bataljon genoten heeft, stelde hij een »leve de schutterij, leve de burgerij van Middelburg" in, dat met gejuich en fanfares werd begroet. Daarna werden de volksliederen aangeheven, die door het publiek staande werden aangehoord. Een oogenblik later klonk de opwekkende dansmuziek en weldra paarden zich het goud der infanterie en het zilver der schutterij met de veelkleurige damestoiletten, en werd tot vroeg in den morgen het feest op aangename wijze voort gezet. Bij de Donderdag te Krabbendijke gehouden verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad is voor de vacatüre-D. Blok werd met 35 stemmen gekozen de heer J. Buteijn, terwijl voor de vaca ture-P. Nieuwenhuijse eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Jac. Verlare, die 20 en B. den Exter van den Brink, die 10 stemmen verkreeg. Aan het hoofd te Queenboro' zijn groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van prins Leopold en zijne bruid op heden en van den koning der Nederlanden en zijne gemalin op Woensdag. Door de corporatie van Queenboro' zullen zij worden verwelkomd en er zullen mili taire eerbetooningen zijn te land en ter zee. Prins Leopold zal niet gelijk zijn broeders, de hertogen van Edinburgh en Connaught, bij zijn hertogelijken titel genoemd worden, doch op uit drukkelijk verlangen der koningin, steeds prins Leopold worden geheeten, »om aldus den naam in herinnering te houden van Hr. M*. geliefden oom, wijlen koning Leopold I van België." Woensdag ontvangt prinses Helena bij haar aankomst te Windsor het geschenk van het ge meentebestuur der koninklijke burchtnamelijk een slangvormige armband met 320 brill anten en 60 roosdiamanten in de lengte, een groote saphier tot kop en twee robijnen als oogen. De N. Ii. Ct. verneemt, dat Z. M. de koning heeft besloten het paleis op den Kneuterdijk voor vijf ton aan het gemeentebestuur te verkoopen. Te 's Hage is in bijkans 70-jarigen ouderdom overleden de heer F. Botgorschek, een man die in de muzikale wereld door grondige kennis en veel jarige volijverige toewijding aan zijn vak naam, en om zijne persoonlijke hoedanigheden talrijke vrienden verworven had. Hij was den 23 Mei 1812 te Weenen geboren en op zijn elfde jaar betrad hij het beroemde conservatorium aldaar in de vioolklasse. Later verkoos hij de fluit en maakte zulke snelle vorderingen dat hij reeds op zijn 14e jaar als de eerste fluitist te Wietzing nabij Wee nen werd aangesteld. In 1830 erlangde hij de zilveren medaille en twee jaren later de gouden te Weenen en deed vervolgens verscheidene kunst reizen in Hongarije, Duitschland enz. Het was in Februari 1840 dat de heer Botgorschek zich voor het eerst in Nederland op concerten deed hooren en wel met zoo goed gevolg, dat hij tot solo-fluitist in de kapel van Z. M. Willem I werd benoemd spoedig daarna werd hij leeraar aan de koninklijke muziekschool en lid van het orkest der Fransche opera. Hij was als leermeester zeer gezocht, en zijne verdiensten werden zeer op prijs gesteld. Hjj was ridder van de Eikenkroonder Wasa-orde van Zweden lc kl., der Frederiksorde van Wurtemberg en versierd met het Gouden Kruis van verdiensten met de kroon, van Oostenrijk-Hongarije. Gedurende tal van jaren was de overledene kapelmeester op het gemeente-badhuis te Scheve- ningen, in den lateren tijd meer bijzonder voor de concerten en bals. Botgorschek zal, zoowel wegens zijne hoedanighe den als kunstenaar als om zijne hulpvaardigheid en vooikomenheid, bij velen in herinnering blijven. Ook de maatschappij De Toekomstwaarvan hij een der stichters en nog altjjd bestuurslid was, verliest veel in hem. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Dordrecht heeft het bekende rapport over herziening dei- kieswet, opgemaakt door afgevaardigden van ver schillende kiesvereenigingen, met algemeene stem men goedgekeurd, nadat het dooreen der rappor teurs, den heer Van Tienen Jansse, was toegelicht en verdedigd. Een lid hield zich buiten stemming. De te Amsterdam opgerichte nieuwe stoomvaart maatschappij Insulinde heeft aan de Kon. Fabriek van Stoomwerktuigen te Amsterdam, directeur de heer J. M. van der Made, opgedragen het bouwen van 2 schroefstoomschepen, ieder lang 310, wijd 37 en hol 27 Eng. voeten, met een draagvermogen van ongeveer 3500 ton en met compound-machines van 1250 indicateur-paardenkracht. Deze stoom schepen zullen worden vervaardigd van puik Duitsch ijzer, dat hooger staat aangeschreven dan Engelsch ijzer, voorzien worden van waterballast en alle goedheid moet aannemen en niet bij machte ben haar te waardeeren Van morgen kwam er een boodschap in de leerkamer of juffrouw Layne beneden wilde komen. Susanne liet mij roepen, maar ik vond Mc. Alpin alleen. Hij had een vertrouwelijk gesprek met Susanne gehad en hoorende hoeveel ik hem giste ren avond meegedeeld had, vertelde zij hem alles, O en hij wilde mij toch nemen, zooals ik ben Ik viel hem te voet en zei snikkende dat het niet kon. Wordt vervolgd.) verbeteringen in inrichtingen, als bijv. stoomstuur- toestel enz., die de ondervinding en de uitvindin gen van de laatste tijden als doeltreffend hebben aangewezen. Het is te hopen, dat op dit voetspoor anderen zullen volgen. Onze vloot van stoomschepen kan nog belangrijke uitbreiding krijgen en het zal zeker voor onze nijverheid van groot gewicht zijn, als zij door den bouw van een paar zoo groote vaartuigen, als nu zijn besteld, bewijst met het buitenland op dit gebied te kunnen wedijveren. (HM.) De minister van oorlog heeft op een adres van eenige ingezetenen van Maastricht geantwoord, dat hij met het oog op de militiebelangen geen vrijheid heeft kunnen vinden aan den koning in overweging te geven, om met wijziging van het besluit van 5 December 1881, de gemeente Maas tricht voor meer dan éen bataljon infanterie als garnizoensplaats aan te wijzen. In de 37e algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap, gehouden te Amster dam, is verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Het aantal leden bedraagt 928. De verdere uitgave en voleindiging van het werk over Midden- Sumatra, kan, ofschoon de heer Van Hasselt, de chef der expeditie, weder naar Java teruggekeerd is, als verzekerd geacht worden. Voor de leden van het genootschap, wordt de inteekenprijs nog gedurende eenigen tijd op 35 gesteld. Het genootschap heeft op de tentoonstelling te. Venetië zich beijverd de eer niet alleen van het genootschap, maar ook van Nederland op te hou den. De meteorologische waarnemingen in Arabië van den heer Kruyt zijn opgenomen geworden in de werken van het Meteorologisch instituut te Utrecht. De heer Schilling heeft wegens de cho lera Arabië verlaten en zich naar den Nijl begeven. Het tijdschrift blijft door verscheidenheid en de gelijkheid van inhoud zich aanbevelen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten van het genootschap, met in begrip van het legaat van den heer Beelaarts van Blokland, zuiver bedragen hadden 11,666. Het batig saldo waarmede het jaar begonnen werd, was ƒ3366, en dat waarmede geëindigd werd ƒ3507. Tot bestuursleden in plaats van de aftredende heeren De Bas, Van Gorkom, Kuyper, Muller, Van Musschenbroek en Kan (herkiesbaar), zijn gekozen de heeren prof. Van de Sande Bakhuyzen, prof. Naber, Conrad, Robidé van der Aa, prof. Martin en prof. Kan. Tot correspondeerend lid Radja Soerindro. Verleden Zondag is te Rome aan den bevelhebber en het état-major van het voor Civita-Vecchia liggend Nederlandsch eskader op het Quirinaal een diner aangeboden. Aan de ovale, geheel met bloemen bedekte tafel zat de koning aan, met het grootkruis der orde van den Nederlandsche Leeuw versierd. De koningin had aan hare rechterhand den Nederlandschen gezant, den heer Westenberg, en aan hare linkerhand den bevelhebber van het eskader, den kapitein t/z. Van Alphen. Voorts be vond zich onder de aanzittenden ook de minister van marine Acton. Na het diner hebben de koning en de koningin zich nog eenigen tijd met de genoodigden onder houden. Het Ned. Werklieden- Verbond, dat 28 en 29 Mei a. te Rotterdam zijn jaarlijksche algemeene verga dering houdt, zal daarin o. a. behandelena Voorstel van geheele of gedeeltelijke kosteloos- stelling voor min- en onvermogenden van het onderwijs op de hoogere burgerscholen, b Het verbond dringe bij de regeering aan op verplicht lager onderwijs, c Wat kan het Werklieden- Verbond voor het algemeen stemrecht doen d Is het oprichten van een bazaar of verkooplokaal in elke marktplaats, dat uitsluitend de artikelen van Nederlandsch fabricaat aan de markt brengt, wenschelijk? e Wat te doen om: 1° toezicht te verkrijgen van den staat op fabrieken en werk plaatsen 2° het 10-uurstelsel in te voeren, en 3° de zoo hoog noodige wet op den arbeid te erlangen. ministebieele departementen. Op Verzoek, eer- vol ontslag verleend aan W. H. Genger, als hoofd commies bij het dep. van oorlog, behoudens aan spraak op pensioen. Benoemd tot adj. commies bij dat dep. J. L. Bautz eerste klerk. belastingen. Benoemd tot ontv. der bel. en acc. te Dieren c. a. J. Abeleven, ontv. te Wol- vega c. a. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Voorburg J. E. van Pellekom, thans directeur te De Rijp. Op de algemeene vergadering der Vereen, v. gereformeerd schoolonderwijs, welke den 31° Meia. te Utrecht gehouden zal worden, komen 22 voor stellen en vragen der verschillende afdeelingen ter tafel. Daaronder vindt men deze, van de afdeeling Hazerswoude Aan de school van den heer Van Kluijve te Middelburg worde door het hoofdbestuur eene opleidingsklasse voor kweekelingen verbonden. Genoemde heer worde tot directeur dezer eplei- dingsklasse benoemd, en hem een hoofdonderwij zer voor het onderwijs aan de kweekelingen ter zijde gesteld. Bij de jl. Zaterdag gehouden vergadering der onderwijzers-vereeniging Noord-Beveland werd dooi den heer P. Beun van Colijnsplaat, het nut van de natuurkunde op de lagere school besproken en door den heer J. Vermeulen, eveneens van Colijns plaat, de huisvlijt voor zoover die op de dorpsschool dienst kan doen. Den president, de heer M. Hooze, die wegens zijn aftreden als onderwijzer voor zijne betrekking in de vergadering bedankte, werd het eerelidmaat schap der vereeniging aangeboden en in zijne plaats de heer mr. L. A. Bybau, arr. schoolopziener van Tholen, tot voorzitter gekozen. Volgens de Wekker telde de provincie Zeeland op het einde van 18816 openbare bewaarscholen, met 6 onderwijzeressen, 20 helpsters en 714 leer lingen (367 jongens en 347 meisjes), 57 bijzondere bewaar- en kleinkinderscholen, met 59 onderwij zeressen, 79 helpsters en 3585 leerlingen (1929 meisjes en 1695). (Ivezand, 23 April. Beroepen als predikant bij de herv. gemeente Ovezand c. a. de heer J. L. van Stein Callenfels, predikant te St. Laurens. De off. v. adm. 3e kl. J. C. Vos, behoorende tot de rol rol van Zr. M'. opleidingschip A d7ni- raal van Wassenaer en gedetacheerd aan boord Z'. M". instructiebrik Polluxwordt overgeplaatst aan boord van Zr. M'. fregat Evertsen. Blijkens ontvangen telegram, is Zr. M". schroef- stoomschip Alkmaar, onder bevel van den kap.- hiit. ter zee T. C. Gobée, den 15en dezer te St. Thomas aangekomen. Aan boord was alles wel. Door de rechtbank alhier werd dezer dagen in eene belastingquaestie eene beslissing genomen, die ons belangrijk genoeg schijnt om er de aan dacht op te vestigen. Aan E. B., koopman, slachter en landbouwer alhier, was te laste gelegd ontduiking van perso- neele belasting, doordien hij op verschillende tijden een paard gebruikt heeft, gespannen voor een rijtuig met veeren, zonder van dat paard aangifte te hebben gedaan voor de pers. belasting naar de Ie kl. van den 6en grondslag, maar zich voor die belasting te hebben aangegeven als houdende een paard van de 3e kl. le soort, zonder dat gebleken is /lat gedaagde verkeerde in de bij de wet op het personeel in art. 20 4 vermelde gunstige omstandigheden. Door den rijks-advocaat werd tegen hem gere- quireerd eene boete van 145.50 en veroordeeling in de kosten der procedure, op grond dat, zoo de gedaagde al mocht kunnen geacht worden land bouwend persoon te zijn, hetgeen ten deze niet blijkt, toch in elk geval de bepaling dat die land bouwende persoon niet in de gunstige omstandig heden van art. 20 g 4 verkeert als hij des winters op eene andere plaats dan des zomers woont, noodwendig de bedoeling des wetgevers medebrengt dat hij óok niet in die gunstige omstandigheden verkeert als hij, zoowel des zomers als des winters, ver van zijn landbouwersbedrijf woont. Tot sta ving hiervan beriep de rijks-advocaat zich op een aantal arresten van den hoogen raad, erkennende echter dat nu onlangs dat rechtscollege de tegen overgestelde meening had aangenomen, z. i. echter ten onrechte. Door den verdediger van den beklaagde, m'La- casse, werd geconcludeerd tot ontslag van rechts vervolging op grond van het laatste arrest van den hoogen raad. De officier van justitie conclu deerde tot toewijzing van de vordering der admi nistratie. De rechtbank ontsloeg den beklaagde van alle rechtsvervolging, op grond hoofdzakelijk dat deze beweert en heeft bewezen landbouwer te zijn en meer dan vier bunders bouwland in eigen gebruik te hebben, terwijl hij, ofschoon te Middelburg en niet op de hofstede wonende, toch moet gehouden worden voor een landbouwend persoon, vermits noch het gewone spraakgebruik noch de wet ver- eischt, dat de persoon die het landbouwbedrijf uitoefent, zelf handenarbeid verricht, maar hij dit evenzeer door zijne bedienden, mits slechts voor eigen rekening of onder eigen beheer kan doen verrichten. De rechtbank overwoog verder dat het voorrecht voor landbouwende personen om paarden, niet of niet uitsluitend voor den landbouw bestemd, voor de belasting in eene lagere klasse aan te geven, niet afhangt van de plaats waar zoodanige personen wonen, wijl de wet zoodanig onderscheid niet maakt, maar dat dit voorrecht alleen dan vervalt, wanneer de landbouwer des winters op eene andere plaats woont dan des zomers en dan zijn paarden, voor de 3e kl. aangegeven, niet laat in de plaats of de gemeente waar het land is gelegen, en dat deze bepaling, als eene uitzonde ring op den regel bevattende, niet tot andere gevallen mag worden uitgebreid. De administratie heeft in dit vonnis berust. De hooge raad heeft verworpen de cassatie voorziening, ingesteld door L. de F., landbouwer te Ter Neuzen, tegen een arrest van het gerechts hof te 's Gravenkage, waarbij hij wegens het toe brengen van slagen, stooten en kwetsuren is veroor deeld tot 45 dagen celstraf en 8 boete. Bij deze uitspraak was ook toegewezen een vordering der beleedigde partij, hoewel de bekl. mindeijarig was. In strijd met de conclussie van het O. M. heeft het hoogste rechtscollege thans beslist dat derge lijke vordering niet tegen den vader of den voogd van den bekl. behoeft te worden ingesteld, maar dat de minderjarige ook in zoover verantwoorde lijk kan zijn. Naar men verneemt is door de politie alhier aangehouden zekere J. L., dienstbode, verdacht van verschillende diefstallen in dienstbaarheid. Twee tilbury's zijn Zaterdag op den straatweg van 's Heer Hendrikskinderen, dicht bij de hofstede van A. Zandee, tegen elkander gereden, door het schrikken van een der paarden. In de eene tilbury, van den stalhouder Rijk te Goes, was behalve de koetsier gezeten de heer A. le Clercq, bouwkun dige te Kruiningenin de andere bevond zich de landbouwer Corn, van Damme, van Heinkenszand, met zijn zoon. De paarden sprongen tegen elkaar aan, de til bury's geraakten in elkaar vast. De heer Le Clercq en de koetsier vielen uit de tilburyde eerste was eenigen tijd bewusteloos en voor hem moest ge neeskundige hulp ingeroepen worden. Het paard van Van Damme ging op hol en vader en zoon moesten te voet huiswaarts, een gebroken tilbury achterlatende. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt, daar het ongeluk ook aan onachtzaamheid wordt toegeschreven. (G. Ct.) Tot veldwachter te Colijnsplaat is, uit 14 sollicitanten, benoemd C. Kornelissen, thans veld wachter te Nieuwkoop. 4iiisterilam, 25 April. Gisteren avond is in de groote, van ouds alom bekende bierbrou werij en azijnmakerij De gekroonde Valk, oji de Hoogte van den Kadijk, de mouterij geheel door brand vernield. De fabriek blijft echter in volle werking. Te Zandvoort zijn de eerste badgasten reeds aangekomen. Zij zullen, bij het gure weder der laatste dagen, het zeebad vermoedelijk tamelijk »frisch" vinden. De raad van Arnhem heeft besloten, den schouwburg in zooverre te verbouwen, dat er meer trappen, meer doorgangen en klapzittingen langs de zijden zullen worden aangebracht, enz. ter betere vermijding van brandgevaar. Deze verbete ringen zullen ruim 10.400 kosten. Te Amsterdam is Zondagmorgen, in tegenwoor digheid van de koningin van Zweden met gevolg den consul-generaal en andere autoriteiten plechtig ingewijd het nieuwe kerkgebouw op de Prins Hendrikkade, opgericht van wege de Sömandsmis- sion, eene vereeniging tot prediking van het Evan gelie aan zeelieden, waarvan de hoofdzetel is ge vestigd te Bergen in Noorwegen. De feestredenaar was de te Amsterdam geves tigde praest (predikant) Knudsen, die, nadat de gewone altaardienst door den proost was ge schied, in eenige toepasselijke woorden de geschie denis van het tot stand komen der nieuwe kerk herdacht. Hij had daarbij tot uitgangspunt geko zen het Bi paa Herren Wacht op den Heer") en drong er op aan dat dit Bi paa Herren, het welk de geschiedenis der wording van dit kerk gebouw was geweest, ook de grond moest blijven waarop de geschiedenis van haar verder voortbe staan moet rusten. Uit Shields, Cardiff, Antwerpen en andere bui- tenlandsche plaatsen waren Noorsche predikanten overgekomen om deze feestviering bij te wonen. Zij allen namen deel aan de plechtigheid op het altaar. Het lijk van Ch. Darwin wordt morgen in de Westminster-abdij bijgezet op de voor hem meest waardige plaats, naast Newton. In de beide voornaamste kerken van Londen werd Zondag over Darwin gepreekt. In West minster-abdij hield de heer Prothero eene predi katie, voornamelijk gericht tegen het bijgeloof, waarin hij Darwin's zuivere en ernstige liefde tot de waarheid en den ijver waarmede hij haar zocht, hoogelijk prees. Darwin, de eerste plaats beklee- dende onder de mannen der wetenschap van zijn tijd, was zacht van gemoed en een man zonder trots noch aanmatiging. In hem leefde de ware Christelijke liefde. Yan meer belang was de preek van den heer Liddon in St. Paul's. Hij pakte de koe bij de horens. Darwin's dood is eene gebeurtenis van algemeen belang, zeide hij, wijl zijne werken eene omwenteling hebben gebracht in de wijze van denken op een groot veld van mensche- lijk weten. Men kan nu erkennen dat, toen zijn Oorsprong 'der soorten en Afstamming van den mensch pas waren verschenen, een groot aantal godsdien stige menschen meenden dat die theorie noodzake lijk vijandig moest zjjn aan de grondwaarheden van den godsdienst. Nauwgezetter studie heeft dien indruk gewijzigd. Men heeft ingezien dat of de scheppingsarbeid Gods is te werk gegaan met groote slagen of door langzame ontwikkeling zij in elk geval. Zijn scheppingsarbeid blijft en de werkelijk groote beginselen onaangeroerd blijven. Gesteld dat het Darwinische ontwikkelingsproces bestaat, dan moet het een begin gehad hebben E'n wie heeft het dan begonnen Het moet stof hebben gehad om mede te arbeiden, en wie gaf die stof? Zelf is het eene wet of een samenstel van wettenwie schreef die voor Onderstellende zelfs dat de theorie volstrekte waarheid bevat, dan zijn de groote quaestiën nu evenmin door de natuurwetenschap op te lossen als toen Mozes den Pentateuch schreef; doch er blijven drie groote gapingen in de evolutie leer. Eerstens de gaping tusschen het hoogst ontwikkeld dierlijk instinct en de zelfbewuste mensckelijke gedachte. Dan tusschen de hoogst georganiseerde niet levende stof en het leven. En de grootste gaping is die tusschen stof en niets. Om verstand, leven en stof te verkrijgen, is de tusschenkomst noodig geweest van een scheppen den wil. Doch buiten die vraagstukken, zoo besloot de predikant zijne rede, is het onze plicht om in de wetenschap, evenals elders, elke duidelijk vastgestelde waarneming der zintuigen te eerbie digen, want zulk eene waarneming stelt een feit vast, en een feit is heilig, wijl het zijne plaats inneemt in den tempel der algemeene waarheid.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2