1882. N° 97. 125* J aargang^ Dinsdag 25 April. Middelburg 24 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van 2|on-, en Feestdagen. Prijs per 3/mAfranco 3,50. Afzonderlijke nommers zip verkrijgbaar a 5 Cent. A d verten tien20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Gemeente-Finantiën. Kleinhandel in Sterkendrank. COL De burgemeester en wethouders van Middelburg: maken bekend dat op den 19 April in de openbare zitting van den gemeenteraad heeft plaats gehad de gewone uitloting a van f 2000 der geconverteerde schuld dezer gemeente ad 5%, ter aflossing waarvan zijn aan gewezen de nommers 30, tot gesplitst 398 en 401: b van 1000 der leening 4j% 20.000, 1876 en dat ter aflossing is aangewezen n°. 19 gesplitst a 1000. Deze stukken zijn van af 1 Juli a. ontvangbaar ten kantore van den gemeente-ontvanger. Middelburg, den 21 April 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd. PICKÉ De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op de wet van 28 Juni 1881 Staatsblad n°. 97) tot regeling van den kleinhandel in ster ken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap brengen ter kennis van hen, aan wie vergunning is verleend tot het uitoefenen van den kleinhan del in sterken drank in deze gemeente, en die tot heden het verschuldigd vergunningsrecht nog niet hebben voldaan, dat dit recht moet worden be taald ten kantore van den gemeente-ontvanger, uiterlijk vdor of op den 29 April a. des middags te 12 uren, zonder welke voldoening de verleende vergunning ingevolge art. 6 der bovengenoemde wet geen kracht heeft; voorts herinneren zij aan de belanghebbenden dat, volgens art. 13 dier wet, »in elke loca- 1 i t e i t, waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht, een door den ge meente-secretaris gewaarmerkt afschrift der ver gunning, alsmede een gedrukt exemplaar der wet duidelijk leesbaar moeten zijn opgehangen;" dat tevens boven, of op, of terzijde van de buitendeur, die toegang geeft tot de localiteit, met duidelijke letters moet te lezen zijn: »1° de naam van hem aan wien de vergunning is verleend: »2° het woord: vergunning", »3° wat de localiteit aangaat, in het slot van de beide zinsneden van art. 6 bedoeld, de tijd, ge durende welken daarin geen sterke drank ver kocht noch geschonken wordt;" dat bovenbedoelde gewaarmerkte afschriften van het besluit tot vergunning tegen voldoening der zegel- en legesgelden verkrijgbaar zijn ter gemeente- OOCVPTÏ) Tl P Middelburg, den 24 April 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd( PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Zaterdagavond kwamen hier met den sneltrein van 10 uren aan Z. D. H. prins George Victor van Waldeck-Pyrmont en zijne gemalin, zijne beide doch ters, prinses Helena, bruid van prins Leopold van Engeland, de negenjarige prinses Elisabeth, en de schoonzoon van den vorst, prins Alexis van Bentheim en Steinfurt, met een talrjjk gevolg. De vorstelijke reizigers maakten gebruik van den fraaien salonwagen der Bergisch MarJcische bahn. Aan het station ontvangen door den vice-consul van Engeland, den heer P. L. de Bruijne, namen de hooge bezoekers onmiddellijk plaats in de gereed staande rijtuigen en vertrokken naar hunne hotels. De vorst en de erfprins van Bentheim-Steinfurt hebben vertrekken in het hotel Be Abdij, waar eveneens het gevolg, bestaande uit baron Von Stockhausen, 's vorsten adjudant, kapitein Von der Wense, den geheimraad dr. Mannel, en een uit 10 personen bestaand dienstpersoneel, verblijf houden. De vorstin en de prinsessen hebben kamers in het hotel Be Nieuwe Boelen, waar ook de dames van het gevolg, mevrouw Von Riedel, eerste eere dame der vorstin, en de baronesse Von Loebell en een dienstpersoneel van 10 personen verblijf houden. Ook de hofmaarschalk baron Hadeln is daar gelogeerd. Nabij het station en op de Groote Markt was een zeer talrijk publiek bijeen, dat de hooge rei zigers luide toejuichte. Toen de rijtuigen aan Be Nieuwe Boelen kwamen, was het hotel met Bengaal sch vuur verlicht. Gisteren morgen maakten de vorst en zijn schoonzoon, vergezeld van den vice-consul van Engeland en eenige heeren van het gevolg, eene pandeling door de stad. O. a. werd de woning van den heer J. Bourdrez op de Rotterdamsehe kade met een bezoek vereerd. In de sociëteit St. Joris op de Balans bezichtigde de prins ook de kegelbaan en deed er eenige worpen. Van daar begaven de bezoekers zich naar het raadhuis, waar zij door den burgemeester en den secretaris werden ontvangen en met belangstelling de oud- houdkundige verzameling en de verschillende zalen bezichtigden. In den namiddag vertrok de vorst per trein van 5.25 naar Vlissingen, van waar hij te half acht terugkeerde. De vorstin en de prinsessen verlieten, waar schijnlijk met het oog op het minder gunstige weder, het hotel niet. Per sneltrein van 8.50 voegde zich gisteren avond bij het doorluchtig gezelschap nog de 17jarige erfprins Frederik van Waldeck-Pyrmont, vergezeld van den raadsheer dr. Mohlmann, die eveneens aan het hotel Be Abdij afstapten. Heden morgen bezochten de erfprins van Wal deck en de prins Van Bentheim den Abdijtoren, waar zij vrij lang vertoefden. Daarna bezochten zij in gezelschap van -den vorst en het gevolg de zalen in het gebouw van het provinciaal be stuur en daarna het Museum Mediobvrgense. Des middags werd door den commissaris des~ konings in Zeeland en mevrouw Van Karnebeek een bezoek bij de vorstelijke gasten in Be Nieuwe Boelen afgelegd. Heden middag te drie uren bracht de burggraaf Torrington, lord in waiting van het huis van H. M. de koningin van Engeland, die zich aan boord van de Victoria and Albert bevindt, een bezoek aan de vorstin en de prinses in het hotel Be Nieuwe Boelen, waar ook de vorst zich bevond. Te kwart over vijf vertrokken de vorst, de vorstin, de prinsessen en de prinsen met gevolg, per rijtuig naar Vlissingen, terwijl het dienstbo- denpersoneel met den trein van 5.25 derwaarts ging. Te Vlissingen begaven de reizigers zich aan boord van het kon. Eng. stoomjacht Victoria and Albert, dat heden avond te 10 uren zee zal kiezen om de gasten van het Engelsche hof naar Queenboro over te brengen. Naar wij vernemen is door de hooge reizigers, bij hun vertrek, de meest mogelijke tevredenheid betuigd over de behandeling welke zij zoo in Be Nieuwe Boelen als in Be Abdij hebben ondervon den. Z. M. de koning en de koningin zullen morgen (Dinsdag) middag per extra-trein uit de residentie vertrekken. Naar wij vernemen zal die trein te 3 u. 45 m. te Roosendaal en te ongeveer 5 uren hier passeeren om te 5 u. 5 m. te Vlissingen aan te komen. De trein zal bestaan uit het aan Z. M. toebehoorend materieel, benevens het salonrijtuig (Ier maatschappij. Te Vlissingen begeven HH. MM- zich aan boord van Z. M. stoomschip Be Vallc, waarmede zij naar Engeland oversteken. Woensdag zullen de koning en de koningin met een extratrein van Queenborough naar Windsor vertrekkenen in eerstgenoemde plaats in naam der koningin van Engeland worden opge wacht door graaf St. Germains, lord Thurlow en sir John Mac Neill. Te Windsor zullen zij door den prins van Wales aan het station worden begroet, terwijl koningin Victoria, vergezeld van de prinses van Wales, HH. MM. aan den ingang van het paleis zal opwachten. Vrijdagnamiddag zullen HH. MM. naar Bucking ham Palace gaan en 's avonds zullen de prins en de prinses van Wales op Marlborough House een diner en een soiree te hunner eer geven. Zater dag zal onze koning het feestmaal van de Royal Academy bijwonen. Maandag geven de graaf en gravin Granville in het ministerie van buitenl. zaken een State Banquet ter eere van HH. MM. Dinsdag luncheon bij den lord-mayor in Guildhall; 's avonds soiree bij den hertog en de hertogin van Wellington op Apsley House. Woensdag 3 Mei des namiddags zullen HH. MM. van Londen naar Holland vertrekken. Volgens het Nieuws v. d. Bag is het niet onwaarschijnlijk, dat de koning en de koningin bij hun terugreis eenigen tijd te Middelburg zullen vertoeven, Men schrijft ons uit Rotterdam Terwijl uitbreiding van het kiesrecht aan de orde is, is het belangrijk op te merken, hoe gering de belangstelling is in politieke aangelegenheden, ook waar het meer bepaald het kiesrecht zelf betreft. Van dat gebrek aan belangstelling had den wij hier Vrijdag avond weder een treffend voorbeeld. De kiesvereeniging Burgerplicht hield eene openbare (dat wil zeggen zoor leden enniet- leden toegankelijke) vergadering, waarin de heer mr. J. A. van Gilse het stelsel van proportioneele vertegenwoordiging zou toelichten en gelegenheid zou worden gegeven om daarover van gedachten te wisselen of inlichtingen te vragen. Hoeveel menschen denkt men nu wel dat blijk van belang stelling gaven Er waren op zijn hoogst een veertigtal personen aanwezig, en daaronder dan nog wel de bestuurders van de genoemde vereeni- ging, die ex officio aanwezig waren. Dit totaal gemis van belangstelling in de pu blieke zaak bij het meerendeel van ons publiek, is trouwens een verschijnsel dat telkens opnieuw valt op te merken. Wanneer op straat een paar wijven lijven, of wanneer een hond uit een spek slagerswinkel een been heeft weggekaapt, is de belangstelling van het publiek veel grooter, dan wanneer in eene vergadering de gewichtigste poli tieke volksrechten te sprake komen. De redevoering van den heer Yan Gilse was eene uiteenzetting en aanbeveling van het stelsel- Roget. Tooraf echter nam de spreker het bekende rapport der gedelegeerden uit de kiesvereenigingen onder handen en bestreed het loslaten van den eisch van grondwetsherziening als eene karakter- looze en van een zwak politiek gestel getuigende daad. Yan weinig beteekenis was de gedachtenwisse- ling die volgde. Er werden door enkelen nadere inlichtingen gevraagd, maar een eigenlijk debat bleef achterwege. Er traden noch bestrijders, noch nieuwe verdedigers van het evenredigheids-stelsel op Deze week trouwens houdt Burgerplicht eene huishoudelijke vergadering, waarin het rapport der gedelegeerden aan de orde zal worden gesteld en dus waarschijnlijk de vraag, of eene proportioneele vertegenwoordiging de voorkeur verdient boven het bestaande stelsel, opnieuw ter sprake zal komen. Bij deze gelegenheid wensch ik er de aandacht op te vestigen, dat in de commissie, die het be wuste rapport heeft opgesteld, niet minder dan vier Rotterdamsehe kiesvereenigingen vertegenwoordigd waren. Het evenredigheids-stelsel, bij de samen stelling dezer commissie toegepast, schijnt dat van Roget dus niet te zijnof het werkt in de prae- tijk heel slecht. Doch dit slechts in het voorbij gaan. Yan meer gewicht is, dat eronder die vier Rotterdamsehe kiesvereenigingen, die zich alle liberaal noemen, ook blijkens hare medewerking tot het onderzoek en het rapport der voornoemde commissiëntwee zijn die nog weinig anders gedaan hebben dan tweedracht stichten onder de liberalen hier ter stede, en die meer dan eens bij verkiezingen haar best hebben gedaan om de liberale partij in de kamer te verzwakken en zelfs aan de anti liberale partijen triomfen te bezorgen. Om éen voorbeeld uit vele te noemen, herinner ik aan de geweldige tegenwerking, die indertijd de candidatuur van mr. A. Kerdijk van die zijde vond, en waarbij zelfs de onedelste middelen niet wer den gespaard. Zulke kiesvereenigingen te zien medewerken aan de vaststelling van een programma voor de liberale partij op een zeer gewichtig punt, wekt bij mij en misschien ook bij anderen een minder aangenaam gevoel op. does, 24 April. Nadat de commissie voor de Zeeuweche Nijverheids-Tentoonstelling zekerheid verworven had, dat zij een geschikt lokaal zou kebben, heeft zij Zaterdag avond besloten het plan door te zetten. Tevens werd goedgevonden aan jhr mr A. B.C. van Karnebeek, commissaris des konings in Zee land en aan mr J. G. de Witt Hamer, burgemees ter van Goes, te verzoeken, als eere-voorzitters te willen optreden. Het comité van uitvoering is samengesteld uit de heerenZ. D. van der Bilt Lamotthe, voorzitter, J. L. v. de Pauwert, vice- voorzittersecretarissen, jhr. M. J. de Marees van Swinderen en J. Fransen van de PutteJ. .1. Ramondt, penningmeester. De termijn van inzending blijft tot 15 Mei geopend, Wij vertrouwen, dat, nu men ziet dat het plan kans van slagen heeft, het aantal inzendingen nog zal vermeerderen. De gemeenteraad van Hen Haag heeft, gelijk wij in ons vorig nommer reeds kortelijk mede deelden, na verscheiden geheime zittingen besteed te hebben aan het beraadslagen over 's konings plannen ten aanzien van het paleis van den over leden prins van Oranje, Zaterdag met 19 tegen 15 stemmen, op voorstel van burg. en weth., be sloten tot een adres aan den koning. Dat adres luidt aldus »De raad der gemeente 's Gravenhage, met be langstelling kennis genomen hebbende van uwer majesteits plannen, doch den wensch koesterende het paleis aan den Kneuterdijk voor een museum in te richten, verzoekt eerbiedig, voor het geval daartegen hij uwe majesteit geen bezwaar mocht bestaan, toegelaten te worden tot den aankoop van dat paleis en verder van de gronden, gelegen tusschen den Kneuterdijk, de Heulstraat, het Noordeinde en de Oranjestraat, met de daarop staande gebouwen en aanhoorigheden, voor de som van 500.000." Het adres om den koning te bewegen van zijne plannen af te zien, is door 750 ingezetenen van Den Haag onderteekend. Het TJtr. Bagblad wijdde voor een paar dagen een artikel aan het aanstaande bezoek van onzen koning aan Engelands hoofdstad en sprak daarbij van de historische en politieke beteekenis" die ons volk aan de gracieuse ontvangst, welke den vorst wordt bereid, heeft te hechten, er bijvoegende dat »de oppositie" nn wel geen enkele aanmer king zal kunnen maken. Hiermee wordt bedoeld de «oppositie" in het Engelsche parlement, welke in 1845, na het be zoek van Willem. II, de Britsche regeerir^r -ccrweet dat zij- osctca 'koning nfeu pfeentig genoeg ont vangen had. Indien men echter aan het tegenwoordig bezoek van den koning eene historische en politieke be teekenis gaat geven, dan komen wij daartegen op. Ook wij verhengen ons in de huldebewijzen waar mede Engeland's koningin en de bevolking van Londen onzen koning begroeten. Maar het bij wonen der huwelijksplechtigheid van zijn schoon zuster, ontleent alleen aan hartelijke genegenheid voor het vorstenhuis van Waldeck-Pyrmont zijn beteekenis. Historie en politiek zijn aan dit bezoek geheel vreemd. En dat is goed. De tijden zijn voor internationale politieke ma nifesten, vooral voor kleine staten, niet geschikt. Amst De maatschappij Een algemeen Belang, ten doel hebbende het beplanten der spoorwegbermen met vruchtboomen, heeft o. a. nabij Culemborg eene ware plantage doen aanleggen. In de nabijheid van de groote brug orerdeLek zijn spoorbermen van zeer aanzienlijke breedte, waaraan nog zeer breede strooken uiterst vrucht baar land grenzen. In 18S1 werden daar geplant 408 halfstam appelboomen, 115 hoogstam appel- boomen, 87 halfstam winteijannen, 793 hoogstam varkenspruimen, 4800 frambozen, 6540 zwarte aalbessen, 2050 roode aalbessen, 2600 kruisbessen en 300 hazelnoten. Deze groote boom- en vruch- tengaarden, die voor de toekomst aanzienlijke winsten beloven, worden zorgvuldig onderhouden, behoorlijk gemest en nu reeds dragen tal van die jeugdige boomen knop en bloem. Op een afzonderlijk stuk grond is tevens eene kweekerij aangelegd, opdat de maatschappij later uit eigen voorraad zal kunnen betrekken en niet meer van den voorraad bij de boomkweekers afhankelijk zal zijn. Men moet den prachtigen aanleg te Culemborg zelf hebben gezien, om zich een denkbeeld te kunnen vormen van hetgeen Algemeen belang worden kan. Alleen de beplantingen te Culemborg zullen in het vervolg, bij gunstige vruchtenjaren, een vol doend dividend kunnen opleveren voor het kapi taal waarmede thans de maatschappij werkt. Hier kan elk aandeelhouder controleeren. De maatschappij werkt aan den wegal wat zij aan koopt en plant is voor ieder zichtbaar en de jaar verslagen noemen alles nauwkeurig op, wat en hoeveel gekocht is, wat en waar geplant werd. In den gemeenteraad van Kralingen is beraad slaagd over een concept-verordening tot beteuge ling van den kinderarbeid. Yele leden vonden het niet goed dergelijken dwang, als geldboete of gevangenisstraf, op de ouders uit te oefenen, wanneer zij gedurende de schooltijden hunne kinderen eenigen arbeid lieten verrichten; een ander lid kon zich er wel mede vereenigen, terwijl men in het algemeen er wel voor was te straffen degenen, die kinderen van 6 tot 12 jaar gedurende de schooltijden indienst hadden. Artikel 1, luidende: »Het is verboden kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren huis, tuin- en veldarbeid of persoonlijke diensten te doen verrich ten gedurende de vastgestelde of nog vast te stellen schooltijden ingevolge art. 21 der wet van 17 Au gustus 1878 (Staatsbl. no 127)" werd daarop ver worpen met 11 tegen 2 stemmen, waarop de voor zitter namens burg. en weth. het ontwerp introk en te kennen gaf het schooltoejjcht nader te zullen raadplegen.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1