N° 96. 125e Jaargang. 1882. Maandag 24 April. Middelburg 22 April. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nömmers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé 6. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL- Oprichting van eene bergplaats voor petroleum. MIDDELBURGS» COl ISAM. w De burgemeester en wethouders van Middelburg, maten bekend dat, bij bun besluit van heden, aan den heer H. J. DRONKERS Jr. en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is verleend tot het bouwen van eene bergplaats van petroleum, aan den Molenweg op het voormalig bolwerk nabij de Langeviele bui- tenbrug. Middelburg, den 21en April 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Eene zeldzaam voorkomende gelegenheid om de uitkomsten van het vrijhandels-systeem en die der beschermende rechten, over een gelijk en evenwijdig loopend aantal jaren, in de practijk met elkander te vergelijken, leveren de twee Britsehe koloniën in Australië, Nieuw Zuid-Wales en Victoria. De grootste moeilijkheid om den immer han genden strijd tusschenfreetraders en protectionisten te beslechten, ligt inderdaad daarin dat ieder voorbeeld, dat door de eene partij wordt aange voerd tot bewijs der voortreffelijkheid van haar stelsel, door de andere wordt afgewezen op grond dat het voorbeeld niet geldig is voor het land, het volk en de omstandigheden, waarvoor hare tegenpartij het aanraadt. Wanneer de vrijhande laars wijzen op de ontzaglijke toeneming van den rijkdom in Europa sedert de toepassing hunner beginselen, antwoorden de protectionisten dat die toeneming te danken is aan de ontwikkeling van spoorwegen, stoomvaart, telegraaf en andere door de wetenschap -opgespoorde hulpmiddelen der nijverheid. Halen de verdedigers van het be schermende stelsel de Vereenigde Staten als voor beeld aan, de freetraders antwoorden met Engeland. Beroept de een zich op de wijsheid van Colbert, de ander roemt de gevolgen van het Fransch- Engelsche handelsverdrag van 1860. Zoo blijft men elkander over en weer de argu menten naar het hoofd werpen. Een geval van twee landen, in zoo nauwkeurig mogelijk over eenkomende omstandigheden, die op hetzelfde oogenblik, het een in den vrijen handel, het ander in bescherming heil zoeken, die tevens, bewust van de beteekenis der proefneming, van 't begin af hun statistiek zoodanig inrichten dat die voor de vergelijking bruikbaar is, zulk een geval komt zeldzaam voor. Daarom verdient de proefneming van Victoria en Nieuw Zuid-Wales onze aandacht. Beide koloniën liggen op den Zuid-Oosthoek van Nieuw-Holland en waren tot in 1851 veree- nigd onder den naam van Port-Philip. In dat jaar werd Victoria van het geheel afgescheiden. Naar den trant van het Engelsch koloniaal beheer, verkregen beide gewesten een zelfstandig bestuur, dat naar eigen goedvinden en alleen onderworpen aan het met matiging namens de koningin-keizerin uitgeoefend toezicht van een gouverneur, de aan gelegenheden des lands regelt. De grond, de be volking, het klimaat, de minerale rijkdommen en de havens aan den Zuider-Atlantischen Oceaan &ijn in de beide gewesten geheel aan elkander gelijk. Wei is Nieuw Zuid-Wales meer dan dubbel zöo groot in uitgestrektheid als Victoria; maar dit verschil beteekent weinig, daar in beide landen de dichtheid der bevolking nog in de verte niet beantwoordt aan de uitgebreidheid der oppervlakte. Tot 1870 volgden de twee koloniën ten opzichte harer handelspolitiek dezelfde beginselen. Haar verkeer met de buitenwereld en haar eigen voort brengend vermogen waren nog niet belangrijk genoeg, om de elders overal bestaande partijver- deeling in haar boezem te doen opkomen. Omstreeks het genoemde jaar plantte echter ook in dit afgelegen deel der wereld de protectie hare vaan tegenover die van den vrjjen handel. Het einde van den strijd was dat de wetgevende macht van Victoria in 1870 een hoog beschermend tarief in voerde, terwijl in Nienw-Zuid-Wales bijna alle rechten werden afgeschaft. Men begreep, zoo in de koloniën als daarbuiten, het belang eener vergelijking tusschen deze twee met elkander strijdige stelsels. De statistiek werd §r dus op ingericht om over de uitkomsten te kunnen oordeelen. Zij gaf voor 1878 de volgende cijfers Victoria Wales Bedrag van den Uitvoer. 27 mill. 19 mill. Invoer. 12J 9 Bevolkingscijfer730.000 950.000 In de Spaarbank (per hoofd) 29 44 Inkomende rechtenIJ mill. 950.000 Scheepsbouw per jaar800 ton 1800ton. In 1880 maakte men de balans op. Deze gaf nu deze uitkomsten Victoria Wales Bedrag van den Uitvoer. 305 29J Invoer. 14j 14 Bevolkingscijfer860.000 740.000 In de spaarbank (per hoofd.) .15 47 Inkomende rechten. 11.400.000 1.300.000 Scheepsbouw per jaar400 ton 3000 ton Hieruit blijkt dat de uitvoer onder de protectie is toegenomen met 18 en onder den vrijen handel met 42 pet.; de invoer met 13 tegen 55 pet.; de be volking met 16j tegen 55§ pet.; terwijl de welvaart der inwoners, zooals die blijkt uit bet cijfer van het in de Britsehe koloniën zeer ontwikkelde bank wezen, is afgenomen naarmate men haar zocht te beschermen. Dit laatste is een gevolg daarvan, dat de levensmiddelen in Victoria veel duurder zijn dan in Wales, terwijl in dit laatste de loonen, tengevolge van het drukker verkeer, daarentegen het hoogst zijn. De strijd zal, ook met dit voorbeeld voor oogen, nog wel niet uit zijn. Ook in de twee koloniën staan de partgen nog scherp tegenover elkander en in 't belang der oeconomische wetenschap is het te hopen, dat zij ten minste nog een jaar of tien hare niteenloopende handelspolitiek voort zetten. De vergelijking zal dan niet minder be langwekkend wezen. Op plechtige wijze werd heden het stoffelijk overschot van den heer A. Oppen, ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse, op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld. De lijkstoet, voorafgegaan door twee maré chaussees te paard, werd geopend door de tamboers en een detachement van het garnizoen, waarop de muziek van de dd. schutterij, dat zich daar toe welwillend bereid verklaard had, volgde. Op de lijkkist prijkte het eereteeken voor moed, beleid en trouw, terwijl de slippen van het lijkkleed werden gedragen door twee ridders der orde, de heeren Hobein, van Vlissingen, en Blauw, van Vrouwepolder, benevens twee sergeanten-majoor der infanterie. Achter de familie sloten zich de officieren van het garnizoen en de schutterij aan, gevolgd door eenige schepelingen van het wacht schip te Vlissingen, het kader der schutterij en van het garnizoen, terwijl de maréchaussee den stoet sloot. Nadat de kanaalbrug was gepasseerd werd den doode, door het lossen der geweren, de gebruike lijke militaire eer bewezen, evenals op de begraaf plaats. Op het kerkhof sloten zich nog twee ridders der Militaire Willemsorde, de majoor Hamakers alhier en kapitein Randwijk, van Veere, hij den stoet aan, en werd door den sergeant-majoor der infanterie Mulrath een laatsten groet aan den overleden krijgsmakker gebracht. Gtoes, 22 April. Dank zij de welwillendheid der leden van de sociëteit Van Ongenuchten Vrij zal de Zeeuwsche nijverheids-tentoonstelling plaats hebben in een harer waardig lokaal, waaraan tevens een tuin verbonden is, geschikt om de bezoekers van tijd tot tijd op eene muzikale uit voering te onthalen. De drie zalen, welke de eigenlijke sociëteit uitmaken en die tot een zaal vereenigd kunnen worden, zullen de voortbrengselen van onze ge westelijke nijverheid opnemen en wij houden ons verzekerd, dat door het verkrijgen van deze loca- liteit het welslagen van de onderneming gewaar borgd is. In de eerste plaats toch zal het societeits-ge- bouw, om zöo te zeggen, geen kosten van inrich ting vorderen zoodat de commissie dan ook geen bezwaar had, een geldelijke vergoeding aan de sociëteit, wier kas niet bijzonder ruim is, aan te bieden, doch, wat niet minder een punt van ge wicht schijnt, is dat de aangename zaal en de bekoorlijke tuin een grooter bezoek zullen trekken, dan wanneer de tentoonstelling zou moeten plaats hebben in de voormalige weverij, die akelig somber is, of in het gebouw van de vroegere garancine- fabriek, waarvan het in orde brengen een aan zienlijke uitgave zou vorderen. De leden der sociëteit verdienen onze erkente lijkheid, welke dan ook uitgesproken werd door den heer Lamotthe, voor hunne offervaardigheid, en wij hopen, dat het gemis aan comfort, hetwelk voor hen uit het afstaan hunner zaal voortvloeit, ruimschoots moge worden vergoed door de ge noegens, die de tentoonstelling en de daaraan te verbinden amusementen zullen opleveren. Bij de Goesche burgerij bestaat over het alge meen groote sympathie voor de zaak; de ruime deelneming in het waarborgfonds is daarvoor een afdoend bewijs. Ook op den kracktigen steun der hoofdstad van onze provincie meent de commissie te kunnen rekenen. Kierikiee, 22 April. De schoone dagen van Aranjuez zijn been! Dit zullen de aandeel houders van de Zierikzeesche Stoombootmaatschappij ook wel gedacht hebben, toen in de algemeene vergadering van gisteren de rekening werd goed gekeurd met een nadeelig saldo van 1009. Niet alleen dat er geen prachtig dividend zooals in vorige jaren kon uitgekeerd worden, maar ook de hoop dat dit in volgende jaren zal geschieden, kan niet meer met grond gekoesterd worden, zoolang de thans bestaande concurrentie blijft voortduren. Het is ook hier vele varkens maken de spoeling dun". De eenige troost voor die aan deelhouders moet Brederode 's spreekwoord zijn 't Kan verkeeren" en daarbij denken aan Yan Alphen 'sgeduld is zulk een schoone zaak". Hieromtrent is »men" het vrij algemeen eens, dat de thans bestaande toestand niet kan blijven voortduren. Tot commissaris werd herkozen de heer m'. W. C. de Crane. Te Kattendijke is, bij herstemming, tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J.Eversdijk Cz. De uitkomsten van den Goeschen polder be droegen over 1881/82 weder zooveel meer dan de uitgaven, dat aan de eigenaren der schotbare gronden eene uitkeering van f 5 per hectare over het dienstjaar gedaan werd. Dijkgeschot werd niet geheven. Naar aanleiding van den grooten omvang, dien de hondsdolheid in den laatsten tijd in de om streken van Eindhoven verkregen heeft, is door den commissaris des konings in Noord-Brabant een bevel uitgevaardigd, waarbij voor niet min der dan 55 gemeenten de muilkorfdwang voor de honden verplichtend is gesteld. De organisatie van den diplomatieken dienst, zooals die door den heer Yan Lijnden, kort voor zijn aftreden als minister van buitenlandsche zaken geregeld was, is reeds weder ingetrokken. De tegenwoordige minister vond trouwens spoedig na zijne aanvaarding der portefeuille, de gelegenheid om in de kamers te verklaren dat de regeling van zijn voorganger hem niet in alle opzichten aanstond. De Staats-Ct. bevat nu een koninklijk besluit van den 13en dezer, waarbij de regeling, opge nomen in het besluit van 28 Aug. '81, Stbl. n° 153, zoo goed als geheel wordt te niet gedaan. Het bij laatstgenoemd besluit ingevoerde onder scheid tusschen buitengewone gezanten en gevol machtigde ministers der le en der 2e klasse, met daarmede overeenstemmend verschil in traktement, wordt opgeheven. Yoorts worden de bepalingen omtrent de be vordering in de ondergeschikte rangen vereenvou digd. Tweejarige diensttjjd in lederen rang, met »in ieder opzicht voldoende dienstverrichting," wordt voortaan voor bevordering vereischt. De examens voor de attachés om tot secretaris be vorderd en dat voor doctors in de rechtwetenschap, die tot attaché benoemd wenschen te worden, blijven als voorheen. De traktementen zijn behoudens de opheffing van het onderscheid in de afgeschafte rangen, onveranderd gebleven. Den 20en Juli 1881 heeft te Barranquilla de onderteeJrening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en de Yereenigde Staten van Columbia tot regeling der voorwaarden van toe lating van consulaire ambtenaren van Columbia in de voornaamste havens der Nederlandsche over- zeesehe bezittingen. Bij de gouvernements-marine in N.-I. kunnen drie derde stuurlieden worden geplaatst op een traktement van 60 'smaands. Zij, die voor deze betrekkingen ter beschikking van den gou verneur-generaal worden gesteld, ontvangen1°. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 4002°. vrijen overtocht naar Batavia per stoomschip als passagiers 2e kl.3°. eene voor- loopige bezoldiging van f 25 'smaands van den dag van inscheping af totdat hun activiteits- traktement ingaat. Voor de genoemde betrekkingen kunnen in aanmerking komen jongelieden beneden den leef tijd van 24 jaren, bij voorkeur degenen die op geleid zijn bij de kweekschool voor zeevaart te Amsterdam, nadat zij onderworpen zijn ge worden aan een vergelijkend examen en een militair geneeskundig onderzoek. De vóór 15 Mei aan het departement van kolo niën in te zenden stukken en het programma van het examen bevat de St.-Ct van heden. De commissaris van politie te Sneek heeft weder openlijk gewaarschuwd tegen de firma Doesburg en C°., in de Schoolstraat 28 te Rotterdam. In eene vergadering der liberale kiesvereeniging te Zwolle is eene breedvoerige gedachtenwisseling gevoerd over het verslag omtrent kieswethervor ming, vastgesteld door afgevaardigden van eenige kiesvereenigingèn uit AmsterdamDordrecht, 's Hage, Rotterdam en Utrecht. De vergadering besloot de volgende motie aan te nemen: De vergadering, overwegende dat de census niet uitsluitend mag zijn de grondslag van kiesbevoegdheid, acht voor eene billijke regeling van het kiesrecht grondwetsherziening dringend noodzakelijk, en gevoelt zich alzoo gedrongen om bedoeld verslag voor kennisgeving aan te nemen." Door de kiesvereeniging te Assen is over bet rapport mede beraadslaagd. Sommigen waren voor grondwetsherziening, anderen verklaarden zich daar tegen, terwijl de meeste sprekers zich met het evenredige-ineerderheid-systeem" niet konden vereenigen. Velen waren ook van gevoelen dat het verslag niet ver genoeg ging, maar achtten herziening der grondwet wenschelijk. Men toonde zich nog al gevoelig, dat het noor den in deze niet Was gekend en betreurde het dat geen algemeene vergadering van vrijzinnige kiesvereenigingen in Nederland wae gehouden. De president der Yereenigde staten heeft den heer William Doyton tot gezant bij de Nederland sche regeering benoemd. Bij die van België werd tot gezant benoemd de heer Nicholas Fish. geneeskundige dierst. Benoemd bij den genees kundigen dienst van het leger in N.-I. tot off. v. gez. 2e kl. de studenten voor genoemden dienst (artsen) J. F. Tulleners en J. C. Kornelissen. Dr. F. Preitner, geneesheer te Neckarsulm (Duitseh- land), is voor den" tijd van vijf jaren benoemd tot off. van gezondh. 2e kl. bij het leger in N.-I. Benoemd tot leeraar in de cosmographie aan het gymnasium te Haarlem dr. H. A. J. Valkema Blouw. Benoemd (definitief) tot leeraar voor het teeken- onderwijs aan de H. B. S. te Brielle, B. H. Heijman. Te Leiden heeft een bijeenkomst plaats gehad van belangstellenden in de oprichting van een Practisclie Ambachtsschool aldaar. Aan giften is in eens door 69 personen toegezegd of reeds betaald 2807,50tot een jaarlgksche bjjdrage hebben zich verbonden 191 personen voor 965. Yan de erven Bertrand is bovendien ont vangen een belangrijke partjj smidsgereedschappen, modellen, kachels enz. Behalve rente en aflossing voor het gebouw, waarvan, de bouwkosten op 30.000 begroot zijn, zal voorloopig nog jaarljjks 5500 benoo- digd wezen. Rekent men de toegezegde bijdra gen daaraf, thans ongeveer 1100 's jaars be dragende, dan verkrijgt men een nadeelig saldo van 4400, waarvoor subsidie zal moeten worden aangevraagd aan de provincie, aan Leiden en om liggende gemeenten. Yan het verkrijgen dezer subsidien hangt het tot stand komen der school af. Door den burgemeester van Leiderdorp was reeds 50 gegevenbij het tot stand komen der in richting zal hij trachten haar een vaste bjjdrage te verzekeren. Ook van andere naburige gemeenten verwacht men toezeggingen. Het etat-major van Z. M. stoomschip de Valk, dat thans te Vlissingen ligt, bestond bij aankomst uit de komrn'. kap. t/z J. W. Binkesluit. ter zee le kl. jhr. H. M. Van der Wijck, luits. ter zee 2e kl. J. H. L. J. SweevtsdeLandas Wijborgb, G. A. De Brauw en H. Backer, off. van adm. 2e kl. D. A. Yan der Laan en off.-machin. 2e kl. A. J- Over de Linden. De off. van gez. le kl. G. J,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1