N° 92. 125e Jaargang. 1882. Woensdag 19 April. Middelburg 18 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a %£ent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Bestrijding van Armoede. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Dè Vereeniging tot het bezoeken cler armen heeft, gelijk aan hare begunstigers in November 1880 werd medegedeeld, in het vorige jaar eene reor ganisatie ondergaan, welke ten doel had haar te doen terugkeeren tot de door haar naam aange wezen bestemming, van welke zij van lieverlede geheel was afgeweken. T'oen een der leden in hare algemeene vergadering van 21 Januari 1879 de aandacht op deze afwijking vestigde, vond hij bij niemand tegenspraak. Art. 1 barer vroegere statuten luidt dan ook zoo ondubbelzinnig moge lijk»het doel der Vereeniging is het pauperisme te bestrijden, hetzij door armoede te voorkomen, hetzij door gezinnen of personen uit haar op te heffen." Als middelen om dat doel te bereiken werden in datzelfde artikel aangewezen huisbe zoek bij arme gezinnen, opsporing der middelen tot verbetering van hun lot, bevordering van schoolbezoek door de kinderen, van orde, spaar zaamheid, zedelijkheid en godsdienstigheidals mede bestrijding van allen onderstand, waardoor luiheid en ledigheid bevorderd worden. Geheel in strijd hiermede, was de Vereeniging van lieverlede eene bedeelings-commissie gewor den, die zich met de nieuwjaars-collecte, met soep- uitdeeling enz. belastte en welke, in plaats van strijd te voeren tegen de verarming, zich bewoog op het gebied der armbesturen en instellingen van liefdadigheid, tot leniging der armoede. In 1880 werd besloten op den verlaten weg terug te keeren en voortaan zich te bepalen tot het bezoek, tot het onderzoek en tot het helpen van hen die geholpen konden worden, met de leuze tot beginsel: beter een goed geholpen dan tien onvoldoende bedeeld." Zoowel tegen de herberg als tegen den snoepwinkel zou de strijd aanvaard worden. Waar de armoede niet meer te verhelpen viel, zou de Vereeniging, zij het ook met een bloedend hart, zich terugtrekken en het veld ruimen voor de verschillende armbesturen. Nevens den hunnen zou de werkkring der Ver eeniging eene geheel andere wezen. Zij hoopte dien dan tevens te kunnen uitbreiden tot die behoeftigen, welke tot dusver door schaamte weer houden werden om bedeeling te vragen, doch die zich niet zouden behoeven te schamen om hulp in te roepen voor hunne zedelijke en maatschap pelijke verheffing. De Vereeniging heeft nu, na eenige maanden arbeidens, een verslag harer werkzaamheden uit gebracht, waarvan wij de bekendheid te eerder willen bevorderen dewijl de nu ingeslagen, of liever teruggevonden richting, naar het eenparig oordeel van allen die zich in onzen tijd met den strijd tegen armoede en verarming bezig houden, de eenige vruchtbare, de eenige tot het doel leidende richting is. Het besluit tot reorganisatie was in de alge meene vergadering van Januari 1879 nagenoeg eenparig genomen. Doch naarmate de strekking van dat besluit meer bekend werd, openbaarde zich tegenstand, welke weldra hieruit bleek, dat al de leden eener wijk-commissie, op een na, hun mandaat nederlegden. Het dagelij ksch bestuur besloot niettemin zich niet te laten ontmoedigen en voort te gaan met het ontwerpen der gewij zigde statuten, die in de algemeene vergadering van Maart '81 vastgesteld en sedert dooi' den koning goedgekeurd werden. De omschrijving van het doel der Vereeniging is gebleven zooals die in art. 1 der vroegere sta tuten was opgenomen. Hare inrichting onderging echter belangrijke wijzigingen. Het bestuur, dat Vroeger bestond uit drie leden en uit de zes voor zitters der wijk-commissiën, werd gebracht op vijf leden. De wijk-commissiën vervielende verdee ling der gemeente in wijken en de benoeming der wijkbezoekers geschieden nu door het bestuur. De wijkbezoekers brengen in de maandelijksche be stuursvergaderingen verslag uit en doen voorstellen tot verbetering van het lot der aan hunne zorg opgedragen gezinnen. Slechts in buitengewone gevallen mogen zij dadelijk handelend optreden, onder verplichting daarvan dadelijk aan den voor zitter kennis te geven. De te verleenen hulp bestaat hoofdzakelijk in het bezorgen van crediet het borg sprekenhet verschaffen van werktijde lijke ondersteuning bjj ziekte, bevallingen, over lijden enz.; het verstrekken van gereedschap en grondstoffen voor werk het opzoeken van bronnen van bestaan, zoo noodig gepaard aan het geven van voorschotten; het houden van toezicht ein delijk op de door een dezer middelen onder steunden. In de algemeene vergadering van 21 Sept. jl. werd het bestuur aangevuld en de verdeeling der wijken vastgesteld. Beiden zijn thans samenge steld als volgt Bestuur: m' E. P. Schorer, voorzitter, m' J. Ermerins, plaatsvervangend voorzitter, C. J. J. A. van Teijlingen, D. J. Dronkers, penningmeester, W. A. graaf van Lijnden, secretaris, F. J. Stades, eerelid. Leden-wijkbezoekers: wijk A, E. J. P. Heeröldtwijk B, U. Fagginger Auer j'.wijk C en D, C. Verwijs Jz.wijk E, n° 2 tot n° 47, n° 95 tot n° 297, A. J. Bos; n° 47a tot n° 94, jh' J. P. Boddaertwijk E, jh' J. P. Boddaertwijk G, H. M. den Bouwmeester wijk H, M. S. de Zeeuw wijk I, n° 1 tot n° 53, n° 223a tot n° 351, D. J. Pennockn° 54 tot n° 223, H. Olthoff; wijk K, n° 1 tot n° 80, n° 226 tot n° 413, P. J. deKruij- ter; n° 81 tot n° 225, A. P. van de Kamer; wijk L, W. J. Sprengerwijk M, en E, V. A. van Dol- derwijk N, S en T, m' E. Fokkerwijk O, J. A. Zipwijk P, U en V, J. Matzingerwijk Q, n° 1 tot n° 38, n° 285 tot n° 335, P. Meertens; n°. 39 tot n° 68, n° 197 tot n° 270, W. J. Goor; n° 70 tot n° 185, A. W. Bastiaanse. De tot het Israëlietische kerkgenootschap be- hoorende armen worden bezocht door den heer S. Wiener. Nadat het afsluiten der vorige rekeningen, het aanleggen der nieuwe registers en alles wat ver der voor de nieuwe organisatie vereischt werd, was afgeloopen, zijn sedert October jl. de werk zaamheden der directie met de wijkbezoekers ge regeld voortgezet. Aanvragen om hulp voor 60 personen of gezinnen werden behandeld. Daar van werden ingetrokken of door de particuliere liefdadigheid overgenomen 4. Van de overigen werden afgewezen 5 wegens drank-misbruik en 9 om andere redenen. Borgstelling werd verleend in 4, voorschotten in 17 gevallen. Tijdelijke hulp hij ziekte enz. ontvingen 5, geneeskundige be handeling 1, boeken en leergeld 1, reisgeld 3, kleeding voor het krijgen van een dienst 6 en aan werk werden geholpen 5 aanvragers. »Vraagt men nu, zegt het bestuur na dit overzicht, of het bovenstaande reeds in allen deele voldoet aan wat de vereeniging zich heeft voorgesteld, zoo luidt ons antwoord nog niet ge heel bevredigend. Trouwens, dat was ook in zoo korten tijd niet te verwachten. Niet dan met groote moeite toch maakt de Vereeniging zich los van de oude wijze van werken en eerst als die, zoowel bij de wijkbezoekers als bij het publiek, geheel zal zijn vergeten en ons streven door allen volkomen gekend en begrepen zal zijn, zullen de uitkomsten aan het doel beantwoorden en dan ook zal voorzeker het streven de waardeering erlangen, waarop het aanspraak heeft. Daartoe behoeven wij echter, als van ouds, den steun en het vertrouwen van alle weidenkenden. Maar daartoe behoeven wij eveneens het vertrouwen van hen, die hulp en steun bij ons vinden kunnen, doch die tot heden zich juist het allerminst tot ons voelden aangetrokken, omdat een gevoel van schaamte, dat hun tot eer verstrekt, hen vvars deed zijn van alle bedeeling. De zoodanigen tot ons te trekken is thans ons hoofddoel. «Zonder gevolg bleef ons werk intusschen reeds nu niet. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat door verschillende personen de hun verstrekte voorschotten geheel of gedeeltelijk werden terugbetaald, terwijl twee borgstellingen bij de hulpbank werden ingelost. Deze post, die van de terugbetaalde voorschotten nl., zal voort aan in het jaarlijksch overzicht de voornaamste plaats behooren te bekleeden, omdat daaruit de werking der Vereeniging het best zal kunnen worden beoordeeld. Moge hij daarom steeds meer uitbreiding erlangen «Intusschen zal die uitbreiding altijd in direct verband staan tot de uitgaven, welke laatste in veel grooter mate zullen toenemen. Daarom doe het aanzienlijk goed slot der rekening (ƒ1841.41!) bij niemand de gedachte ontstaan, dat er voortaan geen behoefte is aan financieele hulp. Al is voor het oogenblik de toestand der kas zeer voldoende, zoodra de hulp der Vereeniging meer uitsluitend wordt ingeroepen door hen, die zij allereerst wenscht tot zich te trekkende zoogenaamde schamele armen nl., zoodra zal ook de behoefte aan vermeerdering van inkomsten zich doen ge voelen. Doch dan ook zal, wij mogen dat ver trouwen koesteren op grond van onze ondervin ding, het publiek ons niet in den steek laten." De directie zegt ten slotte iets over het ver strekken van beddegoed, waartoe zij van alle zijden, met aanvragen overstroomd wordt en dan ook voor 458 heeft uitgegeven. «Het is waar, schrijft zij, dat aan geen onder steuning grooter behoefte bestaat dan aan die met nachtleger. In hoe ver de verschillende instellingen van liefdadigheid zich werkelijk ge dwongen zien dergelijke hulp steeds onvoorwaar delijk af te wijzen, staat niet tot onze beoordeeling. Onze Vereeniging kan echter geen nachtleger verstrekken dan in de gevallen waarin de zede lijkheid zulks vereischt, wanneer besmettelijke of bederf aanbrengende ziekten vernieuwing nood zakelijk maken, en bij uitzondering, in zeer buitengewone gevallen. Toch ware voorziening dringend noodzakelijk en de Vereeniging zal zeker de laatste zijn om zich daaraan te onttrekken, indien men door gemeenschappelijk overleg mocht willen trachten daartoe te geraken. Eene oplossing wenschen wij hierbij in overweging te geven aan diegene onzer mede-ingezetenen, wien de groote behoefte aan liggingstukken ter harte gaat en die thans kennis nemen van de onmogelijkheid, waarin onze Vereeniging verkeert, oro, nu zij den weg van bedeeling verlaten heeft, de meeste dier aan vragen in te willigen dat zij namelijk door het uitreiken van giften, uitsluitend tot dat doel gegeven, aan die armbesturen, die zich met de bedeeling hunner armen belasten, deze zooveel mogelijk in staat stellen, ook in deze behoefte te voorzien." Naar wij nader vernemen zal de vorstelijke fa milie van Waldeck-Pyrmont hier Zaterdag avond aankomen en tot Maandag vertoeven. De prinses-moeder, de prinses Helena, bruid van den hertog van Albany, en de jonge prinses Eli sabeth, met gevolg, zullen haar intrek nemen in het hotel de Nieuwe Doelen, terwijl voor den vorst van Waldeck en den erfprins Frederik, benevens voor den erfprins van Bentheim-Steinfurt vertrek ken in het hotel de Abdij in gereedheid worden gebracht. Het gevolg van den vorst, dat eveneens in de Abdij verblijf zal houden, bestaat uit den baron Von Stockhausen, den adjudant Yon der Wense, den hofmaarschalk baron Hadeln, den geheimraad dr. Mannel, den raadsheer dr. Mohlmann en ver der dienstdoend personeel. Door den burgemeester van Middelburg is, uit 31 sollicitanten, C. Machielse, gepasporteerd fourier der artillerie, benoemd tot agent van politie. Onder de getuigen, die gisteren door de enquête commissie uit de tweede kamer omtrent de exploi tatie van spoorwegen gehoord werden, behoorde ook de heer C. W. P. Mieling, sectie-ingenieur en districts-inspecteur der sectie BredaYlissingen van de staatsspoorwegen, alhier. Tengevolge van het besluit van 's konings commis saris in Zeeland, waarhij aan de veldwachters verboden is voortaan eenige hijbetrekking waar te nemen, is door den gemeenteraad van Eilland- Bath besloten de jaarwedde van den gemeente veldwachter met 50 te verhoogen. Tot sluiting der winteroefeningen hebben de leden der schietvereeniging van de schutterij te Zierikzee Zondag middag een huishoudelijken wed strijd gehouden met kamer-schietcylinders. De eerste prijs op de personeele baan werd be haald met 49 punten door den serg.-maj. Verloop, en de laatste met 40 punten door korp. Dijkgraaf. Op de vrije banen werd in 5 schoten met 51 punten de eerste prijs behaald door schutter Van Os en de laatste met 49 punten door serg. Kooman. Op de vrije haan behaalde ook luit. Houwer 51 p. In drie schoten werd op de vrije baan de eerste prijs toegekend aan serg. Adriaanse, die 32 punten schoot; de laatste prijs viel aan korp. Houtkamp ten deel met 30 punten. In eene dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering is een vereeniging opgericht die zich ten doel stelt1° de hervorming van ons kies recht te bevorderen door afschaffing van den cen sus als maatstaf der kiesbevoegdheid, 2° erkenning van kiesbevoegdheid van alle mannelijke meer derjarige Nederlanders, met uitzondering van die categorieën, welke uit hoofde van oeconomische of intellectueele onbekwaamheid daarvan behooren te worden uitgesloten. De vereeniging heeft als orgaan aan zich verbonden het weekblad getiteld de Vrije Pers, dat te Leeuwarden gedrukt wordt. De oprichting van een werklieden-pensioenfonds belooft weldra een goeden stap vooruit te zullen doen. Op uitnoodiging van een honderdtal be langstellenden uit verschillende deelen van ons land, waaronder men, nevens de bestuurders der af deelingen van de Vereen, t. bev. v.fabr. en handw. nijverheid, aanzienlijke namen door positie en for tuin aantreft, zal op den 24e* dezer in het Odéon te Amsterdam eene vergadering gehouden worden tot bevordering van het plan. De heer De Beau fort, lid der tweede kamer, heeft de leiding der vergadering op zich genomen. Wij vernemen dat Z. M. de koning en de ko ningin den 26em dezer te Windsor verwacht wor den, waar de State-rooms in de noordzijde van het paleis voor hen in gereedheid zijn gebracht. Deze kamers worden den bezoekers van het paleis steed» getoond, omdat keizer Napoleon III en keizerin Eugenie er in 1855 logeerden. Koningin Victoria zal onzen koning den avond van zijn aankomst tot ridder van den Kouseband slaan, hij welke plechtigheid zes koninklijke rid ders van het Blauwe Lint tegenwoordig zullen zijn. De prins en prinses van Saksen-Coburg zullen ook de gasten zijn van H. M. de koningin bij gelegenheid van het huwelijk. Daar de ko ninklijke prinsen en prinsessen met gevolg zullen logeeren in het paleis te Windsor, zal het prach tige gebouw overvol zijn en zelfs de Round Tower bewoond worden. Den 28e* zullen onze koning en koningin Wind sor verlaten en hun intrek nemen in Buckingham Palace, het koninklijk paleis te Londen, waar zij tot het'midden der volgende week zullen blijven. Zij zullen Vrijdags dineeren bij den prins en de prinses van Wallis en Zaterdags bij lord en lady Gran ville, in het paleis van buitenlandsche zaken. Ook hebben zij een uitnoodiging van den hertog en de hertogin van Wellington aangenomen. (Hbl.) De Engelsche landbouwers, van wier komst wij gisteren gewaagden, hebben gisteren de Amster- damsche veemarkt bezocht. Daar waren verschil lende autoriteiten aanwezig, o. a. de voorzitter van de kamer van koophandel en de wethouder van openbare werken. Het doel der heeren is zich met eigen oogen te overtuigen, dat het Hol- landsche vee niet is in een toestand, die den maatregel der Engelsche regeering wettigt, dat het vee bij aankomst te Londen onmiddellijk moet worden geslacht. De uitvoer van melkvee en de transito-handel over Engeland lijdt daaronder, en men wil nu trachten het Engelsche gouvernement tot intrekking van dien maatregel te bewegen. (Hbl.) De heer B. S. Berenstein, opperrabbijn te 's Gra- venhage, heeft in een brief aan het Leidsche comité voor de inzameling van giften voor de Eussische Joden, zijn dankbaarheid betuigd over de optreding van dat comité. Hij schrijft o. a. «Hulde en dank, edele burgers van Leiden, voor uwe aansluiting aan de pogingen tot ver zachting der ellende dergenen, die, zooals zelfs van Warschau officieel bekend is, van al hun have werden beroofd en die, hoe noode ook van de graven hunner dierbaren scheidende, door den nood gedwongen, in veiliger gewesten heenkomen zoeken. Mijn gewond hart vindt troost bij een zoodanige uitdrukking der openbare meening, die in Eusland eindelijk ook niet onop gemerkt kan blijven. Ik ben in het bezit van authentieke mededeelingengedeeltelijk in een Duitsch blad overgenomen, die dit optreden alles zins rechtvaardigen. Eenerzijds blijkt daaruit, dat de berichtgevers zich niet aan overdrijving hebben schuldig gemaakt, anderzijds dat de ongegrond heid van alle hatelijke en valsche beschuldigingen, uit de aanwijzing der verschillende beroepen die 10,000 zielen te Warschau uitoefenden, duide lijk is geworden." Blijkens een overzicht der scheepvaartbeweging over 1881, telde de Nederlandsche koopvaardij vloot op het einde van dat jaar 880 schepen» waarvan 78 stoomschepen, 62 fregatten, 143 barken, 70 brikken, 69 schoonerbrikken, 163 schooners, 61 galjooten, 75 koffen, 116 tjalken en 43 andere zeilschepen. De gezamenlijke gemeten inhoud was 863,283 M3, waarvan de 78 stoomschepen 204,396 M3 innamen. Zeebrieven zijn voor de eerste maal uitgereikt aan 10 stoomschepen en 17 zeilschepen, te zamen 27 schepen met 53.431 M3. Uit de vaart zijn geraakt: 164 schepen met 134,963 M., waarbij 10 stoomschepen met 18,466 Mi Uit de vergelijkende statistiek, loopende van 1851 tot 1881 blijkt: dat het getal in- en uitkla- ringen onder Ned. vlag sedert 1851 met 30 a 40 pet. verminderd, doch de inhoudsmaat der nationals

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1