BUITENLAND. Laatste Berichten Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Vlissingen. Algemeen Overzicht. hadden zich op de begraafplaats bp den stoet aangesloten. Nadat het lijk in de groeve was nedergelaten hield de heer Yan Uije Pieterse, wethouder, de navolgende toespraak. »Een kort woord, M. H., zij mij vergund te spreken, om u te zeggen, waarom de gemeente raad wenschte bij deze treurige plechtigheid tegen woordig te zijn. »De gemeenteraad gevoelde behoefte om eene laatste hulde te brengen aan een der oudste en meest geachte ingezetenen onzer stad. Aan hem, die zoovele jaren aan het hoofd der gemeente stond, aan den man, die zoo tal van jaren, door zijne maatschappelijke betrekking en vooral dooi de wij ze waarop hij die vervulde, de vriend was van rijk en arm, die de liefde en achting had verworven van jong en oud. Hij die daar nu aan de aarde is toevertrouwd kan een voorbeeld genoemd worden van nauw gezette plichtsbetrachting en van burgerdeugd, uitmuntende door eenvoud, minzaamheid en hulp vaardigheid. »Wij gevoelen, M. H. leden der familie, uwe smart bij deze plechtigheid, bij het verlies van hem die u allen dierbaar was. Wij verzekeren u van onze oprechte deelneming. »Wij verzekeren u dat we onzen vriend Callen- fels nimmer zullen vergeten". Daarna werd een woord van hulde en waar deering uitgesproken door den heer J. H. Geselschap, predikant alhier, waarna de heer dr. J. v. d. Beke Callenfels, zoon van den overledene, een hartelijk woord van dank tot de aanwezigen richtte. Tot lid der hoofdcommissie tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen, hebben gedeputeerde staten van Zeeland benoemd den heer mr. J. L. H. Liebert en tot plaatsvervanger den heer J. M. Kakebeeke, beiden te Goes. De uitdieping der buitenhaven te Hansweert, waaraan ruim 2 maanden werd gewerkt, is thans voltooid en goedgekeurd. Bij opname is gebleken dat de aannemer gemiddeld 50 c. M. dieper heeft gebaggerd dan volgens het bestek moest geschie den. Eenige dagen geleden was het dan ook voor een met 254 last graan geladen Rijnschip, met een diepgang van pl. m. 8 voet, gesleept door een sleepboot met een diepgang van ruim 10 voet, weder mogelijk over de eb bij een laag- waterstand van 2.10 -f1 A. P. op de haven te komen, waaraan vóór de uitdieping niet te den ken viel. Wanneer nu nog de beruchte dukdalven, die door hunne ondoelmatige constructie de schepen reeds zooveel schade hebben veroorzaakt, zijn verbeterd en de laag slijk, die zich sedert eenige jaren tusschen die dukdalven en de boorden heeft vastgezet, is opgeruimdzal de haven worden hetgeen zij in den beginne was en wezen moet. (G. Ct.) Naar wjj vernemen, heeft het hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw bij meerder heid van stemmen besloten ƒ100 bij te dragen in de kosten van het gevoerd wordend proces betrek - kelijk de tiend van beetwortelen Te Sluis doet zich het geval voor, dat vier tapperijen geschat zijn boven de 100 huurwaarde de houders van drie dier tapperijen hebben hier tegen gereclameerd en een tegenschatter aangewe zen. Volgens de gemeentelijke verordening moet nu bovendien een derde herschatter door den ontvanger der directe belastingen benoemd worden, waartoe deze ambtenaar, teneinde de heilzame bedoeling van de drankwet zooveel mogelijk in de hand te werken, zichzelf heeft aangewezen, daar in de gemeente moeilijk iemand te vinden is, onpartijdig genoeg om zonder aanzien des per- soons te handelen. Te Arnhem hebben ongeveer dertig tappers en slijters eene vergadering gehouden, teneinde eene vereeniging te stichten met het doel, »de drank wet in verband met hunne belangen te brengen en eene eerlijke concurrentie, met het oog op de hoogere lasten, hun bij deze wet opgelegd, moge lijk te maken." De opbrengst der rijksmiddelen in Maart was over het algemeen gunstig. De invoerrechten overtroffen de raming voor een maand met 132,000. De accijnsen vloeiden ruim, ondanks een vermindering van den accijns op gedistilleerd de laatste bracht anderhalve ton minder op dan de raming en de opbrengst in Maart 1881maar door een aanzienlijk hoogere opbrengst van den suikeraccijns en van den wijnaccijns overtrof de geheele opbrengst der accijnsen de raming nog met een half millioen. Met een opbrengst van ƒ331,000 hoven die in het vorige jaar, kan Maart een goede maand genoemd worden. Het eerste kwartaal van dit jaar gaf een op brengst van 23,300,000 tegen 22,499,600 in het vorig jaar. Tot dit meerdere droegen nage noeg alle middelen bij het meest de accijnsen, die 432,000 meer opbrachten dan in 1881, of schoon het gedistilleerd in deze drie maanden een weinig onder de opbrengst van het eerste kwartaal 1881 bleef. (Vad.) De domeingoederen die aan wijlen prins Frede- rik in vruchtgenot waren afgestaan, zijn dezer dagen weder van staatswege in bezit genomen. Om redenen, die nader zullen moeten blijken, heeft de regeering echter het beheer daarover niet opgedragen aan de ontvangers der registratie, die al de andere domeinen administreeren, maar aan een afzonderlijk nieuw stel rijksambtenaren met afzonderlijke traktementen. Hoeveel die voor de andere rentmeesters bedragen, is ons nog onbekend, maar met zekerheid vernemen wij, dat aan dien te 's Gravenhage, den heer Hovy, eene jaarwedde van 4000 en 1400 voor bureaukosten zjjn toegelegd. (N. R. Ct.) De behandeling van het handelstractaat met Frankrijk in den raad van state is afgeloopen. De indiening aan de tweede kamer wordt nu spoedig verwacht. In verband tot den in ons Bijvoegsel opgenomen brief van onzen Haagschen correspondent is het van eenig belang te vernemen, dat bij de afbreking van het paleis van wijlen den kroonprins, het plan bestaat een straat van 16 meter breedte te doen loopen van den Kneuterdijk tot de Amalia- straat, evenwijdig aan het Noordeinde. Die straat zou heetenKoning Willem II straat. Een zijstraat naar het Noordeinde, zou naar koningin Emma worden genoemd en 15 meter breed zijnzij zou rechtstreeks uitloopen op het paleis in het Noordeinde, met het ruiterstandbeeld van Willem den Zwijger in 't midden. De Heulstraat zou blijven, maar gemiddeld eene breedte van 15 meter erlangen. geneeskunde. Vergunning verleend aandr. Mo- ritz Szalardi, vroeger zich genoemd hebbende Moritz Spitzer, geboren te Budapest, om de ge neeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen. consuls. De heer C. A. Gertström, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Holbeek, is door de Deensche regeering in die hoedanigheid erkend. Tot hoofd der openbare lagere school te Wis- sekerke is benoemd de heer A. T. C. Swenne thans hoofd der school te Rilland—Bath. Gisteren werd door de rechtbank alhier uit spraak gedaan in de zaak van A. de B., land bouwer te Hoek, beklaagd van in den nacht van 14 op 15 November 11.ten nadeele van den suikerfabrikant W. te Selzate, door eenige werklieden arglistig te hebben doen wegnemen ongeveer 25000 kilogrammen suikerpeen, toen liggende aan het kanaal van Ter Neuzen naar Gent en die te zijnen bate te hebben doen ver voeren naar de fabriek la Ruche te Gent, en die zich alzoo te hebben toegeëigend. De rechtbank verklaarde den beklaagde schuldig aan het hem te laste gelegde feit en veroordeelde hem tot eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen. Men bericht per telegraaf uit Londen, dat de zoogenaamde dokter Ganz, wiens uitlevering wegens oplichterij door het Nederlandsche gouver nement was gevraagd, gisteren morgen onder ge leide van een politie-beambte naar Rotterdam is overgebracht. Een groot aantal socialisten be vonden zich te Londen aan het station. Naar men verneemt, zal aan den burgemees ter van 's Gravenhage, jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, een verlof voor den tijd van drie maan den naar het buitenland worden verleend, tot herstel van gezondheid. De gemeente-gasfabriek te Tilburg heeft verleden jaar 33,000 winst gemaakt. De prijs van het gas bedraagt er 9 cent. De gemeente Borsselen is een visschersvaar- tuig en een foliant staten-bijbel rijker geworden. Het eerste is door een ingezeten aangeschaft voor de visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, de ander door den heer C. Smit, notabele, ten geschenke gegeven tot gebruik in de openbare godsdienstoefeningen. Volgens het Soerab. Handelsblad is de ware oorzaak, dat Raden Ismangoon Danoe Wiuoto, adjunct inspecteur bij het inlandsch onderwijs, met Europeanen werd gelijk gesteld, de volgende Hij werd eens op het residentie-kantoor geroepen, waar hem officieel werd medegedeeld, dat hij in Javaansch kostuum moest zijn en op zijn hurken zitten, wanneer en zoolang hij den regent een bezoek bracht. Ismangoon antwoorddebij den regent kom ik in Europeesche kleeding en wat dat op mijn hurken zitten betreft, van welken ouden adel de regent ook moge zijn, de mijne is nog veel ouder. Als dus een van ons moet hur ken, dan is hij het. De voorloopige werkzaamheden van den stoomtram Bergen op Zoom—Tholen zijn reeds zoover, dat men hoopt in Augustus a. de lijn in exploitatie te kunnen brengen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, ondanks eenige bezwaren van den rijksbouwkun- dige, de bestekken voor de nieuw te bouwen scholen voor lager onderwijs te Rotterdam goedgekeurd. De aanbesteding zal nu nog denkelijk deze maand volgen. Op de beide Paaschdagen hebben te Madrid stierengevechten plaats gehad, die voor de liefheb bers van het bloedige schouwspel van meer dan gewoon belang waren. De élite der Madridsche aristocratie was tegenwoordig, en jonge meisjes van hooge afkomst, teêre, gevoelige schepseltjesou dere dames heerseheressen in de Madridsche kringen, met aangeboren gratie der nationale mantilla om de schouders dragende, zaten met vergenoegd gelaat het schouwspel aan te staren. De stieren hadden, volgens de Standard, het in het hoofd gekregen eens te vechten voor de be scherming der dieren tegen de wreedheid van den mensch. Zoo nam detweede stier Zondag een picador op zjjn horens en wierp hem zoo onzacht neder, dat zijn neus en hersenpan vrij wat te lijden hadden. De man zal het waarschijnlijk met den dood bekoopen. Een andere stier kreeg Charancha, den koning der stierenvechters, te pakken en brak hem eenige ribben. Door deze afwisseling op Zondag was Maandag schier elke plaats bezet, en waarschijnlijk in de hoop eene herhaling van den vorigen dag te zien, waren ook de koning en de koningin gekomen. Reeds waren eenige paarden ten offer der stieren gevallen, maar nog geene zenuwprikkelende too- neelen voorgekomen, toen de vijfde stier werd losgelaten uit het donkere hok, waar ze eerst half dol worden gemaakt. Wild stormde hij door het perk, een aantal picadores omverwerpende. Toen hij een paard had gedood en reeds vijf scherpe spietsjes met fladderende linten in den nek had zitten, die hem nog woedender maakten, kreeg hij den matador in! -het gezicht, een jongen, mooien kerel, Angelo Partor genaamd. Tenauwernood had deze den tijd zijn rooden doek voor de oogen van den stier te zwaaien of hij werd op de horens gevat, neergesmeten, weer opgepakt en weer weg gesmeten tot hij voor dood op den grond lag. Ademloos en sprakeloos stond het gansche publiek op. Eindelijk brak er een gillen van vrouwen, een vloeken van mannen los, gemengd met het gejuich der liefhebbers die den stier toejuichten, een koor der hel. Partor werd weggedragen naar de kamer waar altijd dokters en een priester bij de hand zijn. Men verbond hem, maar voor hij vervoerd werd, nam de priester hem de biecht af, want onderweg zou hij wel sterven. Amsterdam. Op de heden gehouden trek king der 3 pet. Amsterdamsche loten van 1874 werden de volgende 6 seriën getrokken1889, 4426, 11587, 12133, 13824 en 14660. De 25 premiën vielen ten deel als volgt Serie 12133 n°. 8 10000s. 1889 n°. 2 1000 s. 11587 n°. 9 en s. 12133 n°. 5 ieder 500; s. 13824 n°. 7, s. 11587 n°. 6, s. 1889 n°. 6, s. 14660 n°. 4, s. 11587 n°. 2, s. 4426 n°. 7, s. 13824 n°. 5, s. 14660 n°. 7 en s. 1889 n°. 3 ieder 200 s. 1889 n°. 4-, s. 14660 n°. 6, s. 12133 n°. 10, s. 11587 n°. 5, s. 4426 n°. 10, s. 1889 n°. 8, s. 13824 n°. 6, s. 13824 n°. 8, s. 13824 n°. 10, s. 13824 n°. 9, s. 4426 n°. 5 en s. 14660 n°. 5, ieder 150. Amsterdam. Z. M. de koning en de konin gin bezochten heden de Portugeesche Israëlietische kerk en deden daarna een tocht per stoomschip op het IJ. Het stoomgemaal voor de waterver- versching alsmede de Oranjesluizen werden bezich tigd. Aan boord der stoomboot gebruikten de vorstelijke personen een collation en daarna werd de schilderijen-tentoonstelling in Arti bezocht. Aan het diner ten paleize,van 63 couverts, nemen de hoofdofficieren van leger en vloot, de leden der rechterlijke macht, de hoofdambtenaren enz. deel. Caïro. De toestand wordt zeer ernstig. Tusschen het ministerie en het leger bestaat een toenemend conflict. Arabi bey wil eenige samen zweerders in tegenwoordigheid een er groote troe penmacht laten fusilleeren. De geruchten dat het complot slechts in de verbeelding bestaat blijven aanhouden. Gisteren is te Vlissingen ten verkoop aangeboden De hofstede Stadzigt, staande en liggende in de gemeente Vlissingen aan den Boschweg, groot 67 aren 90 centiaren, verkocht voor 1554. 1 hectare 2 aren 40 centiaren wei- en bouwland liggende aldaar, verkocht voor 1893. 71 aren weiland aldaar, verkocht voor ƒ1140, 79 aren 60 centiaren weiland aldaar, verkocht voor ƒ1061. 1 hectare 17 aren 40 centiaren bouwland aldaar, verkocht voor 1850. 1 hectare 47 aren weiland aldaar, verkocht voor 2351. 45 aren 50 centiaren bouwland aldaar, verkocht voor 567. 37 aren 90 centiaren bouwland aldaar, .verkocht voor 501. 35 aren 90 centiaren bouwland aldaar, verkocht voor 500. 52 aren 10 centiaren bouwland aldaar, verkocht voor 690. 1 hectare 67 aren 20 centiaren weiland aldaar, verkocht voor 3030. 3 hectaren 63 aren 50 centiaren bouwland aldaar, verkocht voor 6120. De uitslag der op heden plaats gehad heb bende aanbesteding van het bouwen eener school en onderwijzerswoning met gedeeltelijk overdekte speelplaats te Gapinge is dat werd ingeschreven als volgt: J. Verhoeff, te Serooskerke, voor 7779, A. Vos, te Gapingen, voor 7698, A. Spruit Schuman, te Serooskerke, voor 7548 en J. M. van Ditmars, te Middelburg, voor 7449. De begrooting was 7564. Zitting van Zaterdag 15 April. Voorzitter de heer Smit. Afwezig de heeren De Kruijff, Ockers, Jos. van Raalte en Van der Beke Callenfels. De voorzitter leest een schrijven voor, van het dagelijksch bestuur aan de familie van den over leden oud-burgemeester, den heer d'. J. W. Cal lenfels, waarin, ook namens den gemeenteraad, het leedwezen wordt te kennen gegeven door dit overlijden teweeg gebracht. Achtereenvolgens geschieden de mededeelingen: dat het kohier van den hoofdelijken omslag over 1882 door gedeputeerde staten is goedgekeurdalsvoren de overdracht der concessie van den stoomtram weg van Vlissingen naar Middelburg v. v. aan de Société des chemins de fer économiques Neerlandais dat door het dagelijksch bestuur tijdelijk benoemd is tot klerk bij den. burgerlijken stand de heer A. J. Laernoes PGz.; en tot ambtenaar belast met de beteekening van stukken in zake de directe belastingen de heer H. Mulder; dat een scheikun dig onderzoek, hetwelk is ingesteld naar de hoe danigheid van het in deze gemeente verkocht wordende brood, tot uitslag heeft gehad dat alle monsters zijn goedgekeurd en aan de gestelde eischen voldoen; dat de boeken en kas van den gemeenteontvanger zijn opgenomen en in orde bevondendat het raadsbesluit, waarbij voorwaar den gesteld waren bjj de benoeming van hoofd der school D. voor meisjes, door den koning is vernietigd. De heer Verkuyl Quakkelaar, het woord vra gende, herinnert dat het raadsbesluit, regelende de benoeming en het ontslag der hoofdonderwij zeres, door twaalf leden van den raad was goed gekeurd, en dat hij, als tolk van deze leden, het betreurt dat een koninklijk besluit zoodanige regeling van het gemeentebestuur vernietigt. Hij is het eens met andere gemeente-autoriteiten, dat de gemeentebesturen veel te veel bemoeiing onder vinden met de regeling van zaken in den eigen boezem der gemeente. Aan den raad wordt overgelegd het jaarverslag betreffende den toestand der gemeente over 1881. Eervol ontslag wordt verleend aan den heer J. Bakker Cz. als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens verandering van woonplaats, en aan den heer W. P. Dijkgraaf als leeraar in het rechtlijnig teekenen bij de burger avondschool. In plaats van den heer Bakker wordt benoemd tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer I. Montagne, met 6 stemmen, tegen 5 op den mede voorgedragene, den heer W. H. van der Hurok. Uitgeloot worden twee obligatiën a 1000 in de 4» pet. geldleening van 1875, zijnde de n0! 60 en 63. Met algemeene stemmen wordt aangenomen een voorstel tot uitbetaling van de jaarwedde, toekomende aan den heer Luijtenbeek, belast ge weest met de beteekening van stukken in zake den hoofdelijken omslag. Idem tot machtiging aan de besturen van het gasthuis en van het burger weeshuis, tot af- en overschrijving van eenige posten op de begroo ting over 1881. Idem tot goedkeuring van de rekening dei- leenbank over 1881. Daarna komt in behandeling het adres van Kerckhoven Baes, aannemers van den beer, zich be klagende dat de kwaliteit daarvan vermindert door te overvloedige vermenging met urine uit de bom vrije kazerne, en op dien grond schadevergoeding vragende. Het advies van de commissie van fabricage strekt tot afwijzing van het verzoek, op grond dat het contract met den aannemer daartoe geen aanleiding geeft. Oordeelende dat het belang der gemeente medebrengt de hoedanigheid der specie zooveel doenlijk te verbeteren, stelt de commissie echter voor, eene afleiding te maken van aar den buizen, naar een nabijgelegen riool, waarvan de kosten op 125 geraamd worden. Met algemeene stemmen wordt dienovereen komstig besloten. Door den voorzitter worden medegedeeld de be palingen eener overeenkomst, behoudens nadere goedkeuring, gesloten met de heeren C. F. Maen- hout en C. Maters, betreffende het weghalen van duinzand, overstuivende op de naast elkaar liggende eigendommen der contractanten. De voornaamste bepalingen zijn dat de gemeente de uitsluitende controle verkrijgt over het te verkoopen en weg te halen zand. Dat door de gemeente aan de wederpartij 150 'sjaars daarvoor vergoed wordt. Dat de overeenkomst is ingegaan 1 April 1882 voor vijf jaren, met stilzwijgende verlenging bij niet-opzegging. Dat de overeenkomst te allen tijde kan worden ontbonden, mits twee jaren te voren opgezegd zijnde. Machtiging wordt verleend aan het dagelijksch bestuur om de toestemming van gedeputeerde staten te verzoeken, tot overleg met het bestuur der gemeente Koudekerke tot nadere regeling van het onderhoud en beheer van een gedeelte van den rijweg VlissingenKoudekerke. De vergadering wordt daarna verdaagd tot heden middag 3 uren om daarin te beslissen over de al of niet goedkeuring van de ten 2 ure te houden verkooping van het stadsverkoophuis met bijbe- hoorend huis en erve aan den Bakkersgang wijk B n°. 11 en drie kleine gebouwen, voor afbraak, liggende aan het einde van de Walstraat. In de heropende vergadering wordt medegedeeld dat voor het verkoophuis 1509 is geboden. De raad besluit het niet te gunnen en een nader voorstel van het dag. bestuur in te wachten. De drie kleine gebouwen worden voor de daar voor geboden som van 290 gegund. De vergadering is daarna gesloten. De redevoeringen van lord Salisbury, hoe een zijdig en hoe heftig ze soms mogen zijn, blijven door de snelle wendingen en de sprekende beelden, welke de markies tot zijne beschikking heeft, altijd eene aangename lectuur. Tegenover de wel wat sleepende betoogen van sir Stafford Northcote komen de woorden van den leider der oppositie in het hoogerhuis uit met de levendige kleur en het opwekkend gedruisch van eene woeste charge der kavalerie, begeleid door schetterende fanfaren. In de redenaarscampagne van Liverpool, waaruit wij gisteren reeds eene greep deden, spannen de leiders der oppositie zich bijzonder in, wijl mis schien de groote koopstad met haar groot aantal Iersche inwoners het Midlothian der volgende ver kiezing zal worden. Donderdag avond spraken zij in de conservatieve werkmans-vereeniging en gisteren namiddag aan een lunch van de club der jongere conservatieven. Over het parlementair stelsel in Engeland zeide de edele lord, dat het lagerhuis, dat wij bewon deren, welks arbeid wij op prijs stellen, een huis is, dat vrij wordt verkozen, vrij beraadslaagt en even vrijelijk wordt in toom gehouden door eene andere kamer. Een huis der gemeenten, dat de slaaf is van kiesvereenigingen welke een impera tief mandaat willen geven, en dat door eene cloture wordt gemuilband, zal heel wat anders zijn dan het huis dat tot nogtoe de roem was van Engelands geschiedenis. Doch wat, met het oog op de stemmen die opgaan om het hooger huis af te schaffen, van nog meer belang is, het mandaat der volksvertegenwoordigers en de wijze waarop het werd gegeven, rechtvaardigen niet dat aan éene enkele vergadering eene absolute en onbeperkte macht wordt gegeven gedurende zeven jaren. Nog grooter blijkt dit gevaar, hoe meer die vergadering in handen komt van eene partij welke de meerderheid vormt, hoe meer zij wordt onderworpen aan de macht van éen enkele. Want dan zou men komen tot eene groote vermeerdering der persoonlijke macht van éen enkelen minister. Het bestaan der andere kamer is gerechtvaardigd door het feit dat men anders zal komen tot dat lastige en moeilijke stelsel, dat ernstige lieden doet walgen van de politiek en de onafhankelijken belet zich daarin te begeven, het stelsel der driejaarlijksche of jaarlijksche verkiezingen. Klimmende in kracht van uitdrukkingen, ging lord Salisbury voort. Wanneer eenige lieden door allerlei omstandigheden in staat zijn gesteld eene

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2