BUITENLAND. Laatste Berichten Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingon en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. zzo 2 z 3.2 ozo 2 ozo zzo 7 wzw 2 3.2 NW 1.7 zzw ozo z - 7.7 ozo 2 zw zzw z 2.2 ONO 2 10 weer zal "prijken in het Paleis van het Elysée als Prise de la ftotte Hollandaise, nog wel éen jaar vóór dat er een enkel Fransch soldaat in Nederland was te bekennen onderscheidingen. Toegekend de zilveren me daille met een loffelijk getuigschrift, aan L. F. Perchey, van de Etoile du Nord, wegens zijn edel moedig gedrag jegens de schipbreukelingen van het Nederlandsche vaartuig Cornelia Wilhelmina, den 12en Februari 1882 op de hoogte van Start- point gezonken, en terzelfder zake aan de beman ning: J. B. Perchey, E. C. Picquets, J. J. Duval, E. D. Delruge, L. F. Lélonais, eene geldelijke belooning van 25 elk 2o. De bronzen medaille met loffelijk getuig schrift aan den fuselier R. C. Bertrand, wegens de gevaarlijke redding van een zijner krijgsmak kers uit de Atjehrivier te Panteh-Karang, op 17 October 1881. belastingen. Benoemd tot controleur der dir. bel. enz. te Groningen, 2" afd., W. J. Versfeit, thans waarn. controleur aldaar te Geertruidenberg, J. Edema, thans adj .-con troleur. Belast met de waarneming der betrekking van controleur dier middelen te Valkenburg, jhr. S. Trip, thans ontvanger te Domburg c. a. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den 1®" luit. der. inf. op non-act. S. Lantinga. koloniën. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den O.-I. ambtenaar W. L. H. A. Harloff, ge wezen assistent-resident van Berbek (Kediri), met toekenning van pensioen. Bij de examens voor het lager onderwijs werden gisteren van de 16 candidaten die zich hadden aan gemeld, negen toegelatente weten de heeren H. P. T. Glerum, van GroedeD. A. Foeljaeger, van GroedeJ. van Besooijen, van Scherpenisse G. J. Barentsen, van ColijnsplaatH. Goos, van Brouwershaven; J. Evertse, van KerkwerveW. v. d. Weide, van Middelburg; J. A. Claessens, van Hontenisse en J. H. A. Ezerman, van Zierikzee. *I*oortv!let, 12 April. De heer Geselschap predikant te Nieuwerkerk aan den IJsel, heeft het beroep tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier aangenomen. Gisteren is te Nieuwediep in dienst gesteld het raderstoomschip Valk, bestemd om HH. MM. den koning en de koningin binnenkort naar En geland over te brengen. De etat-major van dezen bodem is samengesteld als volgtkommandant, de kapt. t/z. J. W. Binkes le officier, de luit. t'z. le kl. jhr. H. M. van der Wijck, luit", t'z. 2e kl. J. H. L. J. baron Sweerts de Lan- das Wijborgh, G. G. G. Gobius, off. v. gez. le kl. C. J. van Stockum, off. v. adm. 1® kl. D. A. v. d. Laan en de 1" luit. der mariniers G. C. Mirandolle. Hoofd plaat, 12 April. Het fanfaren gezel schap de Harmonie, van Biervliet, gaf gisteren avond in onze gemeente een concert, waarbij eenige leden van de Biervlietsche rederijkerskamer Jacob van Lennep, alsmede eenige onzer ingezetenen medewerkten, om het genoegen te verhoogen. Was de zaal bij mej. de wed. de B. wel wat klein, het publiek was in zoo groote mate opgekomen, dat alleen de leden der schoone kunne zitplaatsen konden verkrijgen Door de notarissen Eikendal en Ligtenberg te 's Gravenhage is reeds aangekondigd, dat het paleis van wijlen koning Willem II en de daaraan grenzende gronden en gebouwen zullen worden afgebrokenvoor bouwgrond verkocht en nieuwe straten zullen worden aangelegd. Gisteren morgen is van den stoomtram Leiden Katwijk, nabij het tolhek op den Rijnsburgschen straatweg bij Leiden, van een trein de locomotief op Pieker, als zij mijn japonnen garneert, vooral met kanten die briefjes voor mij kan schrijven als ik het verlang en mij voorlezen als mijn zoon er niet is, en bij mij zitten als ik het wensch- Zij zou natuurlijk niet aan tafel eten, maar ik kan haar nu en dan bij het tweede ontbijt toelaten. Om kort te gaan, ik heb noodig een wel opgevoed, fatsoenlijk jong meisje, dat zich nuttig wil maken. Kent gij er wellicht zoo een Ik noemde Mary Layne. Zij had den wensch te kennen gegeven om niet meer naar een school terug te keeren, waar zij avond aan avond laat moest opzitten om themas te corrigeeren of bij het gas teekeningen te verbeteren. Mylady toonde zich er terstond toe genegen. »Mary Layne! dat is juist de persoon die ik hebben moet. Dat meisje beviel mij dadelijk mijnheer Duff ham; en zij zal zich natuurlijk niet te hoog rekenen voor iets wat er van haar ge vergd wordtde dochter van Layne den apotheker zal zich niet verbeelden een dame te zijn, dat begrijpt ieder." Zij vergat dat ik ook een apotheker wasdat wil ik gaarne gelooven. Maar dit is een staaltje van de manier, waarop Mylady haar geest van uitsluiting aan den dag legt. Zoo werd de zaak beklonken en indien Mary eensklaps een betrekking aan het hof gekregen had, kon zij er niet meer mede verheerlijkt zijn. Mijnheer Duff ham, ik zal mijn best doen om Lady Chavasse te voldoen" zei hij opgetogen tot mij rik zal alles doen wat er van mij verlangd wordt gederailleerd, met het gevolg dat ze geheel om sloeg en uit haar verband is gerukt. De machinist kon met moeite uit zijn benauwde positie gered worden. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. De beide volgwagens werden eveneens belangrijk be schadigd, doch de pasagiers kwamen met den schrik vrij. De dienst was bijna 3 uren gestremd. De Münchener tooneelspeler Ernst Possart, die sedert vier weken door zijn spel in de voor naamste meesterwerken der dramatische kunst de Amsterdammers in verrukking heeft gebracht, gaf Dinsdag avond in het propvolle theater-Van Lier als Hamlet zijne afscheidsvoorstelling. Even als hem gedurende zijn verblijf een aantal be wijzen van waardeering geschonken zijn, werden hem bij deze gelegenheid verschillende geschenken aangeboden, waaronder ook een krans van kunst bloemen van de vereeniging Het Ned. tooneel. Een der kransen was zeker eenig in zijn soort. Possart is een hartstochtelijk rookermaar rookt niet den dag voor en den dag waarop hij speelt. Vier weken lang heeft hij zich dus het genot van een sigaar in het belang van de frischheid van zijn stem moeten ontzeggen. Een zijner bewon deraars vereerde hem daarom eergisteren avond, toen tegen middernacht het uur van rooken ein- deljjk sloeg, een lauwerkrans doorvlochten met het edelste dat Havanna biedt. In April 1883 keert de te recht gevierde kun stenaar weder. De heer Van Lier zal dan zorgen voor een gezelschap. Te Rotterdam heeft men in de Paaschweek het schouwspel gehad van een versierd Paasch- paard langs de straten te zien voeren. Dat is nog iets anders, dan de voormalige optocht van den vetten os te Parijs. De stoet was overigens hoogst eenvoudig en onderscheidde zich in hoofdzaak daardoor, dat men naast het monster-paard, zich onderscheidende door dikte van lichaam en ook door eene voor het oog minder aantrekkelijke dikte van pooten, een gewoon slachtpaardje rondvoerde, natuurlijk om de heerlijkheid van het eerste des te beter te doen uitkomen. Het is zeer wel moge lijk, dat paardevleesch een gezond en Bmakelijk voedsel ismaar toch wekt zulk een vertooning den eetlust niet buitengewoon op. Wat de Franschen onder een Concert spiri- tuel verstaan, bleek uit eene als zoodanig aange kondigde muziek-uitvoering in het Amsterdamsche Paleis voor Volksvlijt op Zaterdag avond voor Paschen, door het Fransche opera-gezelschap uit Den Haag. Op het programma vond men het Stabat Mater van Rossini, dat in Frankrijk als le plus joli et le plus mondain des Stabat Mater bekend staat. Verder een Ave Maria van Gounod en een tenor-aria uit de bijbelsche opera Joseph. Deze ,drie nommers moesten het concert zijn spirituel karakter geven. Daarbij had men op het pro gramma gezet de bekende Variation van Proch, voor sopraan, een koor uit Verdi's Jerusalem, misschien omdat de naam nog al spirituel klinkt, en de ouverture van eene van Meyerbeer's spektakel opera's le Pardon de Ploërmel Uit Hong-Kong bericht men dat er vrees bestaat dat de Richmond, vlaggeschip der Ver- eenigde Staten in de Chineesche wateren, met de gansche bemanning van 500 a 600 koppen, is ver gaan. Het schip heeft nu 170 dagen reis van Panama naar Yokohama, een overtocht die ge woonlijk 70 dagen duurt. Koningin Victoria heeft gisteren morgen om half tien Mentone verlaten om over Cherbourg naar Engeland terug te keeren. Zes of zestien Circassische officieren van het Egyptische leger, de berichten verschillen om trent het aantal, zijn gevangen genomen, omdat zij een aanslag op het leven van Arabi bey, den nationalen minister van oorlog, zouden beraamd hebben Een nieuw soort bedrog is gepleegd door een koopman te Hong-Kong. De firma Vogel aldaar verzond naar New-York in de Richard Robinson eene lading, geconsigneerd aan een New- Yorksch bankiershuis en op het cognoscement ver meld als >7500 balen zijde en hennep." De ban kiers hadden op het cognoscement een aanzien lijk voorschot gegeven en verliezen daarop 500.000 dollars, daar in het schip slechts 2500 balen wer den gevonden en de overige ruimte was opgevuld met waardeloos matwerk. Vogel, dien men in wie ben ik, dat ik mij daarboven verheven zou achten Aan het glinsteren van hare lieve bruine oogen en de rozen op haar wangen zou men zeggen dat zij verwacht in een tooverwereld te komen. Nu ja, de hoeve is een mooie plaatsen zij krijgt 350 in 't jaar. Op haar laatste school kreeg zij 250 en op de eerste f 100. Einde voor het oogenblik van het dagboek). Mejuffrouw Layne begaf zich met eenigen angst naar de hoeve. Zij was er nooit in huis geweest en eerst dacht zij dat haar droom van een toover wereld bewaarheid werd en zij er niet op haar plaats was. Een breede stoep met drie of vier trappen bracht haar aan de groote voordeurde kleuren der geschilderde vensters schenen op den met mosaïk ingelegden vloer van de vestibule rechts waren de groote salonslinks de groote eetzaal en de bibliotheek en daarachter lag, een paar trapjes lager, een laag, gezellig vertrek, waar van de glazendeuren op een klein grasperk uitkwa men waar bloemen omheen geplant waren en daar achter lag de welriekende plantentuin. Dit kleine vertrek heette de tuinkamer, en toen mejuffrouw Layne haar goed afgelegd had bracht He ter Pie ker (die de dokters dochter bijna even voornaam vond als mevrouw zelf) haar met veel plicht plegingen in die kamer en zei dat dit de zitkamer van juffrouw Layne was als zij niet bij mevrouw zat. Wordt vervolgd.) Hong-Kong wilde arresteeren, had reeds hethaze- pad gekozen. De gemeenteraad van Parijs is met de on dernemers der gasverlichting in de groote stad aan het onderhandelen over eene vermindering van den prijs van het gas. Men hoopt dien van 30 centimes per kubieken meter te brengen op 21 a 22 centimes. Het Parijsche blad Paris meldt, doch onder voorbehoud, dat prins Victor, de oudste zoon van prins Napoleon en de hoop der Bonapartisten, te Heidelberg, waar hij studeert, aan de typhus zou overleden zijn. Het bericht vereischt echter be- vestiging. De instructie van de zaak der Peltzers wordt ijverig voortgezet. Men heeft Leon Dinsdag morgen medegenomen naar het huis waar de moord ge pleegd is en hem daar feitelijk zijn nieuwe sys teem van verdediging laten toepassen. Een agent van politie speelde de rol van Bernays, tot zekere hoogte altijd. Peltzer beweert dat Bernays, na zijn hoed en overjas in den gang te hebben ge laten, was binnengekomen en had plaats genomen. Zij hadden een oogenblik over onverschillige zaken gesproken, toen plotseling Bernays Peltzer strak aankeek en zeide rik herken u, gij zijt Leon Peltzer. Ja, antwoordde deze, en wat nu Gij zijt een falsaris, een oplichter!" Daarop had Bernays getracht de kamer te verlaten, maar Peltzer had zich voor de deur geplaatst; er ont stond eene worsteling, en Peltzer, verwoed gewor den, greep het op de tafel liggende pistool en loste het noodlottige schot. Volgens deze voorstelling der zaken zou in de scheldwoorden van Bernays eenige provocatie liggen, doch de rechter heeft haar nog niet aangenomen. 13 April des morgens te 8 uren. N A II E N DEK PLAATSEN. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Chiistiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway Wind- Ba- Toe- 1 rom. stand 1 afwijk. richt. kracht. lucht, j 4.8 Z 1 betr. 5.3 Z 1 bet r. 6.4 ZO 1 betr. 8.0 betr. 5.4 1 betr. betr. 11.6 5 betr. _25.9 z. bew. 3.8 betr. 1 regen 4 bew. 3.0 1 z. bew. 8.5 4 regen betr. 16.1 4 10.5 5 betr. 0.1 1 I. bew. 3.3 NW 4 helder helder Tem pera tuur. Cels. l n "f" 4- 9 3 7 11 5 4 "4* 3 -(- 10 n9 H 19 0 3 1 Grootste verschil in Nederland s ochtends 8 urenD. 3.2 V. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 12 Apr. 's avonds 11 uren 46 gr. 13 's morgens 8 uren 50 gr. 's middags 1 uur 59 gr. 's avonds 5 uren 52 gr. F. »s Cii ravenliage. Het gerechtshof heeft J. C. W., gewezen dienstbode bij den directeur der lioogere burgerschool te Goes, (zie M. Ct. van gis teren) in hooger beroep vrijgesproken van de be schuldiging van moedwillige mishandeling der vrouw van den concierge. Heidelberg'. Het gerucht van het over lijden van den jongen prins Victor Napoleon is ongegrond. Blonden. De heer Lobanoff, gezant van Rusland te Konstantinopel, is naar Petersburg ontboden. Amsterdam. H. M. de koningin is heden mor gen te half tien uitgereden heeft de brandweer op het binnenplein van het stadhuis zien manoeu vreeren, en daarna de diamantslijperij van de Gebr. Boas, in de Uilenburgerstraat, zijnde de grootste van ons land, waar 900 werklieden arbeiden, bezich tigd. Vervolgens werd door H. M. het Ned. Israel, jongensweeshnis bezichtigd en de godsdienst oefening aldaar bijgewoond. Voorts bezocht de koningin de tentoonstelling van voorwer pen van kunst, uitsluitend door vrouwen ver vaardigd en daarna de verschillende panorama's. Met Z. M. den koning begaf H. M. zich te 2 uren naar het Museum Van der Hoop en naar de uni- versiteits-bibliotheek. Aan het diner, 53 couverts, namen heden de commissarissen des konings in de provinciën en de adjudanten en kamerheeren des koning in buiteng. dienst deel. iürijpskerke, 12 April. De uitslag der heden gehouden aanbesteding van het afbreken der oude predikantswoning en het ophouwen eener nieuwe, volgens bestek en teekening van Lein Bosselaar, m". timmerman aldaar, is, dat werd ingeschreven als volgt K. J. Kuiler, Middelburg8300. G. A. Goetbals, idem 8230. Ditmars en Zoon,'idem >8150. L. Bosselaar Sr., Grijpskerke8002. J. Verhoeff, Serooskerke (W.) 7997. A. S. Schuman, idem 7994. L. Bosselaar j'., Grijpskerke7896. A. Janse, Meliskerke7880. K. Melis, Aagtekerke7878. A. Baart, idem >7711. Lein .Tacobsen, Grijpskerke7580- Jan Jacobsen, Meliskerke739 8. De Woensdag is voor de Berlijnsche pers altijd een dag van gewicht, want dan brengt des mor gens de Provincial Correspondenz de wekelijksche ontboezeming uit Varzin of Friedrichsrube, of tijdens prins Bismarck te Berlijn vertoeft, uit het paleis Radziwill waarvan door den ondeugenden Berlijnschen gemeenteraad de huurwaarde zoo hoog is aangeslagen, onder de oogen van allen die nieuwsgierig zijn naar de verrassingen der Duitsche politiek. Het nommer van gisteren bracht het bericht dat de rijksdag tegen de laatste dagen dezer maand zal worden bijeengeroepen, benevens eene politieke beschouwing welke de moeite der kennisneming waardig is. Men maakt er den rijkskanselier, zegt het officieuse blad, dikwerf een verwijt van dat hij zijne lievelingsplannen, als het tabaksmonopolie, de verzekering tegen ongelukken en de pensionee ring der arbeiders, zoo snel wil doorzetten en daardoor de parlementen met arbeid overlaadt. Die overdreven geachte ijver spruit enkel voort uit den wensch des kanseliers om den tijd die hem nog overig blijft, te gebruiken voor de inner lijke bevestiging van het rijk dat hij heeft ge grondvest. Het is hem gelukt dit rijk in zijne buitenlandsche betrekkingen op zoo vaste grond slagen te vestigen als aan de stoutste droomen haast onmogelijk scheen. Het noorden en het zuiden van Duitschland, alle stammen der bevol king, die vóór korten tijd nog zoo kwaadwillig tegenover elkander stonden, zijn in de volle een heid van het gemeenschappelijke nationale streven versmolten, en het Duitsche rijk, vroeger geminacht en bespot, is nu machtig en invloedrijk, dikwerf scheidsrechter tusschen de staten zelfs buiten de Europa. Wel heeft de dapperheid van ons leger, de toewijding van het gansche volk, de geestesarbeid van eeuwen aandeel aan dit eindelijk verworven resultaat; doch zonder de geniale staatsmanskunst, zonder den onafgebroken en onvermoeiden arbeid des rijkskanseliers ware Duitschland eenheid niet voltooid geworden. Niets is dus natuurlijker dan dat de staatsman, die in het jonge rijk de vrucht van zijn politieken arbeid mag zien, zijne laatste levensjaren nog aan de bevestiging van de bin- nenlandsche instellingen wil wijden. Eene ruime beurs voor het rijk aan de eene zijde, en zorg voor de onderste lagen der maatschappij aan de andere acht hij daarvoor noodzakelijk. De financieele zelfstandigheid des rijks was de eerste taak voor hem, en zij is ten deele vervuld. Het rijk behoeft niet uit bedelen te gaan bij de staten, doch heeft zijn eigen inkomsten. Het moet echter verder komen en de vrijgevige verzorger worden van de bondsstaten en van de gemeenten. Vijf volle jaren heeft de kanselier besteed om te berei ken wat nu verkregen isterwijl hij blootstond aan smaad en laster; doch de kring van hen die in de nieuwe orde van zaken eene weldaad voor het land zagen, werd steeds breeder. En als hem nu voor de verdere bereiking van zijn financieele bedoelingen een bepaalde vorm van tabaksbelas ting het eenvoudigste middel voorkomt; wanneer hij in het belang van den binnenlandschen vrede voorzorgsmaatregelen wil nemen van rijkswege voor de hulpbehoevende klassen des volks, wie kan het hem dan verwijten, als hij wat haast maakt met de vervulling der plannen die hij in het belang van het Duitsche volk bevordert Want hij weet dat een jaar uitstel een langdurige en misschien eene beslissende vertraging zou zijn van die plannen, en toch zou hij zoo gaarne het rijk, aan welks wieg hij stond, nog begiftigen met wat naar zijne vaste overtuiging eene groote weldaad is. Er ligt een zwaarmoedige toon in dit artikel, die waarschijnlijk in verband staat met den ge zondheidstoestand van prins Bismarck, die weer veel te wenschen overlaat. De kanselier wil vóór zijn dood zijne binnenlandsche plannen nog ver wezenlijken. Zou hij werkelijk van oordeel zijn dat het jonge rijk, die geweldige macht naar buiten, zwak is van innerlijke constitutie En dat hij, prins Bismarck, de gelukkige vinder van het politieke verstand van den Duitschen stam, de eenige man is, die het jeugdig gestel kan op voeden tot grootere kracht? Indien de kanselier werkelijk zoo denkt, heeft die opvatting hare hooge waardemaar dan is ook voor Duitschland de droevige gevolgtrekking niet te ontgaan, dat voor het rijk veel, zeer veel afhangt van het leven van den 67jarigen man. Het heeft eene eigenaardige aantrekkelijkheid voor ons Nederlanders om te zien hoe de Fransche clericalen den strijd aanbinden tegen het neutraal onderwijs. Zij zijn het nog niet recht eens over de methode. De president van een royalistisch comité in Anjou, de burggraaf De Maquillé, stond tusschen twee opvattingen der clericale pers. Der wet gehoorzaamheid weigeren, prediken enkelen neen, antwoorden weer anderen, wij zullen haar gehoorzamen, doch een zeer nauwkeurig toezicht houden op hare onpartijdige uitvoering. Onze burggraaf geraakte in de war en besloot te schrij ven aan het kamerlid Freppel, bisschop van An gers, die hem antwoordde »Welk oordeel men ook moge vellen over de wet van 28 Maart, en ieder weet hoe ik daarover denk, toch meen ik dat de katholieken niet moeten aarzelen lid te worden der schoolcommissies, overal waar reden bestaat om te hopen dat zij eenig kwaad kunnen verhinderen of eenig goed verrichten." De Univers met zijn gansche gevolg had juist de tegenover gestelde leer, die van het isolement, verkondigd, en het blad ontvangt een gevoeligen slag door het advies van den invloedrijken bisschop, wien al de clericalen in het parlement terzijde staan. Het

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2