N° 88. 125e Jaargang. 1882. Yrijdag 14 A pril. A Middelburg 13 April. FEUILLETON. SCHULD EN BOETE, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCH COURANT. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de PuMicité G. L. Datjbe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Het hoofclcomité. voor de in Juli en Augustus a. te Goes te houden provinciale tentoonstelling en wedstrijd van nijverheid heeft eene subsidie van de gemeente verzocht ten bedrage van 250 en eene andere van de provincie groot 500. Voor het gemeentebestuur van Goes ligt de reden voor de hand om eene onderneming, welke niet alleen voor de plaatselijke nijverheid van overwe gend belang is, maar ook voor de ingezetenen der gemeente in menig opzicht voordeelig kan zijn, geldelijk te ondersteunen. Door het toekennen eener provinciale subsidie zou echter een beginsel gehuldigd worden, dat naar onze bescheiden meening, met het oog op het te stellen antecedent, aan velerlei bedenking onderhevig is. Wij vinden te eer vrijheid om deze meening te uiten, dewijl wij de Goesche onderneming gaarne iederen mogelijken steun gunnen en eene som van 500 zeker niet belangrijk genoeg is om uit een zuiver financieel oogpunt, bezwaar te maken de begrooting der provincie daarmede te bezwaren. Niet het geld, maar het beginsel lijkt ons aan bedenking onderhevig. Even goed als de Goesche commissie in 't belang der nijverheid, kan eene andere commissie voor een muziekfeest, een rederijkers-wedstrijd of iets dergelijks, in 't belang der kunst bij de provincie om ondersteuning komen aankloppen. Te voren niet geraadpleegd over het plan, daarop dienten gevolge geenerlei invloed hebbende uitgeoefend noch kunnende uitoefenenzal aan de provinciale autoriteit, alleen op goed geloof dat het bij de onderneming betrokken belang daardoor werkelijk, en op de meest doelmatige wijze, bevorderd zal worden, gevraagd worden de koorden harer beurs te ontsluiten. En wat zij op deze wijze aan de Goesche commissie toegestaan zal hebben, zal zij aan latere aanvragers, onder gelijke omstandig heden, zonder aan het eenmaal toegelaten be ginsel ontrouw te worden, niet kunnen weigeren. Het komt ons voor dat deze overwegingen te meer in aanmerking verdienen genomen te worden, dewijl de verleden jaar alhier gehouden tentoon stelling en wedstrijd voor nijverheid met alleen zonder eenig subsidie tot stand gekomen, maar zelfs met een batig saldo gesloten is. Wij vermoeden dus dat het slagen der Goesche tentoonstelling van het ontvangen der betrekkelijk geringe aangevraagde ondersteuning niet afhan kelijk zal zijn. «ioes, 13 April. Yoor de verkiezing van een id der provinciale staten zijn ingeleverd 871 stem briefjes, waaronder 4 van onwaarde en 11 blanco; blijft 856, volstrekte meerderheid 429. Uitgebracht werden 422 stemmen op mr, C. Lucasse, 258 op mr. C. de Witt Hamer, 168 op J. Vereeke, 3 op B. Yermande en 5 op verschillende personen, zoo door Johnny Ludlow. EERSTE DEEL. Mylady heeft de goedheid van bijna vertrouwe lijk met mij te zijn. De ziekte van haar kame nier is langdurig en ernstig geworden en ik heb dikwijls op de hoeve moeten zijn. «Sir Geoffrey is geëngageerd, mijnheer Duff- ham" zei zij gisteren tot mij, toen het gesprek, zooals gewoonlijk, op sir Geoffrey kwam. Ik kon niet nalaten eenige verbazing te laten blijken en van het eene woord kwam het andere, totdat ik eindelijk de heele zaak begreep. Niet zoo zeer door hetgeen zij zei, als door mijn gewoonte van gevolgtrekkingen te maken. Een van de meest in het oog vallende gasten ip het feest van den 20™ Mei, was Lady Rachel Derrestoneen koel, aanmatigend meisje, met echt klassieke trekken en de lichtste blauwe oogen die ik ooit gezien heb. Het zou een heel mooi gelaat zijn en het is het wer kelijk als het die koude, trotsche uitdruk king maar niet hadzij is de dochter van een der zusters van Lady Chavasse, die een graaf dat tusschen de heide eerstgenoemden herstemming plaats moet hebben. Men bericht dat Zr. Ms. stoomschip Valk eer lang van het Nieuwediep naar Ylissingen zal ver trekken, waar Z. M. de koning en de koningin met gevolg zich voor den overtocht naar Engeland zullen inschepen. Gisteren is ter openbare civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank alhier als procureur beëedigd m'. B. H. Carp, te Middelburg. Wij vestigen de aandacht op eene achterstaande advertentie van het alhier gevormd comité tot ondersteuning der slachtoffers van de Russische Joden-vervolging. Op eene andere plaats in dit blad vinden onze lezers de bijzonderheden dier vervolging en hare vermoedelijke oorzaken, zooals die zich uit Engelsche bronnen laten vaststellen, uiteengezet. De lezing van dat opstel zal, ver trouwen wij, ieder Nederlander, die aan de begin selen van menschlievendheid en verdraagzaamheid, welke ons volk kenmerken, niet vreemd is, doen beseffen dat, voor zoo ver zijne middelen het hem veroorloven, ook in deze voor hem een plicht te vervullen is. Bij den raad van state is een wetsontwerp aan hangig tot het sluiten van een 3 leening van ongeveer 80 millioen. Deze leening moet grooten- deels strekken tot dekking der tekorten van de Indische begrootingen. Vlissing-en, 13 April. De gezagvoerder van het Belgische stoomschip Daniel Steinmann, van Antwerpen naar New-York bestemd, is op de reis plotseling overleden, waardoor het stoomschip ge noodzaakt is geworden op de reede alhier het anker te laten vallen. Bij beschikking van gedeputeerde staten is aan 't burgerlijk armbestuur te 's Heer-Hendrikskinderen machtiging verleend tot onderhandsche verpachting van de armengoederen, bestaande in ruim 19 hec taren bouw- en weiland, voor de daaraan toege kende pachtwaarde van gemiddeld ruim 50 per hectare. In 1840 bracht de publieke verpachting dier goederen ongeveer 38, in 1847 nagenoeg 36, in 1854 ruim ƒ48, in 1861 circa ƒ51, in 1869 ruim 53 en de onderhandsche verpachting in 1875 ruim ƒ58.75 per hectare op. (G. Ct Bij de verkiezing te Steenwijk is gebleken dat dit district, dat gedurende een reeks van jaren een van de bolwerken der liberale partij was, voorgoed voor haar verloren is. In 1879 werd de heer Yan der Hoop slechts bij herstemming ver kozen. Hij kreeg toen, bij de eerste stemming, 564 stemmen, tegen 611 op de twee liberale can- didaten te zamen. Bij de herstemming werden 711 stemmen op hem en 645 op den heer Van Diggelen uitgebracht. Thans kreeg de onbekende broeder van het overleden kamerlid bij eerste stemming dadelijk 718 stemmen, tegen 624 op Derreston huwde, maar nu weduwe is met zeer weinig fortuin en verscheiden kostbare dochters. Met die Lady Rachel is sir Geoffrey verloofd. Dit engagement heeft hij niet zelf gezochtde twee moeders hebben het samen bedisteld, toen de kin deren jong waren; zij zijn groot gebracht in het denkbeeld van eens man en vrouw te worden en hebben dit beschouwd als iets dat van zelf sprak. Geen van beiden heeft, zoo ver ik merken kan, de minste bedoeling of lust om zich aan het na leven van dit contract te onttrekkenzij zullen het volvoeren als een gewone zaak en met dezelf de kalmte, waarmede zij een huis zouden huren. Het is niet hun schuld; men moest er hen niet toe gebracht hebben. De menschelijke natuur is dwarsch en tegenstrevend als een zure appelwaren de jongelieden nu voor het eerst bij elkaar ge bracht, met de waarschuwing om niet verliefd op elkaar te worden, zou er veel kans geweest zijn dat zij, eer er een week voorbij was, tot over de ooren toe verliefd waren. Zooals het nu is houden zij van elkaar als neef en nicht, als broer en zus ter, maar verder zullen zij nooit komen. Dat zie ik in. De twee moeders zijn heimelijk overeen gekomen, en de jonge dame schikt zich daar plichtmatig in dat Lady Chavasse na het huwe lijk op de hoeve blijft wonen en heerschen. Zij gat dit te kennen toen zij zich, misschien zonder erbij te denken, de woorden liet ontvallenGeoffrey zou nooit trouwen om mij uit mijn huis te zetten mijnheer Duffham." den liberaal. De eerste heeft dus nog iets ge wonnen, de ander een weinig verloren. In den Rotterdamschen Waterweg, hebben tenge volge van den Oostenwind en lagen waterstand in de laatste dagen herhaaldelijk stoombooten van zeer matigen diepgang vastgezeten. Om die reden worden in dat «vaarwater" de volgende «verbe- teringen" aangebracht. Tot verbetering van de Noordgeul wordt een strekdamgemaakt aan het benedeneind der Von delingplaat, lang 395 meter, reikende tot ruim hoog water. Tevens wordt ter minste breedte van 110 meter uit het eiland Roosenburg de Noord geul door baggering gebracht op de diepte van 56 decimeter bij A. P. of ongeveer 65 D. bij hoog water. Mocht het blijken dat de strekdam nog niet afdoende helpt tot behoud der door baggering te verkrijgen diepte, dan wordt nog aan de zijde der Nieuwe Maas een tweede strekdam in de Noord geul uitgebouwd, eveneens ter lengte van ongeveer 400 M. De Noordgeul, thans breed ongeveer 300 M., wordt door den in aanbouw zijnden strekdam tot 175 M. versmald. Het maken van den strekdam in het bovenge noemd baggerwerk is aanbesteed op 8 Maart 1882 voor 35,000, en moet gereed zijn tegen het be gin van Juli. Met den aanvoer der benoodigde bouwstoffen en verdere hulpmiddelen, baggerwerktuig enz, is reeds een begin gemaakt. Amsterdam, 13"April. In de laatste gewone vergadering der Kon. academie van Wetenschappen is, .zooals wij reeds gemeld hebben, de heer Petrus Esseiva te Freiburg in Zwitserland bekroond voor zijn Latijnsch prijsvers (Legaat-Hoeufft), welk gouden eermetaal hem gisteren is toegezonden. Er zouden nog twee dichters eervol vermeld worden, zoo zij hunne namen bekend maakten. Thans is gebleken dat de dichter van het schoone vers Ad veter es commilitoiies is de heer dr J. van Leeuwen, secretaris van hét Ned. Bijbelgenootschap, vroeger nog eens met de medaille bekroond, en die deze eer ditmaal weder ware waardig gekeurd, indien de commissie twee medailles had kunnen uitreiken. De ander is de heer Josef Albina te Bono, op Sardinië, die het vers S'ponso nata schreef- Het bestuur der Vereeniging van officieren der Schutterij heeft een adres aan de tweede kamer gezonden, waarin het verklaart zijn volkomen in stemming te schenken aan het ontwerp van wet. houdende regeling der schutterijen. Met het Bon d van officieren der schutterij in Noord-Brabant juicht het bestuur zeer toe, dat de imperatieve bepaling omtrent de oefeningen op Zondag in het tegen woordig ontwerp van wet niet is opgenomen. Het huwelijk van prins Leopold van Engeland met prinses Helena van Waldeck is thans voor goed bepaald op 27 April. De prinses zal met haar ouders den 25em te Windsor aankomen Z. M. onze koning en de koningin worden daar den En ik ben zeker dat hij dat ook nooit zou doen. Lady Rachel is nog hier. Ik zie haar en sir Geoffrey dikwijls samen, buiten en in huismaar ik heb nog nooit een zweem van hofmakerij be speurd. Zij noemen elkaar Geoffrey" en «Rachel" en zijn even koel vertrouwelijk alsof zij broër en zuster zijn. Het is bijna zeker dat zij tevreden zullen zijn inet een kalm, manenschijnachtig ge luk. Ik heb nog geen vrijheid om buiten af over dit engagement te spreken en daarom zei ik dat Mylady vertrouwelijk met mij was geworden. 29 Juni. Wilkins blijft nog altijd zeer ziek en dat hindert Mylady verbazend. De meid die Wilkins heeft moeten vervangen, Hester Pieker, is een boerinnetje hier uit de buurtmaar het is duidelijk dat haar diensten als dag en nacht ver schillen met die der bedreven kamenier. «Zij verknoeit mijn haar op een afschuwelijke manier," zeide Mylady op zekeren dag in haar verontwaardiging tot mij. «Zij moest een briefje voor mij schrijven in antwoord aan iemand die getuige vroeg van een vroegeren knechtmaar het was zoo slecht gespeld, dat ik het niet kon gebruiken. Lady Rachel is vertrokken. Sir Geoffrey bracht haar thuis (in de nabijheid van Bath) bleef daar oen paar dagen en kwam weer terug. Hij is blijkbaar blij weer thuis te zijnhij is niet gaarne lang van zijn moeder af. Hoe meer ik dien jongen man leer kennen, hoe meer ik van hem oud. Hjj heeft geen enkele leelijke gewoonte; 26™ verwacht en zullen den 28™ naar Londen vertrekken, waar zij in het Buckingham-paleis nog eenige dagen de gasten van de koningin van Enge land zullen zijn. Behalve genoemde vorstelijke personen worden alsdan op Windsor verwachtde prins en prinses van Wales, de hertogen en hertoginnen van Edin burgh, Connaught, Cambridge en Teek, prinses Louise, de groothertog van Baden en zijn dochters, de groothertog van Mecklenburg met de groot hertogin en hun zoon, en de prins en de prinses Philip van Saksen-Cohurg-Gotha. Z. M. onze koning zal de orde van den Kouse band op den 26™, den dag van aankomst, ont vangen. Vad Naar men verneemt zal een nader onderzoek plaats hebben in zake de levering van grauwe erwten ten behoeve van het leger, welke onlangs door den minister van oorlog, op grond van ver regaande slechte qualiteit, gestaakt is. De kapitein van den generalen staf P. de Bas plaatst in het Handelsblad een «nationaal protest" tegen een stuk van den Franschen schilder Ch. Delort, ten toon gesteld in den Parijschen salon van dit jaar, voorstellende, volgens den catalogus: Verovering van de Hollandsche vloot door de huzaren van de (Fransche) republiek in 1794. De in het ijs vastgevroren schepen zijn door tal van ruiters ingesloten. De heer De Bas heeft dit, door m'. De Jonge in zijne Geschiedenis van het Ned. zeewezen reeds weerlegde, sprookje, bereids uit verschillende in het buitenland verschenen krijgskundige werken doen verdwijnen, of door de schrijvers laten intrekkenHij heeft nu ook zijn protest aan den Figaro gezonden. De waarheid, zooals mr. De Jonge ze verhaalt, is, dat de overgaaf van de Hollandsche vloot op den 23™ Januari 1795 is geschied ophoog bevel der republikeinsche regeering, zonder eenigen tegen stand en zonder een enkel schot te lossen. Op den 22en of 23en Januari 1795 dus niet zooals de heer Delort meent in 1794 begaf zich de voormalige luitenant ter zee bij de admiraliteit van Amsterdam De Winter (in 1787 naar Frankrijk uitgeweken en aldaar achtereenvolgens bevorderd tot den rang van brigade-generaal) met een regi ment Fransche huzaren (meerendeels Bataven, dus Hollanders) uit Haarlem naar Den Helder, om dit belangrijke strategische punt, alzoo tevens de in het Nieuwediep geankerde en ingevroren Neder- landsche oorlogschepen in bezit te nemen. De Winter kwam in den nacht van den 23™ langs den gewonen landweg te Helder aan. Den vol genden dag reden enkele huzaren over het Nieuwe diep, zijnde een hoogstens 100 meters met ijs bedekte waterplas, tot onder de geschutpoorten van het linieschip de Admiraal Piet Hein. Zooals reeds is gezegd, bleven de geschutpoorten op hoog bevel geslotenanders zou het niet moeilijk geweest zijn, door éen enkel schot de ruiters tot een overijlden aftocht te dwingen. Ziedaar alles wat door ooggetuigen is verhaald en hetgeen is opgesierd tot het sprookje van eskadrons en rijdende batterijen, en hetwelk thans hij drinkt niet; hij vloekt niet: hij houdt van lezen, van paard rijden, van mennen, van bloe men en is altijd bereid om armen of rijken bij te staan. «Gij schijnt heel sterk geworden ie zijn, sir Geoffrey" zei ik van daag tot hem toen wij in de broeikast waren en hij op een riggel sprong om iets aan een gebroken raam te herstellen. «O-ja" antwoordde hij. «Ik geloof dat ik gezonder en sterker ben dan de meeste jongelieden en dat heb ik aan mijn moeder te danken. Zij heeft niet alleen gewaakt en gezorgd voor mijn licha melijk welzijn, maar ook voor mijn geest. Zij heeft mij geleerd behagen te scheppen in ver standige dingen, in tegenstelling van dwaze lief hebberijen. Zij leerde mij het goede te kiezen en het kwade te verwerpenzij alleen heeft mij ge maakt wat ik ben." 5 Juli. Mary Laine gaat naar de hoeve, als ge zelschapsjuffrouw van Lady Chavasse, «een beschei den gezelschapsjuffrouw" zooals Mylady met na„ druk zegt. Het is op de volgende manier toegegaan, Wilkins wordt langzamerhand beter; maar het zal nog maanden duren eer zij haar werk weer kan doenen mevrouw is dit eindelijk van mij te weten gekomen. «Vijf of zes maanden!" riep zij in wanhoop uit. «Ik heb het al lang gevreesd- Mijnheer Duffham ik heb al meer gedacht dat ik een gezelschapsjuffrouw moest nemen en dit bevestigt mij in dat besluit. Een bescheiden meisje, dat er niet tegen heeft om mij bij plech tige gelegenheden te kappen en het oog te koudeg

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1