BUITENLAND. Laatste Berichten, Gemengde Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kechtszaken. Weerkündige ■waarnemingen. w Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. Blijkens het door de commissie van toezicht op het lager onderwijs te Middelburg uitgebracht Jaarverslag over 4881 wordt de moeite, die de hoofden en onderwijzers der scholen zich voor de schoolspaarbanken geven, door de verkregen uit komsten niet onbeloond gelaten. Op school A (hoofdonderw. de heer P. G. de Jager) werd door 340 kinderen ingebracht ƒ379.241, aan intrest bijgeschreven 28.4-0, teruggehaald 399.44, zoo dat op 31 December 1881 in de spaarbank ge plaatst was 762.50. Op school C (hoofdonderw. de heer L. de Man) bedroeg de ontvang 483.56^, de bijgeschreven rente ƒ41.90; eene som van ƒ387.79 werd terug betaald; op 31 December 1881 was in de spaar bank geplaatst 1177.55. Het aantal deelnemers aan deze school was 313. De eindcijfers van het vo rige, jaar waren ƒ694.30 en 1035.65, zoodat op beide scholen vermeerdering bestaat. Het getal leerlingen op de openbare scholen, dat op den 31en December 1880 bedroeg 1220, was tot 1389 gestegen op hetzelfde tijdstip in 1881, terwijl de bijzondere scholen op het einde van '80 624 leerlingen telden, tegen 581 op het einde van '81. Het geheele aantal leerlingen der openbare school nam alzoo met 169 toe, terwijl dat der bijzondere met 43 verminderde. Het geheele aan tal kinderen die lager of voortgezet lager onder wijs genieten, was 1970. Het aantal leerlingen der herhalingschool, waai de cursus Maandag 19 September geopend werd, bedroeg 41namelijk 24 mannelijke en 17 vrou welijke. In het gesticht op het Molenwater (burgerwees huis) maakten alleen 10 meisjes van het herha- lingsonderwijs gebruik. In het gesticht op de Heerencracht (armweeshuis) werd herhalingsonderwijs verstrekt aan 9 jongens en 14 meisjes. Op de bewaar-, voorbereidings- en naai- en breischolen ontvingen 1045 kinderen, zijnde 430 jongens en 615 meisjes, onderricht. Het Algemeen Overzicht van het Verslag bevat slechts eene herinnering aan reeds bekende zaken. Axel, 6 April. Eervol ontslag werd heden door den gemeenteraad verleend aan den heer M. Verstraete, onderwijzer alhier, tengevolge zijner aanneming der benoeming als hoofd der school te Weert. Den heer A. Telting, Dinsdag te Leiden tot doctor in de rechtswetenschap bevorderdviel de zeldzame eer te beurt, dat hij bij die promotie het cum laude mocht behalen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be noemd tot leeraar in de handelsgeschiedenis aan de handelsschool aldaar J. IJzerman, leeraar aan de H. B. S. te Rotterdam. Yerselie, 6 April. De heer Yan Selms, pre dikant te Nisse, heeft voor het beroep bij de Ned. herv. gemeente alhier bedankt. Blijkens ontvangen telegram, heeft de oefenings divisie, onder bevel van kapt. t z F. H. P. van Alphen, den 6n dezer Livorno verlaten, koers stellende naar Civita Yecchia. Z. M. raderstoomschip le kl. Valk, liggende te Willemsoord, wordt met 11 April a. tijdelijk in dienst gesteld, en het bevel daarover opgedra gen aan den kapt. t z. J. W. Binkes. De off. van gez. 2e kl. G. H. Klosser wordt ge plaatst aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Zeehond. De off. van adm. 3e kl. S. J. A. Deyll, behoo- rende tot de rol van Zr Ms. o^leidingschip Anna Paulowna en gedetacheerd aan boord van de in structiebrik Castor, wordt overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van de instruc tiebrik Urania. De rechtbank te 's Hage heeft den wisselwachter B., werkzaam bij den spoorweg tot vervoer van het zand aan het Seinpostduin te Scheveningen, schuldig verklaard aan het door verzuim of achte loosheid veroorzaken van den dood van een arbeider en de verwonding van vier anderen bij de botsing op 28 Februari jl., en hem veroordeeld tot 45 dagen celstraf en eene geldboete van 25. In het midden latende of de beklaagde van eene be hoorlijke instructie had moeten voorzien zijn, nam het vonnis als bewezen aan, dat de man nog intijds den wissel had kunnen overhalen, door welke handeling het ongeluk voorkomen zou zijn. Het O. M. bij de rechtbank te 's Hage heeft eene veroordeeling tot eene geldboete van 8 ge-, vraagd tegen een heer, die een schildwacht van het garnizoen, onlangs op post in de Koningspoort achter het paleis, het woord kwajongen" toe voegde, omdat de soldaat zich eene aanmerking veroorloofde over een, door den beklaagde in deze voor het publiek toegankelijke plaats gepleegd feit dat buiten de urinoirs verboden is. Het Hbl. verhaalt als volgt een Amsterdamsch standje Eergisteren middag kwam op de brug over den Singel, bij het centraalstation, een man, die een schotel met oliebollen onder den eenen arm droeg en aan den anderen arm zachtkens door een agent van politie werd voortgeleid, tegen deze manier van wandelen vrij woest in verzet. De straatjeugd vormde juichend en joelend de eerste rij en trof dit keer een prachtig buiten kansje. Daar de man onhandelbaar werd, had de agent hem den schotel uit de handen genomen en hoe wel hij door een wakker burger werd bijgestaan, werd de man zóo lastig, dat de agent de olie bollen even op de straat moest nederzetten. Als een troep hongerige musschen vloog de bende straatjongens op den schotel toe en in minder dan éen seconde staken alle oliebollen halverwege uit de gulzige en lachende monden van de wegloopende deugnieten. De agent was werkelijk niet gelukkig, want niet alleen, dat de schotel bij zijn omkijken, als door een tooverstaf aangeraakt, geleegd was, maar hij ontving daarenboven nog zulk een aantal trap pen en stooten, dat het hoog tijd was, dat door de hulp van een tweeden agent aan dit ergerlijk tooneel, dat door het publiek met de grootste kalmte werd aangegaapt, een einde kwam. De koningin van Zweden heeft, ter herinne ring aan haar bezoek aan de tuinbouw-inrichting van de heeren E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, op 30 Maart 11., aan eenige nieuwe hyacinten dier firma namen verleend. Aan eene (enkel paarsch) werd de naam gegeven van Koning van Zweden aan eene andere (enkel geel) die van Koningin van Zweden, aan eene derde (enkel blauw mét wit oog) die van liEtoile du Nord. TVee dier verscheidenheden zijn in de fraaie pronkbakken geplaatst, welke de genoemde firma ook dit voor jaar even als de laatste jaren in hare tuinen ter bezichtiging heeft gesteld en die dezerdagen in al hare schoonheid prijken. Op de algemeene vergadering van aandeel houders van de Amsterdamsche Droogdokmaat schappij is geblekendat op het materieel is afgeschreven 34,349, terwijl het reparatiefonds met 12,000 is versterkt en nu gebracht op 29,000. Hierna blijft een saldo van 38,400 beschikbaar, toelatende een uitdeeling van 79.90 per aandeel van ƒ1000. De balans werd dooi de vergadering goedgekeurd en het aftredend lid van het bestuur, de heer J. Boissevain, werd herkozen. Het Nederlandsch eskader, thans zeilende naar de Italiaansche kust, heeft, volgens ~h.Qt Dag blad, twee buitengewoon hooge eerbewijzen aan boord. De kommandant is nl. belast om, namens Z. M. onzen koning, het grootkruis der orde van den Ned. Leeuw over te brengen aan den koning van Italië en den sultan van Turkije. Even als te 's Gravenhage is ook in ver scheidene andere gemeenten, o. a. te Delft, bepaald dat voortaan geene huwelijks-aanteekeningen meer ten huize van belanghebbenden mogen ge schieden. De maatregel schijnt zijn oorzaak te vinden in de opvatting dat de akten in den regel ten raadhuize moeten worden ingeschreven. Men herinnert zich hoe in 1877 generaal Newton door middel van dynamiet de Hallet- Klip deed verdwijnen, die den ingang naar de haven van New-York zoo gevaarlijk maakte. Er zijn nu nog twee rotsen die den vrijen ingang der haven belemmeren, de Zondvloedrots en de Parkrug. Sedert drie jaren is men bezig in bei den zeven voet breede gangen te hakken. Er zijn er nu reeds 25 van 240 meter lengte iederdie weer door 57 andere gangen rechthoekig worden gesneden. Nacht en dag wordt hieraan gewerkt, en binnen twee jaren rekent men gereed te zijn om de beide rotsen te laten springen en in de diepte te laten verdwijnen, evenals vroeger de Hallet-Klip, welke generaal Newton's zevenjarig dochtertje, door het drukken op den knop van een electrischen toestel, deed verdwijnen. Een der Londensche bladen zegt dat in den aanstaanden zomer Pruisische officieren naar Tur kije zullen worden gezonden, om instructie te geven aan het Turksche leger in groote manoeuvres. Door den hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage wordt het publiek opnieuw gewaar schuwd op zijne hoede te zijn bij het aanknoopen van onderhandelingen met Louis Grenade of Garnade, koopman in oude kleedingstukken, officiersunifor men, porselein enz., wonende op de Gedempte gracht 201, te 's Gravenhage. Schier geen dag gaat voorbij zonder dat uit alle oorden des lands klachten inkomen van benadeelden door dien persoon, die vroeger reeds wegens bedrieglijke op lichting werd veroordeeld. Leon Peltzcr is in tegenwoordigheid gebracht van het echtpaar Castreuil, eigenaars van het Hotel Brittanique, waar Vaughan gewoond, en van Guiot, waar hij de meubels gekocht heeft voor het huis waar Bernays werd vermoord. Deze lieden aarzelden niet te verklaren dat zij in Peltzer den vermomden Vaughan herkenden. Zoo meldt althans de Echo du Parlement. In België moet de voort during der preventieve gevangenschap, het open haar ministerie en de verdachte gehoord, maandelijks door de strafkamer der rechtbank bevestigd worden, wat voor beide broeders in deze week gebeurde. Volgens de Indépendance heeft Leon bekend dat hij Bernays heeft doodgeschoten. Hij laat dus de eerste bewering dat het schot bij ongeluk zou zijn afgegaan, varen en geeft eene worsteling tusschen hen beiden voor, waarbij hij door Bernays zou zijn aangevallen en toen een pistool zou gegrepen hebben, dat toevallig op den schoorsteen lag. In eene lange memorie heeft hij dit nieuwe systeem van verdediging ontvouwd. De Gazette weet een en ander uit die memorie te vertellen. Op den voorgrond wordt gesteld dat de zaak der oprichting eener stoomvaart-maat schappij ernstig gemeend was. Zekere Murray zou geld verschaft hebben om die- zaak in Belgig te lanceeren. Daarom moest Peltzer in Brussel eene kamer hebben waar hij menschen kon ont vangen. Leon beweert dat zijn broeder hem deze zaak, die niet veel meer dan eene combinatie van oplichters was, heeft afgeraden en dat Armand volkomen onschuldig is aan den moord. Waarom hij zich als Vaughan vermomd had, blijkt niet uit de berichten die wij lezen. Daarvoor zal hij eene reden moeten opgeven, wil hij zijn s/steem ook maar een oogenblik volhouden. Misschien kan hij zeggen dat het was, wijl Bernays anders geene zaken met hem zou willen doen. Hoe dit ook zij, wij zijn nu op den morgen dei- misdaad in het huis, Rue de la Loi. Peltzer Vaughan laat zijn bezoeker binnen in de kamer, waar beiden staande het gesprek over zaken beginnen. Bernays herkent Peltzer onder zijne vermomming aan het geluid der stem en maakt van een oogenblik waarop Peltzer zich omkeert, gebruik om hem aan de pruik te trekken, die in zijne handen blijft. Eene heftige woorden wisseling volgt daarop, en Bernays verlaat het vertrek. Peltzer loopt hem achterna, pakt hem bij den arm en doel hem weer binnentreden. Toen zou hij in de worsteling het pistoolschot op hem gelost hebben met zoo weinig voornemen om hem te dooden, dat hij snel naar boven liep om water, teneinde de wond af te wasschen. Andere couranten deelen hetzelfde mede met kleine veranderingen. Het zal dus wel niet geheel en al verzonnen zijn, hoezeer het niet te denken is dat de met de instructie belaste ambtenaren veel bijzonderheden over den gang der zaken aan de pers mededeelen. Het bestuur der Russische telegrafen heeft in zijn jaarlijksch rapport bekend gemaakt dat het plan om de voornaamste steden van telegra- phische verbinding te voorzien ras zijne voltooiing nadert, en dat in het laatste jaar 62 steden en 12 groote dorpen hij de lijst der telegraafkantoren zijn gevoegd. In het aantal telegrammen was, vergeleken, bij het vorige jaar, eene vermeerde ring van 14 percent waar te nemen. In Zoeloeland is gebrek aan voedsel voor het volk, wijl de oogst door groote droogte is mislukt. De bevolking wordt onrustig en zeer beangst voor de naaste toekomst. In New-York is thans de Jumbo-agitatie, door handige reclame voorbereid, in vollen gang. Barnum moet een mooie som aan inkomende rechten voor het beest betalen, waarvan hij nog 20 percent gered heeft door de verklaring dat hij Jumbo importeert om van hem te fokken. De bladen die den vrijen handel voorstaan, vragen zeer sarcastisch om wat hooger rechten op vreemde olifanten tot bescherming der beide in Amerika geboren exemplaren. De Engelsche dominee die Sarah Berhardt trouwde, was niet met zijne taak ingenomen en zeide dat in den tegenwoordigen schandelijken toestand der wetgeving op het huwelijk een En- gelsch geestelijke gedwongen was het huwelijk te sluiten op vertoon van een licence door elk paar dat maar pro forma ja wil zeggen op de enkele vragen van het formulier. De licence was verkregen aan het kantoor van den bisschop van Londen tegen betaling der ge wone kosten van 25.50. Toen Damala haar vroeg, moest hij eerst den eed afleggen dat er geene wettelijke verhindering tegen zijn huwelijk was en dat hij vijftien dagen gewoond had in het kerspel waar hij zich wilde laten trouwen. In zulk een geval is de geestelijke verplicht het huwelijk te sluiten, tenzij hij goede reden hebbe om te vermoeden dat de licence door bedrog ver kregen is. Een vreemdeling .mag in Engeland trouwen, zonder zijn domicilie daar te hebben, zoodat, tenzij redenen van nietigheid voortspruiten uit den persoonlijken staat der echtgenooten, volgens het Law Journal, er geen twijfel kan bestaan of het huwelijk is geldig in Engeland en waarschijn lijk overal elders. In het regiment Preobrajensky, een der meest vertrouwde korpsen van het Russische leger, waaraan de czaren steeds gaarne hunne per soonlijke veiligheid toevertrouwden, werden in den laatsten tijd sporen van nihilisme ontdekt. Men wijt de verbreiding daarvan aan een jong vrijwilliger die in nauwe betrekking stond met een meisje, van wie de politie wist dat zij een ver trouwde der nihilisten was. Het naar deze jonge lieden ingestelde onderzoek schijnt veel licht te werpen op de wijde vertakkingen van het nihi lisme in de Russische maatschappij. De Iersehe Land-League heeft eene lijst ver spreid van grondeigenaars, wier pachters zich verbonden hebben geen cent der pacht te betalen, eer de verdachten uit de gevangenissen zijn los gelaten. Deze eerste lijst bevat de namen van 203 grondeigenaars in 21 graafschappen. In den jongsten tijd worden te Amsterdam, op karren of kruiwagens, bittere oranjeappelen van verschillende grootte rondgevent, die door het publiek voor sinaasappelen gehouden en als zoodanig gekocht worden, doch o. a. wegens hun scherpzuren smaak ongeschikt zijn, om ge nuttigd te worden. De rondventers plegen ze niet onder een bepaalden naam te koop aan te bieden zij geven alleen den verkoopprijs op. Slechts dan wanneer zij een keurmeester van voedings middelen in hunne nabijheid in 't oog krijgen, galmen ze 't hardop uit, dat zij oranjeappelen" voor zus of zooveel te koop hebben. Om deze te onderscheiden van sinaasappelen worden, door de hiertoe bevoegde autoriteit de volgende uiterlijke kenmerken opgegeven donkere oranje-roode kleur dikke, grove schil en eenigszins scherp aromatische geur, welke van dien van sinaasappelen verschilt. Ainsterdain, In het Café Vondel in de Vondelstraat alhier heeft gisteren avond eene ge weldige gasontploffing, tengevolge van een lek in de leiding tusschen het gewelf van het sousterrein, plaats gehad. Het plafond en alles wat zich in de zaal bevond werd vernield. Van de inhet gebouw aanwezige personen werden een, den directeur der nieuwe manége, de beide beenen verbrijzeld, de buffetjuffrouw en twee heeren zwaar gewond. 7 April des morgens te 8 uren. n A M E N DEK PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. Toe- stand kracht.1 lucht. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Garlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansnnd. Stockholm Kopenhagen Stornoway 4. 13.0 _i_ 13.5 12.6 9.2 9.0 16.2 15.3 10.4 14.1 13.4 12.1 6.7 8.2 4.3 5.0 0.0 4.5 18.5 15.5 14.5 O O O O NO NO NO ONO stil NO KW O NO ONO NNO NO O ONO W ONO helder helder helder helder helder helder bew. 1. bew. helder helder helder helder helder bew. helder bew. regen mist. helder helder Tem pera tuur. Cels. 5 b 4- i 7 6 5 18 y b b 3 6 6 6 9 9 14 3 4 5 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 4.5 M. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 0 Apr. 's avonds 11 uren 48 gr. 7 a 's morgens 8 uren 46 gr. 's middags 1 uur 60 gr. 's avonds 5 uren 57 gr. F. Gisteren werd alhier in het openbaar te koop aangeboden een huis en erve, op den Wal alhier, wijk B n° 57, verkocht voor 2500. Zitting van "Woensdag 5 April Afwezig de heer Moens. Na mededeeling van eenige ingekomen brieven, wordt aan den heer G. Brandtte Bruinisse benoemd onderwijzer aan de Tusschenschool wegens zijne benoeming tot hoofd der school te Zonnemaire, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. De voorzitter deelt mede dat jhr. W. A. C. de Jonge, lid van den raad van state, voor het ge meente-archief ten geschenke heeft aangeboden twee akte-boeken van 1595 en volgende jaren, en stelt voor den gever hiervoor dank te be tuigen. Aldus besloten. Op voorstel van burg. en weth. wordt besloten de hesluiten tot heffing en invordering van rech ten voor het gebruik der bewaarplaats voor petro leum en van de instructie voor den bewaarder dier bewaarplaats op te heffen, alsmede tot het geven van eervol ontslag aan dien bewaarder. Overeenkomstig het advies der commissie ad hoc wordt besloten tot goedkeuring der rekeningen over 1881 a van de kamer van koophandel en fabrieken, met een batig saldo van 33.06, en b van het pensioen- en wedu wenfonds der gemeente- beambten, in ontvang en uitgaaf op 852.35; onder de ontvangsten is eene bijdrage van de ge meente ad 413.39. De belooning van den schatter voor de huur waarde, bedoeld bij art. 6 der drankwet, wordt overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. bepaald op 75 'sjaars, benevens eene toelage van 50 voor het eerste jaar wegens buitengewone bemoeiingen. Daarna komt in behandeling het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1882. De vergade ring wordt hierop met gesloten deuren voortgezet. Heropend zijnde, wordt de zitting geschorst tot Donderdag 6 April e. k., des namiddags te 6| uur. Door de onlangs in den Franschen senaat aan genomen onderwijswet is van de openbare lagere scholen in Frankrijk het onderwijs in den gods dienst volkomen uitgesloten. Een voorstel tot het invoeren der Belgische bepaling dat den priester, indien hij dit verlangt, op zekere uren het lokaal der school voor godsdienstonderwijs zal worden afgestaan, werd verworpen. Nog radicaler dus dan in België wordt het leeken-karakter der open bare school door de wet gewaarborgd. De voorloopige uitwerking van de aanneming der wet op de clericalen in beide landen biedt een groot verschil aan. In België werd aanstonds na de afkondiging der wet van de kansels verzet gepredikt, en zoowel de lijvige verslagen der on- derwijs-enquête als de noodzakelijkheid waarin de

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2