N° 84 125e Jaargang. 1882. Zaterdag 8 April. Uithoofde van het Paaseh- feest zal deze eourant maan dag den 10en April niet uit gegeven worden. Middelburg 7 April. Benoemingen en "besluiten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adver ten tien20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Naar aanleiding van het bij de Belgische kamer aanhangige wetsontwerp tot regeling van het gebruik der beide landtalen bij het middelbaar onderwijs, is door de Vlaamsclie vrijzinnige ver- eeniging een adres ingediend, bevattende het verzoek om aan de gemeentebesturen niet de bevoegdheid, naar de verplichting op te leggen om zekere vakken in 't Nederlandseh te doen onderwijzen. De Antwerpsche Précurseur heeft op dit adres eenige aanmerkingen gemaakt, o. a. dat de Vlaam- sche zaak, welke aan het blad «dierbaar" is, niet door overdrijving bedorven moet worden, alsmede op het gebruik van het woord Nederlandseh in het adres, in plaats van het tot dusver gebrui kelijke Vlaamsch. De schoone leus «In Vlaanderen Vlaamsch", zeide de Précurseur. zou hierdoor ver anderd worden in: «In Vlaanderen Nederlandseh". Op deze aanmerkingen is door het bestuur der Vlaamsche Vrijzinnige vereenigingbestaande uit de heeren H. van den Bosch, J. van Doosselaere, Jan van Beers en Aug. Michiels, geantwoord in een Franschen brief, die ons voor de beide landen belangrijk genoeg schijnt om er een en ander aan te ontleenen. De schrijvers beginnen met de bedoeling van hun adres in 't licht te stellen. Het is hun niet te doen om opheffing der lessen in 't Fransch zij hebben er vrede mede dat die nevens de andere blijven bestaanmaar hetgeen zij willen is, dat de gemeentebesturen tot bet inrichten van Nederlandsche cursussen verplicht zullen zijn. «Ieder, zeggen zij, die bekend is met den toestand van ons land, met de heerschende gallo manie en met de ongeschiktheid der «huisvaders" om over zaken van onderwijs te oordeelen, zal ons verlangen als volkomen billijk beschouwen." Het bestuur gaat daarna over tot de grief van het Antwerpsche blad tegen 't gebruik van bet woord Nederlandseh. «Wij wenschen u geluk met uwe Vlaamsche teergevoeligheid, welke wij eerbiedwaardig vinden, ofschoon zij zich bij geschikter gelegenheden zou kunnen uitenmaar moeten u opmerken dat wij eenvoudig vragen om erkenning van een feit, dat sedert lange jaren op letterkundig gebied aange nomen is. Achttien Nederlandsche taal- en let terkundige congressen zijn beurtelings in België en in Nederland gehouden, ondersteund door de ver schillende gemeentebesturen en onder de hooge bescherming der beide regeeringen. «Hetgeen gij gewoon zijt te noemen het Vlaamsch tooneel van Antwerpen, draagt den titel van Nederlandschen schouwburg, zonder dat iemand er ooit aan gedacht heeft daartegen bezwaar te opperen. De eerst in den laatsten tijd in gebruik gekomen uitdrukking «Vlaamsche taal" is alleen officieel gebruikelijk, maar zij is evenmin oordeelkundig als met de geschiedenis in overeen stemming. Ten onrechte beroept gij u op de oude overlevering. In de middeleeuwen werd de taal onzer voorouders de Dietsche taal genoemd, hetgeen door de Waalsehe en Fransche kroniek schrijvers werd overgezet met langage thiois. Er bestaat geen Vlaamsche of Hollandsche taal, even min als er een Waalsehe taal bekend is. Aan deze zoowel als aan gene zijde van den Moerdijk wordt door alle onderwezen lieden de Neder landsche taal gesproken en geschreven. Wij zouden u beleedigen, wanneer wij u herinnerden aan 't bestaan eener Nederlandsche letterkunde, tot welke de Reinaert de Vos, Jacob van Maerlandt en Marnix behooren, even goed als Hooft, Cats en Vondel, Conscience en Van Lennep, Ledeganck en Bilderdijk, Van Beers en De Geyter zoowel als Tollens en Multatuli. Zoo min de afval (la defection) der Walen in de 16e eeuw, als hetgeen door anderen genoemd wordt de groote bedriegerij (la grande duperie) van 1830, zijn in staat geweest voorgoed den volksstam in tweeën te scheuren, die begonnen is met de Vlaamsche gemeenten te stichten en later tegen het dubbele juk van Spanje en van Rome gestreden heeft. Uit het oogpunt der geschiedenis zoowel als uit dat der taal en der letterkunde bestaat er gemeenschap (solidarité) tusschen onze Noordelijke broeders en ons." De Précurseur houdt echter vol dat het volk, met zijn diep ingeworteld gevoel voor het verschil van rassen, niet mede zal gaan met deze «verwer ping van de taal, welke nog tegenwoordig door de afstammelingen der BreijdeTs en Van Artevelde's gesproken wordt. Het volk, zegt het blad, wil Vlaamsch en tevens getrouw aan zijn verleden blijven, door met ruimen geest alles in zich op te nemen, dat den kring der maatschap pelijke betrekkingen uitbreidt." V'lissingen, 7 April. Het Eng. stoomschip Southella, gez. Jackson, van Sulina naar Antwer pen, hier heden nacht gepasseerd, had aan boord den 2e stuurman en den bakker van het hij St. Vincent gezonken stoomschip Dourowelke per sonen, na 20 uren in een lekke boot te hebben rondgedreven, door de Southella werden ontdekt en opgenomen. De verkiezing van een lid van de tweede kamer, die, tengevolge van het door den heer A. baron Schimmelpenninck van der Oye genomen ontslag, in het hoofdkiesdistrict Hilversum moet plaats hebben is bepaald op 9 Mei a., herstemming, zoo noodig op 23 Mei d. a. v. [Zie Laatste berichten van gisteren.) Ter Neuzen, 6 April. De Engelsche schoener Carlota, gezagvoerder Pearmain, jl. Zon dag van hier naar Londen uitgezeild, is den vol genden nacht in zee, bij den West-Hindert, gezon ken. De bemanning, bestaande uit acht mannen alsmede de vrouw van den gezagvoerder, hebben zich in de sloepen gered, zijn door een Fransche vischsloep opgenomen en te Calais aan wal ge zet. Biervliet, 6 April. De verleden jaar door den minister van waterstaat genomen gunstige beschikking, waardoor onze gemeente per telefoon in gemeenschap zou worden gebracht met het telegraafnet, schijnt helaas geen gevolg te zullen hebben. De gemeenteraad is begonnen met ƒ100 'sjaars beschikoaar te stellen voor den beambte; doch nu het blijkt dat deze som niet voldoende is en met minstens 50 verhoogd zal moeten wordenzijn onze vroede mannen niet tot de hoogere uitgaaf geneigd. Zeker is men over tuigd, dat hoe meer «isolement" men bezit, hoe meer «kracht" men heeft. Sint Maartensdijk* 6 April. Zondag a. hoopt Jacobus Daniëlse, oud-strijder van Waterloo alhier, zijn 88en verjaardag te vieren. Hij is de eenige nog levende oud-strijder op het eiland Tholen. Jammer dat hij, even als misschien vele andere zjjner tijdgenooten, die toch wel op eenige dankbaarheid der natie aanspraak mogen maken en die zoo zeldzaam beginnen te worden, zijne laatste levensdagen in armoede moet doorbrengen. Zeker zou het niet onaardig zijn indien diegenen, die hart voelen voor de oud-strijders, dezen waardigen man op zijn verjaardag eens eene verrassing zonden. Blijkens op de gisteren avond alhier gehouden vergadering van de ijsclub Walcheren door den voorzitter gedane mededeeling neemt het aantal leden dier vereeniging voortdurend toe en bedraagt het thans ruim 150. In plaats van de heeren H. J. van den Bussche en S. L. Woutersen, die wegens hun aanstaand vertrek naar elders hunne betrekkingen van voorzitter en penningmeester hebben nedergelegd, is de heer J. J. H. Doorenbos als voorzitter en de heer A. A. Welters als penningmeester gekozen. Aangaande de differentieele rechten in Amerika verneemt het Dagblad van bevoegde zijde uit New-York het volgende: Het amendement, voorgesteld door de commissie nit den senaat, dat strekte om de afschaffing uit te strekken tot alle Oost-Indische producten, dus ook tot Engelsche en Fransche, en ook tot artikelen als specerijen, rijst, drogerijen, tabak enz., heeft kenne lijk een vijandige strekking. Men hoopte daarmede, de wet te doen vallen. Dit was ook blijkbaar uit de vreugde der tegenstanders en uit de ge drukte stemming van hen die de afschaffing ver langen. Intusschen wordt beweerd, dat de senaats-com- missie van het plan om de afschaffing algemeen te maken had afgezien, en voor zou stellen zich uitsluitend te bepalen tot koffie en thee uit Ned. Indië, alleen met dit onderscheid dat de afschaffing niet op 1 Juli, doch eerst op 1 October zou ingaan. Al bleef men de beste verwachtingen omtrent den afloop der zaak koesteren, toch betreurde men den tegenstand en de bezwaren, die bij vernieu wing werden opgeworpen. Op de te Meppel gehouden vergadering van af gevaardigden van vrijzinnige kiesvereenigingen en kiezers uit de verschillende gemeenten van het kiesdistrict Steenwijk, werden aanbevolen de heeren mr. P. J. O. van Diggelen te Zwolle, en mr. H. C. Smidt, oud-minister van justitie te 's Hage. Met eenparige stemmen werd de heer Yan Dig gelen candidaut gesteld, en allen verbonden zich deze candidatuur ijverig te steunen. Er werd een commissie van drie leden benoemd, welke trachten zal eene centrale kiesvereeniging tot stand te brengen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren avond, na verwerping van een voorstel van den heer Pijnappeltot invoering eener vertering belasting aangenomen de verordening tot het heffen eener inkomstenbelasting met ambtshalven aanslag. Over een amendement van den beer Van Eeghen om de aftrekking van eenige percenten der belas ting toe te laten naar evenredigheid van het aantal kinderen, had eene beraadslaging plaats, waarin zulke zonderlinge argumenten tegen dit beginsel werden aangevoerd, dat wij niet kunnen nalaten het daarop betrekking hebbende gedeelte van het verslag der N. R. Ct. hier te laten volgen. De voorsteller verdedigde de aftrekking op grond dat de belasting dan meer zou zijn over eenkomstig ieders draagkracht. Mr. Yan Nierop antwoordde dat hier wordt voorgesteld een belas ting naar het inkomen, niet naar de draagkracht. Men kan de draagkracht van een balk beocrdeelen, niet die van een belastingschuldige. Wat beeft het inkomen met de kinderen te maken? Ieder behoort zijn kinderen te onderhouden, maar kan niet vergen dat zijn medeburgers daartoe bijdra gen. Dat nu zou geschieden bij aanneming van het amendement. Alleen voor éen zaak kan dat er in het algemeen belang door, namelijk bij het van gemeentewege aangeboden onderwijs. Men ga echter niet verder, dat wordt een soort van socialisme. Verlangt men een belasting naar de draagkracht, men lette op de bronnen van het inkomen en op het verschil tusschen dat uit ka pitaal en dat uit arbeid, en verder tusschen de soorten van arbeid. Het inkomen toch van een zanger kan door een verkoudheid ophouden. Men zij eerlijk en renvoieere de voordracht naar de commissie tot het ontwerpen eener belasting naar de draagkracht. De invoering eener pro gressieve belasting is dan mede noodzakelijk. De heer Heijnsius zette uiteen, dat het zulk een zegen is kinderen te hebben, dat men daar voor geen aftrek van percenten mag wenschen. Bij de minder met fortuin gezegenden brengen bovendien doorgaans de kinderen van 16 jaren reeds geld inzoodat de huisgezinnen er door gebaat in plaats van geschaad worden. Men zij onbekrompen voor het onderwijs, maar men ver- werpe dezen aftrek. Dr. Teixeira verdedigde het amendement juist omdat hij dien vroegen geld- inbreng niet wenschte, en de kinderen, die dik wijls op 12jarigen leeftijd als volleerd worden beschouwd, langer wilde laten leeren. Hij zelf was in deze volkomen onpartijdig, want hij had vrouw noch kinderen. Mr. Van Nierop merkte nog op, dat een ziekelijke vrouw een grooter uit gave kon zijn dan twee gezonde kinderen. De wethouder Rcëll zou met het voorstel kunnen meegaan, als b. v. boven de drie kinderen de aftrek begon. Mr. Pijnappel bestreed het amen dement, ook omdat dan voor een aantal andere uitgaven zou moeten worden afgetrokken. De heer Van Eeghen wijzigde het amendement m dien zin, dat de aftrek voor de 25 laagste klassen zou gelden. Het gewijzigde amendement werd echter met vrij groote meerderheid verworpen. De te Utrecht gehouden vergadering van de com missie om grondslagen te leggen voor een Neder landseh Zondagsbond, heeft besloten, zelfstandig haar weg te gaan en zich niet bij de Fédération Internationale aan te sluiten, maar eene nationale vereeniging tot bevordering van Zondagsrust te stichten. Ook is er besloten, hoe gewenscht de leden elk voor zich Zondags-heiliging ook achtten, daarvan in deze vereeniging niet te gewagen en zich tot het bevorderen van Zondags-rust te be palen. Verder is de 28* April aangewezen voor eene algemeene vergadering, die te Utrecht zal gehouden worden. Het getal dergenen, die reeds vooraf hunne instemming met deze zaak betuigd hebben, beloopt ruim 300. Woensdag werd te Utrecht de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Ned. centraal spoonvegmaat.schappij gehouden, ter behandeling van het voorstel tot het verleenen van machtiging aan den raad van administratie voor den aanleg en de exploitatie van een stoom tramweg ZwolleKoevordenDedemsvaart voor rekening van derden. Vertegenwoordigd waren 488 aandeelen, recht gevende op het uitbrengen van 47 stemmen. De heer mr. D. J. C. van Lennep, directeur der maatschappij, gaf te kennen, dat de vraag of deze maatschappij zou deelnemen in het kapitaal der nieuwe onderneming, nog geèn punt van overwe ging hij het bestuur had uitgemaakt, maar dat in ieder geval een dergelijke maatregel niet zou ge nomen worden zonder daarop de goedkeuring der aandeelhouders in te roependat echter de voor naamste redenen waarom dit voorstel was gedaan, gelegen waren in het grooter vervoer dat de nieuwe zijtakken zouden kunnen aanbrengen en in de vermindering van de algemeene kosten, welke, nu over 102 kilometers, dan over ongeveer 200 kilo meters omgeslagen zullen worden. Tot stemming overgaande, werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De heer F. H. H. Borret heeft opgehouden lid te zijn van de tweede kamer. Vroeger administra teur van domeinen van Z. K. H. prins Frederiki is de heer Borret thans in dezelfde betrekking van rijkswege aangesteld en heeft dus een comptabele staatsbediening aanvaard. Ter vervulling der door zijn aftreden opengevallen plaats zal eene verkie zing plaats hebben in bet hoofdkiesdistrict Til burg, en wel op Dinsdag 2 Meiherstemming, zoo noodig, zal geschieden op Dinsdag 16 Mei e. k. Die herstemming zal echter wel overbodig zijn, daar aan de wederverkiezing van den heer Borret niet te twijfelen valt. De Indische Gids over April bevat o. a.De stenographie en haar gebruik voor den officier te velde, door P. R. Goudschaaleene repliek (be treffende art. 328a van het strafwetboek voor inlanders) door prof. mr. G. A. van HamelLasten die op de suiker-industrie op Java rusten, doorX; de aanspraken van Iolok op Noordoost-Borneo, door P. J. B. C. Robidé van der Aa; de Rameh, hare bereiding en toekomst, door J. P. van der PloegSchetsen uit het volksleven in N. I. door R. van Eek. Voorts varia, correspondentie, koloniale litteratuur, Feuilleton, enz. Het toenemend aantal Europeanen in Indië, die door het langzaamste niet gaan der tabakscultuur broodeloos zijn, en slechts langzamerhand weder aan het werk komen, doet het Soer. Hbl. het plan. opperen van een ondersteuningsfonds voor tijdelijk, buiten eigen schuld, werkeloos geworden Euro peanen. Het blad schrijft «Kan geen fonds worden gevormd, waaruit de Europeanen, die niets bezitten en op het oogenblik buiten betrekking zijn, zouden kunnen worden ondersteund Alleen natuurlijk de zoodanigen welke goed ter naam en faam bekend staan en door certificaten hunner laatste meesters kunnen aantoonen, dat force majeure hen uit hun werk kring dreef. «We zouden die ondersteuning slechts als eene leening willen hegrijpen, waarvan de aflossing zou moeten beginnen zoodra hij, die geholpen werd, weder in betrekking waseene aflossing percents gewijze naar het traktement berekend. «Dit fonds zou kunnen ontstaan door contribution." consuls. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den beer J. J. van der Pot, minister-resident in Japan, als consul der Nederlanden voor Kana- gawa en Yeddo. De heer C. W. Reynders, benoemd tot consul der Nederlanden voor Yokohama en Tokio, is in die hoedanigheid door de Japansche regeering erkend. De heer Antoine Bibas Casanovas, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Barcelona, is in die hoedanigheid door de Spaansche regeering erkend. onderwijs. Benoemd tot lid der commissie van toezicht op de rijksacademie van beeldende kunsten ter vervanging van wijlen den heer L. M. Beels van Heemstede, mr. H. P. G. Quack te Amsterdam, waterstaat. Toegekend aan den heer C. Lely, civiel-ingenieur de titel van ingenieur toegevoegd aan de rijkscommissie voor graadmeting en water* passing.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1