BUITENLAND. Laatste Berichten Benoemingen en "besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel Tentoonstelling Amsterdam 1883. ozo O ONO ozo 6 zien, een onderzoek in te stellen naar deszelfs werkelijke hulpbronnen en hoe die het best te ontwikkelen en productief te maken. Daarna moet men in Holland zich naar den raad van zoodanige commissie regelen. Oprichting van een emigratiefonds ter ^bevordering van de landver huizing is een hoogst gevaarlijk en ondoelmatig werk, wanneer het niet voorafgegaan wordt door een'onderzoek en'inspectie in locowil men niet groot gevaar loopen zoowel de emigranten som wijlen zeer te dupeeren en daardoor emigratie op groote schaal zeer tegen te werken, als adviezen te geven aangaande zaken waarvan men niet vol doende op de hoogte is. Zeer dikwijls hangt het van het vak, waarvan de emigranten op de hoogte zijn en dat zjj in het nieuwe vaderland met succes willen gaan uitoefenen, af in welke streek van ons land zij zich moeten vestigen. Wil men de emigratie naar hier met woord en daad van dienst zijn, dan stelle men zich voor alles in relatie tot de voornaamsten van ons land, om persoonlijk al de noodige inlichtingen zich aan te schaffen en uwe Hollandsche medeburgers met goed ver trouwen op de toekomst den gewichtigen stap der landverhuizing te laten doen." (U. D.) Een groot aantal industriëelen, handelaren en belanghebbenden bij de binnenlandsche scheep vaart te Maastricht, hebben bij de tweede kamer het adres ondersteund van de kamer van koop handel aldaar, waarbij wordt verzocht eene enquête te willen instellen: 1° omtrent den toe stand van het fabriekwezen in Nederland 2" om trent den invloed dien daarop het protectiestelsel van andere rijken uitoefent en 3° omtrent de middelen van herstel, casu quo van regeerings- wege te nemen. Op de terreinen van de oesterkweekerij der heeren Swaan, te Bergen op Zoom, zal door de Necl. Dierkundige vereeniging een zoölogisch station gevestigd worden, teneinde evenals in 1881 onder zoekingen te doen op het gebied der oestercul tuur. Men schrijft aan de Zutf. Ct uit Den Haag Toen de tegenwoordige premier in 1879 de op dracht had ontvangen om een nieuw ministerie saam te stellen, wendde hij zich o. a. tot een oud-mini9ter van financiën, met verzoek opnieuw die portefeuille voor zijn rekening te nemen. Het antwoord luidde, dat hij gehoopt had verder niet meer tot een zoo vermoeienden werkkring geroepen te worden, maar dat hij, nu men meende hem in 's lands belang noodig te hebben, zich niet wilde onttrekken, maar bereid was zich die persoonlijke opoffering te getroosten. Na de ontvangst van dat briefje waren er naar het schijnt redenen, die het minder wenschelijk deden voorkomen dezen oud-minister in het ka binet op te nemen. Wat nu te doen? Een handig man als de tegenwoordige premier weet voor alles raad. Onmiddellijk schreef hij aan den bedoelden persoon een kort briefje, waarvan de inhoud hierop neerkwam, dat het hem zeer aangenaam was zijn vriend te kunnen mededeelen dat het niet meer noodig was die persoonlijke opoffering in 's lands belang van hem te vragen, omdat er een andefe titularis gevonden was. Naar men zegt was de oud-minister na de ont vangst van dat briefje zeer verontwaardigd, omdat hij zich met het denkbeeld van die persoonlijke opoffering reeds geheel had verzoend, en het nu niet aangenaam vond op die wijze op zij gezet te worden. Onwillekeurig kwam mij dat verhaal weer in de gedachte toen ik gisteren kennis maakte met een hoogst belangrijk opstel van een man, die ook het recht heeft oud-minister van financiën op zijn adreskaartje te laten zettenik bedoel het Gids artikel over belastinghervorming, van jhr mr H. J. van der Heim. Het schijnt wel, dat het veel gemakkelijker is plannen eener radicale belasting hervorming te ontwerpen als men dilettant of oud-minister, dan als men minister in effectieven dienst is. Toen de heer Yan der Heim zelf aan het hoofd van het dep. van financiën geplaatst was, heeft hij wel is waar niet stil gezeten, maar van een algemeen plan was toch bij hem nooit sprake. En wie weet of hij niet een ongekend succes zou hebben gehad, indien hij de denkbeelden, thans in de Gids ontwikkeld, in ontwerpen had neer gelegd. Die denkbeelden toch moeten veel aan trekkelijks hebben, 1° voor de belastingschuldigen, omdat deze financier de vermeerdering van rijks middelen voornamelijk tracht te vinden zonder belastingverhooging (door conversie van schuld en verkoop van domeinen), 2° voor de gemeente besturen, omdat het hun mogelijk zal worden gemaakt voor een groot deel van den hoofdelijken omslag verlost te worden3e voor het rijk, omdat zonder verlies voor de schatkist aan het betreu renswaardige verband tusschen rijks- en gemeente- financiën een einde zal worden gemaakt. Dit is nu reeds het tweede plan van belasting hervorming, dat in korten tijd door den Gids is gepubliceerd. Het eerste, afkomstig van prof. N. G. Pierson, is door den tegenwoordigen minister van financiën zeer geroemd, maar als naar ge woonte heeft de minister dat gedaan in zóo alge- meene termen, dat hij nog volkomen vrij is om aan het plan van den heer v. d. Heim de voorkeur te schenken. Waarschijnlijk echter zal hij, voor dat hij ertoe overgaat om zijn ambtenaren op te dra gen die denkbeelden nader uit te werken, liever nog eene van plaats verwisselen en éen der heeren Gids- schrijvers uitnoodigen zijn plaats in te nemen. In dien het in 's lands belang noodig was, zouden die heeren misschien beide nog wel tot die opof fering bereid zijn. De heer Van Lijnden kon dan weer verhuizen naar Buitenl. Zaken, waar zijn collega Rochussen nog niet best te huis schijnt te zijn, of wel voor de afwisseling eens Koloniën voor zijne rekening gaan nemen, dat volgens al gemeen gerucht weldra vacant zal worden. Algemeen bestuur: Comité van uitvoering. D. Cordes, presidentF. J. W. H. Schmitz dr H. F. R. HubrechtM. P. PelsA. C. Wert- heim; S. de Clercq Wz", gedelegeerd lid; ra' J. Kappeyne van de Coppello, secretaris E. Agostini, commissaris-generaal; mrD. Josephus Jitta, adjunct secretaris. In verbinding met de presidenten en secretarissen der speciale afdeeling vormt dit comité een Centraal comité. Afdeeling I: Koloniale tentoonstelling. Eere-voorzitter prof. dr P. J. Veth, Leiden voorzitter M. P. Pels, Amsterdamonder-voorzitter C. Bosscher, 's Hagesecretaris I. J. van Santen, Amsterdam. Comité van uitvoering. C. Bosscher, voorzitter, Den HaagCorn* de Groot, secretaris, Den Haag; prof. dr C. M. Kan, kol. W. F. Versteeg, P. E. Tegelberg, mr. J. E. W. Musschenbroek, dr L. Serrurier, F. C. Tromp, C. E. van Kesteren (thans in Indië). Agent in Indië D. D. Veth Jr. Afdeeling II: Uitvoerhandel. Voorzitter mr J. Leonard Wolterbeek Dzn onder-voorzitter F. J. W. H. Schmitz secretaris mr Th. Stuart. Comité van uitvoering. F. A. T. Delprat, H. J. G. Mijnssen, Aug. Mesritz. Generaal-agent voor Nederland J. A. N. Schagen van Leeuwen. Afdeeling IIIFraaie kunsten. (Voorloopige samenstelling). Voorzitter S. W. Josephus Jittaonder-voorzitter C. Springer; secretarissen mr N. de Roever en Th. G. Schillpenningmeester H. J. de Marez Oijens. Afdeeling IV: Bijzondere tentoonstellingen1 (Voorloopige samenstelling) Voorzitter mr. J. Kappeyne van de Coppello onder-voorzitter dr H. F. R. Hubrechtsecretaris Th. A. van den Broek. Afdeeling VWetenschappelijke voordrachten en byeenkomsten. (Voorloopige samenstelling). Voorzitter mr T. M. C. Asser; onder-voorzitter F. C. Tromp. Afdeeling VI: Financiën. Voorzitter A. C. Wertheim; secretaris W. A. Tobias. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Bovenkarspel, D. Kooiman, wethouder dier gemeente. pensioenen. Op pensioen gesteld, voor 5 jaren, de luit. t z 2e kl. M. F. F. J. de Nerée tot Bab- berich, wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst, tengevolge van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, onder toeken ning van een pensioen van 500 'sjaars en eene verhooging van 375 'sjaars. Op aanvrage op pensioen gesteld de kap. J. baron Taets van Amerongen, van het reg. gren. en jagers, ten bedrage van 1517 'sjaars. betaalmeesters. Benoemd tot betaalmeester te 's Hertogenbosch E. Barends, thans betaalmeester te Zutphen. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den mil. dienst aan den le luit. op nonact. J. Knappe, van het wapen der infanterie, en aan den le luit. J. A. Staring, van het 8e reg. inf. telegraphie. Eervol ontslag verleend aan P. Dekker, als telegrafist 3e kl., behoudens aanspraak op pensioen. belastingen. Gerangschikt in de derde klasse het vacante kantoor der directe belastingen te Zwolle c. a., waarvan de belooning, na aftrek der kosten van beheer, kan worden geraamd op ƒ3700 'sjaars. Aan den heer C. Koorevaar, leeraar in de gym nastiek aan de H. B. S. te Sneek, is op zijn ver zoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Z. M. de koning en de koningin hebben 100 geschonken aan het schoolfonds voor schippers kinderen in Frieslandterwijl hetzelfde fonds een gift van 40 ontving van Z. K. H. den kroonprins De kapt. ter zee J. W. Binkes is bestemd om op te treden' als kommandant van Z'. M*. stoom schip Valk, welke oorlogsbodem Z. M. den Koning en de koningin met gevolg eerlang naar Londen zal overvoeren. Op 27 Febr. 11. stond zekere J. v. E. terecht voor de rechtbank te Amsterdam. Hij handelde in zalven en geneeskundige kruiden en had aan verscheidene personen potjes verkocht met kruiden, welke volgens resolutie van den minister van binnenl. zaken van 15 Juli 1872, in hoeveelheden, kleiner dan 100 gram, niet door onbevoegden mochten worden verkocht. Beklaagde was noch bevoegd apotheker, noch drogist. Van de verkochte kruiden stond slechts éen bestanddeel op den index. Beklaagde hield vol, dat dit bestanddeel, met nametrifolium febrinum, niet in de door hem verkochte pakjes voorkwam, en hield daartoe een lang en geleerd betoog, terwijl hij een klein herbarium tot demonstratie had mêegebracht. Volgens hem was het niet mogelijk genoemd kruid, wanneer 't fijn gesneden was, van een gelijksoor tig niet verboden kruid te onderscheiden. Beklaagde verheugde zich thans in de gelegenheid te zijn, zijne onschuld zonneklaar aan te toonen, want al die vervolgingen tegen kwakzalverij drukten op de schuldeloozen. Het openbaar ministerie requi- reerde echter eene geldboete van 10, terwijl de verdediger des beklaagden, mr. Z. P. Philips, op vrijspraak aandrong wegens gemis aan bewijs. Maar de rechtbank bleek eene andere meening toegedaan. De hoogleeraren Gunning en Van't Hoff hadden ter terechtzitting verklaard, dat het ver boden kruid in de pakjes aanwezig was, maar onder bijvoeging dat dit onderzoek meer op het terrein der botanie, dan der scheikunde viel. Het was dan ook niet op eigen gezag, maar op dat van de hoogleeraren Oudemans en De Vries, dat zij hun rapport hadden uitgebracht, en nu meende de rechtbank dat in de allereerste plaats nieuwe deskundigen moesten worden gehoord. Dit geschied de dan ook. Toen de laatstgenoemde deskundigen in gelijken zin als de eerste hadden gerapporteerd, werd de beklaagde bij vonnis van Vrijdag 31 Maart jl. tot de geëischte straf veroordeeld. De curatoren in den boedel van den notaris Douma te Gorredijk, die in staat van kennelijk onvermogen is verklaard, en waaruit tusschen de 30 en 40 pet. zal worden uitbetaald, hadden be slag gelegd op have en goed van zekeren land bouwer en hem zelf als bewaarder aangesteld. Eergisteren zou echter het vee stilletjes worden weggevoerd, waarvan de rijksveldwachter bericht zond naar Gorredijk. Een der curatoren kwam nu spoedig met een agent opdagen, maar de koeien waren reeds op weg om weggevoerd te worden. Eenige personen, met stokken gewapend, deden hun best om ze voorwaarts te drijven. Twee paar den, beide met berijder, kozen in vliegenden galop het hazenpad en ontsnapten. Om de koeien te keeren, werd nu een brug afgedraaid. Toen poogden de mannen de beesten met een praam over de vaart te brengen en reeds waren er twee in 't vaar tuig, toen de wethouder Zwart verscheen, die ge lastte de koeien naar eene schuur te brengen, waar ze tot nader order zullen blijven. Er heeft vrij wat schermutseling plaats gehad. Een der driftige man nen werd door een agent zeer onzacht tegen een zijner kameraden geworpen. De pokken-epidemie te Gouda begint te verdwijnen. In de afgeloopen week is slechts éen persoon door die ziekte aangetast en geen daar aan overleden. Gisteren kwam voor Amsterdam de stoom boot Maria Hendrika, met de eerste lading (vijf honderd kubieke meters) hout, voor het gebouw der in 1883 te houden koloniale tentoonstelling. Alleen voor het hoofdgebouw worden vereischt ongeveer 7000 kub. meter grenen hout, 1000 tons ijzer, 300,000 KG. vensterglas en 50,000 KG. verf, stopverf, enz. 't Is waarschijnlijk, dat voor de bijgebouwen ten minste evenveel materiaal noodig zal zijn. Dat een bedelaar wordt aangehouden is niets opmerkelijks, doch wel dat jl. Zondag in de Pa leisstraat te Amsterdam een dergelijk persoon werd gearresteerd, bij zich hebbende pl. m. 6 aan centen. Het bedelaars-baantje is in dergelijke gevallen lucratief. In Drente en Groningen reist een scharen slijper rond, die zijn bedrijf uitoefent op eene tot dusver ongekende wijze. Hij houdt er namelijk een stoommachine op na, die hij zelf heeft uitge vonden en aan de fabriek van den heer Smit te Hoogezand heeft laten maken. Deze scharen slijper, Harms genaamd, is een ingezeten van Dalen, waar hij den winter doorbrengt's zomers reist hij de noordelijke provinciën af met een grooten kermiswagen, die, behalve zijn stoom- slijpmachine, alles bevat wat voor zijn kleine huishouding vereischt wordt. Ten gerieve van reizigers die hun tijd op stoombooten of spoorwegen met schaak-, dam-, domino- of ander spel willen doorbrengen, waarbij figuren of steenen te pas komen, heeft de firma Lappe c° iets bedacht om het verschuiven of omvallen van de stukken te voorkomen. Zij maken het bord van ijzer en voorzien de afzonderlijke figuren beneden m et kleine aangeschroefde magneten, voor welke de plaat in zekeren zin het anker vormt. De figuren of stee nen worden aldus door het magnetisme steeds aan het bord vastgehouden, waar men ze ook plaatst, zonder dat het wegnemen met bijzondere moeite gepaard gaat. Binnen eenige dagen wordt het panorama te Amsterdam heropend. Men zal het bijna niet herkennen. Het landschap is door den heer Koe koek veranderd en bijgeschilderd, terwijl de heeren N. v. d. Waay en E. S. Witkamp Jr., naar tee- keningen van Charles Rochussen, de figuren schil derden. Door den raad der gemeente Zwolle zijn eenige straten gedoopt of herdoopt met namen van beroemde Zwollenaars of van personen die daar vroeger gewoond hebben. Thomas a Kempis, de schrijver van de Navolging van Christus, is her dacht in de Thomas a KempisstraatJohannes Cele, de stichter der Zwolsche Fraterhuizen, in de Celestraat; de schilder Gerard Ter Borg, in de Terburgstraat; de bekende rekenmeester Willem Bartjes, in de BartjesstraatJan Ter Pelkwijk, de baanbreker op het gebied van het lager onder wijs, in de Ter Pelkwijkstraatde dichter Rhijn- vis Feith, in de Rhijnvis Feithstraat, en Burchard Joan van Hattum, de schrijver van de Geschiedenissen der Stad Zwolle, in de Van Hattum straat. Welke praktijken onder het thans in zoo groote menigte op Java gedragen wordende hadjie- (priesterlijke) kleed verscholen worden, blijkt uit het volgende, in de Soerab. Ct. voorkomende ver haal: Eenige dagen geleden ging ik per spoor als reiziger 3e kl. van Soerabaya naar Bangil. Ik nam plaats naast een hadjie en tegenover een Chinees, doch tot mijne verwondering sprak de hadjie met mijn overbuur in diens eigen taal. Aan de halte Wono Kromo ging de hadjie er uit, ik begon een gesprek met den Chinees en vroeg hoe het kwam dat een hadjie zich van de Chineesche taal be diende, waarop ik het volgende ten antwoord kreeg »Dit is geen wezenlijke hadjie, maar een echte Chinees, die zich die kleedij heeft aangetrokken, omdat hij dan in de dessa mag wonen en niets met passen te maken heeft. Bovendien hebben de des- sa-lieden en hoofden nu meer respect voor hem, hetgeen hem goed te pas komt. Immers hij geeft voorschot op landbouw-producten. Ik vroeg, of daar een behoorlijk bestaan van te verwachten was. »Wel zeker, antwoordde Baba, hij smokkelt tevens amfioen en dat geeft hij in plaats van geld. Ook heeft hij bedienden of handlangersde een is even als hij een Chinees, de ander is hier ge boren. Hij zelf heeft een schoenmakerszaak in of bij kampong Bahroe. »Ik kan voor de waarheid van dat alles niet instaan, doch wel weet ik, dat een Chineesch sprekende hadjie naast mij zat van Soerabajja tot die halte. »De Baba verzekerde mij dat als bedoelde hadjie genoeg geld had, hij weer naar China zou terug- keeren." Een der Engelsch-Indische couranten vertelt hoe het uitzet van de dochter van den nawab van Surat gedragen werd naar de woning waar zij met haren echtgenoot zal leven. Een aantal olifanten, paarden, rijtuigen en palankijnen openden de processie. Daarna kwamen vele vrouwelijke bedienden, ieder met een gesloten bak met klee deren, stoffen enz., gevolgd door vijftig jongelingen, ieder met een zilveren kan met rozenwater op een zilveren blad. Dan volgden 500 lastdrager» met meubelen van allerlei aard, 75 vrouwen, ieder met een bak zoetigheid en gebak. Ten slotte droegen 100 man het keukengereedschap en de lampen. Een groot aantal toeschouwers, onder welke misschien wel een enkele ijverzuch tige. bruid, was getuige van dezen optocht. Ter IVenzen. Door het gerechtshof te 's Gravenhage is benoemd tot deurwaarder bij de rechtbank te Middelburg, ter standplaats Oostburg, Jacobus Adriaan Weisfeit, notarisklerk te Ter Neuzen. s Gravenlittge. Bij koninklijk kabinets - schrijven van den len dezer wordt de mededeeling, betrekkelijk de intrekking van het wetsontwerp tot wijziging der grensscheiding tusschen Amster dam en Nieuwer-Amstel, bevestigd. 5 April des morgens te 8 uren. NAMEN dll plaatsen. Ba- rom. afwijk, Wind- richt. kracht, lucht. Toe- I ®sm" stand 1 Pera" tuur. Cels. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christ iaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway 6.3 6.3 _i4.1 2.2 2.4. -j_ 11.2 9.3 12.0 6.5 0.3 1.9 0.7 0.3 5.7 L5 18.3 14.6 O O O O O NO O N ONO OZO NO O WNW O z. bew. z. bew. betr. betr. helder helder helder helder helder bew. helder helder 1. bew. z. bew. l.bew. helder 1. bew. helder -h 5 5 4 8 3 8 0 11 2 -f- 1 3 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenD. G. 4.1 V. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 4 Apr. 's avonds 11 uren 46 gr. 5 i, 's morgens 8 uren 47 gr. 's middags 1 unr 58 gr. 's avonds 5 uren 55 gr. B. Gisteren is ook het Engelsche parlement voor een paar weken rust gaan nemen. Naar aanlei ding van door de leden gestelde vragen konden de ministers nog een woord over een paar vraag punten van het oogenblik zeggen. Eerst antwoordde de heer Dilke aan sir R. Cross, dat de briefwisseling met de Vereenigde Staten over het gerucht makende geval van Lam- son aan het huis zal worden overgelegd. Er zal dan gelegenheid zijn om een debat te openen over deze vreemdsoortige inmenging, waardoor de re geering der V. Staten een nieuw veld, vol voet angels en klemmen, voor den arbeid der diploma-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2