Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderv/Ijs. Kerknieuws. Rechtszaken. uitventen. Het spreekwoord: »Nood kent geen gebod" is ook op een deel der Duitsche grensbe woners van toepassing. Vele van hen smokkelen eenvoudig uit honger. Zij zijn niet meer in staat, ook maar het allernoodigste door eerlijken arbeid te verdienen. Vrouw en kinderen schreien om brood, en het smokkelen geeft toch minstens dit, of een Pruisische kogel maakt een einde aan hun ellendig bestaan. Hoe gering overigens de straf is, die aan een beambte opgelegd wordt, als hij zonder dringende noodzakelijkheid, men kan zeggen moedwillig, een smokkelaar nederschiet, mag uit het volgende blijken. Voor eenige weken schoot te Osnabrück zulk een beambte een öOjarig man, die p. m. 8 kilogram tabak over de grenzen gebracht had en deze op het aanroepen van den beambte wegwierp en de vlugt nam, neder. Hij werd tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld (Arnh. Ct.J Amsterdam, 3 April. De Vereeniging Neêrlands Werkman, die ruim 1700 leden telt, welke wekelijks elf centen bijdragen om in geval van nood, bij ziekte, ouderdom of overlijden on dersteuning te erlangen, vierde heden feest ter gelegenheid van de aflossing van alle schuld, die op het gebouw der Vereeniging, inde Suikerbak- kersteeg, rustte. De laatste obligatie van 1000 in de geldleening, waarvoor het gebouw was aan gekocht, was uitgeloot, zoodat thans het gebouw met alle recht het eigendom der Vereeniging mag heeten. In 1866 opgericht, heett deze Vereeniging reeds meer dan ƒ100.000 aan zieke leden of weduwen uitgekeerd, terwijl zij nu nog 26.000 over heeft. In de bijeenkomsten of vergaderingen der leden mag volgens de statuten geen sterke drank geschonken, niet over politiek, noch over godsdienst gesproken worden. Daaraan heeft deze Vereeniging haar bloei te danken. Heden is van hier vertrokken de Surrey, welk prachtig stoomschip in huur is bij de Kon. Ned. Stoomboot-M" voor het vervoer van landverhuizers. Er vertrokken er ditmaal 1400 mede naar Amerika. Een inzender in de N. R. Ct vestigt er de aandacht op dat de meeste geneeskundigen, die tot dusver benoemd zijn tot reserve-officieren van gezondheid, op het platteland gevestigd zijn. Veilig kan men dus aannemen dat velen, zoo niet nagenoeg allen, aan de plaats hunner inwoning gebonden zijn door hunne betrekking van gemeente geneesheer, d. i. eene betrekking, waarvoor de burgerij betaalt om zekerheid te hebben van te allen tijde van geneeskundige hulp voorzien te zijn. Wat zal nu het gevolg zijn, wanneer het leger mobiel verklaard, d. w. z. wanneer de reserve officier van gezondheid in functie geroepen wordt? Vele gemeenten zullen op dat oogenblik geheel van geneeskundige hulp verstoken zijn, eene hulp, die ze zich, soms met zware offers, meenden te verzekeren. Het moge een enkele dier medici gelukken, zijne praktijk tot op zijn terugkomst door een naburig collega te doen waarnemen, zijn standplaats zal er niet minder door in oogenblik- kelijke verlegenheid verkeeren. De regeering mag zich beijveren om in tijd van oorlog voor het leger op den steun van genees kundigen te kunnen rekenenof zij dit echter doen mag ten koste van den geneeskundigen bij stand in onderscheidene gemeenten, meenen wij te mogen betwijfelen. Om die kans te ontgaan, zou de minister zich, bij de aanvrage om benoe ming, een bewijs moeten laten vertoonen, dat de sollicitant geen gemeente-arts is of zoo ja, dat hij dan zich verbindt, in geval van oorlog, -„iju ue- trekking in de gemeente behoorlijk door een ambtgenoot te doen vervullen. De gemeentebe sturen behooren ervoor te waken, dat de door hen benoemde ambtenaren geenerlei gesalarieerde rijks betrekking zonder hunne toestemming aanvaarden. Onder het opschriftWachter, wat is er van den nacht?, leest men in het Volksblad van Volkson derwijs »In het nommer van 4 Juli 1880 zegge 1880 noemden wij het »een bijzonder genoegen, met volkomen zekerheid te kunnen bevestigen, dat een wetsontwerp tot herziening der wet-Van Houten op den kinderarbeid bij het departement van justitie in bewerking (was)." Toen in September 1881 het tegenwoordige zit tingjaar der staten-generaal geopend was, schreven wij, dat volgens inlichtingen, »uit de allerbeste bron geput," de hoop op spoedige indiening van bedoeld wetsontwerp inderdaad zou verwezenlijkt worden. Beide malen hadden wij het volste recht, èn van volkomen zekerheid" èn van inlichtingen uit de allerbeste bron" te spreken. Men begrijpt dus, wie onze zegsman was Thans schrijven wij April 1882maar de indie ning van het wetsonswerp is nog steeds aanstaan de." Waarlijk vader Van Alphen wist het wel, toen hij beweerde, dat geduld niet alleen »zulk een schoone zaak," maar seen moeilijke taak" tevens is. Moeilijk vooral, als men denkt aan de duizenden onzer landskinderen, wier belangen zoo lang onbehartigd blijven De Nederlandsche expeditie naar Dicksonhaven in Siberië zal met- 1 Juli in zee gaan. Een Nederlandsch schip voor het vervoer van de rei zigers en hun talrijke benoodigdheden te bekomen, bleek onmogelijk. Dit zou misschien een vierde der beschikbare som verslonden hebben. Men heeft dus buitenslands moeten zoeken en schijnt op weg, na correspondentie met de heeren Nordenskjöld, Sibiriakoff en baron Knoop, in een der noordelijke havens eene scheepsgelegenheid te zullen vinden, die toch al grooter uitgaaf zal eischen dan men eerst had gemeend. Kapitein Burmeister, die reeds jaren de monding der Yenissei bezocht, zal waar schijnlijk het vaartuig der expeditie met zijn stoomschip vergezellen. Het personeel is nog niet compleet. Dr M. Snellen gaat als hoofdleider, de luit. ter zee L. A. H. Lamie zal de astronomische en hydrographische waarne mingen doen en dr Snellen behulpzaam wezen bij de absolute en andere magnetische bepalingen; de doctorandus H. Ekama zal physische observatiën doen, 'tnoorderlicht, de bijzonnen enz., nagaan; de geneesheer en natuurhistoricus moeten nog gevonden worden. x Men moet zich niet voorstellen, dat Dickson haven een bewoonde plaats is. Er is niets dan een vrij veilige baaihet land is geheel onbe woond. Er zijn dus ook geen werklieden, en de leden der expeditie zullen zelve hun huis en bij gebouwen moeten opzetten. Daartoe moet alles worden medegevoerd. Men moet overwinteren bij eene koudedie kwik doet bevriezenzoodat de thermometers met wijngeest moeten gevuld worden. Men moet dus proviand medevoeren voor 700 dagen; er moet aan alles gedacht worden; en als alles op de plaats is, zal men den voorraad goed moeten verdeelen. Instrumenten van allerlei soort moet men medenemen, maar ook hetgeen noodig is om die te repareeren. Behalve 100 ton steenkolen met kachels, moeten petroleum, tafel- en keukengereedschappen, bedden en beddengoed, kleederen, wapenen, ammunitie, allerlei spijzen die bewaard kunnen worden, erwten, boonen, vleesch in bussen, spek, stokvisch, aard appelen, gort, meel, suiker, koffie, thee, melk in bussen, limoensap, bessensap, stroop, kaas, azijn, zout, peper, specerijen, tabak, spiritus enz. worden medegevoerd. Yele geschenken zija ontvangen. Tevens hoopt men eene kleine bibliotheek, een speeldoos of orgel mede te kunnen nemen. Men moet zelf kunnen smeden, timmeren, verven, schoenen en kleederen maken en alle werktuigen daarvoor hebben. Men zal ook zelf moeten koken en brood bakken. En de koude zullen de heeren moeten braveeren. Want men kan niet in de warme vertrekken blijven. Het magnetisch observatorium is door een 60 meter langen gang van het woonhuis ge scheiden daar mag niet gestookt worden dewijl het de magnetische instrumenten zóu storen. Om de astronomische waarnemingen te doen, moet het dak van het astronomisch observatorium gedeel telijk kunnen geopend worden. Wind, weer en noorderlicht moet men in de open lucht obser- veeren. Elk uur moeten de thermometers worden afgelezen en de thermometers moeten ver genoeg van de woning verwijderd zijn om geen invloed van de uitstraling te ondervinden. De overwintering moge interessant wezen, zij, die eraan deelnemen, zullen zich ontberingen, ongerief, ontzaglijke koude moeten getroosten. Zij doen dit, om voor handel en zeevaart, maar vooral voor de wetenschap en meer kennis der aarde nuttig te zijn. Jacht op eerebetoon of om effect te maken, kan hun motief niet zijn. Een hoogere ambitie drijft de kloeke mannen om het offer te brengen van twee jaren van hun leven. Mogen zij het met den meest gelukkigen uitslag doen - De heer Hofmeyr heeft een brief aan de Trans- vaalsche Volksstem geschreven. Hij stelt zich niet candidaat voor het presidentschap aldaar en zal het ook niet doen tenzij andere bevoegden weigeren en zijn optreden de eendracht in de Transvaal mocht bevorderen. In den Oranje-Vrijstaat is de oppositie toegeno men tegen de aanneming van de Engelsche rid derorde door den president Brand. De Natalsche regeering spant alle krachten in om den aanleg van den spoorweg naar Transvaal te bespoedigen. De Portugeesche regeering heeft reeds besloten met hare lijn van Delagoabaai dadelijk te beginnen. Z. M. de koning heeft den tooneelspeler Louis Bouwmeester begiftigd met de groote gouden me daille van verdienste. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 6en April a. niet plaats hebben. Met ingang van 3 April a. wordt te Bergum een rijks telegraafkantoor, ingericht voor telefoon dienst, voor het algemeen verkeer geopend. staatscommissies. Benoemd tot permanent lid der comm. tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, de gep. luit. t'z le kl. L. JE. Wal- aardt Sacré. Bepaald dat de commissie tot het afnemen van het eindexamen aan de adelborsten 2e kb, in dit jaar zal bestaan uit den gepens. vice-adm. P. A. A. Gregory, als presidentde kaps. t'z J. D. J. van der Hegge Spies en W. P. H. Cramerden kap.-luit. t/z A.' J. Visser; den luit.-kol. van het korps mariniers W. L. G. J. P. Cramer von Baumgartenen den gepens. luit. t/z le kl. L. JE. Walaardt Sacré, als leden. leger. Benoemd bij den pl. staf, tot kap., de le luit. J. H. F. Bitter, pl. adj. te 's Gravenhage; bij het wapen der inf., tot kap., de le luit. Th. A. J. Roersch; tot le luit., de 2® luit" C. L. Vink- huizen, J. Reerink, G. E. Bojer en L. W. A. Me- denbach, allen van het wapen, thans gedet. bij het leger in N.-I.bij het 1® reg., tot kap., de le luit. G. H. Veerman, van het instr. bat.tot 1® luit., de 2e luit. A. J. Kruyder, van het korps bij het 2e reg., tot kap., de le luit.-adj. J. I. Geers, van het korps; bij het 3" reg., tot le luit., de 2e luit. C. Bloem, van het korps.bij het 5e reg tot kap., de 1° luit. Chr. I. Ouwerling, van het 8e reg.; bij het instr.-bat, tot le luit., de 2® luit W. N. Boldanus, van het korps; bij het wapen der cavalerie; bij het le reg. huz., tot 1® luit., de 2e luit" jhr J. E. Meijer en Th. E. M. van Lilaar, beiden van het korpsbij het wapen der art.bij het 2e reg. vest.-art., tot kap., de le luit. G. A. Wirix, van het 3e reg. veld-art. consuls. De heer L. R. Bicaise, benoemd tot consul der Nederlanden te Freetown, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. ^Konnemaire, 2 April. Op de voordracht voor de vaceerende betrekking van hoofd der school alhier, zijn geplaatst de heeren Ferini te Sliedrecht, Nieuwdorp te Dreischor en Brand te Bruinisse. Voor enkele dagen is te Amsterdam eene circu laire aan de leden van den kerkeraad gezonden, geteekend door de 5 jongste predikanten, 5 ouder lingen, waaronder dr. A. Kuyper en 5 diakenen. Boven de te teekenen presentielijst zal de volgende verklaring staan. »De ondergeteekenden, predi kanten, ouderlingen, of diakenen der Ned. ger. kerk te Amsterdam, erkennen dat de drie formulieren van eenigheid nog altoos het akkoord der kerke lijke gemeenschap voor deze kerk zijnen zeiven dit akkoord aanvaardende, als gegrond op den Woorde Gods, verklaren zij te willen saamwerken, om door deze belijdenis voor de gereformeerde kerk van Amsterdam met de genadige hulpe Gods weer een vaster gang voor te bereiden." Het Wag. Wbl. voegt aan deze circulaire, die het in 1t geheel opneemt, deze woorden toe Toen we onlangs de benoeming van dr. Kuyper tot ouderling meedeelden, voegden we erbij: »De catastrofe nadert." Deze circulaire bevestigt het. Ze is met groote wijsheid en voorzichtigheid ge steld, ten deze een model. En al wordt wat er achterzit, niet onverbloemd gezegd, wie met den toestand bekend is en tusschen de regels leest, begrijpt er alles van. We zullen er spoedig genoeg meer van vernemen. Indertijd liet de ver eeniging Beraad, door dr. Kuyper in 't leven ge roepen, veel van zich hooren. Ze ging echter uit als een nachtkaars. Van de toenmalige predikan ten van Amsterdam verkoos er geen enkele dr. K. te volgen. Dit is nu veranderd. De vijf jongsten er kennen alle dr. Kuyper als hun hoofd en leidsman en zullen met hem den strijd aanbinden. Men maakt zich slagvaardig. Wat het zal geven God alleen weet het. Wij zullen er heden het zwijgen aan toedoen. Als straks de oorlogsverkla ring de rondte door onze kerk doet, zal er gele genheid te over zijn en noodzaak bovendien om ons met deze beroeringsvolle beweging bezig te houden." Vlissiitg-eii; 3 April. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te De Rijp, door den heer J. Bakker, predikant bij die ge meente alhier. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Westkapelle, de heer C. J. Montijn, predikant te St Philipsland. Kaamslag 2 April. Het besluit van den heer L. D. G. Krol, pred. bij de N. H. gemeente alhier, om het beroep naar Groede aan te nemen, werd heden morgen gedurende de godsdienstoefe ning aan de gemeente bekend gemaakt. De rechtbank te Assen behandelde dezer dagen de toepassing van art. 17, al. 2 der drankwet (met gevangenzetting van 121 dagen of geld boete van 50 cent tot 100 wordt gestraft de verkooper of zijn vervanger, die bij gelegenheid van eene openbare verkooping den kooper om niet sterken drank toedient). De landbouwers H. H. en W. H. te Eent, er kenden den kastelein te Borgertot het schenken van eenige borrels last te hebben gegeven bij ge legenheid van eene verkooping van bouwland, maar zij voegden erbij dat het publiek die borrels drin gend eischte, en wanneer men brak met dat aloude gebruik, van de verkooping niets zou komen en men niet zou willen bieden. Het openbaar ministerie eischte tegenover hen ieder eene geldboete van 50. De verdediger der beklaagden concludeerde tot ontslag van rechts vervolging, op grond dat art. 17, al. 2 der drank wet alleen straf bedreigt tegen hen, die zelve het feit van toedienen plegen, niet tegen hen die tot het toedienen den last geven, en het den rechter niet geoorloofd is de wet uit te breiden buiten de grenzen der wet zelve. De uitspraak is bepaald op a. Woensdag. Heden morgen te 4-1 uur is nabij de stoomboot De Arend, zekere D. P., rondreizend geneeskundige, in de kaai alhier gevallen en door een schipper, met behulp van een knecht op het droge gebracht. Zonder eenig letsel bekomen te hebben, doch met een nat pak, vertrok de man, die reeds meermalen een onvrijwillig bad heeft genomen, per eersten trein' naar Goes. Veere, 2 April. Gisteren namiddag viel hier een jongetje van omstreeks vier jaren is het water. Het kind werd reeds bewusteloos door den genees heer A. Geill gered en aan de dankbare ouders teruggegeven. J <1 Volgens Das Ausland iJijh weder twee gedenk- teekenen van de Oud-Holléfffdsche heerschappij in de verre Oost verdwenen! H'èfe eerste is het fort op Formosa in 1653 gestiéhï, Tfofch in 1662 aan de Chineezen verloren. Dat9isff%Ifiins gesloopt, en op de plaats een tempelL gêiM&ÉV,1 gewijd aan den zeegod Hai Loeng WsfaigP0ïH#tS'4ndere zijn de ge bouwen der O.-I. coifijpagfiié ffé>3iïagasakie, die 1 a rreJoïcjg ei Irri; Dec. 11. voor 2000 dollars zijn overgegaan in handen der roomsche zendelingen. De vrouw, die in de Czaar Peterstraat te Amsterdam op 10 Maart jl. door haar man, in een aanval van godsdienstigen waanzin, in den hals werd gesneden, neemt langzamerhand in beterschap toe. Sinds dien tijd is zij in 't gasthuis verpleegd en kunstmatig door een buisje in de keel gevoed. Sedert een paar dagen heeft zij weder op de natuurlijke wijze eenig vloeibaar voedsel kunnen gebruiken, dank zij de goede ge nezing van de keelwond, die vrij groot was, doch thans zoo goed als gesloten is. Ook haar kraam bed is goed afgeloopen en het kindje is gezond. Het voor kazerne bestemde terrein aan den Mussenberg bij Arnhem is namens den staat van de eigenaren gekocht voor 80.000. Het terrein is ongeveer twee bunders groot. De militairen zullen zeker in het gansche land geen gezonder kazerne hebben dan deze, althans wat dejigging betreft. De inrichting is de taak van de genie. Zaterdag is te Amsterdam weder een nieuwe bad- en zweminrichting, onder bestuur van den heer P. van Heemstede Obelt, feestelijk geopend. Deze inrichting is gelegen aan de De Ruyterkade, zijnde dat gedeelte der stad, dat gevormd wordt door de nieuw aangeplempte eilanden van het centraal station aan den IJkant. Zij voldoet aan eene lang gevoelde behoefte, daar zij ook dames in de gelegenheid zal stellen zich te oefenen in de zwemkunst. In vier bassins wordt van den eerstbeginnende tot den meest volleerden zwemmer toe, plaats geboden zich te verfrisschen of verder te bekwamen, terwijl in het lokaal op den vasten wal alle soorten van binnenbaden kunnen gebruikt worden. Ieder kan ook vinden wat voor zijne gezondheid als waterkuur vereischt wordt, zelfs onder toezicht van zijn gewonen geneesheer. Ook is er een lokaal ingericht met alle hulpmiddelen om aan drenkelingen de noodige zorg te kunnen besteden. Te 's Gravenhage zal waarschijnlijk geen coöperatieve vleeschhouwerij van Eigen Hulp tot stand komen. De commissie die bijna twee jaar werkzaam is geweest om die zaak voor te bereiden, heeft te kennen gegeven dat van de 200 aandeel houders, die zij volstrekt noodig had gerekend om dergelijke inrichting te openen, slechts even de helft was toegetreden ondanks herhaalde aansporing. Nu er zoo weinig lust bleek te bestaan, meende de commissie, die van den aanvang af niets dan tegenwerking heeft ondervonden, haar mandaat te moeten nederleggen in eene bijeenkomst van de 104 toegetredenen. De troep van den schouwburg te Namen, die gedurende de wintermaanden te Maastricht des Dinsdags voorstellingen gaf, vertrok Woensdag morgen per spoor naar Luik, maar werd te Visé, aan het Belgische grensbureau, uitgenoodigd uit te stappen, ten einde de visitatie te ondergaan. Bij hun vertrek van Maastricht zagen verscheidene hunner, zoowel heeren als dames, er welgedaan en mollig uit, maar toen de Belgische ambtenaren hen van de koffie en sigaren hadden ontdaan, die zij verborgen hadden, waren zij veel slanker ge worden. De mislukte smokkelpartij komt hun op een schade van 100 franken te staan. Het watergeusbeeld aan de monumentale fontein op de Nieuwe Markt te Rotterdam werd Zaterdag ter gelegenheid van den gedenkdag van 1 April 1872 versierd met een prachtigen lauwer krans. De tramlijn tusschen Zeist en het station ZeistDriebergen zal waarschijnlijk den 15®n dezer voor het publiek verkeer geopend worpen. Met het leggen der rails is men reeds gevorderd tot aan de dorpsstraat. In de vorige week zijn op PieternellaJs Hoeve, eene boerderij van d'. Mezger, op de gronden aan het IJ onder Nieuwendam en Schellingwoude ge legen, in negen en een half uur tijds, met behulp van stoomkracht, 236 hl. haver gedorscht. De hoedanigheid van den oogst dezer nieuwe gronden wordt zeer geroemd. In de handels- en fabrieksteden van Spanje zijn twee soorten van ontevredenen de werklieden die niet ingenomen zijn met nieuwe belastingen welke de nijverheid treffen, en de protectionistische fabri kanten en handelaars, welke hunne belangen ge schaad achten door het tractaat met Frankrijk. Beide redenen veroorzaakten eene gisting onder de bevolking, die Woensdag te Barcelona ernstige ongeregeldheden tengevolge had. Het volk sloeg de ruiten in bij de ontvangers der belastingen en liep de straten door onder het zingen van oproe rige liederen. Ruim honderd menschen zijn ge vangen genomen, terwijl alle huizen en kantoren in de stad gesloten zijn. De overheid was zeer bang voor verdere ernstige ongeregeldheden. De zelfde geest heerscht in de voornaamste steden van Catalonië, Valencia en Arragon. In de Cortes te Madrid sprak men van niet anders dan van dit oproer, dat door het ministerie voor niets anders wordt gehouden dan voor eene poging van de volgelingen van Ruiz Zoulla en de conservatieven om senor Camacho te dwingen tot aftreden als minister van financiën. De regeering is van plan elk oproer met kracht van wapenen te onder drukken. Maclean, de man die onlangs op koningin Victoria schoot, zal voor de assisen te Reading terecht staan den 19® of 20®n April. Een paar advocaten van naam worden hem ter verdediging toegevoegd. De stoomboot Golden City, bestemd van New- Orleans naar Cincinnati, was nabij een aanlegstei ger, toen er Donderdag morgen plotseling brand aan bqord uitbrak. Binnen enkele minuten was de boot vastgemeerd, doch eer er veel passagiers aan den wal waren, geraakte zij los en dreef het

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2