N° 80. 125e Jaargang. 1882. Dinsdag 4 April. Ha baar dood, Middelburg 3 April. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Verkiezingen. Gemeente-Gasfabriek. Marie von Ebner Eschenbach. MIDDEL RGSCH De voorzitter van den raad der gemeente Mid delburg maakt bekend dat de lijsten, de personen aanwijzende, die binnen deze gemeente bevoegd zijn tot bet kiezen van leden van de tweede kamer der staten-gene- raal, van de provinciale staten en van den gemeen teraad, op beden gesloten, in de beneden voorzaal van het raadhuis aangeplakt en op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 3en April 1882. De voorzitter voornoemd, P I C K De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen ter kennis van de gasverbruikers binnen deze gemeente, dat in bet begin der maand April a. zal worden aangevangen met bet leggen der nieuwe buizenleiding, gedurende welken tijd, op nader aan te kondigen dagen, van des morgens 9 tot des namiddags 5 uren geen gas zal kunnen geleverd worden. Voorts verwittigen zij de belanghebbenden dat gedurende die verlegging ten behoeve van deper- ceelen, gelegen in de straten waar deze zal plaats hebben en wier eigenaars of bewoners alsnog een gasleiding mochten verlangen te bezitten, de leiding van gemeentewege niet alleen tot aan de grens van bet perceel, maar ditmaal ook kosteloos tot de plaats van de meters in buis zal gelegd worden, mits zij van dit bun verlangen schriftelijk kennis geven aan den directeur der gasfabriek voor 1 April a.; dat bedoelde verlegging zal plaats hebben van de gasfabriek door de laan naar de Noordpoortstraat, de Korte en Lange Noordstraat, de Markt en de Lange Delft, de St Pieterstraat, de Balans en de Wagenaarstraat, alsmede door de St Janstraat, Segeerstraat en Nieuwstraat. Middelburg, den 17eB Maart 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. In êeiie talrijke vergadering is te Dordrecht een adres vastgesteld aan den minister van waterstaat, waarvan afschriften aan de staten-generaal en aan verschillende kamers van koophandel zullen wor den gezonden. Het handelt over den Rotterdam- scben waterweg. Na een terugblik op de lij densgeschiedenis van dat vaarwater, wordt in bet adres gezegd dat in plaats der voorstellen van de staatscommissie, voor welke opnieuw jaren arbeids en eene uitgaaf van minstens 30 millioen gevor- IS van »Ik meen u allen, gij politieke dokters, ver- jongeraars, verbeteraars van denstaat, bouwmeesters voorwaar mooie bouwmeesters zij lappen een scheur in den muur en merken niet, of do n alsof zij niet merken, dat de fondamenten wag gelen Weet gij boe bet fondament beet, waar op alleen een stevig staatsgebouw gevestigd kan wordenRechtsgevoel. Daaraan ontbreekt bet bij ons Wetten maakt gij Tijdverkwisting Wetten hebben wij genoegmaar de menschen die ze naleven, die moeten nog geboren worden. Wat wettenzeggen wij, wetten komen van den staat die onze vijand isdie de individuen verslindt, zooals Ugolino zijne kinderen verslond, om den vader te behouden. Voordeel zoeken wij, blijvend voordeel voor de welgesteldenoogenblikkelijk voordeel voor de arme drommels. Hoe dat het algemeen, bet groote geheel bekomt, mag de koe koek weten!wat gaat ons dat aan?" Hij hield ademloos op, doch vervolgde onmid dellijk weer»V6or dat dit Evangelie-van- derd zullen worden, thans zoowel in het belang van Rotterdam als van Dordrecht en de andere Maassteden, een andere weg moet ingeslagen worden. »Het is toch van algemeene bekendheid, zeggen adressanten, dat het Brouwershavensche zeegat een der uitmuntendste is dat langs onze kust gevonden wordt, zoodat clan ook schepen van den grootsten diepgang er veilig bij laagwater in en uit kunnen komen. Dat zeegat bestaat sinds eeuwen, en niemand weet zich te herinneren, dat die toestand ooit minder gunstig is geweest. Zoo wel voor schepen die naar Rotterdam als naar Dordrecht zijn bestemd, is dat gat eene uitstekende gelegenheid om binnen te komen, te meer nu sinds eenige jaren, in verband met den grooten diepgang van sommige bodems, eene behoorlijke betonning heeft plaats gehad. »Maar nu moeten de schepen, voor die beide plaatsen bestemd, het Hillegat door, en niette genstaande in de laatste jaren dat vaarwater voortdurend heter is geworden, zoodat schepen van 60 decimeter diepgang hij gewone getijen daar door kunnen varen, zoo zoude toch hij druk kere vaart eene verbetering van het Hillegat, tot eene diepte van 70 decimeters, zeer gewenscht zijn. Wanneer nu verder voor Rotterdam en de Maassteden het Yoornsche kanaal, en voor Dor drecht de Kil en het Mallegat nog eenigszins werden verbeterd, zouden die steden in het bezit zijn van waterwegen naar zee, die voorzeker tot de beste kunnen gerekend worden »Dat verplaatsing van de scheepvaart, tengevolge van den minder gunstigen toestand van sommige onzer waterwegen, geen herschenschim is, getuige de verplaatsing van de Amerikaansche stoomboo- ten naar Amsterdam, maar niet minder dat tegen woordig expeditie van goederen, bestemd voor den Rijn, uit Antwerpen geschiedt, en in 1881 niet minder dan 1150 schepen van daar naar den Rijn zijn gevaren. Wanneer de groote schepen met ongebroken lading voor Rotterdam of Dordrecht kunnen komen, zouden de expedities uit Antwerpen veel vermin deren." In de overtuiging dat het door adressanten voorgestelde plan geen 30 millioen, maar nog geen vierde gedeelte dier som zal kosten en daardoor niet slechts éen maar twee belangrijke handels plaatsen gehaat zullen worden, verzoeken adres santen den minister »1° Om de voorgestelde verbeteringen van het Hillegat, het Yoornsche kanaal, de Dordtsche Kil en het Mallegat, tot eene diepte van 70 decime ters, door eene commissie van deskundigen te doen onderzoeken, en »2° Om bijaldien de juistheid van het aange voerde zich bevestigt, alsdan voorstellen in dien geest aan de wetgevende macht te doen, ter spoe dige verkrijging van het cloor hen gevraagde, ten einde te voorkomen dat eene groote verplaatsing van onze scheepvaart naar Antwerpen plaats heeft, daar, wanneer toch groote schepen met ongebroken la ding te Rotterdam of te Dordrecht kunnen komen, den-strijd-om-het-bestaan uitgeroeid is, beduidt al uw ijver salva venia nietsMaar wie klontert gaarne van het dak naar den kelder en vooreerst is er bij u nog geen gevaar dat het dak van zelf naar den kelder komt.Het zou ook een akelig werk zijn daar heneden. Gedaan moest het worden, en dichtgegooid en overgedaan en weer dichtgegooid; en om honderdmaal schijn baars iets te vergeefs te doen, daartoe behoort de heldenmoed, de kracht van een paar honderd flinke mannen zoo'n stil werk zonder ophef, zonder toejuiching. Het zou een leven vol moeite en zelfverloochening kosten en als het afgeloopen was zou niemand zeggen Kijk eens wat die ver richt heeft. Eerst heel veel later, zou misschien een uwer achterkleinkinderen zeggen kijk, de lucht wordt helder het volk wordt braafer zijn hand werkslieden die woord houden, eerlijke winkeliers, verstandige boeren. Wie heeft het zaad dier be scheiden deugden uitgestrooid dat hebben jaren en jaren geleden eenvoudige, brave mannen gedaan, die in het verborgen, waar geen straal van roem doordrong, gezwoegd hebbenhunne namen keöt men nietWien lokt zulk een belooning? Het is om te lachen geen hond wordt er door van den haard gelokt, laat staan dan een schitterende redenaar van het spreek gestoelte, waar hij zulk een bijval oogst De oude lui luisterden met verbazing en hiel den de oogen op hun zoon gevestigd. Hij laat dien kinderachtigen man maar praten, dachten zijals bij begint te spreken zal bjj hem in eens heide plaatsen voor goederen-vervoer naar den Rijn oneindig gunstiger gelegen zijn, en dus de concurrentie met eene buitenlandsche haven ge makkelijk het hoofd zullen kunnen bieden." Ter provinciale grif&e van Zeeland zijn benoemd tot le klerk de heeren G. B. C. van Swers en I. K. van Heuven, tot dusver 2e klerk. t Bij het Nederlandsche loodswezen te Ylissingen. zijn met 1 April bevorderd tot zeeloodsde loods- kweekelingen der le klasse C. A. J. A. Sutherland,, L. Yerhagen en Jos. van der Eijk. Tot loodskweekeling der le klassede loods- kweekelingen der 2e klasse J. P. Baljé, G. F. X Schot en P. Yerheul. Tot loodskweekeling der 2e klasse de matrozen J.-N. Feij en F. D. van Steijn. Vlissing-esi, 3 April. Naar wij vernemen is door het departement van koloniën aan de koninklijke maatschappij De Schelde opgedragen het bouwen van drie stoomschepen ten dienste van de Bataviasehe havenwerken. Door het dagelijksch bestuur dezer gemoente is Zaterdag benoemd tot klerk bij den burgerlij ken stand de heer J. Laernoes alhier. Vllssïng-en, 2 April. De loodsboot n° 5 is heden nacht, bij het afhalen van den zeeloods aan boord van het Italiaansche stoomschip Melanoin de Wielingen, door genoemd schip met zctoveel kracht aangevaren, dat het achterschip v;an de boot voor een groot deel verbrijzeld werd. De Melano is daarna met het ontredderde vaartuig op sleeptouw teruggekeerd, zoodat de boot thans behouden in het dok ligt. Batlt, 2 April. Door het gemeente'bestuur van Rilland-Bath zijn 10 vergunningen verleend, om na den leB Mei den handel in sterkem drank te mogen uitoefenen. De gemeente heeft een be volking van 1500 inwoners. Uit een opstel van den heer Joh. Dys<erinck in de Gids over mr Gallandat Huets geschrift: Van en over Betje Wolff blijkt, dat eerstgenoemde te Vlissingen de woning heeft opgespoord, waar de beroemde romanschrijfster en dichteres ket levens licht zag, zijnde het huis Met den Zonnewijzer op den Nieuwendijk. Naar het Vaderland verneemt, is liet vertrek van Z. M. den koning naar Amsterdam op 11 April bepaald; den 17ea daaraanvolgende zou Z. M. weer naar de residentie terugjkeeren en 24 April naar Engeland vertrekken. Z. M. zal twee dagen te Windsor vertoeven 'en va:n En geland rechtstreeks naar Het Loo terugkeeren. In het laatst van Mei zal Z. M. zich na:ir Wildungen hegeven. In eene vergadering van het depa rtement Haar lem der van Nijverheid heeft prof. YonBaum- liauer een voor den landbouw en de scheepvaart met een enkel woord neerzetten. Maar Paul zweeg en zei eindelijk alleen »Men zou hier veel tegen k unnen inbrengen, maar in het algemeen hebt gij {reen ongelijk." Zijne ouders zagen hem glimlachend aan. O! die Paul! welk een goedheid, welk een toegevendheid, met dien armen ^twistzieken dwaas, die van uit zijn stulp de wereld wil hervormen. Nu werd Kamnitsky echter ^eelemaal hoos. xGeen ongelijk riep hij uit »Waarachtig? ...Men denkt den geheelen tjjd: als men maar eens een van hen te pakken kon krijgen en ter verantwoording roepen, dat zij dan zouden zeggen Dat weten wij alles beter dan. gijwij willen en zullen u helpenWij weten, wat wij willen laat het maar aan ons over o- m onzen weg te kie zen daar begrijpt gij niets van. Dat zou nog eens een woord zijn waarm<ede men vrede kon hebbenMaar gij hebt gelijk". L Foei schaam u dat is een schrale troost." »KomKomzei Paul,, haalde lucifers uit zijn zak en hield Kamnitzky een vlammetje voor, waarmede deze met heel vieel moeite weer voor een paar minuten zijn sigaar aanstak. »Nu," sprak bij na een paos, »neemhetmjj niet kwalijk." Eensklaps werd hij zeer rood en aangedaan, reikte Paul de hand en betuigde dat zij daarom toch »goede vrienden" zouden blijven. Even daarna nam hij afscheid en Paul moest hem een eindje in zijn rijtuig vergezellen. Hier voelde de baron zicb als gasthecrr en spreidde de grootste vriendelijkheid ten toon,. Nadat Paul hem verlaten belangrijke mededeeling gedaan over het bewaren van verscbe koemelk. Op den 12en October 1881 heeft de hoogleeraar eene boeveelheid koemelk zelf gemolken en denzelfden dag op eene eigen aardige wijze, zonder toevoeging van eenige zelf standigheid, welke ook, en zonder indamping of condensatie, in flesschen gesloten. Vier dezer fles- schen vertrokken den 3ctt December 1881 per stoomschip Prinses Marie van Amsterdam naar Java en kwamen op 23 Maart 1881 per zelfde stoomschip te Amsterdam terug. Ze waren dus gedurende ruim vijf maanden aan groote verschil len van temperatuur, en gedurende drie maanden door de schommeling van het schip aan een voort durend karnproces onderworpen geweest. Bij de opening van eene dier flesschen op 27 Maart jl. op het bureau der maatschappij Nederland te Amsterdam bleek de melk volkomen zoet en onveranderd te zijn gebleven, zonder het geringste spoor van schifting of zuurwording. De leden van het departement overtuigden zich, dat de melk, ofschoon zij sedert dien tijd reeds gedurende vier dagen in eene warme kamer aan de lucht was blootgesteld geweest, nog volkomen versch en onveranderd was gebleven. In het Wageningsch Weekblad komt in een in gezonden stuk, als hoofdartikel geplaatst, de be wering voor, dat het leger in Nederlandsch-Indië onder den invloed is der clericalen. De schrijver wijst op de drie volgende verschijnselen: »1°. Tot welk kerkgenootschap behoort bijna uitsluitend bet legerbestuur in Indiëde leger- kommandanten en de voornaamste hoofdofficieren 2°. Tot welke geloofsbelijdenis hehooren vooral de in den laatsten tijd tot die rangen bevorderde majoors, luitenant-kolonels en kolonels 3°. En tot welke gezindte hehooren de in de kracht huns levens gepensioneerde subalterne offi cieren van den laatsten tijd, voor wie de rang van kapitein de baton-maréchal bleek te zijn Het antwoord op de beide eerste vragen is ro omsch-katholiek, dat op de laatste luidther vormd. Voorts lette men op den invloed der clericalen aan het Buitenzorgsche hof onder den gouverneur- generaal Yan Lansberghe met een Spaansche gema lin, en op den intiemen omgang tusschen legerkom- mandant, bisschop en landvoogd in die dagen." Het ontslag van generaal Yan der Heyden wordt in verband gebracht met de heerschende kerke lijke richting door den schrijver, die, zegt het W. W., langen tijd in Indië werkzaam is geweest in betrekkingen, die hem veroorloofden achter de coulissen een blik te werpen. Hoe sterk ook de grenzen tusschen Nederland en Hanover van Duitsche zijde zijn bezet, en of schoon reeds verscheidene smokkelaars door de grensbeambten zijn neêrgeschoten, is tocb tot nu toe de Duitsche regeering er niet in geslaagd, den smokkelhandel te onderdrukken. Zij heeft nog niet eens kunnen beletten, dat de smokkelaars hunne waren meest tabak en koffie aan de huizen had stond hij nog in zijn historische koets overeind en wuifde zijn vriend zoolang hij hem zien kon met zijn bonten zakdoek na. Door de bolle gangen van bet slot temgkeerende, kwam Paul langs de vertrekken die' zijn vrouw bewoond had. Hij bleef staan, legde de hand op den deurknop, welke week voor zijn drukeen korte aarzbling, een korte tweestrijd en hij zette den voet over den drempel, dien hij niet meer had betreden, sedert de dood hem overschreden had. Zijn die vertrekken zóo vergeten dat men er niet eens aan denkt ze af te sluitenzóo over geleverd aan verval, aan den nimmer rustenden strijd van de natuur met elk werk van menschen handen Paul bereidde zich op een treurigen aanblik voor, maar hij vergiste zich. In die stille vertrekken was geen spoor te vinden, dat zij onbewoond waren. Ze werden vriendelijk door de laatste stralen der ondergaande zon verlicht. Het avondkoeltje woei door de geopende vensters over de rijkgevulde bloemenmanden, die een aan» genamen geur verspreidden. De geboende vloeren blonken als spiegels, overal lagen karpetten, elke kleinigheid stond op haar gewone plaats; alles was zorgvuldig geschikt en met zooveel liefde onderhouden, alsof ook hier eiken dag, elk uur een terugkomst verwacht werd. (Wordt vervolgd*)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1