BUITENLAND. Laatste Berichten, Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. l 5 Algemeen Overzicht. Ingezonden Stukken. Van Multatuli's »Nog eens Vrije arbeiddat sedert If jaar uitverkocht is, zal een herdruk verschijnen, voorzien van nieuwe aanteekeningen van den schrijver. De St. Ct. bevat een kon. besluit houdende op heffing van het kantoor van expeditie en van laatste visitatie voor den spoorweg van Nijmegen naar de Pruisische grenzen in de richting van Kranenburg, en vestiging van zoodanig kantoor te Groesbeek. Naar het R. Nbl. verneemt moet mej. Beersmans voornemens zijn na afloop harer verbintenis met het Nederlandsch Tooneel, op 30 Sept. dezes jaars, zich niet meer bij een Nederlandsch gezelschap te verbinden. Zij wil zich te Antwerpen vestigen en zich daar verbinden aan den schouwburg, die tot nog toe onder beheer van Victor Driessens stond, doch in wiens plaats thans zal benoemd worden een schoonbroeder van mej. Beersmans, de heer Lensberg. Aan het paleis van koning Willem II, dat het laatst door wijlen den prins van Oranje bewoond werd en nu misschien afgebroken zal worden, zijn eenige historische herinneringen verbonden. Het werd in de 16e eeuw gebouwd en o. a. door den raadpensionaris Jacob Cats bewoond. Later werd het door de familie Van Wassenaer Obdam gekocht, totdat het aan koning Willem I ver kocht werd om als paleis voor diens oudsten zoon te dienen. Tot zoover de geschiedenis van het paleis. Thans een enkel woord over den tegenwoordigen toestand. Het paleis, dat een zeer groot aantal zalen en kamers bevat, werd laatstelijk alleen voor zoo veel het benedengedeelte betreft, door den over leden kroonprins bewoond. Op de bovenverdieping waren slechts enkele vertrekken voor het dienst personeel, alsmede een wapenkamer ingericht. Ofschoon het paleis, behalve door den portier, door niemand anders wordt bewoond dan door den trouwen dienaar des prinsen, den heer H. van der Bilt, ontvangt men bij het rondwandelen door de vertrekken den indruk, alsof de bewoner er elk oogenblik kan worden verwacht. Uit alles blijkt, dat de teedere herinneringen, aan schier elk voor werp verbonden, de zorgzame hand besturen, welke nauwlettend over alles waakt. In de vestibule prijken nog steeds de jachttropeeën van den over leden kroonprinsin zijn werkkamer is alles nog onveranderdzijn huisjas hangt er achter een gordijnzijn pijpen, hij was een hartstochtelijk rooker, gelijk uit de merkwaardige pijpencollectie en rookgarnituren blijken kan, liggen op de tafelnotitieboekje, pennen, potlooden, cachetten, verwelkte bloempjes in een glas, kortom, niets is verwijderd, 's Prinsen sleutelbos ligt in zijn lade zijn sigarenkastje is gevuldzijn klokje wordt geregeld opgewonden de haardstellen zijn in orde om terstond dienst te doen. Schier op elke tafel ziet men, naast prachtige kunstwerken, o. a. een Murillo, verschillende Gallaits, waaronder een meesterlijk portret van wijlen koningin Sophia, en eenige kostbare beeld houwwerken beeltenissen van 's prinsen moeder en broeder, onzen tegenwoordigen prins van Oranje. In het slaapvertrek is alles onveranderd de wekker voor het ledikantde toilet-tafel van alles voor zien in het aangrenzend vertrek de complete garderobe van den overleden prins. De warande-zaal (eene feestzaal met klimop decoratie, zijden plafond en bloemkronen, waar de prins evenals wijlen koning Willem II zijn groote diners gaf) zijn receptie-zaal, zijn gewone eetzaal, zijn studeervertrek, alles ziet er even net en goed onderhouden uit. In de vroegere danszaal zijn eenige boekenkasten, meubelen, wapens en boeken geborgen, die deze zaal zouden ontsieren. Maar overigens is er niets veranderd, en aan den wensch van den tegenwoor digen prins van Oranje, om zorgvuldig alles in den toestand te laten waarin het bij den dood zijns broeders door hem gevonden werd, wordt steeds nauwlettend gevolg gegeven. Een gedeelte van het paleis staat niet onder het beheer van den prins van Oranje; het is dat gedeelte, dat niet door zijn broeder werd bewoond. Een der vertrekken de slaapkamer van wijlen koning Willem II blijft steeds geslotende sleutel daarvan berust bij den koning. Dit vertrek ziet er niet vorstelijk uiteen eenvoudig laag bed een veldbed ligt nog opgemaaktde helft van de sigaar, die de koning het laatst rookte, vindt men op een tafelop den stoel naast het bed ligt een boek, een roman, opengeslagen de plaats aanwijzende waar de koning zijn lectuur staakte. Overigens is de waschtafel in dit nauwelijks drie meter in het vierkant beslaande slaapkamertje ge heel in den staat, waarin de vorst haar achterliet. Vaderland.) (Vervolg Binnenland zie het Bijvoegsel.) Door den minister van binnenl. zaken zijn ter vervanging van de heeren D. van Oostveen en A. J. G. Paardekooper, tot leeraren aan de nor maalschool alhier benoemd: vo or de Pransche taal de heer A. de Haas, hoofd der rijksleerschool alhier, en voor de Nederlandsche taal de heer H. A. Sitsen, hoofd der openbare burgerschool te Ylissingen. De benoeming is ingegaan 25 Maart jl- De reis van de oefeningsdivisie onder bevel van den kapt. ter zee Yan Alphen is gewijzigd en be paald als volgt: Livorno (waar het eskader gisteren aangekomen is) Civita Vecchia, Messina, Konstan- tinopel, Smyrna, Tripoli, Beyruth, Alexandrië, Malta en Cadix. De divisie zal van daar in het begin yan Juli naar het vaderland terugkeere». Athene wordt niet aangedaan wegens het heer- schen der pokken. Blijkens ontvangen telegram is de oefenings divisie, onder bevel van den kapitein ter zee F. H. P. van Alphen, den 31™ Maart jl. te Li vorno aangekomen. Aan boord der schepen is alles wel. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de onzen lezers bekende procedure, waarin het de vraag gold of de bepalingen van art. 1915 B. W. toepasselijk zijn op eenzijdige borgstellingen. In strijd met het gevoelen van den proc.-gen. heeft het hof aangenomen dat dit niet het geval is waar het, gelijk in de onder- werpelijke zaak, geen hoofdelijke borgstelling betreft, waarbij de gevolgen dier verbintenis inge volge art. 1869 2° B. W. geregeld worden naai de beginselen, welke ten opzichte van hoofdelijke schulden zijn vastgesteld. Ofschoon nu wel is waar uit elke overeenkomst van borgstelling verplichtingen van den borg jegens den hoofd- schuldeischer ontstaan, als de schuldenaar in ge breke blijft zijne schuld te voldoen, moet art. 1915 B. W. als eene uitzondering beschouwd worden op den gewonen regel, en dus als niet toèpasselijk waar van geen eigen schuld des onderteekenaars sprake is, maar slechts van eene verbintenis, welke eventueel eene verplichting tot garantie van eens anders verbintenis kan doen geboren worden. Heden namiddag is een jongetje van een jaar of vier op de Heerengracht te water geraad, doch door een in de nabijheid werkzaam persoon gered. Op de reede te Vlissingen is Donderdag het volgende voorgevallen. Een jongen, die van een Grieksche brik te Ant werpen was gedeserteerd, werd door zijn vader, die tot de bemanning van het schip behoorde, terwijl het schip op de reede geankerd was, weer aan boord gebracht. Nauwelijks aan boord terug, sprong de jongen over de verschansing te water en zijn vader hem achterna. Deze redde hem ten koste van zijn eigen leven, daar hij, toen men den jongen aanpakte, eensklaps in de diepte verdween. Zijn lijk is nog niet gevonden. (G. Ct.) Over eenige dagen vertrekt uit Ellewoutsdijk een gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen naar Amerika. De zuster der vrouw, die voor eenige jaren als boerenmeid naar 't Westen vertrok, stelde het gezin tot de reis in staat. Het aanteekenen in ondertrouw ten huize der belanghebbenden, dat te 's Gravenhage even als hier algemeen in zwang isis in de residentie verboden. De jonge paartjes moeten zich voortaan den gang naar 't stadhuis getroosten, tenzij er be letselen mochten zijn waar het burgerlijk wetboek in voorziet, of wel de aangifte schriftelijk op zegel gedaan wordt. Als eene bijzonderheid verdient vermelding dat bij den landbouwer J. P. Scheele, te Ter Neuzen, een kalf is geboren dat 59 kilo woog. Bij het vertoonen van goocheltoeren waar onder het inslikken van een ijzeren staafje op 31 December jl. door een koelie-immigrant te Paramaribo, is dit staafje door zijn keelholte ge raakt in de spijsbuis en daarna in de maag, waaruit het toen niet verwijderd kon worden. De goochelaar, werd opgezonden naar het militair hospitaal, alwaar de chef van den militair, geneesk. dienst, de heer J. Coronel, op 15 Febr., na onderzoek aan de rechterzijde der buikstreek op den ondersten rand der lever, onder aanwen ding van chloroform, een insnijding in de buik- bekleedselen maakte en daarna in den darmwand en op die hoogte met een tang het bewuste staafje verwijderde, Het staafje is 25| centim. lang en omstreeks J cm. in doorsnee. De lijder heeft de kunstbewerking flink door staan en zijn toestand was zeer bevredigend. Het Engelsche medische tijdschrijft Lancet verhaalt een geval waarin een persoon die, om zijn pijn te stillen, zich zeiven eene onderhuidsche inspuiting van morphine toediende, plotseling dood bleef, wijl hij de maat niet kende. Het blad waarschuwt ernstig tegen zulke inspuitingen zon der bijstand van een geneesheer, wat in Engeland meer en meer toeneemt, en dringt er zelfs op aan dat aan instrumentmakers zal verboden worden de benoodigde spuitjes aan leeken te verkoopen. Onlangs werd voor een der crimineele hoven" in Engeland zekere Lamson veroordeeld, wijl hij zijn zwager met aconitine vergiftigd had om de erfenis van 1500 meester te worden. Het proces wekte algemeen de aandacht, en toen de jury het schuldig over den man had uitgesproken, vormden zich dadelijk vereenigingen van menschen om gratie voor hem te vragen. De zaak was zoo klaar en duidelijk als ze maar zijn kon, maar ze was een aangename bezigheid voor een aantal overge voelige menschen, iets soortgelijks als Jumbo's ver trek voor velen was. Dit is men in Engeland gewoon; de regeering doet alsof zij aandachtig naar die opwinding luistert, ontvangt deputaties enz., laat ze naar huis gaan in het besef dat hun optreden een staatsbelang heeft bevorderd, maar ten slotte doet de minister zijn zin. Nu is er echter, volgens den New-Yorkschen correspon dent van de Standard, een verzoek van de regee ring der Yereenigde Staten gekomen om Lamson niet te executeeren, voor er getuigen uit Amerika gekomen zijn, die nadere inlichtingen omtrent zijn zielstoestand kunnen geven. Deze onge vraagde inmenging van over zee in de Engelsche rechtspraak zal wel een minder toegefelijk ont haal vinden dan de Britsche sentimentaliteit. Gisteren is te Yersailles zekere Lautz ter dood gebrachthij had zijn vader vermoord. Dit is de eerste executie, die plaats heeft tijdens de heer Grévy als president der republiek het recht van gratie heeft. Hij is geen voorstander van de doodstraf en gaf tot nogtoe aan alle veroordeelden gratie. In het heffen van inkomende rechten schijnt veel moeilijks gelegen te zijn, althans van de Duitsche grenzen hoort men telkens de meest be spottelijke toepassingen der tarieven. Vooreenigen tijd werden blikjes Australisch vleesch als «ijzer waren" aangeslagen, en dezer dagen ontving een inwoner van Barmen een vat Amerikaansche ham men, die werden aangeslagen als katoen, omdat ze ieder in een katoenen lap waren verpakt. De struisvogels, welker vederen tegenwoordig onmisbaar schijnen te zijn voor het damestoilet, brengen goede renten op. Men tracht ze te acclimati- seeren aan de La-Plata-rivier, waar reeds vroeger vergeefsche pogingen daartoe werden gedaan. In het begin van dit jaar zijn te Buenos Ayres weder 250 levende Zuid-Afrikaansche struisvogels aange bracht. Sint Maartensdijk.» 30 Maart. Heden werden alhier door het bestuur van het waterschap Sint Maartensdijk, ter verbetering der suatie van het waterschap, in 5 perceelen de volgende wer ken aanbesteed: Is perceel: het maken eener brug. Aannemer J. de Jonge voor 629. 2e perceelhet plaatsen van 2 heulen. Aan nemer J. L. Muller voor 1277. 3e perceeleveneens het plaatsen van 2 heulen. Aannemer A. van Damme voor 1249. 4e perceelhet maken eener wachtheul. Aan nemer J. L. Muller voor 1777 en 5e perceelhet stellen van 2 duikertjes. Aan nemer A. van Damme voor 379. Voor de 4 eerste perceelen was door 5, voor het laatste slechts door 4 personen ingeschreven. De aanaemers waren de laagste inschrijver*. Amsterdam. De Vereeniging voor den ef fectenhandel, door den Council of foreign bondhol ders om advies gevraagd zijnde over de plannen van schuldregeling der Spaansche regeering, heeft geantwoord dat de minister van financiën aan de Vereeniging geen rechtstreeksche mededeeling van zijne plannen gedaan heeft en zij dus niet in staat is zich daarover uit te laten. Hieruit blijkt, dat het in verschillende Engelsche en Spaansche bla den opgenomen bericht, als zou de minister Ga- macho met de Nederlandsche houders van Spaan sche obligatiën onderhandelingen hebben aange knoopt, onjuist is. 1 April des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. Toe stand Tem pera- kracht.1 lucht. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway i 0.5 _i 0.6 1.2 1.9 0.8 0.2 2.0 9.4 0.7 0.6 0.5 2.6 4.2 -11.9 10.2 4.2 6.6 1.9 5.2 ZW z z zo z ZW O NO ZO NNW N NO OZO ZO Z z zo ONO ZO O mist. mist. mist. 1. bew. helder bew. regen z. bew. mist. helder z. bew. bew. helder z. bew. betr. z. bew. helder betr. regen bew. -j- 7 -f- 6 6 3 8 8 8 8 5 8 1 2 2 5 Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: G. 2.5 V. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 31 Mrt. 's avonds 11 uren 4-0 gr. 1 Apr. 's morgens 8 uren 46 gr. 's middags 1 uur 56 gr. 's avonds 5 uren 53 gr. F. De Engelsche regeering heeft gezegevierd en het gisteren door ons besproken amendement van den heer Marriott is met 318 tegen 279 stemmen ver worpen. Telt men daarbij de vier tellers, dan hebben 601 leden hunne stem uitgebracht, een getal leden dat in vele jaren niet in eene zitting van het huis is tegenwoordig geweest. De eerste spreker was de heer John Bright, die wees op de bezwaren der Iersche obstructie, welke overwonnen dienen te worden, en daarvoor zijn naar zijn persoonlijk inzien de voorgestelde maat regelen nog lang niet gestreng genoeg. Zij zijn zoo eenvoudig en gematigd dat eene minder heid van eenigen omvang, altijd voldoende hare rechten zal kunnen handhaven. Hij lachte met de werkelijke of geveinsde ongerustheid dei- oppositie en beweerde dat vrijheid van spreken betrekking had op wat men zeggen mocht, niet hoelang men aan het woord zou mogen blijven.. Bovendien, de macht is in handen van den speaker gelegd, wien een in Engeland spreekwoordelijk ge worden onpartijdigheid bezielt. Daarop sprak hij van de Ieren, van O'Connor en Healy, die den eed van trouw aan de kroon bij hunne komst in het parlement hadden afgelegd, doch op de Iersche conventie te Chicago niet protesteerden tegen de wijze waarop daar alle eerbied voor de Engelsche kroon werd in het aangezicht geslagen. Indien die leden al vrij zijn in samenzweering en mui terij, hebben zij toch geene vrijheid om het par lement te verhinderen zijne zaken af te doen. Daarom deed hij een beroep zoowel op de conser vatieven als op de ^liberalen, of het aanging dat nog verder het huis der gemeenten aan handen zou worden gelegd door eene bende lieden die openlijk zeggen dat zij het huis minachten, en die het door hun gedrag in de achting der bevolking doen dalen. Hij, Bright, had in het parlement den eisch gesteld dat Ierlands kwalen zouden verhol pen worden, toen een aantal van die heeren hun jong leven nog in de lange kleeren doorbrachten en nu is hij niet minder een vriend van Ierland, nu hij de ergste vijanden van het ongelukkige eiland bestrijdt. Nadat van conservatieve zijde kolonel Stanley had doen opmerken dat deze speech eigenlijk bitter weinig argumenten inhield om de ongerust heid der conservatieven voor misbruik der cloture te bestrijden, en nadat de heer Mitchell Henry een overzicht had gegeven van de geschie denis der Iersche obstruction, kwam de welspre kendste woordvoerder der Ieren, de heer Sexton, aan het woord. Hij wees erop hoe het Iersche volk onder den druk van een militair schrikbe wind toch dezen maatregel scherp afkeurde. Den heer Bright antwoordde hij met al den woorden vloed, doch ook met al de heftigheid die de Ierschen redenaars kenmerkt. Hij noemde hem een »uitgebranden vulkaan" en zeide dat zijne rede zoowel getuigde van zedelijk verval als van ver standelijken achteruitgang. Onpartijdig sprekende, geloofde hij dat de clolure het gezag van het huis in drie zijner levensbeginselen zou aantasteneer stens in de bijzondere positie van den speaker, die zich nu in den strijd der partijen zal moeten mengen, dan in de bereidvaardigheid der meer derheid om naar de minderheid te luisteren, en eindelijk in de berusting der minderheid in be sliste zaken. De cloture zou een werkzaam ver gif zijn in het lichaam van het huis en de vriendschappelijke verhouding tusschen de beide groote partijen doen verdwijnen. In zooverre zal zij voordeelig werken voor Ierland. Ten slotte zetten zoowel sir Stafford Northcote als de heer Gladstone ieder zijn standpunt uiteen, de gewone wijze om een groot debat ten einde te brengen. Het amendement Marriott werd, zooals wij zeiden, door een meerderheid van 39 stemmen verworpen, en de heer Gladstone stelde voor om van die victorie wat rust te nemen en Maandag verder samen te praten. Dan zal de vergadering heel wat minder bezet zijn, daar een aantal leden reeds met Paaschvacantie vertrokken zijn. Het principe der cldture is trouwens aangenomen; het geldt thans alleen de verdere uitwerking van het ontwerp. Het was gisteren feest te Palermo. Men vierde den gedenkdag hoe zeshonderd jaren geleden onder het luiden van het vesperklokje de strijd begon, waardoor de Franschen uit Sicilië werden verdreven, of liever, zij werden bijna allen dood geslagen. Garibaldi is er voor overgekomen, boe- wel zijn dokter hem de vermoeiende reis had afgeraden. De feesten begonnen gisteren met een redevoering van den senator Perez, die den hel denmoed der Sicilianen van 1282 prees, doch betreurde dat de bevrijding van het vaderland uit het juk der Anjou's zooveel bloed had gekost- En daarbij nam bij de gelegenheid waar tot een aanval op het pausdom, dat Karei van Anjou in Sicilië had geroepen. Dat alles klinkt van zes honderd jaren wel wat opgeschroefd, en noch voor den moed, noch voor het bloed van 1282 is het thans gemakkelijk zich bijzonder warm te maken Het feest zou nog eenige reden hebben, als het bloedblad der Italiaansche vesper voor Sicilië de dageraad der vrijheid was geweest, doch dit is alles behalve waar. De Franschen zijn er boos om dat men feest viert, omdat er op een goeden dag, hoe lang ook geleden, duizenden van hunne landgenooten zijn doodgeslagen. De Siècle schrijft«Het is te be treuren dat de Italianen gemeend hebben zoover- in hunne geschiedenis te moeten opklimmen om er een niets minder dan roemrijk feit in te ontdek ken In den loop zijner werkelijk roemrijke geschiedenis heeft Frankrijk later en vooral sedert 1789 genoegzaam schitterende blijken van sym pathie aan het Italiaansche volk gegeven, om de hoop te mogen koesteren dat Italië geen verdeeld heid van zes eeuwen geleden zou ophalen". Die boosheid is ook wel wat overdrevenmaar elke wrijving tusschen Italianen en Franschen veroor zaakt in dezen tijd vrij wat gevoeligheid. In den Pruisischen landdag is de wijziging der Meiwetten aangenomen, volgens de beginselen waartoe eene clericaal-conservatieve coalitie door wederzijdsch toegeven was geraakt. De wet is niet naar den zin der liberalen, en ook niet naar dien der regeering, welke zij meer macht uit de handen neemt dan zij gaarne loslaat. Doch de regeering zal er zich wel bij nederleggenzij behoudt de dïscretionaire macht over de gees telijken, van welker harde of zachte uitoefening zij een wapen wil maken in de onderhandelingen met Rome. Mijnheer de redacteur Ik heb de eer u beleefd uit te noodigen, onder- staanden brief van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage in uw geacht blad te willen opnemen. Dit schrijven is een antwoord op een door mij

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2