N° TO. 125e Jaargang. 1882. 3 April. Maandag Middelburg 1 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Eene belangrijke bijdrage tot de hervorming van bet kiesstelsel is dezer dagen geleverd door eene commissie van afgevaardigden uit verschil lende liberale kiesvereenigingen. Zij bestond uit de heeren A. F. K. Hartogli en T. M. C. Asser, van Burgerplicht en Grondwet te Amsterdam, D. van Tienen Jansse, van de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Dordrecht, G. Belinfante, van De Grondwet te 's Gravenhage, C. C. Dutilh, J. Hoos Nzn., P. G. Bijstra en J. G. Philippi, van Algemeen Belang, Burgerplicht, Rotterdam en de Vrijzinnige Kiesver eeniging, alle te Rotterdam en G. H. van Bolhuis van Utrecht, te Utrecht. Van het uitvoerig verslag dezer commissie, dat •wij niet in zijn geheel kunnen opnemen, laten wij de hoofdpunten hier volgen. De commissie stelt eerst de oorzaken in het licht van de gebreken, waaraan het politieke leven van Nederland thans lijdt. Tegenover eene door ver deeldheid machtelooze liberale partij, staat in de volksvertegenwoordiging eene antiliberale minder heid, welke stelselmatig ontwijkt om anders dan op afbrekende wijze aan bet landsbestuur deel te nemen. Alleen een kleurloos kabinet is bierdoor mogelijk en door ontbinding der tweede kamer is in dezen toestand geen verandering te brengen, gelijk bij de periodieke verkiezingen der laatste jaren gebleken is. Grondwetsherziening zou noodig wezen om duur zame verbetering te verkrijgen; doch deze her ziening is, gelijk algemeen erkend wordt, tenge volge van de wijze waarop zij volgens de grondwet zou moeten plaats hebben, bij den tegenwoordigen stand en de verhouding der partijen onder de kiezers, onbereikbaar. Daarom moet binnen de perken der grondwet naar eene oplossing gezocht worden. Wel kan deze nooit geheel voldoende wezen, dewijl de grondwet het kiesstelsel te veel in bijzonderheden regelt en daardoor de herziening binnen te nauwe grenzen beperkt. Door de kiesbevoegdheid te doen afhangen van een census, die binnen een bepaald maximum en minimum moet geregeld worden naar de «plaatselijke gesteldheid," en waarvan tevens de kiesbevoegdheid voor de gemeentever kiezingen afhangt; door eene verdeeling van het rijk in kiesdistricten voor te schrijven, welke naarmate van de vermeerdering der bevolking telkens gewijzigd moet worden, en door alle twee jaren de helft van de leden der tweede kamer tot aftreden te noodzaken, staat de grondwet eene afdoende hervorming van het kiesstelsel in den weg. Het is echter, ondanks deze bezwaren, mogelijk in de kieswet belangrijke verbeteringen te brengen. De tabel, door welke bet bedrag van den census wordt aangewezen, kan namelijk gewijzigd worden. Hoe noodzakelijk deze wijziging is en welke wan verhoudingen door de tegenwoordige samenstelling der tabel in het leven worden geroepen, blijkt uit den volgenden staat, welke in 23 steden den census en het aantal kiezers voor de tweede kamer op iedere duizend inwoners der bevolking aanwijst. Bedrag Op de Gemeenten. van den 1000 census. inwoners. Amsterdam f 112 14.2 kiezer». Rotterdam 100 17,2 Schiedam 60 20.3 Zaandam 50 20.4 's Hage 100 21.4 Delft 60 23.3 Dordrecht 70 24.8 Utrecht 60 26.6 Leiden 50 27.1 Haarlem 50 28.3 Gouda 44 28.4 Sneek 46 29.9 Middelburg 60 30.0 Leeuwarden 50 30.3 Groningen 50 32.1 Roermond 28 32.7 Gorinchem 50 33.5 Nijmegen 36 34.8 Brielle 34 35.4 Doesburg 26 46.0 Alkmaar 40 47.2 30 47.4 Eindhoven 24 66.2 Terwijl dus het aantal kiezers in het rijk op de 1000 inwoners 29.9 bedroeg, kon Amsterdam £et nog niet tot de helft van dien middelterm bren gen en staat Eindhoven 's bevolking in eene meer dan viervoudig gunstiger positie Ook zelfs wanneer men de grootere armoede in de groote steden in aanmerking neemt, is die verhouding niet verdedigbaar. Hier moet nog bijgevoegd worden, dat tot de zelfde hoofdkiesdistricten gemeenten met verschil lenden census zijn bijeengevoegd, waarbij, zonder uitzondering bijna, de bevolking der grootere ge meenten in een onevenredig ongunstigen toestand is gesteld. Uit een anderen overgelegden staat blijkt dat, provinciesgewijs, op iedere duizend inwoners ge vonden wordenin Limburg 25.4, in N.-Holland 26, in Z.-Holland 26.9, in Drente 28.2, in Zeeland 28.9, in Overijsel 30.2, in Friesland 31.8, in Gro ningen 32.4, in Gelderland 33.2, in Utrecht 34.1 en in Noord-Brabant 35.8 kiezers. Wil men binnen de grenzen van de grondwet eene meer rationeele en billijke verhouding in 't leven roepen, dan behoort weder de «plaatse lijke gesteldheid" in acht genomen te worden. Het is dus niet geoorloofd voor het geheele land eenzelfden census aan te nemen. Ook kan niet de tegenwoordige census voor de gemeenteraads verkiezingen tot grondslag voor die der tweede kamer genomen worden, dewijl volgens de bedoe ling der grondwet het gevolg daarvan zou zijn, dat het kiesrecht voor de gemeenteraden weder tot de helft van den dan verkregen census zou dalen, hetgeen niet overal raadzaam kan worden geacht. «Men zal zich dus, zegt het Verslag, wel moeten bepalen tot het uitspreken van den wensch, dat, wanneer de thans bestaande rijks directe belastingen onveranderd behouden blijven, de census gebracht worde tot ongeveer op de helft voor alle gemeenten met een tegenwoordigen census van 60 en daarboven, en dat ook in de overige gemeenten eene proportioneele verminde ring plaats vinde, een en ander zooveel doenlijk met inachtneming der plaatselijke gesteldheid. Wanneer dus door de liberale pai-tij in den lande de richting, waarin de te verwachten verandering der kieswet zich moet bewegen, wordt aangegeven, dan zal daardoor aan de regeering genoegzame ruimte worden gelaten, om in de verschillende gemeenten naar bijzondere omstandigheden in meerdere of mindere mate censusverlaging toe te passen." Eene tweede wijziging, welke de commissie als wenschelijk voorstelt, is de opheffing der tegen woordige vijfjaarlijksche herziening van de kies districten. Deze dwingt telkens tot nieuwe ver- knipping des landsvoegt onsamenhangende deelen bijeen en scheidt andere, die samen zou den passenbegiftigt Nederland, zoo stelselloos mogelijk, met groote, middelmatige, kleine en zeer kleine districten en laadt bij elke nieuwe verdeeling op de regeering en op de parlementaire meerderheid de verdenking, dat eigenbelang daarbij niet buiten berekening is gebleven. De politieke zedelij kbeid zou bij vaste districten ontegenzeggelijk winnen en daarom is eene defi nitieve indeeling wenschelijk. Tengevolge van het grondwettig voorschrift, dat bij iedere vermeerdering der bevolking met 45000 inwoners het aantal leden der Vertegenwoordiging met éen vermeerderd moet worden, zullen deze vaste districten zeer uitgebreid moeten zijn. Echter wil de commissie hun grenzen niet met die der provinciën doen samenvallen, teneinde het provin cialisme geen voedsel te geven. Een gevolg daarvan zal weder moeten zijn, dat de beslissing door de volstrekte meerderheid bij de verkiezingen moet worden verlaten. Thans, zegt de commissie, wordt reeds geklaagd, dat in elk district de minderheid of de minder heden niet tot haar recht komen. In die districten, waar eene der partijen oppermachtig is, hebben de tegenstanders feitelijk geen kiesrecht; in andere, waar de krachten tamelijk gelijk staan, hangt het af van het toeval of van eene combinatie van som wijlen zich afstootende partijen, hoe het district vertegenwoordigd wordt. Onverschilligheid en ontevredenheid met onze staatsinstellingen zijn de wrange vruchten van dit volstrekte-meerderheidsysteem. Maar in nog ruimere mate zoude dit kwaad bjj groote uitgestrekte districten, evenals dit thans bjj de samenstelling der gemeenteraden reeds het geval is, gevoeld worden; immers alsdan zouden nèg grootere minderheden worden uitgesloten en voor deze de kans nog geringer zijn, om in andere districten weder anderen te onderdrukken. Het meest wenschelijke stelsel, waardoor de Vertegenwoordiging zooveel doenlijk een werkelijk beeld vormt van de verschillende schakeeringen, die onder de kiezers worden aangetroffen, is voor- j zeker het systeem der evenredige meerderheid. Het ligt niet op den weg der commissie, tusschen de verschillende wijzen, waarop dit systeem in toe passing gebracht kan worden, eene keuze te doen. Tot het welslagen van het stelsel worde voor alles gezorgd, dat den kiezer geen al te moeilijke, ingewikkelde taak worde opgelegd; ten gerieve daarvan zal menige onvolkomenheid moeten worden voorbijgezien. Eindelijk beveelt de commissie nog aan, de ver kiezingen voor de tweede kamer en de gemeen teraden voortaan in Mei en niet in Juni en Juli te doen geschieden, wanneer vele kiezers zich bevinden buiten de gemeenten waar zij hun stem recht kunnen uitoefenen. Ook zou de z. g. n. «kiezersteelt" belet, de bevoegdheid der kiesbureaus duidelijk omschreven moeten worden enz. De commissie dringt echter aan op beperking tot het strikt noodzakelijke, wanneer men iets tot stand wil brengen. De twee op den voorgrond gestelde veranderingen, verlaging van den census in de groote gemeenten en vaste districten met toepassing van het stelsel der evenredige meerder heid, zijn de hoofdzaak en misschien alleen nog te verkrijgen door de indiening van afzonderlijke wetsontwerpen. Ook dan nog zal het doel alleen door eendrachtige samenwerking van alle liberale leden der Vertegenwoordiging kunnen worden bereikt. Naar wij vernemen is het kapitaal van f 1.800.000, in aandeelen van f 1000, waarvoor de stoomvaart maatschappij Insulinde, tot voortzetting en uit breiding barer vaart, de inschrijving heeft open gesteld, geheel volteekend. Volgens haar prospectus zal deze te Amsterdam gevestigde maatschappij nu, behalve haar reeds in dienst zijnd stoomschip C. Fellinger, nog vier booten, ieder van drie- a vierhonderd ton meer inhoud dan genoemd schip en voornamelijk voor goederen-vervoer ingericht, in de vaart op Ned.- Indië brengen. Van liberale zijde komen voor de verkiezing te Steenwijk in aanmerking de beeren mr. W. Thor- becke en mr. Van Diggelen, te 's Gravenhage en te Zwolle. Men komt hier alweder achter de antirevolutio nairen aan, die hunne keus reeds gedaan hebben, en tegenover den beminden en invloedrijken naam Van der Hoop, al wordt bij nu niet door een land edelman maar door een jong zeeman vertegen woordigd, zal een van de twee liberale advocaten een harden kamp hebben. Te Amsterdam is in eene vergadering der Ver- eeniging voor Handel en Nijverheid eene beraad slaging gevoerd over onze handels-politiek in Nederland en in Indië. Uitsluitend voorstanders van het beschermende stelsel waren aan het woord. Het einde der discussie was, dat met nagenoeg algemeene stemmen de volgendevrij kreupel gestyleerde verklaring werd afgelegd «De tegenwoordige toestand eischt dringend herstel van het begrip, verhouding tusschen moe derland en koloniën en als gevolg daarvan, de differentieele in- en uitvoerrechten, ter bevordering van handel, nijverheid en scheepvaart." Slechts 27 personen waren tegenwoordig, waar van 25 zich voor deze motie verklaarden. Sprekers waren de heer Delprat, voorzitter, de héeren Hartsen, Van Bloemen Waanders, oud-Indisch ambtenaar, Heemskerk, oud-minister, en Bablmann, lid der tweede kamer. De laatste drie sprekers waren geen leden der Vereeniging, maar geïntroduceerd. Hieruit blijkt dat het getal van hen, die in protectie heil voor one land zien, onder den Amsterdamschen han delsstand uiterst gering is. Met ingang van 1 April a. zal het rijkstele graafkantoor te Kortgene open zijn op werkdagen van 8§ tot 12 uren voor- en van Ij tot 3§ en 4§ tot 7 uren des namiddags. De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft on veranderd. Vlissingen, 1 April. De transportschoener De Schelde vertrok heden morgen met den heer Spanjaard, inspecteur over het loodswezen, naar buiten om de aan den ingang van bet zeegat de Wielingen geplaatste gasboei van nieuwe lichtstof (oliegas) te voorzien. i De boei werd, na in den geweldigen storm van 14 October des vorigen jaars, van hare ligplaats te zijn weggeslagen, den 12en December herplaatst, en heeft tot heden, zijnde een tijdvak van 110 dagen, achtereenvolgend met onverflauwde kracht, haar licht ten nutte der scheepvaart vertoond. De tijd van 110 dagen is echter niet het maximum. Tndien men van goed weder, dat tot de vulling der boei een eerste vereischte is, zeker ware, kon men daarmede nog best een paar weken wachten. Ofschoon de heer m'. A. H. Brandt slechts vóór eenige maanden tot burgemeester der gemeente Rheden werd benoemd, heeft hij door zijne inne mende hulpvaardigheid de sympathie der ingezete nen reeds in zulk eene mate gewonnen, dat toen hij eergisteren het voorloopig door hem betrokkén verblijf verwisselde voor zijne eigenlijke woning, de bewoners van Velp, zoo fe paard als te voet, hem feestelijk hebben vergezeld. De meeste huizen waren met vlaggen versierd. De reden waarom dit bericht, van zeer plaatse lijken aard, door ons aan de Arnh. Ct. ontleend wordt, is dat de ingezetenen van Rheden, (waartoe ook Velp behoort) voor de benoeming van den beer Brandt eenparig aan de regeering verzocht hebben een mede-ingezetene tot hoofd der gemeente aan te stellen. Dadelijk bij zijne installatie wist de heer Brandt zich op een goed standpunt te plaatsen en het blijkt nu, dat hij niet te ver geefs getracht heeft de genegenheid zijner gemeen tenaren te winnen. Door takt aan den eenen en gemis van voor oordeel of koppigheid aan den anderen kant, wordt in dergelijke gevallen zeker het algemeen belang het meest bevorderd. De heer J. Rülf, rabbijn te Memel, richt een noodkreet aan alle beschaafde volken tot redding der Russische Joden. »In den vreeselijksten gemoedsangst, zegt hij, roep ik tot u helpt redt protesteert Hoe meer het Christe lijke paaschfeest nadert, zooveel te hooger stijgt de angst mijner drie en een half millioen geloofsgenooten in Rus land. Ik heb hier voor mij liggen de ditmaal vooral in West-Rusland verspreide «vliegende bladen", waarin alle Joden met dood en verderf worden bedreigd. Wat deze vliegende bladen te beteekenen hebben, weet ik maar al te goed sedert het vorige jaar, toen zij aan den pogrometi, de aanhitsingen tegen de Joden, voorafgingen, dag en uur van den aanval nauwkeurig vermeldend, en die het sein waren tot roof en moord en verkrachting. Als beesten zijn zij te werk gegaanhet gedrag der oude Romeinsche cohorten, ja der Scythen en Hunnen in de veroverde landen, was daarbij nog menschelijk te noemen. Driehonderd Joodsche vrouwen zijn door hen mishandeld. Ik zeg niets wat ik niet voor God en mijn geweten ver antwoorden kan. In de geheele wereldgeschiedenis komen zulke wandaden niet voor. «Tot u, beschaafde menschen, hooghartige regeeringen, tot u, vorsten door de genade Gods, richt ik mijn nood kreet. Spreekt een woord dat ingang vindt, protesteert, komt tusschen beiden, opdat het heerlijke virlcssingsfeest niet door zulke gruwelen ontwijd worde, opdat zulke gruwelen zich niet weder herhalen". Ook de pers ontving zulk een noodkreet van den rabbijn. Zij kan slechts diens woord herhalen, maar zij mist de macht om te voorkomen wat dreigt, en dat tot schande strekt niet slechts van hen die de misdaden plegen, maar ook van hen die ze kunnen voorkomen, en die een smet werpen op de gansche Christenheid, omdat het in haar naam is dat de ongelukkige Russische joden wor den vermoord, beroofd en mishandeld. (Arnh. Ct.) De ontworpen rechtstreeksche spoorwegverbin ding van Rotterdam met Amsterdam, zal van Rotterdam loopen langs HillegersbergBleiswijk, Ilazerswoude, Koudekerk, door Haarlemmermeer en langs Sloten, met een zijtak van Roelof-Arends veen over Leiden en Leidschendam naar 's Gra venhage, en van Koudekerk langs Gouda over de Lek bij Streefkerk, aansluitende aan den spoorweg van Dordrecht naar Eist bij Baanhoek. Na een kortstondige ziekte overleed gisteren in Den Haag de heer W. F. van Otterloo, hofraad en gedurende 60 jaren secretaris van wijlen prins Frederik en tevens 's prinsen trouwe vriend. (Zie laatste berichten van gisteren.) Er is hier en daar twijfel gerezen of het veel besproken besluit betrekkelijk de Joodsche apo thekers in Rusland werkelijk bestaat. Heden kregen wij inzage van een particulieren brief uit Bialy- stok, waarin o. a. voorkomt«De apothekers worden werkeljjk uit Groot-Rusland verdreven en de geheele toestand der Joden is bij ons zeer on gunstig." (DU.) Z. M. de koning en de koningin worden den 26en April a. te Windsor verwacht. Z. M. de koning zal tot ridder in de orde van den Kouse band worden benoemd. Prinses Helena met hare ouders zullen 25 April te Windsor aankomen.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1