Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. lidmaatschap der provinciale staten gekozen mrC, de Witt Hamer, arrondissements-schoolopziener alhier. De heer De Witt Hamer had 10, de heer Vereeke, burgemeester van Waarde, 7 stemmen. (Zie Laatste Berichten van gisteren.) Sclioiiwen-Uiiiveland, 29 Maart. De heeren A. Hartevelt en C° te Rotterdam maken openlijk bekend, dat zij op 20 Februari 11, vier vaten onberoofde meekrap van 1881, afkomstig uit de meestoof de Nijverheidgekocht hebben met een aschgehalte, zooals bij onderzoek gebleken is, van 29 percent Zulk een bekendmaking is zeker de beste manier om het geknoei te doen ophouden. Het vervalschen der meede schijnt een onuit roeibaar kwaad en zoo oud als hare bereiding, want volgens de Brielsche keure, n. f. afgelezen in 1445, waren er reeds twee keurmeesters, om elke baal te onderzoeken, en er «hoir teyken" op te zetten, als zij niet meer dan het bepaalde getal ponden aarde bevatte. Yonden zij er meer in, dan was de meede «onkuerlic." De krap was dit destijds reeds als er meer dan 2, en de g e m e e n e als er meer dan 6°, 0 aarde in was. Yoor de knoeiers onzer dagen zou toen geen plaats geweest zijn. Cadzand, 29 Maart. Zaterdag jl. werd in het schoollokaal alhier eene vergadering gehouden ter oprichting eener zangvereeniging. Er traden 29 honoraire en 52 gewone leden toe. Het bestuur is samengesteld uit de heeren J. van Peenen, voorzitter, J. Erasmus, J. Risseeuw, A. Risseeuw, W. Catsman, penningmeester, en A. F. Wisse, secretaris. De laatstgenoemde heeft ook de lei ding van het onderwijs op zich genomen. Daar de leening van ƒ18.000 ter bestrijding der kosten voor een keiweg van Hoofdplaat, tot halverwege de gemeenten IJzendijke en Biervliet, in den loop dezer maand volteekend is, heeft de gemeenteraad besloten nog dit jaar tot het leggen van dien weg over te gaan. (N. R. Ct.) De rijks-postspaarbank is in de maand Februari jl. haar eerste millioen ingetreden. Het bedrag der inlagen was op 1 Febr. 994.314in den loop der maand kwam daarbij aan inlagen 154.088, waarvan terugbetaald werd 60.644; zoodat op het einde der maand 1.087.758 in kas was. Wij hopen dat het met dit millioen gaan zal als met het eerste milliard der Fransche staats- begrooting, onder de regeering van Louis Philippe. Toen een lid der kamer bij die gelegenheid klaagde over de ontzettende opdrijving" der staats-uit- gaven, die nu al over de duizend millioen fran ken beliepen, antwoordde de minister van financiën Saluez-le, ce milliard; vous tie le reverrez plus daarmede te kennen gevende dat de stijgende behoeften ieder jaar ook nieuwe millioenen zou den vorderen en er van teruggang nooit sprake kon zijn. a Werkelijk heeft men in Frankrijk het eerste milliard nooit teruggezien en is men tegenwoordig aan het derde bezig. Zoo moge het ook gaan met het eerste millioen in de Nederlandsche staats-spaarbank. Door de hoogleeraren Harting, Buys Ballot en Opzoomer benevens den heer W. Mallinckrodt, te Utrecht, wordt in het Utr. DU. eene oproeping gericht tot het Nederlandsche volk, om gelden bijeen te brengen tot ondersteuning van de ver armde en uit hun woonplaatsen verdreven Rus sische Joden. «Nederland, zoo wordt in dat stuk gezegd, is de klassieke bodem van verdraagzaamheid, waar Joden en Christenen sedert eeuwen vreedzaam naast elkander leven. Toonen wij aan de wereld, dat dit nog altijd zoo is, niet door luidruchtige vergaderingen, zooals in Engeland gehouden zijn, niet door heftige openlijke blijken van afkeuring en verontwaardiging, waar veeleer medelijden op zijn plaats zoude zijn, niet enkel met de onge lukkige vervolgden, maar ook met hunne verblinde vervolgers, die, voor zoo ver zij tot de lagere «Stuurt gij hen niet? Bestaat er wellicht geen leerplicht in Sonnberg?" «Ik betaal boete, mijnheer de graaf", ant woordde de boer kalm. «Dat kan ik wel betalen. Zwjjgend liepen zij een poos voort, beide met niet zeer aangename gedachten vervuld. «Als mevrouw de gravin," begon de oude op eens en bracht onwillekeurig de hand aan zijn hoed, »als mevrouw de gravin nog leefde, dan ware het nooit gebeurd En hier", voegde hij er op geheel anderen toon bij, »zou het er dan ook heel anders uitzien." Hij wees op de groote verkwisting en weelde op den sedert kort gebouwde boerderij, welke zij van liever lede genaderd waren. Paul zei dat men van het eerste niets kon weten, maar het was althans zeker dat het er hier niet uitzag zooals het behoorde. Daarover kon inderdaad geen twijfel bestaan. Het vee was in slechten toestand, de gebouwen waren verwaarloosd, de kostbare werktuigen, die Paul uit Engeland ge zonden had, waren nog wel nooit gebruikt maar toch reeds beschadigd en stonden in de open lucht,- .terwijl de schuren met ouden rommel ge vuld waren. Alles lag vuil, onordelijk door elkaar, alles verwaarloosd en nergens een knecht of een meid te zien, nergens iemand in de nabijheid dien men had kunnen vragen: «Hoe komt dat?" Balthazar nam zijn pijp, zonder haar aan te steken tusschen de tanden, zette zijne beide armen jn de zijden en zei Wordt vervolgd.) klassen beknoren, te weinig ontwikkeld zijn om toerekenbaar te worden geacht. »Wij hopen, dat in alle steden en grootere plaatsen van ons vaderland mannen zullen gevon den worden, die, even als wij bij dezen voor Utrecht en zijne omstreken doen, zich bereid zullen verklaren gelden voor dat doel in ontvangst te nemen en daardoor te getuigen, dat in Neder land boven alle geloofsverschil zich een geest verheft, die al zijne inwoners tot een eendrachtig volk verbindt, namelijkde geest der mensche- lijkheid." Dezer dagen is door verschillende bladen bericht dat de heer A. Kuipers, president van de nieuw te vestigen volkplanting in Dakota (Noord-Ameri- ka), op eigen risico vooruitgereisd is zonder zijn medeleden te kunnen raadplegen. Het bestuur van Kuipers-City voegde daarbij »dat, bij zoo energiek optreden van den geachten president, aan het wel slagen der zaak niet te twijfelen viel." Op dit «energiek optreden" (het vooruit naar Amerika gaan zonder zijn medebestuurders daar over te raadplegen) wordt echter een ander licht geworpen door een bericht, dat de Zwolsche Courant van alleszins bevoegde zijde toekomt. De rechtbank te Heerenveen heeft namelijk tegen A. Kuipers vonnis gewezen met lijfsdwang wegens een door hem aangegane schuld van 7000 gulden. Dit vonnis is hem 18 Maart beteekend en de gijzeling zou daarop ongetwijfeld spoedig gevolgd zijn, als Kuipers zich niet terstond had verwijderd. De be- teekenis van het woord «vooruitgereisd" is dus niet twijfelachtig. Het onlangs door den resident Laging Tobias te Palembang belette oproer broeit, volgens een brief in de Soerabaya-Courant in het geheim nog voort. De oproermakers zijn naar Batavia en andere streken in den Indischen arehipel gebannen, maar onder hun achtergebleven familieleden worden wraakzuchtige en moorddadige plannen gesmeed. Ontelbare anonieme brieven worden aan de autoriteiten gezonden met bedreiging van moord, of ter waarschuwing. Een der personen, daarin met name genoemd, is dooor de politie gearresteerd juist nadat hij zijn gebed had gedaan, zich in 't wit kleedde en wapende. Onophoudelijk trekken kerels in witte kleeding naar de Missigit om er te bidden voor den heiligen oorlog. Het fort wordt door de bevolking bespioneerd. De onveiligheid voor de autoriteiten is zoo groot, dat de assistent-resident en controleurs steeds door voldoende macht worden bewaakt en niet meer uitgaan. Het bureau van den resident, den ass.- resident en den secretaris zijn onderling, en tevens met het bureau van den overste door telephoons verbonden, om in geval van nood terstond een drachtig te kunnen handelen. Dat de Europeanen onder deze omstandigheden zeer ongerust zijn, is te begrijpen. Een amok- partij kan al de poppen aan 't dansen brengen. gedelegeerden uit vrijzinnige kiesvereenigingen in haar vergadering van 19 Maart opgesteld. Voor- loopig stippen wij aan, dat dit verslag tot het resultaat komt, dat grondwetsherziening noodzake lijk is, maar waarschijnlijk thans niet verkrijgbaar; dat daarom voorloopige herziening der kieswet binnen de perken der grondwet gewenscht isdat deze moet geschieden in de richting van verlaging van den census, en dat het land in vaste groote kiesdistricten behoort verdeeld te worden met toepassing van een evenredigheidsstelsel binnen die districten. In den gemeenteraad van 's Hertogenbosch is eenigen tijd geleden eene motie aangenomen naar aanleiding der bekeering van een protestantschen knaap tot den Roomschen godsdienst, terwijl hij .in het ziekenhuis verpleegd werd. In die motie werd, tengevolge van een adres van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, verklaard dat de raad, betreurende dat aan den vader van de geloofsver andering van zijn zoon niet tijdig was kennis gegeven, het college van regenten uitnoodigde te willen zorg dragen, dat in dergelijke gevallen de ouders van een en ander zouden worden onderricht. Door twee leden van den raad werd in de zit ting van gisteren eene motie voorgesteld, waarvan de strekking was, dat de raad zou erkennen in eene vorige vergadering omtrent deze zaak niet voldoende te zijn ingelicht en thans overtuigd was, dat de vader van Appel inderdaad van de geloofs verandering van zijn zoon, toen die verandering nog slechts in voorbereiding was, reeds had kennis gedragen. Tegen de dadelijke behandeling van dit voorstel kwamen de burgemeester, de oudste wethouder en verschillende leden van den raad op. Het regle ment van orde schrijft de voorafgaande verzending van ieder voorstel naar eene commissie gebiedend voor, en vooral in eene zoo teedere zaak als deze was een voorloopig onderzoek wel noodig, wan neer men met grondige kennis van zaken eene beslissing wilde nemen. De ultramontaansche meerderheid van den raad wilde echter van geen uitstel of beraad weten. Of de voorzitter al verklaarde, dat hij de ver antwoordelijkheid voor de schending van het reglement van orde niet op zich nam, er moest en er zou maar dadelijk gestemd worden. En zoo gebeurde het, dat de motie-Yan der Steen- Leesberg met 13 stemmen werd aangenomen. Vier leden, nl. de oudste wethouder Pompe, mr.'t Hooft, (lid der 2e kamer voor Middelburg) mr. E. Tilman en jhr. mr. L. Yan Meeuwen verklaarden op deze wijze hunne stem niet te kunnen uitbrengen. Na deze stemming stelde mr. 't Hooft voor dat de feiten, in het adres van den kerkeraad vermeld, alsnog door eene commissie uit den raad zouden worden onderzocht. Hierover staakten de stemmen, zooodat de zaak in een volgende vergadering nog maals ter tafel komt. N R Ct.) Zondag avond zijn te Krimpen a'd IJssel drie jongelieden, die met een boot zonder riemen over het onstuimige water wilden varen, verdron ken. De lijken zijn gevonden. Deze week wordt een aanvang gemaakt met het leggen van de aardebaan voor een electrischen spoorweg te Zandvoort, gaande van het station naar Kostverloren. Men hoopt de lijn met Mei e. k. in exploitatie te brengen. Zandvoort zal dan niet slechts de eerste plaats in Nederland, maar na Berlijn, ook de eerste plaats in Europa zijn, die eene electrische spoorwegverbinding bezit. Die van Parijs was slechts tijdelijk. Het wrakke, planken kerkje der Chr. ger. gemeente te Heinkenszand werd Zondag namiddag door den wind zoodanig gehavend, dat de godsdienst oefening gestaakt moest worden. Onder Ommen vertoont zich een soort pok ziekte onder de varkens. Voor een slachterij in de Warmoesstraat te Amsterdam, bewoog zich gisteren voormiddag eene menigte menschen, om een monster-os te zien, die daar het oogenblik afwacht waarop zijn levens draad zal worden afgesneden. Het dier, dat afkomstig is uit de stallen van den veefokker M. Koopman, te Ouderkerk bij Zie- rikzee, was van zuiver Zeeuwsch ras, had eene lengte van 2i M. en eene schothoogte van 1.75 M. en woog 1088 kilo. Naar de slager verzekerde, was in geen 20 jaren een zoo zware os in Amsterdam te zien geweest. (N. v. d. D.) Bezoekers van Den Haag zullen de geelge- verfde villa in den Bezuidenhout kennen, welke door generaal Yan den Bosch in quasi-Oosterschen stijl gebouwd is. Yoor dit terrein, dat vóór een vijfentwintig jaren misschien een halve ton gekost heeft, moet thans een millioen geboden zijn om er verschillende woonhuizen op te plaatsen. Aan het gebouw wordt niet veel verloren; maar de ontsiering van den toegang naar het Bosch zou jammer zijn. De werkzaamheden voor de aan te leggen nieuwe straat naar het station van den staats spoorweg te Maastricht naderen hare voltooiing, zoodat binnen eenige dagen een verkorte weg naar dat station zal zijn tot stand gekomen. Voor den handel en het vertier zal deze nieuwe weg een groot gemak opleveren. De Amsterdamsche afdeeling van Eigen Hulp telde op 1 Jan. jl. slechts 392 leden. Zij heeft onlangs eene coöperatieve vereeniging opgericht en een winkel op de Prinsengracht geopend, waar in zes weken tijds voor 4000 werd omgezet. De Prins Alexanderstichting, voor hulpbe hoevende blinde kinderen van iedere geloofsbe lijdenis, van 4 tot 8 jaren, welke in November 1880 te Bennekom geopend werd met 4 verpleeg den, bevat er thans 11. De toestand der kinderen is gunstig, de belangstelling in de stichting groot en de leiding, onder de dames Verny en Houtman, wordt zeer geprezen. Bij een jacht onder Roozendaal, bij Arnhem, werden door de heeren Yan Pallandt en hun jachtgezelschap zeven groote herten opgejaagd. Daarvan werden er vier, benevens een reebok, geschoten. Eigen Hulp te 's Gravenhage zag in 1881 het getal zijner leden vermeerderen met 330, zoodat het op 1 Jan. jl. 1292 bedroeg. De reke ning der afdeeling sluit met een batig saldo van 1076. De coöperatieve winkel vereeniging heeft 932 leden en verkocht voor 237,362, waarvan 60000 aan niet-leden. Haar dividend is voor loopig bepaald op 10 van de door de leden bestede som. Het schijnt dat de kanunnik Bernard, die de twee millioen uit den bisschoppelijke kas te Doornik medenam naar Amerika, dit heeft gedaan met voorkennis van zijn bisschop mgr. Durous- seux, die dus medeplichtig zou zijn. Wij ontleenen het bericht aan een clericaal blad, het Journal de Bruxelles. Met het oog op eene in de nabuurschap heerschende pokken-epidemie heeft de firma Krupp in hare werkplaatsen doen aanplakken dat alle werklieden zich binnen zekeren termijn moeten laten revaccineeren of ontslagen zullen worden. De firma geeft erbij kennis dat bij de inenting, die op hare kosten geschiedt,, alleen dierlijk stof zal worden gebruikt, zoodat het gevaar voor over zetting van andere ziekten door menschel jjk stof vervalt. Men meldt uit St. Petersburg dat een dér hoofden van de nihilistische beweginghet bericht zegt zelfs de leider van het uitvoerend comité, is in hechtenis genomen. Hij zou met zekerheid herkend zijn als een der aanleggers van de mijn in de hoofdstad, die kort na de vermoor ding van czaar Alexander II werd ontdekt. Een dag voor den moord had de politie reeds vermoe dens op het huis van waar de mijn was gemaakt. Bij het onderzoek werd echter niets gevonden. Na den moord verdwenen de bewoners van het huis plotseling, en bij een tweede onderzoek werd eene buitengewoon zwaar geladen dynamiet- mjjn onder de straat gevonden, met eene electrische batterij om haar te doen ontbranden. Men had haar verlaten, wijl ze geen dienst meer kon doen; de czaar was reeds op andere wijze om het leven gebracht. Om de Belgische kiezers althans een oogen blik vrij te maken van alle persoonlijke invloe den, heeft men er een jaar of wat geleden een bijzondere wijze van kiezen ingevoerd. Bij zijne komst aan het bureau krijgt hij zijn stembiljet, waarmede hij gaat naar een hokje waar niemand hem bereiken kan, isoloir genoemd, om daar zijn kruis te zetten bij die reeks van candidaten, welke hij verkieselijk acht. Geen voorafgaande invulling dus van stembiljetten, en geen invloed Er zal, te rekenen van 1 April a., gelegenheid be staan om eiken Zaterdag met de stoomschepen der Ned. Amerikaansche stoomvaartmaatschappij brie ven naar de Vereenigde staten van Amerika te verzenden. Die schepen zullen met dat tijdstip beurtelings van Amsterdam en van Rotterdam afvaren. Er worden geen andere brieven en ver dere stukken mede verzonden dan die voorzien zijn van een aanwijzing op het adres, dat de ver zending daarmede verlangd wordten in den vroegen morgen van den vertrekdag van het stoomschip, ten postkantore te Amsterdam of te Rotterdam voorhanden zijn. Een Kaapsch blad klaagt over gebrek aan arbei ders voor de spoorwegen in de Kaapkolonie en verlangt dat de Engelsche regeering Kaffers of Chineezen zal aanvoeren om in de behoefte te voorzien. Naar aanleiding daarvan zegt het Handelsblad: Naar men weet wordt hier gesproken van de Kaapkolonie, eene Engelsche volkplanting, maar nog nagenoeg geheel door Hollanders bewoond. Daar is groot gebrek aan werkkracht; hier klagen aannemers over gebrek aan werk. En dat gebrek aan werkkracht bestaat in een land, waar het zich nog zeer lang zal doen gevoelen en waar ieder flink arbeider, die er onder eenigszins gun stige omstandigheden heen trekt, eene goede toe komst voor zich heeft. Ook uit de Engelsche kaapkolonie voert de weg voor de ondernemendsten en spaarzaamsten hooger op naar den Oranje-Vrij staat en naar Transvaal, waar men door ijver en volharding spoedig eene betrekkelijk onafhankelijke positie kan verwerven. Blijkt niet weder uit dit bericht, dat in Zuid- Afrika en hier gemeenschappelijke belangen zijn, die slechts op de eene of andere wijze tot elkander behooren te worden gebracht om voor allen zegen rijk te zijn? In dit bijzondere geval schijnt de weg als van zelf aangewezen. Een ondernemend kapitalist, met zulke werken vertrouwd, behoeft slechts informa tion in te winnen bij invloedrijke Hollanders in Kaapstad, om het geen zoo heel groot waagstuk te maken, wanneer hij met een sterken ploeg flinke poldergasten derwaarts zou willen vertrek ken. Er bestaat gelegenheid tot verzending van cor respondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip Gelderland, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 1 April a. is bepaald. Behalve naar Batavia, wordt met deze gelegenheid mede een brievenmaal naar Padang verzonden. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip 's morgens vóór 9 uren te Rotterdam aangekomen te zijn. Wij ontvingen het hoogst belangrijke verslag omtrent kieswethervorming door de commissie van Gedurende het jaar 1881 zijn aan 's rijks munt vervaardigd en afgeleverd voor rekening van den staat2 millioen tiencentsstukken, 4 mill. 2£ centsstukken en 10 mill, centen, uitmakende een nominale waarde van 400.000. Omtrent den toestand der pijpenfabrieken te Gouda deelen commissarissen over de pijpenfa brieken en den pijpenhandel het volgende aan de kamer van koophandel aldaar mede »Even als in het vorig jaar, ontvingen wij zoo wel uit het binnen- als uit het buitenland meer aanvraag om lange en korte pijpen. De buiten- landsche orders konden niet dan met moeite uit gevoerd worden, daar de arbeidsloonen te hoog zijn om op den duur tegen Duitschland te concur- reeren, hetgeen op den handel niet voordeelig werkt. Wij meenen echter met grond te mogen aannemen, dat de nog alom beroemde Goudsche pijpen, en wel in het bijzonder de lange, zoowel om het aangename als om het meer gezonde rooken, even als vroeger weêr in algemeen gebruik zullen komen." notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. Vorstman als notaris te Scheveningen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Haarlem, ter standplaats Purmerend, N. Doncan, cand. not. aldaar; ter standplaats Zaandam P. Mul, cand. not. aldaarbinnen het arr. 's Gravenhage, ter standplaats Leiden, m'. L. M. J. W. Kerstens, adv. en cand. not. te Mill. Op voorstel van de heeren Delprat, Van Nierop en Den Tex is door den raad van Amsterdam besloten om de Openbare Handelsschool (thans hebbende een vijfjarigen cursus) te hervormen in eene school met tweejarigen cursus, zich aanslui tende aan en vereenigd met de lioogere burger school met driejarigen cursus voor jongens. De raad der gemeente 's Hertogenbosch heeft benoemd tot leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium aldaar den heer P. Lens. Blijkens ontvangen telegram heeft de oefenings divisie, onder bevel van den kap. t/z. F. H. P. van Alphen, in den namiddag van den 28 dezer Toulon verlaten, koers zettende naar Livorno. Door de rederijkerskamer Nut en Genoegen, af deeling van de Werkmans-Vereeniging alhier, zal aanstaanden Zondag te Vlissingen eene tooneel- voorstelling worden gegeven ten voordeele der armen dier gemeente,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2