N° 75. 125e Jaargang. 1882. W oensdag 29 Maart. Na haar dood, FEUILLETON. Dit blad verschij nt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent p'er regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/11,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Kleinhandel in Sterken drank- Middelburg 28 Maart. Marie von Ebner Eschenbach. MIDDELBIIRGSCHE COURAMT. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen, ingevolge art. 5 der wet van den 28 Juni 1881 Staatsblad n°. 26) ter openbare kennis; dat bij hen zijn ingekomen van de navolgende personen verzoekschriften, waarhij vergunning wordt gevraagd om na 1 Mei 1882, in het hij iederen naam vermelde perceel, sterken drank in het klein te mogen verkoopen, in welke perceelen op 1 Mei 1881 zonder strijd met wet of verorde ning, sterke drank werd verkocht en welke percee len sedert niet van bestemming zijn veranderd: te weten van: J. J. A. J. Zuur, voor perceel A n°. 97 in den Lange Delft; J. C. Yerstelle, voor perceel K n°. 242 in de Lange GeereB de Jong, voor perceel O n°. 222, op de Oostpunt. Middelburg, den 27 Maart, 1882. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKÉ, De Sceretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De commissarissen des konings in de provinciën zijn door den minister van financiën, krachtens het le lid van art. 6 der wet van den 5™ April 1879 Staatsblad n°. 89), uitgenoodigd voor den len Mei a. een lid voor elke afdeeling der districts- commissiën voor de herziening der belastbare op brengst der ongebouwde eigendommen, in hunne provincie te willen benoemen. De minister voegt aan die uitnoodiging nog het volgende toe Reeds bij de behandeling van het ontwerp van genoemde wet is in het licht gesteld, dat de goede uitslag dier herziening grootendeels afhan kelijk zal zijn van de geschiktheid der personen aan wie de schatting wordt opgedragen. Worden toch tot leden der schattingcommissiën personen benoemd, die niet alleen onafhankelijk en onpar tijdig zijn, maar ook bekend met de pachtwaarde der eigendommen in het onderdeel van het dis trict waar zij werkzaam zullen zijn, dan mag ver wacht worden dat het naaste doel der herziening, eene gelijkmatige schatting der belastbare op brengst over het geheele rijk, zal worden bereikt. Opdat dergelijke personen, om eene benoeming als lid te aanvaarden, geen bezwaar zouden vinden in belooning en vergoeding, zijn daarvoor, blijkens de verschillende bepalingen van het koninklijk be sluit van 18 Maart jl., ruime bijdragen vastgesteld. Een der gemeentebesturen in Zeeland heeft zich tot gedep. staten gewend met de vraag of het maken eenei afscheiding in een schoollokaal, ten doel hebbende de onderverdeeling in vertrekken, overeenkomstig art. 5 van het kon. besl. van 30 Aug. 1880, moet beschouwd worden als ver bouw van scholen. De minister van binnenl. zaken, aan wiens oor deel deze vraag onderworpen werd, heeft geant- io van Thekla werd welsprekend. Zij bracht haar ge heele arsenaal van beminnelijke prailerij, lieftallige waardigheid en weemoedige scherts in het strijd perk, zij was geestig, bekoorlijk en bedreigde hem eindelijk alleronweerstaanbaarst met haar toorn. Paul luisterde aandachtig, met spanning zag hij haar in de oogen, op die bevallig omgekrulde lippen, hij scheen op iets te wachten, op iets dat niet kwam en zijn gezicht werd hoe langer hoe stren ger, hoe kouder. Waarom? waarom die ijskoude glimlach, dien afkeurende blik Wat misdeed de welbespraakte redenaarster Wat wilde hij dan toch hooren, wat verlangde hij eigenlijk van haar? Zij giste het niet, raadde het nog altijd niet en nu was zij uitgepraat; nu wist zij niets meer. Hij scheen zich meedoogenloos in haar verlegen heid te verheugen en zei, haar scherp aanziende *- j-Neem u in acht! Gij maakt mij overmoedig. woord: «dat de wensehelijkheid van het al of niet doen vervaardigen en drukken der teekeningen van weinig omvangrijke werken aan lagere school gebouwen aan het oordeel van den districts-school- opziener kan worden overgelaten." (Prov. bl. 35) 's Lands schatkist bevatte op den 25e® dezer, blijkens bekendmaking van den minister van finan ciën, zoo bij de Ned. Bank als bij al de betaal meesters te zamen, slechts een som van ƒ8,747.718. Bij uitzondering maken wij van deze geregeld terugkomende opgaaf melding, omdat het bedrag, in vergelijking met de vroegere sommen van 20 tot soms 30 millioen, zoo gering is. Zou er ein delijk een middel gevonden wezen om wat minder geld renteloos in kas te hebben liggen? Naar wij vernemen hebben ruim dertig ingeze tenen van Middelburg aan de alhier bestaande plaatselijke commissie voor de nijverheids-tentoon stelling te Goes medegedeeld voornemens te zijn aldaar voorwerpen in te zenden. De gelegenheid tot aanmelding blijft tot 1 April a. bestaan. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden? verzonden door het postkantoor Middelburg gedu rende de 2de helft van Pebruari 1882. M. Blanken, BergambachtD. M. Verkerke, Dirksland; Volkers, Dordrecht; M. Boekman, 's Hertogenbosch; B. Rruym, Maastricht; P. van Tuyl, Willemstad. De ingenieur van den waterstaat Ermerins wordt met 1 April overgeplaatst naar Tiel en werkzaam gesteld bij het normaliseeren van de Waal. Bij de verkiezing van een lid van den gemeen teraad van Sint Annaland, in plaats van wijlen den heer P. J. Roggeband, verkregen de heeren C. van Luijk 34 en J. Zandee 27 van de uitge brachte 88 geldige stemmen. Tusschen beide moet dus herstemming plaats hebben. Met 1 Meia. wordt voor h et eerst een vrouwelijk ambtenaar" bij de telegraphie in Zeeland ge plaatst. Het is mej. P. J. Ketting, welke als 2e klerk bij de rijkstelegraaf van Amsterdam naar Vlissingen verplaatst wordt. Door de eerlang te ondernemen bedijking van schorren onder Maire en Rilland, zal Zuid-Beve land opnieuw een gedeelte van de gronden her winnen, welke in het oostelijk gedeelte, ter grootte van ruim 32 duizend gemeten, en daaronder van Maire en Rilland 4050 gemeten, door den nood- lottigen watervloed van 5 November 1530 en den daarop gevolgden van 2 November 1532 verloren zijn gegaan. (Cr. Ct.J De vergadering van aandeelhouders der spoor wegmaatschappij GentTerneuzen heeft besloten 6 fr. per obligatie te betalen op 1 Juli 1882, en voor den rest der intrest een scrip van 9 fr. uit te reiken. De inkomsten waren 354,582 fr. Ik moet gelooven dat gij het denkbeeld niet kunt verdragen om acht dagen van mij gescheiden te zijn. Welk een zwakheid, gravin, welk een sen timentaliteit." Goede Hemel 1 Als hij ooit ge- wenscht had haar boos te maken, was thans zijn wensch vervuldHare wangen gloeiden. Zij stond op, als een beleedigde godheid en zei met de grootste verbolgenheid. »Ga op reis!" Clemens had de jongelieden geen oogenblik nit het oog verloren en telkens tot de gravin gezegd »Hjj luistert met verrukking maar wat speelt zij ook heerlijk! zoo zuiver als glas, en altijd in de maat, dat moet ik zeggen, die Thekla. Nu houdt zij op zij spreekten hij, hij gloeit van bewondering; ik geloof als men hem aanraakte, zouden er vonken afvliegen, net als een electrlseermachine De vorst vouwde zijne groote handen, zag de gravin aan als een geloovige een madonnabeeld en vroeg Wanneer die twee arme kinderen thans voor u kwamen staan en zeidenGeef ons uw zegenwat zoudt gij dan doen »Dan zou ik hem onvoorwaardelijk geven »0 hemelO voortreffelijke vrouw riep de vorst uit en was bijna op de knieën ge zonken maar daar klonk hem eensklaps het luide door Thekla gesproken: »Ga op reis!" indeooren en ontsteld zag hij het paar, waarmede hij het zoo goed meende, verschjjnen in een alles behalve Als eandidaten voor de verkiezing in het district Steenwijk worden genoemd van liberale zijde mr. Sandberg, oud-lid der tweede kamer voor Zwolle, thans lid van de rekenkamer, en mr v. Diggelen, te Zwolle; van anti-revolutionaire zijde mr. J. G. v. d. Hoop, een bloedverwant van het overleden kamerlid, en Oppedijk, lid van de provinciale staten van Friesland. Volgens de Standaard zou de heer Sickesz, lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Zutfen, voornemens zijn als zoodanig af te treden. Vóór eenigen tijd werd door ons melding ge maakt van de school voor havelooze kinderen te Amsterdam. Men zal zich herinneren, dat op die school de proef met de schoolspaarbank mislukt en door den hoofdonderwijzer, den heer Feringa, na eenige jaren opgegeven was. Gedeeltelijk om die mislukking, maar meer nog als eene belangwekkende bijdrage tot de kennis der maatschappelijke toestanden in Amsterdam's achterbuurten, laten wij hier een gedeelte volgen uit het 9e jaarverslag dier school. «Het volkje, waaronder wij arbeiden, is van zeer hijzonderen aard. Voor het meerendeel is het ge heel handeloos. De geringe graad van ontwikke ling, de diepte der verwaatloozing, verstomping zouden wij het mogen noemen, is verbazend. De geheele woordenschat, waarover de haveloozen kun nen beschikken, bepaalt zich veelal tot eenige vloeken, vuile woorden en scheldnamen. Van gehoorzamen weten zij niets. Orde en tucht zijn verre te zoeken. En hoe zou dit ook anders kun nen zijn Met ruwe vloek- en scheldwoorden worden onze arme kinderen, onder stompen en schoppen, gedwongen zich aan de macht der ouders te onderwerpen. Voor gewone inrichtingen van onderwijs, waar behoorlijke schoolorde heerschen moet, is dit kindersoort in den regel ongeschikt. Indien er al soms enkelen op de stads- of diaco niescholen opgenomen zijn, dan duurt het door gaans niet lang of ze moeten wegens veelvuldig schoolverzuim weggezonden worden. Onze scholieren wonen meestal in de afgelegen hoeken der stad, in stegen, sloppen of gangen, waar men niet zou vermoeden menschen aan te treffen. Die zich in schuiten ophouden, hebben nog de slechtste woningen niet. Kelders, bijna zonder licht of lucht; hooge zolderkamertjes, hokken mag men ze heeten, zijn de verblijven van vele onzer kinderen. Wilt ge mij met uw gedachten eens volgen, dan zal ik u zulk een woning te aanschouwen geven. Hier in dezen gang moeten we zijn. Van de straat af eerst drie treden naar hen eden. "Wees voorzichtig de gang staat onder water, want vooraan is een put, die overloopt. Nu komen we op een plaats, die even eens onder water staatwant hier zijn twee zulke putten, welke ook overloopen. Daar, door die deur, waar al de ruiten gebroken zijn, moeten we binnenkomen. Die zakken en lappen in het ver trek dienen om de kou af te sluiten, terwijl die andere de plaats van gordijnen moeten vervangen, In dit zeer donker verblijf woont een gezin, be- gelukzalige overeenstemming Daar kwamen zij, beide in groote opgewondenheid,- de hoofden in den nek, met gefronste wenkbrauwen en eikaars blikken vermijdende. »Wat scheelt er aan?" vroeg Clemens op schertsenden toon, maar eigenlijk zeer ontsteld. «De graaf gaat ons verlaten, gij moet hem goede reis wenschen," antwoordde Thekla half afgewend en ging naar de theetafeldie de kamerdienaar zooeven binnengebracht had. «Gaat ons verlaten?" Dat kon Clemens niet gelooven, zelfs nog niet toen Paul het bevestigde. »Papa en mama opzoeken bespottelijk!" de vorst was op het punt van zoo boos te worden als in zijn vermogen was, maar Marianne viel hem in de rede. Zij zag haar aanstaanden schoonzoon vriendelijk aan en zei: «Gij hebt gelijkGij moet gaan Wij zullen u erg missen, maar wij zeggen toch, gij hebt gelijk dat gij uwe brave ouders niet vergeet. Ik kan begrijpen hoe die oude lui in de hoop op zulk een wederzien leven en nog maanden daarna op de herinnering ervan teren. Beschouw, als gij in het ouderlijke huis zijt, ook aandachtig dat kleine persoontje, waarover wij al eens gesproken hebben en dat ik lief heb, zonder het te kennen. Als gij, zooals ik hoop, spoedig terugkeert moet gij mij eens vertellen of het kleine ding een individualiteit" bezit of niet." Zij dreigde hem lachend met den vinger en ver volgde »Gjj moet het mjj eerlijk vertellen, Ik staande uit acht personen. Er is weinig licht, nog minder lucht ja, toch wel lucht, maar komende uit den beerput, die onder de woning ligt, en waarvan de menschen door een houten vloer gescheiden zijn, alsmede van de overstroo- mende putten op de plaats. Het gezin treffen we juist aan den maaltijd. Jammer maar, dat een vechtpartij hoven hun hoofd oorzaak is, dat het zand door de naden van de zoldering in het eten valt. De menschen zijn nog al opgeruimd. De vrouw vertelt, dat het oudste van drie meisjes op twee kleintjes moet passen, als zij uit is om wat te verdienen, want vader werkt niet. Dit oudste meisje komt school, als moeder haar mis sen kanzoo ook de oudste jongen, wanneer hij niet thuis moet blijven om het vuile water uit de kamer te pompen. In 1881 is deze woning voor menschen gelukkig afgekeurd. Hoewel nu alle woningen niet zóo ellendig zijn als deze, kan ik u toch verzekeren, dat er meer bestaan, die er veel naar gelijken." De «havelooze school" doet haar best om in dezen poel van menschelijke ellende eenige goede zaden te doen ontkiemen. Ook werkt zij niet geheel zonder vrucht. Men zal echter toestem men dat de kwade invloeden, welke zij te over winnen heeft, machtig zijn. Een paar goede bekenden vinden de Middelburg- sche lezers van Eigen Haard op de plaat naar Bource's schilderij Kijk hij zoent haarwelke wij voor een paar jaren op de schilderijen-tentoonstel ling alhier mochten bewonderen. De lachende gezichten der twee visschersmeisjes zijn, ook op de plaat, guitig genoeg. Hetnommer bevat voorts weder eene teekening van Ch. Rochussen bij mevr. Bosboom's Herinneringen aan Westhoven, en eene af beelding van de hut op Nova Zembla, waar de Russische zeeofficier Rosmylow in 176869 met zijne lotgenooten overwinterde, met bijschrift door den luit. ter zee Broekhuizen. De audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 30 en die van den minister van marine Vrijdag 31 dezer niet plaats hebben. Door regenten van het Gereformeerd burger weeshuis te Utrecht is ten behoeve van het depot der rijksarchieven aldaar ten geschenke aangeboden een gedeelte van een merkwaardig judiciaal regis ter van bisschop Jan van Diest (13231341), dat als eene uiterst welkome aanvulling is te beschou wen van de nog weinige in die verzameling aan wezige soortgelijke registers. In de St. Ct zijn opgenomen de statuten van de naamlooze vennootschap Hollandia, Hollandache fabriek van melkproducten, te vestigen te 's Gra- venhage, ten doel hebbende het bereiden en ver koopen van gecondenseerde en geconserveerde melk en dergelijke producten, alsmede van zuivel. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 180.000. Tot directeur ervan is benoemd de heer C. H. Hummelinck, le luit. der infanterie. herhaalhet spijt mij dat gij ons verlaat, maa£ wij vinden het zeer billijk, niet waar Thekla?" Paul greep de hand van Marianne en drukte er een eerbiedigen kus op, die zoo opvallend lang duurde, dat Clemens niet kon nalaten om een half verlegen, half vermanend kuchje te laten hooren en bij zichzelf te denken: »Nu wat zou dat nu weer beduiden?" Het overige gedeelte van den avond ging schijn baar zeer aangenaam voorhij, Paul werd vroolijk en spraakzaam en Thekla, die eerst terughoudend was geweest, stemde in den vroolijken toon in, dien hij aangeslagen had. Zij lachte zoo gaarne en ondanks haar vorstelij r voorkomen, waaruit men haar eer eene neiging tot ernst dan tot vroolijkheid zou toegeschreven hebben, was zij altijd bereid om een grap te waardeeren en een goeden inval te begrij pen. De heide heeren gingen samen heen en de vorst wilde Paul tot aan zijn woning vergezellen, want hij had veel tegen hem te zeggen. «Hoor eens", begon hij, zoodra zij huiten waren, «ik begrijp u niet! Zulk een talmen..., Wanneer gij dan toch moest vertrekken, waarom dan niet die gelegenheid te baat genomen en ge zegd Gij kent mij thans mijn hart mijn karakter enz Mag ik mijn ouders de tijding brengenet ceteraDe gravin zon haar toestem ming wel gegeven hebben; dan was al dat gemaal met die voorloopige halve verloving uit geweest en gij waart het eens." »Wjj zijn het eens; alles is in orde; Wjj

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1